آیا گربه من باردار است؟

آیا گربه من باردار است

آیا گربه من باردار است؟

نوشته: ماریس مونکویس، سیگنه مونکویکا

ترجمه: دکتر محمودرضا اعتضادی


در این مقاله لیستی از علائم بارداری گربه ها ارائه می شود. اخیرا، در خصوص روش های جلوگیری از بارداری در میان گربه های ماده برای صاحبان گربه ها صحبت کرده بودیم. متأسفانه، اصلاً مهم نیست که شما چقدر مراقب گربه تان هستید، اگر یک گربه خانگی عقیم نشده در خانه دارید، هیچ روش تضمین شده ای برای جلوگیری از بارداری گربه وجو ندارد. بنابراین، گاهی اوقات بهتر است برخی علائم بارداری در گربه ها را بشناسید.

این مقاله می تواند برای کسانی که قصد بچه دار شدن گربه خود را دارند و یا می خواهند با علائم اولیه و ثانویه بارداری گربه ها و برخی علائم تشخیصی شروع درد زایمان آشنا شوند مفید می باشد.

علائم اولیه بارداری در میان گربه ها:

بارداری گربه ها ۶۰ تا ۶۷ روز طول می کشد و به طور میانگین این دوره ۶۵ روز یا تقریباً ۹ هفته است.

در اولین هفته های بارداری، علائم بارداری خیلی مشخص نیستند و به راحتی نمی توان فهمید که گربه باردار است. برعکس تست های اولیه بارداری برای انسان، هیچ تست اولیه بارداری برای گربه ها وجود ندارد.

علائم اولیه بارداری در میان گربه ها در بازه زمانی ۲ تا ۴ هفته بعد از جفت گیری مشاهده می شود. این علائم شامل موارد ذیل هستند:

 • توقف دوره اوج میل جنسی: اگر گربه شما قبلاً به طور منظم دوره اوج میل جنسی خویش را تجربه می کرد اما ناگهان این دوره متوقف شده و به آرامش می رسد، ممکن است دلایل مختلفی برای توقف میل جنسی گربه مطرح شود: اینکه دیگر فصل تولید مثل به پایان رسیده، گربه شما باردار است یا اینکه گربه بیمار است. اگر تنها گربه شما این علامت را دارد نمی توان گفت که دقیقاً این گربه باردار است اما این علامت جزء اولین علائم بارداری است که صاحبان گربه ها می توانند آن را مدنظر قرار دهند.
 • “تهوع صبحگاهی” گربه ها: این علامت بارداری در میان گربه ها و انسان مشترک است و هر دو در هنگام بارداری از تهوع رنج می برند. اما تنها علامت مشترک بین انسان و گربه همین علامت است. خانم های باردار ممکن است حتی ماه ها تهوع داشته باشند اما گربه ها تنها چند روز تهوع بارداری را تجربه می کنند به صورتی که این علائم از روز ۲۱ تا روز ۲۷ بعد از جفت گیری آغازمی شود. تهوع صبحگاهی به صورت استفراغ، بی حوصلگی و کاهش اشتها ظاهر می شود. بهتر است که بگوییم اگر گربه شما بیشتر از یک روز تمایلی به غذا خوردن ندارد بهتر است او را به یک دامپزشک نشان دهید.
 • افزایش اشتها: در صورتی که گربه تهوعی نداشته باشد ممکن است حتی بعد از شروع دوره بارداری اشتهایش نیز افزایش یابد. این مسئله به دلیل افزایش تقاضای انرژی و رشد بیشتر جنین رخ می دهد.

بهترین روش برای تأیید قطعی بارداری گربه ها مراجعه به یک دامپزشک است.

 • سونوگرافی شکمی: بارداری در میان گربه ها را می توان بعد از ۱۵ روز از جفت گیری از طریق سونوگرافی شکمی تأیید نمود. اما نتایج دیگر همچون ضربان قلب بچه گربه تازه بعد از ۲۰ روز از بارداری قابل مشاهده است.
 • معاینه شکمی: جنین گربه را می توان از طریق معاینه لمسی شکم در کلینیک دامپزشکی در بازه زمانی ۲۰ روز پس از جفت گیری حس نمود. این کار باید توسط دامپزشک انجام شود، اگر این کار را در خانه انجام دهید خطرات بسیاری متوجه گربه و بچه اش خواهد شد.

علائم ثانویه بارداری در میان گربه ها:

اغلب اگر حواستان به علائم سیکل اوج میل جنسی یا تغییرات رفتاری گربه تان نباشد، علائم ذیل جز مهمترین علائم بارداری گربه ها هستند.

شاید این علائم به اشتباه علائم اولیه بارداری در نظر گرفته شوند. اما در واقعیت، با توجه به دوره بارداری گربه تان، علائم ذیل زمانی ظاهر می شوند که دوره بارداری به نصف رسیده باشد.

 • بزرگتر شدن نوک سینه و تغییر رنگ: در بازه زمانی ۳۵ روز بعد از جفت گیری، نوک سینه گربه شما به رنگ صورتی درآمده و متورم می شود.
 • بزرگتر شدن شکم: با رشد جنین در شکم مادر، شکم وی نیز بزرگتر می شود. این حالت تقریبا ۳۵ روز بعد از بارداری رخ می دهد. با بزرگتر شدن شکم، معاینه با دست برای تشخیص بارداری دیگر امکان پذیر نیست. با نزدیک شدن به زمان زایمان، شکم گربه بیشتر شبیه گلابی می شود.
 • تست های خانگی بارداری برای گربه ها: بعد از ۳۰ روز از بارداری گربه ها، صاحبان آنها می توانند از تست بارداری استفاده کنند تا سطح هورمون رلاکسین اندازه گیری شود. رلاکسین علاوه بر کارکردهای دیگر، به بزرگ شدن استخوان لگن کمک کرده و بدین صورت زایمان راحت تر صورت می گیرد. بنابراین، با نزدیک شدن به زمان تولد، سطح این هورمون به طور قابل توجهی افزایش می یابد. یکی از معایب این تست الزامی بودن گرفتن نمونه خون از گربه است که به تجربه کافی در این زمینه نیاز دارد. اما می توانید در این مورد از دامپزشک خود کمک بخواهید.
 • حرکت جنین: یکی از علائم ثانویه بارداری گربه ها حرکت جنین در شکم گربه مادر است که از روز ۴۵ ام حاملگی آغاز می شود. اما در زمان حرکت جنین، شکم مادر روز به روز بزرگتر شده و دیگر قطعاً مطمئن خواهید بود که گربه تان باردار است.
 • جستجوی لانه: با نزدیک شدن به زمان زایمان، گربه ماده به دنبال یک محل ساکت و آرام می گردد تا محل مناسبی را برای بچه خویش آماده کند. گربه مادر به این دلیل به این مکان آرام پناه می برد که بدون دغدغه خاصی عمل زایمان را به راحتی انجام دهد و به همین دلیل در محیط های خیلی شلوغ، بچه گربه ها بدون اینکه کسی به آنها توجه کند به دنیا می آیند. ناگفته نماند که اگر شما در این زمینه حساس هستید با ایجاد یک محیط امن و ساکت و در دسترس می توانید به گربه خود کمک کنید که به راحتی مراحل زایمان را پشت سر گذارد.

منبع: PET-happy

48 دیدگاه برای “آیا گربه من باردار است؟

 1. امیر گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یه گربه ۱۰ ماهه دارم اخیرا شکمش بزرگتر شده و خیلی غذا میخورد
  دو روزی هستش که خیلی داد میکنه بعد رو زمین غلت میزنه یا خودشو به مبل میزنه نحوه نشستنشم فرق کرده و اصلا غذا نمیخوره
  میخواستم بدونم بخاطر بارداریه؟
  یا مریضه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر جفتگیری داشته احتماش هست ولی در غیر اینصورت
   میتواند از علائم نفخ یا درد شکمی باشد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 2. سوینی سنگر گفته:

  سلام خسته نباشین ببخشید گربه من ماده ست و ۳ ماهی میشه که عقیم شده اما بازم علائم فحلی داره و دنبال جفت میگرده دلیلش چیه؟ این علائم رفع میشن؟؟

 3. اسما گفته:

  سلام خسته نباشید من یه گربه حرمی دارم احتمالً ۹ ماهشه و یه بار رفت بالا پوشتبام انگاری جفت انداخته و دیگه نمیزاره به شکمش دست بزنم و فقط غذا میخوره میخابه احتمال باردار شدنش هست

 4. مهدی گفته:

  سلام گربه من ۸ ماهشه و مادس حین جفت گیری دیدمش الان احتمال داره حامله باشه
  وقتی به شکمش دست میزنم پاهاش رو باز میکنه خودکار و از دستم فرار میکنه و دنبال سوراخ موش میگرده

 5. امیر گفته:

  سلام من یه گربه خیابونی دارم که چند ماهیه اکثرا پیش ما زندگی میکنه… الان دو سه روزه پلک سومش مدام جلو چشماش رو گرفته و شکمش هم کمی بزرگتر شده و بیحاله و اکثرا خوابه
  اشتهاش هم بیستر شده…به نظرتون بیماره؟؟
  اون پلک سومه خیلی نگرانم کرده

 6. ندا گفته:

  سلام وقتتون بخیر.
  من یه پرشین ماده ۶ماهه دارم که یه ده روزی خونه دوستم بود که گربه نر پرشین داشت.از وقتی آوردمش خونه دوسه روز تول غقط غذا میخورد و میخوابید.الان ۲۰روز هست که آوردمش خونه.اشتهاش زیادشده.مثل قبلا رو به بالا نمیخوابه.روشکم یا به پهلو میخوابه.وقتی دستم رو آروم میزارم رو شکمش یه چیزی مثل ضربان قلب و یه تکوندخوردنای ریزی حس میکنم .البته بلندش میکنم سنگینترم شده وزنش.ممکنه باردار باشه؟
  نوک سینه اش هم یه ریزه بزرگتر شده

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیزسلام

   برای تشخیص آبستنی باید حتما حضوری ویزیت شوند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 7. LOONAAAAAAA گفته:

  سلام گربه ی من شکمش از چند روز پیش تا الان خیلی بزرگتر شدن و یذره هم سفت شده و وقتی به شکمش دست میزنم چنگم میزنه خیلی می‌خوابه و اشتها هم که مثلا بعضی از غذا ها رو نمیاره و هرجا گیر میاره می‌خوابه حامله ست؟

 8. علی عبدالله زاده گفته:

  سلام.گربه ماده من بعداز جفت گیری دوروزبعدهمش میومیومیکنه یه بند یاخودشولیس میزنه هی غلت میزنه میلاد هی نازش کنم مشکلش چیه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیزسلام

   مشکلی ندارد در این زمان کمی روحیاتشان عوض میشود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 9. شهرام ساکی گفته:

  گربه من دو سه روزی غذا نمیخوره وفحل هم بود ودست به شکمش میزنم خر خر میکنه وگاز میگیره همش جلو بخار لم داده تکون نمیخوره چه مشگلی داره

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیزسلام

   گاها فحلی این مشکلات را به دنبال خواهد داشت.
   نگران نباشید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 10. ناشناس گفته:

  ببخشید من یه گربه ی ۹ ماهه دارم که یه ۳هفته ای هست که خیلی شکمش بزرگ شده نمی زاره بغلش کنم یا شکمشون ناز کنم خیلی اشتها پیدا کرده و تا جایی که می تونه می خواد بره بیرون اخه در روز ۲ ،۳ ساعتی میره بیرون و الان ۲ هفته که بعضی روزا دوست نداره بره بیرون خیلیم می خوابه حوصله ی بازی نداره و اگه هم بازی کنه سریع خسته میشه و میره پشت مبل و می خوابه تو جا های مختلف قایم میشه مثلا تو کمد ، زیر تخت ، تو کشو ها ، زیر لباس و پتو

   • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

    دوست عزیزسلام

    باید برای چکاپ دقیق برای تشخیص مشکل بی حالیش به دامپزشکی مراجعه کنید.

    دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 11. امیر گفته:

  سلام خسته نباشید
  گربه من خیابانی هست و هفت ماهه
  دور شکمش یک یا دو هفته ای هست که ورم داره
  ولی پر جنب و جوش
  اما امروز بی حال بود و همش خوابیده به شکمش هم دست میزنم صدای ناله گونه ( همون صداهایی که میگه سمتم نیا )میده ولی بقیه جاها رو راحت می‌ذاره ناز کنم
  آیا حامله هست

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر ،دردی از شکمش احساس میکند که میتواند علل مختلفی داشته باشد که باید حضورا معاینه شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 12. N.kh گفته:

  سلام وقتتون بخیر گربه من چند روزیه ک خیلیی بی حاله کل روز میخوابه در صورتی که تا دو هفته ی پیش خیلی سرحال بود ولی این چند روز فقط یک وعده غذا میخوره و خیلی میخوابه ب شکمشم ک دست میزنم حس میکنم دردش میاد چون خُره میکنم از نظر شما بارداره؟!

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   بي حالي و درد شكم از علائم بسياري از بيماري هاست.
   در چنين مواردي حتما بايد به دامپزشكي مراجعه كنيد.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر نیپل هایشهایش ملتهب هست ،التهاب فحلی و…وجود دارد که باید بررسی شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 13. الهه گفته:

  سلام خیلی ممنون بابت توضیحات
  من به یه گربه خیابانی غذا میدادم و متاسفانه این گربه به نظر بیماریه و خیلی خیلی لاغرها ، سعی کردم ببرمش دامپزشکی اما وحشیه و اجازه نمیده بزارمش تو سبد یا ماشین….
  حالا چند وقتیه صبح ها استفراغ می‌کنه گفتم شاید حامله باشه اما نگرانم با وجود لاغریش یا بیماری مشکلی براش پیش بیاد … اگه میشه راهنمایی کنید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   حتما باید از نزدیک توسط دامپزشک بررسی شود،
   تشخیص با شرح حال امکان پذیر نخواهد بود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیزسلام

   حاملگی نشانه های بسیاری دارد که باید بررسی شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 14. روشا رحیمی گفته:

  سلام من یه گربه بریتیش دارم گربه من اشتهایش خیلی زیاد شده و شکمش هم کمی به نظر بزرگ میاد ولی حالت تهوع نداره و کمی هم تنبل تر شده امکان حاملگی هست یا خیر؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   اولين سوال اينكه ،گربه شما شما در تايم فحلي اش با گربه نر ديگري در ارتباط بوده يا خير؟

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 15. پویان گفته:

  سلام خسته نباشید گربه من ۹ ماه هست و خیابونی چند روزی میشه که شکمش باد کرده و من چند باری با گربه های دیگه دیدمش آیا بچه دار یا خیر

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   تشخیص آبستنی به هیچ وجه بصورت آنلاین قابل تشخیص نیست.
   برای سونوگرافی و چکاپ به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 16. محمد گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یه گربه خیابونی تو حیاط خونه دارم که دو تا بچه ۲ونیم ماهه و غذاخور داره که هنوز بعضی وقت ها ازش شیر هم میخورن هرچند خیلی کم. چند روزی هست پهلوهای گربه ام دوباره گرد شدن و مثل دفعه اولی که باردار شده بود شکمش باد کرده طوری که تغییرش کاملا محسوس هست. خواستم بدونم امکانش هست باردار باشه؟ درحالی که بچه هاش هنوز با خودش زندگی میکنن و گاهاً شیر هم ازش میخورن. و اینکه از زمان زایمان قبلیش تا الان ندیدم گربه نری سمتش بیاد چون اکثرا تو حیاط هستن. ممنون

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   بله احتمالش هست ولي براي تشخيص دقيق آبستني بايد به دامپزشكي مراجعه كنيد.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 17. Lyan گفته:

  سلام خسته نباشید. گربه‌ من ۲۹ روزه که بچه هاش تو حیاطمون به دنیا اومدن و من متوجه شدم که بچه گربه ها در ناحیه تناسلی و پاهای عقبی و یکم شکمشان یه جورایی حشره وجود داره نمیدونم چی هستن و خیلی سریع حرکت میکنن تو ناحیه هایی که گفتم و تعدادشون فکر کنم ۱۰ تا اینا میشه و بچه گربه ها خارش ندارن. اینا کک هستن؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر خارش و التهاب و قرمزی وجود نداشته باشد
   مشکلی ندارد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 18. ناشناس گفته:

  سلام گربه من چند روزی بود رفته بود بیرون و کمتر می دیدمش فکر کنم بیشتر از ۲یا ۵ روز ندیدمش بعد که دیدمش صداش کمی تغییر کرده بود وشیکمش بزرگ شده بود وتحروکش کمتر شده بی احساس تر شده بهم و خیلی هم لوس تر شده و بیشتر می خواد نازش کنم ویکی دیگه از گربه های من هم باز این طوری شده و هر دوشون ماده هستن اما دومی سینه هاش بیشتر شده و بزگ تر شده اما اولی نه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیزسلام

   جهت تشخیص آبستنی واقعی و یا کاذب به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   نه چاق شدن تنها دلیل بارداری است
   و نه بارداری تنها دلیل چاقی
   بررسی چند پارامتر در کنار هم لازم است تا بارداری تایید شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 19. سانيا گفته:

  سلام…ببخشيد من يه بچه گربه خيابوني دارم كه تقريبا ٩ ماهشه…ماده هست…خيلييي شكمش باد داره و روز ب روز بزرگ تر ميشه..ايا ممكنه حامله باشه؟يا انگل يا مشكل گوارشي نداره ب نظرتون؟چون مال هيابونه نميتونم ببرم دامپزشكي…ولي وقتي شكمشو ماساز ميدم انگار دردش ميفته و اروم ميشه..سينه هاش مثه ژله يكم باد كردن..ممنون ميشم كمكم كنين

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   با توجه به التهاب غدد پستانی احتمال بارداری هم هست ولی برای بررسی دقیق تر حتما باید به دامپزشکی مراجعه کنید.
   مراجعه به دامپزشکی صرفا برای حیوانات نگهداری شده در فضای خانه نیست و میتوانید حیوانات کوچکه حاضر در فضای خارج از خانه را هم برای حمایت از طبیعت به دامپزشکی منتقل کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *