۸ کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید!

8 کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید

۸ کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید!

نویسنده: کتی بلومنستاک

مترجم: دکتر محمودرضا اعتضادی

با وجود یک یا دو گربه در خانه، ممکن است بعضی اوقات حتی بهترین و دلسوزترین صاحبان حیوانات خانگی هم به تنگ بیایند و از توجهات خویش نسبت به گربه خود بکاهند. حتی ساده ترین و کوچکترین سهل انگاری ها و تغییرات رفتاری صاحبان گربه ها ممکن است پیامدهای بزرگی در سلامت گربه ها و کیفیت زندگی آنها داشته باشد. در اینجا ۸ کاری که شما هرگز نباید با گربه های خود انجام دهید آمده است.

توجه داشته باشید مقاله  “8 کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید” به عنوان یک راهنمای کامل و قطعی برای مراقبت از گربه ها نوشته نشده، بلکه به عنوان یک یادآوری برای طرز تعامل روزانه و نگهداری صحیح گربه های محبوبتان است.

هدف ما این است که صاحبان گربه از طریق پیشنهادات ارائه شده، مواردی را که اغلب نادیده گرفته می شود و باعث نگرانی می شود را مورد توجه قراردهند. تیم  PetMD تقلید کردن را توصیه نمی کند، این مطالبی که در اینجا گردآوری شده است، برای اندازه گیری دقیق مسائل نیست و بیشتر برای گرفتن ایده برای مواجهه با مسائل مربوط به گربه خانگی شماست.

درمان کک یا کرم قلبی را نادیده بگیرید!

گربه شما در داخل خانه است و به ندرت با حیوانات دیگر تماس پیدا می کند. پس چرا نگران پیشگیری آلودگی با کک و کرم قلبی برای گربه داخل خانه باشم؟ باور کنید یا نه، کک ها و پشه هایی که ناقل کرم های قلبی هستند، می توانند به راحتی به خانه شما وارد شوند و مشکلات بزرگی را برای گربه های شما به وجود آورد. ممکن است گربه شما پس از ملاقات یک دوست و بازی با سگ یا گربه آنها دچار آلودگی شود و همچنین پشه های ناقل می توانند از طریق یک درب یا پنجره ای که فقط چند ثانیه باز است وارد شوند و گربه شما را مبتلا کنند.

خبر خوب این است که با توجه در دسترس بودن طیف بزرگی از محصولات پیشگیری و درمان کننده، حفظ گربه ها ازکک و کرم قلب بسیار آسان است. (واقعیت نه چندان خوب: درمان قطعی برای از بین بردن کرم های قلبی در گربه ها وجود ندارد و عفونت ها می توانند کشنده باشند).

گربه خود را خارج از منزل بدون نظارت رها کنید!

فکر می کنید ایده خوبی است که گربه شما بدون قلاده در مدت طولانی برای کشف محیط پیرامونش در بهار به گشت زنی خارج از خانه بپردازد؟  او می داند که کجا زندگی می کند و هرگز سرگردان نمی شود، درست است؟ اشتباه. واکنش گربه خانگی شما به فضای بزرگ خارج از منزل ممکن است کنجکاوی، سردرگمی و یا ترس باشد.

ممکن است داخل ترافیک خودروها گرفتار شود یا وقتی که با یک سگ عجیب و غریب رو به رو می شود، در حال فرار سقوط کند با بین بوته ها گیر بیفتد. بنابراین بهتر است زمانی که گربه محبوبتان را بیرون می برید تمام مدت در کنار او حضور داشته باشید و برای راحتی خیال خودتان و سلامتی او از قلاده و مهار مناسب استفاده کنید.

پنجره ها را باز بگذارید!

پنجره های باز می توانند خطر بالقوه ای را برای گربه های کنجکاو ایجاد کنند. هیجان ناشی از دیدن پرواز یک پروانه ممکن است باعث شود گربه محبوبتان او را تعقیب کند و پا به دنیای ناشناخته و پرخطر بیرون بگذارد. اگر در هنگام وقوع حادثه در محل کار باشید، ساعت ها می گذرد، قبل از اینکه متوجه شوید گربه شما آسیب دیده یا گم شده است.

بنابراین ساعاتی که در منزل نیستید برای حفظ امنیت گربه خود، اطمینان حاصل کنید که یا پنجره ها کاملا بسته هستند یا فقط درحد چند سانتیمتر باز هستند.

ویزیت دامپزشکی را نادیده بگیرید! 

گربه شما سالم به نظر می رسد. او خوب غذا می خورد، خوب به نظر می رسد و فعالیت طبیعی دارد. اما گربه ها، مانند انسان ها، می توانند مشکلات جسمی ظریفی را تجربه کنند، از بینایی نامناسب تا اختلال عملکرد کلیه. گربه ها در پنهان کردن مشکلات و دردهای خود استاد هستند. ویزیت سالانه دامپزشکی می تواند شروع هر گونه مشکلات بهداشتی را تشخیص دهد و مشکلات جزئی را قبل از حاد و خطرناک شدن آنها درمان کند.

دکتر برد لورا از بیمارستان حیوانات کوچک سنکا به petMD  گفت: “به صورت حداقل، شما باید اطلاعتی در مورد سلامتی گربه خود با توجه به تاریخ داشته باشید که در صورت بروز هر گونه مشکل، سابقه بیماری مشخص باشد و کمتر موجب غافلگیری شود”.  بنابراین بهتر است با دامپزشک مشورت کنید.

وقت رانندگی گربه خود را روی پای خود نگه دارید!

اکثر گربه ها دوست ندارند وقت مسافرت با ماشین، در باکس  کوچک خود بمانند، اما یک گربه آزاد در یک وسیله نقلیه موتوری می تواند بسیار خطرناک باشد و مثل یک موشک به این ور و آن ور برود، موجب حواس پرتی و انحراف راننده شود، به خود آسیب برساند یا از پنچره به بیرون بپرد. با یک گربه آزاد در ماشین، رسیدن به مقصد فاجعه است. برای یک سفر ایمن، گربه خود را داخل باکس قرار دهید و باکس را روی صندلی عقب بگذارید. از قرار دادن باکس در صندوق عقب پرهیز کنید که باعث وحشت گربه می شود.  

گربه خود را به زور از روی میز هل دهید!

کنجکاوی یک گربه اطراف ظرف مرغ سرخ شده روی میز آشپزخانه ممکن است برای شما آزار دهنده باشد، اما او سزاوار نیست که مانند یک بچه گربه غریبه خیابانی با او رفتار شود. هل دادن یا پرتاب کردن گربه، می تواند باعث سرخوردگی او شود و هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی به او آسیب برساند. همیشه با گربه خود با ملایمت رفتار کنید. در این صورت، گربه شما هم بیشتر به خواسته های شما احترام می گذارد.

مسواک زدن برای گربه لزومی ندارد!

گربه ها دوست ندارند هر کسی مرواریدهای سفید دهانشان را لمس کند و بی میل بودن گربه ها برای باز کردن کامل دهان خود برای انجام نظافت دندان ممکن است شما را متقاعد کند که برای حفظ لبخند زیبای آنها، تشویقی محافظت از دندان کافی است.

اما در نهایت، انباشت پلاک ها به تارتار تبدیل می شود که می تواند به درد و حتی به از دست رفتن دندان در گربه ها منجر شود. مسواک زدن دندان های گربه در هر روز یا حداقل چند بار در هفته، بهترین راه نگه داشتن لثه ها و دندان های سالم است و همچنین باعث کاهش هزینه های گزاف پرکردن و جرمگیری دندانپزشکی است.  

هربال (گلوله مو) را نادیده بگیرید!

گربه ها دائما مشغول مراقبت و لیسیدن خود هستند و زبان آنها دائما مشغول جمع کردن خز و موهای سست از روی بدن است، که در نهایت پس از آن بلعیده می شود. هنگامی که گربه شما دچار هربال (جمع شدن گلوله مو در معده) می شود، احتمالا کمی ناآرام و آزاردهنده می شود و به خود می گویید، گربه ها همین جوری هستند دیگه! و به تمیز کردن بهم ریختگی ها می پردازید.

اما وقت گذاشتن برای برس کشیدن گربه ها باعث می شود بیشتر موهای سست به برس بچسبد و هربال به میزان قابل توجهی کاهش یابد. با این کارهم گربه ها از این توپ های مویی نمی گیرند هم به فرش اتاق نشیمن کلی موی گربه نمی چسبد.

هربال های مکرر می توانند نشانه ای از بیماری دستگاه گوارش باشند. اگر مجبور باشید بیش از یک یا دوبار در ماه گربه خود را تمیز کنید، حتما با دامپزشک خود صحبت کنید.

مصرف خمیر مالت بصورت روتین می تواند باعث عدم تشکیل گلوله مویی در معده و دفع آن شود.

منبع: PetMD

912 دیدگاه برای “۸ کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید!

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   شیر بدون لاکتوز یا شیر خشک مخصوص براشون تهیه کنید و در جای گرم نگهداریشون کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • Kiana گفته:

   خودش نمیتونه دسشویی کنه. با یه دستمال تمیز و مرطوب نرم محل دسشویی پایین شکمش رو ماساژ بدین تا بتونه دسشویی کنه

 1. زهرا گفته:

  سلام ببخشید من یه بچه گربه ی ۱ماهه رو که یه رگش پرشینه یه رگش گربه معمولی رو میخوام تو خونه نگه دارم ولی یه عروس هلندی هم دارم که اصلا تو قفس نیست و همیشه بیرونه میخوام بدونم میتونم کاری کنم گربه پرندمو نگیره یا بهش عادت کنه و باهاش دوست بشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بهتر است که بهم نگهداریشون نکنید .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 2. پرنیان گفته:

  سلام من گربه ی dsh دارم و از بچگی میره بیرون و میاد واس خودش روزی ۴ بار و اگه نذارم بره بیرون انقدر صدا در میاره که همه همسایه هارو اذیت میکنه.خواستم بپرسم بخاطر کرونا عیبی نداره هر دفعه که شب میاد کلا بخوابه بشورمش؟ چیکارکنم کلا بیرون دیگه نره خیلی وسواس شدم من همش دارم دعواش میکنم بخاطر کرونا خیلی میترسم اصلا نمیتونم دیگه بغلش کنم خیلی ناراحتم لطفا زود جوابمو بدید اصلا اعصابم ناراحت شده دلم برای بغل کردنشم تنگ شده دلمم میسوزه براش

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   میتونید با ضدعفونی کننده های مخصوص پِت استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 3. سولماز گفته:

  سلام من یه گربه ۳ هفتگی رو به سرپرستی گرفتم وقتی دسشویی داره تو خاکش دسشویی میکنه ولی نمیتونه خودشو تمیز کنه و من مجبور میشم گربه رو بشورم فقط قسمت محل ادرارشو ایا مشکلی ایجاد میکنه میتونم بشورم؟یا با دسمال مرطوب تمیز کنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   رفته رفته آموزش میبیند .فعلا برای مدتی خودتون تمیز کنید تا بزرگتر شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 4. مهتاب گفته:

  سلام من یه گربه پرشین پیدا کردم سنشو نمیدونم و نمیدونم که واکسن زده یا نه.میخوام نگهش دارم اما شرایط نگهداریو هزینه واکسنش رو هم نمیدونم.میشه راهنماییم کنین که هر چند وقت یک بار واکسن میخواد و هزینه واکسن زدنش چقدر هست؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بعد از مراجعه به دامپزشکی و تعیین سن،باید به مدت دو دوره واکسن تزریق شود و هر ۳ ماه انگل تراپی و چکاپ انجام شود. تکرار واکسن ها سال بعد از تزریق است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Saqi گفته:

    سلام وقتتون بخیر من دوسالی هست که یه گربه رو از بچگی بزرگ میکنم اما بیرون خونه هست همیشه و داخل خونه نیومده و من وابستگی زیادی دارم بهش
    ما درحال جابه جایی هستیم میخواستم ازتون بپرسم که
    ۱)اگه گربه رو به خونه جدید منتقل کنم اما بیرون از خونه باشه نه داخل، ممکنه که چون عادت نداره گم بشه و یا فرار کنه؟
    ۲)بنظرتون گربه رو تو به قلمرویی که داره رها کنم بهتر هست یا ببرم؟ چون میترسم اونجا گم شه و با گربه های دیگه اونجا دعوا بگیره..

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     اگر به اون محیط عادت دارد ،بهتر است در همان محیط رهایش کنید ،چون تعیین قلمرو و محیط جدید برایشان سخت است.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 5. نورا گفته:

  سلام دوستان
  من تازگی ها تصیمیم گرفتم گربه بگیرم ولی چند تا سوال ذهنمو مشغول کرده
  ۱قیمت دو تا بچه گربه عادی یعنی از نژاد خیلی خاصی نیستن چقدر میشه؟
  ۲ اگه گربه پرده ها و مبل رو خراش داد چیکار کنم تا اینکارو نکنه؟
  ۳ بهتره ظرف خاک گربه کجا باشه تا خودش زودتر یاد بگیره که ظرف خاکش کجاست تا موقعی که خرابکاری داره بره پیش ظرف خاکش؟
  ۴ دو تا بچه گربه الان یا وقتی که بزرگ بشن شب ها میو میو ی بلند میکنن؟ و برای جلوی گیری از اینکارشون چیکار کنم؟
  ۵ به بچه گربه بهتره چه غذایی بدم تا چاق نشن ولی سالم بمونن؟
  ۶ از اون جایی که گربه از آب بدش میاد چطوری گربه ببرم حمام؟
  ۷ برا مسواک گربه چیکار کنم تا دهنش رو باز کنه؟
  ۸ اگه یبار برم بیرون گربه بهتره با قلاده ببرم با خودم یا بزارم بمونه خونه؟ آخه میترسم وقتی خونست کار بدی کنه
  ۹ اگه موهای گربه چسبید به فرش و پتو چیکار کنم تا اینکارو نکنه؟
  ۱۰ به گربم میشه میوه بدم؟اگه میشه چه نوع میوه هایی؟
  ۱۱ ما تو حیاطمون یه باغچه داریم اگه گربه رو بردم تو باغچه بعد ککی چیزی گرفت چیکار کنم؟
  ۱۲ از کجا میتونم یه گربه بخرم؟ لطفا بهم بگید از کجا گربه بخرم که گربشم مریض نباشه
  ۱۳ برای وا کسن های گربه به کجا مراجعه کنم و برای پیشگیری از حوادث بد برای گربم چیکار کنم؟
  ببخشیو که اینقدر زیاد سوال پرسیدم لطفا جوابمو بدید آخه خیلی برام مهمه بعد از اون برا تخت گربه میتونم برا گربم یه پتو بگیرم رو ش بذارم؟ آخه تابستونا کولر خونه ما تا آخر تابستون روشنه میترسم گربه سردش بشه سرما بخوره

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در رابطه با حس غریری اسکرچ کردن یا خراش باید برایش اسکرچر تهیه کنید تا حسش ارضا شود .
   و ظرف خاک و غذایش باید از هم دور ولی در زاویه دید هم باشند . هفته اول باید در تایمی که فکر میکنید زمان دفعش است و چندین مرتبه در روز روی خاکش قرارش دهید تا یاد بگیرد.در ارتباط با بیماری ها و سوالات تغذیه ای بعد از به سرپرست گرفتن و چکاپ حضوری توسط دامپزشک این موضوعات قابل بررسی است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 6. Bahar گفته:

  سلام خسته نباشید ،من یک بچه گربهbritish shorthair گرفتم که ۹ هفته گی آوردمش الان یک هفته است که پیشمه و خیلی وابسته شده حتی ۲ دقیقه تنها میمونه سرو صدا میکنه حتی شب تنها نمی‌خوابد و نمیزاره منم راحت بخوابم و به زودی باید سر کار برم و نمیدونم چه جوری باید یادش بدم شبا تنها بخوابه و در طول روز هم همش تو بغل من نباشه کلا بهم میگه هیچ کاری نکن فقط منو ناز کن وگرنه میاد تو صورتم میو میکنه .ممنون میشم راهنماییم کنید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   سعی کنید کم کم و از ساعتهای کم شروع کنید تنهایش بگذارید و بعد از حضورتان حسابی برایش وقت بگذارید و تشویقش کنید.اگر به یکباره تنها شود باعث افسردگی و گوشه گیری اش میشود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 7. سارا گفته:

  سلام، گربه من خوب غذا می خوره و ظاهرش هم سرحال است اما با اینکه وزن بدنش کم نشده صورت و گردنش خیلی لاغر شده، می خواستم علت را بپرسم؟ سپاسگزارم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   مشکلی نیست.علتش بالغ شدنش و فیزیک نژادی اش است .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 8. نگار گفته:

  سلام گربه من کنه روی تنش هست براش شامپو و پودر ضد انگل خریدم ولی میترسم لیس بزنه مشکلی پیش نمیاد ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   میتونید در مواقع استفاده از گردنبند الیزابت استفاده کنید.
   و میتونید بجای پودر از اسپری استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • فرزانه گفته:

   عزیزم ما گربه ها مون رو بردیم شمال کنه بهشون چسپید، پنبه الکلی روی حدود ده ثانیه روی کنه نگه دار باعث میشه شل بشه، بعد با موچین جداش کن، دقت کن سر داشته باشه و نیشش تو بدن گربه جانمونده باشه،ظاهرا پنبه الکلی باعث میشه کنه اتصالشو شل کنه، بعد روی آتیش بگیرش و بهیچ وجه لهش نکن، این اطلاعاتی که از نت گرفتیم و با همین روش کنه های گربه هامو نوجدا کردیم

 9. ززهرا گفته:

  سلام. بنده یه گربه تقریبا یک ساله که تمام مدت بیرون بزرگ شده رو می خوام به خونه بیارم. خواستم بدونم می تونه به محیط خونه عادت کنه؟ و دچار افسردگی نمیشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیزسلام

   بهتر است این کارو نکنید چون هم خودتون اذیت میشید و هم گربه تون.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 10. k.k گفته:

  سلام
  من میخوام یه گربه پرشین ۴۰ رو بگیرم اما هنوز قطعی نشده چون یه سگ گرفتم ولی خیلی اذیت میکنه و پارس میکنه همه رو کلافه کردم از طرفی مادرم هم ازش میترسه برا همین میخوایم با گربه عوضش کنیم ولی خب چون مادرم از گربه هم میارسه میخواستم بدونم که نیازی به فضای زیادی نداره؟ چون به شرطی اجازه دارم بگیرم که فقط و فقط تو اتاقم باشه . بیرون هم وسیه شکستنی و گلدون زیاده
  یه سوال دیگه هم داشتم اگر بعد از مدتی تو حیاط بزارمش فرار نمیکنه یا از دیوار بالا نمیره چون دیوار خونمون خیلی کوتاهه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   فضای اتاق برای زندگی یک گربه بسیار کوچک است و به مرور دچار افسردگی میشود و درباره تصمیم دوم شما ،گربه های پرشین در مدت طولانی نمیتوانند در حیاط و فضای بیرون از خانه زندگی کنند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 11. nadia گفته:

  سلام خسته نباشین.من یک گربه پرشین دارم که مهر ماه میشه ۳ سال دو سال و خورده ای داره دو تا سوال داشتم این گربه ی عزیز من تمام دسته ی مبل و باطل کرده هی میره اسکرچ میکنه ما براش ۴ تا خریدیم حتی اسپره ی بابونه هم زدیم که خوششون میاد اما باز رفت سراغ مبل.. ایا میشه کاری کرد که این سراغ مبل نره ؟
  سوال دومم اینه که گربه ی من گاهی وقتا به غذای خشک نمیدونم واکنش نشون میده بالا میاره هرچه غذا شو عوض کردم گفتم شاید حساسیت داره اما بالا میاره مالت هم بهش دادم اما نمیدونم چرا الان غذاش هم سلبون هست که دکترای دامپزشک خیلی تعریف میکنن ایا میتونین دلیلشو بهم بگین؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اسپرهایی وجود دارند که روی مناطقی که نمیخواید گربه تون دست بزنه اسپری میکنید و در رابطه با تغذیه هم ابتدا وضعیت سیستم گوارشش را زیر نظر دامپزشک چک کنید ،احتمال دارد مشکل گوارشی وجود داشته باشد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 12. سامانی گفته:

  سلام و عرض ادب
  چند روز یه گربه پرشین سوپرفلت خریدم، کلا خوابه، شاید در مجموع ۲ساعت ببشتر بیدار نباشه. خیلی ارتباط برقرار نمیکنه. به اسباب بازی گربه ها اصلا واکنش نشون نمیده، با دامپزشک مشورت کردم گفتن چون خوراکش خوبه و دفع به موقع داره پس مشکلی نداره. میخواستم بدونم چقدر طول میکشه تا با ما ارتباطش خوب بشه و یه مقدار سرحال تر بشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   گربه های پرشین حدودا ۱۵ تا۱۸ ساعت میتونن در روز بخوابن.نگران نباشید تا کم کم به شما و محل خانه عادت کند و برای بازی کردن با شما اعتماد کند،کمی زمان میبرد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 13. Saniya گفته:

  سلام و عرض ادب
  خاله من حدود ۴یا ۵ سال پیش گربه dshرا از خیابان آورد و من هم حدود ۶ماه پیش یه گربه پرشین کراماتیک چشم دو رنگ گرفتم که من وقتی گربرو آوردم خانه گربه من و گربه خالم باهم دوست بودن همش پیش هم میخوابیدن خیلی همو دوست داشتن هردو هم ماده هستن بعد ۵ماه گربهdshگربمو بد جور میزنه تا چشمو ازش میگیرم گربمو میزنه هی گربه هرو دعوا میکنم و یا میگم نه اینکارو نکن بازم میکنه نمیدونم چیکار کنم میشه لطفا دلیلش را بگویید
  ممنون میشم به سوالم پاسخ بدهید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   گربه ها شدیدا روحیه حساسی دارند .
   بعد از گذشت چند وقت حس کرده قلمروعش در خطر است و دیگه برای خودش نیست.برای همین عکس العمل نشون میده.سعی کنید کمتر کنار هم نگهشون دارید و محبت و توجهتونو ازش کم نکنید که دچار حساسیت بیشتری شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 14. tina_mrd1378 گفته:

  سلام وقتتون بخیر باشه
  من یه گربه پرشین کلاسیک ماده دارم که ۶ سال و ۸ ماهشه و هم آرومه هم بازیگوش و به شدت مظلوم و مهربونه. وقتی از پنجره گربه‌های دیگه رو میبینه صداشون میکنه و با علاقه بهشون نگاه میکنه و ماه‌ها همون جا رو نگاه میکنه تا گربه رو ببینه.
  میخواستم بپرسم اگر توله گربه‌ای بیارم مشکلی برای گربه اولم نداره؟ همه میگن اینکار رو نباید کرد و گربه افسرده میشه یا ممکنه به گربه‌ی جدید آسیب برسونه.
  این کار از نظر شما صحیحه ؟ اگر میشه نر خوبه یا ماده ؟ چه نژادی ؟ من خودم چند تا نژاد رو خوشم اومده با توجه به خلقیات اخلاقی گربه‌ام و اونا : اسکاتیش ، مو کوتاه آمریکایی ، بیرمن ، رگدال ، راشن بلو
  البته نمیدونم همشون تو ایران پیدا میشن یا نه. ممنون میشم نظرتون و هر میشنهادی دارید رو بگید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   با توجه به سن اش و خلق و خو گربه ها پیشنهاد میکنم اینکارو نکنید …
   از نظر روحی بسیار زیاد صدمه میخورد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 15. هستی گفته:

  سلام من هستی هستم و علاقه زیادی به نگه داری از گربه دارم ولی با اطلاعاتی که در گوگل می خونم هر لحظه پشیمون تر میشم اینکه همه آنها صحت داره و باید نگران بود؟ مثلا اینکه اگر موی گربه در دهنتان برود مسموم می شوید و غیره
  و اینکه در خانه ی ما وسیله شکستنی زیاده و مادرم خیلی روی آن ها حساسه اینکه می ترسم گربه روی آن ها بپره و بشکونتشون این یه مشکل خیلی بزرگه برام در مورد خرید گربه
  در مورد هزینه هاش چطور میان که خیلی هزینه داره اگه میشه راجب هزینه هاش یکم توضیح بدید
  اینکه جا خاک گربه باید در همان اتاق باشد؟؟
  گربه قابل کنترل هست و می توان برای اون محدودیت قاعل شد؟؟
  راجب بیماری های گربه چطور؟؟
  می تونیم گربه رو مثل خودمون هر هفته به حموم ببریم؟؟
  گربه را تنها میشه تو خونه گذاشت؟؟ خرابکاری نمی کنه؟؟
  چه نژاد گربه نگهداریش آسون تره؟
  ببخشید اینقد سوال می کنم
  ممنون میشم جواب بدین
  ممنون می شم جواب بدین

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   گربه ها حیواناتی بسیار حساس و در اکثر نژاد ها شیطون و پر جنب و جوش هستند.
   گوشتخوار هستند و برای تهیه غذا ،میتونید خودتان برایش درست کنید و یا از غذاهای خشک آماده استفاده کنید.
   در رابطه با نظافت بسیار تمیز هستند چون خودشان با زبان و بزاقشان خودشان را تمیز میکنند و بعد از یادگیری محل خاکش ،دفع را در خاکشان انجام میدهند.
   در رابطه با بیماری های کشنده باید دو الی سه دوره واکسن دریافت کنند و در رابطه با بیماری های مشترک انسان و حیوان که اکثرا انگلی است ضدانگل دریافت میکنند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • نازی گفته:

    با سلام خانم دکتر
    من بینی م رو دو هفته هست عمل کردم یکی از دوستانم زنگ زده که یک گربه خیلی کوچک رو پیدا کرده و چون نمی تونه در تماس با گربه های دیگش قرار بده و هنوز واکسینه نشده میخواد بیاره پیش من تا دو هفته نگه دارم. به نظر شما با توجه به وضعیت ببینی م و حالت ریکاوری بدنم آیا صلاح است که بچه گربه واکسینه نشده رو بیارم حدود دو هفته پیش خودم نگهدارم ؟
    آیا ممکن هست که بیماری مشترکی ایجاد بشه یا آسیبی به مخاط بینی من از طریق میکروب گربه وارد بشه؟ درخت گربه م‌ دارم و می دونم بچه گربه ها از سر و کول آدم بالا میرن… پس احتما چنگ زدنش هم روی بینی م هست .
    سپاس از لطفتون

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     اکثر بیماری های مشترک بین انسان و گربه ها انگلی است و اگر قبل از نگهداریش حتی بصورت موقت زیر نظر دامپزشک چکاپ شود خیلی بهتر است.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 16. حاج محمدی گفته:

  سلام من گربه ام را در خانه نگه داری نمی کنم بعد امروز گردن من را گاز گرفت اما جان
  سوراخ هم نشد فقت یکم شانه ام درد میکنه به نظر شما چه کار کنم به واکسن نیاز داره بعد گربه من همش پفک میخوره

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر زخمِ بازی بوجود نیامده و با بزاقش درگیر نشده مشکلی ندارد.
   حتی در صورتی که زخم هم میشد اگر از تزریق به موقع واکسن هایش اطمینان داشتید ،مشکلی بوجود نمی آمد.
   پفک و موارد ممنوعه را در اختیارش نگذارید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • کامران گفته:

    درود و وقت بخیر
    من یک گربه پرشین هیمالیا یک سال و نیمه دارم. نر هست ش و عقیم نشده چند روزی هست که به شدت علاقه داره بره خونه همسایه پایین ما و با سر صدای نیمه شب بدجوری همه رو کلافه کرده . سابق بدون دردسر شب ها اروم یا می‌خوابید یا جلو در اتاقم ساکت می‌نشست. همسایه ما خونه ش به حیات راه داره نمیدونم شاید دوستی چیزی پیدا کرده!! لطفا کمک کنین ک بیچاره ام کرده

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     سر صدای شبانه و بی قراریش میتونه از علائم فحلی باشد.سعی کنید محل خانه را برایش آرام نگه دارید و در این تایم محبتتان را صد چندان کنید.
     رفته رفته بهتر میشود.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 17. مصطفی گفته:

  سلام خسته نباشید
  من چمد وقت پیش حدودا چهار ماه پیش سه تا بچه گربه پیدا کردم و از اون روز به بعد هروز براشون غذا می برم و باهاشون بعضی وقت ها هم بازی میکنم و الان هم میخوام یکی شون بیارم خونه خب سوال هام هم اینها ست
  ۱ ایرادی نداره فقط یکیشون ببرم چون اون دوتا بزرگ ترن و این چند وقته مثل اینکه مستقل شده باشن کمتر می بینمشون
  ۲باید چه واکسن هایی بهش بزنم و هزینه هاش حدودا چقدره؟
  ۳ این بچه گربه اصلا اهلی میشه( با خودم خیلی جوره میزاره بغلش کنم و همیشه هم خودشو بهم میماله
  ۴تا چند وقت بعد از اینکه بیارمش خونه رفتارش هاش دوباره عادی میشه چون شنیدم جاشون که عوض میشه تا چند وقت رفتارشون هم عوض میشه و بعد چیکار باید بکنم تا این بازه زمانی کمتره بشه
  خیلی ممنون میشم جواب بدید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ۱_نه ایرادی نداره،گربه ای که بچه تر است و به مراقبت بیشتر احتیاج دارد و تحت حمایت قرار دهید.

   ۲_۲ دوره واکسن به فاصله ۱ ماه دریافت میکند که ماه اول شروع واکسیناسیون ۳ گانه و ماه بعد ۳ گانه بعلاوه هاری
   و تکرارش برای سال بعد مقرر میشود.
   در کنار واکسن انگل تراپی هم خواهد شد که همه این موارد را با مراجعه به دامپزشکی از نظر هزینه ای مطلع خواهید شد.

   ۳_بله گربه ها عاشق محبت هستند و به راحتی اهلی میشوند نگران نباشید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 18. کاتیا گفته:

  سلام من ی گربه رویکسال پیش توی خیابون پیدا کردم که تازه بدنیا اومده بود ازظ مراقبتکردم تا اینکه امروز درحیاط بازبوده کنجکاو شده بیرون رفته و بای گربه ی دیگه دعوا کرده حالا برگشته خونه به هرجای بدنش دست میزنم جیغ میکشه معلومه که درد داره اینجام دامپزشک نداره که ببرم چکار باید بکنم که دردش اروم بشه ممنون از راهنماییتون

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   حتما مشکلی وجود دارد که احساس درد میکند.باید از نزدیک و توسط دامپزشک چک شود …نمیتوان به این صورت تشخیص دقیقی گذاشت.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 19. niayesh گفته:

  سلام،ممنون میشم که به این سوالم جواب بدین☺
  من یه مرغ مینادارم،وهمینطور به گربه هم علاقه ی زیادی دارم..سوالم اینکه که میتونم مرغ مینا و گربه رو باهم نگه دارم یا اینکه وجود گربه توی خونه وقتی هم که کسی خونه نیست برای مینام خطر ناکه؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بهتر است این کار را نکنید.هم مرغ مینا و هم گربه بسیار روحیه حساس و ضعیفی دارند که نگهداری هر دو باعث حسادت و افسردگیشان میشود که عواقب خوبی را بدنبال ندارد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 20. ..... گفته:

  سلام خسته نباشید گربه من خیلی نخود شور و گندمک دوست داره میخواستم بدونم براش ضراری نداره نخود شور بخوره؟آخه هر وقت ما میخوایم بخوریم میاد پیش ما و میو میو میکنه که به اونم بدیم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بسیار مضر است و از مصرف مجدد آن برای گربه تان جلوگیری کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Diana گفته:

    سلام . من یه گربه بیرونی رو ۹ ماه دارم بزرگ میکنم و بهش خیلی عادت کردیم
    ولی کل مبل و پرده های خونمون و که تازه عوض کرده بودیم و چنگ چنگی کرده و کلا برا عید هم خجالت میکشیم مهمان دعوت کنیم انقدر که مبل هارو خراب و زشت کرده
    مامان من هم ازین وضع خیلی ناراحته و کلافه اس
    اجیمم قبول نمیکنه ولش کنیم تو خیایابون و برای خودش جفت گیری کنه و زندگیشو بکنه
    منم نمیدونم واقعا چکارش کنم
    شبا هم اصلا نمیزاره بخوابیم همش ازینور خونه میپره میره اونور مامانمم نمیتونه درست بخوابه
    خیلی خیلی اذیت میکنه حتی خیلی بد غذا و برنج نمیخوره فقط گوشت میخواد
    و جایی هم نمیتونیم بریم چون هیشکی نیس پیشش و برا دو سه روز هم اگه بریم یه دسته گلی به اب میده دفعه ی قبل گلدون شکوند
    میخوایم بریم مسافرت جایی نداریم بزاریمش و واقعا خسته شدم ازش نمیدونم چکار کنم از یه طرف هم دلم نمیاد ولش کنم تو خیابون

    اگه ولش کنم تو خیابون میتونخ از خودش مراقبت کنه؟

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     اسکرچ یا خراش دادن از اخلاقهای عام گربه هاست .باید برایش اسکرچر تهیه کنید تا این حسش ارضا شود واگر درکل روز برایش وسایل بازی تهیه کنید و برایش وقت بگذارید و بازی کنید ،انرژی اش تحلیل میرود و شبها میخوابد.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • تینا گفته:

    سلام خسته نباشید من میخوام یک گربه به سرپرستی بگیرم و دوتا جوجه دارم نمیدونم چطوری از هم دورشون کنم یا امکانش هس که کنار هم باشن؟
    ممنون میشم جواب بدین

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     بهتر است بطور همزمان به سرپرستی نگیریتشون.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • یونسی گفته:

   نمک…..فلفل….شیرینی…. اصلن خوب نیست براشون
   هیچ وقت دلتون نسوزه در این مورد چون اسیب میبینن

  • حمیدرضا گفته:

   سلام من یه گربه نر dsh 7 ماهه دارم که تازگی ها اصلا نمیاد بغلم آخه خیلی بغلی بود شب ها پیش خودم میخوابید الان اصلا اینطور نیس. میخواستم بدونم دلیلش چیه؟
   واینکه گربم غذای گربه نمیخوره بیشتر براش مرغ میگیرم . میخواستم بدونم جیگر مرغ براش ضرر داره اگه بخرم براش

   • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

    دوست عزیز سلام

    تایم طولانی بگذارید گرسنه بماند تا مجبور باشد به غذای خشک هم عادت کند.ظرف غذایش را از غذای خشک پر کنید تا نهایتا ۲۴ ساعت مقاومت میکند ولی مطمئن باشید کم کم میخورد و عادت میکند.مصرف مداوم غذای خونگی توصیه نمیشود.

    دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • رقیه گفته:

    سلام دوست عزیز مرغ رو با هویج و
    سیب زمینی یا ماکارونی بزارید بپزه، البته کربوهیدرات زیادتر نباشه که باعث چاقی نشه، جگر مرغ هم براش ضرر داره مخصوصا اگه خام باشه

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     ممنون از راهنمایی شما دوست عزیز…

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 21. حسین گفته:

  سلام من یک گربه از بیرون آوردم الان حالت افسردگی داره همش میخوابه
  میشه راهنمایی کنین که چیکار کنم خوب بشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   سعی کنید اصلا تنهاش نذارید.بیشتر براش وقت بگذارید و باهاش بازی کنید.
   رفته رفته بهتر میشود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 22. پریسان گفته:

  سلام من یه گربه نر ۱۴ روزه را از بیرون پیدا کردم و آوردمش خونه و الان ۸ ماهش هست و مادرم و پدرم میخوان برن به یه سفر اما من هم بخاطر امتحاناتم هم بخاطر گربم نمیرم و میخوام برم خونه دایم و گربم هم ببرم اگه من گربمو ببرم به یه محل جدید ممکن بی حال و بی اشتها بشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ممکن است کنی گوشه گیر شود ولی بی حال و بی اشتهایی در مراحل پیشرفته افسردگی و تضعیف روحیه است که اگر بهش توجه کنند مشکلی پیش نمی آید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 23. فاطمه گفته:

  سلام میخواستم بدونم ممکنه گربه رو با دارو یا قرص کاری کنن که بیماریش مشخص نشه؟ چون میخوام یه گربه بخرم و نگرانم نکنه گربه مریض بهم بدن. چون قبلا یه گربه خریدم ولی بعد یه هفته مرد و داغش به دلم موند

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر،این فرضیه شما ممکن نیست.بعد از به سرپرست گرفتن حتما برای چکاپ به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • یونسی گفته:

   سلام دوست عزیز
   لطفن نخرید به سرپرستی بگیرید
   چون به طول کشی و اذیت حیوانات کمک میکنید با خریدن

  • امیر گفته:

   سلامو عرض ادب گربه من پرسین و یک سال ونیم سن داره ولی از بغل گرفتن بی زاره و همش از بغل کردن فرار میکنه.

   • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

    دوست عزیز سلام

    سعی کنید با وسایل بازی و تشویقی اعتمادش را به خودتان جلب کرده و
    کم کم در فواصل کوتاه در آغوشش بگیرید .رفته رفته عادت میکند.

    دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 24. نیلوفر گفته:

  سلام خسته نباشید، ببخشید من جای مالت به گربه م سمنو میدم، سمنو میتونه جایگزین مالت باشه؟؟؟؟
  ممنون

 25. حسین گفته:

  سلام وقت بخیر من یه گربه ۷ ماهه بامبی دارم دو روزه غذا نمیخوره غذای مخصوص گربه میدیم نمیخوره ولی قبلن غذاشو میخورد میخوابید الان غذا نمیخوره میره پشت پنجره نگاه میکنه بیرون

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر این بی اشتهایی همراه با بی حالی اسهال بود و ادامه پیدا کرد،یعنی بعد از۴۸ ساعت بازم اشتها به غذا نداشت به دامپزشکش مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 26. مهدی گفته:

  سلام وقت بخیر من یه گربه dsh دارم بعضی مواقع که بازی میکنم باهاش دستمو خراش سطحی میندازه . این خراش ها ممکنه مشکلی برام ایجاد کنه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   کَت اسکرچ معمولا مشکلی بوجود نمیآورد نگران نباشید.بهتر است برای ارضاع حسش برای اسکرچر تهیه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • nili گفته:

    یه سوال دیگه . گربه نر بخرم یا ماده ؟
    برای جفت گیری چیکار باید بکنم ؟
    براب عقیم کردن چی ؟
    لطفا بگید خیلی مهمه

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     نر یا ماده بودن سلیقه ای است و برای جفت گیری باید برایش جفت پیدا کنید و عقیم سازی بعد از اولین فحلی اش انجام میشود.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • یونسی گفته:

   سلام
   زیبایی گربه به همین کارهاش هست
   یعنی اگه کسی بگه گربه دارمو دستش خط خطی نباشه لذتی نمیبره…. عشقن 🙂

 27. mohammad.hds گفته:

  سلام وقت شما بخیر . ما یک گربه پرشین ۶ماهه نر داریم که از دوماهگی پیش ماست . کلا بهش رسیدگی میکنیم پیش دامپزشک میبریمش هم برای واکسناش و هم جدا از اون برای چکاپ های عادی . کلا از نظر خودم مشکلی نداره هم بازیگوشه مهربونه بغلی هم هست و بسیار بسیار شکمو یعنی کلی بگم همیشه گشنس . فقط ی چندتا موضوع هستش که ذهنمو درگیر کرده . یکی اینکه من چون مادرم خیلی حساسه از موقعی که اوردیمش همش تو اتاق خواهرمه ی بعضی وقت ها من تو اتاق خودم هم اونو میارم با ی وقتایی که داریم خانوادگی تلویزیون میبینیم میاریمش پیش خودمون رو مبل و خیلی راحت ممکنه حتی یک ساعت هم تو بغلمون بمونه . البته ی وقایی هم مامان نیست ولش میکنیم تو خونه راحت باشه . جدیدا که نه تقریبا یک ماهی میشه که وقتی تو اتاقم میارمش اگه باهاش بازی نکنم بیشتر از ۵دقیقه نمیمومه و میومیو میکنه پشت در که اینو ببرم تو اتاق خودش . میخواستم بدونم دلیلش چیه؟ بعد اینکه کلا مخالف نگهداری از حیوون تو خونه هستم ولی چون ادم بسیار عاطفی هستم خیلی بهش وابسته شدم به گونه ای که اگر روزانه باهاش بازی نکنم یا نوازشش نکنم کلافه میشم . همین موضوع باعث شده که کلا این حس بهم دست داده که نباید تنهاش بزارم . مثلا زمانی میرم بیرون که خواهرم خونه باشه یا اون اگه میره بیرون من خونه باشم و اکثر مهمونی های خانوادگی رو که مثلا تو ی شهر دیگست و ممکنه مثلا چند ساعت نباشیم رو من نمیرم .خواستم بدونم واقعا حیوون اگر غذاشو بزاریم میتونه تنها خونه بمونه یانه؟ چون اگر از سال بعد دانشگاه حضوری بشه خواهرم صبح میره بعد از ظهر میاد منم که نیستم . میخواستم بدونم میشه حیوون رو تنها گذاشت یا نه؟ اگر زیاد حرف زدم ببخشید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام
   بله می تواند تنها باشدبه شرطی که ظرف غذایش و ظرف خاکش کنارش باشد و بعد از حضور تان در خانه نبودتان را جبران کنید .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 28. Abolfazl گفته:

  سلام خسته نباشید، ببخشید من گربه‌ی اسکاتیش فولد رو میخواستم بگیرم، ولی به خاطر بیماری های زیادی که نسبت به گربه های دیگه داره، که بیماری میگیره، یکم ترسیدم و منصرف شدم ولی بازم میخوام بگیرم. خونمون تقریبا بزرگ و ویلایی‌ـه؛ خواستم ببینم واقعا بیماری هاشون زیاده؟ اگه بیماری هاشون زیاده، اکثرشون با واکسن خوب میشن؟

  و سوال دیگه‌ام اینه که، با ریزش موی گربه باید چیکار کنم؟ اگه لباس تنش کنم ریزش مو کمتر میشه یا اذیت میشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ریزش موی گربه تا حدی طبیعیست و باید بپذیرید و راجع به بیماری ،بیماری های کشنده و خطرناک با دوره های واکسن کنترل میشوند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 29. فرشته گفته:

  من گربم دوشبه از خونه رفته بیرون هنوز برنگشته . میخاسدم بدونم گربم میتونه بر گرده یا ن . شش ماهش بود . همیشه تا دم در میرفت و بر میگشت. این دفعه رفت و دیگه نیومد .

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   گاهی اوقات احتمال دارد برگردد ولی بعضی اوقات هم نه.
   امیدوارم زودتر به آغوشتان برگردد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • احسان گفته:

   سلام . پیامتون رو که خوندم دلم گرفت . دیگه اتفاقیه که افتاده . امیدوارم برگرده ولی زبونم لال اگه بر نگشت این تجربه بشه که دیگه….

 30. شهره گفته:

  سلام .وقت بخیر . من یک گربه پرشین (هیمالین)دارم که حدودا ۱۰ ماهه هست و جدیدا رفتار عجیبی را شروع کرده . اول این رفتار را با ماست و ظرف ماست شروع کرد به صورتی که روی ظرف ماست مثل زمانی که روی ادرار خود خاک میدهد،همان رفتار را انجام میداد. و الان این رفتار را به ظرف غذا تعمیم داده و درست غذا نمیخورد. من مجبورم از ظروف مختلف و حتی از کف دستم به جای ظرف غذا استفاده کنم! جدیدا بازی کردن گربه هم خیلی کم شده . ممنون از راهنمایی های خوبتون و مطالب ارزنده شما

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   این علائم حاصل از مشکلات روحی و افسردگیست که باید با توجه بیشتر و بازی کردن این رفتارهایش را ترک دهید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 31. ایمان گفته:

  سلام وقت تون بخیر باشه. من یک گربه ۸ ماهه دارم که ۲ ماهی میشه که عقیمش کردم. گربه نر هست و نژادش هم دی‌اس‌اچ. چندبار پیش اومد که پدرم گربه رو برد روی پشت بوم خونه و اونجا بود برای چند ساعت. قبلش هم فقط تو خونه بود و بیرون نرفته بود. از اون موقع به بعد همیشه جلو در میشینه و میوه های عجیبی می‌کنه تا بتونه بره بیرون، رو دستگیره هم میپره تا خودش در رو باز کنه. از ساعت ۴ صبح شروع می‌کنه تا هروقت که خودش خسته بشه.فکر میکردم به خاطر بلوغ باشه ولی خب حتی بعد عقیم کردن هم تفاوتی نکرده. میشه بگین چکار باید بکنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بعد از متعادل شدن هورمون ها که بعد از عقیم سازی اتفاق میفتد ،بهتر میشوند نگران نباشید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 32. Saba گفته:

  سلام . من یه گربه ماده ۴ ماهه دارم از گربه های خیابونه و از وقتی ک بدنیا اومد مادرش اونو ترک کرده و پیش ما زندگی میکنه خانواده من خیلی گربه دوست دارند اما گربم ی کارای میکنه ک نگه داریش هرروز سخت تر میش . اول اینکه تمام گل های خونه رو خراب کرده و خیلی علاقه داره داخل گلدون بره و با خاک بازی کنه و یا گل رو بخوره و این کارش بشدت کفر همه بخصوص مادرمو رو در اورده و از اونجای ک خونه ما حیاط داره همیشه سعی میکنم بزارمش تو حیاط تا بازی کنه و کمتر داخل خونه شیطونی کنه ولی تا میره تو حیاط چند دقیقه بعد میاد دم در و اینقدر میو میو میکنه تا درو براش باز کنیم و بیاد توی خونه دوباره . واقعا نمیدونم چجوری باید جلو خراب کاری هاشو بگیرم و اینم بگم وقت زیادی هم برای بازیش میزارم ولی تا بازیو تموم میکنی دوباره سریع میره تو گلدون و کارای قبلیشو ادامه میده . لطفا راهنمایم کنید و چحوری جلوی این کارشو بگیرم و ب حیاط عادتش بدم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   باید از اسپری استاپر در محل هایی که دوست ندارید بره استفاده کنید.
   و در کل بهتر است در خانه گل نباشد و یا در محلی دور از دسترس باشد چون گربه ها علاقه زیادی به گل و گیاه دارند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • ناصر گفته:

    گربه ها دوست دارن توی ظرفی که توسط خاک هست،دستشویی کنن.براس به ظرف خاکی تمیز،یا شن بذارید تا بتونه دستشویی کنه.

 33. elina گفته:

  سلام ممنون میشم سوال منم جواب بدید
  من یه عروس هلندی تقریبا ۳ ساله دارم کلا ازاده تو خونه و کاملا دستی ولی درمقابل حیوونا و ادمای غریبه خشن .حالا به یه دلایلی یه بچه گربه قراره بسرپرستی بگیرم ک گذشته سختی داشته الانم تو پانسیون تحت درمانه .امکان داره باهاسون به مشکلی بربخورم؟اینم بگم عروس هلندیم فقط به پدرم توجه داره .قبلا کنار سگ بوده وبه سگ حمله میکرده بدون ترسی
  فقط سوالم اینک ممکنه ک بچه گربه یاد بگیره باهاش کنار بیاد؟؟؟؟یا باید همیشه حواسم بهشون باشه؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   پرنده ها و گربه ها هر دو جز دسته حیوانات حساس هستند و بهتر است کنار هم نباشند چون منجر به افسردگی میشود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Nicola گفته:

    سلام من میخام یه گربه بخرم
    وضع مالی انچنان خوبی نداریم که هرماه ببریمش دامپزشک یا براش غذاهایی که گرونن رو بخریم یا براش اسباب بازی بخریم
    اما خییییلییی میتونم از لحاظ بازی یا احساسات بهش رسیدگی کنم من ۱۳ سالمه عاشق گربم حساسیتی هم ندارم خانوادم هم مخالفت ندارن فقط مامانم از کثیفی هاش و ریختن موهاش بدش میاد و این رو دوست نداره اما کلا خانوادگی عاشق حیووناییم و دوستشون داریم حالا من میخکام یدونه بخرم باید چیکار کنم؟چجوری بهش رسیدگی کنم؟جوری که از توان مالی بتونم،مادرم و خانوادم اذیت نشن،گربه ام اسیبی از لحاظ جسمانی و روحی نبینه.
    لطفا کمکم کنید

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     خرید حیوانات بحث بسیار بی رحمانه ای است و بهتر از صفحاتی که حیوانات را واگذار میکنند ،به سرپرستی بگیرید.در ارتباط با هزینه باید بگم که هزینه بر هست و به جز واکسن های دوره های اول و ضدانگل ها و چکاپ ،هزینه وسایلش و چکاپ های دوره ای و غذایش هم در نظر بگیرید و بعد برای سرپرستی اقدام کنید.

     دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 34. رسول شراهی گفته:

  سلام
  ما یه گربه دوساله گرفتیم پرشین
  مشکلی که هست وقتی دستشویی میکنه(بعضی مواقع) درست دستشویی نمیکنه و وقتی میاد بیرون از ظرف خاکش دستشوییش به پاهاش چسبیده و مجبوریم بشوریم پاهاش رو.میخواستم بدونم علتش چی هست.
  یه مورد دیگه هم هست اینکه وقتی چاله درست میکنه درست درون چاله دستشویی نمیکنه و تو قسمت بلندی دستشویی میکنه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در موارد ذکر شده احتمال اسهال وجود دارد که نمیتواند به خوبی خودش را تمیز کند.حتما در آن مواقع این مورد را چک کنید و گزارش دهید تا بررسی شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 35. . گفته:

  سلام خسته نباشید
  من گربه ها رو خیلی دوست دارم ولی به خاطر درسم هنوز نتونستم نژاد خوبی از گربه رو پیدا کنم که با عروس هلندی هم بتونه کنار بیاد, به جز گربه های نژاد پرشین چه نژاد هایی میتونن خودشون رو سرگرم کنن و در عین حال خیلی سر و صدا نداشته باشن؟ به نظرتون باید چی کار کنم که هر دو موجود به هم اسیبی نرسونن؟
  خسته نباشید 🙂

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بهتر است پرنده و گربه را باهم نگه ندارید چون هر دو از موجودات بسیار حساس در مسائل روحی و افسردگی هستند و امکان دارد آسیب ببینند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     گاهی اوقات برمیگردن ولی گاها هم اتفاق میفتد که محل زندگی جدیدی پیدا کرده و برنخواهند گشت.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • ناصر گفته:

   گربه ها ذاتن حیوانات گوشت خوار و شکاری هستن،بهتره از پرنده های خود مراقبت لازم رو داشته باشید،ولی با وقت گذاشتن و تربیت گربه یا هر حیوان،میشه از اتفاقات ناگوار،پیشگیری کرد.این کار زمانبر و حوصله زیاد میخواد.

 36. فاطیما گفته:

  سلام من قصد نگهداری گربه رو دارم هیچ کدوم از اعضای خانواده حساسیت ندارن خواهر کوچیکمم فک نکنم داشته باشه خونمون اپارتمان سه طبقه هست حیاط داره اما بخاطر صاحبخونمون هیچ استفاده ای از حیاط نمیتونیم بکنیم میخواستم بدونم چطور باید تو خونه نگه داریش کنم؟اخه تو بالکن هم شرایط نگه داریش نیست.قبل از ۳ ماهگی چطور ادرار و مدفوعش رو کنترل کنم که خونه رو کثیف نکنه چون مامانم میگه نه و تنها دلیلش هم کثیف کاریه از طرفی هم میخوام از وقتی بچه اس بیارم پیش خودم که بهم عادت کنه.شرایط دادن غذا های صنعتی رو بهش ندارم و میخواستم بدونم تا چه سنی مرغ و هویج آب پز براش کافیهو این که من کلا حیوون ها رو دوست دارم ولی نه خودم موافق خرید هستم نه تو شهرمون جایی میفروشن. وقت کافی برا بازی باهاش دارم و کلا خیلی بهش میرسم اگه داشته باشم میخوام نژادی باشه که هم بازیگوش باشه و بشینم باهاش بازی کنم هم تو بغلم اروم بگیره و حداقل یکی دو ساعت بشینه از کجا میتونم پیدا کنم ؟و این که مامانم میگه کثیف کاری میکنه و مریض میشیم و فلان بابامم میگه که کلا حیوونا چندشن ولی من خودم میخوام مسئولیت کاملشو بگیرم.چطوری پدر و مادرمو راضی کنم؟کلا چیز زیادی نمیدونم غیر از این که باید وقت زیادی براش بزارم و حواسم بهش باشهبخاطر کرونا هم که وضع بد تره ولی در کل مشکل اصلیم رضایت پدر و مادرمه …چیکارشون کنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   نژاد Dshواسکاتیش نژادهای بازیگوش هستند و به راحتی محل ادرارش را با کمی آموزش یاد میگیرد .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 37. مهسا گفته:

  سلام لطفا کمک کنید به یه سگ ولگرد که از کنار خونمون رد میشد غذا دادم چند روزه دیگه نمیره منم دلم نمیاد غذاشو قطع کنم هرروز غذا میدم
  ولی جدیدا خیلی پارس میکنه به هرکی که داره رد میشه و دنبالشون میکنه مردم میترسن
  یه سری هم میان که بزننش با چوب یا هرچی منم همش حواسم هست که هرکی خواست بزنه بگم نکنه این کارو
  نمی‌دونم چیکار کنم دیگه پارس نکنه؟!

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   سگهای بومی اکثرا برای ارتباط گرفتن صدا (پارس)میکنند و یا نزدیک میشوند تا نوازششان کنید.سعی کنید چند بار که این کار را کرد حالت تنبیه کلامی نشان دهید تا کم کم آموزش یابد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 38. رضا گفته:

  سلام..من یه گربه دی اچ اس ماده یک ساله دارم عقیم شده.الان نزدیک یک ماهه آوردمش مشکلی که باهاش دارم اینه که بغلم نمیاد و حتی نصب له روزای اول ازم بیشتر فرار میکنه ومشکل دیگه اینکه مالت نمیخوره و گندم هم سبز کردم بازم نمیخوره..چکار باید بکنم به زور هم نمیتونم بهش مالت مالت بدم..اگه با غذای خشکش مخلوط بشه مشکلی نداره؟؟؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بیشتر برایش وقت بگذارید و بازی کنید تا حس اعتمادش برگردد و میتونید مالت را با غذایش ترکیب کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • Farnoosh گفته:

   دوست عزیز گربه ها اخلاقهای متفاوتی دارن گربه من هم اینجوریه سه سالشه و تو این سه سال نتونستم رفتارش رو عوض کنم اصلا بغلی نیست

  • آیسن گفته:

   سلام دوست عزیز من یک گربه نر۳ساله دارم ک ازبچگی پیش خودم بوده مادرش یه هفته بعدزایمان مرد همین گربه ی خواهرداره ک پیش ابجیمه اونم ب همون شکل ولی زمین تا اسمون بینشون فرق هست گربه من کاملادستیورامهولی مادهه خیلی وحشیواصلابغلی نیست وازادمیزادفرارمیکنه هردوی شرایطودارنو توخونه هستن جدیدا ی بچه گربه بدون نژادمادهم اوردم ک کاملا با گربه قبلی خوگرفتنویسره باهمن بطوری ک دوروز رفتم جاییو بچه گربه ماده روبردم توخونه گربه نر همش دادوبیدادوبیتابی میکرد طوری ک من مجبور شدم برگردم ولی این بچه گربه اصلا مثل اون نرنیستو بغلی نیست من نتیجه گیریم اینه که گربهای نر خیلی رامتروبهترارتباط میگیرن ولی مادها اصلا درست خونمییگیرن

   • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

    دوست عزیز سلام

    گربه ها باید خودشان آرام آرام با هم خو بگیرند و با توجه و ابراز علاقه شما بصدرت مساوی حسادتشان برانگیخته نمیشود و راحتتر باهم همبازی میشوند.

    دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 39. Tara گفته:

  سلام دوست عزیز خسته نباشید
  من یه گربه ۶ماه ونیمه نر dshدارم که هنوز عقیمش نکردم،حدودا دو هفته ای میشه که یک گربه ۳ماه ونیمه مادهdsh اوردم،جدا از درگیری هایی که باهم دارن،سوال من اینه جدیدا گربه پسر من حرکات جنسی میخواد انجام بده انگار روش،ممکنه اگه جفت گیری کنن با توجه به سنشون گربه دختر من حامله شه؟؟چون خیلی گربه ماده منم سر و صدا میکنه،و اینکه چون شنیده بودم گربه نر تا یکسال نشه سنش توانایی بار دار کردن ماده رو نداره میخواستم بدونم صحت داره این حرف؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر هر دو در تایم فحلی باشند ،بله امکان بارداری وجود دارد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 40. صوفیا گفته:

  سلام من یه گربه پرشین حدودا ۶ ماه دارم قبلا خیلی زیاد بازیگوش بود ولی الان حدود ۱۸ ساعت رو می‌خوابه و وقتی هم بیدار میشینه و اصلا بازی نمیکنه میترسم مریض شده باشه دلیل این اتفاق چیه؟!البته خودم کم باهاش بازی می‌کنم ولی دیگه اصلا غذای خشک یا حتی مرغ هم نمیخوره ولی اگه مرغ ادویه داشته باشه میخوره با اینکه ضرر داره و همیشه اشک چشم هایش رو کثیف می‌کنه چطوری با چایی شستشو بدم؟!

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بی اشتهایی و بی حالی از علائم بسیاری از بیماری هاست .
   بهتر است نزد دامپزشک در اسرع وقت چکاپ شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 41. رضا انصاری گفته:

  سلام وقت بخیر من یه گربه دارم خیلی باهام مهربونه ولی یه وقتایی درحال بازی دوست داره چنگ بندازه البته چنگ که می ندازه درحد خراش هست و آروم چنگ میزنه درحد خراش کوچیک انقدر کوچیک که آب میزنم به جای خراش جاش میره انگار فرض کن با ناخن رو دوستت میکشی .و بعد از چنگ انداختن هست گربه زمانی که نازش میکنی یه صدای خر خر یا همون صدای رضایتش یا دوست داشتن میده گربم حتی بعد از چنگ هم همون صدای رضایتش رو میده چند بار تنبیه کردمش بعد تنبیه یکم ناراحت شد ولی کارش رو تکرار نکرد ولی هنوز دوستم داره تا میبینتم میدووه میاد پیشم خانم دکتر بنظرتون گربم مشکلی داره؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   نه به هیچ وجه مشکلی ندارد و فقط قصد بازی و وقت گذاراندن با شما را دارد.
   بیشتر برایش وقت بگذارید و کمتر تنبیهش کنید چون احتمال افسردگی در گربه ها بسیار بالاست.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 42. صالحی گفته:

  سلام وقت بخیر گربه من ۵ ماه سن داره ، نژاد اسکاتیش ، تازگیا خریدمش ، ولی یه مشکل هست .
  این بچه شبانه روز خواب هست ، انواع اسباب بازیها رو میارم تلاش میکنم بازی کنه ، اصلا حتی نگاه هم نمیکنه به من زمانی ک دارم تلاش میکنم باهاش بازی کنم ، فقط برای غذا و آب و دسشویی بیدار میشه ، و در طول شبانه روز شاید رب ساعت وقت بزاره خودشو لیس بزنه
  دیگه مابقی تایم شبانه روز همش خوابه

  چکار کنم درست شه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در چنین مواردی که بی اشتهایی و بی حالی ندارد احتمال افسردگی است .
   در تایمهای بیداری سعی کنید بیشتر بهش توجه کنید و بازی کنید .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 43. فائزه گفته:

  سلام.
  خسته نباشید.
  من یه گربه دارم که قبلا خیلی خودشو تمیز می کرد و خیلی بو نمی داد.
  اما چند وقته که خودشو تمیز نمی کنه و بو میده.
  چیکار کنم.
  لطفا جواب بدید.

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   با افزایش سن بدن گربه ها بیشتر بو میگیرد و بهتر است از خوشبو کننده و استحمام در هر ماه برایش استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 44. محراب گفته:

  سلام دکتر خسته نباشین من یک گربه هیمالین دارم ک حامله اس ولی سینه هاش یه چیزهایی مثل نقطه های سیاه دورش رو گرفته و احتمال میدم ک قارچ گرفته چکار کنم ایا حمام براش ضرر داره با شامپو قارچ بشورمش یا یک دارو قوی بهم بگین ک بزنم خوب بشه اخه اخر های بارداریشه ممنون تو رو خدا جواب کامل بدید گناه داره بچه هاش موندم چ کنم میترم اسیب ببینن

  • رها گفته:

   سلام دوست عزیز، من پزشک نیستم ولی چون گربه خودم پارسال زایمان داشته تجربه خودم رو میگم ، دقیقا گربه ی منم همین لکه های سیاه روی سینش بود و دکتر گفت کاملا طبیعیه نیاز به دارو نیست ، خودش بعد زایمان خوب میشه.
   به هیچ عنوان در دوره بارداری حموم نبریدش و شرایط رو طوری فراهم کنید که اصلا استرس نداشته باشه ، ماساژ زیر بغل و شکم هم اگر دوست داره و باهاش آرامش میگیره ،خیلی به راحتی زایمانش کمک میکنه، پیشاپیش به دنیا اومدن فرشته های زیبا مبارک

 45. Sara گفته:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید. من میخوام گربه خیابونی رو به سرپرستی بگیرم اما از رفااراش معلومه تو دوران فحل است و من میخوام واکسنش رو بزنم و بیارم خونه اما فعلا شرایط عقیم سازی براش رو ندارم چطوری میشه از این دوران بدون جفت گیری گذر کنه ایا ممکنه که جفت گیری نداشته باشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   توجه کردن به خواسته هایش و نوازش کردنش و محبت درمان موثری برای گذر راحتتر حیوان در تایم فحلی است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 46. الناز گفته:

  سلام گربم فحل شده .واسش جفت اوردم چهارپنج بار جفتگیری کرده اما هنوز جیغ میزنه و سروصدا میکنه گربه نر خودشو کشیده کنار نمیخاد اما این اروم نمیگیره. چنبار لازمه جفتگیری کنن؟ خواب ندارم یه مدته از دستش
  اخه من چیکار کنم ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در تایم فحلی حیوان باید چندین برابر بهش محبت کنید تا این تایم بگذرد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 47. فرزانه گفته:

  سلام وقت بخیر.یه گربه ۱۰ماهه ماده دارم ک فحل شده جیغ میزنه براش جفت اوردم اما هی میزنتش و میره قایم میشه گاهیم هی میره جلو گربه نر خودشو ب زمین میماله و غلت میزنه ولی نمیزاره نر بهش نزدیک بشه.اما دیگه سروصدا نداره اروم شده.گذاشتمشون تو یه اتاق حتی کنار هم میخابن ولی ماده نمیزاره جفت گیری کنه چیکار باید بکنم ممکنه با هم جور نشن؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   باید از نزدیک وضعیت دستگاه تناسلی اش بررسی شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر ، گربه ها ذاتا میتوانند خودشان را تمیز کنند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 48. امیرحسن گفته:

  سلام میخواستم بدونم چه نژادی ازگربه برای آپارتمان مناسب است نژادی که وفادار،دوست داشتنی وبامزه باشه و روی پای مابخوابه وازهمه مهم تر کم تردچاربیماری بشه و این سوال که آیا گربه مارولیس بزنه وما او رو ببوسیم صاحبش روبیمارنمیکنه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   نژاد پرشین آروم ترین و بهترین نژاد برای زندگی در آپارتمان است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 49. بهرام گفته:

  سلام
  وقت بخیر خانم دکتر
  من چند هفته ای میشه یه بچه گربه آوردیم خونه
  ی بچه ۴ ساله هم دارم ک اذیتش می‌کنه
  یعنی فکر نمیکردیم اذیتش کنه
  البته خیلی دوستش داره
  هی با دست ورمیداره می‌بره توی سرویس پله
  چند باری هم کتکتش زده
  میاد توی خونه بازی می‌کنه غذا میخوره ولی ازما میترسه و هی می‌ره قایم میشه
  اگه بخایم برداریمش گاز میگیره
  البته توی دستم غذا میذارم میاد میخوره ولی مثل اول نیس
  چکار کنم ترسش بریزه و آروم بشه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   با ناز و نوازش و کم کم به آغوش کشیدنش،تهیه تشویقی و بازی کردن و وقت گذاشتن میتوانید ارتباطتان را با هم روز به روز بهتر کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 50. سارا گفته:

  سلام خسته نباشید ببخشید من تا حالا ۸ تا گربه داشتم ولی واسه اولین بار میبینم گربم میل به خوابیدن تو خاکش و کثیف کردن خودش داره
  به نظرتون مشکل از چیه و چیکار میتونم بکنم؟ چون همش میاد بغلم کثیفه و هرچیم میبرمس حموم دوباره زود بو‌میگیره

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   این یک عادت بد است که با هربار انجام این عمل از آنجا بلندش کنید و بلافاصله بازی کنید تا رفته رفته ترک عادت شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 51. مهسا گفته:

  من یک گربه ۸ ماهه ساده خریدم از وقتی هم که آوردنش توی خونه رفته زیر کابین درم نمیاد سعی هم کردم که با دسته جارو بیارمش بیرون نشد مرغ هم آب پز کردم براش گذاشتم هنوز نیومده چیکار کنم بیاد بیرون اعتماد کنه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   برایش آب و غذای خوش عطر بگذارید وقتی گرسنه و تشنه شود کم کم می آید و بعدش با نوازش و بازی کردن اعتمادش را جلب کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 52. سعیده گفته:

  سلام.گربه من ۸ ماهشه.به نظرتون یک بار جفتگیری کنه و بچه دار بشه کافیه یا یک بار فایده نداره و بهتر هست که عقیم بشه؟چون من شرایط نگهداری از بچه هاشو برای یک بار دارم.ممنون میشم جواب منو بدین

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر گربه شما ماده است ،باید این موضوع را بدانید که حتی یک بارم باعث مشکلاتی که حداقل آن ضعیف شدن پیش از حد بدنشان است،میشود.
   ولی بعد از یکبار حتما عقیمش کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 53. شیرین گفته:

  سلام من یه پیشی ۱ ماه و خورده ای دارم
  مشکلی که دارم اینه هر گربه ای میبینم خودشو لیس میزنه و تمیز میکنه و زیاد میخوابه
  اما این بچه نه خواب داره ن تمیز کاری و لیس زدن
  یکسره بیداره شیطنت میکنه
  اصلا هم خودشو لیس نمیزنه چیکارش باید بکنم ینی مشکلی داره؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر،مشکلی ندارد و فعلا برای این گونه رفتارها بسیار کوچک است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 54. دریا گفته:

  سلام من به گربه سیاه داخل کوچه غذا میدم ۹ ماهه میشناسمس از بچگیش از گربه های دگ میترسه و کتک میخوره من دو ماه دگ شرایطم اوکی میشه بیارمش خونه فرار نمیکنه ؟ یا مثلا برای بغل گرفتنش میترسم یکم پیشنهادتون چیه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   میتونید کم کم با بازی کردن و نوازشش باهاش ارتباط برقرار کنید تا روز موعود و نگهداریش در خانه.

   دکتر مائده جودکی( اینترن دامپزشکی)

 55. کامران گفته:

  سلام فکر کنم تکه استخوانی لای دندون گربه من گیر کرده که دهنش نیمه باز مونده و اب دهانش هم میریزه چطوری باید این استخونو در بیارم نمیزاره میترسم هم انگشتمو بکنم دهنش گاز بگیره در جایی هستم که نمیتونم پیش دامپزشک ببرم.
  ممنونم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   این عمل حتما باید توسط دامپزشک صورت بگیرد وگرنه در صورت خروج زائده آسیب بیشتری میبیند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 56. Samyar گفته:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من یک گربه dsh رو چند روز پیش به خونه آوردم خیلی بازیگوشه حدودا هم یک ماهشه

  ولی بعضی وقت هاچنگ میندازه و گاز میگیره
  دلیلش چیه و چیکار میشه کرد که این کار رو نکنه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   این حرکات بسیار طبیعی است .باید برایش اسکرچر بازی گربه تهیه کنید تا روی آن چنگ بزنید و بازی کند.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 57. امیر گفته:

  سلام میگن نخ برای گربه خیلی خطرناک هست و اصلا نباید نخ رو گربه بخوره میخواستم بدونم این درست هست؟

  یه سوال دیگه هم دارم من ماهی رو اب پز با استخوان هاش به گربه ام میدم برای گربه مشکلی ایجاد نمیکنه و استخوان های ریز گلوش رو پاره نمیکنن یا تو معده اش گیر نمیکنن؟ بعد برای اینکه گربه مو هایی که میخوره رو بالا بیاره چی بهش بدم که در دسترس باشه؟ ممنون میشم جواب بدین

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ماهی میتونه علاوه بر داشتن تیغ ،تغذیه حساسیت زایی برای حیوانات باشد پس بهتر است از مرغ و گوشت قرمز برای منبع پروتئینش استفاده کنید.
   برای دفع نخ و موهای معده گربه هم باید از خمیر مالت استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 58. archdesign گفته:

  سلام وقت بخیر مرسی از مطلب خوبتون.من یک سوال داشتم گربه من پرشین هست و نزدیک به چهارساله اش هست و از بچه گیش پیم نبوده اما مشکلی که هست اجازه شانه زدن زیر شکمش ، تمیز کردن چشم و دندانهاش را نمیده چه راهکاری بهم پیشنهاد میدید که بتونم عادتش بدم؟
  و مورد دیگه اینکه همیشه تنها بوده و وقتی میببرم شموهاش را کوتاه کنم(چون اکثر وقتها موهاش گره میخوره) و اطرافش حیوانات زیاد باشه خیلی میترسه و فیش فیش میکنه و مجبور میشم بیهوشش کنم میتونید بهم راهکاری ارایه بدبد؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   گربه ها اکثرا کمی بدخلق تر از حیوانات خانگی دیگر هستند و اینکه سرپرستش تغییر کرده هم میتواند تاثیر گذار باشد.برای بهبود رفتارش اگر عقیم نشده ،اقدام به عقیم سازی کنید که اکثرا موثر است .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 59. وحید گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یک گربه نر پرشین هست ماهه دارم قصد ندارم عقیم کنم می‌تونه با گربه ماده بزرگتر از خودش جفتگیری کنه یا حتما باید سنش کمتر باشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله میتواند مشکلی ندارد.فقط از لحاظ سلامت جسمی باید نزد دامپزشک تایید شود.

   دکتر مائده جودکی( اینترن دامپزشکی)

 60. محمد گفته:

  سلام و خسته نباشید امروز یه توله گربه مریض که تو کوچه بود آوردم خونه دست راستش هم به نظر شکسته سرش همش پایینه خیلی کم تکون میخوره و خسته اس فقط ميخوام تا زمانیکه خوب میشه نگهش دارم غذای مقوی چی بهش بدم برای درمانش چیکار باید بکنم میتونم خودم آتل ببندم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   برای درمان شکستگی احتمالی باید تحت نظر دامپزشک باشید و برای تغذیه اش
   مرغ یا گوشت آب پز بعلاوه هویج و سیب زمینی بدون روغن و ادویه استفاده میکرد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 61. .. گفته:

  سلام من می خوام یه بچه گربه ی اسکاتیش بگیرم ولی نگران ریزش موهاش و یه سری از خرج و مخارجش هستم و از اونجایی که پدر و مادرم شاغل هستن امکان این هست که همیشه وقت آزاد برای بردنش به دامپزشکی رو نداشته باشن چه راهنمایی میتونین بهم بکنین

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   هر گربه ای با هر نژادی بعد از ورود به خانه بخاطر سلامت خودشو افراد خانواده نیازمند رسیدگی غذایی و درمانی است که هزینه بر هستند .هر سه ماه باید چکاپ نزد دامپزشک چکاپ شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     میتونید از طریق پیج های معتبر واگذاری اقدام کنید.

     دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

     • nili گفته:

      سلام . خوب هستید ؟
      یه سوال داشتم . من میخوام گربه پرشین ماده بگیرم .
      چه نیاز ها و مراقب هایی داره ؟
      نمیدونم مثلا جفت گیری و اینا .
      و اینکه مریضی چی ؟ میتونه به ما منتقل کنه ؟ اگه هر ماه ببرمش دامپزشکی بازم احتمال مریضیش هست ؟

     • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

      دوست عزیز سلام

      پرشین نژاد آرومی هست و اگر واکسن بزند و هرسه ماه چکاپ شود مشکلی پیش نمی آید.
      در رابطه با جفتگیری در زمان فحلی اش اتفاق می افتد.

      دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 62. حمیدرضا گفته:

  سلام من گربم ۷ ماه شه چند روز پیش بردمش خونه فامیل هام تا ازش نگهداری کنن من میخواستم برم بیمارستان برای ۲ روز تو راه برگشت مجبور شدم پیاده بیام خونه گربم هم تو بغلم بود هی دست و پا میزد منم گذاشتمش زمین تا خودش باهام بیاد الان تو خونست از اون موقع دیگه نمیاد پیشم نه میزاره بغلش کنم نه پیش خودم میاد حتی نمیزاره نمیزاره از جاش بلندش کنم هی میو میو میکنه فقط میزاره نوازشش کنم میخواستم بدونم دلیلش چیه آخه خیلی براش نگرانم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   میتونه علائم افسردگی حاصل از جدایی از شما باشد.
   بیشتر برایش وقت بگذارید و باهاش بازی کنید و سعی کنید مثل قبل بغلش بگیرید تا کم کم بهتر شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله ،باید با شامپو مخصوص حیوانات که درسایت هم موجود است شسته شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 63. رمی گفته:

  سلام من یک گربه ی پرشین ماده ۳ ماهه دارم که قبلا یه بار قارچ گرفت و خوب شد همه ی موهاش ریخت و الان دارن دوباره رشد میکنن و بلتد میشن اما رنگشون سفید شده در حالی که گربه ی من کاراملی بوده سوال اولم اینه که امکان داره دوباره رنگ طبیعی خودشو بگیره ؟ یا همینجوری سفید میمونه > 🙁

  سوال دوم اینکه سه روز پیش بردمش بیرون و خیلی ترسید و از جدیدا گردنشو میخارونه و دوباره ریزش پیدا کرده
  به نظرتون میتونه دوباره قارچ باشه ؟(بیرون که بردمش از باکسش بیرون نیاوردمش اصن و با چیزی تماس نداشته)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   احتمال ابتلا مجددا به قارچ وجود دارد که باید زیر نظر پزشک و تست های ویژه تایید شود .در مواردی بعد از درمان کامل رنگ پوست برمیگردد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 64. mobi گفته:

  سلام من میخوام یه گربه سه ماهه نژاد dsh رو به سرپرستی بگیرم ولی هیچ اطلاعی درباره ی نوع غذا و خاک و اینکه چه واکسنایی باید بزنم ندارم نمیدونم بتونم از پس قیمتاشون بربیام یا نه
  لطفا یه توضیحی درباره خاک و غذای خوب با قیمت مناسب و واکسناش بدید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در ابتدا باید نزد دامپزشک چکاپ شود و در صورت تشخیص پزشکش قبل از واکسن دوره اول از کیت تشخیص بیماری برایش استفاده کنند و اگر بیمار نبود باید واکسن ۳گانه گربه و ضدانگل، تزریق کند و قرص ضدانگل بخورد.
   وسایل خیلی ضروری خاک ،ظرف خاک،خمیر مالت و ظرف غذاست که میتونید قیمتهای مختلف را در سایت بررسی کنید که همگی تایید شده و دارای مجوز هستند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • آنیتا گفته:

   سلام گربه من نژادش dsh و ۳ ماهش هست خیلی گاز میگیره و نمیزاره بهش دست بزنم از نوازش کردن هم بدش میاد و خیلی هم بد اخلاق هست و هر غذایی رو نمیخوره باید چی کار کنم؟

   • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

    دوست عزیز سلام

    سعی کنید بیشتر برایش وقت بگذارید و بازی کنید و نوازشش کنید کم کم و از تشویقی هایی که دوست دارد استفاده کنید.

    دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 65. mobi گفته:

  سلام.من میخوام یه بچه گربه ۳ ماهه نژاد dsh را به سرپرستی بگیرم ولی هیچ اطلاعی در باره هزینه خاک و غذاش ندارم و نمیدونم بتونم از پس هزینه هایش همچینی واکسن بربیایم،حتی نمیدونم چه غذایی و چه خاکی برایش خوب است
  لطفا راجب خاکو غذا و واکسناش توضیح بدید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   دو دوره واکسن در ۲ و۳ ماهگی دارد .همچنین همراه واکسن ضدانگل و چکاپ هم الزامی است.
   خاک و غذا برند های مختلفی است که طبق بودجه تان میتوانید تهیه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 66. شهرزاد گفته:

  سلام وقت بخیر من یه گربه ۳ ماهه ماده اسکاتیش دارم، خیلی خوب و آرومه، همه چیش به جاس، هم شیطنتش هم آروم بودنش، یه سوال داشتم، میخاستم ببینم در حد ۴-۵ ساعت میخام برم خونه مادرمینا اشکالی نداره با خودم ببرمش؟ وسایل بازی و خاکشم میبرم. شنیدم نباید بچه گربه ها رو زیاد برد جایی ولی واقعا دلم نمیاد تنهاش بذارم و چون اخلاقش خیلی خوبه گفتم شاید بتونه زود عادت کنه،
  میشه راهنماییم کنید ک امکانش هست یا نه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر برای چند ساعت مشکلی ندارد.حتی میتواند چند ساعت منزل تنها بماند .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 67. آبتین گفته:

  سلام..خانم دکتر،((مشگل من ناپدید شدن گربه منه))من حدود شاید یک ماهی و شایدم۲ماه،) یه بچه گربه بامبی (سیاه)خیابونی داشتم،(من نمیتونم سن گربه رو تشخیص بدم،ولی از اندازه گربه های بالغی که دیدم،مثلا گربه بالغ اندازش ۳/۳ وم باشه این گربه من
  یک /سوم بودش، و روز اول از گرسنگی تو حیاط خونمون دیدمش نمیتونست راه بره و هعی میو میو میکردو میخواست زمین بخوره تا حدی که با دست گرفتمش و بیحال بود،تا چند روز اول غذا خوب بهش دادم تا جون گرفت،،و این شد آشنای ما، و بعدش تا جای که در توانم بود بهش غذا میدادم ولی کافی نبود واسش،دیگه دوستیمون به جای رسیده بود که هر شب میومد رو پاهام مینشست و تو بغلم، و من نوازشش میکردم و خیلی لذت میبرد که پیش من بود.گاهی ساعت ها پیش هم بودیم،و حتی گاهی هم خوابش میبرد رو پاهام،و حتی جای خواب تو حیاط خونمون واسش درست کرده بودم،و نمیزاشتم گربه های بزرگتر آزارش بدن،حتی زمانی های که تو بغلم بود و میخواستم ازش جدا بشم و ببرمش تو خونش، دوست نداشت ازم جدا بشه خودشو میچسبوند به بغلم و هعی میو میو میکرد که تنهاش نزارم،،ولی خب از ترس بیماری نمیتونستم بیارمش تو خونه،(حدود۵روز آخر از ناپدیت شدنش صبح هوا روشن میشد میرفت و اخر شب ساعات۱۱یا۱۲میومد،ولی قبلا بیشتر وقتشو تو حیاط ما میگذروند،من الان خیلی نگرانشم،ایا ممکنه منو ترک کرده باشه،یا به نظر شما کشته شده توسط سگ های خیابونی یا بیماری؟چون واسم تعجبه و فکرمو درگیر کرده .نگرانشم،از جای که رابطه ما خیلی صمیمی بود،ولی الان یک هفته هستش نیستش،ناپدید شده به کل،نظر شما مهمه چون شما بهتر میشناسید گربه ها رو.،ممنون میشم از طریق ایمیل راهنمایم کنید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   سلام

   گربه های Dsh اصولا زیاد مثل سگها وابستگی ندارند و احتمال دارد بعد از چند هفته برگردد.ولی اگر برنگشت نگران کشته شدنش نباشید چون سگها این کار را نمیکنند و گربه هایDshمیتوانند کامل مستقل در فضای بیرون از خانه زندگی کنند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 68. آتی گفته:

  سلام.من یک گربه نر خیابانی از وقتی کوچک بوده نگه داری میکردم.الان ۲سال است که خونه ماست.خیلی ترسو بود اصلا بیرون نمیرفت .فقط لالای پشت بامها راه میرفت و فقط تا در خونه گشت میرد گاهی وقتها.حالا گربه ۳روزه داره میشه که رفته و برنگشته…قبلا یکی دو بار سابقه داشته که صبح میرفته شب بر میگشته.ولی اینقدر طولانی خیر.به نظرتون بر میگرده؟؟؟با توجه به اینکه ترسو است و ولگرد نبوده؟؟؟ممنون

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   نمیتوان به قطعیت گفت برمیگردد و یا نه.امیدوارم زودتر برگردد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 69. زهرا گفته:

  سلام من یه بچه گربه پنج ماهه نر دارم که از دو هفتگیش تو حیاط ما بزرگ شده الان که هوا سرد شده تو انبارمون بخاری روشن کردیم براش ولی اصلا نمیره اونجا فقط پشت در میشینه حتی واسش از کارتن جا هم درست کردم و پشت در گذاشتم ولی داخل اونم نمیره شبا میذاریمش تو انبار و در و میبندیم البته غذا و آب ایناهم میذاریم براش بنظرتون سردش نیس ؟ چرا نمیره اونجا؟چرا داخل جعبه ای که تو حیاطه نمیره؟ چیکار کنم خودش بره انبار و بیاد؟خیلی میترسم سرما بخوره

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   سعی کنید در همان محلی که راحتتر است برایش شرایط گرمایشی مهیا کنید وگرنه نمیشود به اجبار به آن محل منتقلش کرد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 70. فرناز گفته:

  سلام من دو گربه پرشین دارم گربه نر اسمش لئونه صبح رفتم به لئون غذا بدم دیدم دهان و بینی و دستش خونیه و چهار روز هم بود آب و غذا نمیخورد سریع بردمش دامپزشکی بی وجدان حتی خون هاش رو تمیزم نکرد فقط گفت سرطان پروستات داره آوردمش خونه و فکر کردم مرده گذاشتمش کنار بعد رفتم پیشش نشستم گریه کردم و صداش زدم یهو یه صدای خیلی بلند مثل زوزه از خودش در آورد و من فهمیدم زندست و گذاشتمش توی تخت و با سرنگ بهش آب دادم و خون هاش رو با دستمال نم دار پاک کردم یه چشمش هم باز نمیکنه و چند ثانیه یک بار میپره و اصلا نمیتونه تکون بخوره تروخدا بگید باید چیکار کنممم میگن ببرم دامپزشکی بهش دارو بده بدون درد بمیره ولی نمیتونممم تروخدا زود جواب بدین تا اتفاقی واسه لئون نیوفتاده

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در چنین مواردی فقط باید حضوری ویزیت شود و نمیشود هیچگونه تشخیص و درمانی روی کیس گذاشت.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 71. مسعود گفته:

  سلام
  من گربمو برا جفتگیری پیش کسی که گربه نر داشت بردم و با پرداخت هزینه این کارو کرد کلی شب بردم و صبح تماس گرفت که جفتگیری گربه تموم شده بیا ببرش و فیلم هم از جفتگیری برام فرستاد .منتها تا جایی که میدونم جفتگیری گربه چند روز طول میکشه امکان داره گربم باردار نشه یا در تعداد توله هاش تاثیر داشته باشه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   نه ،گاهی بعضی گربه ها برای شناسایی جفت چند روزی وقت میخواهند گاهی هم نه و سریعا جفت گیری صورت میگیرد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Hamid گفته:

    سلام من دیروز یه گربه حدودا ۶ ماهه آوردم خونه دو تا سوال دربارش دارم یکی اینکه از وقتی آوردنش وقتی میومیو میکنه صداش یکم گرفتس به نظرتان مشکلش چی میتونه باشه ؟دوم اینکه وقتی موقع خواب میشه ای سر رو صدا میکنه با این که روزی حدود ۳ الی ۴ ساعت براش وقت بازی کردن باهاشو میزام به نظرتون مشکلش چی میتونه باشه؟

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     باید قبل از به سر پرست گرفتن پِت حتما به دامپزشکی مراجعه کنید و از سلامت کاملش مطمئن شوید . این علائم خیلی کُلی است و باید توسط دامپزشک بصورت
     حضوری تشخیص داده شود.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 72. نازنين گفته:

  سلام. من يه بچه گربه دو ماهه هيمالين دارم، چند روزه شروع كرده هي ميره تو خاكش بازي مي كنه و خاكش رو مي خوره. علتش چيه؟ بايد چي كار كنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   گربه شما پیکا خواری یا گنده خواری میکند که نشان از کمبود املاحی چون آهن در بدنش است که با گرفتن آزمایش و مشورت با دامپزشک و تهیه مکمل میتوانید رفعش کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   تا به حال هیچ موردی از ابتلا حیوانات به کرونا گزارش نشده .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • امیرحسین گفته:

   دوست من باید یه فرقی بین مد و حیوانات باشه، البته اگه ما واقعا انسان باشیم!
   اون طفلی که ازت چیزی نمیخواد،یه دونه کارتن بیار تهش رو یه چند تیکه پارچه یا لباس کهنه بنداز،کاش بذار کنار حیاط …بخدا تو این سرما روا نیست این کوچولو هارو به حال خودشون رها کنیم…اون به شما پناه آورده،فکر نمیکنم کار درستی باشه بیرونش کنی،اگه کرمانشاه یا شهر های اطراف باشی من منت او کوچولو رو دارم که بیام ازت بگیرم بیارم پیش خودم.
   من الان سه تا گربه تویه حیاطمون هست بخدا کرونا هم نگرفتم.

 73. س گفته:

  سلام من یه گربه دارم که نژاد dsh هست و پنج ماهش هست چند روز پیش نوک دماغش داشت تیره میشد الان هم تیره شده هم ترک خورده لطفا راهنمایی کنید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   میتواند به بیماری های پوستی مختلفی مبتلا شده باشد که باید از نزدیک توسط دامپزشک معاینه شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Kiono گفته:

    سلام ببخشید من یک بچه گربه بومی ۳ ماهه دارم. حدود یکی‌دوهفتس که خیلی بیقراری میکنه و پشت در خونمون تا صدای پا یا صحبت میشنوه میومیو میکنا. شبا هم میره پشت در خونه و بلند بلند میومیو میکنه و ساکت نمیشه و نمیزاره بخوابیم. نمیدونم مشکل از کجاست ممنون میشم راهنمایی کنین

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     صدا کردن گربه علت های متعددی مثل درد،گرسنگی،فحلی یا… دارد .
     بهتر است از نزدیک توسط دامپزشک ویزیت شود.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 74. موسوی گفته:

  سلام من دو هفته ای میشه یه گربه خیابونی اومد خونمون و چون بهش غذا و جا دادیم دیگه بیرون نرفت موقعی که امود پاش شکسته و ورم کرده بود ولی الان بهتر شده (قصد دارم ببرمش دامپزشکی ولی وقت نشد) من نمیدونستم نباید به گربه ها شیر داد بهش یه لیوان شیر گاومیش دادم الان داره استفراغ میکنه اسهالم داره و دسترسی به دامپزشک ندارم فعلا. توروخدا بگید که نمیمیره

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   برایش شیر بدون لاکتوز به علاوه مرغ پخته و هویج و سیب زمینی پخته بدون ادویه و نمک تهیه کنید و به همراه ماست پروبیوتیک بهش بدهید.
   ماست پروبیوتیک باعث بهبود وضعیت گوارشش میشود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 75. مريم گفته:

  سلام، گربه ي من سرما خورده، اين دومين بارهركه سرما ميخوره! پارسال هم همينموقع ها سرما خورده بود، گلو درد داشت، مدام آب دهنشو قورت ميداد پشت سر هم، صداش گرفته بود و يكم بيحال بود! بهش آنتي بيوتيك زديم و خوب شد! الانم باز همونطور شده، البته هنوز خيلي شديد نشده! و جالب اينه كهمن درتا گربه دارم، اينا هميشه تو خونه هستن، ما هم چندوقته به هاطر مرونا جايي نرفتيم و كسي هم نيومده كه ويروسي بياره! چرا اين گربه من سرما خورده؟!
  الانم منتظرم تا فردا اگه خوب نشد ببرمش دكتر، ولي اينو ميخوام بدونم كه آيا حتما به خاطر سرما خوردگي بايد ببرمش دكتر و آنتي بيوتيك بگيره؟! خب به هرحال آنتي بيوتيك هم چيز مفيدي نيست براشون كه زياد بخوان بزنن!!
  من الان به خاطر كرونا نبردمش دكتر! ميترسم كرونا بگيره؟ به نظر شما حتما ببرمش؟ امكان اين هست كه دستگاه تنفسي اش درگير شه و كشنده باشه؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله حتما به دامپزشک مراجعه کنید و ایشون طبق صلاحدید خودشون درمان را شروع میکنند.در رابطه با کرونا تا به حال هیچ موردی مبنی بر ابتلا حیوانات به کرونا گزارش نشده.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 76. ساغر گفته:

  سلام دو سالی هست یک گربه از کوچه میاد بالکن خونه ما و گاهی هم میاد توی خونه غذا میخوره میخوابه.خلاصه برای خودش میره میاد.خیلی گربه خوبیه. تقریبا ۱۰ روز پیش با پای زخمی اومد خونه.من خواستم بهش دست بزنم منو چنگ زد برای اولین بار.موقع راه رفتن پاشو بالا میگرفت و لنگ لنگان راه میرفت.بعد از چند روز خوب شد ولی بازم مجدد پاش متورم شده و بالا میگیره.چیکار باید کرد چون گربه خیابونیه چطوری میشه ببرمش دامپزشکی

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   باید با استفاده از دستکش های محکم مثل دستکش جوشکاری بغلش کنید و از پوست پشت گردنش بگیریدش تا مهار شود و با استفاده از باکسهای در بسته به دامپزشکی ببریدش .
   چون احتمال عفونت زخم بسیار زیاداست.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 77. Sepideh گفته:

  سلام خسته نباشید من اخیرم تصمیم دارم یک گربه از نژاد dsh چهار ماه رو به سر پرستی بگیرم این گربه از بچه های گربه دوست من هست که چون تعداد بچه ها به ۸ تا میرسه و دوستم توانایی نگهداری از اونها رو نداره اون ها رو واگزار میکنه حالا میخواستم بدونم چه کاری باید انجام بدم تا گربه به من و شرایط خونه عادت کنه و این رو هم بگم که گربه ها جز حیاط تا به حال بیرون از خونه رو ندیدن

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   تا ۴۵ روزگی باید هر ۳ ساعت برایش شیر بدون لاکتوز یا شیرخشک مخصوص تهیه کنید.
   بعد ۴۵ روزگی مقدار شیر را کمتر کرده و برایش کمی غذای خشک مخصوص و یا مرغ و سیب زمینی وسبزیجات پخته بدون و ادویه نمک تهیه کنید.
   یک جای خواب گرم و ظرف آب و غذا و کمی صبر برای آموزش دادن محل دفعش هم احتیاج است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 78. ارمی گفته:

  روزتون بخیر
  من یه گربه ۷ ماهه نر از میکس پرشین و dsh دارم که خیلی شیطونه
  رو پرده ها چنگ میندازه و همش تو آشپزخونه میره
  با اینکه غروبا باهاش بازی میکنم و غذاشم اخر شب میدم ولی بازم شبا خواب نداره و نمیزاره بقیه هم بخوابن
  بعضی وقتا هم شرو میکنه به گاز گرفتن دست و پا
  چیکار کنم؟:)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   باید برایش اسباب بازی و اسکرچر تهیه کنید تا انرژی اش را با بازی کردن تخلیه کند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 79. ارمی گفته:

  روزتون بخیر
  من یه گربه هفت ماهه نر دارم از میکس پرشین و dsh که خیلی شیطونه
  رو پرده ها چنگ میندازه و همش میره تو آشپزخونه
  با اینکه غروبا باهاش بازی میکنمو اخر شب بهش غذا میدم بازم شبا خواب نداره
  بعضی وقتا هم شرو میکنه به گاز گرفتن دست و پا
  چیکار کنم؟:)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   باید برایش اسباب بازی و اسکرچر تهیه کنید تا انرژی اش را با بازی کردن تخلیه کند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 80. سارا گفته:

  سلام
  گربه ایی تو حیاطمونه که من به اون غذا و…. میدم
  به دامپزشک بردمش و واکسن و… بهش زده.
  خلاصه بعد از مدتی جفت گیری کرد وبچه دار شد. در زمان جفت گیری وزنش کم کم کاهش یافت که من بیشتر رسیدگی بهش میکردم.که یکم بهتر شد. یه روز رفتم بهش غذا بدم که دیدم یه پلاستیک زباله که از نوع نازک هست، گربم به اون خنج زده و…. بعد متوجه شدم که گربم یه گوشه بیحال وجمع وجور نشسته غذا بهش دادم اما نخورد‌. از ماست خیلی خوشش میاد اما وقتی بهش دادم نخورد. و مطمئن شدم که گربم تکه هایی از اون پلاستیک روخورده. وسریعا بردمش دامپزشک، اما دامپزشک هم مرخصی گرفته بود. و مجبور بودم برگردم خونه، بعد از ۶ ساعت کاملا خوب شد غذاش و… روخورد.
  بعد از چند هفته به دامپزشک بردمش که معاینه اش کرد گفت مشکلی نداره و…. و ۴ماه بعد غذاش رو میخورد اما چاق نمیشد، والان هم باغذا بازی میکنه غذا رو با اشتهای کامل میخوره اما کم. سوالم اینجاست که به نظر شما علت کم خوردنش اون کیسه ی زباله هست که در معدش جا خوش کرده یا مشکل از غذاش هست، غذاش هم خونگی هست، فقط غذا هایی مثل پنیر و ماست رو کامل میخوره مشکل ادرار و مدفوع نداره، اب هم میخوره، اما غذا که بهش میدیم میخوره اما بعد از مدتی بوش میکنه و دستش رو تکون میده و میره خودش رو لیس میزنه، یا شاید هم مشکلش از لوس بودنش هست. لطفا کمکم کنید میخوام دوباره مثل قبل تپلو بشه.
  تا حالا هم هیچ علائم بیماری ندیدم.

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اون کیسه تا الان قطعا دفع شده.غذایش را عوض کنید و چند ساعتی گشنه بگذاریدش تا غذایش را کامل بخورد.گربه ها ذاتا بد غذا هستند نگران نباشید.

   دوست عزیز سلام

   لازم نیست حتما در محیط خونه باشد.
   میتونید برایش غذا بگذارید و جای گرم درست کنید تا به زندگی اش در کنار شما ادامه دهد .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • پریا گفته:

    سلام خسته نباشید خانم دکتر
    من یه گربه یک ساله دارم که اصلا اجازه نمیده حمومش کنم کافیه که چند قطره آب به بدنش بخوره که پنجول میندازه و فرار میکنه خیلی حرف گوش کنه ولی شدیدا از حموم بدش میاد به نظرتون چطوری راضیش کنم حموم کنه؟

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     بهتر است این کار را به استایلیست های پت ها بسپارید که در برخی کلینیک ها هستند و دوماه یبکبار به راحتی برایتان انجام میدهند.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 81. ساره گفته:

  سلام
  ما جدیدن یه گربه اومده تو حیاطمون (خونه شخصیه) و کاملا مشخصه که خونشو گم کرده و گربه خونگیه !!!
  من نمیدونم چیکار باید باهاش بکنم از طرفی اعضای خانواده میترسن بیارمش تو و من نمیدونم چطوری هم تو حیاط ازش مراقبت کنم هم اینکه از این سردرگمی درش بیارم
  دائم هم میاد پشت در میو میو میکنه که بیاد تو ولی راش نمیدن خانواده
  من باید چیکارش کنم ؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   لازم نیست حتما در محیط خونه باشد.
   میتونید برایش غذا بگذارید و جای گرم درست کنید تا به زندگی اش در کنار شما ادامه دهد .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 82. ساره گفته:

  سلام
  ما جدیدن یه گربه اومده تو حیاطمون (خونه شخصیه) و کاملا مشخصه که خونشو گم کرده و گربه خونگیه
  من نمیدونم چیکار باید باهاش بکنم از طرفی اعضای خانواده میترسن بیارمش تو و من نمیدونم چطوری هم تو حیاط ازش مراقبت کنم هم اینکه از این سردرگمی درش بیارم
  دائم هم میاد پشت در میو میو میکنه که بیاد تو ولی راش نمیدن خانواده 🙁

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   لازم نیست حتما در محیط خونه باشد.
   میتونید برایش غذا بگذارید و جای گرم درست کنید تا به زندگی اش در کنار شما ادامه دهد .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 83. میترا گفته:

  سلام، من یه پیشی سه ماهه نر دارم که جلوی در بود و آوردمش خونه، بردمش دامپزشکی چکاپ و واکسنش رو هم زده،
  چند روزی توی خونه بود، گاهی اوقات میاد رو پام میخوابه ولی صبح ها همش میخواد باهام بازی کنه، هرجا میرم دنبالم راه میوفته، میاد تو آشپزخونه، روی میز ناهار خوری، نمیذاره خودمون غذا بخوریم و نمیذاره به کارای خودم برسم، مدام توجه میخواد،
  الان گذاشتم تو حیاط ولی هی میاد پشت پنجره میو میو میکنه ، خیلی التماس میکنه که بیارمش خونه، منم هم خیلی دلم میسوزه واسش، هم وقتی تو خونست نمیذاره کارمو کنم، به لپ تاپم آویزون میشه، روش راه میره، وسط کارم میاد میپره روم، دستامو چنگ میزنه، نمیدونم چکار کنم، ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   نژاد Dshبسیار شیطون و بازیگوش است.
   شما میتونید بعد از ورودش به منزل از اسباب بازی واسکرچر برای
   سرگرم کردنش استفاده کنید .
   ولی در کُل این نژاد بسیار بازیگوش است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • ساناز گفته:

    سلام ببخشید من ی بچه گربه ی تقریبا ۳ ماهه دارم ک حدود ی ماه پیش وقتی بردمش تو حیاط و اوردمش دیگه نتونست راه بره فک کنم ضربه دیده بود تازه خوب شده بود و یواش یواش داشت راه میرفت ک دیشب وقتی بردمش حموم دوباره دردش شرو شد و باز نمیتونه راه بره و دستم میزنم بهش گویا دردش میادو جیغ میزنه علتش چی میتونه باشه

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     حتما آسیبی به پاهایش وارد شده که با مراجعه به دامپزشکی و چکاپ و درمان حل میشود.

     دکترمائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • مريم گفته:

   دوست عزيز خب شما اين حيوونكي رو آوردي خونه به شما و خونه عادت كرده حالا گذاشتيش بيرون گناه داره! اگه از اول نمياورديش بهتر بود، ولي الان يه مدت خونه بوده نميتونه ديگه بيرون بمونه! پيشنهاد من اينه كه برگردونش به خونه و بيشتر براش وقت بذار، همه اين رفتاراش از عشق به شماست، چون شما بهش پناه دادي و حالا دوست داره! بچه گربه ها شيطونن، چندماهه ديگه آروم تر ميشه

 84. امیر گفته:

  وقت بخیر
  من میخوام گربه پرشین بگیرم و نظرم روی دوتاست که با هم بازی کنند، آیا خریدن دو بچه گربه همزمان مشکلی برایشان نداره؟ و من داخل خانه آکواریوم دارم که محفظه داره، آیا می تونم باز هم گربه بخرم و رابطه گربه ها با آکواریوم چجوریه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بهتر است دو گربه نگیرید ،چون هم رسیدگی کمتر میشود و هم از نظر روحی مدام دچار حسادت میشوند.
   و اگر اکواریم در دسترسشان نباشد مشکلی نیست.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 85. سلام گفته:

  سلام خسته نباشید
  من قصد خرید گربه دارم و توی آپارتمان زندگی می کنم و اینکه کلا از نژاد پرشین به دلیل اینکه خیلی خوابالو هستن و موهاشون می ریزه خوشم نمیاد ولی از نژاد دی اس اچ یا خیابونی بیشتر خوشم میاد ولی توی نظر ها خوندم که گفتین نژاد دی اس اچ بغلی نیست می خواستم بپرسم چه نژاد از گربه هست که خیلی خوابالو یا پشمالو نباشه ولی طوری هم نباشه که اصلا بغلم نیاد؟
  خیلی ممنون بابت متن عالیتون

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   پیشنهاد من به شما نژاد اسکاتیش است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • نسرین گفته:

   عزیزم اتفاقا گربه های خیابون خیلی با احساسن میان بغل چرا نیان اونقدر مهربونن که نمیتونی یه لحظه از کنارشون دور بشی از پیج های واگذاری توی اینستا یه بچه گربه بیار هم صواب داره هم عشق تموم دنیارو تجربه میکنی هم بغلت میاد.

   • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

    دوست عزیز سلام

    ممنون از دید زیبای شما برای ترغیب دوستان به واگذاری حیوانات بی سرپناه.موفق باشید.

    دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • Matisa گفته:

   سلام.من سرپرستی سه تا گربه dsh رو به عهده گرفتم و ازین ۳تا دوتاشون خیلی بغلین.درحدی که باعث اذیتم میشه گاهی.ولی می ارزه به اذیتش 🙂

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ممنون از لطف و حُسن سلیقه شما

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ممنونم از حُسن سلیقه و انتخاب شما.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ممنونم از حُسن سلیقه و انتخاب شما.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 86. سمیرا گفته:

  سلام . من یک بچه گربه ۵ماه و نیمه دارم . بسیار گوش حرف کن و آروم هست واکسن هاشم زدم . تنها چیزی که هست اصلا میو نمیکنه یک وقتایی زوزه میکشه این طبیعی هست ؟ مشکل دستشویی چیزیم نداره . با اینکه ۳ ماه هست پیش منه خیلی بهم وابستس . فقط نه خرناس نه میو نه حالت عصبانیت هیچی نداره . ۱۰ دقیقه بازی میکنه بقیشم خوابه .

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیلی هم علائم خوبی است.صدا کردن و خرناس کشیدن و بد نفس کشیدن نشان از بیماری ،درد و یا اعتراض دارد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 87. سونیا گفته:

  سلام من یه گربه ماده تقریبا ۳ یا ۴ ماهه دارم با یه گربه ی نر ۵ ماهه اینا میتونن الان باهم جفت گیری کنن؟؟ به بلوغ کامل رسیدن؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر خیلی کم سن هستند.
   بطور متوسط گربه های ماده تا ۱۰ ماهگی به بلوغ میرسند و فحل میشوند.و گربه های نر تا ۱۱ ماهگی .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 88. آیلار گفته:

  سلام گربه من ۴ روز بعد از اولین واکسن و قرص ضد انگلش اسهال شد و میل به غذا خوردنش خیلی کم شد پیش دکتر بردمش و دکترش بهش ۴ تا آمپول زد و شربت گریپ میکسچر و مترونیدازول هر ۸ ساعت ۲ سی‌سی تجویز کرد به همراه پودر پروبیوتیک الان بعد ۵ روز مصرف اشتهاش خوب شده و بازی میکنه ولی همچنان کاملا اسهاله. غذا هم بهش فقط مرغ پخته و سیب زمینی پخته دادم و آب هم زیاد میخوره. چیکار کنم اسهالش بند بیاد

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در وعده های غذاییش از ماست پروبیوتیک استفاده کنید .
   رفته رفته بهتر میشود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 89. Alib گفته:

  سلام. خواهش میکنم زود جوابم رو بدین گربه خوشگل و نازم که حدود ۶ ماهشه چند روزه که موقع خوردن غذا خیلی اذیت میشه و مشخصه به شدت داره درد میکشه اصلا نمیتونه غذا رو وارد دهنش کنه و بجوه. گاهی حتی وقتی نازش میکنم (گاهی) احساس ناراحتی میکنه و خودش رو عقب میکش. و متاسفانه اطراف ما دامپزشک نیست و من نمیدونم چکارش کنم وقتی میبینمش داره درد میکشه و اذیت میشه منم شروع میکنم به گریه کردن.
  خواهش میکنم بگین چکار کنم
  میتونم پیش مطب دکتر عادی ببرمش خانه بهداشت روستامون یا بیمارستان اونا کمکم میکنن… خودم میتونم کاریش کنم بهتر بشه
  منتظرم جوابتونم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   متاسفانه شما گزارش درستی از وضعیتش اعلام نکردید.
   درد را بطور کلی شرح دادید که من متوجه درد کدام ناحیه نشدم.
   در هر صورت باید توسط دامپزشک ویزیت شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • علی گفته:

   سلام درد داخل دهان نشونه بیماری کلسی ویروس باید داخل دهان چک بشه اگر زخم یا له شدگی وجود داره کلسی ویروس داره ک خیلی هم خطرناک و واگیر داره البته از گربه به گربه نه به انسان درمانش هم انتی بیوتیک هست روزانه نصف قرص ازیترومایسین ۵۰۰ بمدت ۶روز این ساده ترین درمانه اگر رسیدگی نشه و کلسی ویروس باشه متاسفانه کل دهان و گلو رو درگیر میکنه و باعث از بین رفتن دندان و لثه و بعد مرگ میشه گفتم باید توی دهان و گلو رو کامل چک کنید ممکن چیزی تو گلوش گیر کرده باشه استخون مرغ اصلا به گربه ندید چون باعث پارگی معده و روده و گیر کردن در گلو میشه

   • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

    دوست عزیزسلام

    ممنونم از راهنمایی کاربر ها و اطلاعاتتان…ولی بهتر است از تجویز دارو خودداری کنید.ممکن است با پیام شما و تجویز خودسرانه دارو توسط صاحبش ازبین برود.

    دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 90. هانی گفته:

  سلام
  جن یه گربه ی نر ۸ ماهه دارم
  و میخوایم یه گربه ی نره ۳ هفته ایو هم به سرپرستی بگیریم، باهم کنار میان؟ باید چیکار کنیم؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   برای جلوگیری از بروز علائم افسردگی در گربه اولتان باید وقت بیشتری برایش بگذارید و محبتتان را صد چندان کنید .
   اگر ذره ای بی توجه ای رخ دهد در گربه ها باعث افسردگی و گوشه گیری میشود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 91. نیلوفر گفته:

  سلام
  یه گربه نر بالغ (نمیدونم چند سال)توی حیاط هست من هرازگاهی بهش غذا میدم.از پریروز انگار چیزی توی گلوش گیر کرده،بد نفس میکشه خیلی تحرک نداره و هی هر چند دیقه انگار بخواد بالا بیاره ولی نتونه، چون فوووق العاده آروم و مظلومه دلم براش میسوزه و میخوام کمکش کنم.چیکارکنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   احتمال دارد استخوان یا شیئی وارد گلویش شده باشد .
   تا ۲۴ ساعت اگر علائم ادامه داشت ،برای رفع این مشکل به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 92. روژان گفته:

  سلام من دوتا بچه ۷ ماهه دادم یکیش نر و یکی ماده هست از وقتی بچه بودن پیش ما بودن ولی الان خیلی شیطون شدن به آشپزخونه میرن روی گاز و خیلی از وسایل و مجسمه ها رو میندازن و میشکونند الان مادرم خیلی عصبی شده میخواستم بپرسم راهی هست که دیگه نرن به آشپزخونه و ترک کنن عادت رفتن به آشپزخونه رو چون واقعا مادرم عصبی هست و قصد واگذاری اونها رو داره ممنون میشم هر چی زودتر راهنمایی کنید

 93. مانی گفته:

  سلام ببخشید دیروز یه گربه توی حیاط پیدا کردم نوزاد امروز صبح چشاش عفونی شده بابام نمیزاره ببرم دام پزشکی از دیروز شیر و جای خواب داده بودیم بخاطر همین دلم نمیاد بفرستمش بره نزدیک در میشه میو میوی شدید میکنه نمیخواد بره منم نمیدونم راهی هست که توی خونه درمان بشه؟تمنا میکنم زودتر بگین میترسم موجب کوری یا مرگ بشه

 94. کیمیا حسن پور گفته:

  سلام
  من یه گربه پرشین ماده ۵ ساله دارم و دو فته پیش یه بچه گربه رو که مامانش ولش کرده بود پیدا کردم و ۱۰ روز ازش حمایت کردم تا بتونم واگذارش کنم. تو این مدت گربه من خیلی با این کوچولو دوست شده بود و مرتب بازی میکردن و گربم مراقبش بود و الان که واگذار شده احساس میکنم گربم افسرده شده همش میره یه گوشه که دید نداره قایم میشه میخوابه و یه صدایی در میاره انگار داره بچه گربه رو شدا میکنه و خوراکش خیلی کم شده. و اینکه گربم خیلی وابسته بود بهم ولی الان انگار اصلا منو نمیشناسه. ضمنا قبل اینکه بگیرمش زایمان کرده بود یعنی یه بار از بچه هاش جدا شده قبلا
  چیکار باید کنم که حالش خوب شه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   مشکلات روحی در گربه ها بسیار زیاد هستند و برای جلوگیری از افسردگی گربه تان بهتر است وقت بیشتری برای او گذاشته تا روند بهبودی طی شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی

 95. پریسا گفته:

  سلام.من یک گربه بریتیش شورت هیر ۲ ماهه گرفتم اولین روزه که آوردمش خونه اولش ساکت یه جا نشسته بود بعد شروع کرد به میو میو کردن هر چی هم میخوام برم سمتش فرار میکنه.میدونم روز اوله و باید عادت کنه میترسم برم سمتش ترسش بیشتر شه و دیگه باهام ارتباط برقرار نکنه یا این استرس باعث بشه که مریض شه. چی کار کنم ؟به نظرتون چقدر طول میکشه باهام ارتباط برقرار کنه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   سعی کنید باهاش بازی کنید و براش وقت بگذارید.
   با تشویقی های گربه تشویقش کنید .
   تا یک هفته معمولا طول میکشد تا به شما و اون محل اعتماد کند .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 96. هلیا گفته:

  سلام من یه بچه گربه پیدا کردم و اینکه دستش آسیب دیده و کثیفه و اینکه دور مقعدش مدفوع خشک شده و من نمی‌دونم عفونت داره یا نه نگرانشم چون خیلی دوسش دارم بهش آب و گوشت دادم ولی نمیدونم مریض هست یا نه و توی این وضع کرونا میترسم ببرمش دامپزشکی

 97. صدف گفته:

  سلام‌، گربه‌ ی من حدودا ۶ ماهه هست ، روی دماغش شبیه قارچ هست اولین دکتر به من گفت که قارچ‌هست اما بعدش پیش ۲ تا دکتر رفتم و گفتن که نیست ، حالا از دیروز دیدم‌که کناره چشمش هم‌قرمز شده ، من براش کرم‌ضد قارچ‌میزنم‌برای روی بینیش اما نمیدونم که برای چشمش باید چیکار‌کنم ، ترکیه هستم و دکترهای اینجا اصلا خوب نیستن اگه میشه کمک کنید ممنون

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ضایعه های پوستی را باید حتما از نزدیک معاینه کرد .
   قارچها و انگل ها اغلب عامل اکثر بیماری های پوستی هستند که باید جهت تشخیص دقیق به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 98. پرنیان گفته:

  سلام . من یک بچه گربه ی یک هفته الی ۱۰ روز پیدا کردم که مادرش ولش کرده بود من هیچ شناختی از بزرگ کرده بچه گربه نداشتم و تو اتاقم نگهش میدارم تو اینترنت خوندم که کیسه اب گرم بذارم براش و شیر بدون لاکتوز بدم حالا سوالم اینه ایا باید ببرمش کلینیک معاینه شه یا زوده هنوز ؟ و این که از کی باید براش خاک بذارم و دستشویی کردنو یادش بدم؟ و این که نوشته بودین بچه گربه ها تا دو هفتگی چشاشونو باز نمیکنن ولی چشا گربه ی من بازه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در رابطه با تغذیه ،هر ۳ساعت باید برایش شیر بگذارید و جهت چکاپ از الان میتونید به دامپزشکی ببریدش.ولی ۲ ماهگی حتما جهت دریافت واکسن هایش باید مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • ویستا گفته:

    سلام من یک بچه گربه ی۴ماهه دارم میرسم پیش کلینیک میگن نیزا الان به اسکچرز ندا ولی ناخوناشو توی مبل می کند و اینکه من به دکتره میگم نیازی به خمیر مالت گلوله ی مو داره یانه

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     به نظر من میتونید برایش از اسکرچر و خمیر مالت به میزان لازم برای سنش استفاده کنید.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • بهناز گفته:

   منم گربمو پیدا کردم همین سن بود، تا هفته سوم نمی خواد براش خاک بگیری، از هفته سوم به بعد خودش مستقل میره دستشویی و جای خاکشو یاد میگیره، چون وسعت دیدش کمه بزار تو اتاق بچرخه و خودش جای غذا و اب و خاکشو پیدا کنه، تغییر دکور نده تا بتونه جاهارو حفظ کنه

   • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

    دوست عزیز سلام

    ممنونم از راهنماییتون ،از داشتن دوستان خوبی مثل شما خوشحالیم.

    دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 99. سروری گفته:

  سلام من یه گربه حمایتی دارم امروز که اومد برای غذا خوردن دیدم دندون نیش ش شکسته از ته تقریبا ، یکسالشه و نر هست ، میخواستم بدونم میشه براش کاری کرد ؟؛ آیا دندون باز در میاره یا دندون اصلیش بوده!

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   حتما دندانش در اثر ضربه اینجوری شده .اگر سنش کم است نگران نباشید چون مجددا دندان جایگزینش میشود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 100. بهار گودرزی گفته:

  سلام خسته نباشید.ببخشید من یه گربه ی ۲ و نیم ماهه ی دی اس اچ نر رو به سرپرستی گرفتم و پیش دامپزشکی دکتر فرهی بردم اما انگار خوب نبودن.یکم دور دهنش سیاهه که گفت دهانشویه بزنم و چشمم که ترشح داشت گفت قطره بزنم و قرص انگل هم داد.اما واکسن رو فعلا نمیخوام بزنم تا حدودا ۱ هفته ی دیگه.یکم بدنش بو میده.دکتر هم گفت اما علت رو نفهمیدو کم خونی هم داره که بهش کپسول میدم.بازیگوش هم هست اما یکم زیاد میخوابه.دیروز دیدم داره اوق میزنه و یکم آب و کف بالا آورد.بنظرتون این گربه مشکلی داره؟بوی بدنش و …مدفوعش هم وحشتناک بو میده و غذا هم فعلا فقط مرغ اب پز میدم و بعضی وقت ها دل مرغ

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   لطفا به توصیه های دامپزشک مربوطه عمل کنید.
   برای رفع بوی بد دهان و مدفوعش ،مدتی از غذای خشک استفاده کنید و دندانهایش را مسواک بزنید و از دهانشویه استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 101. سایه گفته:

  سلام و وقت بخیر یک گربه در یک پارک نزدیک محل زندگی ما هست حدودا فک میکنم پنج یا شیش ماهه باشه ولی مشخصه که بچس و کلا هم خیلی لاغره و توی اون پارکی که هست رفت و امد خیلی کم هست و توی این مدت من هیچ گربه ی دیگه ای ندیدم اون اطراف
  سوال من این هست که برای گربه بهتره همونجا بمونه با همین شرایط؟ یا من بیارم و داخل حیاطمون بذارمش و بهش غذا بدم و جای گرمی براش تهیه کنم؟ نگرانم بیارم داخل حیاط گربه های دیگه ای که رفت و آمد دارن اذیتش کنن و یا اینکه فرار کنه و دیگه جای قبلی خودش هم پیدا نکنه چه کاری کنم از نظر شما؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر در همان محیط پارک بتونید غذارسانی انجام بدید و برایش جایی را درست کنید خیلی بهتر است.چون هم به آن محیط عادت دارد و هم شاید در راه منتقل کردنش به حیاطتان فرار کند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 102. Elena گفته:

  من یه گربه چهار ماهه دارم از روز تولدش نذاشتم بیرون از خونه بره میترسم فرارکنه
  آیا نیاز هست که گربم رو بیرون ببرم؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر برایش واکسن های دو و سه ماهگی را زدید برای بیرون رفتن مشکلی ندارد.
   ولی اگر دوره های واکسنش کامل نیست نباید از منزل خارجش کنید چون محیط بیرون که محیط زندگی دیگر گربه هاست میتواند آلوده باشد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 103. فواد گفته:

  سلام وقت بخیر
  آقا یه گربه رو دو روزه اوردیم خونه نمیدونم چند ماهشه ولی خیلی کوچولوئه
  یه روز بهش یه کوچولو خیلی کم گوشت خام دادیم بهش شب نمیدونم به خاطر گوشت بود یا ن ولی یه چیز جامد بالا اورد و سفید بود سر شد و خوابید بیدارش کردم ببینم هنوزم خسته اس یا ن دوباره یه کوچولو زرد بالا اورد و دوباره خوابید
  تقریبا نیم ساعت بعد بیدار شد یکم اومد بغلم و دوباره کنارم خوابید ولی از بالا اوردنش خیلی ترسیدم تاحالا تجربه نداشتم لطفا کمک کنید ک چ غذا هایی بدم زیاد هم نمیخوام خرج کنم نثلا غذای مخصوص بگیرم ممنون میشم کمک کنید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر خیلی کوچک است و زیر ۳ ماه است باید برای تغذیه اش از شیرخشک مخصوص یا شیر بدون لاکتوز استفاده کنید.
   به همراه شیر بهش مرغ و گوشت پخته به علاوه سیب زمینی و هویج بدون ادویه و نمک و روغن به صورت میکس درشت بدهید و از دادن گوشت خام اجتناب کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   این سوال را باید از مراکز پرورش حیوانات خانگی بپرسید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 104. Hanna گفته:

  سلام، من الان دو روزه بچه گربه آوردم خونمون و ازش مراقبت میکنم، مادربزرگم داخل حیاطشون یه گربه ای شیشتا زایید، یکیش و من آوردم و قبلا هم سابقه نگهداری حیوان خانگی جز پرنده رو نداشتم و ندارم، مشکلی با ادرار و مدفوع کردنش ندارم اما شدیدن وسواس گرفتم این دوروز، قبل از اینکه بیارمش خونه بردمش کلینیک و واکسن هاری زده و یک پنجم قرص انگل هم خورده، با شامپو مخصوصش هم حمامش کردم
  مشکلی هم نداره از لحاظ خواب و خوراک
  بیماری منتقل نمیکنه؟ یا ریزش موی(اصلا زیاد نیست ولی همون مقدار کم) مشکلی ایجاد نمیکنه برای سلامتی؟
  چون سه تا بچه کوچیک خونه هست و اینکه خیلی چنگم زده دستم پر از خراشه
  مشکلی پیش نمیاد از لحاظ سلامتی؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   وقتی حیوان خانگی شما توسط دامپزشک چِکاپ شده.واکسنهایش تزریق شده.همچنین ضدانگل روتین را دریافت کرده ،جای هیچگونه نگرانی نخواهد بود.از زندگی باهاش لذت ببرید و مراقبش باشید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Sara گفته:

    سلام من دو سه روزه یه گربه یک ماهه آوردم ازش نگه داری کنم به معنای واقعی داره منو دیوونه میکنه یک لحظه هم تنها نمیمونه همش میو میو میکنه فقط میگه غذا بده من بخورم تو هم کنارم بشین با من بازی کن دیگه داره منو عصبی میکنه به خدا

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     گربه ها تا ۳ ماهگی عادت به بغل مادر دارند و بهتر بود تا قبل از ۳ماهگی به سرپرستی قبولش نمیکردید.حال برای بهبود شرایط در کنارش یک پتوی گرم یا کیسه آب گرم بگذارید تا در نبود مادرش آرام بگیرد.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 105. صدف گفته:

  سلام.
  من یه گربه نر ۴ ماهه نژاد دی اس اچ دارم
  در کل دو ماهه که عضو خونه ما شده
  پیشی من هیچوقت اونطور ک گربه های دیگه لوس و بغلی ان نبوده. اصلا روی پام و بغلم نمیشینه
  هروقت میخوام بهش دست بزنم جاشو عوض میکنه. به جز یه سری وقتا مثل وقتایی که تازه از خواب بیدار شده..
  این هم خیلی ناراحتم میکنه هم عجیبه که پیشیم باهام صمیمی نیست
  اخه چه دلیلی میتونه داشته باشه
  امیدوارم جواب بگیرم
  ممنونم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   گربه نژاد Dsh بسیار بازیگوش است و این نژاد ذاتا گربه بغلی نیست
   و مثل پرشین آروم و بی تحرک نخواهد بود.اینها نشانه عدم صمیمیت نیست.بیشتر براش وقت بگذارید و بازی کنید ولی از یک نژادdshتوقع بغلی بودن را نداشته باشید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 106. امین گفته:

  سلام. گربه من از بچگی تا الان(۵ماهگی) پیش ما بوده سه روز رفتیم مسافرت، کلید خونه رو دادم برادرم براش غذا بذاره. حالا که اومدیم میبینیم گربه رفته. قبل از مسافرت میرفت روی پشت بامها باز برمیگشت اما ایندفعه دیگه برنگشته. به نظرتون گربه رفته جفتگیری و بعدش برمیگرده یا کلا گذاشته رفته؟ ممنون میشم جواب بدین خیلی ناراحتم.گربه ماده بود.

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   احتمال برگشتن هست ولی به قطعیت نمیتونم بگم برمیگرده.
   اگر برنگشت و نژاد Dsh است نگران نباشید ,کاملا با زندگی در بیرون از خانه سازگاری پیدا میکند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 107. مهرسا گفته:

  سلام مجدد
  ببخشید گربه ی من dsh
  طرف شب که میشه خیلی میو میو می کنه تا صبح نمیزاره بخوابیم . چیکار کنم ؟
  و اینکه داریم دنبال خونه میگردیم ، میشه گربه رو توی آپارتمان نگه داشت ؟ سروصداشو چیکار کنم ؟
  یه گربه ی دیگه بیارم از تنهایی در بیاد صداش کمتر میشه ؟ البته میدونم حساسن گربه ها .
  و اینکه هشت ماهه رو میشه عقیم کرد ؟

  ممنونم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   از آخر به اول جواب میدم چون دقیقا دلیل میو میو کردنش فحل بودنش است و حتما با مشورت دامپزشک اقدام به عقیم کردنش کنید.
   و لازم به حضور گربه دیگه ای نیست چون بیشتر باعث افسردگی و تضعیف روحیه اش میشود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 108. مهرسا گفته:

  سلام ، من یه گربه ی تقریبا هشت ماهه دارم ، Dsh ، شنیدم این نژاد صاحبشو رها می کنه و میره ، من چی کار کنم که نره ؟ خیلی بهش وابستم ، همین الانشم هی میره پشت در میو میو می کنه تا درو براش باز کنیم ، منم هی سرشو گرم می کنم ، شاید بگین بیرون براش بهتره ، ولی مث بچه م می مونه ، نمی تونم واقعا

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   نه این مطلب اصلا سندیت ندارد.
   گربه Dshفقط شیطونتر و بازیگوشتر از باقی نژاد هاست.
   حتی اگر شرایط خروجش از خونه را محیا کنید برمیگردد.
   نگران نباشید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله حتما،اتفاقا بسیار نژادشیطون و دوست داشتنی است.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 109. سلام ، زهرا هستم گفته:

  یه گربه پرشین ۷ ساله دارم ماده و عقیم شده ، همه ضد انگلها و واکسنها و چکاپهاش مرتب انجام شده اما چیزی که خیلی خیلی رنجم میده آکنه های زیر دهانشه که تحت نظر پزشک هر درمانی اعم از شستشو و پماد پوستی و مصرف قرص و تزریق آنتی بیوتیک و غیره انجام دادم ولی هنوز هیچ نتیجه ای نگرفتم . چند روز خوبه دوباره شروع میشه خیلی ازین بابت ناراحتم تو رو خدا یه راهنمایی درست درمون بکنین خودم اعصابم بهم ریخته دیگه نمیدونم چیکار کنم .

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اینگونه عارضه ها باید حتما از نزدیک ویزیت شوند و بعد تشخیص نهایی بگذاریم.
   بهتر است مجددا پیش دامپزشک مراجعه کرده .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 110. نفس مامان روحت شاد گفته:

  سلام من دو روزه که گربمو ار دست دادم حالم خیلی بده مقصر منم میخام خودمو بکشم لطفا کمکم کنید گربه نازنینم پر کشید و رفت بمیرم براش دوساله که دارمش اصلا باورم نمیشه مرده
  لطفا کمکم کنید

  • مهرداد گفته:

   اول اینکه صبور باش و خودتو مقصر ندون مطمئن باش اون دو سالی که با شما انسان مهربون زندگی کرده واسش ارزش دویست سال و داشته و یادش رو گرامی بدون و سعی نکن با اوردن یکی دیگه جاش و پر کنی چون هر موجودی جای خودش رو داره با این موضوع کنار بیا و فراموش نکن همه ما یه روزی میریم و شاید حتی یادمون هم باقی نمونه پس با انرژی به زندگیت ادامه بده و از این عشق و مهربونی سرشار خودت به دیگر موجودات عالم لذت ببر و بگذار تا اونها هم معنای دوست داشته شدن و مهربونی دیدن رو بچشن که این بالاترین و زیباترین حرکتها توی کل عالم هستش هر وقت آروم شدی اگه دوست داشتی یه پیشی دیگه به هاپوی دیگه یه خوکچه هندی دیگه و یا هر موجودی که قرعه بنامش افتاد رو دوباره خوشبخت کن سلامت پیروز باشی انسان بامعرفت و مهربون

 111. امیرحسین آدینه گفته:

  باسلام. بنده یک گربه نر نژاد میکس دارم، بسیار شبیه به گربه آنقوره سفید یک دست با مو های کوتاه….
  حیوان یک سال و نیم سن دارد و در هشت نه ماهگی عقیم شده است. میانه خوبی با من دارد، اخر شبها میاید در اتاق خوابم بقلم چرت میزند و خرخر میکند، صبح ها همینطور، در نبود من اگر بتواند به اتاق کارم میرود و روی صندلی کارم می‌شوند و چرت میزند.مدتیه برای اینکه خانواده‌ام شب راحت تر باشند در اتاق خوابم نگهداری میکنم
  به تازگی منزل را جابجا کردم گربه ی ما درب ها و قفل پنجره ها را باز میکند. از این رو تمام درب های منزل را قفل میکنیم.
  نیمه شب می‌پرد روی دستگیره درب و صدای مهیبی ایجاد میکند، شدیداً تمایل به بیرون رفتن دارد، اگر هم بیرون ببرمش، بیشتر میل به بیرون خواهد داشت.
  قلاده و باکس حمل دارم. گربه مانند سگ نیست که با قلاده فرمان بگیرد و همراه صاحبش قدم بزند…. نزدیک منزلمان پارک هست.

 112. مهسا گفته:

  سلام میخواستم برای گربم یه سوال بپرسم گربه یمن حدود یه سالی میشه ک دارمش ولی من هربازی ک بهاش میکنم بهش محل نمزاره من توی خونه یا حتی بهش دست نمیزنم چجوری مطمئن بشم ک گربم مریضی چیزی نداشته باشد جواب فورییییی

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   گربه ها شدیدا نیاز به توجه،بازی کردن دارند.
   باید توی روز حتما باهاش بازی کنید و برای توجه کردن بهش وقت بگذارید
   برای چکاپ درمانی هم باید هر ۳ماه به دامپزشک مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • فاطمه گفته:

    سلام من دو روز پیش یک گربه کوچولو تقریبا یک ماهه اواره نر بدون مادر رو تو خیابون پیدا کردم و آوردمش خونه و هنوز دامپزشک نبردم همیشه رفتارش خوب بود سرشو می‌مالید بهمن با من توی بازی میکرد و خیلی با هم خوب بودیم که یکدفعه دیدم همین امشب که داشتیم باهاش توی بازی میکردیم وسطا توپشو ول کرد و به سمت پارچه ای که گذاشته بودم روش لم بده هجوم برسد و مثل دیوونه ها پرید این ور و او نور و چشماش یک چیزی رو می پایید اومدم ارومش کنم و بهش بگم که حتما سوسکی چیزی دیده چون تو حیاط نگهش میدارم اومدم که بغلش کنم محکم طرفم چنگ انداخت خوشبختانه زود دستمو کنار کشیدم وگرنه خراش خیلی بزرگی میشد اومدم ایندفعه از سر نازش کنم چون این کار یه که همیشه دوس داره ولی خیلی آروم گدازم گرفت حالا هم مثل دیوونه ها داره میپره اینور و اونور و پارچه رو دیگه فکر کنم خراب کرده لطفا یک پیشنهاد بدین مرسی

    • Arian گفته:

     بستگی به سنش رسیده شاید دوران جفت گیری باشه و دنبال جفت باشه با عقیم کردنش باعث میشه اروم تر بشه و به اون حیوون لطف زیادی میکنید چون دیگه اذیت نمیشه

    • N گفته:

     اینکه طبیعیه داره باهات بازی میکنه اینجور مواقع نباید بهش دست بزنی فقط با بند و اینجور چیزا باهاش بازی کن انرژیش که تخایه شد و خسته شد دوباره اروم میشه

  • برسام گفته:

   سلام من با گربه خود با توپه نخ بازی میکنم بعضی مواقع لیزر دارم میندازم رو دیوار نزدیک گربه تا نور لیزر رو دنبال کنه خیلی دوسش دارم

   • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

    دوست عزیز سلام

    این بازی ها بهترین روش برای سرگرم کردن گربه هاست.
    ازینکه تجربه های صحیحتونو با ما به اشتراک گذاشتید ممنونم.

    دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 113. رها گفته:

  سلام. وقت بخیر. گربه نر ۵ماهه دارم. یکی از اتاق خواب هامون ک بالکن هم داره نگهداری میکنم و درب بالکن هم بازه. شبا موقع خواب درب اتاق خوابو میبدم که نیاد توی پذیرایی. ساعت ۵صبح شروع میکنه به میو میو کردن و صدا کردن. دلیلش چی میتونه باشه؟ و اینکه ایا ممکنه از بالکنی که طبقه چهارم ساختمونه بپره پایین؟ چون همش میره لبه بالکن. و تایمی که سره کارم هم ازش بیخبرم.

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیزسلام

   احتمال افتادنش از بالکن زیاد است پس حواستون باشه درب پنجره و وقتی حضور ندارید بسته نگه دارید.
   و در ارتباط با میو میو کردنش،ساعت خوابش رو طوری تنظیم کنید که با بیدار شدن شما یکی باشد چون هر زمانی که بیدار شود برای اطلاع دادن و صدا کردن شما برای بازی و توجه حتما میو میو میکند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 114. محمد گفته:

  سلام من یک گربه پرشین دارم. وقتی تو خونست خیلی مهربون و آروم و باشخصیته و اصلا رفتار بدی نداره. حتی خودش میاد رو پاهام دراز می کشه که نازش کنم درکل خیلی پسر خوبیه. اما همین اواخر براش یه قلاده درست کردم که ببرمش بیرون تا یه دوری بزنه و بازی کنه ولی وقتی میارمش بیرون از این رو به اون رو میشه. وحشی. خشن. نمی زاره نزدیکش بشی. نوازشش که می کنی غر میزنه و دندوناشو نشون میده انگار یه گربه ی دیگست. ۳۶۰ درجه رفتارش فرق می کنه. لطفا یه راهکار بهم بدین چون از اونجایی که گربمو خیلی دوس دارم دلم نمیاد همش تو خونه باشه اگرچه تو خونم تمام اعضای خانواده دوسش دارن و بهش توجه میکنن در اصل به نظرم مادرم اونو بیشتر از من دوست داره. لطفا بگید چی کار کنم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   گربه ها با قلاده فرمان نمیبرند و برای حملشان باید یا بسیار مقیدشان کنید و در بغلتان نگهداریش کنید یا با باکس حملشان کنید.
   البته رفتار خشونت آمیزش را میتوانید با عقیم کردنش کمی کنترل کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 115. راضیه گفته:

  سلام
  من یه گربه ی پرشین فلت دارم که موقع خواب خرخر میکنه انگار نمیتونه خوب نفس بکشه
  امروز بردمش دامپزشکی چک اپ کرد گفت مشکلی نداره
  ولی خیلی نگرانشم تروخدا کمکم کنید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خرخر هنگام خواب در گربه ها طبیعی است .
   با توجه به اینکه دکتر چکاپشون کردن جای هیچ نگرانی نیست.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 116. یاسمن گفته:

  سلام. من یه گربه دارم که از بلندی افتاده و الان یه سری دارو براش تجویز شده. مشکل اینه که وقتی دارو بهش میدم دهنش کف می‌کنه و همه رو بیرون می‌ریزه. نمی‌دونم چکار باید بکنم. یکی از داروهاش ترامادوله که حتما باید بهش بدم؛ اما نمی‌خوره.
  آیا میشه این دارو رو با ماست غذاهای دیگه قاطی کرد؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله میتونید همراه غذا برایش استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 117. محمد گفته:

  سلام، من یه گربه نر ۴ماهه دارم که مدتیه مدفوعش خیلی بوی تندی گرفته به طوری که تو کل خونه میپیچه حتی وقتی که بلافاصله تمیزش میکنم، بخاطر این قضیه مجبور شدم تولتش رو تو حیاط قرار بدم که ازون موقع از جای توالتش راضی نیستو کج‌خلق شده و گاها تو خونه دستشویی میکنه. تو رژیم غذاییش هم غذای خشک و شیر و ماسته پروبیوتیکه؛ راهی هست که بشه بوی مدفوعش رو مهار کرد بتونم توالتش رو دوباره به خونه برگردونم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   جوش‌شیرین یکی از موادی است که می‌تواند بوی بد را به خود جذب کند. هربار که خاک گربه را عوض می‌کنید، مقداری از این ماده یا مواد دیگری که خورنده بو هستند، داخل خاک بریزید. استفاده از خاک‌هایی که رطوبت را به خود نمی‌گیرند یا حتی خودشان معطرند را هم در اولویت خرید‌هایتان برای گربه قرار دهید.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 118. حنا گفته:

  با سلام من یه گربه ی ۳ ماهه دارم که چن وقت پیش از یه بلندی افتاد دامپزشک بردمش گف نه شکسته و نه در اومده یه آمپول زد و شربت کلسیم و یه قرص داد که بعدن فهمیدم مسکنه یه هفته بهش دادم بعد قطع کردم ولی بچه گربم از موقع قطع قرص خیلی کم اشتها شده و هیچی نمیخوره دوباره توسط دامپزشک معاینه شد که گفت سالمه و چیزیش نیس ولی الان چن روزه بچم هیچی نمیخوره و به زور یکم مرغ به خوردش میدم چون شهرمون هم فقط همین دامپزشک حیوانات خانگی رو داره دیگه نمیدونم چیکار کنم الان نمیدونم بی اشتهاییش بخاطر اون قرصه بوده یا ن میشه لطفا چنتا راه واسه افزایش اشتهاش پیشنهاد کنید؟خیلی میترسم چیزیش بشه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بی اشتهایی در بچه گربه ها گاها میتواند خطرناک باشد و شاید دلایلی غیر از افتادنش داشته باشد.
   اگر بی حال هم هست و نفس کشیدنش سخت است لطفا مجددا پیام بگذارید تا راهنماییتون کنم.
   قطع کردن قرص کلسیم نمیتواند عامل بی اشتهایی باشد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 119. روزینا گفته:

  سلام
  من ۴تا گربه پرشین دارم دو نر و دو ماده ولی اصلا جفتگیری نمیکنن.گربه های ماده فحل میشن ولی گربه های نر اصلا اعتنایی نمیکنن.
  پیش چند دامپزشک هم بردم ولی راهکارهاشون بی فایده بود.
  همگی تو خونه علاقه داریم جمعیت گربه هامون بیشتر بشه
  ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   حتما حتما باید از نظر میزان اسپرم معاینه شود.
   و باید دستگاه تناسلی اش هم معاینه شود و از نظر اشتهای جنسی بررسی شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 120. ساداتیان گفته:

  سلام وقت بخیر من مجدد سوال میکنم خدمت شما چون خیلی نگرانم … پدر من بچه گربه بدبختی که یک سال ی جورایی پیش ما زندگی میکرد بورد تو ی امام زاده ای ول کرد (گربه ای که از بچگی مادرش اون و برادرش رو تا شیش ما تو حیاط خونمون بزرگ کرد… غذا می دادیم و بعد برای خودش می رفت گردش با برادرش یعنی یکی دو روز می رفتن بعد می اومدن غذا بهشون می دادیم بعد شب ها کلا نبودند صبح برای غذا می اومدن … عقیم هم نکردیم هر دو رو) الان یکی رو نگه داشت یکی رو ول کرد … رفتم امام زاده گشتم پیداش نکردم الان حالم خیلی بده نکنه بلایی سرش اومده باش … ی جورهای نیمچه خونگی بودند بدتر از همه جدا کردنش از برادرش بود کلا این دو تا داداش تو حیاط با هم بازی می کردند کشتی می گرفتند … ی وقت نمیره …

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   گربه ها بخصوص نژاد Dsh میتوانند در محیط خارج به راحتی زندگی کنندو برایشان مشکلی پیش نیاید ،نگران نباشید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 121. سنا گفته:

  سلام
  گربه ام داشت بازی میکرد بام رفت بین دو تا مبل و همونجا نشست . دو بار اومدم نازش کنم دستم رو با دو دستش گرفت و اجازه نداد. بین دو مبل دقیقا روبروی کولر .
  بعد چند ساعت اومد بیرون و راه رفتنش حالت خزیدن داشت . همسرم که اومد متوجه شد کور شده . باورم نمیشد تا چند ساعت قبل بدو بدو میکردیم دنبال هم .
  الان باید چکار کنم . تا قبل از صبح نمیتونم ببرمش . توی نت از یه نابینایی موقت بخاطر افزایش فشار خون نوشته بود که اگه تا ۲۴ ساعت میومد پایین بینایی برمیگشت
  چطور بفهمم ایا دلیلش این هست و چکار کنم الان ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر نابینایی بر اثر فشارخون بالا باشد،باید آزمایشهای ۱۶ فاکتور بیوشیمیایی بگیرید تا ببینیم فشار خون از مریضی های کلیوی است یا نه.
   در هر صورت باید نزد دامپزشک وضعیتش به طور کامل بررسی شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 122. ساداتیان گفته:

  سلام و احترام گربه ای دو بچه تازه متولد شده شو اورد تو حیاط خونه ما … حیاط ما بزرگ و به صورت باغ … و خودش هم با بچه ها شیش ماه اول بود و شیر میداد و …. هر سه گربه ته حیاط آزاد بودند می اومدند می رفتند و ما هم بهشون غذا می دادیم … بعد شیش ماه مادرشون رفت و ما دو تا رو تا یک سال و خورده ای بزرگ کردیم … دو گربه نر بودند و می اومدند و می رفتند برای خودشون بعد این مدت ی جورایی محل کار و درس بچه ها به جاه های دور منتقل شدند و پدرم گربه ای که سر و صدا داشت رو برد ی امام زاده که س سبز هست و ی والی پیر داره ول کرد … حالا سوال من نگران اون گربه بدبختی هستم که تو امام زاده رها شده … نکنه بمیره نتونه غذا گیر بیاره و … گچه تو خونه ما بزرگ شدند ولی خونگی کامل نبودند دو سه روز می رفتن بازی و گردش می اومدن غذا می خوردند بعد شب هم باز می رفتن تا صبح بازی و گردش و صبح می اومدن بای صبحانه …. عقیم هم نکردیم که ازادیشون برا خودشون باش … ما تو روستا زندگی میکنیم … ایا بر سر اون گربه رها شده بلایی می اد می تونه با شرایط جدید سازگار بشه …

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله،گربه ها ذاتا میتونن در طبیعت به تنهایی زندگی کنند و غذا پیدا کنند.
   جای هیچگونه نگرانی نیست.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 123. کیانا گفته:

  سلام به راهنمایی خیلی فوری نیاز دارم امروز صبح یه گربه شدیدا اسیب دیده اومده حیاطمون فکر کنم پاش شکسته و شدیدا درد داره بهش غذا دادیم ولی نمیتونیم بهش نزدیک بشیم تا کمکش کنیم حمله میکنه از طرفی هم از شدت درد همش بی حال میفته چطور بهش کمک کنیم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   باید با تشویقی و غذا کم کم به طرف خودتون هدایتش کنید و بعد یواش ترجیحا با دستکش برزنتی از پشت گردن مهارش کنید(چون اگر قصد گاز گرفتن و فرار داشت به شما آسیب نرسد) و به دامپزشکی منتقلش کنید.
   این مسئله باید توسط دامپزشک و رایولوژیست بررسی شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 124. Taha گفته:

  سلام
  یک گربه ۳ تا ۶ ماه پیدا کردم فرار نمیکنه
  وقتی توپ طرفش پرت میکنم گاز میگیره و بازی میکنه وقتی میخوای توپ رو بگیر نمیده و میزنه رو دستم آیا این کار عادیه یانه؟
  بعد چه غذایی براش مناسبه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله عادیه…داره با شما بازی میکنه.
   غذاهای خشک موجود در سایت همه قابل تایید هستند.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

   • حانیه گفته:

    سلام. من گربه ۸ ماهه ای رو که کلسی داره پیدا کردم و الان اواخر درمانش هست. ناخن هاشو گرفتم و حمام کردم. اصلا بازی نمیکنه تو خونه و برای دستشویی هم منتظر میمونه که من ببرم بزارم نزدیک خاکش. ایا از اینکه تو خونه هست خوشحاله؟ واینکه میگن به خاطر داروهاشه که خواب الوده هست. این رو رها کنم بعد از مدتی یا نگه دارم.با قلاده ببرم بیرون یا نه؟ جنسیتش هم ماده هست.

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     این علائم بدلیل رنج کشیدن از بیماری و داروهایی است که مصرف میکند.
     گربه ها اصولا بسیار روحیه حساسی دارند و در روند بیماری و بعد درمان ممکن است دچار افسردگی شوند.
     بعد از بهبودش با توجه و محبت شما قطعا روز به روز بهتر خواهد شد.
     رهایش نکنید و فعلا تا پایان درمان بیرون از خانه نبریدش.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 125. نیما ادهمیان گفته:

  با سلام. خیلی فوری نیاز به پاسخ دارم ازتون تقاضا دارم بدون قضاوت لطفا جوابم و بدید.
  یه گربه ماده بومی دارم نزدیک یکسالشه همه واکنشها و ضد انگلهاش رو مرتب انجام دادم چهار ماه پیش از خونه فرار کرد و بعداز یک هفته حامله برگشت.الان بچه هاش یک ماه و نیمه هستن. چند روزه که فحل شده و هر روز رفتارهاش شدیدتر میشه پشتش رو بالا میاره، و با پاهایش زمین و چنگ میزنه و ناله میکنه همش ناله های بلند.نمیدونم با این وضع بچه هاشو شیر میده یانه چون تو زیرزمین نگهداری میکنم وچون از لحاظ مادی ضعیف
  هستیم عقیم کردنش برامون مقدور نیست.برادر زاده م امروز یه جسم خارجی(پلاستیک سرسوزن
  سرنگ)رو با مشما پیچیده و چرب کرده و داخل کرده.سه مرتبه هر ساعت یکبار.از سر کار رسیدم خونه گفت اینکار و کردم که حالش خوب شه من واقعا دارم از نگرانی سکته میکنم خواستم بپرسم آیا مشکلی براش پیش میاد؟ تروخدا بگید به غیر از مراجعه به پزشک چکار کنم برای مهار فحل.

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام
   در زمان فحلی گربه ماده اگر شرایط جفت گیری با گربه نر وجود ندارد و نمیتونید عقیمش کنید ،هرگز اقداماتی اینگونه را انجام ندهید.
   شما میتونید با قرار دادن یک حوله گرم که بتواند به راحتی روی آن چنگ بزند بهش کمک کنید.
   سعی کنید در این زمان بیشتر بغلش کنید و وقت بیشتری را با او بگذارید.
   از تکرار مجدد این عملی که رخ داده خودداری کنید چون در صورت آلوده بودن جسم و ورود ناگهانی آن به رحم عواقب جبران ناپذیری را در پی داشته.
   مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

  • امیرحسین گفته:

   مگه هزینه عقیم کردنش چقدره؟جون عزیزترین کسی که داری اون برادر زاده ی جانیتو ازش دور کن.این طفل معصوما چه گناهی کردن که گیر ما افتادن آخه؟

 126. مریم گفته:

  سلام و وقت بخیر
  ما ۲تا بچه گربه که توسط خانومی تو حیاط بزرگی نگهداری میشده آوردیم خونمون برای نگهداری
  اما از وقتی اومدن رفتن زیر تختخواب و بیرون نمیان
  براشون آب و غذا گذاشتم ولی سمت غذا نمیان فرار میکنن از دستمون
  من خیلی گربه دوست دارم دلم نمیاد ولشون کنم
  چقدر طول میکشه اینجارو به عنوان خونه جدید و منو به عنوان نگهدارشون قبول کنند؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   میتونید کم کم با بازی کردن باهاشون با اسباب بازی و یا تشویقی دادن اعتماد آنهارا به خودتان جلب کنید.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 127. ن_ص گفته:

  سلام، من دوتا گربه dsh دارم که خواهر و برادرن، واکسن خوردن و الان تقریبا ۴ماهشونه. نمیدونم باید عقیم‌ کنم یا نه. اصلا نمیخوام جفتگیری کنن و از طرفی هم نگران جراحی هستم. ممکنه نظرتون رو بفرمایید؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   عقیم سازی مزایای بسیاری را داراست مثل کاهش احتمال به بیماری های دستگاه تناسلی ، کاهش استرس و بد خلقی حیوان،کاهش ابتلا به سرطان پستان و…
   برای اطلاعات بیشتر میتونید در پیج اینستاگرامی Dr_moki ، ویدیو مربوط به عقیم سازی را مشاهده کنید.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 128. مملی گفته:

  سلام وقت بخیر، من یه بچه گربه ۱۵ روزه دارم، الان ۲ روزه آلت تناسلی خودشو خیلی بیش از حد لیس میزنه، گربه ماده هست، میخواستم ببینم این عمل طبیعیه یا اینکه مشکلی داره، چندین بار هم با دستمال مرطوب تمیزش کردم فکر کردم التش کثیفه ولی بازم به کارش ادامه میده

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   احتمال دارد در زمان فحلی باشد که میتونید با مشورت حضوری با دامپزشک از داروهایی استفاده کنید که این علائم را کم کند و یا اقدام به عقیم سازی اش کنید.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 129. مهرناز گفته:

  سلام من یه گربه ۲ماه دارم که خیلی آروم هست و الان یکی از دوستام گربه ش رو قراره به من بده گربه دوستم هم تقریبا هم ماه اونه این می توجه به گربه من آسیب بزنه