چه میزان سگتان را باید به پیاده روی ببرید؟

چه میزان سگتان را باید به پیاده روی ببرید؟

چه میزان سگتان را باید به پیاده روی ببرید؟

نوشته: وایلانگ سونگ، ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۸

مترجم: دکتر محمودرضا اعتضادی

چقدر سگتان را بیرون می برید؟ تعیین میزان بیرون بردن سگتان به عوامل مختلفی همچون نژاد سگ، سن او و سطح انرژی او بستگی دارد. البته به میزان زمانی که برای این کار اختصاص می دهید نیز وابسته است. در اینجا با عوامل مرتبط با تعیین زمانهای مناسب برای بیرون بردن سگتان آشنا می شوید:

نژاد سگها

در ابتدا بیایید به بررسی نژاد سگها بپردازیم. نژاد سگهای کاری یا ورزشی همچون پوینتر، کالیز، هاسکی، ژرمن شپرد نسبت به دیگر سگها همچون یورکشایر، تریر و پاپیلون به ورزش بیشتری نیاز دارند.

برخی از سگها ذاتا ورزشکارند اما برخی دیگر تنبل هستند. البته این مسئله به نژاد سگها یا اولویت فردی هرسگ بستگی دارد. بیشتر مردم فکر می کنند که سگهای باست خیلی اهل راه رفتن و پیاده روی نیستند اما من سگهای باست زیادی دیده ام که زندگی شاد و فعالی را با صاحبین خویش دارند.

سگ نژاد باست

سن

سگهای جوانتر انرژی بیشتر دارند و نسبت به سگهای میانسال (۵-۸ ساله) و سگهای بزرگتر (۹ سال یا بالاتر) به تمرینات بیشتری نیاز دارند. در مقایسه با سگهای پیرتر، سگهای جوانتر بیشتر دوست دارند بازی کنند.

اما برخی اوقات در این زمینه استثنائاتی وجود دارد. به یاد داشته باشید که سگهای میانسال یا سگهای پیرتر شاید دچار ارتروز، اتروفی عضلات یا دیگر بیماریها همچون کم کاری تیرویید یا دیابت شوند که بدین صورت از استقامت انها کاهش می یابد. شاید از نظر روانی دوست داشته باشند که فعالیت کنند اما از لحاظ جسمانی توان کافی ندارند.

تحمل تمرینات سگ شما

سگ شما به چه میزان تمرین نیاز دارد؟ بیشتر سگها در صورتی که شرایط جسمانی و بدنی خوبی داشته باشند می توانند ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز پیاده روی کنند. برخی از سگها که از بنیه جسمانی خوبی برخوردارند تا ۲ ساعت در روز و یا ساعتهای متمادی به پیاده روی می پردازند. اما بدون نفس نفس زدنهای زیاد یا توقف بیشتر برای بیشتر سگهای چاق حتی ده دقیقه پیاده روی نیز مشکل است.

به منظور بررسی بهترین زمان برای پیاده روی برای سگها می توان به بررسی سلامت کنونی سگها پرداخت به صورتی که سگتان را بیرون ببرید و سطح انرژی وی را بررسی نمایید. اگر سگ شما انرژی زیادی داشت و زیاد پیاده روی نمود یک قلاده خوب همچون قلاده کتفی و تنی خوب بخرید، قلاده های گردنی در هنگام پیاده فشار زیادی به گردن سگ وارد می کنند.

اگر بعد از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه سرعتش کم شد شاید خسته شده باشد. به جای اینکه به جلو قدم بردارد می تواند نفس نفس بزند و بیشتر به اطراف نگاه کند مثلا نگاه کردن به دو رو بر و بو کشیدن.

قلاده کتفی سگ به همراه بند قلاده، طرح استخوان، صورتی، سایز S، برند داگیت 5

بنابراین به سمت خانه حرکت کنید و قدمهای او را بررسی نمایید. آیا گامهای او آهسته تر شد یا اینکه همان گام های آهسته قبلی را تکرار نمود؟ اگر او سرعت را از این هم کمتر نمود، بدان معناست که او خیلی راه رفته است و دفعه بعد باید کمتر پیاده روی نماید زیرا باید زمان برگشت به خانه را نیز محاسبه نمایید.

نه تنها باید فاصله آهسته تر نمودن قدمهای سگ خود را باید محاسبه کنید بلکه باید بعد از برگشت به خانه باید رفتار وی را نیز مورد بررسی قرار دهید. اگر سگ شما مدام آب می نوشد و خود را داخل محل خوابش انداخت و ساعتها حرکت ننمود ممکن است که خیلی از خودش کار کشیده باشد.

اگر سگتان درطول پیاده روی لنگ لنگان راه می رفت یا بعد از استراحت لنگ می زد شاید خیلی راه رفته باشد و دفعه بعد باید او را به یک پیاده روی کوتاهتر ببرید.

سگ با قلاده کتفی

با توجه به میزان پیاده روی، رفته رفته تحمل سگ افزایش می یابد. مثل انسانی که سالهاست تمرین نکرده و یکدفعه بخواهد وارد مسابقه ماراتون شود، پس سگتان را که برای مدت طولانی حرکت زیادی انجام نداده است را به پیاده روی های طولانی نبرید. نگران نباشید، سعی کنید به مرور زمان تمرینات خویش را افزایش داده و هر هفته این کار را تکرار کنید.

با تقویت بنیه سگتان به صورت تدریجی و تقویت وی از نظر جسمانی دیگر در هنگام پیاده روی وی احساس درد یا صدمه بدنی نخواهد داشت.

اگر سگ پیر شما در هنگام پیاده روی نشست و نیاز به کمک داشت می توانید اندکی صبر کنید و از بند قلاده برای بلند کردن او  استفاده کنید. مراقب باشید فشار زیادی به سگ وارد نکنید زیرا ممکن است شکم یا پشت وی آسیب ببیند.

برنامه شما

اگر مطمئن هستید که سگ شما ۳۰ دقیقه بدون مشکل پیاده روی می کند چه میزان باید او را به پیاده روی ببرید؟

پیشنهاد ما حداقل ۱۵۰ دقیقه پیاده روی در هفته است (براساس گزارشات CDC). اگر بتوانید براساس این مقدار سگتان را به تمرین وادارید خیلی خوب است. اما ما اکثرا سرمان شلوغ است و کار داریم.

کسانی که می توانند یک فردی را برای این کار استخدام کنند سگشان می تواند هر روز تمرین خود را شروع کند اما اگر نمی توانید چنین فردی را استخدام کنید، هر روز حداقل ۱۰-۱۵ دقیقه و دو یا سه بار در هفته او را بیرون ببرید. همچنین می توانید با او در حیاط خانه نیز بازی کنید.

اگر احیانا قلاده مناسب سگ ندارید یا خانه تان حیاط دار نیست یا سگتان شرایط جسمانی خوبی ندارد روی فعالیتهایی با تاثیر کمتر از طریق توپ یا اسباب بازی های سگها تمرکز کنید. به این صورت سگتان می توند در هنگام بازی در سرتاسرخانه راه برود.

سگ در حال بازی

سعی کنید که حداقل ۱۰-۱۵ دقیقه در روز سگتان را بیرون ببرید. اگر سگتان از لحاظ روحی و روانی حال خوبی داشته باشد و با او بازی کنید از سلامت روحی و روانی بهتری نیز برخوردار خواهد بود.

 منبع: PetMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت