غذاهایی که سگ شما هرگز نباید بخورد!

غذاهای خطرناک برای سگ

غذاهایی  که سگ شما هرگز نباید بخورد!

مترجم: دکتر محمودرضا اعتضادی

غذاهای خطرناک برای سگ ها

چه کسی می تواند در مقابل چشمان قهوه ای بزرگ اغوا کننده و خودشیرین  یک سگ مقاومت کند؟ آیا یک پاداش کوچک از روی میز غذاخوری واقعاً به سگ شما صدمه خواهد زد؟ خوب، این بستگی به آن پاداش و چه چیزی که در آن است دارد.

اگر حاوی شیرین کننده ”زایلیتول” باشد، ممکن است برای سگ شما مشکلات خاصی ایجاد کند. در واقع، غذاهای بسیاری در بین غذاهای ما وجود دارد که سگ شما هرگز نباید بخورد و این فقط به خاطر اضافه وزن نیست. برخی از غذاها برای سگ ها کاملاً خطرناک هستند و برخی از این غذاهای رایج خطرناک ممکن است شما را متعجب کند.  

زایلیتول

آبنبات، آدامس، خمیر دندان،  برخی محصولات پخته شده و بعضی غذاهای رژیمی با زایلیتول شیرین می شوند. دادن مواد حاوی زایلیتول می تواند سبب کاهش قند خون سگ شود و همچنین می تواند منجر به نارسایی کبدی شود. علائم اولیه شامل استفراغ، بی حالی و مشکلات هماهنگی جسمانی است. در نهایت سگ شما ممکن است تشنج کند و از کار افتادن کبد می تواند ظرف چند روز اتفاق بیفتد.

سگ شیرین کننده زایلیتول

آووکادو

آیا دادن یک تکه غذا از روی میز برای سگ شما مناسب است؟ این بستگی به آن غذا دارد. به عنوان مثال، آووکادو چیزی به نام ”پِرسین” دارد. برای افرادی که به آن حساسیت ندارند خوب است. اما ممکن است بیش از حد برای سگ ها سمی باشد. اگر آووکادو را در خانه رشد دهید، سگ خود را از گیاه آن دور کنید. ”پِرسین” در برگ، بذر، پوست و همچنین میوه آووكادو وجود دارد.

سگ آووکادو

الکل

الکل اثر مشابهی بر کبد و مغز سگ  مانند انسان دارد. اما مقدار بسیار کمی لازم است تا به سگ شما آسیب برساند. فقط یک آبجو کوچک، مشروب، شراب یا غذا با الکل می تواند بد باشد. این می تواند باعث استفراغ، اسهال، مشکلات هماهنگی جسماني، مشکلات تنفسی، کما و حتی مرگ شود و هر چه سگ شما کوچکتر باشد عوارض مصرف الکل شدیدتر است.

سگ الکل

پیاز و سیر

پیاز و سیر را – پودر، خام، پخته شده و یا خشک شده – دور از سگ خود نگه دارید. آن ها می توانند گلبول های قرمز خون را از بین ببرند و باعث کم خونی شوند. این پودر پیاز در برخی از غذاهای کودکان وجود دارد. دوز بسیار بسیار کمی از آن احتمالاً بد نباشد اما خوردن یک بار فقط یک بار می تواند باعث مسمومیت شود. در صورت خوردن پیاز یا سیر ، به علائمی در سگ تان مانند ضعف، استفراغ و مشکلات تنفسی توجه داشته باشید.

سگ پیاز سیر

قهوه، چای و دیگر محصولات کافئین دار

اگر می خواهید سگ با نشاطی داشته باشید به او اسباب بازی بدهید. کافئین می تواند مرگبار باشد. مراقب قهوه و چای، حتی دانه ها و برگ ها باشید. سگ خود را از کاکائو، شکلات، کوکاکولا و نوشیدنی های انرژی زا دور نگه دارید. همچنین کافئین در برخی از داروهای سرماخوردگی و ضد درد نیز وجود دارد. فکر می کنید سگ شما کافئین خورده است؟ مراقب بی قراری، تنفس سریع و تکان های عضلانی باشید.

سگ قهوه چای

انگور و کشمش

تشویقی های بهتری نیز برای سگ شما وجود دارد. انگور و کشمش می تواند باعث نارسایی کلیه در سگ ها شود و فقط یک مقدار کوچک می تواند سگ را بیمار کند. استفراغ های پشت سر هم نشانه اولیه است و در عرض یک روز سگ شما بی حال و افسرده خواهد شد.

سگ انگور کشمش

شیر و سایر محصولات لبنی

در یک روز گرم، ممکن است وسوسه شوید که یک گاز از بستنی خود را به سگتان بدهید، این کار را نکنید و در عوض، یک قالب یخ  به او بدهید . شیر و محصولات بر پايه شیر باعث ایجاد اسهال و سایر مشکلات گوارشی برای توله سگ ها می شود. فراورده های لبنی همچنین می توانند آلرژی غذایی ایجاد کنند که باعث خارش شدید می شود.

سگ بستنی

آجیل  ماکادمیا

سگ خود از آجیل ”ماکادمیا” و مواد غذایی که  حاوی آجیل ”ماکادمیا” هستند دور نگه دارید. فقط ۶ عدد از این آجیل به صورت  خام یا بوداده می تواند یک سگ را بیمار کند. به علائمی مانند لرزش عضلاني، استفراغ، تب و ضعف در پاهای پشتی حيوان خود توجه کنید. خوردن شکلات با آجیل علائم را بدتر می کند، حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

سگ آجیل ماکادمیا

شکلات

اکثر مردم می دانند که شکلات برای سگ ها بد است. مشکل در شکلات، ”تئوبرومین” است. این ماده در انواع شکلات، حتی شکلات سفید هم وجود دارد. خطرناک ترین انواع شکلات، شکلات تیره و شکلات مایع تلخ است. مصرف شکلات باعث استفراغ و اسهال می شود. همچنین می تواند باعث مشکلات قلبی، لرزش، تشنج و مرگ شود.

سگ شکلات

اضافات گوشت و استخوان های باقیمانده از غذا

چربی گوشت، پخته شده و نپخته، می تواند باعث ایجاد پانکراتیت در سگ ها شود و اگر چه دادن یک استخوان و باقيمانده هاي گوشت به يك سگ به نظر طبیعی مي رسد ولي او می تواند با بلعيدن يك دفعه آن خفه شود.  همچنين استخوان هاي پخته شده می توانند در دستگاه گوارش سگ خرد و شکسته  شوند و باعث مسدود شدن و یا سوراخ شدن روده ها شوند.

سگ اضافات گوشت و استخوان

خرمالو، هلو و آلو

مشکل این میوه ها دانه ها یا هسته هاي آن ها می باشد. دانه های خرمالو می تواند باعث بروزمشکل در روده کوچک سگ ها شوند. آن ها همچنین می توانند روده سگ را مسدود کنند، همچنین  اگر یک سگ  هسته هلو یا آلو بخورد همین مشکل می تواند برایش ایجاد شود. هسته های آلو و هلو همچنین دارای سیانید هستند که برای انسان ها و سگ ها سمی هستند. مردم می دانند که نباید هسته آن ها را بخورند ولی سگ ها نمی دانند.

سگ خرمالو آلو هلو

تخم مرغ خام

بعضی از مردم سگ خود را “رژیم خام خواری” مي دهند که حاوی تخم مرغ خام است اما انجمن های  تخصصی دامپزشکی فکر نمی کنند که این ایده خوبی است. احتمال مسمومیت غذایی با باکتری هایی مانند سالمونلا یا E. coli وجود دارد. اگر هنوز هم راجع به خام خواری سگ ها سوالی دارید با دامپزشک خود مشورت کنید.

سگ تخم مرغ

گوشت خام و ماهی

مانند تخم مرغ خام، گوشت خام و ماهی خام نیز می توانند منبع باکتری هایی باشند که باعث مسمومیت غذایی می شوند. بعضی از ماهی ها مانند ماهی قزل آلا، سالمون و ماهیان خاویاری نیز می توانند انگل هایی ایجاد کنند که باعث “بیماری ماهی” یا “بیماری مسمومیت سالمون” می شود. این بیماری ها قابل درمان هستند، اما بايد به موقع اقدام شود. اولین علائم آن استفراغ، تب و تورم در گره های لنفاوی است. برای انگل زدایی ماهی ها آن ها را کاملا بپزید.

سگ گوشت خام و ماهی

نمک

دادن غذاهای شور مانند چیپس یا پفک ایده خوبی برای سگ شما نیست. خوردن بیش از حد نمک می تواند سگ شما را به طور جدی تشنه کند. این بدان معنی است که سگ دفعات زیادی آب می خورد و می تواند منجر به مسمومیت با یون سدیم شود. علائم بیش از حد نمک عبارتند از استفراغ، اسهال، افسردگی، لرزش، درجه حرارت بالا و تشنج و حتی ممکن است باعث مرگ شود.

سگ و بیسکوییت نمکی

غذاهای قندی و نوشیدنی

قند بیش از حد می تواند سگ شما را دچار عوارضي مانند عوارض قند بیش از حد در انسان کند همچنین می تواند باعث اضافه وزن در سگ شما شود و دندان هایش را دچار مشکل کندو در نهایت می تواند منجر به دیابت شود.

سگ و شیرینی

مخمر نان

قبل از اینکه خمير پخته شود،  حجمش افزایش مي یابد و این دقیقاً همان چیزی است که در معده سگ رخ خواهد داد. اگر او آن را بخورد، از آنجایی که درون معده متورم می شود، شکم سگ را كاملا پر كرده و آن را كش می آورد و باعث درد شديدي شود. همچنین، هنگامی که مخمرعمل تخمیر انجام مي دهد، باعث  توليد الکل می شود كه اين امر باعث مسمومیت با الکل نيز مي شود.

سگ و مخمر نان

داروهاي شما

سگ ها نباید بسياري داروهاي که انسان مصرف می كند را بخورد، این امر باعث بیماری در سگ ها می شود. درست همان طور که داروهایتان را از دسترس بچه هایتان دور نگه می دارید، از دسترس سگ خود نیز دور نگه دارید و هرگز سگ خود را با داروهاي خود درمان نكنيد مگر این که دامپزشکتان به شما اجازه این کار را داده باشد. مواد تشکیل دهنده داروهايي مانند استامینوفن یا ایبوپروفن كه در داروهای ضد درد و داروهای سرما خوردگي انساني رایج هستند مي توانند برای سگ شما کشنده باشند.

سگ و دارو

کابینت هاي آشپزخانه: دور از دسترس سگ!

بسیاری از چیزهای که اغلب روی قفسه های آشپزخانه یافت می شوند، مي توانند به سگ شما آسیب برسانند. بيكينگ پودر، سودا و همچنين بسياري از ادویه ها براي سگ ها سمی هستند. بنابراين توصیه می شود که مواد غذایی را از دسترس سگ ها به اندازه کافی دور و درب های كابينت آشپزخانه را بسته نگه دارید.

سگ و کابینت آشپزخانه

اگر سگ من چيزي كه نبايد بخورد را بخورد، چه باید بکنم؟

مهم نیست که چقدر مراقب او باشید، سگ شما ممکن است چیزی را  پیدا کند و آن را ببلعد. شماره نزديك ترين دامپزشك محل خود و نزدیک ترین بيمارستان دامپزشكي را پيدا كنيد و هميشه در دسترس داشته باشيد و اگر فکر می کنید که سگ شما چیزی سمی خورده است، سريعاً او را پيش دامپزشك ببريد.

سگ و دامپزشک

حالا سوال اینجاست که چه غذاهایی برای سگ من مناسب است؟  روی آن کلیک کنید! 

 

منبع: WebMD

53 دیدگاه برای “غذاهایی که سگ شما هرگز نباید بخورد!

 1. امیر گفته:

  سلام و وقتتون بخیر.من یدونه ژرمن داره به تازگی شده ۸ ماهش.از ۴۰ روزگی دارمش تا ۳ ماهگی داخل آپارتمان بزرگش کردم انقد سروصدا میکرد که مجبور شدم ببرمش خونه باغ.الان که ۸ ماهه هستش بر خلاف بچگیش هیچی سرو صدای نمیکنه نه روز نه شب.این نگرانم کرده اصلا پارس نمیکنه و به غریبه ها هم هیچ واکنشی نداره.با همه بازی میکنه.میخواستم بدونم علت چی میتونه باشه که پارس نمیکنه آیا سنش بره بالاتر بهتر میشه ؟؟یاکلا نژاد ژرمن این مدلیه یا سگ من مشکل داره یه هنوز بچه هست؟؟از چه سمی میتونن بین غریبه و آشنا فرق بذارن؟؟؟ممنون میشم پاسخ بدین با تشکر
  در ضمن تغذیش هم به بهترین شکل بوده معمولا سیب زمینی هویج و سینه مرغ و برنج

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   سلام،

   وقت شما هم بخیر،

   برای اینکه سگ گارد (نگهبان) بشود احتیاج به آموزش و تعلیم دارد. می توانید از یک مربی سگ برای تعلیم او استفاده نمایید.
   احتمالا چون داخل خانه بزرگ شده اجتماعی بار آمده و بی دلیل حمله یا پارس نمی کند.

   دکتر اعتضادی

 2. حدیث گفته:

  سلام میخواستم بدونم برای سگی که مشکل کلیه داره چه غذایی بهتر است البته به غیر از غذای خشک رنال که براش گرفتم و نمیخوره
  میخواستم بدونم مجاز به خوردن چه غذاهایی هست

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   غذاهای رنال معمولا بهترین گزینه برای سگ های با بیماری کلیوی هستند چون میزان پروتئین و فسفر بسیار پایین دارند. شما می توانید از غذاهای با پروتئین کم (زیر ۴%)، فسفر اندک و بدون سدیم استفاده نمایید. غذاهای با فیبر بالا و پروتئین کم و بدون نمک بهترین گزینه برای تغذیه این حیوانات خواهند بود. می توان از سفیده تخم مرغ، سینه مرغ پخته بدون پوست برای منبع پروتئین، بلغور، سیب زمینی، نان کامل برای منبع کربوهیدرات و سبزیجات (به جز اسفناج) استفاده کرد.

   دکتر اعتضادی

 3. نسیم گفته:

  سلام من یه هاسکی ۵ماهه دارم دیروز یه لنگه جوراب خورد ، امروز اصلا دستشویی نرفته، چیکار باید بکنم خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   خوردن پوست مرغ معمولا مشکلی در سگ ایجاد نمی کند ولی درمواردی نیز باعث مشکلات گوارشی می شود. البته غذا نخوردن، بی حالی و کسل بودن در سگ علل بسیار مختلفی می تواند داشته باشد که یکی از آنها دل درد می باشد. اگر دل درد ناشی از خوردن بیش از حد پوست مرغ یا خوردن پوست مرغ با ادویه فراوان باشد. توصیه می شود غذاهای با هضم ساده مانند مرغ پخته و برنج و ماست در دستری حیوان قرار دهید. توجه داشته باشید اگر بعد از گذشت ۲۴ ساعت سگ همچنان از خوردن غذا امتنا کرد و بی حال بود، احتیاج به مراجعه و معاینه توسط دامپزشک وجود دارد.

   دکتر اعتضادی

 4. رضا گفته:

  ببخشید من یکم شک دارم به نظر من دیدم که سگ من پلاستیک رو خورد ولی به نظر شما هم میتونه بخوره و اگه میشه بگین چه اتفاقی می افته و باید چیکار کنم ممنون میشم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بستگی به میزان پلاستیک بلعیده شده دارد. اگر مقدار زیادی پلاستیک است خورده ممکن است موجب انسداد در دستگاه گوارش شود. اگر مقدار آن کم بوده و آن را تکه تکه کرده است و همراه غذا خورده امکان دفع آن توسط مدفوع وجود دارد. لطفا به مدفوع حیوان خود توجه داشته باشید در صورت عدم دفع مدفوع سریعا به دامپزشک مراجعه فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 5. احمد ميرزايي گفته:

  سلام .سگ من اندازه يك قاشق خامه نون خامه اي و خمير نون باگت خورده و من هم نميدانستم براش پاي مرغ درست كرده بودم و دادم خورد . چند ساعت گذشته و هر چي خورده بالا اورده . كاري هست انجام بدم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   معمولا مشکلات گوارشی ناشی از مصرف نادرست مواد غذایی به راحتی برطرف می شوند و جای نگرانی نیست. می توان حدود ۸ ساعت فقط آب در اختیار حیوان بگذارید سپس از غذاهای با هضم راحت برای او استفاده نمایید. غذاهای با هضم راحت مانند برنج پخته، ماست و مرغ پخته بدون هیچگونه ادویه می باشند.

   دکتر اعتضادی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   کرم های ضد آفتاب ترکیبات مختلفی دارند. لطفا مواد تشکیل دهنده آن را به قسمت مشاوره با دامپزشک ارسال نمایید تا میزان حساسیت زایی آن بررسی شود و اگر لازم بود آنتی دوت آن تهیه و مصرف گردد.

   با تشکر

 6. wild گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من یه توله هاسکی یک ماه و نیمه دارم میخواستم ببینم شیر بطری رامک که خودمون میخوریم میتونم به تولم بدم بخوره یا اینکه باید شیر خاصی بخوره ?

 7. Amir گفته:

  سلام خسته نباشید من یه شیتزو ۴ ماهه دارم و چون تا حالا تجربه نگهداری سگ نداشتم تا حالا خیلی پیش اومده که چیزی خورده یا خودم بهش دادم که بالا آورده از طرفی هم اصن غذای خشک نمیخوره و بیشتر تمایل به غذای ما و مرغ داره امروز هم کوکوی سیب زمینی خورد چند تکه کوچیک که پر از زعفرون بوده و مدام داره بالا میاره میشه یه توضیحی بدین که کدوم ادویه ها رو اصلا اصلا نباید بخوره؟و اینکه اگه مرغ کپک زده خورده باشه ممکنه دلیل استفراغش باشه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   غذای خانگی انسان چون دارای ادویه و پیاز می باشد برای سگ ها مناسب نیست. منظور از ادویه به صورت پیش فرض همه ادویه ها می باشد.
   در رابطه با سئوال دوم، بله مرغ مانده و کپک زده می تواند باعث مشکلات شدید گوارشی در سک ها شود.

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   روز بخیر،

   اگر منظورتان روغن کوهان شتر است. روغن بسیار با کیفیتی است که خاصیت درمانی هم دارد. خوردن آن توسط سگ مشکلی ایجاد نکرده ولی مصرف زیاد آن باعث اسهال در سگ می شود. لطفا روغن را از دسترس حیوان دور کرده و آب فراوان در دسترس حیوان قرار دهید و تا چند روز از غذاهای ساده برای تغدیه حیوان استفاده فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 8. ملودی گفته:

  سلام ببخشید سگ من ۵ ماهشه و امروز یه دونه مغز هسته ی زرد آلو خورده خطرناکه ؟ باید چه کار کنم ؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   اگر واکنش آلرژیک مانند عطسه و آبریزش شدید پیدا نکرده، کاری لازم نیست انجام شود و در آینده از مغز زردآلو برای تغذیه سگتان استفاده نفرمایید. اگر واکنش آلرژیک شدید پیدا کرد لطفا به دامپزشک مراجعه فرمایید.

 9. ایدا گفته:

  سلام خسته نباشید
  سگ من در شهرستان ی مدت دست یکی از اشناها بوده داخل حیاط (باغ )نگهداری میشده بد الان که من دیدمش امروز موی بدنش به صورت گلوله گلوله گره خوره بعضی از جاهاش پره مورچه یا شاید (شپش)بود
  من شستمش خیلی کمتر شد
  میشه کمکم کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   برای حیواناتی که در باغ نگهداری می شوند کک، کنه و شپش در این فصل شایع می باشد. توصیه بنده استفاده از قطره های ضد انگل های خارجی است. در سایت سیناوت می توانید انواع مختلف آن را بررسی و مقایسه نمایید.

   دکتر اعتضادی

 10. پریسا گفته:

  سلام خسته نباشین من یه سگ ده ماهه دارم البته از دو نژاد هست چند شبه شیر گاومیدم بهش چون خودم میخورم اونم دوست داره البته نمیدونستم که ضرر داره از وقتی فهمیدم خیلی نگران حالش شدم ولی حالش خوبه و اسهالم نداره بازم نگرانم چیزی نشه اقای دکتر ؟؟

 11. پریا گفته:

  سلان وقت بخیر سگ من اخیرا خیلی بد غذا شده فقط گوشت مرغ میخوره به جز اون هیچ چیز دیگه نمیخوره دلیلش چی میتونه باشه؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام، وقت شما هم بخیر، معمولا سگ هایی که غذای تازه خانگی می خورند رغبت چندانی به غذای خشک نشان نمی دهند. راه حل این است که کم کم غذای تازه و غذای خشک را با هم مخلوط کنید و تدریجا میزان غذای تازه را کمتر کنید.

 12. شیما گفته:

  سلام خسته نباشید من امروز چندتا بادم بدون نمک به سگم دادم نمیدونستم ضرر داره الان باید چکار کنم یعنی خطرناکه؟ یکم تند نفس میکشه ولی حالش خوبه

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   روز بخیر،

   معمولا خوردن چند عدد بادام برای سگ مشکلی ایجاد نمی کند. لطفا آن را از دسترس حیوان خود دور نگه دارید. مصرف زیاد آن و به صورت طولانی برای سگ توصیه نمی شود.

   دکتر اعتضادی

  • محسن گفته:

   سلام
   من بدون اطلاع از اینکه بستنی برای توله هام ضرر داره بهشون یه نصفه بستی دادم ،ممکنه با همین یه بار مشکلی واسشون پیش بیاد ؟،چهل روزه هستن .
   سپاس

   • محمودرضا اعتضادی گفته:

    با سلام و احترام،

    روز بخیر،

    اگر آلرژی یا مشکل گوارشی پیدا نکردند، خیر.
    بهتر است از دادن بستنی به توله ها خودداری نمایید ولی معمولا دادن بستنی به مقدار کم یک دفعه مشکل حادی ایجاد نمی کند.

    با تشکر
    دکتر اعتضادی

 13. روشن گفته:

  با سلام
  من یه سگ ماده ۵ ساله نژاد شیتزو دارم
  تا همین چند وقت پیش نمیدونستم که انگور و کشمش و گردو و گوجه فرنگی خوب نیست برای سگ ، انگو و کشمش توی این مدت از زندگیش شاید ۴ تا ۵ بار یه دونه داده باشم هر بار ، گردو هم همین طور بعضی وقتا که خودمون می خوردیم مثلا از دستمون میوفتاد می رفت زود بر می داشت میخورد ،ولی من ندیدم توی سیستم ادراری و چیزی تاثیر گذاشته باشه و یا اسهال و استفراغ بگیره ، گوجه فرنگی هم بعضی اوقات یه کم خرد میکردم میدادم میخورد الان خوبه و مشکلی نداره ، سونوگرافی هم انجام شده بود چیزی دیده نشده ، البته الان مدتی هست که فهمیدم دیگه ندادم ، به نظر شما ممکنه به کلیه و کبدش اسیب زده باشه ، خیلی نگرانم ، لطفا راهنمایی کنید.
  با تشکر

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   روز بخیر،

   سگ ها معمولا کشمش و گردو را خیلی دوست دارند. به خاطر فیزیولوژی بدن سگ ها و احتمال ابتلا به دیابت دادن کشمش و خرما توصیه نمی شود. البته لازم به ذکر است به جز موادی که دادن آن به سگ ممنوعیت دارد سلامت حیوان با چند عدد گردو و خرما و کشمش دچار مشکل نمی شود. دادن گردو با پوست به علت امکان شکستن پوست آن به قطعات تیز که امکان سوراخ کردن روده را دارد توصیه نمی شود. در مورد سگ شما، سونوگرافی مشکلاتی از قبیل انسداد، بزرگ شدن کبد و سنگ مثانه و کلیه را بررسی می کند. برای اطمینان از عملکرد صحیح کبد و کلیه آزمایش خون و ادرار مورد نیاز است. البته مجددا خدمتتان عرض کنم خوردن چند عدد کشمش و گردو معمولا مشکلی برای حیوان ایجاد نمی کند. لطفا از دادن این غذا ها به صورت مداوم اجتناب نمایید.

   دکتر اعتضادی

 14. وفا گفته:

  سلام، سگی دارم ۶ ماهه از نژاد شیتزو.‌ دو روز پیش یک عدد هسته سخت زردآلو رو درسته قورت داده. غذاش رو میخوره و مشکل دفع هم نداره یعنی به مانند روزهای قبل میباشد، فقط دیروز دو بار سعی کرد بالا بیاورد ولی فقط مایع آبکی بود. دکتر راه حل شما چیست؟ خیلی نگرانم، با سپاس

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   هسته زرد آلو معمولا در سگ های بزرگتر از راه مدفوع دفع می شود. در سگ های نژاد کوچک مخصوصا توله ها خوردن هسته میوه ها ممکن است در مواردی باعث انسداد در دستگاه گوارش شود. لطفا چک کنید که آیا سگ شما مدفوع می کند یا نه؟ در این مدت فقط از غذاهای نرم و ساده برای تغذیه استفاده نمایید. اگر در ۲۴ ساعت مدفوع کرد و میل به غذا هم داشت مشکل خاصی نیست. در صورت عدم مدفوع در ۲۴ ساعت لطفا به دامپزشک مراجعه فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 15. Aminik گفته:

  بازم سلام و خسته نباشید به شما دوست عزیز !
  راستش بازم یه سوال دارم که خیلی کنجکاوم واجباریه دونستنش برام ؟!!!
  توله سگی که ۳ دوره اول واکسن و انگل تراپی شده و دیگه تا یک سالگی نیازی به وا‌کسن که نداره ؟!!
  پس .. ممکنه بیماری پوستی یا (گر) بگیره؟؟؟!!؟؟؟؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   روز شما بخیر،

   بعد از سه دوره واکسیناسیون توله سگ سالس یک بار به تمدید واکسیناسیون نیاز دارد ولی انگل تراپی باید هر سه ماه یکبار تمدید شود.
   در رابطه با سوال دوم شما، واکسیناسیون جلوی درگیری به بیماری پوستی یا گر را نمی گیرد. واکسیناسیون توله را علیه چند بیماری مهلک ویروسی نظیر هاری و هرپس ویروس مقاوم می کند. در صورت درگیری به بیماری پوستی باید درمان مربوط انجام گیرد.

   با تشکر
   دکتر اعتضادی

 16. Aminik گفته:

  سلام…
  ممنون از جوابی که دادید !!!
  یه سوال دیگه .
  امروز که داشتم بدن تولمو چک میکردم
  به چنتا دونه قرمز که خخخخخخیییلی شبیه به جوش بود روبرو شدم .

  با دوتا از دونه ها یخورده وَر رفتم …دیدم ترکید …خیلی کم ازش یه مایع تقریباً شیری رنگ بیرون اومود .
  خوااااااااهش میکنم این بارم راهنمایی کنید .
  این یکی دیگه خخخخخیییلی داره به مُخَم فشار میاره که خدایی نکرده چیزی نباشه …..جدّاً نگرانشم : -(

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   سلام،

   روز شما بخیر،

   جوش در تولگی علل مختلفی می تواند داشته باشد. شایعترین علل جوشهای چرکی عفونی و یا قارچی می باشد. اگر جوشها ترکید محل را با پنبه الکل پاک نمایید. اگر دوره درمان جوشها طولانی شد و در نواحی دیگر هم التهاب پوستی یا جوش مشاهده نمودید بهتر است به دامپزشک مراجعه نمایید تا با معاینه علل اصلی را پیدا نموده و درمان لازم انجام شود.

   با تشکر
   دکتر اعتضادی

 17. Aminik گفته:

  سلام .
  من یه امریکن پیتبول دارم.
  راستش تو کلیپای خارجی سگاشونو که آدم میبینه حاااال میاد !!!
  یکی از سوالایی ک داشتم اینه .
  اونجا تویه دهان سگ (سقف دهان) همیشه قرمزه .ولی اینجا یا بهتره بگم تا الآن هر سگی که داشتم همیشه سقف دهانش رنگ کبود بخودش گرفته .
  بنظرتون ممکه بخاطر غذا باشه .یا مکمل یا چیز دیگه بهش میدن ؟؟؟
  !!!!!!!!!!! بنظر شما خون به سگم بدم بخوره .؟؟؟!!!!!؟؟؟
  این یکی از سوالای مهمم بود که همیشه خواستم از یه شخصی که تو این رشته تخصص داره بپرسم ولی یادم مرفت…..
  رااستی کَشک آب کنم به سگم بدم ؟؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   با تشکر از کامنت شما.

   در رابطه با سوال رنگ سقف دهان، به خیلی موارد بستگی دارد از جمله سن، نژاد، میزان فعالیت، میزان اکسیژن خون و خیلی موارد دیگر، ولی این مسئله به تنهایی نشان دهنده مشکل خاصی در حیوان نیست.
   به هیچ وجه به حیوان خود خون ندهید. خون منشا بسیاری از بیماریها می باشد. حتی المقدور از غذاهای پخته و یا خشک استفاده فرمایید.
   کشک کم نمک منشا بسیار خوبی از کلسیم است که برای حفظ استحکام استخوانها و دندان های سگ مفید می باشد. بهتر است از کشک پاستوریزه و یا جوشانده استفاده فرمایید.

   با تشکر
   دکتر اعتضادی

 18. sara گفته:

  سلام خسته نباشید . سگ من نژادش شیتزو هستش و دو سالو سه ماهشه ، ناغافل ۵ تا خرما با هسته خورده ، چیکار باید بکنم ؟ میترسم هسته ها باعث انسداد روده بشه و یا قند موجود در خرما براش ضرر داشته باشه . ممنون میشم راهنماییم کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و عرض ادب،
   مشکل دیابت در سگ با مصرف طولانی مدت خرما و یا شیرینی جات ایجاد می شود و خوردن چند عدد خرما مشکلی برای سگ ایجاد نمی کند. دررابطه با هسته هم زیاد نگران نباشید معمولا با مدفوع دفع می شود. اگر به مدت ۲۴ ساعت دفع نداشت می توان به مشکل انسداد مشکوک شد.

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   سگ شما تا زمانی که به محیط و غذای جدیدش عادت کند اندکی زمان می برد. ولی با این حال از دادن استخوان های بلند پخته شده به سگتون خودداری فرمایید. یک بلاگ در مورد ” آیا تغذیه سگ با استخوان صحیح است؟” ترجمه شده که از شما دعوت می کنم این مطلب را هم مطالعه بفرمایید.

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام، بله غذای خشک به علت بالانس مواد غذایی مناسب و طبقه بندی براساس سن و نژاد مناسبتر از غذاهای دیگر می باشد ولی با این حال از غذاهای خانگی با رعایت برخی موارد هم می توان برای تغذیه سگها استفاده کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت