۵ حقیقت جالب در مورد دندان سگ ها

5 حقیقت جالب در مورد دندان سگ ها

۵ حقیقت جالب در مورد دندان سگ ها

نوشته: دیدر گریوز

مترجم: دکتر محمودرضا اعتضادی

براساس تحقیقات دامپزشکی، بیماری دندانی یکی از مهمترین اختلالاتی است که تا به حال توسط دامپزشکان گزارش شده است. در یک تحقیق دیگر، ۸۰ درصد سگها  تا قبل از ۲ سالگی دچار بیماری های دندانی می شوند.

مراقبتهای دندانپزشکی عادی سگها توسط دامپزشکان توصیه شده است اما تعداد کمی از صاحبان حیوانات خانگی به مسواک زدن سگهای خویش می پردازند. طبق یک تحقیق توسط ایپسوس، تنها ۷ درصد صاحبان سگها اذعان داشتند که هر روز دندانهای سگ خود را مسواک می زنند.

دکتر میلیندا لومر، دندانپزشک حیوانات در مرکز دندان حیوانات اگی در کالیفرنیا می گوید،همچنانکه صدها سال پیش بشر فکر می کرد که از دست دادن دندان نشانه ای از تغییرات بالا رفتن سن است. حال ما به این نتیجه رسیده ایم که از دست دادن دندان حاصل مستقیم یک فرایند بیماری است و یک مشکل تلقی می شود.

به منظور درک بهتر از مراقبتهای دندانپزشکی سگها، باید از عناصر سازنده دندان سگ و چگونگی اطمینان از سلامت دندان سگ ها درک مناسبی داشته باشیم. در ذیل برخی حقایق در مورد دندان سگها آمده است.

حقایق مرتبط با دندان سگ ها

۱-سگ ها در طول عمر خود دو سری دندان خواهند داشت.

طبق نظر دکتر دونالد بیبه، یک متخصص هیات دندانپزشکی حیوانات و مدیر بیمارستان بخش دندانپزشکی اپس سگها  و گربه ها در کلرادو می گوید: همچون انسانها که دندان شیری دارند، سگها نیز در کودکی دندان شیری دارند.

وی ادامه داد: دندان توله سگ ها یا دندان شیری- همچون دندان دائمی سگها کار می کند اما کوچکتر است. دندانهای شیری بین ۴ تا ۶ هفتگی سگها شروع به جوانه زدن می کند. در مقایسه با دندان کودکان انسان که این فرایند درطول سالهای متمادی رخ می دهد اما این دوره در سگها در عرض تنها چندهفته رخ می دهد.

طبق نظر دکتر بیبه، توله سگها همچون کودکان انسان دندانشان می افتد، اول دندانها شل شده و سپس می افتند. همچنین ریشه دندان به طور طبیعی در داخل لثه جذب می شود.

۲-سگ های بزرگسال نسبت به انسانها دارای تعداد دندان بیشتری هستند

دکتر بیب براین باورست که توله سگها تنها ۲۸ دندان شیری دارند که کم کم می افتند تا دندان های دایمی جایگزین آنها شوند.

سگهای بزرگسال ۴۲ دندان دارند. در مقایسه با سگهای بزرگسال، گربه ها ۳۰ دندان دارند.

طبق نظر دکتر بیب، دندان سگ ها قبل از تولد شروع به شکل گیری می نماید و بعدها با ریختن دندان شیری، این دندانها شروع به جوانه زدن می کنند.

۳-سگ ها نسبت به انسانها کاربرد متفاوتی از دندانهای خود دارند.

در حالی که ساختار شیمیایی و فیزیکی دندان های سگ خیلی مشابه دندان های آدمی است، اندازه و شکل دندان سگ متفاوت از دندانهای انسان است.

معاینه دندان سگ توسط دامپزشک

دکتر بیب بر این باورست که متفاوت ترین دندانها دندان های نوک تیز و دراز سگهاست. این دندانها برای گرفتن، بلندکردن و کشیدن و دفاع کردن ایجاد شده اند. دندانهای بزرگ مربوط به خانواده سگهای شکاری برای پاره کردن و تکه تکه کردن ساخته شده است. این دندان ها کاملا نسبت به دندان انسان متفاوت است. دندان انسان به صورتی است که روی یکدیگر سابیده می شوند تاغذا را نرمتر سازند. طبق نظر دکتر بیب،همچون انسانها، سگها قادر نیستند که غذایشان را کاملا له کنند زیرا دندانهای انها بدین صورت شکل نگرفته است.

۴- ساختار ریشه دندان سگ ها کمی با ساختار ریشه دندان انسان ها متفاوت است

دکتر لیزا لیپمن، یک دامپزشک در شهر نیویورک می گوید: “ساختار ریشه دندان سگها شبیه ساختار ریشه انسان هاست فقط با این تفاوت که در سگها، سه دندان آسیاب بالایی دو ریشه دارند در حالی که دو دندان آسیاب پاییینی سه ریشه دارند”. دکتر لومر می گوید: علاوه براین، ریشه دندان سگها بلند است. بیشتر مردم از بلندی ریشه دندان آنها تعجب می کنند. تاج مشخص دندان معمولا یک سوم طول دندان است. در دندانهای پیشین، تاج تنها یک چهارم طول دندان است.

۵-پوسیدگی دندان سگ ها کاملا به ندرت رخ می دهد

به این دلیل که باکتری دهان سگ ها نسبت به باکتری دندان آدمی متفاوت است، دندان سگها اغلب دچار پوسیدگی نمی شود.

براساس نظریات دکتر لومر، پوسیدگی دندان توسط باکتری رخ می دهد که بر روی سطح صاف دندان رشد می کند و قند را تبدیل به اسید می نماید. سگها همچون انسان ها شیرینی جات مصرف نمی کنند و گونه های باکتری که به پوسیدگی دندان منجر می شوند کمتر در دندان سگ ها دیده می شود.

طبق نظریات دکتر بیب، زمانی که دندان سگ ها پوسیده می شود علت اصلی آن خوردن سیب زمینی شیرین یا موز است. او بر این باورست که درمان پوسیدگی دندان ها در سگها شبیه به روند درمان دندان انسان است به صورتی که دندان خراب را می کشند و با کامپوزیت پر می کنند.

نشانه های بیماریهای دندانی در سگ ها

صاحبان حیوانات خانگی باید به دنبال نشانه های بیماری دندانی درسگ ها باشند. در صورت مواجه با نشانه های بیماری دندان یا لثه در حیوان به یک دامپزشک مراجعه نمایید.

دکتر بیب می گوید: “اکثر صاحبان سگ ها نمی دانند که تا زمانی که بیماری به مرحله پیشرفته نرسیده باشد، سگشان مشکل داشته باشد.” علاوه بر این، سگ ها به طور غریزی سعی می کنند هر گونه درد و ناراحتی را پنهان کنند تا ضعیف به نظر نرسند، و حتی تشخیص وجود مشکل در این سطح مشکل به نظر می رسد.

به گفته دکتر بیب و دکتر لیپمن، نشانه های بیماری دندانی در سگ ها عبارتند از:

 • لثه های قرمز
 • لثه های خونی
 • پلاک دندانی
 • بوی بد دهان
 • وجود خون در آب یا کاسه غذا
 • بزاق ضخیم
 • کمک گرفتن از یک طرف دهان
 • افتادن غذا در هنگام غذا خوردن
 • تورم صورت
 • مالش چهره با پا و یا روی زمین

نکاتی برای مراقبت از دندان سگ ها

دکتر لیپمن می گوید: “مسواک زدن دندان های سگ شما اولین راهکار در برابر بیماری های لثه است.” تمیز کردن روزانه، همراه با تمیز کردن گاه به گاه حرفه ای توسط دامپزشک، برای مراقب در برابر بیماریهای لثه ضروری به نظر می رسد.

مسواک زدن سگ

برای مسواک زدن دندان های سگ در خانه، صاحبان حیوان خانگی می توانند از راه حل های دامپزشکی و کیت مسواک برای سگ های بزرگسال و یا کیت مراقبت از دهان و دندان برای توله سگ ها استفاده کنند. این کیت های دندان پزشکی سگ شامل مسواک سگ و خمیردندان سگ و گاهی اوقات مایع جرمگیر و تشویقی و اسباب بازی های دندانی برای مراقبت از دندان های سگ ها طراحی شده است.

برای جلوگیری از پلاک دندانی، باید از مسواک و مایع ضد پلاک دندان و یا تشویقی های دندانی استفاده کرد که به از بین بردن بقایای  غذای روزانه و تار و پلاک دندانی کمک می کند. شما همچنین می توانید دهان سگ خود را با استفاده از مایع تمیز کننده دندان افزودنی به آب  آشامیدنی حیوان استفاده کنید تا جرم دندان از بین رود و بهداشت دهانی کلی سگ ارتقا یابد.

همچنین در کنار فرایند مسواک زدن و تمیز کردن دندان در دامپزشکی، از تشویقی های جویدنی دندانی و یا اسباب بازی های دندانی که باعث بیرون آمدن مواد غذایی از لابه لای دندان ها می شوند استفاده کنید. این معالجات دندانی در سگها برای جلوگیری از بوجود آمدن پلاک و جرم دندانی و خوشبو کردن دهان سگ ها بسیار مفید است.

یکی دیگر از گزینه های عالی پودر محافظت از دندان مخصوص سگ هاست که یک تمیزکننده آنزیمی طبیعی دندان محسوب می شود و به راحتی به غذای روزانه افزوده می شود.

منبع: PetMD

30 دیدگاه برای “۵ حقیقت جالب در مورد دندان سگ ها

 1. پری گفته:

  سلام سگ من ۶ماهشه و ی ماهی هست مدام گاز میگیره و فک میکنم داره دندون در میاره ولی امروز دور دندونش خونریزی کرده ک همون لثشه بنظرتون واسه رشد دندونشه؟؟؟ک خون ریزی میکنه

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   ۶ ماهگی زمان جایگزینی دندان های شیری با دندان های دائمی در سگ ها است. این مسئله باعث وجود خارش لثه و نیاز به گاز گرفتن در سگ ها می شود. لطفا در این مدت از اسباب بازی های دندانی و جویدنی در اختیار او قرار دهید. در مورد خونریزی، معمولا افتادن دندان شیری مقدار کمی خونریزی می دهد ولی اگر میزان خونریزی زیاد و شدید است لازم است به دامپزشک مراجعه فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 2. رویا گفته:

  سلام
  من یک سگ تریر ۶ ساله دارم دیروز برای اولین بار بردم دندانهایش را جرم گیری کنند وقتی رفتم تحویلش بگیرم دامپزشک گفت دندانهایش لق بود و هفت تا از دندانهای جلوئی فک پائینی و بالا را کشیدند، الان نمیدانم باید چکار کنم آیا در وضعیت غذا خوردنش مشکل پیش میاید و اینکه چه نوع غذائی باید بهش بدم آیا میتواند مثل سابق همه چیز را بخورد؟خیلی نگران هستم خواهش میکنم من را راهنمائی کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   احتمالا سگ شما دچار عفونت لثه طولانی مدت بوده و این باعث از بین رفتن ریشه های دندان و لق شدن آنها شده است. بهتر است از غذاهای نرمتر استفاده فرمایید. اگر تغذیه او با غذای خشک است، لطفا روی غذای او آب مرغ یا ماست پروبیوتیک بریزید که نرمتر شود. البته اگر دندان های آسیاب او سالم هستند مشکل خاصی برای او پیش نخواهد آمد. لطفا در آینده از محلول یا اسپری ضد عفونی کننده دهان و دندان استفاده فرمایید تا احتمال عفونت لثه و لق شدن بقیه دندان ها کمتر شود.

   دکتر اعتضادی

 3. ani گفته:

  سلام من ی شیتزو فلت تقریبا ۳ماهه دارم که خیلی گاز میگیره.میدونم بخاطر خارش لثه هاشه ولی تا کی این گاز گرفتنا ادامه داره؟دندوناش از لثه درومده اما کامل نشده.وقتی دندونای شیریش بریزه و اصلی ها دربباد بازم خارش لثه داره و گاز میگیره؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   در این مدت، تا زمان رشد کامل دندان های دائمی بهترین روش قرار دادن اسباب بازی ها و تشویقی های دندانی و جویدنی برای اوست. این زمان در سگ های مختلف متفاوت است ولی معمولا رشد کامل دندان های دائمی در سگ تا حدود ۸ ماهگی طول می کشد. همچنین اگر رفتار گاز گرفتن بعد کامل شدن رشد دندان ها ادامه دار بود، می توانید از یک مربی سگ نیز کمک بگیرید.

   دکتر اعتضادی

 4. امین گفته:

  سلام من سگم دندان نیشش افتاده
  هاسکی هستش میخوام بدونم شیری هست یا نه
  بین پنچ تا شیش ماهش هست لطفا کمک کنید مرسی

 5. Habib گفته:

  سلام
  من یک توله سراب دارم باید ۵ ماه باشه یکی از دندانهای نیش بالا شیکسته و ریشه تو لثه مانده
  اگر دندان اصلی در بیاد اون ریشه مشکلی ایجاد نمیکنه، ریشه میاد بیرون

 6. شبنم گفته:

  سلام سگ من ۳سالشه شیتزو پیکی هست دوماه زایمان کرده تازه متوجه شدم یک دندان جلو لق شده البته دندانهای پایینش نامنظم رشد کردن حالا اون لقه میوفته خودش چرا لق شده دوتا دندان روی هم رشد کرده بوده

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   در مورد سگ شما، لق شدن دندان نشان دهنده مشکل در ریشه دندان است که ممکن است ناشی از فشار دندان های دیگر یا مشکل پریودنتال باشد. در هر دو صورت مراجعه به دامپزشک توصیه می گردد.

   دکتر اعتضادی

 7. مریم گفته:

  سلام دندان‌های جلو‌پایین سگ من سه تاش لق شدن و سن سگم نه تا ده ماهه است،نمیدونم چیکار کنم از صبح که فهمیدم میترسم بیافته دیگه درنیاد

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   دندان های شیری سگ ها معمولا بین ۴ تا ۶ ماهگی با دندان های دائمی جایگزین می شوند. البته این زمان در نژادهای مختلف اندکی متفاوت است. علت لق شدن دندان ها می تواند رشد دندان دائمی زیر ریشه آنها باشد. البته با توجه به سن سگ شما باید این مسئله توسط دامپزشک بررسی شود که آیا دندان های شیری هستند یا مشکلی در دندان های دائمی پیش آمده است.

   دکتر اعتضادی

 8. نیما گفته:

  سلام من می خوام ۲ توله هاسکی سیبری بگیرم و خیلی بهش اهمیت می دم من توی نجف آباد زندگی میکنم اگه می شه شماره واتساپتون رو به این شماره ۰۹۰۱۵۹۳۷۰۲۴ پیامک کنید خیلی سوال دارم و همینطور خیلی استرس فقط شما می تونید کمکم کنید و یه چیز دیگه توی نجف آباد بهترین دامپزشکی کجاست؟ خیلی ممنون فقط شمارتون رو برام بفرستین خواهش می کنم واقعا سوال دارم واجبه ممنون

 9. Shayan گفته:

  سلام سگ من شیتزو تریر هست و سنش تقریبا ۵ خورده ای میشه و یکی از دندان هاش شکسته ولی نمی دونم دندان شیری هست یا اصل چون فقط تا الان متوجه افتادن دندان های نیشش شدم چیکار کنم

 10. شایان گفته:

  سلام من یه توله سگ شیتزو دارم تقریبا ۵ ماهش هست و حدود در چند روز اخیر دو دندان نیش پایینش افتاده ایا این بخاطر دندان شیری هست یا نشونه بیماری و سگم همه نسب به قبل خیلی اروم شده و همش یه گوشه می خوابه و فعالیت کمی انجام می ده نمی دونم چیکار کنم ممنون می شم پاسخ بدید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بله دندان های شیری هستند. عدم فعالیت و بی حالی مسئله دیگری است که باید جداگانه بررسی شود. لطفا شواهد، پیشینه و طرز نگهداری و تغذیه جیوان را در قسمت مشاوره با دامپزشک بفرمایید تا بتوانم راهنمایی کنم.

   دکتر اعتضادی

 11. مهسا گفته:

  سلام.۲ تا از دندونای سگ من افتاده و یکیش هم شل شده.دوبار درمیاد؟دندون شیریه یا اینکه نه یا دیگه درنمیاد؟نژادش هم شیتزوعه و حدودا ۵ ماهشه
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *