چه میزان سگتان را باید به پیاده روی ببرید؟

چه میزان سگتان را باید به پیاده روی ببرید؟

چه میزان سگتان را باید به پیاده روی ببرید؟

نوشته: وایلانگ سونگ، ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۸

مترجم: دکتر محمودرضا اعتضادی

چقدر سگتان را بیرون می برید؟ تعیین میزان بیرون بردن سگتان به عوامل مختلفی همچون نژاد سگ، سن او و سطح انرژی او بستگی دارد. البته به میزان زمانی که برای این کار اختصاص می دهید نیز وابسته است. در اینجا با عوامل مرتبط با تعیین زمانهای مناسب برای بیرون بردن سگتان آشنا می شوید:

نژاد سگها

در ابتدا بیایید به بررسی نژاد سگها بپردازیم. نژاد سگهای کاری یا ورزشی همچون پوینتر، کالیز، هاسکی، ژرمن شپرد نسبت به دیگر سگها همچون یورکشایر، تریر و پاپیلون به ورزش بیشتری نیاز دارند.

برخی از سگها ذاتا ورزشکارند اما برخی دیگر تنبل هستند. البته این مسئله به نژاد سگها یا اولویت فردی هرسگ بستگی دارد. بیشتر مردم فکر می کنند که سگهای باست خیلی اهل راه رفتن و پیاده روی نیستند اما من سگهای باست زیادی دیده ام که زندگی شاد و فعالی را با صاحبین خویش دارند.

سگ نژاد باست

سن

سگهای جوانتر انرژی بیشتر دارند و نسبت به سگهای میانسال (۵-۸ ساله) و سگهای بزرگتر (۹ سال یا بالاتر) به تمرینات بیشتری نیاز دارند. در مقایسه با سگهای پیرتر، سگهای جوانتر بیشتر دوست دارند بازی کنند.

اما برخی اوقات در این زمینه استثنائاتی وجود دارد. به یاد داشته باشید که سگهای میانسال یا سگهای پیرتر شاید دچار ارتروز، اتروفی عضلات یا دیگر بیماریها همچون کم کاری تیرویید یا دیابت شوند که بدین صورت از استقامت انها کاهش می یابد. شاید از نظر روانی دوست داشته باشند که فعالیت کنند اما از لحاظ جسمانی توان کافی ندارند.

تحمل تمرینات سگ شما

سگ شما به چه میزان تمرین نیاز دارد؟ بیشتر سگها در صورتی که شرایط جسمانی و بدنی خوبی داشته باشند می توانند ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز پیاده روی کنند. برخی از سگها که از بنیه جسمانی خوبی برخوردارند تا ۲ ساعت در روز و یا ساعتهای متمادی به پیاده روی می پردازند. اما بدون نفس نفس زدنهای زیاد یا توقف بیشتر برای بیشتر سگهای چاق حتی ده دقیقه پیاده روی نیز مشکل است.

به منظور بررسی بهترین زمان برای پیاده روی برای سگها می توان به بررسی سلامت کنونی سگها پرداخت به صورتی که سگتان را بیرون ببرید و سطح انرژی وی را بررسی نمایید. اگر سگ شما انرژی زیادی داشت و زیاد پیاده روی نمود یک قلاده خوب همچون قلاده کتفی و تنی خوب بخرید، قلاده های گردنی در هنگام پیاده فشار زیادی به گردن سگ وارد می کنند.

اگر بعد از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه سرعتش کم شد شاید خسته شده باشد. به جای اینکه به جلو قدم بردارد می تواند نفس نفس بزند و بیشتر به اطراف نگاه کند مثلا نگاه کردن به دو رو بر و بو کشیدن.

قلاده کتفی سگ به همراه بند قلاده، طرح استخوان، صورتی، سایز S، برند داگیت 5

بنابراین به سمت خانه حرکت کنید و قدمهای او را بررسی نمایید. آیا گامهای او آهسته تر شد یا اینکه همان گام های آهسته قبلی را تکرار نمود؟ اگر او سرعت را از این هم کمتر نمود، بدان معناست که او خیلی راه رفته است و دفعه بعد باید کمتر پیاده روی نماید زیرا باید زمان برگشت به خانه را نیز محاسبه نمایید.

نه تنها باید فاصله آهسته تر نمودن قدمهای سگ خود را باید محاسبه کنید بلکه باید بعد از برگشت به خانه باید رفتار وی را نیز مورد بررسی قرار دهید. اگر سگ شما مدام آب می نوشد و خود را داخل محل خوابش انداخت و ساعتها حرکت ننمود ممکن است که خیلی از خودش کار کشیده باشد.

اگر سگتان درطول پیاده روی لنگ لنگان راه می رفت یا بعد از استراحت لنگ می زد شاید خیلی راه رفته باشد و دفعه بعد باید او را به یک پیاده روی کوتاهتر ببرید.

سگ با قلاده کتفی

با توجه به میزان پیاده روی، رفته رفته تحمل سگ افزایش می یابد. مثل انسانی که سالهاست تمرین نکرده و یکدفعه بخواهد وارد مسابقه ماراتون شود، پس سگتان را که برای مدت طولانی حرکت زیادی انجام نداده است را به پیاده روی های طولانی نبرید. نگران نباشید، سعی کنید به مرور زمان تمرینات خویش را افزایش داده و هر هفته این کار را تکرار کنید.

با تقویت بنیه سگتان به صورت تدریجی و تقویت وی از نظر جسمانی دیگر در هنگام پیاده روی وی احساس درد یا صدمه بدنی نخواهد داشت.

اگر سگ پیر شما در هنگام پیاده روی نشست و نیاز به کمک داشت می توانید اندکی صبر کنید و از بند قلاده برای بلند کردن او  استفاده کنید. مراقب باشید فشار زیادی به سگ وارد نکنید زیرا ممکن است شکم یا پشت وی آسیب ببیند.

برنامه شما

اگر مطمئن هستید که سگ شما ۳۰ دقیقه بدون مشکل پیاده روی می کند چه میزان باید او را به پیاده روی ببرید؟

پیشنهاد ما حداقل ۱۵۰ دقیقه پیاده روی در هفته است (براساس گزارشات CDC). اگر بتوانید براساس این مقدار سگتان را به تمرین وادارید خیلی خوب است. اما ما اکثرا سرمان شلوغ است و کار داریم.

کسانی که می توانند یک فردی را برای این کار استخدام کنند سگشان می تواند هر روز تمرین خود را شروع کند اما اگر نمی توانید چنین فردی را استخدام کنید، هر روز حداقل ۱۰-۱۵ دقیقه و دو یا سه بار در هفته او را بیرون ببرید. همچنین می توانید با او در حیاط خانه نیز بازی کنید.

اگر احیانا قلاده مناسب سگ ندارید یا خانه تان حیاط دار نیست یا سگتان شرایط جسمانی خوبی ندارد روی فعالیتهایی با تاثیر کمتر از طریق توپ یا اسباب بازی های سگها تمرکز کنید. به این صورت سگتان می توند در هنگام بازی در سرتاسرخانه راه برود.

سگ در حال بازی

سعی کنید که حداقل ۱۰-۱۵ دقیقه در روز سگتان را بیرون ببرید. اگر سگتان از لحاظ روحی و روانی حال خوبی داشته باشد و با او بازی کنید از سلامت روحی و روانی بهتری نیز برخوردار خواهد بود.

 منبع: PetMD

61 دیدگاه برای “چه میزان سگتان را باید به پیاده روی ببرید؟

 1. محمدحسین گفته:

  باسلام توله ی شش‌ماهه لابرادور روزانه چند ساعت به پیاده روی بیرون از منزل نیاز دارد؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   شما باید بعد از چند روز پیاده روی متوجه این تایم بشوید.
   وقتی دیگر انرژی برای دویدن نداشت و مرتب می ایستاد ،زمانی است که خسته شده و بهتر همیشه در همین بازه زمانی را برای پیاده روی اش در نظر بگیرید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 2. ایمپالا ۱۹۶۷ گفته:

  سلام من یک سگ ماده شیتزو یک سال و نیمه رو تازه خریدم قبلا هیچ سگی نداشتم و هرکار میکنم یا. نمیگیره روی پد دستشویی کنه و فقط روی خاک دستشویی میکنه میشه لطفا راهنمایی بکنین

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیزسلام

   حتما براش از مربی تربیت حیوانات کمک بگیرید.

   دکترمائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 3. متین موید گفته:

  سلام خسته نباشید من یه سگ دو ساله پامر /اشپیتز به سرپرستی گرفتم سه روزه بیرون میبرمش یا کلا تو خونه به همه ادما دندون نشون میده و واق واق میکنه میشه راهنمایی کنید چجوری اجتماعیش کنم ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   حتما بايد از مربي رفتارشناسي حيوانات كمك بگيريد و يا ويديوهاي آموزشي و در اينترنت سرچ كنيد و آموزشش دهيد.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 4. تینا گفته:

  سلام من یک سگ اشپیتز نر یک ساله دارم دو روزه از صاحبش گرفتم و پیش منه، هیچ آموزشی ندیده و بنظر اصلا ناراحت نمیاد که از اون ها دور شده . انگار دندونش خارش داره کلی عروسک دندونی داره اما سراغ اونا نمیره و تشکشو میجو ، این طبیعی خارش دندون او یک سالگی ؟ و اینکه به شدت پارس می‌کنه میشه لطفاً راهنمایی کنید .

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   این رفتارها همگی عادتهای اشتباه است که به آنها عادت کرده و باید زیر نظر مربی رفتارشناسی سگ ها برطرف شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 5. دنی گفته:

  سلام من سگ شیتزو تریر ۱۴ ساله دارم دیروز برای پیاده راه رفتن بردم دیدم نشسته راه میرود حتی برای دستشویی کردن پاش بالا نمی گرفت توی خانه با باسن اش راه میرود چکار کنم

 6. ..... گفته:

  سلام من یک پاپی معمولی دارم الان حدودا سه ماهشه برای اولین بار میخوام به پیاده روی ببرمش اما همش میشینه و میخواد که باهاش بازی کنم میشه بگین من چیکار کنم.

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   سعی کنید از تایم کوتاه برای دویدن استفاده کنید و کم کم
   تایم بیرون رفتن را زیاد کنید تا عادت کند .

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشکی)

   • آزاده گفته:

    سلام من یک سگ شیواوا دارم که روزی ۳ ساعت پیاده روی میکنه ،این مقدار
    خیلی زیاده؟البته خودش ک راحته

 7. رویا گفته:

  سگ من هر روز حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت عصرها پیاده روی میره، اما همیشه با یه حالت افسرده ای یه گوشه میفته و نگاهمون میکنه، که این حالت اصلا شبیه خستگی نیست، میخوام بدونم یعنی من ۲۴ ساعته باید با سگم بازی کنم؟

  • sinavet.crm گفته:

   با سلام و احترام،
   روز بخیر،
   بستگی به نوع غذا (ایرانی یا وارداتی) و وسایلی که تهیه میفرمایید هزینه ها متفاوت است و رنج وسیعی دارد.
   مریم تهرانی

 8. خشایار گفته:

  سلام،من یک روت ۸ساله دارم ماده که هنوز عقیم نشده.تقریبا چاقه وکم تحرک جدیدا اصلا میلی به بلند شدن نداره و در روز سعی میکنه اصلا سر پا واینسته و منم که صداش میکنم بلند نمیشه فقط واسه دست شویی راه میره.در خواب پاش خواب میره و واسه رو پا شدن زوزه میکشه اگر نیازه دکتر خوب هم معرفی کنید ممنون.

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   احتمال درد و یا مشکلی در اندامهای حرکتی اش است که باید با دامپزشکش درباره وضعیتش مشورت کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 9. محمد گفته:

  سلام من یدونه شیتزو دارم ۱سالشه از ۸ ماهگی گرفتمش نمیدونم واکسن خورده یانه ایا الان واکسن لازم بزنم؟چه واکسنهای؟؟چند وقت یکبار واکسن لازن داره؟ ممنونم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بعد از مراجعه به دامپزشکی و انجام اقدامات درمانی لازم
   واکسن ها در دو دوره به فواصل ۳۰ روز تزریق می‌شود و تا یادآور سالیانه واکسن دیگری ندارد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 10. Faranak گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یک سگ اشپیتز میکس دارم که ۱۱ ماهشه با چند ساعت پیاده روی تخلیه انرژی میشه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   تقریبا هر روز یک ساعت باید پیاده روی کند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر ،مصرف قند برای حیوانات خطرناک است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 11. سام خزاعی گفته:

  سلام سوالی که داشتم این هست که من یک سگ روتوایلر دارم و تو شهری مثل اردبیل هنوز سگ گردانی خیلی رواج نیست حالا میخواستم بپرسم ایا با سگ گردانی کسی میتونه شکایت کنه یا اصلا مشکلی هستش که از این طریق به وجود بیاد؟ و اینکه چطور تربیتش کنم تا تو خیابان به مردم واق واق نکنه ؟

 12. تینا اسماعیل زادع گفته:

  سلام ‌من‌یک سگ ژرمن ۳ماهو نیم دارم..به چقدر فعالیت نیاز داره؟؟؟
  من حداقل روزی دوساعت باهاش بازی میکنم خسته میشه،اما وقتی می‌ره داخل لونش داد میزنع انگار خسته نیست،درصورتی که اگه همون زمان این بیرون باشه رو زمین می‌خوابه….
  چقدر باید فعالیت داشته باشه؟
  من هفته ای ۴ بار حدود ۲ساعت میبرمش پیاده روی
  جدا از بازی های روزانه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ژرمن جز نژادهای پرتحرک هست،بهتر است هر روز ۲ الی ۳ ساعت پیاده روی کند تا خسته شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 13. مانی منوچهری گفته:

  ببخشید من یک سگ دوماه رو امروز خریدم و اینکه خیلی زاید مدفوع میکنه و خیلی زیاد گاز میگیره طبیعیه ؟
  برای گاز گرفتنش چه پیشنهادی میکنید و یه چیز دیگه اینکه میگن سگ رو قبل از واکسن ۳ ماهگی بیرون نبرید اگر برای دست شویی ببریمش بیرون مشکلی پیش میاد ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله نباید بیرون ببریدش و برای حل کردن مسئله گاز گرفتنش که دلیلش خارش
   لثه هایش است ،باید برایش اسباب بازی های دندونی تهیه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 14. امین گفته:

  سلام ممنون برای اطلاعات خوبتون، نژاد مالینویز رو میگن سطح انرژی ش خیلی بیشتر از بقیه سگا هست. روزی چقد باید بدوئه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   محاسبه این تایم با خودتان است.
   بعد از مدت زمانی دویدن ،اگر سرعتش کم شد،نفس نفس زد وگوشه گرفت ،نشان از خستگیست که حواستان باشد که چه باز زمانی خسته شد و این زمان ،برای پیاده روی اش عالیست.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   کم کم با سگهای دیگه همبازیش کنید .یعنی اوایل با یک سگ و رفته رفته محیطی رو انتخاب کنید که سگهای دیگه برای بازی و هواخوری هستند.
   سعی کنید بعد از بازی تشویقش کنید تا این بین ارتباط برقرار کند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 15. امیر محمد گفته:

  سلام من میخواستم یه سگ هاسکی بخرم میخواستم بدونم که این سگ تو آب و هوای ساری میتونه دووم بار ه توی حیاط میخوام نگه ش دارم وخونه ی ما توی روستایآیا این سگ دوم میاره

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بهتر است که اینکار را نکنید چون نژاد این سگ عادت به سرما و زندگی سرمازی دارد و در هوای مرطوب اذیت میشود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 16. امیر گفته:

  سلام من میخوام یه هاسکی بخرم میخواستم بدونم اون تو آب و هوای ساری و توی حیاط خونه دووم میاره یا نه؟
  سگ هاسکی رو چند دقیقه باید ورزش داد یا پیاده روی کرد با هاش؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   هاسکی سگ سرمازی هست و در رطوبت و گرما اذیت میشود.بهتر است قبل از سرپرستی با یک مربی حیوانات مشورت کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 17. سارا گفته:

  سلام روزتون بخیر من یک سگ پیکینیز/رتریور دوسال و نیمه دارم
  چقدر در روز نیاز به پیاده روی داره به نظرتون؟
  ممنونم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ۳ روز در هفته به مدت ۱ الی ۲ ساعت کفایت میکند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر تا وقتی واکسن های دوره اولش کامل نشده اصلا از منزل بیرون نرود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر به خوبی آموزش دیده باشد و از صاحبش تبعیت کند نه.
   ولی بهتر است با قلاده بیرون ببریدش.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 18. Mahdi گفته:

  سلام من یک هاسکی سیبرین۲ساله دارم میخواستم بدونم که روزی چند ساعت پیاده روی کنه خوبه و آیا براش قفس بخرم یا نه اگر جواب بدید ممنون میشم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   میزان فعالیتش نسبت به انرژی اش تنظیم شده است و خودش در روز فعالیت دارد ولی هفته ای یک یا دوبار ،۲ ساعت پیاده روی عالیست.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   برای بیرون بُردَن از منزل ،هفته ای ۱الی۲ ساعت کافی است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 19. شیرین گفته:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید سگ من یک سالشه و فقط کافیه در خونه باز بشه یا اینکه موقعه پیاده روی قلادش باز بشه
  فقط فرار میکنه و وسط خیابون با سرعت میدوه
  چون چند بار این اتفاق افتاده و نزدیک بود که بهش ماشین بزنه برای همین میترسم و اصلا بیرونش نمیبرم برای پیاده روی
  باید چیکار کنم که از پیاده رو باهاش لذت ببرم ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   به هیچ وجه در طول پیاده روی در محل عبور ماشین قلاده اش را باز نکنید
   چون در هرصورت سگها بازیگوش هستند .
   حتی در صورت آموزش توسط مربی و تنبیه بابت عدم انجام اینکار،
   ذاتا بعد از بازشدن قلاده اش میدود و شاید برایش اتفاقی بیفتد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 20. فرانک گفته:

  سلام خسته نباشید.
  من یک سگ اشپیتز میکس چهار ماهه دارم میخواستم ببینم چقدر پیاده روی لازم داره؟؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   میزان انرژی و پیاده روی سگها با هم متفاوت است و بستگی به شرایط انرژی ،تغذیه و ذات فعال اون سگ داره.این موضوع را کم کم خودتون متوجه میشوید که چه اندازه پیاده روی کافی است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 21. AMIR گفته:

  سلام شیتزو تریر دارم و عاشق راه رفتن هستم بیشتر بجای سگ باید اسب میگرفتم این نژاد چند کیلومتر میتونه راه بیاد چند دقیقه نیاز به استراحت داره و بعدش میتونه ادامه بده ؟ البته باید یه ژرمن بگیرم کنارش با اون برم راه برم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   مقیاس سنجش انرژی اش مسافت نیست .
   بلکه چثه و توانایی بدنی حیوانتان است.
   شیتزو نژاد پر انرژی و فعالی است

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 22. نفس هاشمی گفته:

  سلام دوستان عزیز وقتتون بخیر من یه شیتزو یک ساله دارم چند ساعت باید پیاده روی کنه تا انرژیش خالی شه ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   شبی یک ساعت در فضای آزاد کافی و عالیست.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 23. Mm.k گفته:

  با سلام
  من یک هاسکی ۴ ماهه دارم جنب و جوش زیادی داره و وقتی از من دور میشه سر و صدای زیادی برای برگشت من میکنه وخیلی کنجکاوه
  باید هفته ای چند بار به پیاده روی ببرمش

 24. sahar گفته:

  توله سگ دوماه پودل تریر چقدر باید پیاده روی کنه؟واکنش خیلی خوبی به ببرون و قدم زدن نشون میده

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   پیاده روی معمول، تا حدی که انرژی او تخلیه شود و فشار زیادی به او نیاید. از روی رفتار سگ می توان حدس زد که آیا تمایل به بازی یا پیاده روی بیشتر دارد یا خیر.

   دکتر اعتضادی

 25. آرش دارابی گفته:

  سلام من یک پیت پول ۸ ماه دارم و روزی یک ساعت پیاده روی و سی دقیقه باهاش بازی میکنم ولی باز هم سگم خسته نمیشه هی جوری رفتار میکنه که (منظورش )بیا بازی کنیم به نظرتون من ساعت ورزش کردنش رو بالا ببرم؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   نژاد پیت بول یک نژاد عضلانی و پر انرژی است طبعا برای تخلیه انرژی به فعالیت بیشتری نسبت به سگ های دیگر احتیاج دارد. بله فکر می کنم زمان بازی و فعالیت او را بیشتر کنید.

   دکتر اعتضادی

 26. ژاله گفته:

  باسلام، مقاله مفیدی بود. ممنون. سگ من شیتزوکراس هست، ماده، ۱سال و ۹ ماه. روزی ۲ تا ۳ ساعت پیاده روی میکنه. خیلی هم دوست داره. آیا این زمان براش زیاده یا مناسب؟ با تشکر

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   این زمان بیشتر بستگی به توان و انرژی سگ دارد. با توجه به اینکه علاقمند است و آثار خستگی و له له زدن زیاد را در او نمی بینید، این زمان برایش مناسب است.

   دکتر اعتضادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *