۱۰ راه برای اینکه گربه شما خارج از جعبه خاک دستشویی نکند

10 راه برای اینکه گربه شما خارج از جعبه خاک دستشویی نکند

۱۰ راه برای اینکه گربه شما خارج از جعبه خاک دستشویی نکند

نوشته: دکتر جنیفر کویتز

مترجم: دکتر محمودرضا اعتضادی

در حالی که دستشویی کردن گربه در اطراف خانه خیلی آزاردهنده است، اما صاحبان گربه باید بدانند که اگر گربه ها بیرون از جعبه دستشویی می کنند دلیل بر این نیست که آنها گربه های بدی هستند. آنها در آن زمان تنها نیازهای خود را برآورده می کنند.

دلایل متعددی وجود دارد که چرا گربه ممکن است در خارج از جعبه دستشویی کند، اما با اندکی تحقیق (و احتمالا رفتن به دفتر دامپزشک)، می توان به این نتیجه رسید که برای جلوگیری از دستشویی کردن گربه ها خارج از جعبه خاک چه اقداماتی باید صورت گیرد. ۱۰ روش برای جلوگیری از این عمل در زیر آمده است.

دستشویی گربه را کاملا تمیز نمایید

 اگر گربه شما خارج از جعبه دستشویی کرده است، سعی کنید که کل کثیف کاری ها را تمییز نمایید. باید مطمئن شوید که بوی بد از بین رفته است نه تنها این مسئله برای خودتان مهم است بلکه برای اینکه گربه از طریق دنبال کردن بو برای دستشویی کردن مجدد به این منطقه نیاید. باید این کار به درستی صورت گیرد. برای یافتن محل دستشویی از نور و شامه قوی خود استفاده کنید.

اگر گربه به تازگی دستشویی نموده است سعی کنید با استفاده از حوله کاغذی یا پارچه ای کاملا لکه ادرار یا مدفوع را تمیز کنید. همچنین برای لکه های قدیمی تر از بهترین روش نظافت براساس نوع لکه استفاده کنید. سطوح سخت را کاملا با یک مایع تمیزکننده خانگی شستشو نمایید.

نظافت ادرار گربه
پاک کردن ادرار گربه

ملافه ها و حوله ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازید. قالیچه و لوازم داخلی خانه را می توان به راحتی با مایع شستشو و آنتی باکتریال تمیز نمود اما سعی کنید که برای افزایش کارایی از دستورالعمل محصول استفاده نمایید.

تعریف مشکل

اگر ادرار یا مدفوع گربه در جای دیگری یافت شد باید دقیقا مطمئن شویم که این لکه به دلیل پاشیدن ادرار یا دستشویی کردن گربه در این محل ایجاد شده است یا خیر. به چند دلیل مختلف گربه ها خارج از جعبه خاک دستشویی می کنند و نیاز به درمانهای مختلفی دارند.

زمانی که گربه ها ادرار خود را می پاشند سعی می کنند که روبروی یک سطح عمودی بایستند و کمی ادرار بر روی این محل می پاشند. اگر روی دیوار با اندکی ادرار گربه مواجه شدید مطمئن باشد که گربه شما ادرار خویش را بر روی دیوار پاشیده است.

رفع مشکل به سرعت

برای جلوگیری از اینکه دستشویی کردن یا پاشش ادرار گربه در مکانی خارج از جعبه خاک تبدیل به عادت نشود باید سریع به رفع این مشکل بپردازید. در مسئله پاشش ادرار، گربه های نر اخته نشده یکی از مسببان اصلی این مشکل هستند.

همه گربه هایی که برای تولید مثل به کار برده نمی شوند بهتر است قبل از رسیدن به سن بلوغ عقیم شوند. اگر گربه عقیم شده در حال پاشش ادرار است سعی کنید که در منطقه خویش به وی آرامش بیشتری بدهید. در یک خانه با چندین گربه مختلف، باید برای هرگربه منطقه جداگانه ای در نظر گرفت.

اگر این کار امکان پذیر نیست سعی کنید که برای هرگربه یک جایگاه بلندتر، مخفیگاه و مسیر سرپوشیده ای در نظر بگیرید که از دست یکدیگر در امان باشند.

همچنین محصولات کاهش اضطراب بدون نسخه دامپزشک می تواند برای پاشش ادرار گربه تان مفید واقع شود. اگر هیچ کدام از این راه کارها کارساز نبود از دامپزشک خود بخواهید که داروی ضد اضطرابی همچون فلوکستین تجویز نماید.

اضافه کردن جعبه خاکهای بیشتر

اگر مطمئن هستید که گربه شما به جای پاشیدن ادرار جای نامناسبی دستشویی می کند، وقت آن رسیده که نگاهی به جعبه خاک گربه بیندازید. اول اینکه چند عدد جعبه خاک در دسترس دارید؟ همیشه تنها یک جعبه خاک کافی نیست. قانون کلی وجود یک جعبه خاک به ازای هر گربه به علاوه یک جعبه اضافه است.

گربه ها در مورد استفاده مجدد از جعبه خاک که آلوده به ادرار و مدفوع است خیلی حساس هستند به خصوص اگر این جعبه و آلودگی آن به آنها تعلق نداشته باشد. هرچه تعداد جعبه خاک شما بیشتر باشد، احتمال اینکه گربه جعبه خاک مورد علاقه اش را پیدا کند بیشتر است.

به مکان قراردادن جعبه خاک فکر کنید

به مکان قراردادن جعبه خاک فکر نمایید. اگر یک خانه چند طبقه داشته باشید باید در هر طبقه حداقل یک جعبه خاک داشته باشید. اگر در طبقه دوم خانه تان بودید، آیا دوست داشتید برای استفاده از حمام از پله ها این همه پایین بروید؟ خوب گربه شما هم دوست ندارد.

اگر هم جعبه خاک شما در دسترس نباشد مثلا در داخل کابینت یا گوشه اتاق رختشورخانه زیرزمین، گربه ها هم تمایلی به یافتن آنها نخواهند داشت. در دسترس قراردادن جعبه خاک برای گربه تان خیلی از مشکلات را کاهش می دهد. در نهایت اگر گربه شما در یک مکان مشابه دستشویی می نماید، سعی کنید که جعبه را در آنجا قرار دهید و سپس به آرامی آن را به یک مکان مناسب ترمنتقل کنید.

از یک جعبه خاک متفاوت استفاده کنید

یک جعبه خاک مسقف بیشتر با استانداردهای دکوراسیون شما همخوانی خواهد داشت زیرا بوی نامطبوع ناشی از ادرار و مدفوع گربه پنهان می ماند اما شاید گربه شما از این نوع جعبه خوشش نیاید. جعبه های سربسته ممکن است کوچک، تاریک و با عملکرد سخت تر باشند به صورتی که گربه ها نخواهند داخل این جعبه ها دستشویی کنند.

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که لبه های جعبه خاک به اندازه ای باشد که گربه شما به خصوص زمانی که پیرتر می شود بتواند قدم در جعبه خاک بگذارد و دستشویی کند.

یک جعبه خاک ایده آل، بزرگ و سرباز است و دارای لبه هایی با ارتفاع کم یا تنها یک لبه کم ارتفاع است تا دسترسی گربه به آن راحت تر صورت گیرد. یافتن این نوع جعبه ها در داخل فروشگاه حیوانات خانگی ساده نیست اما با استفاده از یک پلاستیک در زیر جعبه بستر می توان به راحتی چنین جعبه ای را طراحی نمود.

جعبه خاک خود را به طور منظم تمییز نمایید

مطمئنا یک جعبه خاک کثیف حیوان را دور خواهد کرد و وی ترجیح می دهد که در جای دیگری دستشویی کند. گربه ها ذاتا موجودات تمیزی هستند. آیا دوست دارید با پاهای برهنه داخل جعبه خاک گربه تان قدم بگذارید؟

خوب، اگر این جعبه کثیف است، گربه شما نیز دوست ندارد پایش را داخل جعبه بگذارد. حداقل یک بار در روز باید با استفاده از بیلچه خاک آلوده را دور ریخت، تمیز نمود و ماهی یک بار پر از خاک نمود.

نوع خاک را بررسی نمایید

خاک گربه معطر گزینه خوبی است (چه کسی حاضر است که به جای بوی عطر بوی نامطبوع دستشویی گربه را تحمل کند؟) اما گربه ها این نوع خاک را دوست ندارند. بینی گربه ها نسبت به بینی ما حساس تر است و اگر بویی به نظر ما مطلوب است شاید به نظرآنها مناسب نباشد.

گربه ها بیشتر به بوی خاک قدیمی عادت دارند و اگر نوع خاک را تازه عوض کرده باشید باعث می شود که گربه خارج از جعبه خاک خویش دستشویی نماید.

مطالعات مختلف نشان دادند که برای گربه ها، بهترین نوع خاک بدون عطر، با خاصیت گلوله شدن بالا و حاوی ذغال فعال برای از بین بردن بو است.

اگر بخواهید این نوع خاک را برای اولین بار امتحان کنید، مطمئن باشید که حداقل یک جعبه در خانه دارید که حاوی خاک قدیمی گربه است.

رعایت عوامل پویای اجتماعی

دعوای میان گربه های مختلف یا ورود یک گربه جدید باعث دستشویی کردن گربه خارج از جعبه می شود. اگر گربه شما کار خود را خارج یا نزدیک جعبه نمود این بدان معناست که وی دیگر دوست ندارد حادثه یا دعوای قبلی بین آنها تکرار شود.

برای مدتی گربه ها را از هم جدا نگه دارید تا تنش میان آنها کمی فروکش نماید و سپس کم کم دوباره آنها را با یکدیگر آشنا سازید. مطمئن باشید که شما چندین جعبه خاک مختلف در خانه نگهداری می کنید زیرا یک گربه نمی تواند همه جعبه خاکها را به طور همزمان پس بزند.

با دامپزشک خویش مشورت نمایید

اگر گربه شما همچنان خارج از جعبه خاک خویش دستشویی می کند، مهمترین کار رفتن به دامپزشکی است. اگر مشکل گربه تان بیشتر دامپزشکی باشد تا رفتاری با استفاده از تاریخچه کامل حیوان، انجام تست های جسمانی، تست ادرار و دیگر تست های تشخیصی، دامپزشک شما به حل مشکل می پردازد.

معاینه گربه توسط دامپزشک
معاینه گربه توسط دامپزشک

تورم مجاری ادراری، دیابت و بیمارهای کلیه سه دلیل مهم برای دستشویی نمودن گربه شما خارج از جعبه خاک محسوب می شوند. اگرآزمایشات گربه شما کاملا سالم باشد، دامپزشک شما می تواند شما را در زمینه مسائل محیطی و رفتاری مرتبط با مشکل کمک نماید.

منبع: PetMD

57 دیدگاه برای “۱۰ راه برای اینکه گربه شما خارج از جعبه خاک دستشویی نکند

 1. حنانه گفته:

  سلام با عرض سلام و خسته نباشید
  من یه پرشین نر ۸ ماهه دارم چند روزی هست که با من لج کرده و دقیقا روی پتوی من،تخت،ملافه جیش میکنه
  چیکار کنم باهام اشتی کنه؟:(

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام
   محبت به گربه ها با دادن غذای مرد علاقش بهش یا بازی و دادن تشویق امکان پذیر است.

   دکتر مائده جودکی ( اینترن دامپزشکی )

 2. xmmorx گفته:

  اخته کردنشون جناااایته , شمایی که داری تبلیع میکنی این کارو جانی هستی امیدوارم سرت بیاد تمام این چیزایی که تبلیغ میکنی

 3. زهرا گفته:

  با سلام من یه گربه ماده دارم که دوبار زایمان کرده
  به من گفتن گربت هربارکه بیشتر زایمان میکنه احتمال سرطان گرفتنش هم بیشتر میشه ایا این حرف درسته؟نمیشه بدون این که عقیم بشه از این مشکل جلوگیری کرد؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله درست است زایمان و جفت گیری احتمال ابتلا به سرطانهای رحم و پستان را افزایش میدهد.
   عقیم سازی بسیار به نفع گربه شماست.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 4. ایدا گفته:

  سلام خسته نباشید گربه من حدود ۳ماهشه و تو طول روز روی سرامیک ادرار میکنه و ظرف خاکش تمیزه اونجاهم وقتایی ک تو اتاقه دستشویی میکنه ولی جدیدا خیلی داره تو خونه روی سرامیک ادرار میکنه چیکار باید بکنم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا موارد ذکر شده در مقاله بالا را بررسی بفرمایید در صورت ادامه ادرار در جاهای ناخواسته لازم است که او را به دامپزشکی ببرید تا از لحاظ برخی بیماری ها نظیر تورم مجاری ادراری، دیابت و بیمارهای کلیه بررسی شود.

   دکتر اعتضادی

 5. بهناز گفته:

  باسلام لطفا کسانی ک نوزاد گربه پیدا میکنن ب این مسئله توجه کنن ک ی عده از اونا نمیتونن ب تنهایی دستشویی کنن و باید با استفاده از یه دستمال مرطوب ب آرامی تحریک‌ کرد تا بتونن ادرار یا مدفوعشون رو تخلیه کنن.من خودم ۹ بار نوزاد گربه پیدا کردم ک فقط یکیشون میتونست خودش دستشویی کنه بقیه رو من خودم کمکشون میکردم.

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام
   از حس همدلی شما با صاحبان پت و کمک موثرتان سپاسگزارم.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 6. Sheyda گفته:

  سلام خسته نباشید . این سوال به این مقاله ربط نداره ولی من میخوام یه گربه بگیرم اما اعضای خانواده زیاد خوششون نمیاد ، میخواستم بدونم میتونم گربمو فقط توی اتاقم نگه دارم ؟ یا حتما باید بزارم که بقیه جاهای خونه بره ؟ آخه میترسم رو مبلامون ادرار کنه ، یا موهاش خیلی بریزه ، از طرفی هم گربه هارو خیلی دوست دارم ، به نظر شما چیکار کنم ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام
   با توجه به اینکه گربه شما همزمان با بزرگ شدنش دایره فعالیتش هم بیشتر میشود فضای اتاق برای نگهداری کافی نیست.
   اگر خانواده راضی به سرپرستی شدند از نظر پاکیزه ماندن محیط خانه نگران نباشید .
   این مسئله با توجه به اموزش های صحیح قابل حل است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 7. asal گفته:

  سلام وقت بخیر من میخوام یه بچه گربه ۲ ماهه به سرپرستی بگیرم و شرایط نگهداریش هم تا حدودی دارم ولی برای جای خاک میخواستم بدونم من معمولا توی اتاقم ولی خب بالاخره گربه اید ازاد باشه من یه ظرف خاک براش توی اتاق تهیه کردم ولی خب میخوام بینم نیازه توی اشپزخانه و دستشویی و سالن هم یکی باشه یا خیر؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیزسلام

   گربه ها ذاتا تمایل دارن هنگام دفع تنها باشند و این موضوع به حالت دفاعی انها در مقابل دشمن اشاره دارد پس در نتیجه کنج اتاق بهترین محل قرارگیری خاک گربه است و موضوع دوم اینکه به ازای نگهداری هرگربه یک ظرف خاک شخصی کافیست و قطعا بعد از اموزش صحیح و پیدا کردن محل خاکش در منزل دفع را در ظرف خاک انجام می دهد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 8. M.sa گفته:

  سلام ؛ می خواستم بدونم گربه ها به طور معمول چند بار در روز مدفوع و چند بار در روز ادرار می کنند ؟؟
  اگر مدفوع یا ادرار کردن گربه ها زمان خاصی داره لطف کنید بگید ؟؟
  میخواستم بدونم که گربه ها وقتی ادرار می کنند خب رطوبش از طریق خاک با پاشون برخورد نمیکنه ؟؟
  بعد مدفوع ، مقعدشون خود به خود تمیز میشه ؟؟؟ یا مثل انسان هستن و باید شسته بشه ؟؟
  من به شدت وسواس دارم اگر میشه لطف کنید کامل و دقیق توضیح بدید ؛ ازتون بینهایت سپاسگزارم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   ۱٫ بسته به میزان آب و غذای خورده شده, علامت گذاری و وجود برخی بیمارها می تواند بسیار متغیر باشد. ۲٫ خیر، زمان خاصی ندارد. ۳٫ خاک های گربه جذب رطوبت بسیار بالایی دارند ولی احتمال آغشته شدن پا با ادرار وجود دارد. ۴٫ مدفوع گربه سالم به پشت او نمی چسبد. البته می توان موهای اطراف مقعد را کوتاه کرد که به مدفوع آغشته نشود. خیر، لزومی به شستشو ندارد. ۵٫ اکثر خاک های آنتی باکتریال هستند و با تماس پا یا مقعد گربه باکتری های موجود در مدفوع و ادرار را از بین می برند و جای نگرانی وجود ندارد. در صورت ناراحتی، از وارد شدن او به اتاق خواب و تخت جلوگیری کنید و او را هر دوهفته یکبار حمام ببرید. البته توجه داشته باشید او را از گردن به پایین بشورید.

   دکتر اعتضادی

 9. Zed گفته:

  سلام یه گربه نر پرشین یکساله دارم نزدیک ۲ ماهی هست خریدمش ولی از روز اول توی مدفوعش خون دیدم چند بار هم بیرون از ظرفش مدفوع کرده، دکترش گفت بخاطر حساسیت غذاییه ولی غذاشو هم عوض کردم فایده نداشت نظر شما چیه؟

 10. ريحانه گفته:

  سلام
  گربه من هميشه هروقت ميرم نوازشش كنم با دستاش دستمو ميگيره ولي ميخواد بكنه تو دهنش منم ميترسم گاز بگيره چيكار كنم اين عادت از سرش بيوفته؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   این یک مسئله رفتاری است و با آموزش قابل کنترل می باشد. لطفا هر موقع که در بازی، شما را چنگ انداخت یا گاز گرفت بازی با او را ادامه ندهید تا متوجه شود که کار درستی انجام نداده است. برای اطلاعات تکمیلی در این زمینه لطفا بلاگ های آموزش و تربیت گربه ها را مطالعه بفرمایید.

   دکتر اعتضادی

 11. سپیده گفته:

  سلام
  من حدود ۲هفته هست که گربه آوردم و حدودا ۲ ماهشه سه چهار روزی میشه که علاوه بر اینکه تو خاک دستشویی میکنه، خودشم کثیف میکنه یعنی دستشویی میکنه و انگار نمیدونه که هنوز کامل دستشویی نکرده از خاک میاد بیرون و تمام پشت و پاهاشو کثیف میکنه و به هر جا که میره اونجاهم کثیف میکنه نمیدونم باید چکار کنم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا بعد هر بار غذا خوردن او را به ظرف خاک منقل کنید و پشت گردن او را با پنبه مرطوب ماساژ دهید تا کامل دستشویی کند. بچه گربه به علت اینکه شیر و غذاهای نرم می خورد مدفوع تا حدی چسبناک است و به پشت او می چسبد. لطفا موهای پشت او را کوتاه کنید تا به مدفوع آغشته نشود. با افزایش سن و تغییر جیره غذایی این مشکل کم کم رفع می شود.

   دکتر اعتضادی

 12. فروغ مایلی کهن گفته:

  سلام من یه گربه تقریبا ۲ ساله دارم ۵ ماه هست که یه گربه دیگه آوردم که الان ۷ ماهه شده هر دو نر هستن گربه بزرگه من عقیم شده
  رابطه این دو تا از اول با هم خییییلی خوب بود چند روز بعد عقیم کردن پسر بزرگم این بچه رو آوردم هر از چندگاهی میدیدم روی لباسام خیسه فکر میکردم کار پسر بزرگمه چون از عوارض عقیم کردن بی اختیاری ادرار هست این اتفاق خیلی تکرار شده تا الان تا اینکه امشب دیدم پسر دومیم رفته تو باکس جورابا داره جیش میکنه با اینکه بعدازظهر خاکشونم عوض کردم تا الانم حداقل ۵ مدل خاک مختلف خریدم تو خونمون هم رفت و آمد نیست اصلا اتاق این ۲ تا پسرم جداست اگه یه ظرف خاک دیگه بذارم خب احتمال داره پسر بزرگم باز بره اون تو جالب اینجاست ک مدفوعشو تو خاک میکنه ولی جیش رو بیرون مشکل گوارشم نداره نمیدونم چیکار کنم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گربه های نر برای تعیین قلمرو از علامت گذاری استفاده می کنند. با توجه به اینکه مدفوع داخل خاک و ادرار در جاهای ناخواسته انجام می شود این احتمال را بیشتر می کند. همچنین بعد عقیم سازی و تغییرات هورمونی، بوی ادرار گربه عوض شده و معمولا گربه علامت گذاری مجدد انجام می دهد. لطفا ظرف های خاک آنها را جدا کرده و بهتر است تا مدتی برای رفع این مشکل آنها را از یکدیگر جدا نگهدارید. البته احتمالات دیگری نظیر مشکلات کلیوی و دیابت نیز باعث ادرار خارج از ظرف خاک می شوند که بهتر است دکتر دامپزشک او را برای مشکلات ادراری و کلیوی معاینه کند.

   دکتر اعتضادی

 13. محمودرضا اعتضادی گفته:

  با سلام،

  لطفا از درمان های خانگی خودداری فرمایید. ممکن است موجب عوارض جبران ناپذیری شود. مشکل در دفع علل بسیار مختلفی دارد.لطفا ابتدا غذای او را تصحیح کنید، اکنون او باید از شیر خشک مخصوص بچه گربه تغذیه کند. اگر مشکل دفع ادامه داشت لازم است توسط دامپزشک معاینه شود. در مورد خواب، بچه گربه ها بیشتر طول روز را می خوابند و مشکلی وجود ندارد.

  دکتر اعتضادی

 14. مریم گفته:

  سلام گربه من ۲ ساله هستش خونه من هم آروم و کم تردد هستش هم بالکن خیلی بزرگ داره هر چیزیرو هم بگین رعایت میکنم خاکش رو تمیز میکنم ولی فقط روی تشک و جایی که من میخایم ادار میکنه خسته کننده شده این کار گربم واقعا نمیدونم چیکار کنم؟؟؟!!!!

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا ظرف خاک را کاملا بشورید و جای آن را تغییر دهید و از خاک برند دیگری استفاده نمایید اگر مشکل حل نشد. موارد استرس زا را در گربه بررسی و رفع کنید. اگر همچنان این رفتار ادامه داشت نیاز است با یک مربی حیوانات مشورت کنید.

   دکتر اعتضادی

 15. بنفشه عزآبادی گفته:

  سلام روزتون بخیر. سوال من مربوط به این پست نیست البته… من روز ۱۹ اردیبهشت یه بچه گربه اسکاتیش ۴۸ روزه رو به منزل آوردم، یه دختر ۴ ساله هم دارم. دخترم تا الان ( ۲۶ اردیبهشت) هیچ آلرژی نشون نداده. با توجه به اینکه این گربه کوچولو قراره واکسن بزنه آیا با این حال خطری از بابت مو و مدفوع گربه دخترم رو تهدید میکنه؟ البته میدونم که باید این قضیه رو قبل از اوردن گربه بررسی میکردم اما خب از دوستانم کهگربه دارن پرسیدم و تا حالامشکلی براشون پیش نیومده. ممنون میشم شماهم پاسخم رو بدین.

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،
   اضافه شدن عضو جدید را به خانواده شما تبریک عرض می کنم. ریزش مو در گربه تا حدی طبیعی است. اگر برای دخترتان مشکل آلرژی بوجود نیامده، جای نگرانی نیست. می توانید برای کمتر شدن ریزش مو او را به طور منظم برس بزنید و از رولهای جمع کننده مو استفاده فرمایید. واکسیناسیون و انگل زدایی دوره ای را طبق نظر دامپزشک انجام دهید. خطری متوجه دختر شما نیست.

   دکتر اعتضادی

 16. آیدا گفته:

  گربه من بالغ هست و بیرون از خاک ادرار میکنه با عقیم کردن درست میشه ؟ به من گفتن چون ادرار کردن شروع کرده ۵۰ ۵۰ هست که دیگه جیش نکنه

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   در رابطه با عقیم کردن و دستشویی بیرون خاک اطلاعاتی ندارم. مواردی که باعث دستشویی بیرون از خاک گربه می شود در بلاگ بالا به تفصیر توضیح داده شده است. لطفا موارد فوق را بررسی بفرمایید مشکل شما رفع خواهد شد.

   دکتر اعتضادی

 17. نغمه نظری گفته:

  سلام خسته نباشین
  من یک گربه دارم که حدوداً ۱۰ ماهه هستش و از یک هفته پیش غذا خوردنش یه کوچولو کمتر شده و خیلی کم دستشویی میره مثلا حدود یکبار ادرار و مدفوع که حتی گاهی یه روز مدفوع هم نمیکنه و موقع دستشویی رفتن میو میو میکنه و خاک رو میکنه
  دلیلش چه چیزی میتونه باشه؟ من گربم خیلی گرمایی هستش ممکنه به خاطر اون باشه یا سن بلوغ؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   غذا خوردن کمتر باعث دستشویی کمتر نیز می شود ولی با توجه به شواهد، احتمال مشکلات گوارشی وجود دارد. توصیه می کنم دامپزشک او را معاینه کند تا هم دلیل کاهش اشتها و احتمال درد موقع دفع بررسی و درمان گردد.

   دکتر اعتضادی

   • نارینه گفته:

    سلام من یه نوزاد گربه پیدا کردم که همسایمون انداخته بود دم در ما مادرشم دنبالش میگشت هرچی گذاشتم جلوش برش نداشت و چون کلاغا اونجا بودن اوردمش تو جفتش هنوز وصل بود بهش با قیچی بریدم بهش شیر خشک دادم خورد از رو دست من هم انور نمیره حالا نگران دستشویی کردنش هستم با دست شکم و کمرشو ماساژ دادم نمیدونم واسه نوزاد یه روزه هم خاکبزارم؟

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     با تشکر از شما حامی گرامی، لطفا برای تغذیه بچه گربه از شیر خشک مخصوص گربه استفاده نمایید. شیر گاو یا شیر خشک نوزاد انسان باعث اسهال در بچه گربه می شود. برای دستشویی بچه گربه می توانید یک ظرف کوچک تهیه و درون آن را مقداری خاک گربه بریزید و بعد شیر خوردن او را در ظرف خاک قرار دهید و با یک پنبه مرطوب پشت گردن او را مساژ دهید تا دستشویی کند. از شستن او خودداری نمایید. و او را در محل گرم قرار دهید. برای اطلاع کامل از طرز نگه داری بچه گربه بلاگ های مربوط در سایت سیناوت را مطالعه بفرمایید.

     دکتر اعتضادی

 18. bahar گفته:

  گربه من ۴۰ روزشه و رو تخت ادرار میکنه اصلا نمیدکنم چطوری به خاک عادتش بدم چیکار کنم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا بعد هر بار غذا خوردن او را داخل جعبه خاک بگذارید و با یک پنبه مرطوب از آب ولرم پشت گردن او را نوازش کنید. کم کم یاد خواهد گرفت در خاک دستشویی کند.

   دکتر اعتضادی

 19. معراج گفته:

  والا گربه ی من تو جای مخصوص خودش دستشویی میکنه ولی یک هفته اس روی دستشوییش خاک نمی ریزه چیکار‌کنم تنبیهش کنم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لازم به تنبیه نیست. بهتر است علت مشکل را پیدا کرد. لطفا خاک را بررسی بفرمایید که عمق لازم را داشته باشد ( حدود ۷ تا ۱۰ سانتیمتر). دسترسی آسانی به خاک داشته باشد. مسائل دیگری همچون تغییر خاک، استرس، تغییر ظرف خاک و … می تواند این مشکل را بوجود آورد.

   دکتر اعتضادی

 20. محمد گفته:

  سلام گربه من بیرون از جعبه خاکش مدفوع میکنه ولی ادرار رو توی جعبه خاک انجام میشه بنظر شما مشکل از کجاست

 21. تینا گفته:

  سلام گربه ما روی مبل و فرش خیلی ادارار میکنه و اینکه خاکش رو تمیز میکنیم و دوهفته یکبار خاکش رو عوض میکنیم اما بازم جواب نمیده ممکنه از اینکه حوصلش سر میره این کارو انجام میده؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   اگر گربه داخل خاک دستشویی نمی کند حتما مشکلی وجود دارد. استرس، محل نامناسب خاک، ورود حیوان یا عضو جدید به خانه و خاک نامناسب و… لطفا تمام موارد ذکر شده در مقاله فوق را قدم به قدم انجام دهید تا مشکل مشخص و رفع گردد.

   دکتر اعتضادی

   • امینی گفته:

    سلام گربه من دو سالشه و عقیم شدس
    همیشه تو خاکش دستشویی میکرد اما چند روزیه میبینم دقیقا کنار ظرف خاکش دستشویی میکنه اما تو خاک نمیره
    حتی ظرفشو کاملا شستم و خاک تازه ریختم فقط یبار دوباره همونجا کارشو کرد اما بازم دیدم کنار ظرف خاک دستشویی کرده

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     احتمالا مشکل استرس یا ناراحتی برای او وجود دارد. بررسی بفرمایید چه تغییراتی اخیرا در خانه شما صورت گرفته، مانند اضافه شدن عضو جدید به خانواده، تغییر نوع و یا رایحه خاک، تغییر میزان زمان بازی کردن با او و غیره. برای اطلاع از کلیه مسائلی که می تواند باعث این مسئله شود، موارد مقاله بالا را تک به تک بررسی بفرمایید. اگر مسئله آزار دهنده او برطرف شود مجددا در خاک دستشویی خواهد کرد.

     دکتر اعتضادی

 22. فاطمه توکلی گفته:

  مطالب عالی اما من حواب خودم رو نگرفتم گربه ی ما روی مبل و روی لباسی که زمین باشه ادرار میکنه معمولا اتاق خواب من ادرار میکنه حداقا هفته ای یک بار خارج از خاک ……

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   ممکن است این امر ناشی از استرس و یا ناراحتی گربه باشد. لطفا موارد گفته شده در مقاله بالا را آزمایش نمایید و اگر باز هم مشکل رفع نشد کاملا پیشینه و شرایط نگهداری را توضیح دهید که بتوانم بهتر راهنمایی کنم.

   دکتر اعتضادی

 23. مهران گفته:

  سلام وخسته نباشید تو حیاطمون تازگیا ۴تابچه گربه بامادرشون زندگی میکنن ک میخام یکی ازونارو نگه دارم چون میدونم باتوجه ب شرایط بایدازینجابرن ولی نمیدونم چطور ب خودم عادتش بدم و دسشویی رفتنشوکنترل کنم و اینکه آیا میشه تو حیاط جایی درست کنم واسه نگهداریش ممنون میشم راهنماییم کنین

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بهترین زمان جدا کردن بچه گربه از مادر حدود ۲ ماهگی هست چون قبل آن به مادر وابسته هستند. بله می توانید در حیاط برای آنها سرپناه درست کنید و همچنین ظرف خاک برای دستشویی آنها در نظر بگیرید و در زمان مشخصی در روز برای آنها آب و غذا فراهم کنید. اگر قصد آوردن بچه گربه را به داخل خانه دارید توصیه می کنم بلاگ مربوط به نگهداری بچه گربه را مطالعه بفرمایید.

   دکتر اعتضادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *