هاری در گربه ها

بچه گربه ملوس روی تخت

هاری در گربه ها

گردآوری: PetMD Editorial
ترجمه: دکتر محمودرضا اعتضادی

هاری یک بیماری ویروسی است که به طور خاص بر سیستم اعصاب مرکزی (CNS) گربه تاثیر می گذارد.

راه اصلی انتقال ویروس هاری به گربه ها در ایالت متحده از طریق گاز گرفتن توسط یک ناقل بیماری است: روباه، راکون، اسکانک و خفاش. ویروس های عفونی در غدد بزاقی حیوان هار وجود دارد و از طریق بزاق حیوان آلوده منتقل می شود.

هنگامی که ویروس وارد بدن گربه می شود، در سلولهای عضلانی تکثیر می شود و سپس در رشته های عصبی گسترش می یابد. از اعصاب محیطی و حسی و سپس به داخل سیستم اعصاب مرکزی نفوذ می کند.

در شرایط آزمایشگاهی، پیشرفت ویروس هاری به طور متوسط یک تا سه ماه است، اما این زمان می تواند از یک روز تا یک سال متغیر باشد که البته پس از بروز علائم به سرعت پیشرفت می کند.

در ادامه اطلاعاتی در مورد چگونگی تاثیر این بیماری در گربه ها گردآوری شده است.

آیا انسان می تواند به هاری مبتلا شود، و آیا می توان با خراش توسط گربه به هاری مبتلا شد؟

ویروس هاری بسیار واگیردار و غالبا کشنده است و همچنین بیماری مشترک بین انسان و دام می باشد و بنابراین می تواند به انسان منتقل شود.

هاری معمولا از طریق بزاق حیوان آلوده و بیشتر هنگام گاز گرفته شدن توسط حیوان آلوده منتقل می شود. البته هنوز هم این امکان وجود دارد که به علت خراش برداشتن توسط گربه یا هر حیوان آلوده دیگری به هاری مبتلا شد، اما انتقال از این طریق کمتر گزارش شده است.

یکی دیگر از روشهای کمتر مشاهده شده در انتقال ویروس هاری توسط تماس زخم های باز یا غشاهای مخاطی با بزاق حیوان آلوده بوده است.

علائم و انواع هاری در گربه ها

دو نوع هاری وجود دارد: فلج کننده و حیوان خشمگین. در مرحله اولیه، اغلب گربه ها علائم خفیفی از حالات غیر طبیعی روانی را نشان می دهند که این علائم معمولا از یک تا سه روزطول می کشد. سپس بیماری گربه ها به سه حالت: مرحله خشم، مرحله فلجی و یا ترکیبی از این دو پیشرفت می کند. در حالی که تعداد دیگری بدون اینکه علائم عمده ای در آنها بروز کند از پای در می آیند.

هاری خشمگین با تغییرات شدید رفتاری از جمله پرخاشگری و رفتارهای حمله ای مشخص می شود. هاری فلج کننده ، که به آن هاری بی حس (dumb Rabies) هم گفته می شود با ضعف و ناهماهنگی حرکتی در گربه و به دنبال آن فلجی مشخص می شود.

این ویروس خیلی سریع پیشرفت می کند و اگر درمان را بلافاصله پس از شروع علائم انجام نداد، پیش آگهی بیماری ضعیف است و احتمال درگیری شدید و تلف شدن حیوان بالا است. بنابراین اگر گربه شما با یک حیوان دیگر درگیر شده است، یا توسط حیوان دیگری گاز گرفته شده و یا زخمی شده است و یا اگر شما به هر دلیلی مشکوک شدید که حیوان خانگی شما با یک حیوان هار در تماس بوده است است (حتی اگر حیوان خانگی شما علیه ویروس هاری واکسینه شده است)، باید بلافاصله گربه خود را پیش یک دامپزشک ببرید.

علائمی که در هاری گربه ها مشاهده می شود موارد زیر می باشد:

 • گنده خواری
 • تب
 • تشنج
 • فلجی
 • آب گریزی یا ترس از آب
 • فک افتاده
 • ناتوانی در بلعیدن
 • عدم هماهنگی عضلانی
 • کمرویی یا پرخاشگری غیر طبیعی
 • تحریک پذیری بیش از حد
 • بی قراری/ تغییر در رفتار
 • فلج در فک پایین و حنجره
 • ترشح بیش از حد بزاق یا بزاق کف دار

علل هاری در گربه ها

ویروس هاری یک ویروس تک رشته ای RNA از جنس Lyssavirus که از خانواده Rhabdoviridae می باشد.

این ویروس از طریق خون یا بزاق از یک حیوان آلوده منتقل می شود و همچنین بسیار بندرت از طریق تنفس گازهای متساعد شده از تجزیه لاشه حیوانات آلوده منتقل می شود. با اینکه آلودگی با ویروس از این طریق بسیار نادر است، اما ممکن است اتفاق بیافتد. اغلب در غارها که تعداد زیادی خفاش زندگی می کنند، مکانی است که ویروس از این طریق شیوع پیدا می کند.

تشخیص هاری در گربه ها

اگر فکر می کنید گربه شما به هاری مبتلا شده، سریعا با دامپزشک تان تماس بگیرید. اگر می توانید و خطری برای شما ندارد. حیوان را داخل باکس قرار دهید و او را قرنطینه کنید و سریعا نزد دامپزشک ببرید. اما اگر حیوان خانگی شما رفتار حمله ای دارد و امکان دارد که شما را گاز بگیرد یا زخمی کند، شما باید با فورا با مرکز کنترل حیوانات خانگی تماس بگیرید تا گربه شما را بگیرند.

دامپزشک گربه شما را در باکسی که درب آن قفل شده است به مدت ۱۰ روز قرنطینه خواهد کرد، این تنها روش قابل قبول برای تایید بیماری در حیوان مشکوک به هاری می باشد.

راه تشخیص بیماری هاری در حیوان، از طریق آزمایش مایع مغزی، پوست، بزاق و ادرار می باشد و نه از طریق آزمایش سرم خون.

در ایالت متحده، در آزمایشگاه های تایید شده ایالتی، از روش آزمایش مستقیم آنتی بادی فلورسنت (پس از مرگ) برای تشخیص هاری استفاده می شود. اگر گربه در قرنطینه بمیرد، دامپزشک شروع به جمع آوری نمونه مایع مغزی می کند. اگر در مدت قرنطینه، گربه شروع به نشان دادن علائم پیش رونده هاری کند، دامپزشک تصمیم می گیرد که حیوان را به روش تزریق یا اتانازی (مرگ با شفقت) بخواباند که از شیوع بیماری و عذاب بیشتر حیوان جلوگیری به عمل آورد.

درمان هاری در گربه

اگر گربه شما علیه هاری واکسینه شده است، مدارک لازم را در این زمینه به دامپزشک ارائه دهید، اگر گربه شما کسی را گاز گرفت و یا با بزاق گربه در تماس بود (خودتان را نیز شامل می شود) به آنها توصیه کنید که سریعا با پزشک تماس بگیرند. متاسفانه، هاری همیشه برای حیوانات واکسینه نشده کشنده می باشد، که معمولا طی ۷ تا ۱۰ روز از زمان شروع علائم اولیه رخ می دهد.

بنا بر قوانین، در صورت تشخیص هاری، شما باید این مورد را به بخش مرکز بهداشت محل خود گزارش دهید. بر طبق مقرارت محلی و ایالتی، گربه واکسینه نشده ای که توسط حیوانی که در آن هاری تشخیص داده شده است گاز گرفته شود، باید تا ۶ ماه قرنطینه شود و همچینین اگر یک حیوان واکسینه شده توسط حیوان حیوان هار یا مشکوک گاز گرفته و یا زخمی شود، باید بمدت ۱۰ روز قرنطینه و تحت نظر باشد.

مدیریت و زندگی

هر ناحیه و محلی را که حیوان ممکن است آلوده کرده باشد (خصوصا با بزاق) ضدعفونی نمایید. جهت ضدعفونی کردن از محلول سفید کننده خانگی (وایتکس رقیق شده ۱:۳۲) استفاده شود، که برای از بین بردن و غیرفعال کردن سریع ویروس موثر است.

اگر گربه شما چیزی را بلعید، بدون انجام اقدامات احتیاطی، دست خود را وارد دهان حیوان نکنید. ویروس از طریق بزاق، می تواند حتی از یک خراش کوچک وارد پوست شود و شما را در معرض خطر ابتلا به ویروس قرار دهد.

واکسیناسیون دوره ای گربه خود را جدی بگیرید.

منبع: PetMD

72 دیدگاه برای “هاری در گربه ها

 1. برهان گفته:

  سلام ببخشید من یه بچه گربه دو ماهه رو پیدا کردم به دامپزشکی بردم و زد انگل و واکسن زدمش موقع نفش کشیدن ریَش خرخر میکنه و پاشم انگار کوفته شده همچنین وقتی به کمرش دست میزنم انگار عصبی میشه و گازم میگیره دستمم خون اومد ولی دو سال پیش واکسن هاری رو زدم آیا لازمه بازم واکسنشو بزنم یا اصلا گربه ی من هاری داره!!! یا رفتارش طبیعیه!!!

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   هاری در گربه ها بسیار نادر است و احتمالش بسیار کم است و تنها علائم هاری عصبی بودن حیوان نیست.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 2. هاشمی گفته:

  سلام وقتتون بخیر من یک بچه گربه خیابونی پیدا کردم الان ۱۵ روزه که خونمونه و چشم هاش ترشح غیر طبیعی داره و پرخاشگره و جوریه ک همش میخواد انگشت هامو گاز بگیره یا چنگ بندازه. الان رو دستم چنگ انداخت خطرناکه؟؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خراش گربه گاها اگر آلوده باشد عفونی میشود
   اگر التهاب و درد در ناحیه داشتید از پماد موپیروسین استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 3. امیر گفته:

  سلام خسته نباشید..یکسال از وقتی که گربم به دنیا اومد میگذره و گربمDSH(نر) هست چند مدتی میشه که یه بچه گربه(نر)حمایتی رو گرفتم توی همین روزا گربه ی بزرگترم حساس شده هیچ و با گربه های کوچه دعواش شده بود و اومد خونه روی بدنش خراش افتاده ولی در حد سطحی و خیلییی کم؛گربم جدیدا یکسری علائم پرخاش ناگهانی؛غرش های بیجا و چنگ زدن پیدا کرده که لازم به ذکره بگم که گربم کاملااااا اروم و ساکت بود و حتی صدا هم نمیداد به طوری که من فکر میکردم حنجره ی گربم مشکل داره و بردمش دامپزشکی،ایا میتونه از علائم هاری باشه؟باید خدمتتون عرض کنم که گربم به شدتتتت از بقیه ی حیوون ها میترسه و توی جاهای شلوغ نمیتونه باشه لازمه ببرمش حتما دامپزشکی یا خیر؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر علائم هاری نیست.گربه نسبت به باقی پِت ها بسيار
   گوشه گير هستند نگران نباشيد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 4. نیلوفر گفته:

  سلام خونه ی ما حیاط داره الان ۲هفته میشه که یه گربه میاد تو حیاطمون براش غذا میریزیم الان ۳ روزه آب دهنش آویزونه.ممکنه هاری باشه؟
  این گربه از اولش خیلی لاغر بود و انگار افسردس حرکاتش هم آهسته هست.ولی آویزون بودن آب دهنش نگرانم کرده میشه راهنمایی کنید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   خير،علامت دقيق و قابل توجيحي براي بيماري هاري نيست.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 5. علیرضا گفته:

  سلام خسته نباشید
  من دوتا بچه گربه خیابونی رو حدود دو هفته پیش از خیابون در حالی که وسط کوچه بودن و مادر هم بالاسرشون نبود پیدا کردم و اوردم خونه علائم هاری رو ندارن ولی چنگ میزنن و خیلی باهم دیگه درگیرن میخواستم ببینم اگر همینطور در خونه باشن و با حیوانات دیگه ارتباط نداشته باشن ایا ممکنه هاری بگیرن و یا ممکنه از قبل این دو هفته که ما پیداشون کردیم این بیماری رو داشته باش و هنوز علائمی نداشته باشه و به طور کلی در راستای این دوتا بچه گربه نگرانی وجود داره یا خیر

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   هاری در گربه ها خیلی کتر از سگ ها است و علائمش سریع بروز میکند و خیلی سریع هم کشنده است.
   این احتمال در گربه های تحت سرپرستی شما بسیار نادر است.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 6. سارا گفته:

  سلام گربه سه ماهه ما که واکسن هم زده یکم پرخاشگر شده و گاهی گاز میگیره، و متاسفانه بریدگی و خون‌ریزی اتفاق افتاده در یکی از این حمله ها، ممکنه هاری گرفته باشه ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   با توجه به اينكه واكسن زده است خير امكان ندارد و هاري در گربه ها خيلي كمتر است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 7. A گفته:

  سلام
  یه گربه خیابونی هست که دوساله بهش غذا می‌دیم
  امروز پای من رو زخمی کرد و معلوم هم نیست گاز گرفته یا چنگ زده زخمی هم که ایجاد شده خیلی کوچیکه
  احتمال داره بیماری هاری گرفته باشم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر،با توجه به زخمی که توضیح دادید امکانش بسیار کم است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 8. آتنا گفته:

  سلام وقت بخیر من تقریبا دو هفته پیش از تو خیابون یه بچه گربه دو ماهه نر پیدا کردم چشم هاش و ریه اش عفونت کرده بود که بردمش پیش دامپزشک و دارو براش نوشت و خوب شده
  دست چپش هم به علت آسیب دیدن عصب هاش لنگ میزنه
  الان تقریبا دو روزه انگار پرخاشگر تر شده و بی تاب شده لنگش دست چپش هم یکم بدتر شده البته این چند روز خیلی شیطنت کرده
  و به شدت هم عطسه میکنه و آبریزش بینی داره و نفس کشیدنش هم بعضی وقتا انگار سنگینه
  ممکنه هاری داشته باشه ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر،این علائم بیشتر شبیه درگیری یا حساسیت ریوی است و ربطی به هاری ندارد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 9. آتنا گفته:

  سلام وقت بخیر،یه گربه خونگی که سه ماهشه،دست پسرمو چنگ انداخت!زخمش سطحیه،ولی یه کوچولو خون آوند!این گربه هم فقط یه دوز واکسن هاری رو تزریق کرد،آیا لازمه که پسرمو ببرم واکسن بزنه؟؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   نه فقط زخم رو ضدعفونی کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 10. ویدا گفته:

  من ۲۵ روز پیش گوشت چرخ شده روی سینک گذاشتم اومدم دیدم نصفه گوشت نیست روستا هم بودیم .توی بالکن هم دوتا گربه میان و غذا براشون میزاریم.من دستم بریده بود و همون گوشت رو با دستم کتلت درست کردم .ولی نخوردیم متوجه شدیم که گربه نصف گوشت رو برده.الان نگران اینم که نکنه از بزاق گربه هاری گرفته باشم .میشه راهنمایی کنین.نمیدونم گربه هاری داشته یا نه .
  یا اگه داشته باشه چیکار کنم درمان میشم یا نه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر در پخت کامل از بین خواهد رفت ولی مراقب گوشت و پخت کاملش و اتفاقهای این چنینی باشید.
   بیماری های گوناگونی از الودگی گوشت نپخته قابل سرایت است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 11. ابوحصناء گفته:

  سلام وقت بخیر
  یه بچه گربه خیابانی(ماده) در مغازه دوستم بود اوردم خونه خیلی شیطونه اما موقعی که حمام میبرمش چشماش درشت میشه و چنگ میندازه امروزم موقع حمام کردنش انگشتم و گاز گرفت جوری که دندان نیشش تو دستم فرو رفت
  خاستم بدونم امکان اینکه هاری داشته باشه هست؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   برای انتقال بیماری هاری بیشتر ارتباط بزاق دهان حیوان با خون شما مورد بررسی است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 12. Ftmh گفته:

  سلام خوبین
  ببخشید اگه گربه هاری داشته باشه علائمش چند روز بعد مشخص میشه؟
  من یه بچه گربه رو وقتی ۱٫۵ماهش بود به سرپرستی گرفتم الان ۳ماهشه
  و خب هیچکدوم علائمو نداره ولی خب چون قبلا توی خیابون گربه های دیگه داشتن اذیتش میکردن و امداد شده امکانش هست هاری داشته باشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   كمتر از ٥روز علائم بروز خواهد كرد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 13. Ramezani گفته:

  سلام من تا همین یک ماه پیش یک بچه گربه تو حیاط خونمون میومد و میرفت و ما بهش غذا میدادیم هیچ علامت هاری نداشت اما یکی دوبار منو ناخون کشید من فکر نمیکردم مهم باشه اما الان فهمیدم ممکنه هاری بگیریی واینکه خدارو شکر من هیچ علامتی ندارم امامیترسم بعدا خودشو نشون بده لطفا بگید من چیکار کنم لازمه به مراکز درمانی برلی واکسن مراجعه کنم من خیلی ترسیدم لطفا کمک کنین

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   علائم هاري كمتر از ٥روز بروز ميكند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 14. ناشناس گفته:

  سلام
  من دو ماهه یه گربه دارم که دکتر واکسن ضد انگلی بهش زده. الان یه ماه میگذ ه و به طور غیر عادی و یهو خشمگین شده و خیلی گاز میزنه. آیا ممکنه هاری داشته باشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   پرخاش و شیطنت از اخلاق یک سری از نژاد هاست و دکتر برایش واکسن هاری تزریق نکرد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 15. شقایق گفته:

  سلام، تو رو خدا میشه کمکم کنید، گربه ی ما ۴تا بچه داره، چون خودش میره تو باغچه کک میگیره و به بچه هاشم انتقال میده، امروز به بچه هاش و خودش اسپری ضد کک زدیم، از این اسپری شدیدا میترسه طوری که زوزه میکشه و فرار میکنه از خونه، از اون موقع مدتی کف بالا آورد و الان چند ساعته که آب دهنش آویزونه، چیکار کنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   به اسپری حساسیت نشان داده است.
   اگر علائم دیگری مثل التهاب صورت و نفس تنگی پیدا کرد سریعا به اورژانس دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 16. محمد گفته:

  سلام حدود یک هفته ی پیش بچه گربه ای که مادر نداشت و بچه های محله اذیتش میکردند به خانه آوردیم بیماری چشمی داشت که با درمان های خانگی مداوایش کردیم در طی یک هفته یک روز مسافرت پیش آمد و از آن روز به ما پنجه میزند و گاز میگیرد آیا این پنجه و گاز گرفتن که همراه با شیطنت و بازیگوشیست بیماری هاریست؟؟؟؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر،اسکرچ یا چنگ زدن و شیطنت در گربه ها طبیعیست.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 17. نسترن گفته:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من یه گربه دی اس اچو تقریبا ۷/۸ماهه که تو خونه نگهداری میکنم
  کسی که ازش گرفته بودم گربمو گفته بود که همه واکسناشو زده ولی خب کارت واکسیناسیون یا همچین چیزی نداد بهم
  الان من به شک افتادم که نکنه نزده باشه واکسناشو
  گربم نره و از همون روزی ک آوردمش خیلی پر جنبه جوش بوده و بعضی وقتا بطور غیرطبیعی پرخاشگر میشه و خود به خود اینطرف اونطرف میپر (جوری که به گفته داداشم انگار جنا میگیرنش)
  یه مدتم پشت سر هم بالا می‌آورد
  بعضی وقتا هم تو خواب میلرزه بدنش
  ممکنه اینا علائمی بیماری مثل هاری یا… باشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيزم سلام

   پر انرژي بودن و شيطنت در گربه هاي خياباني كاملا طبيعيست.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 18. لیلا گفته:

  سلام یک گربه خیابانی تازگی سه تا بچه اش را آورده حیاط خونه،بچه ها خودشون غذا خور هستن.
  امروز دیدم از دهان گربه مادر بزاقش آویزان هست.
  گربه مادر نمیذاره بچه ها شیر ازش بخورن.اگرم بخوان از غذاش بخورن با دعوا و صدا دورشون میکنن .
  میتونه هاری داشته باشه
  ممنون

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ترشح بزاق فقط مرتبط با هاری نیست.
   برای تغذیه عمدتا این مشکلات رخ میدهد ولی شما هم برایشان غذا تهیه کنید تا گشنه نمانند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • مانا گفته:

   سلام
   من یک گربه خیابانی دارم که چند وقته آوردمش توی خونه
   خیلی پرخاش می کنه و بکش خیلی وقت ها آویزان است ، بیشتر وقت ها هم بی دلیل گاز می گیرد و چنگ میزند .
   یعنی هاری داره؟

   • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

    دوست عزیز سلام

    از سری اخلاقهای گربه های خیابانی شیطنت است.
    قابل کنترل و تغییر نیست چون در اینصورت افسرده میشود.

    دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 19. ‌m گفته:

  سلام من از یکی واگذاری گربه گرفتم ۲ ماهشه و اون فرد گفت من واکسن واسش نزدم.
  داشتم ب گربه غذا میدادم دستمو گاز گرفت خون نمیومد ولی گوشت دستم معلوم شد.

  ب هاری مبتلا شدم ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيزم سلام

   خير،احتمالش بسيار كم است.چون گربه شما علائم نداشته و امكان ابتلا شما اينقدر سريع و بي علامت نيست.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 20. Heli گفته:

  سلام خسته نباشید
  سوالی داشتم یه گربه توی حیاطمون هست که هر کاری کردیم نرفت بهش آب و غذا هم میدیم هر روز حالا نمیدونم دیروز با چه حیوانی درگیر شده روی پشتش نزدیک به دمش زخمی شده و موهاشم کنده شده حالا خیلی نگرانیم هاری چیزی گرفته باشه میخواستم بدونم چقد برای ما خطر داره؟ اگه هاری گرفته باشه بعد چند وقت علایم نشون میده؟ و اینکه ایا در دوره نهفتگی بیماری هم اگر هاری داشته باشه ممکنه به ما انتقال بده؟ گربه خیابونی بوده و اصلا واکسینه نشده

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   زخم روي دم حتما از درگيري با حيوان ديگر نيست و ميتواند حاصل از بيماري پوستي باشد.
   ولي در كل بهتر است با حيوانات آزاد و واكسن نخورده برخورد فيزيكي نداشته باشيد.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 21. Salva گفته:

  سلام گربه من ۵ ماهشه از بچگی بزرگش کردم نژادشم دی اس اچه الانا که بزرگ شده خیلی دوس داره بره بیرون گربه دیگه ای میبینه خودشو گم میکنه یبارم نزدیک شده بود به یه گربه مریض شد ولی درست شد الان دوتا گربه تو حیاط بود نمیدونم گربم نزدیکشون شده یا نه خیلی پرخاشگر شده

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   گربه های دی اس اچ ذاتا زندگی خارج از فضای بسته را دوست دارند ولی اگر امکان رهاییش به محیط آزاد را ندارید ،ارتباطش را با آن محیط قطع کرده،چون علاوه بر بیماری ،عادات غلط هم برایش بوجود خواهد آمد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • نسیم گفته:

    سلام من یه بچه گربه خیلی کوچیک خیابونی نمیدونم چند روزشه ولی خیلی کوچیکه که داخل لوله آب جوب گیر کرده بود رو‌ میخواستم نجات بدم اما هیس کرد و خیلی یهویی دستم رو گاز گرفت و خون اومد الان میترسم نیمدونم آیا باید واکسن هاری بزنم ؟ خیلی کوچیک هم بود.

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     به نزدیکترین مرکز بهداشت محل زندگیتان مراجعه کنید.
     برای مدیریت زخم و لزوم تزریق هاری راهنماییتان میکنند.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 22. امین گفته:

  سلام، من ۵ روز پیش داشتم دم دانشگاه یک گربه رو ناز میکردم که گاز گرفت اما خیلی سطحی، امروز دوز اول واکسن هاری رو زدم، میخواستم بدونم اگه گربه هاری داشته واکسن بعد ۵ روز من فایده داره یا نه ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   برای اطلاعات بیشتر در این موردو دریافت واکس هاری به شبکه های بهداشت مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 23. رایا‌ن گفته:

  سلام و‌خسته نباشید
  گربه نر دارم دو روز بی حاله غذا نمیخوره فقط میخواد تو جایی تاریک بخوابه
  امروز متوجه شدم استفراغ میکنه به رنگ زرد دور دهنش بعد استفراغ سفید بود بزاق سفید رنگ
  ولی اصلا رفتار پرخاشی نداره عصبی نیست
  ایا امکانش هست مبتلا به هاری باشه ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر هاری علائم ویژه تری دارد که در بین علائم حیوان شما نیست.
   با توجه به بی اشتهایی و بی حالی اش برای ویزیت حضوری به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 24. Aynaz گفته:

  سلام روزتون بخیر
  من امروز یه گربه که حامله به نظر میومدرو میخواستم نوازش کنم رو دستم یه چنگ به اندازه یه نقطه انداخت
  دوستم قبلش نوازشش کرد تموم ک شد هیس کرد به دوستم
  زخمم رو فوری ضد عفونی کردم با الکل
  لازمه به دکتر مراجعه کنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله در چنین مواردی که از واکسن های گربه مطمئن نیستیدو بزاق دهانش با خون شما برخورد کرد حتما برای دریافت واکسن به مرکز بهداشت مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 25. Aynaz گفته:

  سلام روز خوش
  من امروز سعی داشتم یه گربرو نوازش کنم پرخاش کرد و چنگم گرفت یه زخم خیلی کوچیک در حد نقطه رو دستم ایجاد کرد
  گربهه به نظر حامله میومد به دوستمم هیس کرد
  فورا دستمو با الکل ضدعفونی کردم لازمه به پزشک مراجعه کنم؟
  ممنون میشم پاسخ بدین
  گربه از نظر ظاهری سالم بود .

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بهتر است در چنین مواردی برای بررسی زخم و ضدعفونی اش به مراکز بهداشت مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 26. Amia گفته:

  سلام وقتتون بخیر ،من دیشب یه گربه ی خیابونی رو پیدا کردم که اهلیِ و دیشب بهش غذا دادم و تو حیات آزاد بود بعد غذا رفت و نیم ساعت بعد برگشت و انگاری دعوا کرده بود ولی بدنش زخم نداشت ولی موهاش بهم ریخته بود و وقتی برگشت خودش اومد تو بغلم ولی بعد چند دیقه دستمو دوبار اروم گاز گرفت و آسیبی نزد ولی خر خر می کنه و من می ترسم ممکنه که مبتلا به بیماری باشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   امكانش هست،اگر بافت دست شما منجر به خونريزي شد و با بزاق دهنش تماس پيدا كرده ،براي واكسن به مراكز بهداشت مراجعه كنيد.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

  • @ گفته:

   صرفا خرخر گربه نشانه مریضی نیست بلکه نشانه محبت و خوشحالیه چون شما نازش کردین و اون درکنارتون آرامش گرفته خرخر میکنه میتونید گوگل سرچ کنید اما در کل جمله احتیاط رو برای گربه های واکسینه نشده در نظر بگیرید.هرچن من چندین ساله گربه های واکسینه نشده میان تو خونه و بیشتر روز با من هستن و مشکلی پیش نیومده اما باز ممکنه یک گربه مریض باشه و یک لحظه باعث انتقال بیماری بشه.

 27. °U° گفته:

  سلام . حدودا شیش هفت ماه پیش یه بچه گربه تو خونمون پیدا کردم که قایم شده بود. احتمالا مادرش نتونسته درست جابجاش کنه افتاده. حدودا ۵ ماهش بود . لاغر و ترسو . خواستم بهش کمک کنم گرفتمش انگشتم رو محکم گاز گرفت.زخم رو ضد عفونی کردم. کم کم با بچه گربه دوست شدم بهش غذا میدادم . انگار یه ماه چیزی نخورده بود . بعد با من دوست شد و مدام اطرافم میچرخید . خیلی کثیف شده بود . تمیزش کردم . و فرداش دیدم پیدا نیست . بعد یه مدت پیداش کردم که مرده بود . بدنش انگار مثل چوب شده بود و دهنش هم یکم کف کرده بود. و کلا همه اینها چهار یا پنج روز طول کشید . با توجه به این اتفاقات و گذشت بیش از ۶ ماه از اون زمان ممکنه اون بچه گربه هاری داشته ومن هم الوده شدم وهنوز علائمی نداشته باشم؟ممنون

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   نه امكانش نيست.نگران نباشيد.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 28. اذر گفته:

  سلام من گربه نر نژاد دی اس اچ دارم عقیمش کردم.وحشتناک تو ساعت ۸ تا ۱۰ شب بدبدو تند نیکن میپره به پرده و غیره قابل کنترل میشه.افراد خونه میگن ولش کن بره اما من دوسش دارم ۷ ماه کنارم بوده.دکترش گفت این بیش فعال دارویی هست که بتون اینو اروم کن

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   گربه هاي دي اس اچ بسيار شيطون و پرتحرك هستند و دارو براي كنترل اين وضعيت وجود ندارد.

   دكتر مائده جودكي (اينترن دامپزشكي)

 29. Tah گفته:

  سلام من ۶ ماه پیش گربه دستمو چنگ زد, داشتم غذا میدادم بهش و گربه خیابونی هست,ممکنه من ویروس رو گرفته باشم اما فعال نباشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   چه ويروسي مدنظر شماست؟

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 30. صحرا گفته:

  سلام
  یک گربه در محل ما بیمار شده و دهانش آبریزش داره. من سعی کردم بهش غذا بدم و سرشو محکم تکون داد و مقداری از بزاقش به سمت من پاشیده شده. تا اومدم خونه دستامو شستم لباسام هم به گوشه آویزون کردم.
  ممکنه اینطوری هاری به من منتقل کنه؟ از کجا بفهمم هاری داره یا نه؟ غذا می خوره. سرفه هم می کنه. خیلی دلم براش می سوزه از بچگی اینجا بود نه می تونم ولش کنم نه جرات دارم خیلی بهش نزدیک بشم.
  هاری از این طریق منتقل می شه؟ لباسهام رو بندازم لباسشویی با لباسای دیگه مشکلی نداره؟

  ممنون

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   بهتر است با مایعات بدنش در ارتباط نزدیک نباشید،
   و تشخیص هاری توسط دامپزشک امکان پذیر است.
   احتمال زیاد هاری ندارد چون از علائم بارز هاری خشونت رفتاری بیمار است.

   دكتر مائده جودكي (اينترن دامپزشكي)

 31. Aras گفته:

  سلام وقت بخیر من ی گربه دارم امروز واکسن هاری تزریق کرد میتونه الان که واکسن زده ناقل بیماری هاری باشه ؟ مثلا امروز از بزاق بره رو دستم یا دستمو لیس بزنه ناقل بیماری هست یا نه اخه تازه واکسن شده من یکم استرس دارم ممنون میشم جواب بدید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر،کاملا برای شما بی خطر است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 32. بی نام. گفته:

  سلام دکتر من امروز گربه دستمو نزدیک انگشت کوچیکه سطحی گاز گرفت زخم نشد فقط یه خراش خیلی کوچیک برداشت که اصلا معلوم نیس گربه هم خونگی نبود ممکنه اگر هاری داشته باشه بهم انتقال بده؟؟ خیلی نگرانم لازمه برم دکتر

  • سام گفته:

   این کار اکثر گربه هاست. کلا گربه ها حیوانات پر جنب و جوشی هستند و نیاز به محیط باز برای بازی و جنب و جوش دارند. البته هستند گربه هائی که اکثر اوقات به چرت زدن و نشستن روی بالش خود دارند که باید از زمان بچگی به آن عادت کنندو اینشکلی تربیت شوند . کلا جست و خیز و پریدن ارتباطی به هاری ندارد

 33. صادقیان گفته:

  با سلام اگر مورد گزش و گاز دندان گربه قرار گرفتیم برای درمان باید چیکار کنیم؟ اگه گربه هاری داشته باشه و به ما منتقل بشه چه علائمی داره و برای درمان به کجا مراجعه کنیم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر واکسن هاری تزریق شده باشد و سلامتی اش هر سه ماه توسط دامپزشک بررسی و تایید شود،زخم فقط به کنترل و درمان احتیاج دارد.در غیر اینصورت باید با مراجعه به شبکه بهداشت اقدامات لازم را انجام دهید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.