چرا برخی از گربه ها نسبت به سنبل الطیب (کت نیپ) واکنش نشان نمی دهند؟

چرا برخی از گربه ها نسبت به سنبل الطیب کت نیپ واکنش نشان نمی دهند

چرا برخی از گربه ها نسبت به سنبل الطیب (کت نیپ) واکنش نشان نمی دهند؟

نوشته وایلانی سانگ، ۴ سپتامبر ۲۰۱۸

ترجمه: دکتر محمودرضا اعتضادی

صاحبان گربه با تجربه، از خیلی وقت ها پیش با قدرت سنبل الطیب آشنا بودند. هم اکنون صاحبان گربه تازه کار نیز از قدرت سنبل مطلع هستند.

بسیاری از محصولات مخصوص گربه مانند اسباب بازی های گربه حاوی گیاه سنبل الطیب خشک شده و گیاه تازه آن هستند. همچنین روغن سنبل الطیب و اسپری آن هم برای گربه ها وجود دارند.

پودر سنبل الطیب از خشک کردن گیاه Nepeta Cataria بدست می آید. در صورت خشک شدن، عطر این گیاه متمرکز شده و باعث می شود که گربه مشتاقانه نسبت به آن واکنش نشان دهد. اگر اسپری عصاره این گیاه بر روی شی خاصی زده شود، تاثیرات جاذب خاصی در بیشتر گربه ها ایجاد می کند.

تاثیر سنبل الطیب چگونه است؟

معمولا، تاثیر این گیاه شامل رفتارهای مختلف است:

  • گربه ها می غلتند و خودشان را روی اشیاء حاوی سنبل الطیب می مالند.
  • گربه ها به شدت محصولات حاوی سنبل الطیب را بو می کنند.
  • گربه ها گیاه خشک شده را می جوند یا سطح آغشته به اسپری سنبل الطیب یا روغن آن را لیس می زنند.
  • گاهی اوقات، در حال لیس زدن یا جویدن سر خود را نیز به نشانه لذت بردن تکان می دهند.
  • همچنین گربه ها چانه و گونه های خویش را به تمام سطوح آغشته به عصاره گیاه می مالند.

براساس رفتار گربه ها و زبان بدن آنها به نظر می رسد که گربه ها از بوی سنبل الطیب خوششان می آید. همچنین ثابت شده است که اگر گربه در تماس با سنبل الطیب قرار گیرد، رفتار بازی کردن از خود نشان می دهند، سطح فعالیت آنها افزایش یافته و سرزندگی و نشاط در گربه ها دیده می شود. همچنین این گیاه حس بویایی آنها را نیز تقویت می نماید.

صاحبان گربه معمولا از سنبله استفاده می کنند تا گربه ها را به بازی با یک اسباب بازی خاص مشغول کنند یا او را مایل به استفاده از اسکرچر و جا خواب جدیدش بکنند و یا گاهی اوقات به حرکات گربه خویش بخندند.

اما صاحبین گربه باید از سنبل الطیب زمانی استفاده کنند که گربه شان هیجان زده است. گاهی اوقات رفتار بازی گربه بد می شود و بیشتر از قبل به خراش دادن یا گاز گرفتن می پردازد.

آیا همه گربه ها نسبت به سنبل الطیب واکنش نشان می دهند؟

متاسفانه، خیر. به نظر می رسد که با توجه به مقالات علمی، حدود ۵۰-۷۰ درصد گربه ها واکنش مثبتی نسبت به این گیاه نشان می دهند.

چرا؟ به نظر می رسد که این مسئله ژنتیکی است. اگر گربه دارای ژن واکنش نسبت به سنبل الطیب نباشد، دیگر پاسخ سریعی نسبت به سنبله نشان نخواهد داد.

این گربه ها هیچ گاه چنین تجربه ای را حس نمی کنند اما این بدان معنا نیست که کیفیت زندگی آنها ضعیف است و آنها نسبت به این مسئله مطلع نیستند.

چه کاری باید در مورد گربه هایی که نسبت به سنبل الطیب واکنش نشان نمی دهند، انجام دهیم؟

اگر گربه شما نسبت به سنبل الطیب واکنشی نشان نمی دهد، نگران نشوید. اگر واقعا دوست دارید که گربه شما تاثیر سنبل الطیب را تجربه نماید، چند گزینه های مختلف وجود دارد. صاحبین گربه می توانند از گیاه دیگری چون سیلورواین Silvervine یا بوته Tatarian honeysuckle استفاده کنند.

در یک تحقیق توسط بویل و همکاران در سال ۲۰۱۷، محققان به این نتیجه رسیدند که از بین هرسه گربه، یک گربه واکنشی نسبت به سنبله نشان نداده است.

در میان گربه هایی که نسبت به سنبل الطیب واکنش نشان ندادند، ۷۵ درصد آنها نسبت به سیلورواین واکنش نشان داد. همچنین از میان سه گربه که به سنبل الطیب واکنش نشان ندادند، یک گربه نسبت به Tatarian honeysuckle واکنش نشان داده است.

محصولات جایگزین مختلفی در مورد سنبل الطیب وجود دارد همچون اسباب بازی عصایی حاوی عصاره گیاه سیلور واین. همچنین برای کسانی که تعدادی گربه دارند که در آن ها یک گربه نسبت به سنبل الطیب واکنش نشان می دهد و گربه دیگر واکنش نشان نمی دهد، محصولاتی تولید شده که حاوی مخلوطی از عصاره گیاهان سنبل الطیب و سیلورواین هستند.

دیگر گیاهانی که می توانید به گربه تان بدهید شامل رزماری و نعنا هستند. این گیاهان نیز تاثیر محرکی بر گربه ها و دیگر گونه های حیوانی دارند.

منبع: PetMD

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت