غذاهایی که سگ شما هرگز نباید بخورد!

غذاهای خطرناک برای سگ

غذاهایی  که سگ شما هرگز نباید بخورد!

مترجم: دکتر محمودرضا اعتضادی

غذاهای خطرناک برای سگ ها

چه کسی می تواند در مقابل چشمان قهوه ای بزرگ اغوا کننده و خودشیرین  یک سگ مقاومت کند؟ آیا یک پاداش کوچک از روی میز غذاخوری واقعاً به سگ شما صدمه خواهد زد؟ خوب، این بستگی به آن پاداش و چه چیزی که در آن است دارد.

اگر حاوی شیرین کننده ”زایلیتول” باشد، ممکن است برای سگ شما مشکلات خاصی ایجاد کند. در واقع، غذاهای بسیاری در بین غذاهای ما وجود دارد که سگ شما هرگز نباید بخورد و این فقط به خاطر اضافه وزن نیست. برخی از غذاها برای سگ ها کاملاً خطرناک هستند و برخی از این غذاهای رایج خطرناک ممکن است شما را متعجب کند.  

زایلیتول

آبنبات، آدامس، خمیر دندان،  برخی محصولات پخته شده و بعضی غذاهای رژیمی با زایلیتول شیرین می شوند. دادن مواد حاوی زایلیتول می تواند سبب کاهش قند خون سگ شود و همچنین می تواند منجر به نارسایی کبدی شود. علائم اولیه شامل استفراغ، بی حالی و مشکلات هماهنگی جسمانی است. در نهایت سگ شما ممکن است تشنج کند و از کار افتادن کبد می تواند ظرف چند روز اتفاق بیفتد.

سگ شیرین کننده زایلیتول

آووکادو

آیا دادن یک تکه غذا از روی میز برای سگ شما مناسب است؟ این بستگی به آن غذا دارد. به عنوان مثال، آووکادو چیزی به نام ”پِرسین” دارد. برای افرادی که به آن حساسیت ندارند خوب است. اما ممکن است بیش از حد برای سگ ها سمی باشد. اگر آووکادو را در خانه رشد دهید، سگ خود را از گیاه آن دور کنید. ”پِرسین” در برگ، بذر، پوست و همچنین میوه آووكادو وجود دارد.

سگ آووکادو

الکل

الکل اثر مشابهی بر کبد و مغز سگ  مانند انسان دارد. اما مقدار بسیار کمی لازم است تا به سگ شما آسیب برساند. فقط یک آبجو کوچک، مشروب، شراب یا غذا با الکل می تواند بد باشد. این می تواند باعث استفراغ، اسهال، مشکلات هماهنگی جسماني، مشکلات تنفسی، کما و حتی مرگ شود و هر چه سگ شما کوچکتر باشد عوارض مصرف الکل شدیدتر است.

سگ الکل

پیاز و سیر

پیاز و سیر را – پودر، خام، پخته شده و یا خشک شده – دور از سگ خود نگه دارید. آن ها می توانند گلبول های قرمز خون را از بین ببرند و باعث کم خونی شوند. این پودر پیاز در برخی از غذاهای کودکان وجود دارد. دوز بسیار بسیار کمی از آن احتمالاً بد نباشد اما خوردن یک بار فقط یک بار می تواند باعث مسمومیت شود. در صورت خوردن پیاز یا سیر ، به علائمی در سگ تان مانند ضعف، استفراغ و مشکلات تنفسی توجه داشته باشید.

سگ پیاز سیر

قهوه، چای و دیگر محصولات کافئین دار

اگر می خواهید سگ با نشاطی داشته باشید به او اسباب بازی بدهید. کافئین می تواند مرگبار باشد. مراقب قهوه و چای، حتی دانه ها و برگ ها باشید. سگ خود را از کاکائو، شکلات، کوکاکولا و نوشیدنی های انرژی زا دور نگه دارید. همچنین کافئین در برخی از داروهای سرماخوردگی و ضد درد نیز وجود دارد. فکر می کنید سگ شما کافئین خورده است؟ مراقب بی قراری، تنفس سریع و تکان های عضلانی باشید.

سگ قهوه چای

انگور و کشمش

تشویقی های بهتری نیز برای سگ شما وجود دارد. انگور و کشمش می تواند باعث نارسایی کلیه در سگ ها شود و فقط یک مقدار کوچک می تواند سگ را بیمار کند. استفراغ های پشت سر هم نشانه اولیه است و در عرض یک روز سگ شما بی حال و افسرده خواهد شد.

سگ انگور کشمش

شیر و سایر محصولات لبنی

در یک روز گرم، ممکن است وسوسه شوید که یک گاز از بستنی خود را به سگتان بدهید، این کار را نکنید و در عوض، یک قالب یخ  به او بدهید . شیر و محصولات بر پايه شیر باعث ایجاد اسهال و سایر مشکلات گوارشی برای توله سگ ها می شود. فراورده های لبنی همچنین می توانند آلرژی غذایی ایجاد کنند که باعث خارش شدید می شود.

سگ بستنی

آجیل  ماکادمیا

سگ خود از آجیل ”ماکادمیا” و مواد غذایی که  حاوی آجیل ”ماکادمیا” هستند دور نگه دارید. فقط ۶ عدد از این آجیل به صورت  خام یا بوداده می تواند یک سگ را بیمار کند. به علائمی مانند لرزش عضلاني، استفراغ، تب و ضعف در پاهای پشتی حيوان خود توجه کنید. خوردن شکلات با آجیل علائم را بدتر می کند، حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

سگ آجیل ماکادمیا

شکلات

اکثر مردم می دانند که شکلات برای سگ ها بد است. مشکل در شکلات، ”تئوبرومین” است. این ماده در انواع شکلات، حتی شکلات سفید هم وجود دارد. خطرناک ترین انواع شکلات، شکلات تیره و شکلات مایع تلخ است. مصرف شکلات باعث استفراغ و اسهال می شود. همچنین می تواند باعث مشکلات قلبی، لرزش، تشنج و مرگ شود.

سگ شکلات

اضافات گوشت و استخوان های باقیمانده از غذا

چربی گوشت، پخته شده و نپخته، می تواند باعث ایجاد پانکراتیت در سگ ها شود و اگر چه دادن یک استخوان و باقيمانده هاي گوشت به يك سگ به نظر طبیعی مي رسد ولي او می تواند با بلعيدن يك دفعه آن خفه شود.  همچنين استخوان هاي پخته شده می توانند در دستگاه گوارش سگ خرد و شکسته  شوند و باعث مسدود شدن و یا سوراخ شدن روده ها شوند.

سگ اضافات گوشت و استخوان

خرمالو، هلو و آلو

مشکل این میوه ها دانه ها یا هسته هاي آن ها می باشد. دانه های خرمالو می تواند باعث بروزمشکل در روده کوچک سگ ها شوند. آن ها همچنین می توانند روده سگ را مسدود کنند، همچنین  اگر یک سگ  هسته هلو یا آلو بخورد همین مشکل می تواند برایش ایجاد شود. هسته های آلو و هلو همچنین دارای سیانید هستند که برای انسان ها و سگ ها سمی هستند. مردم می دانند که نباید هسته آن ها را بخورند ولی سگ ها نمی دانند.

سگ خرمالو آلو هلو

تخم مرغ خام

بعضی از مردم سگ خود را “رژیم خام خواری” مي دهند که حاوی تخم مرغ خام است اما انجمن های  تخصصی دامپزشکی فکر نمی کنند که این ایده خوبی است. احتمال مسمومیت غذایی با باکتری هایی مانند سالمونلا یا E. coli وجود دارد. اگر هنوز هم راجع به خام خواری سگ ها سوالی دارید با دامپزشک خود مشورت کنید.

سگ تخم مرغ

گوشت خام و ماهی

مانند تخم مرغ خام، گوشت خام و ماهی خام نیز می توانند منبع باکتری هایی باشند که باعث مسمومیت غذایی می شوند. بعضی از ماهی ها مانند ماهی قزل آلا، سالمون و ماهیان خاویاری نیز می توانند انگل هایی ایجاد کنند که باعث “بیماری ماهی” یا “بیماری مسمومیت سالمون” می شود. این بیماری ها قابل درمان هستند، اما بايد به موقع اقدام شود. اولین علائم آن استفراغ، تب و تورم در گره های لنفاوی است. برای انگل زدایی ماهی ها آن ها را کاملا بپزید.

سگ گوشت خام و ماهی

نمک

دادن غذاهای شور مانند چیپس یا پفک ایده خوبی برای سگ شما نیست. خوردن بیش از حد نمک می تواند سگ شما را به طور جدی تشنه کند. این بدان معنی است که سگ دفعات زیادی آب می خورد و می تواند منجر به مسمومیت با یون سدیم شود. علائم بیش از حد نمک عبارتند از استفراغ، اسهال، افسردگی، لرزش، درجه حرارت بالا و تشنج و حتی ممکن است باعث مرگ شود.

سگ و بیسکوییت نمکی

غذاهای قندی و نوشیدنی

قند بیش از حد می تواند سگ شما را دچار عوارضي مانند عوارض قند بیش از حد در انسان کند همچنین می تواند باعث اضافه وزن در سگ شما شود و دندان هایش را دچار مشکل کندو در نهایت می تواند منجر به دیابت شود.

سگ و شیرینی

مخمر نان

قبل از اینکه خمير پخته شود،  حجمش افزایش مي یابد و این دقیقاً همان چیزی است که در معده سگ رخ خواهد داد. اگر او آن را بخورد، از آنجایی که درون معده متورم می شود، شکم سگ را كاملا پر كرده و آن را كش می آورد و باعث درد شديدي شود. همچنین، هنگامی که مخمرعمل تخمیر انجام مي دهد، باعث  توليد الکل می شود كه اين امر باعث مسمومیت با الکل نيز مي شود.

سگ و مخمر نان

داروهاي شما

سگ ها نباید بسياري داروهاي که انسان مصرف می كند را بخورد، این امر باعث بیماری در سگ ها می شود. درست همان طور که داروهایتان را از دسترس بچه هایتان دور نگه می دارید، از دسترس سگ خود نیز دور نگه دارید و هرگز سگ خود را با داروهاي خود درمان نكنيد مگر این که دامپزشکتان به شما اجازه این کار را داده باشد. مواد تشکیل دهنده داروهايي مانند استامینوفن یا ایبوپروفن كه در داروهای ضد درد و داروهای سرما خوردگي انساني رایج هستند مي توانند برای سگ شما کشنده باشند.

سگ و دارو

کابینت هاي آشپزخانه: دور از دسترس سگ!

بسیاری از چیزهای که اغلب روی قفسه های آشپزخانه یافت می شوند، مي توانند به سگ شما آسیب برسانند. بيكينگ پودر، سودا و همچنين بسياري از ادویه ها براي سگ ها سمی هستند. بنابراين توصیه می شود که مواد غذایی را از دسترس سگ ها به اندازه کافی دور و درب های كابينت آشپزخانه را بسته نگه دارید.

سگ و کابینت آشپزخانه

اگر سگ من چيزي كه نبايد بخورد را بخورد، چه باید بکنم؟

مهم نیست که چقدر مراقب او باشید، سگ شما ممکن است چیزی را  پیدا کند و آن را ببلعد. شماره نزديك ترين دامپزشك محل خود و نزدیک ترین بيمارستان دامپزشكي را پيدا كنيد و هميشه در دسترس داشته باشيد و اگر فکر می کنید که سگ شما چیزی سمی خورده است، سريعاً او را پيش دامپزشك ببريد.

سگ و دامپزشک

حالا سوال اینجاست که چه غذاهایی برای سگ من مناسب است؟  روی آن کلیک کنید! 

 

منبع: WebMD

158 دیدگاه برای “غذاهایی که سگ شما هرگز نباید بخورد!

 1. Yas گفته:

  سلام سگه من ۷ ماهشه و اشپیتز تریره
  همه چی میخوره از کاغذ بگیر تا دسمال کاغذی هر چی ببینه میخوره امروز چوب چوبه مداد خورد بنظرتون ممکنه چیزیش شه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   تا ۴۸ ساعت مراقبش باشید هرگونه علائم تنگی نفس که نشان از وجود
   تکه های چوب در نای اش دارد و یا اسهال یا استفراغ خونی که نشان از آسیب به لوله گوارشی اش دارد،سریعا به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 2. Javad گفته:

  سلام من سه یه توله سگ دوبرمن ۲ماهه آوردم خواستم ببینم یه غذاهایی بدمش خوبه نان با شیر بدمش ضرر داره یا چربی مرغ

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   برای تغذیه حیوانتان میتونید از غذای خشک مخصوص و یا سینه مرغ پخته بعلاوه هویج و سیب زمینی بدون سیر و پیاز و ادویه استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 3. ندا گفته:

  سلام من یه سگ ۲ یا ۳ ماهه دارم ۲ هفته هست اوردمش خونمون بهش شیر میدادم الان ۲ بار بهش پوست مرغ کال دادم خیلی دوس داره چیزیش نمیشه؟ دیگه نمیدم نمیدونستم ضرره الان براش جگر پخته ریختم نشسته زیاد تکون نمی خوره چرا؟جگر ضررداره؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   به هیچ وجه از مواد غذایی خام برای تغذیه حیوان خانگیتون استفاده نکنید.سعی کنید از مرغ پخته بدون سیر و پیاز و ادویه به همراه
   سیب زمینی و هویج بصورت میکس متوسط و یا از غذای خشک مخصوص و مناسب سن اش استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 4. مانی گفته:

  سلام خسته نباشید
  سگ من داخل باغ یک موش مرده گرفته بود ولی نزاشتم بخورتش حدود ۲۰ دقیقه دستش بود
  مشکلی براش پیش نمی یاد

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   نه،ولی حواستان باشد که در فضای باز از حیواناتی مثل موش تغذیه نکند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 5. علی گفته:

  سلام من یه توله سگ ماده ۱ ماهه داشتم که ۲ روز بود علاقه ای به بازی نشون نمیداد بی حال بود خون بالا میاورد اسهال میرفت و غذا نمیخورد من صبح میخواستم ببرمش دامپزشک ولی دیدم که مرده خیلی ناراحت شدم و الانم ناراحتم همه جا رو دارم میگردم که علت مرگشو پیدا کنم،شما میدونید که چرا مرده؟؟؟؟؟؟؟؟

 6. نیما گفته:

  سلام من یه توله سگ ماده ۱ ماهه داشتم سه روز بود که همش خون بالا میاورد هیچی نمیخورد اسهال میرفت و بی حال بود بعدا صبح که پاشدم دیدم مرده خیلی ناراحت شدم الانم ناراحتم همه جارو دارم میگردم ببینم دلیل مردنش چی بوده، شما میدونید دلیل مردنش چی بوده؟؟؟؟؟؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   این علائم میتونه نشانه خیلی از بیماری ها باشد که شما روز اول باید برای پیگیری از حاد شدن بیماری به دامپزشکی مراجعه میکردید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 7. علی عبادی گفته:

  من سگ پامر اشپیتز دارم ۸ ماهشه خیلی انرژی دارع نمیدونم باید چیکار کنم غذاشم گفتن جگر مرغ بدع نمیدونم چطوری ارومش کنم؟!

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   سعی کنید توی روز باهاش بازی کنید و روزی یک بار توی محیطی خلوت برای تخلیه انرژیش بگردونیدش. برای غذا هم یا از غذا خشک استفاده کنید و یا مرغ آب پز بدون ادویه و نمک و سیر و پیاز به همراه هویج و سیب زمینی،استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 8. لاله گفته:

  سلام من يه toy poodel يك سال و نيمه دارم فقط غذاي نرم ميخوره عين فرني خودم يه تكه سينه ي مرغ يه عدد هويج يه عدد كدو دو يا سه تا لوبيا سبز و يه تكه سيب زميني يه تكه كلم بروكلي و يه تكه ي كوچيك فلفل دلمه ايي و دو سه قاشق ارد برنج ميزم ميپزم بعد پوره ميكنم همه شون با هم براي سه يا چهار روز ميزار فريزر هر وعده غذايي بهش ميدم ميخوره چند روزي هست كه يه مقدار هم غذاي خشك قاطي ميكنم خداروشكر ميخوره
  فقط نگران اين هستم كه بايد حتىا غذاش نرم باشه ايا اين مشكلي براش نداره
  البته تشويقي هاشو ميخوره ولي غذاش حتما بايد نرم باشه ممنون ميشم راهنماييم كنيد

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   به هیچ وجه از غذاهای پوره ونرم استفاده نکنید و حتی برای میکس از میکس درشت استفاده کنید چون دندانها و فک سگها در حالتی قرار دارد که غذاهای نرم و پوره ای تنبلش میکند.
   کم کم از غذای خشک و میکس درشت غذا استفاده کنید تا عادت کند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 9. پويان گفته:

  سلام سمن شيتزو تردير است بردمش دامبپزشكي امپول كك و كنه بهش زد امكان داره دوباره بگيرد اگر به مكاني برود

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ضد انگل اگر طبق برنامه تکرار شوند پیشگیری کننده از ابتلا به انگل هاست .تکرار ضد انگل هر سه ماه یک بار است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 10. آیدا گفته:

  سلام
  مصرف پیاز برای سگ ممنوعه اما میخواستم بدونم اگه زمان پخت تکه ای مرغ ، داخل اب مرغ یک عدد پیاز بریزیم ولی فقط از مرغ تغذیه کنه هم ضرر داره ؟ چون وقتی بدون پیاز پخته میشه بعداز بو کشیدن به سختی میخوره
  ممنون و سپاسگزارم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   پیاز و سیر و ادویه جات جز ممنوعیات غذایی حیوانات خانگی است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 11. ایلیا گفته:

  سلام خسته نباشید…من یک سگ هاسکی دارم…خوردن خون برای سگ ضرر داره؟؟؟؟؟جواب بدین ممنون میشم و بگین لطفا چا ضرری داره چون یک بار سگ من خون خورده

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   از تکرار دوباره این عمل خودداری کنید.
   احتمال اینکه خون الوده و بیماری زا باشد زیاد است.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 12. Mehrnaz گفته:

  سلام ببخشید مثل اینکه امروز یکی از اقوام ما به اشتباه به سگم که شیتزو تریر شیش ماهست بال مرغ خام داده و امشب سگم کف زرد رنگ استفراغ کرد میشه کمکم کنین چیکار‌ کنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام
   برای یکبار ایرادی ندارد و احتمالا کمی در هضم دچار مشکل شده است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 13. نگین گفته:

  سلام ببخشید من یه سگ ۴ ماهه پامرا دارم یک تکه پارچه رو خورده و به صورت مجدد استفراغ میکنه و غذا نمیخوره فقط آب میخوره چکار کنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام
   در اینجور مواقع سریعا به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 14. Mahdi گفته:

  با سلام من دو تا توله هاسکی دوماهه دارم که واکسن هم نخوردند یک اینکه قیمت واکسن چقدره و دو اینکه آیا غذای خشک نوتری مخصوص توله سگ براشون ضرر داره چون خیلیا میگن نوتری بده؟؟؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عریر سلام

   قیمت واکس را باید از کلینیک های دامپزشکی مطلع شوید .
   خیر ضرر نداره.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 15. Hamid asta گفته:

  سلام . من سگم شیتزو هستش ۱ سال و نیم سنش هست از دیروز روی بدنش چیزایی شبیه به جوش در اومده که روی دست و پاش زیاده خودش رو هم میخوارونه از چی میتونه باشه؟

 16. Amin.nb گفته:

  سلام خسته نباشید من یک عدد پیتبول دوماه نیمه دارم از دیشب دوبار غذا رو اورد بالا مثل اینکه کاغذ روزنامه خورده بود حالا یکم بی حال شده ایا نیازه ب دامپزیک ببرمش

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام
   اگر بی حالی ادامه دار بود و همراه با اسهال و استفراغ بود سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 17. حمیدرضا گفته:

  سلام دکتر سگم ۳ ماهه هست
  استخون مرغ خورده دوروزه هرچی میخوره بالا میاره
  دسترسی ب دامپزشک ندارم
  دارم سکته میکنم
  کمکم کنید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خوردن استخوان برای سگ بسیار پر خطر است.
   آرامش خودتان را حفظ کنید و با خوراندن آب و نان نرم کمک کنید باقی مانده استخوانها از دستگاه گوارشش عبور کند.
   حواستان به مدفوعش باشد تا از دفع استخوانها مطمئن شوید .
   اگر بعد از ۷۲ ساعت تکه های استخوان را در مدفوع مشاهده نکردید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 18. فاطمه محمدی گفته:

  سلام من دوتا توله دوماه و نیم هاسکی دارم ک بعضی وقتا شیر میخورن کمیش رو بالا میارن یعنی مشکلی دارن؟؟؟؟در ضمن من میخام از غذای خونگی تغذیه بشن البته براشون بدون پیاز و ادویه و نمک درست میکنم امکانش هست؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا از شیر خشک مخصوص توله سگ استفاده فرمایید. شیر گاو و شیر خشک های دیگر معمولا باعث مشکلات گوارشی در توله سگ ها می شوند. بله، می توانید از غذاهای خانگی بدون نمک، ادویه و پیاز برای تغذیه آنها استفاده فرمایید. البته لطفا از غذاهای متنوع مانند برنج، مرغ، ماهی، سیب زمینی، هویج، نان، تخم مرغ، سبزیجات و غیره استفاده فرمایید که مواد تغذیه ای لازم مانند فیبر، کربوهیدرات، پروتئین، اسیدهای چرب، ویتامین ها و مواد معدنی لازم دوران رشد به بدن او برسد. غذاهای خشک کامل مخصوص توله سگ، مناسبترین گزینه برای تغذیه توله سگ ها هستند زیرا تمام مواد مورد نیاز دوران رشد سگ را به صورت بالانس شده دارا می باشد.

   دکتر اعتضادی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   معمولا خوردن چند هسته آلبالو برای سگ مشکلی ایجاد نمی کند و دفع خواهد شد. منظورتان از سمی را متوجه نشدم. اگر منظورتان این است که آلبالو ها سم پاشی شده بودند. اگر خوردن آن در سگ شما مسمویت و مشکلات گوارشی ایجاد نکرده است، جای نگرانی نیست. در صورت مشاهده علائم مسمومیت مراجعه به دامپزشک ضروروی می باشد.

   دکتر اعتضادی

 19. KAMRAN گفته:

  سلام و عرض ادب خدمت شما
  ببخشید سگ من که از نژاد آلابای هستش یه پلاستیک فریزر کامل ک آغشته به گوشت بود( فک کنم به خاطر همین )کامل خوردش
  میخواستم بدونم اگه خدای نکرده مسدود شدنی در لوله گوارش ایجاد شه چه کار باید کرد؟آیا میشه غذایی بهش داد ک از طریق مدفوع پلاستیکو دفع کنه ؟؟(تقریبا ۵_۴ماهشه)ممنون میشم رااهنماییم کنین

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   اجسام غیر قابل هضم کوچک معمولا دفع خواهند شد. لطفا به دفع مدفوع حیوان توجه داشته باشید، اگر طی ۲۴ ساعت مدفوع نکرد احتمال انسداد روده وجود دارد در غیر این صورت جای نگرانی نیست. در صورت انسداد، مراجعه به دامپزشک ضروری می باشد.

   دکتر اعتضادی

 20. متین گفته:

  سلام من یه ژرمن دوماه دارم بد شنیدم تشویقی براش خوب نی نباید بش بدم ایا درسته بدونه تشویقی چجوری تربیتش کنم اخه

   • محمودرضا اعتضادی گفته:

    با سلام،

    البته تشویقی ها معمولا جایگزین غذای اصلی در سگ نمی شوند. می توان در کنار غذاهای اصلی از آنها برای آموزش و ترغیب او به بازی و غیره استفاده کرد. بر طبق توصیه روی جلد تشویقی، می توانید مقدار روزانه آن را تشخیص دهید. البته با توجه به نوع و مواد تشکیل دهنده تشویقی ها میزان روزانه آن متفاوت می باشد.

    دکتر اعتضادی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   تربیت سگ را معمولا از ۶ ماهگی شروع می کنند. تشویقی های نرم ضرری برای او ندارد و معمولا دارای ویتامین و مواد معدنی لازم می باشند که برای او مفید نیز هست. تشویقی های تربیتی ریز مناسبترین تشویقی برای آموزش سگ ها هستند.

   دکتر اعتضادی

 21. Iliya گفته:

  من یه سگ چهار چشم نژادشو درست نمیدونم از فردی میخوام بگیرم که سگش بچه دار شده خواستم منو برای بزرگ کردنش راهنمایی کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   تبریک عرض می کنم. ابتدا جای مناسب برای نگهداری او انتخاب فرمایید. بنا بر سن او شاید احتیاج به شیر دادن به او باشد از شیر خشک مخصوص سگ ها استفاده فرمایید. سپس بعد دو ماه می توانید از غذای خشک توله سگ برای او استفاده فرمایید. برای جلوگیری از بیماری ها حدود ۴۵ روزگی به دامپزشک مراجعه فرمایید که واکسیناسیون و انگل زدایی انجام گردد. برای اطلاعات تکمیلی می توانید بلاگ های مرتبط ترجمه شده را در سایت سیناوت مطالعه بفرمایید.

   دکتر اعتضادی

 22. سمیرا گفته:

  سلام من یه سگ پامر ۴ ماهه دارم که خودم ریزش مو دارم و دیدم سگم بعضی وقتا موهای من تپ دهانشه و بیرون میکشم از دهانش. میترسم خورده باشه و تو معده اش مشکل ایجاد کنه !

 23. Omid گفته:

  سلام.من یه توله ژرمن ۴۸ روزه دارم،تقریبا از یک روز بعد از واکسیناسیونش مدفوعش شل شده و غذا هایی ک میخوررو بالا میاره،اما اصلا بی حال نیست،من چیکار باید بکنم الان؟خیلی نگرانیم…

 24. محمد علی سعادتی گفته:

  سلام من چند روز پیش یه توله سگ روبه زور ازدست یه معتاد که داشت کتکش میزد گرفتم آوردنش تو حیاط خونه که آب و غذا بدم ولش کنم دخترو پسرم دیووننش شدن نمی‌زارم حالا سوال اینه که خطری ندارد و حتما باید واکسن بخوره یا قرص و دارو .ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   درود بر شما. برای سلامتی خود سگ و بچه های شما. بهتر است واکسیناسیون و انگل زدایی کامل انجام شود و چک آپ کلی توسط دامپزشک انجام گیرد. با رعایت این مسائل هیچ خطری متوجه بچه ها نیست.

   دکتر اعتضادی

 25. علی سبزی گفته:

  سلام ببخشید من یه سگ دورگه سرابی دارم حدود ۲ ماه از امروز ظهر هیچی نمیخوره و به اسهال خونی مبتلا شده و یهو خیلی وزن کم کرده حالش خیلی وخیمه خیلی بی حاله و توی انترنت سرچ کردم علائمش مثل عفونت پاروا هست میخواستم ببینم چه چیزی براش خوبه باید چیکار کنم؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بله، اگر واکسن آن تزریق نشده باشد به احتمال بسیار زیاد عفونت پاروا ویروس است. لطفا سریعا به دامپزشک مراجعه فرمایید تا درمان لازم انجام گیرد.

   دکتر اعتضادی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   سگهای هاسکی سرما دوست هستند و چون یخ چون آنها را خنک می کند، بسیار دوست دارند. البته خوردن یخ به صورت طولانی مدت به دندان های آنها آسیب می رساند.

   دکتر اعتضادی

 26. Alii گفته:

  سلام خسته نباشید،سگ من شیتزو تریر هست یک هفته پیش یک تکه پارچه رو قورت داد و شکمش هم کار میکنه،میخواستم بدونم مشکلی رو براش به وجود نمیاره چون من متوجه دفع شدنش نشدم هنوز اما شکمش کار میکنه؟و سؤال دیگم این بود که سگ من خیلی بد بچه هست با بچه ها رابطه خوبی نداره و تا میان طرفش عصبانی میشه و صدا میده با جایزه دادن هم درست نشده چیکار باید کنم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   اگر بعد یک هفته شکمش کار می کند جای نگرانی نیست و احتمالا دفع شده است.
   در رابطه با سوال دوم، این یک مسئله رفتاری است که می توانید از مربی های سگ برای رفع این مشکل کمک بگیرید.

   دکتر اعتضادی

 27. ارغوان گفته:

  سلام وقت بخیر من یه توله شیتزو یک ماهه دارم که امروز خیلی خیلی کم خمیر مالت دادم بهش ۵ ساعت خیلی بیحال نگرانشم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   خمیر مالت معمولا برای دفع گلوله های مویی دستگاه گوارش گربه استفاده می گردد. البته مالت حاوی ویتامین B می باشد که برای حفظ سلامت پوست و مو بسیار مفید است. اگر خمیر مالت خالص باشد و افزودنی های دیگر نداشته باشد مشکلی برای سگ ایجاد نخواهد کرد. توصیه می کنم از خمیرهای مولتی ویتامین یا تقویت کننده مخصوص سگ برای تغذیه او استفاده فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 28. M گفته:

  سلام من یه سگ هاسکی ۱ ماه دارم از وقتی که بهش شیر خشک میدم اسهال شده، دیشب یکم سیب زمینی آبپژ با کمی تخم مرغ آبپز که بعد از چند ساعت استفراغ کرد ولی بی حال نیست میشه بگید باید چی کار کنم خیلی نگران شم دیگه نمی دونم چی بدم بخوره؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا از شیر خشک انسانی برای تغذیه توله سگ استفاده نفرمایید. فقط از شیر خشک مخصوص سگ استفاده کنید.
   از غذاهای بسیار ساده مانند برنج پخته، ماست و مرغ آبپز بدون نمک و ادویه و پیاز برای تغذیه او استفاده کنید و آب تمیز همیشه در دسترس حیوان باشد.
   اگر بعد ۲۴ ساعت اسهال و استفراغ رفع نشد لازم به مراجعه به دامپزشک می باشد.

   دکتر اعتضادی

 29. مهسا گفته:

  سلام من یه سگ هاسکی ۳۴ روزه دارم امروز وقتی تویه حیاط برده بودمش یهو حواسم نبود یه پر کبوتر البته کوچک حدودا سه سانتی خورد می خواستم بدونم مشکلی براش پیش نمیاد براش؟

   • sara گفته:

    سلام
    من ی سگ شش ماه دارم ک وحشیه
    ی چنوقتی بهش اسکلت مرغ پخته میدادم میخورده دیگ بهش ندادم تا چنوقت پیش دوباره بهش دادم خورد اما زیاد با اشتها نه اما الان دوروزه لب ب هیچی نزده بهش برنج نون اسکلتم دادم اما نخورده همش اب میخوره چیکار کنم

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     احتمال مشکلات گوارشی و یا دهان و دندان وجود دارد. احتیاج به معاینه دامپزشک می باشد. توصیه می شود برای تغذیه او از غذای خشک کامل توله سگ استفاده فرمایید.

     دکتر اعتضادی

 30. نرگس گفته:

  سلام من یه توله سگ روتوایلر۲ماهه دارم که دیروز تازه واکسنشو زدم حواسم نبود دیشب بند لباس بلندی تقریبا ۵۰سانتی خورد خیلی نگرانشم چیکار کنم دفع میکنه؟توروخدا راهنماییم کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   امکان دارد که استفراغ کند و آن را خارج کند یا از طریق مدفوع دفع شود. اگر طناب بزرگ باشد و گلوله شده باشد احتمال انسداد روده بوجود می آید. اگر طناب خارج نشد و در عرض یک روز مدفوع نکرد لازم است که به دامپزشک مراجعه فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 31. یلدا محمدی گفته:

  سلام خسته نباشید لطفا خواهشا جواب بدین سگ من شیتزو مالتیز۹ماهه هستش ی استخون کتف قورت داد خیلی نگرانشم باید حتما عمل بشه یا دفع میشه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   استخوان کتف گوسفند جزو استخوان های پهن محسوب می شود. با توجه به شکل استخوان احتمال قورت دادن استخوان کامل کتف توسط سگ شما ضعیف است. معمولا سگ استخوان را کم کم گاز میزند و خورد می کند و ذره ذره آن را می خورد تا حدی که بتواند آن را قورت بدهد این کار را ادامه می دهد. معمولا توصیه می شود که اگر به سگ استخوان می دهید وقتی اندازه آن کوچک شد آن را از دسترس او دور کنید.
   در مورد سگ شما با توجه به شکل استخوان کتف و جثه سگ شما تصور من این است که آن را تا حد زیادی خورد کرده و سپس آن را بلعیده است. معمولا مشکلی ایجاد نخواهد شد. فقط لطفا توجه داشته باشید که مدفوع کند.
   در بدترین حالت ممکن اگر بعد یک روز مدفوع نکرد یا مدفوع سیاه رنگ شد لطفا او را پیش دامپزشک ببرید.

   دکتر اعتضادی

 32. علي رضا گفته:

  سگم شيتسو يك سالشه
  صبح ديدم وازلين خورده
  داره دفع ميكنه خورد خورد
  چربي چجوري از سيستمش زودتر دفع بشه ؟
  ضررش چي هست و چقدر ميمونه
  سپلس فراوان

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا مواد آرایشی و بهداشتی را از دسترس سگتان دور نگه دارید. احتمال زیاد باعث شل شدن مدفوع و اسهال و در شرایط مصرف زیاد باعث استفراغ خواهد شد. ولی خوشبختانه وازلین مسمومیت زا نیست و دفع خواهد شد. لطفا غذای خشک و آب فراوان در دسترس او قرار دهید. در عرض چند روز کاملا از بدن دفع می شود.

   دکتر اعتضادی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   معمولا با خوردن مقدار کم سیر و یا پیاز برای سگ مشکلی پیش نمی آید. ولی به هر امکان دارد که مدفوع او کمی شل شود که بزودی رفع خواهد شد. لطفا برای آینده سیر و پیاز را از دسترس او دور نگه دارید.

   دکتر اعتضادی

 33. پریسا گفته:

  سلام ،من یک سگ تریر دارم ۳ساله گردو خیلی دوست داره البته پاک شده و می خواستم بدونم براش ضرری نداره در خصوص مصرف روغن کنجد هم ممنون میشم اطلاعات بدین. سپاس از شما

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گردو منبع غنی فسفر، کلسیم، آهن و منگنز می باشد . البته توصیه می شود برای سگ به میزان کمی استفاده شود در صورت مصرف کم مشکلی برای او پیش نخواهد آمد.
   روغن کنجد منبع غنی Omega-6، پروتئین و آنتی اکسیدان ها می باشد و مصرف آن برای سگ خوب و بلامانع است. مصرف زیاد آن ممکن است باعث شل شدن مدفوع سگ شود.

   دکتر اعتضادی

 34. مهدیه گفته:

  سلام خسته نباشین من سگم که شیتزو تریر هست همیشه گردن مرغ و پای مرغ ابپز میدم ولی یه وقتایی هم غذای خوردمون مثل قرمه سبزی خورشت قیمه با برنج یعنی غذای چرب هم چون دوست داشت همیشه دادم الان یک هفتس روزی یک بار زرداب بالا میاره مدفوعش خوبه شیطنتش و بازیش خوبه تخمه و بادام زمینی هم خورده شیر هم معمولا یه روز در میوم میخوره.امروز با دامپزشکش صحبت کردم گفت چند روز غذای خشک بده معدش ناراحت شده میخواستم ببینم مشکل خاصی نیست؟فقط از همون تغذیه هست یا مریض شده خدایی‌نکرده

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا به گربه خود غذای خانگی ندهید. غذا خانگی حاوی مقادیر زیادی پیاز، نمک و ادویه می باشد که برای تغذیه گربه مناسب نیست و باعث بیماری های گوارشی می گردد. لطفا از غذای خشک استفاده فرمایید و برای رفع مشکلات گوارشی از پودر پروبیوتیک گربه نیز می توانید استفاده نمایید.

   دکتر اعتضادی

  • پوریا گفته:

   مهربانی بیش از حد ناخواسته قاتل میکنه آدمو.
   ولی این مورد حالا نگران نباشید
   حتما خوب شده تابحال.
   ولی پروتئین بهتره ک بدین جا چربی جات و ..‌‌

 35. نسیم گفته:

  با سلام و وقت بخیر خدمت شما، و تشکر بابت پاسخ دهی عالی و سریعتون، من یک هاسکی ۶ماهه دارم ، از سه ماهگی گاهی وقتی از خواب بیدار میشه مردمک یه چشمش کوچیک میشه و رنگ چشمش خیلی روشن میشه،انگار کم بینا میشه، اتفاق و ضربه ای هم به سرش وارد نشده نظر شما در این باره چیه ؟ چه کاری باید براش انجام بدیم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   متشکرم، وقت شما هم بخیر،

   بعد بیدار شدن از خواب تا چشم خودش را با نور محیط تطبیق دهد اندکی زمان می برد و در این فاصله مردمک تنگ می شود تا از ورود نور زیاد به داخل چشم جلوگیری کند.
   در رابطه با روشن شدن رنگ چشم، اگر مقدور است در هنگام تغییر رنگ چشم عکس واضحی از هر دو چشم در قسمت مشاوره با دامپزشک ارسال بفرمایید، تا بتوانم بهتر راهنمایی کنم.

   دکتر اعتضادی

  • پوریا گفته:

   منم یه مالاموت دارم دوماه نیمشه.
   نگران نباشید.
   انرژی مثبتشو‌ بگیر ببین چقد ب کائنات نزدیکتری از فردا

 36. نادیا گفته:

  سلام من به سگم که تازه زایمان کرده بود غذای خشک دادم ۲روز بعد ۳تا از توله هاش مرد احتمال داره به خاطر غذای خشک باشه،☹️

 37. فاطیما گفته:

  سلام من به سگم‌ماهی نمیدم…امروز پوست ماهی به اندازه ای یه تیکه ماهی هواسم نبود برداشت خورد فقط پوستشو…خطرناکه؟؟فقط همین‌یبار خورد

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   سلام،

   خیر، مشکلی به وجود نمی آید. ماهی سرشار از امگا ۳ و فسفر و … می باشد. فقط توجه داشته باشید پوست ماهی یا گوشت ماهی که برای او استفاده می فرمایید بدون ادویه طبخ شده باشد.

   دکتر اعتضادی

 38. مینا گفته:

  با سلام. همه کامنت ها و پاسخ ها را مطالعه کردم. من یک توله بومی دارم که در حیاط نگهداریش میکنم. همه چیزش مرتبه فقط جدیدا موهاش زیاد میریزن. چکار باید بکنم؟ دامپزشکش واسش یک آمپول نوشته ولی نتونستم آمپولو پیدا کنم. غذا هم روزی یک وعده غذای خشک و دو وعده غذای تازه شامل مرغ و برنج و سیب زمینی و هویج که مثل سوپ میپزم واسش میخوره. چرا باید ریزش مو داشته باشه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   ریزش مو علل مختلفی می تواند داشته باشد. هم به صورت طبیعی و فصلی و به علت بیماری های مختلف نظیر بیماری های انگلی، قارچی، مسائل تغذیه ای و هورمونی و غیره. غذایی که به او می دهید مناسب است. اولین قدم بررسی و تشخیص علت ریزش مو است. اگر دکتر دامپزشک برای او آمپول تجویز کرده احتمالا تشخیصی برای او گذاشته و درمان را شروع کرده است. لطفا مجددا برای تهیه دارو اقدام نمایید اگر پیدا نشد از دکتر دامپزشک خودش برای جایگزینی دارو با یک داروی مشابه موجود در بازار راهنمایی بگیرید.

   دکتر اعتضادی

 39. نسیم گفته:

  سلام ، امروز وقتی سگم رو از بیرون آوردم روی سرش متوجه یه کنه شدم، اومدم جداش کنم سرش تو بدنش موند ، آیا این مشکلی پیش میاره، یا باید پیش دکتر ببرم؟

 40. سارا گفته:

  سلام من یک سگ دو ماه شیتزو دارم هفته ی یکبار خون دفع میکنه چند بار بردم دکتر ولی بازم این مشکل داره آزمایش داد مشکل نداشت مشکل از کجاست؟چندباری مرغ با پیاز پخت شده بهش دادم نمیدونستم مشکل داره چیکار کنم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا برای او غذا ها را بدون پیاز و ادویه طبخ نمایید.
   در رابطه با دفع خون، لطفا بفرمایید نر است یا ماده؟ و اینکه خون دفع شده قرمز رنگ است یا سیاه رنگ؟

   دکتر اعتضادی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا از محلول الکل اتانول ۷۰% فقط برای ضد عفونی سطوح و خانه استفاده فرمایید و از اسپری کردن آن بر روی بدن حیوان خودداری فرمایید. شستشو با شامپو مناسب سگ بهترین روش برای جرم زدایی بدن حیوان می باشد.

   دکتر اعتضادی

 41. ایدا گفته:

  سلام
  من یک chow chow چهار ساله داشتم که متاسفانه هفته پیش خیلی ناگهانی دچار استفراغ شد ولی استفراغ طبیعی بود بدون خون و فقط غذایی که خورده بود و چون من از دامپزشک دارو برای درد پاش داشتم و به مدت ۴ روز این دارو رو میدادم فکر کردم عوارض دارو هست و چون حالش خوب بود غذا میخورد بازی می‌کرد و مثل همیشه بود زیاد نگران نبودم تا این که استفراغ با ناله کرد و وقتی بردم پیاده روی با این که عاشق پیاده روی بود نتونست و روی زمین نشست و آوردم خونه و مستقیم به دامپزشک بردم و براش یک آمپول زد و دارو برای شکمش و گفت اگه بهتر نشد تا چهار روز برگرد.ولی سگم دیگه غذا نخورد و خیلی بیحال شد و خیلی کم انرژی و کاملا معلوم بود در شکمش شدیدا درد داره پس صبر نکردم و فردا دوباره بردم دامپزشک و دیدیم شکمش باد کرده و خیلی سفت شده و تب ۳۹/۵ داره و از شکمش عکس گرفتن و گفتن سایز شکمش خیلی بزرگ شده و سونوگرافی کردن و تصمیم گرفتن شلنگ کنن تو شکمش ببینن چی میاد بیرون و بیهوش کردنش به مدت ۵ یا ۱۰ دقیقه ولی خیلی ناگهانی مرد و این یک شک بزرگ برای من بود و دامپزشکها و من درخواست کالبود شکافی کردم و اون ها هم میخواسن این کار رو بکنن چون خودشون هم نتونستن تشخیص بدن چی شد.بعد کالبود شکافی گفتن انتهای روده عفونت کرده بوده و این چند ماهی بوده و عفونت باعث سوراخ روده شده بوده و ترشحات ریخته بوده تو شکم و چون خیلی ضعیف شده بود وقتی بیهوش شد نتونست ریکاوری کنه و گفتن در هر صورت زنده نمیموند.الان من خیلی خیلی اذیت میشم و برام اصلا قابل درک نیست که چرا هیچ نشانی نداشت و خیلی سالم و خوب بود همه چیزش خیلی نورمال بود؟چرا یک سگ تا این حد درد رو پنهان میکنه؟و این عفونت از کجا میتونه بیاد؟حتی دامپزشک ها گفتن ظاهرش رفتارش طوری بود که ما هم شک شدیم این مشکل رو داشته .
  امیدوارم جواب شما کمکم کنه تا اروم بشم و متوجه بشم چرا دوست خوبم رو به این سادگی از دست دادم.
  سپاس

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   واقعا متاسفم که یک دوست خوب را از دست دادید. امیدوارم که بزودی با این مسئله کنار بیایید و یک توله چاو چاو جدید به خانواده شما اضافه شود.
   در رابطه با بیماری، همانطوری که دامپزشک خدمت شما توضیح دادند بعضی بیماری ها بدون علایم بالینی یا یا با علائم خفیف هستند که از نظر صاحب دام مخفی می ماند. برخی عفونت های داخلی و سرطان ها به این صورت هستند. ورود مواد داخل روده به فضای شکمی باعث پریتونیت حاد و متاسفانه از دست رفتن حیوان شده است، شما هم هر کاری که از دستتان بر آمده را انجام داده اید، بنابراین لطفا ناراحتی به خودتان راه ندهید.
   در آینده، لطفا اگر چاو چاو دیگری گرفتید، لطفا هر ساله برای یک چکاپ کلی شامل معاینه فیزیکی کامل، آزمایش خون و سونوگرافی به دامپزشک مراجعه فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 42. شکوه گفته:

  سلام سگ من خیلی بد غذا است او اولا براش اسکلت و استخوان مرغ میخریدم و میپختم میخرد مشکلی نداست اما بعد یکی دو سال آسفالت خونی می‌شد بردم دکتر کفت بهش استخوان ندم براش خوب بعد من الان بهش غذا خشک میدم نمیخوره هر مارکی بگی امتحان کردم حتی غذا خشم رویال برای سگ بد غذا بعد این غذا آدم و ادویه دار می‌خواد اون اولا مرغ آشپز میخورد ولی الان نمیخوره کل روز هیچی غذا میخوره تا آخر شب یک تیکه کوچیک مرغ میخوره بعد من گفتم اینجوری زخم عمده میگره شما میگین چیکار کنم ؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا غذای خانگی و ادویه دار و استخوان بلند پخته به او ندهید.
   اگر سابقه خونریزی معده یا روده دارد حتما لازم است دامپزشک مجددا او را معاینه کند.
   از غذاهای ساده مانند برنج نان و مرغ پخته بدون ادویه و پیاز برای او طبخ نمایید و همچنین پودر پروبیوتیک می تواند به بهبود وضعیت گوارشی او کمک کند.

   دکتر اعتضادی

  • ویانا گفته:

   سلام. عزیزم غذا خشک هر مدلی خواستی بگیر. با کنسرو مخصوص قاطی کن. بوی حذف می گیره می خوره. با اینا قاطی کنه دیگه راحت می خوره

 43. امیر گفته:

  سلام و وقتتون بخیر.من یدونه ژرمن داره به تازگی شده ۸ ماهش.از ۴۰ روزگی دارمش تا ۳ ماهگی داخل آپارتمان بزرگش کردم انقد سروصدا میکرد که مجبور شدم ببرمش خونه باغ.الان که ۸ ماهه هستش بر خلاف بچگیش هیچی سرو صدای نمیکنه نه روز نه شب.این نگرانم کرده اصلا پارس نمیکنه و به غریبه ها هم هیچ واکنشی نداره.با همه بازی میکنه.میخواستم بدونم علت چی میتونه باشه که پارس نمیکنه آیا سنش بره بالاتر بهتر میشه ؟؟یاکلا نژاد ژرمن این مدلیه یا سگ من مشکل داره یه هنوز بچه هست؟؟از چه سمی میتونن بین غریبه و آشنا فرق بذارن؟؟؟ممنون میشم پاسخ بدین با تشکر
  در ضمن تغذیش هم به بهترین شکل بوده معمولا سیب زمینی هویج و سینه مرغ و برنج

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   سلام،

   وقت شما هم بخیر،

   برای اینکه سگ گارد (نگهبان) بشود احتیاج به آموزش و تعلیم دارد. می توانید از یک مربی سگ برای تعلیم او استفاده نمایید.
   احتمالا چون داخل خانه بزرگ شده اجتماعی بار آمده و بی دلیل حمله یا پارس نمی کند.

   دکتر اعتضادی

 44. حدیث گفته:

  سلام میخواستم بدونم برای سگی که مشکل کلیه داره چه غذایی بهتر است البته به غیر از غذای خشک رنال که براش گرفتم و نمیخوره
  میخواستم بدونم مجاز به خوردن چه غذاهایی هست

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   غذاهای رنال معمولا بهترین گزینه برای سگ های با بیماری کلیوی هستند چون میزان پروتئین و فسفر بسیار پایین دارند. شما می توانید از غذاهای با پروتئین کم (زیر ۴%)، فسفر اندک و بدون سدیم استفاده نمایید. غذاهای با فیبر بالا و پروتئین کم و بدون نمک بهترین گزینه برای تغذیه این حیوانات خواهند بود. می توان از سفیده تخم مرغ، سینه مرغ پخته بدون پوست برای منبع پروتئین، بلغور، سیب زمینی، نان کامل برای منبع کربوهیدرات و سبزیجات (به جز اسفناج) استفاده کرد.

   دکتر اعتضادی

 45. نسیم گفته:

  سلام من یه هاسکی ۵ماهه دارم دیروز یه لنگه جوراب خورد ، امروز اصلا دستشویی نرفته، چیکار باید بکنم خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   خوردن پوست مرغ معمولا مشکلی در سگ ایجاد نمی کند ولی درمواردی نیز باعث مشکلات گوارشی می شود. البته غذا نخوردن، بی حالی و کسل بودن در سگ علل بسیار مختلفی می تواند داشته باشد که یکی از آنها دل درد می باشد. اگر دل درد ناشی از خوردن بیش از حد پوست مرغ یا خوردن پوست مرغ با ادویه فراوان باشد. توصیه می شود غذاهای با هضم ساده مانند مرغ پخته و برنج و ماست در دستری حیوان قرار دهید. توجه داشته باشید اگر بعد از گذشت ۲۴ ساعت سگ همچنان از خوردن غذا امتنا کرد و بی حال بود، احتیاج به مراجعه و معاینه توسط دامپزشک وجود دارد.

   دکتر اعتضادی

 46. رضا گفته:

  ببخشید من یکم شک دارم به نظر من دیدم که سگ من پلاستیک رو خورد ولی به نظر شما هم میتونه بخوره و اگه میشه بگین چه اتفاقی می افته و باید چیکار کنم ممنون میشم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بستگی به میزان پلاستیک بلعیده شده دارد. اگر مقدار زیادی پلاستیک است خورده ممکن است موجب انسداد در دستگاه گوارش شود. اگر مقدار آن کم بوده و آن را تکه تکه کرده است و همراه غذا خورده امکان دفع آن توسط مدفوع وجود دارد. لطفا به مدفوع حیوان خود توجه داشته باشید در صورت عدم دفع مدفوع سریعا به دامپزشک مراجعه فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 47. احمد ميرزايي گفته:

  سلام .سگ من اندازه يك قاشق خامه نون خامه اي و خمير نون باگت خورده و من هم نميدانستم براش پاي مرغ درست كرده بودم و دادم خورد . چند ساعت گذشته و هر چي خورده بالا اورده . كاري هست انجام بدم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   معمولا مشکلات گوارشی ناشی از مصرف نادرست مواد غذایی به راحتی برطرف می شوند و جای نگرانی نیست. می توان حدود ۸ ساعت فقط آب در اختیار حیوان بگذارید سپس از غذاهای با هضم راحت برای او استفاده نمایید. غذاهای با هضم راحت مانند برنج پخته، ماست و مرغ پخته بدون هیچگونه ادویه می باشند.

   دکتر اعتضادی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   کرم های ضد آفتاب ترکیبات مختلفی دارند. لطفا مواد تشکیل دهنده آن را به قسمت مشاوره با دامپزشک ارسال نمایید تا میزان حساسیت زایی آن بررسی شود و اگر لازم بود آنتی دوت آن تهیه و مصرف گردد.

   با تشکر

 48. wild گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من یه توله هاسکی یک ماه و نیمه دارم میخواستم ببینم شیر بطری رامک که خودمون میخوریم میتونم به تولم بدم بخوره یا اینکه باید شیر خاصی بخوره ?

 49. Amir گفته:

  سلام خسته نباشید من یه شیتزو ۴ ماهه دارم و چون تا حالا تجربه نگهداری سگ نداشتم تا حالا خیلی پیش اومده که چیزی خورده یا خودم بهش دادم که بالا آورده از طرفی هم اصن غذای خشک نمیخوره و بیشتر تمایل به غذای ما و مرغ داره امروز هم کوکوی سیب زمینی خورد چند تکه کوچیک که پر از زعفرون بوده و مدام داره بالا میاره میشه یه توضیحی بدین که کدوم ادویه ها رو اصلا اصلا نباید بخوره؟و اینکه اگه مرغ کپک زده خورده باشه ممکنه دلیل استفراغش باشه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   غذای خانگی انسان چون دارای ادویه و پیاز می باشد برای سگ ها مناسب نیست. منظور از ادویه به صورت پیش فرض همه ادویه ها می باشد.
   در رابطه با سئوال دوم، بله مرغ مانده و کپک زده می تواند باعث مشکلات شدید گوارشی در سک ها شود.

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   روز بخیر،

   اگر منظورتان روغن کوهان شتر است. روغن بسیار با کیفیتی است که خاصیت درمانی هم دارد. خوردن آن توسط سگ مشکلی ایجاد نکرده ولی مصرف زیاد آن باعث اسهال در سگ می شود. لطفا روغن را از دسترس حیوان دور کرده و آب فراوان در دسترس حیوان قرار دهید و تا چند روز از غذاهای ساده برای تغدیه حیوان استفاده فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 50. ملودی گفته:

  سلام ببخشید سگ من ۵ ماهشه و امروز یه دونه مغز هسته ی زرد آلو خورده خطرناکه ؟ باید چه کار کنم ؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   اگر واکنش آلرژیک مانند عطسه و آبریزش شدید پیدا نکرده، کاری لازم نیست انجام شود و در آینده از مغز زردآلو برای تغذیه سگتان استفاده نفرمایید. اگر واکنش آلرژیک شدید پیدا کرد لطفا به دامپزشک مراجعه فرمایید.

 51. ایدا گفته:

  سلام خسته نباشید
  سگ من در شهرستان ی مدت دست یکی از اشناها بوده داخل حیاط (باغ )نگهداری میشده بد الان که من دیدمش امروز موی بدنش به صورت گلوله گلوله گره خوره بعضی از جاهاش پره مورچه یا شاید (شپش)بود
  من شستمش خیلی کمتر شد
  میشه کمکم کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   برای حیواناتی که در باغ نگهداری می شوند کک، کنه و شپش در این فصل شایع می باشد. توصیه بنده استفاده از قطره های ضد انگل های خارجی است. در سایت سیناوت می توانید انواع مختلف آن را بررسی و مقایسه نمایید.

   دکتر اعتضادی

 52. پریسا گفته:

  سلام خسته نباشین من یه سگ ده ماهه دارم البته از دو نژاد هست چند شبه شیر گاومیدم بهش چون خودم میخورم اونم دوست داره البته نمیدونستم که ضرر داره از وقتی فهمیدم خیلی نگران حالش شدم ولی حالش خوبه و اسهالم نداره بازم نگرانم چیزی نشه اقای دکتر ؟؟

 53. پریا گفته:

  سلان وقت بخیر سگ من اخیرا خیلی بد غذا شده فقط گوشت مرغ میخوره به جز اون هیچ چیز دیگه نمیخوره دلیلش چی میتونه باشه؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام، وقت شما هم بخیر، معمولا سگ هایی که غذای تازه خانگی می خورند رغبت چندانی به غذای خشک نشان نمی دهند. راه حل این است که کم کم غذای تازه و غذای خشک را با هم مخلوط کنید و تدریجا میزان غذای تازه را کمتر کنید.

 54. شیما گفته:

  سلام خسته نباشید من امروز چندتا بادم بدون نمک به سگم دادم نمیدونستم ضرر داره الان باید چکار کنم یعنی خطرناکه؟ یکم تند نفس میکشه ولی حالش خوبه

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   روز بخیر،

   معمولا خوردن چند عدد بادام برای سگ مشکلی ایجاد نمی کند. لطفا آن را از دسترس حیوان خود دور نگه دارید. مصرف زیاد آن و به صورت طولانی برای سگ توصیه نمی شود.

   دکتر اعتضادی

  • محسن گفته:

   سلام
   من بدون اطلاع از اینکه بستنی برای توله هام ضرر داره بهشون یه نصفه بستی دادم ،ممکنه با همین یه بار مشکلی واسشون پیش بیاد ؟،چهل روزه هستن .
   سپاس

   • محمودرضا اعتضادی گفته:

    با سلام و احترام،

    روز بخیر،

    اگر آلرژی یا مشکل گوارشی پیدا نکردند، خیر.
    بهتر است از دادن بستنی به توله ها خودداری نمایید ولی معمولا دادن بستنی به مقدار کم یک دفعه مشکل حادی ایجاد نمی کند.

    با تشکر
    دکتر اعتضادی

 55. روشن گفته:

  با سلام
  من یه سگ ماده ۵ ساله نژاد شیتزو دارم
  تا همین چند وقت پیش نمیدونستم که انگور و کشمش و گردو و گوجه فرنگی خوب نیست برای سگ ، انگو و کشمش توی این مدت از زندگیش شاید ۴ تا ۵ بار یه دونه داده باشم هر بار ، گردو هم همین طور بعضی وقتا که خودمون می خوردیم مثلا از دستمون میوفتاد می رفت زود بر می داشت میخورد ،ولی من ندیدم توی سیستم ادراری و چیزی تاثیر گذاشته باشه و یا اسهال و استفراغ بگیره ، گوجه فرنگی هم بعضی اوقات یه کم خرد میکردم میدادم میخورد الان خوبه و مشکلی نداره ، سونوگرافی هم انجام شده بود چیزی دیده نشده ، البته الان مدتی هست که فهمیدم دیگه ندادم ، به نظر شما ممکنه به کلیه و کبدش اسیب زده باشه ، خیلی نگرانم ، لطفا راهنمایی کنید.
  با تشکر

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   روز بخیر،

   سگ ها معمولا کشمش و گردو را خیلی دوست دارند. به خاطر فیزیولوژی بدن سگ ها و احتمال ابتلا به دیابت دادن کشمش و خرما توصیه نمی شود. البته لازم به ذکر است به جز موادی که دادن آن به سگ ممنوعیت دارد سلامت حیوان با چند عدد گردو و خرما و کشمش دچار مشکل نمی شود. دادن گردو با پوست به علت امکان شکستن پوست آن به قطعات تیز که امکان سوراخ کردن روده را دارد توصیه نمی شود. در مورد سگ شما، سونوگرافی مشکلاتی از قبیل انسداد، بزرگ شدن کبد و سنگ مثانه و کلیه را بررسی می کند. برای اطمینان از عملکرد صحیح کبد و کلیه آزمایش خون و ادرار مورد نیاز است. البته مجددا خدمتتان عرض کنم خوردن چند عدد کشمش و گردو معمولا مشکلی برای حیوان ایجاد نمی کند. لطفا از دادن این غذا ها به صورت مداوم اجتناب نمایید.

   دکتر اعتضادی

 56. وفا گفته:

  سلام، سگی دارم ۶ ماهه از نژاد شیتزو.‌ دو روز پیش یک عدد هسته سخت زردآلو رو درسته قورت داده. غذاش رو میخوره و مشکل دفع هم نداره یعنی به مانند روزهای قبل میباشد، فقط دیروز دو بار سعی کرد بالا بیاورد ولی فقط مایع آبکی بود. دکتر راه حل شما چیست؟ خیلی نگرانم، با سپاس

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   هسته زرد آلو معمولا در سگ های بزرگتر از راه مدفوع دفع می شود. در سگ های نژاد کوچک مخصوصا توله ها خوردن هسته میوه ها ممکن است در مواردی باعث انسداد در دستگاه گوارش شود. لطفا چک کنید که آیا سگ شما مدفوع می کند یا نه؟ در این مدت فقط از غذاهای نرم و ساده برای تغذیه استفاده نمایید. اگر در ۲۴ ساعت مدفوع کرد و میل به غذا هم داشت مشکل خاصی نیست. در صورت عدم مدفوع در ۲۴ ساعت لطفا به دامپزشک مراجعه فرمایید.

   دکتر اعتضادی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام، بله پاستا بسیار غذای خوبی برای سگ ها می باشد. البته بدون سس و ادویه. می توانید به همراه گوشت مرغ پخته شده بدون ادویه به عنوان غذای حیوان استفاده نمایید.

 57. Aminik گفته:

  بازم سلام و خسته نباشید به شما دوست عزیز !
  راستش بازم یه سوال دارم که خیلی کنجکاوم واجباریه دونستنش برام ؟!!!
  توله سگی که ۳ دوره اول واکسن و انگل تراپی شده و دیگه تا یک سالگی نیازی به وا‌کسن که نداره ؟!!
  پس .. ممکنه بیماری پوستی یا (گر) بگیره؟؟؟!!؟؟؟؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   روز شما بخیر،

   بعد از سه دوره واکسیناسیون توله سگ سالس یک بار به تمدید واکسیناسیون نیاز دارد ولی انگل تراپی باید هر سه ماه یکبار تمدید شود.
   در رابطه با سوال دوم شما، واکسیناسیون جلوی درگیری به بیماری پوستی یا گر را نمی گیرد. واکسیناسیون توله را علیه چند بیماری مهلک ویروسی نظیر هاری و هرپس ویروس مقاوم می کند. در صورت درگیری به بیماری پوستی باید درمان مربوط انجام گیرد.

   با تشکر
   دکتر اعتضادی

 58. Aminik گفته:

  سلام…
  ممنون از جوابی که دادید !!!
  یه سوال دیگه .
  امروز که داشتم بدن تولمو چک میکردم
  به چنتا دونه قرمز که خخخخخخیییلی شبیه به جوش بود روبرو شدم .

  با دوتا از دونه ها یخورده وَر رفتم …دیدم ترکید …خیلی کم ازش یه مایع تقریباً شیری رنگ بیرون اومود .
  خوااااااااهش میکنم این بارم راهنمایی کنید .
  این یکی دیگه خخخخخیییلی داره به مُخَم فشار میاره که خدایی نکرده چیزی نباشه …..جدّاً نگرانشم : -(

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   سلام،

   روز شما بخیر،

   جوش در تولگی علل مختلفی می تواند داشته باشد. شایعترین علل جوشهای چرکی عفونی و یا قارچی می باشد. اگر جوشها ترکید محل را با پنبه الکل پاک نمایید. اگر دوره درمان جوشها طولانی شد و در نواحی دیگر هم التهاب پوستی یا جوش مشاهده نمودید بهتر است به دامپزشک مراجعه نمایید تا با معاینه علل اصلی را پیدا نموده و درمان لازم انجام شود.

   با تشکر
   دکتر اعتضادی

 59. Aminik گفته:

  سلام .
  من یه امریکن پیتبول دارم.
  راستش تو کلیپای خارجی سگاشونو که آدم میبینه حاااال میاد !!!
  یکی از سوالایی ک داشتم اینه .
  اونجا تویه دهان سگ (سقف دهان) همیشه قرمزه .ولی اینجا یا بهتره بگم تا الآن هر سگی که داشتم همیشه سقف دهانش رنگ کبود بخودش گرفته .
  بنظرتون ممکه بخاطر غذا باشه .یا مکمل یا چیز دیگه بهش میدن ؟؟؟
  !!!!!!!!!!! بنظر شما خون به سگم بدم بخوره .؟؟؟!!!!!؟؟؟
  این یکی از سوالای مهمم بود که همیشه خواستم از یه شخصی که تو این رشته تخصص داره بپرسم ولی یادم مرفت…..
  رااستی کَشک آب کنم به سگم بدم ؟؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   با تشکر از کامنت شما.

   در رابطه با سوال رنگ سقف دهان، به خیلی موارد بستگی دارد از جمله سن، نژاد، میزان فعالیت، میزان اکسیژن خون و خیلی موارد دیگر، ولی این مسئله به تنهایی نشان دهنده مشکل خاصی در حیوان نیست.
   به هیچ وجه به حیوان خود خون ندهید. خون منشا بسیاری از بیماریها می باشد. حتی المقدور از غذاهای پخته و یا خشک استفاده فرمایید.
   کشک کم نمک منشا بسیار خوبی از کلسیم است که برای حفظ استحکام استخوانها و دندان های سگ مفید می باشد. بهتر است از کشک پاستوریزه و یا جوشانده استفاده فرمایید.

   با تشکر
   دکتر اعتضادی

 60. sara گفته:

  سلام خسته نباشید . سگ من نژادش شیتزو هستش و دو سالو سه ماهشه ، ناغافل ۵ تا خرما با هسته خورده ، چیکار باید بکنم ؟ میترسم هسته ها باعث انسداد روده بشه و یا قند موجود در خرما براش ضرر داشته باشه . ممنون میشم راهنماییم کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و عرض ادب،
   مشکل دیابت در سگ با مصرف طولانی مدت خرما و یا شیرینی جات ایجاد می شود و خوردن چند عدد خرما مشکلی برای سگ ایجاد نمی کند. دررابطه با هسته هم زیاد نگران نباشید معمولا با مدفوع دفع می شود. اگر به مدت ۲۴ ساعت دفع نداشت می توان به مشکل انسداد مشکوک شد.

 61. مائده گفته:

  سلام من سگمو یک هفتس ک خریدم جز اسکلت مرغ و گردن مرغ چیزی نمیخوره غذای خشک هم نمیخوره اصلا

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   سگ شما تا زمانی که به محیط و غذای جدیدش عادت کند اندکی زمان می برد. ولی با این حال از دادن استخوان های بلند پخته شده به سگتون خودداری فرمایید. یک بلاگ در مورد ” آیا تغذیه سگ با استخوان صحیح است؟” ترجمه شده که از شما دعوت می کنم این مطلب را هم مطالعه بفرمایید.

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام، بله غذای خشک به علت بالانس مواد غذایی مناسب و طبقه بندی براساس سن و نژاد مناسبتر از غذاهای دیگر می باشد ولی با این حال از غذاهای خانگی با رعایت برخی موارد هم می توان برای تغذیه سگها استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *