۵ دلیل اهمیت مراقبت از دندان سگ ها

5 دلیل اهمیت مراقبت از دندانهای سگ ها

۵ دلیل اهمیت مراقبت از دندان سگ ها

نوشته: دکتر جوانا پندرگراس

ترجمه: دکتر محمودرضا اعتضادی

اگر دندان هایتان را هرگز مسواک نزنید چه احساسی خواهید داشت ؟ بله به طور مداوم با پلاک های دندانی و طعم ناخوشایند در دهان خود مواجه می شود به صورتی که دیگر قادر به تحمل این اوضاع نخواهید بود. احتمالا تصمیم به پرداخت هزینه های سنگین دندانپزشکی برای جرم گیری دندان و خوشبو کردن دهان خویش خواهید گرفت تا حالتان خوب شود.

حال تصور کنید که اگر به مراقبتهای دندانی سگ خویش رسیدگی ننمایید، چه اتفاقی برای سگ شما رخ خواهد داد. پاسخ ساده این است: بیماری دندان سگ ها.

بیماری های دندان در سگ ها بسیار شایع است. در سن ۳ سالگی، بیش از ۸۰ درصد از سگ ها مبتلا به برخی انواع بیماری های دندانی هستند که همچنین به عنوان بیماری های پیرا دندانی شناخته می شوند. بیماری دندان سگ ها عواقب جدی دارند، بنابراین حفظ مراقبت از دندان های سگ بسیار مهم است.

بیماری دندانی چیست؟

بیماری دندانی، دندان ها، لثه ها و ساختارهایی که دندان های سگ را پشتیبانی می نماید، تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری با شکل گیری پلاک روی دندان شروع می شود. این پلاک ها حاوی باکتری ها و ذرات غذایی است.

پلاک روی دندان ها کمک کم سخت تر شده و تبدیل به جرم دندانی می شود. هنگامی که جرم دندان بالای خط لثه قرار بگیرد به راحتی قابل مشاهده است و دامپزشک شما می تواند از طریق شستشوی حرفه ای دندانپزشکی آن ها از بین ببرد.

با این حال، به نظر می رسد ظاهر دندان ها همیشه فریبنده است. مجموعه ای از مرواریدهای سفید در داخل دهان سگ ها لزوما به این معنی نیست که دهان سگ شما سالم است. جرم دندان ها که در زیرخط لثه قرار دارد، مشکل اصلی است.

جرم دندان زیر خط لثه، باعث التهاب می شود و نه تنها باعث آسیب رساندن به ساختارهای دندان می شود بلکه باعث عفونت می گردد. هنگامی که بیماری دندانی به این مرحله می رسد، سگ ها مشکلات فراوانی نظیر درد شدید دندان را تجربه می کنند.

نشانه بیماری های دندانی در سگ ها عبارتند از:

  • دندان های شکسته
  • دندان های شل
  • بوی بد دهان
  • درد دهان و خونریزی
  • عدم خوردن و نوشیدن
  • روانه شدن بزاق دهان

چرا مراقبت از دندان سگها مهم است

 به عنوان صاحب حیوان خانگی، شما قطعا می خواهید سگتان دندان ها و دهان سالمی داشته باشد. در زیر پنج دلیل برای اهمیت مراقبت های دندانپزشکی مناسب برای سلامت کلی دهان و دندان سگ ها ارائه شده است:

۱- جلوگیری از افتادن دندان

هنگامی که سختارهای پشتیبان دندان های سگ ها آسیب دیده یا آلوده شوند، دندان ها شل شده و می افتند. مراقبت مناسب از دندان های سگ باعث سلامت این ساختارهای حمایت کننده دندان می شود و در نهایت باعث سالم ماندن دندان و سفت بودن آنها می شود.

۲- جلوگیری از بوی بد دهان (هالیتوسیس)

اگر با نزدیکتر شدن به دهان سگتان احساس بدی به شما دست دهد، وقت مراقبت های دندانی سگ سر رسیده است. اگر سگ شما دهان و دندان سالمی داشته باشد، بوی بد از دهان او به مشام نمی رسد.

۳- جلوگیری از دندان درد

بیماری دندان، به ویژه دندان درد، برای سگ ها بسیار دردناک است. سالم نگه داشتن دندان و لثه سگ ها به جلوگیری از دردناک شدن دندان های آنها کمک می کند.

۴- جلوگیری از آسیب به اندام های دیگر

باکتری های موجود در پلاک دندانی می تواند وارد جریان خون شود و به قلب، کلیه ها و کبد برسد. این گسترش باکتری ها، باکترمیا نامیده می شود و می تواند به اندام ها آسیب برساند و سگ ها را بیمار نماید. سلامت دهان و دندان به جلوگیری از گسترش باکتری ها و آسیب های بعدی اندام ها کمک می کند.

۵- جلوگیری از وخیم شدن بیماری های دندانی

از آنجایی که بسیاری از سگ ها تا ۳ سالگی دچار بیماری های دندانی می شوند، جلوگیری از ابتلا به بیماری در وهله اول دشوار است. با این حال، مراقبت خوب از دندان های سگ می تواند از وخیم ترشدن بیماری دندانی جلوگیری کند و باعث جلوگیری از ایجاد مشکلات بعدی در بدن شود.

چگونگی حفظ سلامت دندان ها و لثه های سگ ها

مراقبت از دندان های سگها نه تنها شامل شستشو و جرم گیری حرفه ای دندانپزشکی در کلینیک دامپزشکی است، بلکه مراقبت های دندانپزشکی نیز در خانه به صورت روزانه ضروری است. در ذیل چند نکته برای حفظ سلامت دندانهای سگها آورده شده است:

دندان های سگ خود را مسواک بزنید

چند روز در هفته مسواک زدن دندان های سگ شما یک راه عالی برای حفظ سلامتی مناسب دهان است. استفاده از یک خمیر دندان سگ ایمن مانند خمیر دندان آنزیمی سگ دنتال کر است.

به معالجه دندان های خراب سگ خود بپردازد

همه سگ ها تمایلی به مسواک زدن دندانهایشان ندارند. اگر سگ شما اینطوری است، سعی کنید از روش های دیگر برای سلامت دندانی سگها ، مانند قطره افزودنی به آب آشامیدنی جرمگیر دندان برای شستشوی دندان های سگتان استفاده نمایید.

برای سگتان اسباب بازی دندانی تهیه کنید

برخی از اسباب بازی های سگ، مانند اسباب بازی های جویدنی و دندانی سگ ها، برای تمیز کردن دندان های سگ و حتی خوشبو کردن دهان طراحی شده اند.

این اسباب بازی باعث بیرون آوردن غذاهای باقیمانده لای دندان ها شده و دندان ها را برس بزند و پلاک ها را جدا کند. این اسباب بازی ها معمولا بسیار با دوام هستند، بنابراین سگ شما می تواند تا مدت ها آن ها را بجوند.

همچنین بعضی تشویقی های دندانی سگ، دارای فلوراید و بافت سخت برای برس زدن دندان ها طراحی شده اند.

به دامپزشک مراجعه کنید

تمیز کردن حرفه ای دندان های سگ نیاز به بیهوشی عمومی دارد تا دامپزشک بتواند بالا و پایین خط لثه را تمیزنماید و مطمئن شود که کل دهان سگ تمیز شده است. بنابراین، با دامپزشک خود مشورت کنید تا بهترین گزینه ها را برای فرایند مراقبت از دندان های سگ خود بیابید.

گرچه بیماری دندانی در سگ ها رایج است، اما مراقبت مناسب از دندان های سگ می تواند به سلامت دهان سگ کمک شایانی نماید و یا لااقل آنها به تعویق بیاندازد.

منبع: PetMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت