مسافرت های هوایی با حیوانات

مسافرت های هوایی با حیوانات

مسافرت های هوایی با حیوانات  

مترجم: دکتر محمودرضا اعتضادی

در اینجا اطلاعاتی گردآوری شده که به شما در برنامه ریزی یک مسافرت خوب برای سگ و گربه هایتان با خطوط هوایی کمک خواهد کرد.

ملاحظات کلیدی قبل از رزرو بلیط هواپیما :

کی می خواهید حیوان خانگی خود را به سفر بفرستید؟

اگر می خواهید حیوان خانگی خود را با حمل و نقل هوایی بفرستید، با شرکت هواپیمایی چک کنید تا مطمئن شوید که ترمینال حمل و نقل هوایی باز است و حیوانات خانگی را برای حمل و نقل هوایی در قسمت بار(freight) قبول می کنند.

توجه داشته باشید که بهتر است که حیوان خانگی خود را در روزهای کاری هفته بفرستید که بیشتر کارکنان خط هوایی سرکار حضور داشته باشند و سفر برای حیوان شما در طول مسیر راحت تر شود.

حمل و نقل هوایی حیوانات

با شرکت هواپیمایی که انتخاب کرده اید تماس بگیرید تا مطمئن شوید که حیوان خانگی شما در همان روز و با پروازی که مورد نظر شما است سفر می کند. برخی از شرکت های هواپیمایی تعداد حیوانات محدودی را با یک پرواز می فرستند، بنابراین هماهنگی زودتر شما با شرکت هواپیمایی، برنامه ریزی شما را برای ارسال حیوان دلبندتان در یک روز بخصوص بهتر می کند.

حمل و نقل سگ هایی که بینی پهن و کوتاه دارند مانند نژاد باکسر، پاگ، بولداگ و پکینیز در فصل گرما توصیه نمی شود به این دلیل که این حیوانات در حفظ دمای طبیعی بدنشان در آب و هوای گرم دچار مشکل می باشند.  

حیوان خانگی شما به کجا سفر می کند؟

آیا حیوان خانگی شما در داخل کشور سفر می کند و یا به کشورهای دیگر مسافرت خواهد کرد؟ آیا قصد دارید که سفر را متوقف کنید یا حیوان خود را در یک ایستگاه بینابینی تحویل بگیرید؟ مقصد نهایی حیوان خانگی شما کجاست؟

مقررات خاص آن کشور را برای حمل و نقل هوایی حیوانات خانگی بررسی کنید.

اندازه و وزن حیوان خانگی شما چقدر است؟

فقط سگ و گربه های کوچک می توانند در کابین قرار بگیرند. البته بعضی از خطوط هوایی ممکن است به آن ها اجازه ورود به داخل کابین مسافران را ندهند و آن ها را به عنوان بسته مخصوص به غرفه ویژه حمل و نقل انتقال دهند که دارای تهویه هوا و گرمکن می باشد. نگران نباشید، قسمت حمل و نقل ویژه برای  مسافرت گربه و سگ ها بهتر می باشد زیرا ساکت تر هست و حیوانات می توانند در محیط تاریک استراحت کنند.

یاتا حمل و نقل هوایی حیوانات

آیا یک باکس مناسب برای مسافرت حیوان خانگی خود دارید؟

مهم است که یک باکس با اندازه مناسب برای حیوان خود خریداری کنید. خطوط هوایی از نکات زیر استفاده می کنند تا مطمئن شوند که حیوان به فضای کافی برای چرخیدن درهنگام ایستادن، ایستادن و نشستن عادی و همچنین خوابیدن در حالت طبیعی دسترسی دارد.  

ابعاد باکس نگهداری حیوانات

راهنما برای ابعاد باکس مسافرتی

داده های ارائه شده، دستورالعمل مناسبی را برای تعیین اندازه یک باکس در رابطه با حیوان خانگی دلبندتان به شما ارائه می دهد. آن ها با توجه به اندازه یک حیوان ایستاده در موقعیت طبیعی تعیین شده اند.

باکس مناسب حمل و نقل هوایی حیوانات یاتا

ابعاد محاسبه شده براساس ابعاد داخلی باکس نگهداری می باشد.

A= طول حیوان از نوک بینی تا سر دم (ریشه دم).  

B= ارتفاع از زمین تا مفصل آرنج. A+(0.5)B= طول باکس.  

C= عرض بین شانه ها یا پهن ترین قسمت (هر کدام بزرگ تر است). C X 2 = عرض باکس.  

D= ارتفاع حیوان در موقعیت طبیعی ایستاده از بالای سر یا نوک گوش تا زمین (هر کدام که بلند تر است) D= ارتفاع باکس

حداقل ابعاد داخلی باکس:

طول باکس = A+ (0.5)B

عرض باکس = C X 2

ارتفاع  = D

نژادهایی که پوزه های کوتاه و پهنی دارند به ٪۱۰ فضای بیشتر (باکس ٪۱۰ بزرگ تر) نیاز دارند.

توجه:

اندازه های A، B، C  و D برای تعیین ابعاد باکس باید مربوط به سایز حال حاضر حیوان باشد، نه دوران تولگی و رشد.

عرض باکس در صورت وجود بیش از یک حیوان درون باکس با فرمول زیر محاسبه می شود:

دو حیوان  = C X 3

سه حیوان  = C X 4

ارتفاع و طول همانند فرمول یک حیوان  محاسبه  و تعیین می شود.

توجه:

IATA (یاتا) (انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی) تولید کننده یا فروشنده هیچ باکس نگهداری حیوانات نمی باشد همچنین هیچ برند، مارک یا مدل خاصی را تایید و یا توصیه نمی کند. به همین ترتیب، IATA هیچگونه پیشنهادی در رابطه با ارائه خدمات خاص حمل و نقل هوایی حیوانات و توله ها  ندارد، حتی اگر این پیشنهادات از طریق ایمیل یا اینترنت ارائه شود. خوانندگان باید به پیشنهادات و ادعاهای تقلبی که ارائه می شود توجه داشته باشند.

اگر شما تصمیم به ساخت باکس چوبی خود دارید، با شرکت هواپیمایی هماهنگ کنید که آیا باکس های چوبی دست ساز را قبول  می کند یا نه. همچنین، برای سگ های خاص، خطوط هوایی ممکن است قوانین خاص دیگری را در استفاده از باکس ها به نسبت مقادیر مورد نیاز اعمال کنند.

باکس حمل و نقل سگ یاتا

به همان اندازه مهم است که مطمئن شوید که تمام مکانیزم های قفل باکس به طور صحیح عمل می کنند و حیوان نمی تواند مِش آن را با دندان بگیرد بچرخاند یا آن را باز کند. قطعات قفل یا مش درب باید غیر قابل دسترس برای حیوان باشد. بنابراین، مش باید به طور کامل و محکم به درب متصل شود و مش پیچیده شده دور در قابل قبول نیست.  

باکس حمل سگ یاتا

ظروف غذا و آب متصل به باکس با قابلیت دسترسی از خارج باکس نیز از موارد ضروری می باشد. شرکت حمل کننده ممکن است از شما ظرف آب و غذای اضافی که قابلیت اتصال به باکس را داشته باشد و همچنین دستورالعمل های تغذیه ای برای حیوان دلبندتان درخواست کند.  

چند حیوان را می توان در یک باکس هنگام حمل و نقل هوایی قرار داد؟

وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) در قانون رفاه حیوانات (AWA) توضیح می دهد که ” نباید بیش از دو توله سگ یا بچه گربه با سن ۸ هفته تا ۶ ماه که دارای اندازه قابل قبول و هر یک دارای وزن حداکثر ۹ کیلوگرم یا کمتر هستند از طریق حمل هوایی در یک محفظه اولیه انتقال پیدا کنند.” این یک استاندارد خوب برای حمل تمامی محموله های حیوانی بدون در نظر گرفتن اینکه به چه کشوری سفر می کنند می باشد.  

باکس حمل گربه یاتا

به یاد داشته باشید که هنگام سفر، حیوانات ممکن است استرس بگیرند و تهاجمی شوند، بنابراین نباید با هم در یک باکس قرار داده شوند مگر این که توله سگ ها یا بچه گربه های جوان باشند. حیواناتی که در یک باکس مشترک با هم مسافرت می کنند ممکن است هنگام مسافرت با هواپیما با یکدیگر درگیر شوند.

برای بررسی و تهیه باکس های مناسب مسافرت سگ و گربه کلیک کنید.

منبع: IATA

8 دیدگاه برای “مسافرت های هوایی با حیوانات

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   هر ایرلاین قوانین مخصوص به خود را داراست. برای اطلاع از امکان حمل حیوانات داخل کابین و شرایط لازم، لطفا سایت ایرلاین مورد نظر را بررسی بفرمایید یا با قسمت مربوط تماس بگیرید. لطفا توجه داشته باشید در برخی ایرلاین ها امکان بردن حیوانات به داخل کابین وجود ندارد. همچنین قوانین حمل و نقل بین قاره ای، کشورها و مسافرت بین شهری هم تا حدودی با هم متفاوت می باشد.

   دکتر اعتضادی

 1. soniya گفته:

  با سلام
  تشکر میکنم از مطالب خوب و مفیدتان
  می خواستم بدونم آیا این حقیقت دارد که سگ بولداگ انگلیسی مجوز سفر با هواپیما را ندارد ؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   هر هواپیمایی شرایط و مقررات خاص خود را دارد. لطفا در سایت هواپیمایی که قصد سفر دارید، شرایط سفر هوایی حیوانات را مطالعه بفرمایید.

   دکتر اعتضادی

 2. کیمیا اکبری گفته:

  سلام
  من یک سگ اشپیتز دارم که الان ۴ سال داره و از نوک بینی تا انتها دم اون ۵۸ سانتی متر هست .
  میخواستم بدونم آیا باکس حتما باید چرخ داشته باشه و اینکه چه اندازه هایی برای سگ من مناسبه ؟
  ممنونم از اطلاعاتتون .

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   چرخ داشتن یا نداشتن باکس به نظر شما بستگی دارد. باکس های چرخدار معمولا برای حمل سگ های بزرگ و سنگین وزن مناسب است.
   برای محاسبه اندازه دقیق باکس مناسب، لطفا طول، قد، عرض شانه و فاصله از زمین تا مفصل آرنج در حالت ایستاده سگ خود را اندازه گیری نمایید و در فرمول داده شده مقاله بالا قرار دهید و اندازه مناسب را بدست آورید و یا برای ساده تر شدن کار شما، اندازه ها را در جواب همین پیام بگذارید تا اندازه مناسب را خدمتتان عرض کنم.

   دکتر اعتضادی

 3. پروانه گفته:

  سلام .با تشکر از مطالب مفیدی که در سایت میگذارید.من یک سگ نژاد میکس پامر و اشپیتز دارم که با شنیدن هر صدا یا هر کس شروع به واق زدن میکندکه فکر میکنم علاوه بر مسئله احساس مالکیت ،استرس هم باعث این کارش میشود.من تصمیم دارم برای چند ماه در شمال ساکن شوم .ما در شیراز هستیم .ایا من میتوانم چنین سگی را با هواپیما از شیراز به شمال ببرم.ایا هواپیما خطری برای او ندارد؟بسیار ممنون و سپاسگزار میشوم اگر مرا راهنمایی. کنید.ممنون

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   برای کم کردن استرس در حمل و نقل می توانید یک پارچه نازک که هوا از آن به راحتی عبور کند را روی باکس مخصوص حمل انداخته که سگ به بیرون دید نداشته باشد و استرس او کم شود.
   خیر، مسافرت هوایی مشکلی ایجاد نمی کند. فقط نکات ذکر شده در این بلاگ را مد نظر قرار دهید و از قبل یا خط هواپیمایی تماس گرفته و اعلام کنید تا شرایط حمل حیوان زنده را به شما بگویند که قبل از پرواز دچار مشکل نشوید.

   دکتر اعتضادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *