۱۰ حقیقت جالب درباره بچه گربه های تازه متولد شده

بچه گربه تازه متولد شده

۱۰ حقیقت جالب درباره بچه گربه های تازه متولد شده

نوشته: عالی سمیگران

ترجمه: دکتر محمودرضا اعتضادی

بچه گربه ها از لحظه ای که متولد می شوند، نیاز به زندگی اجتماعی و رشد همراه گربه ها دارند. در اینجا ۱۰ حقیقت جالب در مورد بچه گربه های تازه متولد شده از زبان متخصصان دامپزشکی اشاره شده است.

وزن آنها درزمان تولد بین ۸۵ تا ۱۲۰ گرم است

دکتر ایمی سیمپسون، مدیر دامپزشکی بیمارستان VCA در فیلادلفیا می گوید: بچه گربه ها هر هفته حدود ۱۲۰ گرم افزایش وزن دارند و این بدان معناست که تا سن ۴ هفتگی باید حدودا نیم کیلوگرم بر وزن آنها افزوده شود. همچنین وی براین باورست که: ” بچه گربه ها تا سن ۶ ماهگی، باید ماهانه در حدود نیم کیلوگرم وزن بگیرند.

وزن بچه گربه ترازو

شیرمادربرای تقویت سیستم ایمنی بدن

دکتر سیمپسون توضیح می دهد که در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از تولد، بچه گربه ها از شیرملکه (گربه مادر) تغذیه می شوند، این  شیر سرشاراز آنتی بادی های بالقوه برای مبارزه با بیماریهای مختلف است. “بدون شیرمادر، بچه گربه ها سیستم ایمنی سالمی نخواهند داشت و بیشتر در معرض عفونت قرار می گیرند.

اگر بچه گربه های تازه متولد شده نتوانند از شیرمادر تغذیه کنند، می توان برای تقویت سیستم ایمنی از تزریق زیر جلدی سرم جدا شده از یک گربه بالغ سالم واکسینه شده استفاده کرد. وی همچنین افزود: بند ناف بچه گربه بعد از سه روز یا بیشتر می افتد.

آنها نمی توانند حرارت بدن خویش را تنظیم کنند

سیمپسون می گوید: برای دو تا چهار هفته اول  تولد، بچه گربه ها نیاز به یک منبع حرارت ، مانند یک پد گرم برای حیوانات خانگی دارند. به گفته او، دمای مناسب ایده آل برای بچه گربه های تازه متولد شده ۳۲٫۲ درجه سانتیگراد و رطوبت ۵۵ تا ۶۵ درصد است.

در صورت استفاده از منبع گرمایی، به منظور جلوگیری از افزایش درجه حرارت بدن بچه گربه ها باید آنها فضای کافی برای خزیدن در اختیار داشته باشند.

بچه گربه خوابیده

آنها نابینا و ناشنوا  متولد می شوند

طبق نظر سیمپسون، بچه گربه ها با چشمان بسته و کانال های گوشی بسته به دنیا می آیند. چشمان آنها حدود ۷ تا ۱۴ روز بعد از تولد باز می شود و کانال های گوش آنها بین ۱۰ تا ۱۴ روز بعد باز می شود. او اضافه می کند که همه بچه گربه ها با چشم آبی متولد می شوند. قبل از ۸ هفتگی، رنگ واقعی عنبیه نمایان می شود.

آنها باید هر دو تا سه ساعت غذا بخورند

دکتر رنه روچینسکی، متخصص گربه ها در بیمارستان دامپزشکی میداتلانتیک در کویینزتاون، مریلند گوشزد می نماید که بچه گربه هایی که غذای کافی نمی خورند قند خون پایین دارند و این مسئله جان آنها را به خطر می اندازد. او می گوید: هیپوگلیسمی (قند خون پایین) نگرانی عمده برای بچه گربه ها است، به ویژه اینکه اگر آنها مادر خویش را نیز از دست داده باشند.

سیمپسون می گوید اگر شما به بچه گربه های خود شیشه شیربدهید، باید آنها به شکم بخوابند-نه به پشت- تا بتوان موقعیتی شبیه تغذیه با شیرمادر را شبیه سازی نمود و بدین صورت خطر آسپیراسیون(ورود مایع به ریه) کاهش می یابد. حدود سه تا چهار هفتگی، بچه گربه ها شروع به خوردن مواد غذایی جامد می کنند.

شیر دادن بچه گربه
طرز صحیح شیردادن به بچه گربه

آنها نمی توانند به تنهایی به دستشویی بروند

سیمپسون می گوید: بچه گربه ها باید برای اجابت مزاج تحریک شوند. در طبیعت، این کار توسط گربه ملکه با لیس زدن پشت بچه گربه صورت می گیرد. اگر ملکه (گربه مادر) وجود نداشته باشد، می توانید این قسمت از بدن بچه گربه را به آرامی با یک پنبه گرم و مرطوب تحریک کنید.

دندانهای بچه گربه حوالی سه هفتگی کم کم ظاهر می شوند

ریشه دندان شیری بچه گربه ها  حدود سه هفتگی شروع به جوانه زدن می نماید. در ۱۴ هفتگی، بچه گربه ها دندان های شیری خود را از دست می دهند. افتادن دندانها از دندانهای پیشین آغاز می شود. حدود ۶ ماهگی، بچه گربه ها تمام دندان های دائمی خود را خواهند داشت.

دندان بچه گربه

آنها در ۴ هفتگی شروع به بازی کردن می کنند

بچه گربه ها باید تا ۱۰ روزگی قادر به ایستادن باشند و در روز ۲۱ ام نیز راه بروند . طبق نظر راسینسکی، حدود چهار هفتگی، بچه گربه ها کم کم شیطنت و بازی مخصوص خود را به نمایش می گذارند که همه ما نیز خیلی این حرکات را دوست داریم. بچه گربه ها معمولا رفتار خود را بین سن ۴ تا ۷ هفتگی می آموزند.

بازی کردن بچه گربه ها

راسینسکی می گوید، به عنوان مثال، اگر یک بچه گربه با خواهران و برادران خود به صورت خشن بازی کند، آنها نیز سریعا آن رفتار را می آموزند و بازخورد خود را نشان می دهند.

آنها در معرض کم خونی ناشی از گزیدن کک ها قرار دارند

سیمپسون هشدار می دهد که آلودگی به کک می تواند باعث کم خونی شدید در نوزادان گربه شود. “از آنجا که اکثر داروهای ضد کک و کنه برای بچه گربه های کمتر از ۸ هفته ایمن نیستند، توصیه می کنیم بچه گربه ها را با استفاده از صابون ملایم حمام کنید.

بچه گربه ها را می توان حدود هشت هفتگی از شیرگرفت

گربه های مادر برای از شیرگرفتن بچه خود روش خوبی دارند. طبق گفته راسینسکی، “آنها با لحنی مودبانه از بچه خود می خواهند که ازمادر دور شوند. اما در طول اولین هشت هفته حیاتی بچه گربه بهتر است که پیش مادر خویش و خواهرو برادرهایش بماند تا نحوه اجتماعی شدن را بیاموزد.

راسینسکی می گوید: اگریک بچه گربه خیلی زود از مادر خویش جدا شود، بیشتر جنبه های مهم مهارتهای اجتماعی را از دست خواهد داد.

امیدواریم که این مطلب بتواند در راستای پرورش بچه گربه شما کارا باشد. اگر سئوال یا ابهامی در رابطه با نگهداری بچه گربه خود داشتید می توانید در قسمت مشاوره با دامپزشک سیناوت سوال خود را مطرح بفرمایید.   

منبع: PetMD

70 دیدگاه برای “۱۰ حقیقت جالب درباره بچه گربه های تازه متولد شده

 1. رویا گفته:

  سلام وقت بخیر
  گربه من ۵ روزه زایمان کرده، دو روزیه بچه هاشو به دندون میگیره و میزاره زیر مبل(جای تنگیه که نمیتونه به راحتی تکون بخوره) و خیلی دیر به دیر به بچه هاش سر میزنه. راه حلی دارید، چون میترسم بچه هاش کم شیر بخورن و ضعیف بشن..

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بصورت غریزی جای گرمی را برای نگه داریه فرزندانش استفاده میکند و اگر از کافی نبودن شیرش مطمئن هستید میتوانید از شیرخشک مخصوص برای تغذیه بچه گربه ها استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 2. مهدی گفته:

  سلام. برای بچه گربه‌های نوزاد حتما باید از شیرخشک مخصوص گربه استفاده کنیم؟ یا شیرخشک بدون لاکتوز انسان هم میشه؟
  آخه یه جایی خوندم فرقی نمیکنه این دوتا باهم!

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام
   اگر از شیر خشک مخصوص استفاده کنید بسیار بهتر است و دچار مشکلات گوارشی نخواهد شد.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 3. نسرین گفته:

  سلام من یه گربه دارم که مادر نداره یلنی کلا انداختتشون دیگه نمیاد حدودا ۲ هفتشه همش سر و صدا میکنه شیر میخوره اما بازم سر و صدا میکنه دستشویی هم نمیکنه شکمش هم ماساژ دادم مقعدشم فک کنم ماساژ دادم حالا نمیدونم درست انجامش دادم یا نه خواهش میکنم کمک کنید احساس میکنم خیلی عذاب میکشه دلم نمیخواد بمیره خواهش میکنم کمکم کنید……

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام
   برای گربه های تازه متولد شده باید از شیرهای مخصوص استفاده کرد و در غیر اینصورت باعث یبوست و درد شکمی و ناراحتیشون میشه.
   برای چکاب حتما به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 4. مهری شایسته مند گفته:

  سلام من بچه گربه ام ۵روزه است ولی چشم راستش ملتهب و قرمز شده مادرش هم هم سفره میکنه هم عطسه دماغشم گرفته و تب هم داره امروزبردم دامپزشک معانه اش کردن ۴تاهم آمپول تزریق کردن ۴ تا هم آمپول فردا داره ولی برا بچه گربا ام کاری نکردن گفتن خیلی کوچیکه باید شیرمادربخوره تا ازشیر دارو بهش اثرکنه ولی من بازم خیلی نگرانم چشمش بهتر میشه یانه اگر خدای نکرده بهترنشه چیکارباید بکنم خیلی نگرانشم ممنون میشم راهنماییم کنید که چیکارباید بکنم مچکرم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام
   اگر دستور عمل های همکار دامپزشکمان را با توجه به معاینه پت شما انجام دهید قطعا مشکل برطرف خواهد شد.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   از روی جثه، وزن، باز شدن چشم و بررسی دندان ها تا حدودی می توان سن بچه گربه را حدس زد ولی تخمین دقیق روز آن ممکن نیست. ساده ترین راه مراجعه به دامپزشک و تخمین سن حدودی او می باشد.

   دکتر اعتضادی

 5. ALICR7KOWSARIFAR گفته:

  سلام من یه گربه داشتم البته خونگی نه بهش غذا میدادم بعد همون گربه سه تا بچه آورده دو تا از بچه گربه ها سرحالن و مشکلی ندارن اما اون یکی اصلا سر حال نیست و همش یکجا نشسته به نظرتون مریضه لطفا پیگیری کنید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   جهت معاینه فیزیکی حتما در اسرع وقت به دامپزشکی مراجعه کنید
   بی حالی میتواند دلالیل مختلفی داشته باشد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 6. Amir گفته:

  سلام ببخشید من دیروز یک بچه گربه پیدا کردم که مادرش ولش کرده بود و از گشنگی داشت تلف میشد حدود دو هفتشه چون قبلا گربه داشتم میدونم چون چشماش کاملا بازه.
  میخواستم بگم که خیلی سخت میتونم بهش شیر بدم و مجبورم به صورت عمودی بهش شیر بدم ولی شیشه شیر مخصوص گربه دارم ایا این میتونه مشکلی براش ایجاد کنه چون بعد از اینکه شیشه شیر رو از دهنش درمیارم فین فین میکنه
  و سوال دیگه اینکه حتما باید شیر خشک مخصوص باشه یا شیر هایی که تو سوپری ها میفروشن کافیه.
  درمورد دستشوییش هم باید بگم که وقتی دستمال به پشتش میکنم دستشویی میکنه ولی احساس میکنم شکمش زیاد باد کرده و نفخ داره.
  ممنون میشم پاسخ بدید.

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا برای طرز صحیح شیر دادن گربه همین عبارت را در گوگل جستجو کنید و تصاویر صحیح شیر دادن را مشاهده فرمایید. امکان ورود شیر به داخل ریه بچه گربه و عفونت های تنفسی ناشی از شیر دادن غیر اصولی بسیار زیاد است. همچنین لطفا از شیر خشک مخصوص گربه استفاده فرمایید، شیر گاو معمولا در بچه گربه ها باعث مشکلات گوارشی می شود. علت نفخ او هم احتمالا استفاده از شیر گاو است. در مورد دستشویی، لطفا برای او ظرف خاک تهیه نمایید و بعد هر بار شیر خوردن او را در ظرف خاک قرار دهید و با پنبه مرطوب پشت گردن او را ماساژ دهید تا دستشویی کند. به مرور زمان یاد خواهد گرفت در خاک دستشویی کند.

   دکتر اعتضادی

 7. واله گفته:

  سلام ممنون از پاسخ دادن به سوالای متفاوت و کارآمدتون…

  در بینه پرسش و پاسخ ها اطلاعات خوبی بدست اوردم ،و سواله خودم رو ک احتمالا برا دیگران هم شاید مفید بیاد مطرح میکنم…

  من تجربه ی نگه داری از بچه گربه رو زیاد داشتم طی چند سال ،و برای اولین بار میبینم که دو تا از بچه گربه های بدون مادر با وجود اینکه شکمشون سیره ،شروع به مکیدنه شکم همدیگه میکنن و همو زخم کردن.بدتر اینکه محل مقعد همدیگه هم لیس میزنن و غیر ارادی ادرار وارد دهانشون میشه… نمیدونم چیکار کنم،میترسم عفونت بگیرن با اینکار…
  ممنون میشم راهنماییم کنید ،و یا پاسخ رو برام ایمیل کنید.تشکر .

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بازی کردن و کشتی گرفتن جزو رفتار طبیعی بچه گربه ها می باشد. اگر بچه گربه ها سالم باشند جای نگرانی وجود ندارد. همچنین در بزاق گربه ها آنزیم هایی وجود دارد که برخی میکروبهای بیماریزا را از بین می برد. این رفتارها در رشد و شکل گیری شخصیت آنها بسیار موثر است.

   دکتر اعتضادی

 8. حدیث گفته:

  سلام خسته نباشید
  من بچه گربه دارم نزدیک ۱ ماه و ۴ روزشونه ببخشید که میگم دوتا هستن یکیشون خاک میکنه دستشویی میکنه باز خاک میریزه روش ولی اون یکی اینکارو نمیکنه و وقتی دستشویی میکنه خاک نمیکنه که معلوم نباشه و ببخشید معذرت میخوام.دستشوییش روباز میمیونه
  این نگرانی برامون به وجود اورده به نظرتون چیکارکنیم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا از ظرف خاک مجزا برای گربه ها استفاده کنید و برای بچه گربه ای که مدفوع خود را خاک نمی کند بعد توالت به صورتی که ببیند روی مدفوع را با بیلچه بپوشانید بعد از مدتی یاد خواهد گرفت که خود این کار را انجام دهد.

   دکتر اعتضادی

 9. پیمان گفته:

  سلام بر دکتر عزیز.
  گربه ی من حدود ۱۴ روزشه.
  موقع شیر خوردن باید سرته بشه .بنظرت مشکلی داره؟
  بعد یچیز دیگه کل شبو با من خوابه بنظرت باید بیدارش کنم بهش شیر بدم یا نه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بله مشکلی نیست لطفا توجه داشته باشید فقط با شیشه شیر مخصوص که خاصیت مکیدن داشته باشد به او شیر دهید چون در غیر اینصورت ممکن است شیر وارد ریه او شود. بچه گربه ها تا چند نوبت در روز شیر می خورند البته لازم به بیدار کردن او برای شیر خوردن نیست.

   دکتر اعتضادی

  • فائزه گفته:

   سلام بچه گربه ی من یکی از چشمانش بسته است و روش ترشحات داره درمان خانگی وجود داره یا باید ببرمش دامپزشکی؟؟

   • محمودرضا اعتضادی گفته:

    با سلام،

    بچه گربه ها حدود ۷ تا ۱۴ روزگی چشم باز می کنند. اگر این زمان گذشته است و چشم بچه گربه باز نشده و ترشحات دارد. می توانید با استفاده از پنبه تمیز و آب ولرم اطراف چشم را پاک کنید و اگر چشم باز نشد لازم است توسط دامپزشک معاینه شود.

    دکتر اعتضادی

 10. زهرا کثیر گفته:

  سلام من یک بچه گربه پیدا کردم ک مادرش ولش کرده خیلی ضیفه هنوز چشماش باز نشده و خیلی میلرزه بزور بش شیر میدم نمیخوره چیکارش کنم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   درود بر شما. لطفا از شیر خشک گربه استفاده فرمایید و با شیشه شیر مخصوص کوچک یا قطره چکان به آنها شیر دهید و آنها را در جای گرم بگذارید. چشم های آنها حدود ۱۴ روزگی باز می شود تا قبل آن توانایی بینایی ندارند.

   دکتر اعتضادی

 11. مهرناز گفته:

  سلام. یه گربه تو زیرزمین ما حدود سه هفته است که زایمان کرده. یکی از بچه ها یکی از چشم هاش عفونت کرده و بسته شده اطرافشم قرمز شده. ترشحات اطراف چشم رو با چایی سرد و پنبه تمیز پاک کردم یکم لای چشمش باز شد ولی بازم همچنان قرمزه و عفونت داره. ممکنه راهنمایی بفرمایید ?
  علاوه بر این ازین چهار تا بچه گربه دو تاشون بسیار ضعیفن خصوصا اونی که چشمش عفونت داره کلا پوست و استخونه سعی کردم بیشتر نزدیک ماد بذارم تا شیر بخورن ولی بازم ضعیفن. امکان خرید شیر خشک گربه رو هم ندارم غذایی هست که بتونم تو خونه تهییه کنم بهشون بدم ?

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   برای درمان عفونت چشم لازم است حتما دامپزشک او را معاینه و درمان نماید. شیر خشک گربه پرسا قیمت چندانی ندارد و می توانید از آن تهیه و استفاده فرمایید. شیر گاو، حتی بدن لاکتوز آن، پروتئین بسیار کمتری نسبت به شیر خشک گربه دارد و اکثرا باعث اسهال در بچه گربه ها می شود. غذای خانگی را زمانی که آنها بزرگتر شدند با تمهیدات خاص می توانید برای تغذیه آنها تهیه کنید.

   دکتر اعتضادی

 12. احمدمولا گفته:

  سلام و درود. عذر میخوام من امروز دو تا بچه گربه جلو در خونمون پیدا کردم که بچه های همسایه اذیتشون میکردن اونارو اوردم تو حیاط خونه که تا دلتونم بخواد گربه رفت و آمد داره اما از صبح تا حالا مادرشون پیداش نیست. منم بطری شیر عالیس از مغازه گرفتم و با شیشه شیر هر دو سه ساعت بهشون شیر دادم . به نظر شما شیر عالیس براشون مشکلی نداره احتمالا باید حالا حالا ها ازشون پذیرایی کنم تا خودشون بزرگ بشن و برن.

  سوال دوم اینکه وقتی اوردمشون اول با آب و شامپو شستمشون و گذاشتم تو آفتاب خشک بشن. حواسم به سلامت قبلیشون نبود الان که رفتم شیر بهشون بدم یکیشون چشم سمت چپش آب آورده حالا نمیدونم از قبل بوده یا نه. دست سمت چپشم انگار تیک داره هر از گاهی حدودا ۲ ۳ ثانیه انگار میره رو ویبره. چیکار باید بکنم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   در صورت رها کردن آنها احتمال تلف شدن آنها زیاد است. گربه تا حدود ۲ ماهگی به مادر وابسته است. هم برای شیر خوردن هم برای حفظ گرمای بدن. اگر آنها مادر خود را از دست داده اند لطفا آنها را به یک جای گرم منتقل کنید. شیر گاو برای بچه گربه مناسب نیست. لطفا از شیر خشک مخصوص گربه استفاده نمایید. شستن فقط باید از گردن به پایین و در محیط گرم خانه انجام شود. احتمال باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی خواهد شد. برای آب آوردن چشم و مشکل حرکتی نیاز است دامپزشک آنها را معاینه کند.

   دکتر اعتضادی

 13. Ghazal گفته:

  سلام من دوتا لچه گربه کوچیک دارم ک مادر ندارن شیر خشک پرسا میدم بشون ولی یه جورین ک همه جارو کثیف میکنن ممکنه ک کلا یاد نگیرن طرز استفاده از خاک گربه رو؟

 14. Mojtaba گفته:

  سلام من دوتا بچه گربه پیدا کردم یکیشون اول خیلی خوب بود ولی ترسید و تب کرد بردمش دکتر آنتی بیوتیک داد بهش الان ۵ روز میگذره ولی هنوز غذا نمیخوره تقویتی چیزی نیست بخرم براش

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   با توجه به شواهد، لازم است مجددا با دامپزشک معالج او تماس بگیرید. اگر لازم باشد دکتر مکمل های تغذیه ای هم برای او تجویز خواهد کرد.

   دکتر اعتضادی

 15. ملیکا گفته:

  سلام خسته نباشید
  من بچه گربه دارم دوتا هستن ۱۵ روزه چشماشون بازه ولی آب داره میشه که عفونت باشه؟یا عادیه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بعد از باز کردن چشم ها تا حدی نمناک و خیس هستند و تا چند روز بعد به تدریج کمتر و طبیعی خواهد شد، جای نگرانی نیست. عفونت چشم در گربه ها معمولا همراه قرمزی، قی کردن و ترشحات غیر طبیعی است.

   دکتر اعتضادی

 16. محمد گفته:

  با سلام یه بچه گربه در زیر زمین ما هست تقریبا ۲۰‌روزه هنوز چشماش باز نشده و یک لایه روی چشماش هست میخواستم‌ ببینم‌‌ عادیه یا اینکه با پنبه لایه را بردارم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بله، اگر چشمان او هنوز بسته است می توان با استفاده از پنبه و چای ولرم به آرامی قی دور چشم را پاک کرد. اگر چشمان او طی چند روز آینده باز نشد و قی وجود داشت لازم است توسط دامپزشک معاینه شود.

   دکتر اعتضادی

  • دلسا گفته:

   سلام
   من ۲ تا گربه داشتم که ۲ سالشون بود و یکی شون مرد و اون یکی زنده موند اونی که زنده مونده مادره و دو روز پیش زایمان کرد و ۶ تا بچه به دنیا آورد و اولی شه
   میشه راهنماییم کنین که چطوری ازشون به خوبی نگه داری کنم

   • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

    سلام دوست عزیز

    غریزه مادری گربه برای حمایت از توله هایش کافیست .
    مادر گربه هارو و توله هایش رو در محل گرم نگه دارید و تغذیه مادر را کنترل کرده تا بتواند به راحتی شیر مورد نیاز توله هایش را تامین کند
    در اولین فرصت جهت چکاب مادر و توله هایش به دامپزشکی مراجعه کنید.

    دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 17. ملکا گفته:

  سلام ببخشید مادر گربه من ۱۲ روزه بچه گربه زایمان کرده دوتا هستن گاهی اوقات میشینه روشون ممکنه بکشتشون

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   خیر، مشکلی از این بابت پیش نخواهد آمد. معمولا گربه مادر برای گرم نگهداشتن بچه ها این کار را انجام می دهد و به نظر میرسد آنها زیر دست و پای او هستند.

   دکتر اعتضادی

 18. حمزه عربی گفته:

  سلام ماخونوادگی از گربه خوشمون نمیادبدیختی اینجاس که الان یدونه گربه بچه هاشوآورده توی اتاق خواب که توش وسایل زیادی هست بین وسایلا نگهداری میکنه مامیخایم بدونه خشونت از خونه بیرون بندازیم لطفاراهنمایی کنیدچکارکنیم که بجه هاشوبرداره ببره بیرون

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   نگرانی شما را درک می کنم. البته گربه ها حیوانات بی آزاری هستند ولی اگر تمایل به حضور آنها ندارید لطفا با دستکش مناسب و یا یک جعبه، آنها را به بیرون انتقال دهید و دسترسی آنها را برای ورود مجدد به اتاق مسدود نمایید.

   دکتر اعتضادی

 19. مهسا گفته:

  سلام من گربم دو روز پیش زایمان کرد اولین زایمانش هست بعد فقط یه دونه بچه گربع به دنیا آورده و گاهی اوقات به اندازه ده ثانیه انگار درد داشته باشه و بعد باز خوب میشه لطفاً راهنماییم کنید مشکلی هست؟

 20. حدیث گفته:

  سلام و خسته نباشید
  سوال من اینه که ماست برای گربه ای که بچه هاشو بدنیا اورده ضرر داره؟

 21. علی نامی گفته:

  سلام ببخشید پچه گربه تو حیاطمان دیروز به دنیا آمده اصلا شیر مادرش رو نمیخوره و خیلی ضعیف باید چیکارش کنیم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا گربه را پیش مادر قرار دهید تا بتواند شیر بنوشد. گربه های ضعیفتر شانس کمتری برای نوشیدن شیر دارند. اگر همچنان توانایی لازم برای مکیدن شیر را نداشت، از شیر خشک کامل گربه برای تغذیه او بوسیله شیشه شیر استفاده نمایید.

   دکتر اعتضادی

 22. PARSA گفته:

  سلام من دو تا بچه گربه دارم ولی یکی شون خیلی گوشه گیر چی کار کنم مادرشون هم پیششونه
  به نظر شما افسردگی نداره؟؟؟؟؟

 23. Foroogh گفته:

  سلام من یه بچه گربه دارم دندوناش درومده ومیتونه راه بره ولی وقتی میخابه خرخراش یه جوریه به خس خس سینه شباهت داره میشه راهنماییم کنید

 24. زهرا گفته:

  با سلام ممنون از اطلاعات خوبتون. بچه گربه من الان ۱۱ روزه است چشمش باز نشده و روی چشمش ترشحات خشک شده وجود داره. و به چشمش که دست میزنم شبیه کیسه پر آبه . به نظرتون طبیعیه یا عفونت کرده؟ بچه ضعیفی هم هست و خیلی کم میو میکنه

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بچه گربه ها بین ۷ تا ۱۴ روزگی چشم باز می کنند.لطفا ترشحات خشک شده را با استفاده از پنبه و چای ولرم پاک کنید. اگر بعد ۱۴ روز چشم باز نشد. لازم است دامپزشک چشم او را معاینه کند. اگر بچه گربه ضعیف است او را پیش مادر قرار دهید تا فرصت شیر خوردن بیشتری پیدا کند.

   دکتر اعتضادی

 25. Leo گفته:

  سلام.بچه گربه ۲۴روزه ای دارم تقریبا دوروزه دفع نداشته اما شکمشم ورم نداره.مدفووعش هم کمی نرم و زرد رنگه.شیرشم قشنگ میخوره.طبیعیه؟
  کی میتونه از ظرف خاک استفاده کنه؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا از شیر خشک مخصوص گربه برای او استفاده فرمایید. خوردن شیر، مدفوع را نرم و زرد رنگ می کند. مشکل خاصی نیست. یک ظرف خاک با ارتفاع کوتاه برای او تهیه بفرمایید و او را بعد هر غذا خوردن درون ظرف خاک قرار دهید تا دستشویی کند. همچنین می توانید پشت گردنش را با پنبه مرطوب ماساژ دهید تا دستشویی کند. کم کم یاد خواهد گرفت که در ظرف خاک دستشویی کند.

   دکتر اعتضادی

 26. paniz گفته:

  سلام.دکتر گربه مادر جفت بچه خودشو پاره نمیکنه و گربه مادر همش حالت بی قراری داره و میو میو میکنه و به بچه هاش زیاد توجه نداره.چیکار میشه انجام داد؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا توضیحات کامل در رابطه با پیشینه گربه، زایمان و وضعیت بچه گربه ها را به صورت کامل در قسمت مشاوره با دامپزشک بفرمایید تا بتوانم راهنمایی کنم.

   دکتر اعتضادی

 27. مهدی گفته:

  سلام
  در منزل ما گربه زایمان کرده از بین بچه هایش دو بچه را کنار زده سر و صدا یا ناله میکنند متاسفانه امروز یک بچه فوت کرد برای دیگری چه کاری میشه انجام داد؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بچه گربه های ضعیفتر شانس کمتری برای شیر خوردن از مادر دارند. لطفا بعد از اینکه بچه گربه ها شیر خوردند، آنها را از مادر جدا کنید و بچه گربه ضعیفتر را کنار مادر قرار دهید تا بتواند شیر بخورد.

   دکتر اعتضادی

 28. آنیتا گفته:

  توضیحتون عالی بود ولی یه سؤال دارم گربه من چهار تا بچه داره که ۳تاشون چشماشونو باز کردن ولی یکیش اصلا باز نکرده آیا این گربه ما مشکل چشمی. داره یا طبیعی هستش ممنون میشم اگه جواب بدید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   خواهش می کنم.
   بچه گربه ها بین ۷ ال ۱۴ روزگی چشم هایشان را باز می کنند. لزوما همه بچه گربه های یک مادر در یک زمان چشم باز نمی کنند. اگر در بچه گربه شما باز کردن چشم ها بیشتر از این زمان طول کشیده، احتمال عفونت چشم و دیگر مشکلات چشم محتمل است و لازم است توسط دامپزشک معاینه شود.

   دکتر اعتضادی

  • ناصر دشت شو گفته:

   بنده یک موضوع بسیار مهم و قابل توجه درباره بچه گربه ها بدست اورده ام که با اینکه گربه ها از هزاران سال پیش با ما انسانها همزیستی دارند ولی بشر پی به ان نبرده است و بنده به ان پی برده ام و تحقیق درباره این مسئله حتی میتواند برای درمان و پیشرفت بشر مفید باشد لطفا بنده را راهنمایی کنید که به کجا و چه ارگانی مراجعه کنم که به نام خودم لااقل ثبت شود و شخصی بی هیچ زحمتی به اسم خود به ثبت نرساند این مسئله واقعا جدی هست لطفا کمکم کنید

   • محمودرضا اعتضادی گفته:

    با سلام،

    یافته های علمی در رابطه با حیوانات خانگی می تواند در قالب مقالات علمی به همراه با مستندات و منابع کافی تحت نظر اساتید دامپزشکی منتشر و ثبت شود. برای این کار می توانید به یکی از دانشگاه های دامپزشکی و یا به سازمان دامپزشکی کل کشور مراجعه نمایید.

    دکتر اعتضادی

    • ابراهیمی گفته:

     سلام
     یه گربه ۳تا از بچه هاش رو آورده تو پارکینگ خونه ما.من بعد از دوهفته که از مسافرت برگشتم دیدمشون یکی از همسایه ها براش گردن مرغ خام و برنج و ماست میذاره که بیشتر مادرگربه میخوره من خیلی نگرانشونم ولی شرایط خرید غذای گربه هم ندارم فقط براشون شیر ولرم میذارم که بچه گربه ها هم میخورن ازش
     البته بچه گربه ها چشماشون بازه وخیلی بازی وشیطونی میکنن
     ممنون میشم راهنماییم کنید که چه غذای خونگی براشون خوبه

     • محمودرضا اعتضادی گفته:

      با سلام،

      بچه ها از مادر شیر می خورند و نیازی به گذاشتن شیر ولرم برای آنها نیست. شیر گاو در بچه گربه ایجاد اسهال و مشکلات گوارشی می کند. گردن مرغ و برنج و ماست برای تغذیه مادر گربه مناسب است. فقط لطفا گردن مرغ پخته ( طبخ شده بدون پیاز و ادویه) برای او تهیه فرمایید.

      دکتر اعتضادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *