سگ ها چه رنگ هایی را می بینند؟

سگ ها چه رنگ هایی را می بینند

سگ ها چه رنگ هایی را می بینند؟

نویسنده: مونیکا ویموت

مترجم: دکتر محمودرضا اعتضادی

در برخی موارد، انسان ها و سگ ها، دنیا را بسیار متفاوت درک می کنند. به عنوان مثال، آنچه را که شما به عنوان یک شیر آتش نشانی می بینید، سگ شما آن را به عنوان یک مرکز ارتباطی می بیند و یا ممکن است شیئی که برای شما مانند یک جارو برقی معمولی به نظر برسد، سگ شما، آن را آشکارا چیزی شرور که در گنجه پنهان شده است تلقی می کند.  اما چیزی که ما در رابطه با دوستان چهار پایمان به صورت مشترک داریم چیست؟ جهان را رنگی می بینیم.

آیا سگ ها کوررنگ هستند؟

اگر چه تحقیقات اولیه نشان می داد که سگ ها قادر به درک رنگ نیستند، این مفهوم رایج که سگ ها سیاه و سفید می بینند، چیزی بیش از یک افسانه تکراری نیست.

دید رنگ سگ

شلبی رینشتین، DVM، MS، DACVO و یک متخصص چشم پزشکی دامپزشکی در مرکز تخصصی دامپزشکی و اورژانس در پنسیلوانیا می گوید: “برخلاف باور رایج، سگ ها می توانند رنگ ها را ببینند! با توجه به انواع خاصی از سلول های فتو رسپتور در شبکیه به نام مخروط، ممکن است بینایی رنگی امکان پذیر باشد. هنگامی که این سلول ها تحریک می شوند، سیگنالی را به مغز منتقل می کنند که به عنوان یک رنگ مشخص درک می شود.

انسان ها دارای سه نوع مخروط در شبکیه چشمشان هستند در صورتی که سگ ها از این مخروط دو نوع دارند، بنابراین توانایی آن ها در درک رنگ ها نسبت به انسان محدودتر است. ” مخروط ها در مقایسه با میله ها، در زمانی که قابلیت دیدن جزئیات دقیق مطرح می شود برتری دارند. بنابراین، انسان ها می توانند در مقایسه با سگ ها درک بهتری از جزییات چیزهایی که از نزدیک دیده می شوند، داشته باشند.  

آیا سگ ها می توانند رنگ ها را ببینند؟

توله سگ شما دقیقا چه چیزی در پارک می بیند؟ حتی بدون اینکه او قادر به تفسیر هر رنگ باشد، بعد از ظهر او خیلی متفاوت از بعد از ظهر شما نیست، مخصوصاً اگر شما یک نوع کور رنگی داشته باشید. رین اشتین توضیح می دهد: “بینایی رنگی سگ بسیار شبیه به فردی است که نسبت به رنگ قرمز و سبز کور رنگی داشته باشد.”

سگ ها سایه های آبی، زرد و سبز را می بینند که در هنگام ترکیب می تواند به صورت خاکستری قهوه ای، زرد تیره، زرد روشن، خاکستری زرد، آبی روشن و آبی تیره در نظر گرفته شود. این احتمالاٌ توضیح می دهد که چرا سگ ها دوست دارند یک توپ تنیس زرد روشن را در چمن سبز زیر آسمان آبی دنبال کنند.!”

طیف دید رنگ ها در سگ

البته، منظره، بسیار پیچیده تر از رنگ است – این فقط در مورد رنگ های رنگین کمان نیست، بلکه قوس رنگین کمان، وضوح  آن و هواپیمایی که از آن عبور می کند می باشد. در حالی که چشم انسان، زمانی که نسبت به درک برخی از رنگ ها و جزئیات دقیق آن مزیت هایی دارد، در محیط های دیگر، سگ ها موفق تر هستند. بِل می گوید: “در حالی که ما فکر نمی کنیم سگ ها بتوانند بر روی اشیای نزدیک به وضوح تمرکز کنند و از این رو به بو و طعم تکیه می کنند، ولی ما می دانیم که آن ها قادر به دیدن در نور کم هستند.”

آن ها فوتو رسپتور های میله ای بیشتری برای نور کم در وسط شبکیه خود دارند و دارای یک تپتوم لوسیدم هستند که دو بار نور را از طریق شبکیه منعکس می کنند که ما این را به شکل چشم های سگ که در تاریکی می درخشد می بینیم. میله ها همچنین نسبت به مخروط ها در ضبط حرکت بهتر هستند بنابراین، اگر سگ شما به نظر می رسد چیزی را در یک فاصله، به ویژه در نور کم، ردیابی می کند، شما باید توجه کنید!

دید رنگ در سگ ها

در حالی که محققان بر این باورند که تمام نژادها تقریباً طیف رنگ یکسانی را درک می کنند، سایر مولفه های دید بر اساس آناتومی و اندازه متفاوت است که این مسئله در مورد بینایی سگ ها بسیار متفاوت است. برادی بیلی، VMD، DACVO و مربی بالینی چشم پزشکی در دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: قطعاً دید چشم بین سگ نژاد گریت دین و شیهواهوا متفاوت است.

علاوه بر این، موقعیت چشم ها در سر سگ،  در بین نژادهای مختلف متفاوت می باشد. اگر چشم ها به یکدیگر نزدیک باشند و بینی نسبتاً کوتاه باشد، در میدان دید دو چشم همپوشانی بیشتری وجود دارد. این، دید دو چشمی نامیده می شود و همپوشانی بیشتر، اطلاعات بیشتری را برای درک عمق فراهم می کند.

تفاوت دید رنگ در سگ و انسان

بنابراین اگر شما نمی دانید که آیا سگ ها می توانند رنگ ها را ببینند و یا این که آیا سگ ها می توانند در تاریکی نسبی ببینند، پاسخ ساده است، بله. در حالی که قابلیت های دید آن ها کمی متفاوت از انسان است و آن ها می توانند در تنظیمات نور کم بهتر ببینند. در مجموع، سگ ها دنیای دیدنی را به شیوه مشابهی با همتایان دو پای خود می بینند.  

منبع: PetMD

22 دیدگاه برای “سگ ها چه رنگ هایی را می بینند؟

 1. من گفته:

  خیلی عالی بود ولی کاش تمام رنگ ها رو میدید!
  من برای سگم یک توپ سبز ویک توپ نارنجی گرفتم عاشقشونه!!!

 2. دلربا گفته:

  ببخشید سگ من نژادش اشپیز با رنگ مشکی مشکلی نداره اما قرمز که میپوشم میکشه واکنش خوبی نشون نمیده چیکار کنم؟!

 3. راشین گفته:

  از اطلاعات مفیدی ک در اختیارمون گذاشتید سپاسگزارم. حالا با دقت بیشتری برای پسر کوچلوی باوفام وسایل و اسباب بازی میخرم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ممنون از حُسن سلیقه و انتخاب شما.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 4. نیما گفته:

  سلام ببخشید آیا سگ ها دید حرارتی دارند که توانایی دیدن و یا حس کردن ما از پشت یک در رو داشته باشند؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   خیر، سیستم بینایی آنها همانند انسان است با این تفاوت چشم آنها طیف نوری کمتری را نسبت به انسان میبیند. تشخیص دادن افراد از پشت در مربوط به بویایی بسیار قوی سگ ها می باشد.

   دکتر اعتضادی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   سگ ها می توانند رنگ ها را تشخیص دهند، طیف بینایی رنگی آنها با انسان متفاوت است و برخی رنگ ها را به صورت متفاوتی از انسان میبینند.

   دکتر اعتضادی

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     دامپزشکان استرالیا بر این باور هستند که سگها رنگ قرمز و سبز به صورتی که انسان آن را میبیند نمی بینند، سگها اکثر رنگهای دیگر از جمله سیاه، سفید، خاکستری، زرد و آبی را بهتر میبینند. به این معنی است که یک اسباب بازی که به نظر ما قرمز یا سبز میرسد احتمالاً در نظر سگ شما درجه ای از خاکستری است. بنابراین احتمالا علاقه آنها به رنگ هایی که بهتر میبینند و تشخیص می دهند بیشتر است.

     دکتر اعتضادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *