۸ کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید!

8 کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید

۸ کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید!

نویسنده: کتی بلومنستاک

مترجم: دکتر محمودرضا اعتضادی

با وجود یک یا دو گربه در خانه، ممکن است بعضی اوقات حتی بهترین و دلسوزترین صاحبان حیوانات خانگی هم به تنگ بیایند و از توجهات خویش نسبت به گربه خود بکاهند. حتی ساده ترین و کوچکترین سهل انگاری ها و تغییرات رفتاری صاحبان گربه ها ممکن است پیامدهای بزرگی در سلامت گربه ها و کیفیت زندگی آنها داشته باشد. در اینجا ۸ کاری که شما هرگز نباید با گربه های خود انجام دهید آمده است.

توجه داشته باشید مقاله  “8 کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید” به عنوان یک راهنمای کامل و قطعی برای مراقبت از گربه ها نوشته نشده، بلکه به عنوان یک یادآوری برای طرز تعامل روزانه و نگهداری صحیح گربه های محبوبتان است.

هدف ما این است که صاحبان گربه از طریق پیشنهادات ارائه شده، مواردی را که اغلب نادیده گرفته می شود و باعث نگرانی می شود را مورد توجه قراردهند. تیم  PetMD تقلید کردن را توصیه نمی کند، این مطالبی که در اینجا گردآوری شده است، برای اندازه گیری دقیق مسائل نیست و بیشتر برای گرفتن ایده برای مواجهه با مسائل مربوط به گربه خانگی شماست.

درمان کک یا کرم قلبی را نادیده بگیرید!

گربه شما در داخل خانه است و به ندرت با حیوانات دیگر تماس پیدا می کند. پس چرا نگران پیشگیری آلودگی با کک و کرم قلبی برای گربه داخل خانه باشم؟ باور کنید یا نه، کک ها و پشه هایی که ناقل کرم های قلبی هستند، می توانند به راحتی به خانه شما وارد شوند و مشکلات بزرگی را برای گربه های شما به وجود آورد. ممکن است گربه شما پس از ملاقات یک دوست و بازی با سگ یا گربه آنها دچار آلودگی شود و همچنین پشه های ناقل می توانند از طریق یک درب یا پنجره ای که فقط چند ثانیه باز است وارد شوند و گربه شما را مبتلا کنند.

خبر خوب این است که با توجه در دسترس بودن طیف بزرگی از محصولات پیشگیری و درمان کننده، حفظ گربه ها ازکک و کرم قلب بسیار آسان است. (واقعیت نه چندان خوب: درمان قطعی برای از بین بردن کرم های قلبی در گربه ها وجود ندارد و عفونت ها می توانند کشنده باشند).

گربه خود را خارج از منزل بدون نظارت رها کنید!

فکر می کنید ایده خوبی است که گربه شما بدون قلاده در مدت طولانی برای کشف محیط پیرامونش در بهار به گشت زنی خارج از خانه بپردازد؟  او می داند که کجا زندگی می کند و هرگز سرگردان نمی شود، درست است؟ اشتباه. واکنش گربه خانگی شما به فضای بزرگ خارج از منزل ممکن است کنجکاوی، سردرگمی و یا ترس باشد.

ممکن است داخل ترافیک خودروها گرفتار شود یا وقتی که با یک سگ عجیب و غریب رو به رو می شود، در حال فرار سقوط کند با بین بوته ها گیر بیفتد. بنابراین بهتر است زمانی که گربه محبوبتان را بیرون می برید تمام مدت در کنار او حضور داشته باشید و برای راحتی خیال خودتان و سلامتی او از قلاده و مهار مناسب استفاده کنید.

پنجره ها را باز بگذارید!

پنجره های باز می توانند خطر بالقوه ای را برای گربه های کنجکاو ایجاد کنند. هیجان ناشی از دیدن پرواز یک پروانه ممکن است باعث شود گربه محبوبتان او را تعقیب کند و پا به دنیای ناشناخته و پرخطر بیرون بگذارد. اگر در هنگام وقوع حادثه در محل کار باشید، ساعت ها می گذرد، قبل از اینکه متوجه شوید گربه شما آسیب دیده یا گم شده است.

بنابراین ساعاتی که در منزل نیستید برای حفظ امنیت گربه خود، اطمینان حاصل کنید که یا پنجره ها کاملا بسته هستند یا فقط درحد چند سانتیمتر باز هستند.

ویزیت دامپزشکی را نادیده بگیرید! 

گربه شما سالم به نظر می رسد. او خوب غذا می خورد، خوب به نظر می رسد و فعالیت طبیعی دارد. اما گربه ها، مانند انسان ها، می توانند مشکلات جسمی ظریفی را تجربه کنند، از بینایی نامناسب تا اختلال عملکرد کلیه. گربه ها در پنهان کردن مشکلات و دردهای خود استاد هستند. ویزیت سالانه دامپزشکی می تواند شروع هر گونه مشکلات بهداشتی را تشخیص دهد و مشکلات جزئی را قبل از حاد و خطرناک شدن آنها درمان کند.

دکتر برد لورا از بیمارستان حیوانات کوچک سنکا به petMD  گفت: “به صورت حداقل، شما باید اطلاعتی در مورد سلامتی گربه خود با توجه به تاریخ داشته باشید که در صورت بروز هر گونه مشکل، سابقه بیماری مشخص باشد و کمتر موجب غافلگیری شود”.  بنابراین بهتر است با دامپزشک مشورت کنید.

وقت رانندگی گربه خود را روی پای خود نگه دارید!

اکثر گربه ها دوست ندارند وقت مسافرت با ماشین، در باکس  کوچک خود بمانند، اما یک گربه آزاد در یک وسیله نقلیه موتوری می تواند بسیار خطرناک باشد و مثل یک موشک به این ور و آن ور برود، موجب حواس پرتی و انحراف راننده شود، به خود آسیب برساند یا از پنچره به بیرون بپرد. با یک گربه آزاد در ماشین، رسیدن به مقصد فاجعه است. برای یک سفر ایمن، گربه خود را داخل باکس قرار دهید و باکس را روی صندلی عقب بگذارید. از قرار دادن باکس در صندوق عقب پرهیز کنید که باعث وحشت گربه می شود.  

گربه خود را به زور از روی میز هل دهید!

کنجکاوی یک گربه اطراف ظرف مرغ سرخ شده روی میز آشپزخانه ممکن است برای شما آزار دهنده باشد، اما او سزاوار نیست که مانند یک بچه گربه غریبه خیابانی با او رفتار شود. هل دادن یا پرتاب کردن گربه، می تواند باعث سرخوردگی او شود و هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی به او آسیب برساند. همیشه با گربه خود با ملایمت رفتار کنید. در این صورت، گربه شما هم بیشتر به خواسته های شما احترام می گذارد.

مسواک زدن برای گربه لزومی ندارد!

گربه ها دوست ندارند هر کسی مرواریدهای سفید دهانشان را لمس کند و بی میل بودن گربه ها برای باز کردن کامل دهان خود برای انجام نظافت دندان ممکن است شما را متقاعد کند که برای حفظ لبخند زیبای آنها، تشویقی محافظت از دندان کافی است.

اما در نهایت، انباشت پلاک ها به تارتار تبدیل می شود که می تواند به درد و حتی به از دست رفتن دندان در گربه ها منجر شود. مسواک زدن دندان های گربه در هر روز یا حداقل چند بار در هفته، بهترین راه نگه داشتن لثه ها و دندان های سالم است و همچنین باعث کاهش هزینه های گزاف پرکردن و جرمگیری دندانپزشکی است.  

هربال (گلوله مو) را نادیده بگیرید!

گربه ها دائما مشغول مراقبت و لیسیدن خود هستند و زبان آنها دائما مشغول جمع کردن خز و موهای سست از روی بدن است، که در نهایت پس از آن بلعیده می شود. هنگامی که گربه شما دچار هربال (جمع شدن گلوله مو در معده) می شود، احتمالا کمی ناآرام و آزاردهنده می شود و به خود می گویید، گربه ها همین جوری هستند دیگه! و به تمیز کردن بهم ریختگی ها می پردازید.

اما وقت گذاشتن برای برس کشیدن گربه ها باعث می شود بیشتر موهای سست به برس بچسبد و هربال به میزان قابل توجهی کاهش یابد. با این کارهم گربه ها از این توپ های مویی نمی گیرند هم به فرش اتاق نشیمن کلی موی گربه نمی چسبد.

هربال های مکرر می توانند نشانه ای از بیماری دستگاه گوارش باشند. اگر مجبور باشید بیش از یک یا دوبار در ماه گربه خود را تمیز کنید، حتما با دامپزشک خود صحبت کنید.

مصرف خمیر مالت بصورت روتین می تواند باعث عدم تشکیل گلوله مویی در معده و دفع آن شود.

منبع: PetMD

1,168 دیدگاه برای “۸ کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید!

 1. دلارام گفته:

  سلام
  من دو گربه تر ۶ ماهه و ۲ ساله دارم و غقیم نشدند، دو ماه است داخل خانه با من زندگی می کنند قبلا تو شهرکی در شمال بودند و تو حیاط و گاهی منزل ما می آمدند.
  وقتی در آپارتمان را باز می کنم گاهی دو ساله میپره بره تو پارکینگ، بنظرتان باید آزادش کنم؟
  لطفا اگر پیشنهادز دارید که بین فاصله درورودی داخل چه کنم که در را باز می کنم نبیند.
  متشکرم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر واکسن هایش را دریافت کرده است و با بیرون رفتنش مشکلی ندارید ،و میتواند در محیط بیرون از خانه زندگی کند،آزادش کنید،اگر برایش ناخوشایند باشد برخواهد گشت.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 2. ارمان گفته:

  من یک گربه سه ماه دارم و ۲ روز هست که گرفتمش و خیلی خسته به نظر میرسه و تو اتاق هست مدفوع ادرار نمیکنه
  بهش اهمیت میدم
  بهش اسباب بازی میدم اما کاری نمیکنه
  چیکار کنم شیطون بشه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   نژاد گربه در فعالیت و شیطنتش بسیار مهم است،
   و برای چکاپ اولیه به دامپزشکی مراجعه کنید تا وضعیت گوارشش بررسی شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 3. مریم گفته:

  سلام من یه گربه ماده ۵ ماهه خیابونی دارم ک سه ماهه خونه ماست و بهمون عادت کرده . جدیدا علائمی ازش دیدم ک حس میکنم فحل شده . یعنی با گربه نری که دارم یه بار در حال جفتگیری دیدمشون و جداشون کردم از اون به بعد گربه ماده ام خیلی گوشه گیر شده . و امروز صبح ک از خواب بیدار شد دست راستش و نمی‌توانست رو زمین بزارم درحالیکه نه دعوا کرده و نه از ارتفاع پریده دیشب هم سالم بوده … همش یه گوشه می‌خوابه درحالیکه قبلاً خیلی شیطون بود چیکار باید بکنم

  • R گفته:

   سلام به همگی
   من یه گربه دارم که خیابانی هست و در کوچه زندگی میکند و من بهش وابسته هستم چون همش بهش غذا میدم و کارهای دیگر
   و هر موقع در خونه رو باز میکنم پشت در هستش و وقتی میاد توی راه پله دیگه نمیره بیرون و ما توی راه پله پشتبانمان هست و میره اونجا و میخوابه ولی تاحالا تو پشت بام نگهداری نکردم

   بعدش توی پشت بام ما اب گرم کن هستش براش خطر داره یا نه

   بعد منو یه راهنمایی کنین چون نمیدونم واقعا نگه داری کنم بالا پشت بوم یا نه

   بعدش خونه ما حیاط بزرگی هم داره بنظرتون میشه از راه خانه ببرمش تو حیاط تا اونجا نگهداری کنم

   واقعا نمیدونم کدوم کار رو انجام بدم ممنون میشم جوابمو بدین

 4. A.man گفته:

  سلام گربه ای دارم ۶ ماهه و نژاد پرشین…
  خیلی خودش را لیس میزنه فقط زمانی که دستشویی میره بلافاصله خودش را لیس نمیرنه… لطفا راهنمایی کنید چه کارکنم تا این مشکل برطرف شود… به خصوص هنگامی که مدفوع میکند و خودش را کاملا تمیز نمیگنه..ممنون

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   محل دفعش را شيو كنيد تا بتواند راحتتر خودش را تميز كند.
   نژاد پرشين گاها راحتتر اجازه تميزكردن را به صاحبش ميدهد و ميتوانيد شما هم با پدهاي مخصوص برايش تميز كنيد.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 5. صفا گفته:

  سلام من یه گربه ماده ۷ ماهه دارم که یه هفته پیش عقیمش کردیم همه چی خوب بود تا اینکه من فراموش کردم نباید حموم ببرمش ،روز هفتم حمام کردمش الان محل زخمش سیاهه ، چیزیش شده؟ چکار باید کنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   باید نزد پزشک جراحش بررسی شود.
   احتمال عفونت وجود دارد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 6. مسعود 980 گفته:

  ببخشید من تازه یه گربه نر ۶ ماهه dshبه سرپرستی گرفتم الان گوشه گیره غذا نمیخوره ولی میزاره یکم نازش کنم. چکار کنم تازه یه روزه نگهش داشتم ینی تازه از دامپزشکی آوردم و گفتن سالمه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   بسيار تبريك ميگم اميدوارم روزهاي خوبي را در كنار هم داشته باشيد و قطعا با مهر و حمايت شما خيلي زود به شما و محل زندگي اش عادت ميكند.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 7. مسعود 98 گفته:

  ببخشید من تازه یه گربه نر ۶ ماهه dshبه سرپرستی گرفتم الان گوشه گیره غذا نمیخوره ولی میزاره یکم نازش کنم. چکار کنم تازه یه روزه نگهش داشتم ینی تازه از دامپزشکی آوردم و گفتن سالما

 8. محمد مهدی گفته:

  سلام
  من گربه ام رو گاهی اوقات کمرش را ماساژ میدهم و میخارونم و همینطور سرش اما امروز که داشتم کمرش را میخاروندم دیدم که مثانه اش به بیرون آمده است
  آیا اتفاق خاستی برایش پیش آمده یا خیر
  دلیل این کارش چیست
  آیا اتفاق بدی براش افتاده
  من خیلی نگرانم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   مثانه؟ منظورتون بیرون زدگی ناحیه مقعد است؟؟؟

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 9. محمد گفته:

  سلام
  من گربه ام رو گاهی اوقات کمرش را ماساژ میدهم و میخارونم و همینطور سرش اما امروز که داشتم کمرش را میخاروندم دیدم که مثانه اش به بیرون آمده است
  آیا اتفاق خاستی برایش پیش آمده یا خیر
  دلیل این کارش چیست

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   پرولاپس ركتوم(بيرون زدگي روده بزرگ) منظورتان هست.
   چون بيرون زدگي مثانه اصلا علمي نيست،
   ممنون ميشم براي مشاوره دقيقتر من را راهنمايي كنيد،
   ولي اگر منظور همان بيرون زدگي روده بزرگ از مقعد باشد بايد بررسي شود كه عاملش چيست ودامپزشك بعد از برطرف كردن عاملش با اقدامات تخصصي روده را سر جايش برگرداند.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 10. AHi گفته:

  سلام وقت به خیر ، گربه من نر هست ، و خییییییلی میدوه توی خونه و حین دویدن خیلی چیزارو میندازه مثل گلدون این زیاد دویدن عادی هست؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بعضی نژاد ها مثل Dshو اسکاتیش شیطون و بازیگوش هستند و طبیعی است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 11. یعقوب گفته:

  سلام وقت بخیر من یه گربه سه ماهه دارم خیلی شلوغ بود الان سه چهار روزه بی حاله می‌خوام باهاش بازی کنم خشو نت نشون میده چنگ میندازه نه در حدی که زخم کنه اشتهاش خوبه ولی بی توجه به صدا وبیشتر می‌خوابه نمیدونم گربه ها بهش حمله کردن داخل حیاط یا نه امکان بیماری هاری هست یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خير علائم بيماري هاري نيست ولي نسبت به تزريق واكسن هايش اقدام كنيد و اگر حمله صورت گرفته ميتواند حالات روحي و افسردگي باشد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 12. Atii گفته:

  سلام وقتتون بخیر

  گربه من ماده و حدودا ۶ ماهشه نژاد DSH

  زیاد دست و پاهای منوگاز میگیره و رو مبل و فرش چنگ میندازه باید چیکار کنم ک این عادت بزار کنار ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اسکرچ کردن یا خراش دادن از رفتارها و عادات طبیعیه
   گربه هااست.نگران نباشید و برایش اسکرچر تهیه کنید تا این حالاتش را ارضا کند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • بی نام گفته:

    سلام من یه گربه DLH سیاه سه ساله دارم
    واکسناشو زدم قرص ضد انگلم بهش دادم و انگل زدایی اش کردم
    بعضی وقتا آرومه
    بعضی وقتام خیلی عصبی میشه و حتی گاز های محکمی میگیره در حدی محکم که دستم زخم بشه یا خون بیاد
    زیاد هم تو پذیرایی نمیاد و پیش ما نمی شینه و با ما وقت نمیگذرونه و بازی نمیکنه..چیکار کنم این عادتاش رو ترک کنه؟

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزيز سلام

     گربه ها اصولا اجتماعي نيستندو گربه هاي dsh خيلي بيشتر شبطنت و دوري دارند كه با بازي كردن وارتباط برقرار كردن باهاشون بهتر ميشوند.

     دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 13. Prim گفته:

  سلام
  من یه گربه نر ۱۰ ماهه دارم که یک ماه هست عقیم شده.
  از دوماهگی به خاطر درمان از مامانش جدا کردم و یک چشمش بحاطر هرپس تخلیه شده. تا هفت ماهگی تو حیاط خونمون بود ولی یه گربه نر بزرگتر اومد منم ترسیدم آوردمش داخل. واکسیناسیون کامل و ضدانگل هم میخوره.
  میخوام ببینم وقتی بزرگتر مثلا دو سه ساله شد میتونم ببرمش به محل زندگی جدید خودمون که باغ خیلی بزرگ ۲۰۰۰ متری دیوار کشی شده داره؟ البته گربه ها از روی دیوار امکان رفت و آمد دارن ولی از اونجایی که این عقیم شده و واکسن هم هرسال براش میزنم مشکلی پیش نمیاد؟
  اگه الان بزارم بره توی حیاط آپارتمان که به کوچه راه داره اتفاق بدی میفته؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   امکان فرار گربه های خانگی بسیار وجود دارد چون نسبت به سگها وابستگی کمتری نسبت به سرپرستشان دارند.
   ولی در کل میتوانید محل زندگی اش را تغییر دهید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 14. سهیل گفته:

  سلام دوستان من یک ماهی میشه که یک بچه گربه رو آوردم تو خونه و چشماش بسته بود که مداوا کردم و با ما زندگی می‌کنه. بازی می‌کنه به نظر خوشحاله و مارو دوست داره. ولی من چند وقته عذاب وجدان گرفتم که نکنه از طبیعتش دورش کردم و داره عذاب می‌کشه و باید سریعا به همون کوچه و خیابون برش گردانم. با این که بهش وابسته هستم اگه بدونم راحت تره می‌برمش میتونید راهنمایی کنید؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر امکان نگهداری اش را دارید میتونید به سرپرستی قبولش کنید و در غیر اینصورت برگرداندنش به محل زندگی اش هرچه زودتر بهتر است.تا وقتی که به محل خانه و شکار نکردن عادت نکرده است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 15. Fatiii گفته:

  سلام یکی از بچه گربه های من دویا سه هفتشه که یکی از دست هاش رفته زیر چرخ غذا نمیخوره تونستم با سرنگ ی کوچولو بش شیر بدم بعدش دامپزشکی هم بردم گفت بش شوک وارد شده و نمیشه گچ گرفت یا جراحی کرد نظر شما چیه؟ بنظرتون خوب میشه؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   تشخيص دامپزشكي كه حضورا پت شما را معاينه و چكاب كردند ارجعيت داشته و بنظر من در ادامه توضيحات ايشون،سعي كنيد ترس حاصل از اين اتفاق را با توجه كردن بيشتر،تهيه غذاهاي مورد علاقه اش،… از خاطرش آرام كنيد.

   دكتر مائده جودكي (اينترن دامپزشكي)

 16. رویا رمضانی گفته:

  سلام
  من یه گربه ماده جدید ۲ماهه اوردم برای گربه نر بزرگم که تقریبا ۲ سالشه روزای اول خیلی دنبالش میرفت گازش میگرفت و چون اذیت میشد گربه کوچیک من از هم دورشون میکردم
  ولی دو روزه که گربه بزرگم همش خوابه دیگه سمت اون گربه کوچیکه نمیره انگار که افسرده شده …قبلا همش میومد من نازش کنم الان اصلا سمت من نمیاد نمیذاره بهش دست بزنم خیلی نگرانشم چیکار باید بکنم؟ گربه کوچیکو پس بدم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله،گربه ها شدیدا حسود هستند و سریع افسرده میشوند.
   توصیه میشود هیچوقت گربه دیگری را وارد قلمرو آنها نکنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • فیلک گفته:

    سلام دکتر خوبید؟
    ببخشید من یه گربه دو ساله دارم یه گربه دو ماهه اوردم پیشش چون سر کار میرم گفتم تنها نباشه با هم خوب شدن
    ولی گربه بزرگم خیلی نسبت به قبل کم غذا میخوره همشم در حال جفتگیری هست خیلیم نسبت به قبل لاغرتر شده به نظرتون از هم جداشون کنم؟؟خیلی نگرانشم

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     این رفتار ها طبیعی است و علتش هم حسادت و وجود گربه دیگری در قلمرواش است.
     با محبت بیشتر و تشویق کردنش میتونید تا حدی حالات
     روحی اش را بهتر کنید.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 17. Mina گفته:

  سلام وقتتون بخیر من گربه هشت ماهه دارم شکمش شل و اویزون شده و داره بد تر میشه غذا و بازی کردنشم مثل همیشه هست

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   اگر وضعيت و علائم حياتي اس طبيعي است جاي هيچ نگراني وجود نخواهد داشت.

   دكتر مائده جودكي (اينترن دامپزشكي)

 18. محسن گفته:

  سلام یه گربه دو ماهه دارم تازه گرفتیمش همش میره جلوی دره ورودی و بالکن میو میو شدید میکنه ایا دلیل خواسی داره یا میخاد فرار کنه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در گربه های کم سن طبیعی است ،
   علاقه به بیرون رفتن،شیطنت و بازیگوشی از دلایل این نوع رفتار است،

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 19. یاسی گفته:

  سلام،یک گربه شش ماه هست که میاد حیاط ویلای ما،اوایل خیلی بزرگ و بالغ نبود اما الان بزرگ شده و من هفته ای یکی دو روز اونجا سر میزنم بهش غذا میدم و نوازشش میکنم،کاملا منو میشناسه،ترسش ازم ریخته و بهم عادت کرده.حالا ما قصد فروش اونجا و خرید یه مکان دیگه رو داریم،من نمیدونم کار درستیه که از اونجا منتقلش کنم به مکان جدید یا نه،چون هم اون به من عادت کرده و هروقت میرم پیشش ازم جدا نمیشه و هم من،از طرفی فعلا نمیتونم ببرمش خونه
  میترسم یهو ولش کنم و افسرده شه و چشم انتظار بمونه از طرفی ببرمش و حس غریبی کنه.شما چه توصیه ای دارید؟اگه ببرمش تا چندوقت باید پیشش بمونم تا عادت کنه؟چون اونجا ویلاست و ما همیشه اونجا نیستیم اما اگه نیاز باشه یه مدت می مونم تا به محیط جدید عادت کنه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   هم محل جدید و هم صاحبان جدید از لحاظ روحی برایش آزاردهنده است.
   ولی بهتر است در همان محل بماند چون به زندگی بدون شما در تایم هایی که نبودید در آن جا عادت دارد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 20. سان گفته:

  سلام ميشه گربه رو تو قفس تو خونه نگهداري كرد و ساعت هايي رو بردش تو محيط بزرگتر؟
  يا ميشه تو پاركينگ نگهداريش كرد ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   سلام خیر
   زندگی گربه ها آزادانه و پر از شیطنت است
   و این مدل زندگی فقط آنهارا افسرده و منزوی میکند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 21. سمانه گفته:

  سلام گربه ای که آوردیم dsh تقریبا ۳ ماهو خورده ایه همش میاد دستو گردنمو لیس میزنه و چیزی که عجیبه اینه که محکم میمکه چرا این کارو میکنه؟و اینکه ازین کارش خوشم نمیاد اشتباهه که جلوشو میگیرم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیزسلام

   این رفتارها طبیعیست ،ولی نگذارید این عادت ها ادامه پیدا کند.

   دکترمائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 22. مریم گفته:

  سلام
  من یک بچه گربه دوماه و نیمه دارم ، برای اولین میخواستم حمومش کنم، بغلم بود تا اب و دید ترسید از روی شونم پرید روی سرامیک و یک دستشو بالا گرفت و چند بار ناله کرد ، نازش کردم و باهاش حرف زدم اروم شد بعد ۱۰دقیقه همخوابید ، الان ک دستشو لمس میکنم احساس درد نمیکنه ، فقط ضربه دیده یا احتمال شکستگی هم هست ، چون فردا میتونم ببرمش دامپزشکی. ممنون میشم پاسخ بدید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر شکسته بود اصلا توانایی زمین گذاشتن نداشت و شما نمیتونستید به راحتی دستش را تکان دهید.
   ولی بهتر است در اولین فرصت برای اطمینان بیشتر به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 23. Shaghayegh گفته:

  سلام وقتتون بخیر گربه dsh خونگی داریم ولی حیاط هم میره دیروز دیدیم موش گرفته تو دهنش ولی نخورد فقط بازی کرد بعد خونه هم میاد از نظر پزشکی اشکال داره و برای ما بیماری ایجاد میکنه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   جدا از اين اتفاق ،شما براي به سرپرست گرفتن و يا زندگي با يك حيوان خانگي ،حتما قبل از حضورش در محل زندگيتان براي اطمينان از سلامتش به دامپزشكي مراجعه كنيد.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 24. ستایش گفته:

  سلام بستگی داره که شما کجا پیداش کرده باشید اگر داخل خیابون بوده میتونید ببریدش تو پارک و رها کنید البته اگر واقعا توانایی نگهداریشو ندارید چون صد درصد جاش تو خونه امن تره و ممکنه تو پارک گربه های دیگه بزننش و اینکه میگید دوست داره بره بیرون طبیعیه و یکم که تو خونه بمونه و به شما عادت کنه و باهاتون دوست بشه دیگه دوست نداره بیرون بره من پیشنهاد میکنم خودتون ازش نگهداری کنین خیلی بهتره اما اگر میخواید رهاش کنید تو پارک هایی بزاریدش که متمعن هستید مناسبه مانند پارک لاله

 25. بهار گفته:

  سلام من یه گربه ی باردار دارم و فرداهم باید بریم شمال میخواستم بدونم مشکلی برای گربم در هنگام سفر پیش نمیاد؟؟؟ بار اوله که باردار شده

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بهتر است در این بازه زمانی در استرس حمل و نقل و تغییر وضعیت اب و هوا قرار نگیرد.
   ولی در هر صورت بلامانع است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 26. دالیم گفته:

  سلام
  یه گربه ماده هست که چند وقته میاد توی حیاط ما و اهلی هست و فک میکنم یکی تازگیا رهاش کرده
  میخاستم بدونم اگه اینجور باشه این می‌تونه خودش شکار کنه یا من باید نگهش دارم چون شرایط نگهداری گربه رو ندارم
  و اینکه اگه بخام نگهش دارم داخل خونه باید ببرم عقیمش کنم؟ گربه ماده هست و اگه عقیمش نکنم چی میشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   براي حمايت از گربه هايي كه اطلاعاتي از محل زندگي قبلش،واكسن هايش و …نداريد ،بهتر است قبل از ورودش به خانه توسط يك دامپزشك چكاپ شودو بعد از اطمينان از سلامت كاملش ميتونيد به راحتي در محيط منزل نگهش داريد.
   براي عقيم سازي بعد از چكاپ با دامپزشكش مشورت كنيد.

   دكترمائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

  • فیروز گفته:

   سلام . من یه گربه دارم دلش خیلی قلیون میخاد . تا قلیون میکشیم میشنه کنارمون با دستش میزنه رو دستمون که دود قلیون را فوت کنیم تو دهنش . الان ۲ ساله هر روز با ما قلیون میکشهد. نگرانشم . چکار کنم

 27. امیری1 گفته:

  سلام ببخشید من گربه dsh دارم
  همیشه اطراف مقعدش لکه های کوچیک قهوه ای و خشک شده هستش.میخواستم بدونم اینا مدفوع خشک شده هستش؟چون هرچی تمیزش میکنم باز هستن…چون گربم داخل خونه هستش و داخل اتاق ها و تخت میره مشکلی نداره؟چی هستن این تیکه ها و باید تمیز بشن؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   ضايعه هاي پوستي حتما بايد بصورت حضوري بررسي شود.حتما در چكاپ هاي دوره اي با دامپزشكش در ميان بگذاريد.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 28. شادی گفته:

  سلام یه گربه چهار ماهه تو تراس خونمونه که ۲ روزه دهنش نیمه باز مونده، یه تیکه گردن مرغ لای دندوناش گیر کرده و اجازه نمیده درش بیاریم. میشه راهنمایی کنین؟ ظاهرا درد داره چون دو روزه غذا نتونسته بخوره، یا از دهنش میفته یا دردش میگیره صداش در میاد، پوره هم نمیخوره.

  • مهسا گفته:

   سلام به نطرم با یه حوله آروم بگیریدش گربه رو ببریدش دامپزشک ، یا اگه حمله میکنه زنگ بزنید از اینایی که میان زنده گیری انجام میدن یه فکری به حالش کنید ، حیوون خدایی نکرده تلف نشه از هیچی نخوردن.

  • حسین خزایی گفته:

   یه چوب نازک بگیریدکه ازمدادکلفت ترباشدوبعدش با یه تیکه پارچه تمیزوبه یه سرچوب خوب بپیچونیدجوری که پارچه ازدورچوب به راحتی بازنشه.چون این قسمت ازچوب روبایدداخل دهان گربه بزاریدتادهانش بازبمونه.وبهتره حتما دونفرباشید.وبعدش یه حوله نسبتا بزرگ رو پهن کنیدوبایستی گربه رو بزاریدروحوله و جوری حوله رو دورش بپیچیدکه دستو پاش داخل حوله باشه تاچنگ نزنه وبه خودش وشما اسیب نزنه .وازنفردوم بخواید که محکم نگهش داشته باشه حالا چوبو داخل دهنش بزاریدنترسیدگازنمیگیره و با یه وسیله مثل موچین یا دم باریک اون استخونو دربیارید البته بایدمطمئن باشیدکه استخوون تو گوشت بدن گربه فرونرفته باشه چون خونریزی میکنه واگه فقط رو گلوش مونده باشه که دهانش یک سانت بازمونده ونتونه بیشتراونوببنده دربیشترمواقع همین که گربه رو باحوله فتیله پیج کنیدمیترسندو با صدای بلند واکنش نشون میدن که نوددرصد همین واکنش باعث میشه استخوون بپره بیرون.ویادتون باشه هیچ وقت گوشت ومرغ استخوون داررو بهش ندیدوازگوشت ومرغ بی استخوون جلوش بزارید.وحتما بایدتیکه استخوون توگلوشو دربیاریدچون نمیتونه خودشو لیس بزنه وتمیزکنه و باعث مشکلات بدتری میشه.ودرپایان اگه موفق نشدیدببریددامپزشکی .ممنون

  • نرگس گفته:

   سلام.لطفا سریع ببرینش دامپزشکی.گربه من هم لای دندونش استخوان گیر کرده بود ما نفهمیذیم بعد لثش عفونت کرد خیلی مشکل پیش اومد طفلی اذیت شد وقتی فهمیدم بردم دکتر و دکتر گفت اگر نمیاوردینش مثل جوزام کل دهنش عفونت میگرفت و این عفونت پخش میشد ب قلبش میزد میمرد…الان خداروشکر حالش عالیه،ولی از شما خواهش میکنم سریعا ببرینش دامپزشکی و اصلا وقت تلف نکنین ک حیوون آسیب جدی میبینه

 29. زحل گفته:

  سلام
  یه گربه ماده پنج ماهه دارم ک از دوماهگی به سرپرستی گرفتم درین سه ماه فقط گوشت بهش میدادم و شیرخشک هم نمیخورد الان ک بزرگ شده و پنج ماهشه میخوام از گوشت جداش کنم تا دیگه غذایی هم بخوره دو روزه که گوشت ندادم ولی غذا هم نمیخوره فقط میو میو میکنه ‌. چیکار کنم تا از گوشت خوردن بیخیال بشه و غذایه دیگ مثل نیمرو و پنیز و اینجور چیزا بخوره لطفا کمکم کنید.ممنون

 30. فائزه گفته:

  خواهش میکنم کمکم کنید
  ما تو حیاطمون دو تا گربه داریم که نسبتا کوچیک و مامنشون زیر ماشین اومد و مرد و من ازشون مراقبت میکردم
  اما اونا الان همش میخوان بیان تو خونه و تور پنجره رو پاره میکنن و همین که در و باز میکنم سریع میرن تو خونه و زیر مبل قایم میشن و بابامم حساسه و انا رو دعوا میکنه و میزنه من دیگه نمیدونم باید چیکار کنم واقعا …
  اونا هم خیلی وابسته ان وقتی تو حیاطم سریع میخوان بیان تو بغلم و همش دوست دارن ناز و نوازش بشن و منم در موقعیتی نیستم که اونا رو ببرم خونه و نگرانشون هستم که از لحاض روحی اسیب ببینن و با خودم گفتم شاید باید یکم بهشون بی محلی کنم که تو خونه نیان و واستگی شون کمتر شه … آیا این کار درسته؟
  چرا اینقدر تمایل دارن که بیان تو خونه …
  خواهش میکنم اگه نظری تجربه ای چیزی دارین در اختیارم قرار بدید
  ممنون

  • goud گفته:

   سلام دوست عزیز
   به دامپزشکی که نزدیکتون هست اطلاع بدین تا اونا رو به افرادی که دارای شرایط نگه داری هستن بدن
   لطفا هرچی سریع تر این کارو کنید چون پدرتون و دمای بیرون واقعا باعث زار اونا میشه

  • فرنوشا گفته:

   بهش غذا خشک مصحوص گربا بدید
   توی یک کارتون بزرگ و جادار بزارشون غذا مثل مرغ گوشت و…فقط مواظب باش استخان داخل غذا شون نباشه توی کارتون یک ظرف خاک مخصوص هم بگذار تا بتونن دسشویی کنن

   • m.delaavari گفته:

    سلام.من یِ پسر کوچولو دارم ک حدودن باید چهار ماهش باشه.حدودن یک ماه و اندی هست ک پیش منِ.ازین کیسای حمایتی بوده.ی آدمِ دیوانه رو پای این بچه گربه من اسید ریخته بوده.ک دوستان امدادگر نجاتش داده بودن و الان خدا رو شکر خوبه حالش.اول من سعی کردم ک آروم آروم خودش بیاد نزدیکم و اتفاقن خیلی زودم با هم ارتباط گرفتیم.ولی اول اینکه ب طرز وحشتناکی از شوهرم می ترسه و تو هزار تا سوراخ خودشو قایم میکنه ازش .و مشکل اصلی من اینکه چند شب هست دارم تو همون اتاقی ک این میخابیده ,می خابم.ب طرز عجیبی شبا وحشی می شه.واقعن ب قصد انهدام من حمله می کنه و گاز می گیره.من معمولن تو طول روز کمِ کم باهاش دو ساعت بازی می کنم ک انرژیش تخلیه شه.ولی واقعن داره اذیتم می کنه.الان پاها و دستای من زخم و زیل شدن.واقعن وحشتناکه.بعد می ترسم الان ازش.یهو داره خابم می بره حمله می کنه گاز می گیره.این ک میگم گاز می گیره کاملن جدی و محکما.فقط از رو لحاف نمیتونه .ولی واقعن می ترسم ازش.چی کار کنم؟در ضمن سنبل طیب خریدم البته هنوز ب دستم نرسیده .قرصی دارویی چیزی هست بش بدم دست از دیوونه بازیش برداره؟

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزيز سلام

     شيطنت در بچه گربه ها طبيعيست ولي كيس شما بدليل استرسي كه بهش وارد شده بيشتر نشان ميدهد .
     در ابتدا سعي كنيد برايش اسكرچر تهيه كنيد تا نياز
     اسكرچ اش راارضا كند.
     در طول روز بيشتر برايش وقت بگذاريد و بازي كنيد و شرايط زندگي اش را آرام نگه داريد و در آخر جاي خوابش را از خودتان جدا كنيد.

     دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

  • بهار گفته:

   میتونید واگذارشون کنید البته باید خیلی مراقب باشید که به کسی واگذار کنید که واقعا دوستشون داشته باشه یا بهتره که پدرتون رو راضی کنید که خودتون نگهشون دارید اما به نظرم نباید بهشون بی محلی کنید چون شاید بهشون اسیب روحی وارد بشه

 31. گربه دوست گفته:

  سلام
  من یه گربه ی خیابانی مجروح پیدا کردم خیلی کوچیکه و دهن و دماغش همه خونیه و انگار کنده شده
  چشماش باز نمیشه و عفونت کرده و به سختی نفس میکشه هیچیم نمیخوره شهرستانی که ماه هستیم
  کلینیک نداره و این گربه خیلی وضعش وخیمه تورو خدا بگین چیکارش کنم داره میمیره اینقدر ضعیفه

  • نسزین شیرازی گفته:

   سلام سریعا گربه رو به یک کلنیک دامپزشکی در نزدیکی محل سکونتتون ببرید. بعلت شدت جراحات از شما کاری بر نمیاد .یا از انجمن حمایت از حیوانات شهرتان کمک بگیرید .

 32. نازیلا گفته:

  سلام، گربه من سه ماهه هست و خیلی اصراری داره شب بیاد تو اتاق و تخت ما ،و وقتی بیرونش میکنیم پشت در کلي غرغر میکنه ،چکار کنم،خودم دلم طاقت نمیاره میام تو هال روی مبل میخوام تا اونم آرؤم بگیره اما زابه راه میشم

 33. عانیت گفته:

  مییگم گربه من ۲ ماهشه خب بعد وقتی ما حواسمون نبوده رفته تو حیاط و یه گربخ خیابونی زدش الانم ترسیده و میلرزه میشه بگید چیکارش کنیم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   سعي كنيد تا چند روز بيشتر بغلش بگيريد و تشويقي مورد علاقه اش را برايش تهيه كنيد تا با حس اعتماد به شما آن لحظه را فراموش كند.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 34. علی گفته:

  سلام خسته نباشین من میخواستم یه گربه کوچلویی رو به سرپرستی بگیرم ولی من قبلا مشکل ریه داشتم و الان خوبم میخواستم بدونم مشکلی نداره برام

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   بايد با پزشك متخصصتان مشورت كنيد.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   اگر در باكس بماند بلامانع است.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 35. Arfn گفته:

  سلام من یه گربه دوماه هییمالین دال فیس گرفتم شبا خیلی میو میو میکنه ایا بعد خوب میشه؟ تو اتاق خودشم میزارم باز میو میو میکنه کلافم کرده…خیلی هم شیطونه ایا اروم‌میشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   اين صداها در بچه گربه ها طبيعي است و رفته رفته بر طبق عادت بهتر ميشود.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 36. Azvar گفته:

  سلام،وقتتون بخیر.
  گربه من بعد از اینکه میره تو خاکش و کارشو میکنه.خودشو بلافاصله تمیز نمیکنه مخصوصا دست و پاهای بعد از اینکه میاد تو خونه این کارو انجام میده میخواستم بدونم آلودگی ای ایجاد نمیشه؟مخصوصا که وقتی حواسم نیست رو تخت هم میره

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   معمولا بعد از بيرون اومدن از خاك دست و پاهايشان را تميز ميكنند ولي شما هم ميتونيد با استفاده از
   ضدعفوني كننده هاي مخصوص پت برايشان تميز كنيد و با توجه به درمان انگلي و واكسينه بودنشان مشكلي پيش نخواهد آمد.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 37. Meti گفته:

  سلام وقتتون به خیر.میخوام یه بچه گربه ۳ماهه که از شیر باز شده پرشین چینچیلا بخرم.غذای خشک رو نمیدونم توهر وعده چند گرم بدم و اینکه این خمیر مالت که درسایت هم گذاشتین چه جوری باید بدم بهش تا بخوره .

 38. ستایش گفته:

  مقاله رو داشتم میخوندم، رسیدم به این قسمت که هربال رو نادیده بگیرید، دیگه نخوندم چون کلی خاطره بد دارم باهاش، اتفاقا تا جایی که باید به گربه باید رسید که گلوله مویی ایجاد نشه، یعنی خدا به من رحم کرد که گربم وقتی گلوله مویی داشت عق میزد، و خیلی غیرطبیعی بود، سرچ کردم و توی مقاله گلوله مویی گربه سایت پت پرس خوندم که همیشه طبیعی نیست گلوله مویی و حتی گاهی نیاز به جراحی میشه، واقعا اینجوری قطعی نباید گفت هربال را نادیده بگیرید

  • benyamin azimi گفته:

   ایشون هم نگفتن که نادیده بگیرید منظورشون اینه که اگه هربال رو نادیده بگیرید برای گربه مشکل ایجاد میشه

 39. ملیکا گفته:

  سلام وقت تون بخیر
  میخواستم بدونم مالت فاسد میشه؟ من چند وقت پیش از یه پت شاپی مالت بیفار خریدم، چون تاریخ تولید نداشت و بهم گفتن مالت خراب نمیشه من اعتماد کردم ، گربه م هم تا الان به نظر مشکلی نداشته، شش ماهه

  ولی امروز یه پت شاپ دیگه بودم، بهم گفتن مالت فاسد میشه و تاریخ انقضا دار و رو بدنه حک میشه، اومدم خونه دیدم که بعله مالتی که خریده بودم تاریخ انقضا داشته ولی اون قسمت ش بریده بودن من نفهمیده بودم

  حالا الان باید گربه م ببرم دامپزشکی؟ از اون پت شاپ هم شکایت کنم؟

 40. مینو گفته:

  سلام
  سه چهار ماه پیش یه گربه تو حیاط ما پناه آورد براش غذا میذاشتم خیلی مهربون هم هست…بعد چند وقت فهمیدیم بارداره…با اینکه از گربه ها میترسیدیم با دستکش نخی نوازشش میکردم …برای غذا میومد و بیرونم میرفت…بعد دیدیم همسایه کناری ما اون گربه و سه تا بچه شو گذاشته جلو در…بچه هاش خیلی کوچولو بودن…آوردیمشون خونه و براشون جای خواب و محیط گرم درست کردیم الان دوماهشونه فکر کنم…چشم یکیشون ویروسی بود درمان کردم…یکی دیگشون کلسی ویروس گرفت اونم بردم جراحی شد و درمان…میخواستم بدونم بزرگ تر بشن خودشون میرن؟چون مادر و پدرم خیلی ازشون میترسن اینا خیلی بازیگوشنن بعضی وقتا میان تو خونه…مامانشون الان ساعتای زیادی تنهاشون میذاره و کمتر شیر میده بهشون…من نمیتونم برای همیشه نگهشون دارم سوالم اینه امکان داره بزرگتر بشن خودشون برن سراغ زندگیشون؟

 41. یاس گفته:

  باسلام.
  من دوماه ونیم یه بچه گربه dsh به سرپرستی گرفتم. الان حئوئا ۴ماهشه.نه میزاره باهاش بازی کنم نه نازش کنم فقط گازم میگیره حتی براش اسباب بازی و توپ هم گرفتم ولی اصلا رفتارش باهام خوب نیست نمیدونم چکار کنم خستم کرده میشه لطفا راهنمایی کنید

  • الناز گفته:

   منم ۳ماهه یه بچه گربه ی خیابونی که تنها و گرسنه بود آوردم خونمون که اپارتمانه نگه داشتم.براس غذا و خاک و تشویقی ام خریدم.بغلش میکنم گاهی حتی بویش میدم باهاش بازی میکنم اما اصلا برام ناز نمیکنه جز وقت غذا که میاددنبالم.قبلن پیشم رو تخت می‌خوابید الان دیگه نمی‌خوابه.مبخوام نازش کنم گاهی خوبه اما اکثرن یواش گاز میگیره و مبخواد فرار کنه.اصلنم سمتم یا نزدیکم نمیاد.واقعا موندم چرا دوسم نداره

 42. Madison گفته:

  سلام یه سوال داشتم من اگه یه گربه بگیرم برای مدرسه شاید چند ساعت تو خونه تنهاش بزارم این باعث مشکل میشه ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر بلامانع است.
   گربه ها خیلی راحت تر از سگها تحمل تنهایی را دارند ,به شرط آنکه بعد از حضورتان کاملا برایش وقت بگذارید تا دچار افسردگی نشود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • فمی گفته:

    سلام خسته نباشید
    ببخشید من یه گربه ی دوماهه دارم که حدود یک ماهه پیش منه امروز شرایط روحی خوبی نداشتم و باش بدرفتاری کردم الانم ترسیده رفته پشت وسایل قایم شده و هر چقدر باهاش بازی میکنم بیرون نمیاد
    بعد چند ساعت همونجا مدفوع کرده(قبلا اصلا این کارو نمیکرد) و غذا هم نمیخوره چیکار کنم

 43. مصطفي گفته:

  سلام من يه عروس هلندي تو خونه دارم و يه بچه گربه قراره بگيرم به نظر شما بايد صبر كنم تا بچه گربه رو مادرش از خودش جدا كنه بعد بيارم يا همين الان كه كوچيكتره .چون شنيدم كه اگه گربه رو از وقتي كه خيلي كوچيكه بياري با پرنده دوست ميشه و آسيبي نميرسونه بهش

 44. مصطفي گفته:

  سلام من يه عروس هلندي تو خونه دارم و يه بچه گربه قراره بگيرم به نظر شما بايد صبر كنم تا بچه گربه رو مادرش از خودش جدا كنه بعد بيارم يا همين الان كه كوچيكتره .چون شنيدم كه اگه گربه رو از وقتي كه خيلي كوچيكه بياري با پرنده دوست ميشه و آسيبي نميرسونه بهش

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   طبیعیست،با گذر زمان اگر مشکلی مثل یبوست نداشته باشد ،بهتر خواهد شد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 45. mahla گفته:

  سلام. وقت به خیر. گربه من dsh و حدود یک ساله هست. قبلا بیرون نمی رفت ولی از وقتی اومدم شهرستان منزل پدرمادرم همه ش میره بیرون و شب ها کلا نیست و اصلا نمیشه تو خونه نگه ش داشت و این مسئله برام خیلی نگران کننده است. سر همین بیرون رفتن هاشم یه گربه دیگه گوشش رو گاز گرفته و عفونت کرده و الان باید کلاه الیزابت بسته ولی خیلی بدش میاد و همهش تو این ۲۴ ساعت داره ناله می کنه. چی کار کنم تو این کلاه زیاد اذیت نشه؟. ممنون

 46. Hasti گفته:

  سلام من یک سوال داشتم من هنوز گربه نگرفتم اما اگه گربه ای بگیرم اون رو داخل خونه نگهدارم بهتره یا داخل حیاط

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   قطعا خانه محل امن تر نسبت به حیاط و عوامل بیماری زا است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • نازنين گفته:

    سلام من يه گربه يه ساله دارم كه مشكل تنفسي داره كه ريش كمي سياه شده، همسرن سيگار مي كشه اما پنجره بازه و همچنين چندتا گياه دارم، يني همه اينا بايد حذف بشه از خونه؟ گربم پرشين دال فيس هستس تو مطالب مي خونم بيماريش به ما سرايت مي كنه حتي در حد سرطان بخاطر موهاش يا آلرژي كه اتفاقا يه ساله بينيم كيپ شده، من عاشق گربم هستم نمي تونم بدون اون زندگي كنم لطفا بگيد چيكار كنم؟ اينا سرايت داره يا اينكه براش چيكار كنم؟ ممنون از راهنماييتون

    • مهسا گفته:

     سلام در مورد سوالتون نمیدونم تخصصی هم ندارم اما در مورد گیاه ها، گربه ها به همه گیاهان حساسیت ندارند و لیست گیاهان بدون عارضه براب گربه ها رو از نت میتونید پیدا کنید
     سیگار برای آدمی که تو محیط سیگار کشیدنه و بوی سیگار رو حس میکنه و خلاصه دودش وارد ریه اش میشه ضرر داره برای گربه هم شاید همین طور باشه

 47. طاها گفته:

  سلام خسته نباشید من تازه گربه ای مشکی رنگ از سایت دیوار خریدم فرد مدعی بود ک مادرش گربه ی پرشین بوده و انگار راستم میگفت چون دیدم مادرشو و پدرش گربه ی معمولی خونگی بعد میخواستم بدونم الان این نژادش چی میشه دقیقا چون رفتارای گربه پرشینو ک‌خوندم داره ولی ظاهرش شبیه‌گربه های معمولیه و‌اینکه من پولی ندارم ک همش چیزای خوب براش بخرم بال مرغو خودم گوشتاشو جدا کنم بدم بخوره مشکلی نداره؟چون پولی ندارم ک خواسته باشم‌گوشت راسته یاسینه مرغ بخرم براش و یچی‌دیگه نونو ماست مشکلی‌نداره ک‌بخوره؟ و اینکه یچی دیگ بگید ک خوردن مداومش براش مشکلی نداشته باشه ممنون میشم جواب بنده رو بدید خدانگهدار

 48. ملیکا گفته:

  سلام من یه گربه دارم که همیشه توی باغچمون هست بعضی اوقات عطسه میکنه و من می ترسم نازش کنم برای همین با چوب این کار را انجام میدم بعد جدیدا اینکار را که انجام میدم می پره بالا و دست هاشو به هم میزنه این مشکلش چیه

  • آرین گفته:

   سلام
   تمام حیوانات مثل ما انسان ها عطسه میکنند و این چیز طبیعیه ولی اگه بیش از حد باشه نشون دهنده آلرژیه

   گربه منم اینطوریه دستاشو میاره بالا چون میخواد بازی کنه اون از شیرین کاریای گربه هاست

 49. امیر گفته:

  سلام من ۳تاگربه ۲ روزه پیدا کردم و آوردم خونه و بزرگشون کردم و الان ۲ماهه هستن و انقدر شیرین هستن که من از دهانشون میبوسمشون و وقتی مسواک میزنم میان لبو دهانم رو لیس میزنن انگار از بوی خمیر دندون خیلی خوششون میاد خواستم بدونم با این وجود که خونگی هستن و غذای پخته میخورن ولی هنوز واکسن نخوردن احتمال انتقال بیماری از دهان به انسان وجود داره؟؟؟

 50. Hosna گفته:

  سلام خسته نباشید من باید ی سفر یک ماهه به خارج از کشور داشته باشم و بخاطر هزینه زیاد امکانش نیست گربم رو ببرم.سه ماهشه.میخواستم بدونم وقتی برگردم منو یادش رفته؟
  پیش مادرم و خواهرم میمونه.

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیزسلام

   در گربه ها بحث وابستگی مطرح نخواهد بود و بعد از برگشت شما مجددا با شما خو میگیرد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 51. Fati گفته:

  سلام لطفا جواب بدید من یک هفتس یه گربه خیابونی ک تقریبا ۳ ماهش هس رو اوردم خونه خیلی شیطونه تقریبا زیاد بازی میکنه ولی بعضی وقتا میره زیر مبل ی جای تاریک و خلوت میشینه منم همش نگران اینم ک نکنه دلش میخاد بره بیرون با اینک زیاد باهاش بازی میکنم و غذای خوبی هم داره ولی ناراحتم شاید میخاد بره بیرون و از طرفی هم میگم شاید از دست گربه های دیگ یا بچه ها دووم نیاره بنظرتون چی کار کنم خیلی هم ترسو هست با اینک شلوغه
  بعد اینک الان من نگش دارم بعدا ک یکمی بزرگ تر شد تو پارکی جایی بزارمش یا الان بهتره
  کلا رهاش کنم خوبه چون خیلی بهش وابسطه شدم یا ن تو خونه نگشدارم ینی کجا براش بهتره
  ببخشید طولانی شد لطفا جواب بدید بخدا خیلی نگرانشم ک شاید راحت نباشه

 52. علی گفته:

  سلام خانم دکتر.
  گربه ی من هفت ماه و نیمه است‌ غذا خشک رویال میخوره و آب هم به اندازه کافی. نر و عقیم شده است. سوالم اینه گاهی اوقات وقتی از ظرف خاک میاد بیرون اولین جاییکه میشینه در حد دو سه قطره از ادرارش اونجا خیس میشه. ولی بعضی وقت ها هم کاملا خشک هست. میخواستم بپرسم باید چیکار کنم چون واقعا آزار دهنده است مدام باید حواسم باشه کجا میشینه که تمیز کنم.

 53. رویا گفته:

  سلام دکتر وقتتون بخیر
  ببخشید من یک هفته ست که سرپرستی یه بچه گربه رو به عهده گرفتم ۴۵ روزش هست ،به کلینیک بردمش قرص ضد انگلشو شروع کرده ولی واکسن رو گفتن وقتی به محیط خونه عادت کرد زده میشه،خیلی الان باهامون راحته بازی میکنه باهامون ولی وقتی که میخواد استراحت کنه و بخوابه توی روز هنوز میره زیر تخت میخوابه ،شبا هم بعد از بازی کردنش میره توی خاکش دراز میکشه ،ولی وقتی که ماهم میخوابیمو چراغ رو خاموش میکنیم میاد بیرون و کنار ما میخوابه .میخواستم ببینم این رفتارش خودش با بزرگتر شدنش درست میشه که نره زیر تخت واسه استراحت یا باید کاری انجام بدیم خیلی ممنونم

 54. Arezou گفته:

  سلام ببخشید گربه من از بالکن افتاده پایش شکسته من در اروپا زندگی میکنم و هزینه ها سرسام آور است میتونم عکس ام از ای ش رو براتون بفرستم به من راهنمایی کنید واقعا نیاز به عمل داره یا با آتل بندی و گچ خوب میشه؟

 55. ارتیمیس گفته:

  سلام یه گربه پیدا کردم کوچیکه انگار مادرش ولش کرده بود اوردمش خونه یه چشمش از اون یکی کوچیک تره مردمک نه خود چشمش اندازه هاشون متفاوته
  تو راه رفتن مشکل داره حس میکنم خیلی وقت نیس راه رفتنو یاد گرفته اخه اینجوری نیس که راه نره ولی انگار پاهاشو هنوز بلد نیس درست حرکت بده از دیروز تا حالا دستشویی نکرده چیکار باید بکنم مریضی داره؟

 56. ارتیمیس گفته:

  سلام وقتتون بخیر من دیروز در پارک یه گربه کوچیک پیدا کردم اوردمش خونه یه چشمش از اون یکی کوچیک تره مردمکش نه خود چشمش سایزشون متفاوته و مشکل در راه رفتن داره انگار پاهاشو نمیتونه درست حرکت بده راه میره ولی بعضی اوقات میلرزه بنظر خیلی کوچیکه نگرانم مشکلی داشته باشه باید چیکار کنم

 57. Mhdieh گفته:

  سلام خسته نباشید.من یه گربه DSH دارم حدودا سه ماهو نیمش هست و تقریبا هم دو ماهیه پیشه منه.قبلا که اصلا،بعد از یه مدت حین بازی انگشتمونو گاز میگرفت اروم و الان شدت فشار گاز گرفتنش بیشتر شده به حدی که یکبار انگشتمو سوراخ کرد و یک بار لبمو.تازگیا هم زیاد گاز میگیره و محکم و به خصوص صورت رو.و اینکه حین بازی هم نیست میاد کنارم بخابه یهو گازم میگیره و میخابه.میخواستم ببینم مال چیه؟؟پرخاشگریه ایا؟مشکل خاصی داره؟؟باید چجوری از گاز گرفتنش جلوگیری کنم؟تذکر با لحن قاطع و اینکه وقتی گاز میگیره چند دقیقه از پیشش برم و یا اروم با پشت دست بزنم روی سرش رو امتحان کردم.لطفا کمکم کنید

 58. ژاله گفته:

  سلام ،من یک گربه ی دو ماهه دارم .می تونم از سه ماهگی یادش بدم بره بیرون و برگرده؟یاد میگیره؟ گربه های دیگه اذیتش نمیکنن؟

 59. پارسا گفته:

  سلام من یه پسر ده ساله ام یک ماه پیش یک گربه اومد روی دیوار خونمون انگار دستش در رفته بود رفتم نجاتش دادم میخوام بدون بردنش به دام پزشکی ببینم چه نژادی هست؟ چند ساله شه؟ ویا نر هست یا ماده؟ میشه کمک کنید

 60. امیر گفته:

  سلام و درود فراوان
  گربه ی من، نر و دوسالشه و از تولد تو خونه ما بزرگ شده و همه جوره به خونوادمون عادت داره و دوستمه و تمام وقت با منه
  از وقتی بزرگ شده گاها میرفت دنبال گربه های ماده و دوسه روز بعد میومد
  الان ١٠ روزه رفته و خبری ازش نیست خیلی ناراحتم و نگران چون دوساله همه جوره بهش عادت کردم بنظرتون دیر کردنش عادیه
  لطفا راهنماییم کنید ممنونم

 61. دوستدار گربه ی نازم گفته:

  سلام.من یه گربه ی ۴ماهه ی dsh دارم.ماده س.چن روزیه اسهال شده‌:(.آیا با محبت و دادن غذای پخته حالش خوب میشه؟اولاش اسهالش کم بود ولی بعد الان زیاد شده و رنگش تغییر کرده.علتش احتمال داره از شیر گاو باشه؟

 62. مارال گفته:

  سلام دکتر من میخام یه توله گربه فک کنم از شیر گرفته شده بیارم ولی جفت داره اینا باهم بازی میکنن من اینا رو از هم جدا کنم چی میشه ایا دق میکنه جفتش؟؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   اجازه بدهید جفت بصورت طبیعی جدا شود.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشکی)

 63. دن گفته:

  سلام.من یه بچه گربه ی ۴ماهه دارم ک واکسن نزده.چند روزیه که اسهال شده‌.به نظرتون با خوردن مرغ پخته خوب میشه؟دیگه چی بهش بدم تا خوب شه؟
  و اینکه اگر روزی در پارکی بگذارمش براش خطرناک نیست؟
  ممنون

 64. کیارش گفته:

  سلام خدمت شما دکتر عزیز یه سؤال ازتون داشتم میخواستم بدونم که گربه من دو ماه هستش که عقیم شده ولی شب ها با پتوی من کارای جفت گیری رو انجام میده وقتی هم میخوام ازش پتو رو بگیرم جیغ و داد میکنه ، میخواستم بدونم که براش مشکلی پیش نمیاد و برای سلامتیش مضر نیست اینکارا وقتی عقیم شده؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   خیر مشکلی ندارد ولی سعی کنید با گربه ها دعوا نکنید ،چون بسیار حساس و لجباز هستند.
   سعی کنید در طول روز اینقدر بازی کنند تا انرژی شان تخلیه شود و عادتهای قبلشان را ترک کنند.
   از نظر فیزیولوژی نیازی به این اعمال ندارد ولی از نظر روحی به این عمل عادت کرده و شبیه یک بازی تلقی اش میکند.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشکی)

 65. امید گفته:

  سلام من گربه خونگی دارم ۸ماهشه تقریبا ولی خستم کرده فحل شده سروصدامیکنه چکارش کنم چه درمانی برای این قضیه هست ایا دارو هست؟یا عقیم کردن به چندروشه ؟روشهاشو بگین وراه حل هرچه زودتر .ابروموبرد تو اپارتمان شبا سروصدامیکنه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   عقیم سازی با جراحی درمان حل این مشکل برای شما و آرامش خودش است.بهتر است بعد از فحلی اقدام کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • اراد گفته:

    سلام لطفاً جواب بدین سوالم رو ……..ما یه گربه DSH پیدا کردیم خودش اومد پیشمون یعنی لایه گربه دیگه دعواش میشد چندبارم اگه ما نمیومدیم طبق میشد حیوان ….. خلاصه کم کن اومد تو خونمون خونه آپارتمانی هست …… خلاصه دیدیم وابسته شده گرفتیم بردیمش دامپزشکی که کاراش رو بکنه همه واکسن هاش رو زدیم همهچی آرومه فقط الا سه روزه که بیتابی می‌کنه میخاد بره بیرون…دکتر گفته که اگه رفت دیگه نزارید بیاد دوباره همه آلودگی ها رو میگیره امروز داشت مپرید بره دومش رو گرفتم تازش کردم آروم شد الآنم خابه …..ولی نمیدونم چیکار همینجوری داره بد تر میشه میگم قلاده بگیرم ببرمش گردش سرچ کردم یکی میگه ببر یکی میگه نبر لطفاً کمک کنید مرسی

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     اگر علاقه داره بیرون از خونه زندگی کند و فضای خونه برایش آزاردهنده است،قبل از اینکه افسرده شود بهتر است به همان محل قبلی انتقالش دهید.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 66. مائده گفته:

  سلام و خسته نباشید
  من چند روزی هست که ی گربه هیمالین ۳ ماهه رو ب سرپرستی گرفتم ، از روز اول تمایل داشت روی پارکت یا کمد یا سرامیک بخوابه ، روی پتو یا فرش یا زیر انداز اصلا نمیخوابه ، واقعا نگرانم ک نکنه سرمای زمین سفت مریضش کنه…میشا لطفا بگین این کارش ضرر داره یا ن؟
  ی موضوع دیگه ، گربه من وقتی گشنشه اروم میو میو میکنه و من بر اساس اون بهش غذا میدم ، غذایی ک میدم مرغ آب پزه، غذای خشکشو نمیخوره
  ظرفشو پر میکنم میخوره کامل یکم بپر بپر میکنه و دوباره میره میخوابه…
  با فاصله حدود ی ساعت ، ی ساعت و نیم دوباره ک غذا میدارم جلوش میخوره….
  ب نظرتون من کم غذا میدم؟؟ چقد باید غذا بدم درحالت استاندارد؟! چقد طول میکشه ک حس گشنگی بکنن؟
  واقعا در این مورد فلج شدم
  ی مورد دیگه ک ظرف خاکش تو اتاقه ظرف اب و غذاش هم همینطور
  یاد گرفته ظرف خاکش کجاس ، ولی نمیدونم مطمئن نیستم وقتی تو خونه اس اگه دشووییش گرفت پاشه بره اتاق..خودم هرچندساعت ی بار نیبرمش اتاق ک ظرف جیششو ببینه و اگه بود ، بکنه…
  ب نظرتون این کار لازمه؟؟

 67. حسین گفته:

  سلام وقت بخیر من یه بچه گربه زو از تو خیابون ورداشتم وضعش خیلی بد بود چشماش قرمز بود و پر عفونت بدنشم کثیف و سیاه گوشاشم پر سیاهی بود آوردمش خونه تمیزش کردم تو چشمش قطره اینا ریختم همه چیشو اوکی کردم دوروز اول هرچی دادیم خورد مثل کباب مرغ شیر ماست تن ماهی ولی الان سه روزه هیچی نمیخوره لب به هیچی نمیزنه حتی ماست یا شیر فقط آب گهگاهی میخوره هزینه دامپزشکیم خیلی بالاست متاسفانه نمیتونم ببرمش پیش دامپزشک ممنون میشم راهنماییم کنید

 68. ماهک سمیع پور گفته:

  سلام روز بخیر.ما برای گربم میخواهیم شسر خشک بگیریم چون اون هنوز خیلی کوچولو هست ممکنه که یک سری از مارک های شیر خشک واسه ی گربم ضرر داشته باشه؟ و اگه لباس تن گربم کنم بهش فشار میاد؟

 69. fatemeh گفته:

  سلام وقت بخیر.
  تقریبا ۱ماه پیش یک گربه خیابانی به خونمون اومد و اوایل فقط پشت پرده میخوابید ولی بعد از یکبار غذا دادن میاد خودشو بهمون میماله و ماهم نوازشش میکنیم و اینکه میاد پیشمون میخوابه و خونه رو میگرده ولی به بیرون رفت و آمد داره هنوز،
  میخواستم بدونم مشکلی نداره؟ باعث بیماری نمیشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بهتر است نسبت به تزریق واکسن ها و انگل تراپی
   دوره ای اش اقدام کنید تا مسئله ای خودش و شما را اذیت نکند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 70. اناهیتا گفته:

  لطفا منو راهنمایی کنید خیلی نگرانم .من دوتا بچه گربه یازده ماهه و هفت ماهه دارم که واکسن نخوردن ، ی بچه گربه مریض از خیابون پیدا کردم که تمام چشماش پر عفونت بود و روی چشماش انگار ی لایه گوشت قرمز کشیده شده و بردم دامپزشک چند قطره داد گفت چند روز دیگه بیارید ببینم این یا کور شده شایدم بینایی داشته باشه اما گفت از بچه هات جدا نگهش دار. من خونه نبودم گربه بزرگم رفت در اتق باز کرده و مطمئنم جفت گربه هام رفتن اینم گربه خیابونی رو بو کردن ف من نگرانم نکنه اف ای پی یا بیماری بدی از اون کوچولو به بچه هام منتقل بشه ، اون گربه کوچیک خیابونی ترشح چشم شدید داره و ی لایه گوشت قرمز رو چشماش کشیده شده ، به نظر شما چه نوع بیماری داره و احتمال انتقال اف ای پی اگر داشته باشه به به های من قطعیه ؟/؟؟؟؟ من خیلی ناراحن و نگرانم لطفا منو راهنمایی کنید اصلا من الان باید چه کنم ؟ اگر بچه هام الوده شده باشن علائم بالینیشون از کی بروز میکنه ؟؟؟؟

 71. Rezvan گفته:

  سلام من یک گربه ی کوچیک پیدا کردم
  خیلی بی حال و افسرده هست
  تمام مدت رو به دیوار میشینه
  یک نقطه میشینه و هیچ حرکتی نمیکنه
  خیلی لاغره اصلا غذا نمیخوره
  بهش شیر میدم اما نمیخوره
  من خیلی مطالعه کردم اسباب بازی گربه براش تهیه کردم اما کوچک ترین توجهی به اسباب بازی ها نداره
  خیلی نگرانم چطور باید افسردگیشو خوب کنم؟

 72. سارینا گفته:

  سلام وقتتون بخیر من سوال داشتم در رابطه با گربه، خونه مادر بزرگم یک گربه سیاه رنگ هست هرموقع بچه دارمیشه میاد خونه مادر بزرگم تو حیاطشون بچه هاشو به دنیا میاره ۲سالی میشه که میاد چون پدرم وسایلش رو تو حیاط گذاشته زیر وسایل تو حیاط لونه کردن و همیشه میکنن بعد من رفتم تو حیاط که بهش غذا بدم قبلشم بهش غذا داده بودم و…. ولی غذا بردم براش انداختم رو زمین بعد اصلا نزدیکش نیومد دیدم نخورده با پا انداختم جلوش، برش داشت گذاشت تو باغچه بچه هاش جمع شدن دورش بعد دویید سمتم بهم می خواست حمله کنه من دوییدم تو جلوی در حیاط بعد تا من و دید دوباره دویید سمتم بعد درو بستم برام مهم شده من که کاریش نداشتم غذا هم دادم بهش چرا اینجوری کرد؟!اهلی هم نیست گربه خیابونی وقتی میری نزدیکش دهنشو باز میکنه میگه خ خ بعد اخرش یه خ خیلی محکم میگه و حالت حمله میاد سمتت یکجوری که انگار میخواد بترسونتت دلیل اینهم نمیدونم؟!تازه ما کاریشم نداریم اصلاهرکاری کردم اهلی نشد همشم چشم خوره میره بهم چرا؟!بعد چرا همیشه خونه مادر بزرگم لونه میکنه؟!خیلی ممنون میشم جوابمو بدید

 73. عرفان گفته:

  سلام من امروز دوتا گربه که هشت هفته اشون هست آوردم خونه از وقتی اوردمشون دائما فرار میکنن میرن زیر تخت، پشت میز تلویزیون، پشت مبل جاهایی که من نمیتونم راحت بیارمشون بیرون و وقتی میرم نزدیک ازم میترسن و پوف پوف میکنن . غذاو اب هم براشون گذاشتم ولی اصلا نمیان بیرون که بخورن باهاشون هم صحبت کردم خیلی اروم و چندین بار حتی نمیدونم دستشویی کردن یا نکردن . من همه وسایل رو گذاشتم همون طرفی که خودشون قایم شدن که بتونن ببینن.
  میخوام بدونم چیکار کنم چجوری بیارمشون سمت خودم و ازم نترسن ؟ چقدر طول میکشه این حالت؟ غذا ممکنه تا چند وقت نخورن؟ لطفاً راهنمایی کنید منو. ممنونم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   سعی کنید با اسباب بازی های متحرک نظرش را برای بازی جلب کنید و سعی کنید سرگرم شود و کم کم بهش نزدیک بشوید و نوازشش کنید تا عادت کن.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Saleh گفته:

    سلام وقت بخیر دیشب دیدم گربم داشت زیر مبل یچیزیو چک میکرد رفتم پیشش ببینم چیو داره نگا میکنه دیدم ی نخ پلاستیکی از مبل‌آویزون شده کندمش خواسم با گربه بازی کنم
    ک ازم گرفتشو خوردش خیلی برام عجیب ک نخ پلاستیکیو بخوره خواسم ازش بگیرم ک نخوره ولی متاسفانه نتونسم
    شب شد و خواستیم بخوابیم یهو دیدم ک پتو رو گاز میگیره و هرکاری میکنم ولش نمیکنه
    بنظر میومد حالش بد شده باشه
    دلیلش چیه؟؟
    ربط داره ب نخ پلاستیکی؟

   • sinash.1398 گفته:

    سلام دکتر من یک گربه ۲ ساله ماده دارم نژادdshمیخوام یک گربه دیگه با نژادی متفاوت ۲ ماه بیارم ب نظرتون مشکلی ایجاد نمیشه ؟!

 74. النا گفته:

  سلام ببخشید من یک بچه گربه (نوزاد نه بچه ) پیدا کردن که اومده توی محل کار پدرم الان می خوام بیارمش حیاط خونمون بهش آب و غذا بدم ولی نمی تونم ببرمش دامپزشک و واکسن و اینا .
  چند جا نوشته بود باعث کوری میشه و اگه واکسن نزنه و ایما بیماری منتقل میکنه به انسان و اینا ؛ انقدر اینا رو نوشته بودن پشیمان شدم به نظرتون این نظرات دسته و اینکه بیارش یا نه ؟

 75. جانان گفته:

  سلام من یک بچه گربه ۳ ماهه نر نژاد dsh دارم . ۳ هفته پیش از اندام جنسیش خون اومد حدود ۳ قطره و من دامپزشکشو که در جریان گذاشتم گفتن که احتمالن گیاه سمی خوردهو تکرار شد ببرمش پیششون برای چکاپ.خداروشکر دیگه اوکی شد و مشکلی پیش نیومد ولی از اون به بعد همیشه مدفوعش شل هست و یه رنگ سبز لجنی داره که بعضی اوقات هم زرد تا قهوه ای کم رنگ هم میشه. اولش فکر کردم شاید مشکل از غذای خشکشه چون برند سلبن بود و ایرانی برای همین غذاشو به هپی کت تغییر دادم ولی هنوزم همین مشکلو داره.یک روز هم تو این دوره اسهالش قطره های خون توش بود و بالا اورد که بردمش بیمارستان دانپزشکی و ازش تست پن لوکوپنی گرفتن که منفی بود و گفتن احتمالا گیاه سمی خورده.(واکسن های ۳ گانه و هاری
  رو زده) به دامپزشکش همه اینارو گفتم و در جریانه و قراره نسخه دارو برام بفرسته میخواستم بدونم که لازمه ببرمش دامپزشکی دیگه ای و ازش چکاپ کامل بگیرم؟
  و میخواستم اگه میشه نظر شما رو هم در این مورد بدونم

 76. خودم گفته:

  سلام من یه گربه dsh دارم یکسالشه و از بچگی پیشم بود
  فحل شدو خیلی ناله میکرد
  گذاشتمش تو حیاط که جفتش بیاد(یبار جفتگیری کرده بود قبلا)
  چن بار گذاشتمش جفتش نیومد
  امروز اومد و دوبار جفتگیری کردن
  الان دیگه باهام خوب نیست نمیذاره بغلش کنم
  پنجم میگیره
  نزدیکش میشم میو میو میکنه
  چرا؟:(

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   نگران نباشیداز تغییر هورمونها در دوره پس از جفتگیری است.رفته رفته بهتر خواهد شد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 77. Nazi گفته:

  سلام من چند روز پیش دو تا گربه که خونگی بودن رو آوردم صاحب قبلیشون بهم گفت که بهم وابسطه آن واسه همین با هم واگذارشون می کنه ولی شرایط نگهداری دو تا گربه رو ندارم دوستم می گه که می تونه اون یکی رو نگه داره قبلا هم گربه داشته تجربه داره خودمم همین طور حالا اگه این گربه هارو که خواهر برادرن رو از هم جدا کنیم مشکلی پیش میاد؟ البته پیش هم میاریمشون حداقل هفته یه بار فقط می خوام بدونم ممکنه مشکلی براشون پیش بیاد چون از هم جدا میشن؟

 78. fatemeh گفته:

  سلام وقت بخیر.
  تقریبا ۱ماه پیش یک گربه خیابانی به خونمون اومد و اوایل فقط پشت پرده میخوابید ولی بعد از یکبار غذا دادن میاد خودشو بهمون میماله و ماهم نوازشش میکنیم و اینکه میاد پیشمون میخوابه و خونه رو میگرده ولی به بیرون رفت و آمد داره هنوز،
  میخواستم بدونم مشکلی نداره؟ باعث بیماری نمیشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   خیر مشکلی ندارد ولی بدن حیوانات خیابانی بدلیل در معرض بودن آلودگی های طبیعت،میتواند ناقل مکانیکی آلودگی ها باشد .
   بعد از نوازشش حتما دستهایتان را با آب و صابون بشورید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 79. ..;' گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یه گربه ماده دارم یک سالشه
  مدام خودشو غلط میده رو زمین و خودشو میخارونه
  کم اشتهاهم شده
  دلیلش چیه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   از لحاظ بیماری ها انگلی حتما باید چکاپ شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 80. darya گفته:

  سلام خسته نباشید..من یه گربه سه ماههdshبه سرپرستی گرفتم صاحب قبلیش گفت سالمه و پرونده پزشکی داره اما مثل اینکه واکسن نزده و هیچ آزمایشی هم نداده و وقت اولین واکسن هم تقریبا ۱۰تیر هست.البته از ۶روزگی توی خونه بزرگ شده و با بیرون ارتباطی نداشته.الان ۵روز هست پیش منه و کلی گاز گرفته و با ناخن هاش دستمو خراش داده حتی خون هم اومده زده..احتمال انتقال بیماری هست؟چه بیماری هایی؟ تا اون موقع چیکار باید کنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   حتما برای تزریق واکسن و درمان انگلی اش پیگیر شوید.
   اسکرچ و گازهایش مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   مشکلی نیست،صدای طبیعیه بدن گربه هاست.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • مارال گفته:

    سلام دکتر من میخام یه گربه بیارم فک کنم از شیر گرفته شده ولی جفت داره ایا من جداش کنم جفتش دق میکنه میمیره؟؟

 81. نازیلا گفته:

  سلام من یه گربه ی پرشین رو که خانوادش مهاجرت کردن و سنش دوسال هست رو به سرپرستی گرفتم امروز روز اولی هست که اومده هیچی نمیخوره دستشویی نمیکنه اب هم نمیخوره
  نمیدونم برای برقراری ارتباط باهاش چه کنم که این بچه حالش خوب باشه و افسرده نشه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   سعی کنید برایش وقت بگذارید و بازی کنید و بیشتر نوازشش کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 82. ریحانه گفته:

  سلام وقتتون بخیردوتا سوال داشتم
  ۱.من یک بچه گربه تقریبا دوماهه دارم که مادرش مرده بود و اوردمش خونه تا بهش شیر بدم بلایی سرش نیاد..دلم میخواد بتونه بره بیرون و زیاد اهلی نشه.یه طورایی بتونه گلیم خودشو ازآب بکشه بیرون.چون هزینه نگهداریش به شدت بالاعه و نمیتونم براش غذای خشک تهیه کنم یا ببرمش چکاپ
  ۲.خیلی علاقه به گاز گرفتن داره و از هر فرصتی استفاده میکنه تا حمله کنه و گازمون بگیره مخصوصا دستاو پاهامونو…لطفا اگه این کارش خطرناکه بگین..ممنونم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بعد از سه ماهگی میتونید در طبیعت رهایش کنید.
   برایش شیر بدون لاکتوز و مرغ پخته و هویج تهیه کرده و در ارتباط با گاز گرفتن ،بخاطر خارش دندانهایش در بچگی ،طبیعی است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 83. Heydari گفته:

  سلام‌من یه بچه گربه تازگی ب سرپرستی گرفتم
  دوماه نیمشه ماده هم هست جدیدا ناحیه تناسلش خون دیده میشه و گ‌گاهی مشغول لیس زدنشه غذاهم کم‌میخوره بنظرتون چ مشکلی داره باید ک چیکار کنیم؟؟؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در چنین مواردی نمیتوان از راه دور تشخیص داد .باید حتما دامپزشک از نزدیک و حضوری معاینه اش کنند و بعد تشخیص و درمان را شروع کرد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 84. مینا گفته:

  سلام من دو تا گربه داشتم یکیشون نر بود عقیم شده یکیشونم ۴ ماه بود پیداش کرده بودم ماده بود ولی عقیم نبود .
  اینا اخریا همش میرفتن تو حیاط همسایه بعد از یکی دو ساعت میومدن از پریروز ظهر رفتن بیرون دو تایی باهم ولی هنوز برنگشتن . تورو خدا بگین چرا ؟ برمیگردن ؟ داریم از غصه دق میکنیم
  هنوز یکسالشونم نشده بود یه شبم بیرون نمیخابیدن

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در چنین مواردی تا ۴۸ساعت بعد،برخواهند گشت.
   نگران نباشید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 85. imghanbri گفته:

  سلام. من یه گربه رو قراره به سرپرستی بگیرم نژادش رو نمی‌دونم چیه موهاش بلنده صورتش گرده ولی مثل پرشین صاف نیست. چشماش نارنجی و گرد هست. ممنون میشم بگید نژادش چیه
  و این ک این گربه حمایتی بوده کلسی ویروس داشته و چند ماه هست کامل درمان شده اما خیییلییی کم فک پایینش خورده شده و انگار کج هست و یه کم هم ریه هاش درگیر بوده بخاطر همین عقیم نشده. به نظر شما خوردگی فکش درمان میشه یا همیشه همین طور هست؟ عقیم سازی با توجه ب ریه هایش خطر داره؟ اگر بخوام عقیمش نکنم بعد از جفت گیری آروم میشه؟ احتمال داره فرار کنه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر فکش ترمیم نخواهد شد.با توجه به وضعیت ریه هاش
   عقیم سازی و در اصل بیهوشیه جراحی برایش خطرناک است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 86. آیلین گفته:

  سلام خسته نباشید لطفا زود من جواب بدید ممنونم
  یه گربه ی ولگرد تو حیاط ما بود خیلی هم اهلی بود می زشت نازش کنی و بهش دست بزنی.دیشب بچه هاش به دنیا اومدن ۵ تا.من از دیشب تا امروز ظهر کاری نداشتم بهشون ولی چون ما جنوب کشور زندگی می کنیم هوا خیلی گرمه و توله هاش نزدیک به تلف شدن بودن برای همین آوردیمشون تو خونه دستشویی بزرگ و خنکه هواکش هم داره چاهش رو هم بستیم و روش کارتن گذاشتیم ولی از وقتی اونجا بردیمش هر چند دقیقه یک بار صدا میده و می خواد بیاد بیرون اولش هم نمی رفت داخل هی بچه هاش رو به دندون می گرفت می رفت جای در ورودی. من تو یه سایتی خوندم وقتی قصد نگهداری دائمی از گربه ولگرد داریم اون رو اهلی کنیم ولی من قصد نگهداری دائم ندارم فقط می خوام بچه هاش یه هفته ده روزی تو جای خنک باشن تا جون بگیرن و بعد دوباره ولشون کنم.الان هم می خوام ولشون کنم برن چون بی قراری میکنه مادره ولی از یه طرف اگه ولشون کنم به خاطر هوای خیلی گرم تلف میشن.من نمی خوام مادره و بچه هاش غریزشون رو از دست بدن تا بعد از اینکه رهاشون کردم دچار مشکل نشن خدایی نکرده. از طرفی هم نمی دونم چیکار کنم واقعا نمی دونم موندم به خدا. شما اگه بودید چیکار می کردید. چه پیشنهاد یا راه حلی دارید؟ممنون میشم ازتون اگه زودتر به این پیام جواب بدید.

 87. Narjes گفته:

  سلام وقتتون بخیر ممنون میشم به سوالم جواب بدید من یک گربه ی پرشین یک سال و نیمه دارم ۶ ماه پیش عقیمش کردم
  اما دو هفته ی پیش به مدت ۶ روز و حالا هم به مدت ۶ روز علائم فحلی داره سونوگرافی هم بردمش گفت کاملا رحم و تخمدان خارج شده فقط پشتش رو ماساژ بدید که اگر تخمکی بوجود اومده باشه از بین بره
  اما مسئله ای ک هست خیلی تمایل به رفتن توی حیاط داره و وقتی پشتش رو ماساژ میدم
  دست که به آلت تناسلیش میزنم به حالت ماساژ،آب ازش میاد و صدا میده و پاهاشو به حالت رکاب مانند حرکت میده
  خیلی صدا میده و اروم نیست
  مریضی خاصی نداره؟باید چیکار کنم؟

 88. آرمیتا گفته:

  سلام خسته نباشید ،
  ببخشید من امروز یه گربه ۳ ماهه به سرپرستی گرفتم و پدرم فوبیا حیوانات داره می خواستم بدونم راهی هست بهش یاد بدیم سمت پدرم نره ؟ ممنون میشم توضیح بدید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر مشکلی ندارد،

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • fatim گفته:

    سلام ببخشید گربه من سه ماهشه و دو روزه زیاد چیزی نمیخوره و روی زبونش چند تا لکه قرمز هست ایا راهی برای خوب شدنش هست!

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     بی حالی و بی اشتهایی در توله ها خطرناک است.
     حتما به دامپزشکی مراجعه کنید.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 89. سارینا گفته:

  سلام من گربه ی ۳ ماهِ دارم امروز رفته بود زیر کابینت و خب یک چیز عادی چون جا خای تنگ و تاریک دوست داره ولی اومد بیرون دیدم داره دنبال یه سوسک میدوه و سری از اون محل خارجش کردم سوسک هم کشتم ولی بوی سوسک میداد احساس میکنم سوسک خورده چون زمان زیادی تقریبا نیم ساعت زیر کابینت بود و واکسن اول رو زده و شربت انگل هم خورده ایا مشکلی براش پیش میاد ؟

 90. مریم گفته:

  سلام من یک بچه گربه دوماهه به سرپرستی گرفتم چندتا سوال داشتم.
  ۱٫ متاسفانه خیلی از خونه نمیتونم ببرمش بیرون و خب خیلی بازیگوشه ایا مشکلی داره؟
  ۲٫من هنوز بهش شیر میدم و غذای خشک رو هم شروع کردم کی دیگه شیردادن رو متوقف کنم؟ و این که کی میتونم بهش مرغ بدم؟
  ۳٫هروقت مدفوع میکنه به پاهاش و پاستیلاش و موهاق مقعدش میچسبه و به سختی میذاره تمیزش کنم چیکار کنم؟
  ۴٫از کی باید بهش ژل بدم بابت این که عده مویی توی بدنش درست نشه؟
  ۵٫ از حموم کردن خوشش نمیاد و نمیذاره سشوارش کنم کلا یکبار حمومش بردم و بعد ازون با این که خشکش کردم خیلی لرزید ایا مشکلی براش پیش اومده؟ چقدر وقت یکبار ببرمش حموم؟
  ۶٫ایا گربه های نر عقیم بشن بهتره یا نه؟
  ۷٫من قراره خونم رو عوض کنم و دوسه تا ادم جدید رو هم میبینه ایا استرسی میشه؟
  ۸٫چقدر وقت میتونه توی خونه تنها باشه؟ یعنی اگر غذا و اب و جای خاکش مشخص لاشه میتونه تا ۲-۳ ساعت تنها بمونه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بعد از دوماهگی شیر را قطع کرده و غذا را شروع کنید.
   عقیم سازی برای هر دو جنس خوب و‌ مفید است.
   طبق عادت تا ۵الی ۶ساعت میتونن خونه تنها باشن و مالت را اژ الان میتونید شروع کنید.استحمام زیاد برای توله ها مناسب نیست.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Zahra گفته:

    سلام خوب هستین ببخشید من یه بچه گربه دختر رو که حدودا سه هفته ای می شد از مادرش که تو حیاطمون بودن جدا کردم .میخواستم اول بفهمم که گناهه این کار یا نه چون مادرش خیلی پیگیرش بود؟؟
    و اینکه الان وقتی براش خاک میزارم بجای اینکه دستشویی کنه اونو میخوره .چیکار کنم؟؟

    • لادن گفته:

     سه هفته خیلی کوچیکه. شدیدا به مادر نیاز داره هم برای غذا هم برای اینکه خیلی چیزها رو یاد بگیره…گربه هایی که زود از مادر جدا بشن در آینده مشکل دار میشند. کلا زیر ۲ ماه نباید بچه رو از مادر بگیرید. سریعا برش گردونید. هم بچه هم مادر گناه دارند.

 91. Sss گفته:

  سلام
  یک گربه غیر اهلی توی کوچمون هست که من بهش غذا میدم هر از گاهی هم بهش ماهی آبپز میدم ولی همیشه تیغ هاش رو جدا میکردم ولی ایندفعه انگار یه تیغ کوچک بین ماهی بوده که تو گلوش گیر کرده خیلی بد سرفه میکنه و عق میرنه چیزی هست که بتونم بهش بدم حالش بهتر بشه؟؟؟ اصلا هم دستی نیست که بتونم بگیرمش ببرمش دامپزشکی

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   تنها راه حل موجود مراجعه به دامپزشکی هست،چون به احتمال زیاد تیغ در لوله گوارشی فوقانی گیر کرده و آزار دهنده است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 92. مریم گفته:

  سلام وقت بخیر من یک بچه گربه دارم که تو حیاط رفت و امد میکنه ۳ روز پیش توسط یک گربه ی دیگه زخمی شده الان همش خوابه و غذا هم نمیخوره وقتی هم که تشویقش میکنم راه بره سرش رو کج میگیره.(قسمت زبر گوش و چشمش ضربه دیده) ممکنه به خاطر ضربه به سرش باشه و من چه کمکی میتونم بهش بکنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   این رفتارها ،اضطراب حاصل از اون اتفاق است و شما تشویق و محبت کردن باید شرایط را به حالت قبل برگردانید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • ارمیا گفته:

    سلام لطفا منو راهنمایی کنید ممنون میشم.
    من یه گربه ۲۰روزه پیدا کردم بزرگش کردم
    الان ۲ماه نیم داره
    دیگه نمیتونم نگهش دارم خواستم بدونم الان میتونم رهاش کنم؟
    قبل رهاسازی نباید اموزش چیزی بهش بدم؟
    کجابراش خوبه رهاش کنم؟
    لطفا و لطفا و لطفا راهنمایی کنیدممنون.

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     بله میتوانید در پارک هایی که تحت پوشش حامیان حیوانات است رهایش کنید.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 93. ghazal گفته:

  سلام روز بخیر
  من ۲ تا دی اس اچ ۱ ماهه رو به سرپرستی گرفته مادر نداشتن … مدفوع نمیکنن الان ۲ روزه … با شیرشون خامه قاتی کردم … مقعدشونم رقیق کردم اما نتیجه نمیده
  علاوه خیلی خیلی بی قراری میکنن … تا از بغل میان پایین شروع میکنن میو میو کردن های خیلی بلند و واقعا کلافه میکنن
  تو تختشون نمیخوابن فقط تو بغل
  کلا خیلی بی قراری میکنن و صداشون خیلی بلنده ..چکار کنم
  یکیشونو اگه واگذار کنم اسیب میبینه؟
  مرسی از پاسخگوییتون 🙂

 94. مریم گفته:

  سلام من میخام یه بچه گربه رو نگهداری کنم ازش ولی یک سری سوال ذهن منو درگیر کرده:
  هزینه واکسیناسیونش تو همون بچگی چقدر میشه و هرچند وقت باید ببرمش چکاپ؟
  وسایل اولیه و ضروریش چیه
  هرچند وقت حموم ببرمش و بعد از حموم با چی خشکش کنم تا یخ نکنه
  وقتی میخام ببرمش بیرون قلاده بزارم میترسم اذیت شه و از طرفی دستمم‌ بگیرم شاید بخاطر بازیگوشی بره
  اگه جواب سوالات منو بدین ممنون میشم

 95. نفس گفته:

  سلام من یک گربه از بیرون پیدا کردم بی سرپرست بود اوردم خونه تقریبا۸ روزه هس بردم دامپزشک شیر خشک داد از وقتی اونو میخوره اسهل زرد رنگ میکنه و تازگی ها جای مدفوعش قرمز شده علتش چیه

 96. پریسا گفته:

  سلام من یه بچه گربه dsh که مادرش ولش کرده بود به سرپرستی گرفتم یه هفتش شده تازه.به خاطر عفونت جزئی دستگاه تنفس بهش سفیکسیم و متعاقبا ضد نفخ و دل پیچه میدم شیرش رو هم یک به سه رقیق میکنم.از روز پنجم هم چشماش باز بود هم میدویید و راه میرفت.موقع مدفوع کردن خیلی زور میزنه اما شکمش سفت نیست و فکر نمیکنم یبوست باشه مقعدشو با دستمال گرم و خیس میمالم اما هیچی بیرون نمیده.این مسئله خطرناک نیست که؟مدفوع میکنه فقط بعضی وقتا اینجوری میشه.بعد اینکه اگر از الان نذارم بره بیرون بعدا خونه میمونه یا باز بهونه بیرون رو میگیره؟و اینکه دندون نداره اما دستمو گاز میگیره و کلا تا دستم تو دهنش نباشه نمیخوابه این بعدا باعث میشه گاز بگیره؟چون خیلی کوچیکه دقیقا نمیدونم مسائل تربیتی واسش صدق میکنه یا نه

 97. آیدا گفته:

  سلام وقت به خیر، لطفا این سوال منو جواب میدین
  من یه گربه‌ی بریتیش یک سال و نیمه دارم، عید عقیمش کردم، یه رفتاری ازش نگرانم کرده، میاد میچسبه به دست یا پام همینجوری یه مدت طولانی روشون وایمیسه و یه کم ترشح بی رنگ از محل ادرارش خارج میشه، و وقتی میخوام دست یا پامو تکون بدم صدا میده انگار دعوا میکنه، این رفتار جنسی نیست؟ قبل از عقیم سازیش یک یا دوبار این رفتار رو دیده بودم ولی بعد از عقیم سازیش مخصوصا الان که فصل بهاره تقریبا هر روز اینکا رو میکنه، میشه لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم؟

 98. فاطمه گفته:

  سلام… ببخشید من ۴ تا بچه گربه تقریبا ۱ هفته ای رو پیدا کردم که مادر نداشتن… ۱ ماهه دارم ازشون نگهداری میکنم؛ میخواستم بدونم چجوری میتونم تو طبیعت رهاشون کنم؟ تو چه سنی بهتره؟ میتونن بیرون زنده بمونن؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بعد از ۳ماهگی زمان مناسبی برای رهایی آنها در طبیعت خواهد بود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Hhhhh گفته:

    سلام من یه بچه گربه ۱ ماه و نیمه دارم ک امروز یه بار استفراغ و ی بار اسهال داشته برای غذاش نمیدونستم چربی براش بده و بهش چربی دادم ممکنه بخاطر همون باشه ؟
    خوب میشه یا ببرمش دامپزشکی؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ۴۵ تا ۶۰ روزگی…

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 99. زهرا نامجو گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یه گربه فک کنم ۴،۵ ماهه پیدا کردم که وسط خیابون و ماشینا بود و اووردم داخل حیاط خونه، ولی خیلی میترسم که گربه های بزرگ دیگه اذیتش کنند،آیا همچین چیزی میشه؟

 100. amiran گفته:

  سلام من دو گربه دی اس اچ نر و ماده دارم ۱/۵ ماه هستندمن همیشه نازشون میکنم تا بلند میشم برم بیرون از اتاق میو میو میکنن و دستاشون را میارن از زیر در بیرون و جیغ میزنن تا من میرم تو اروم میشن کارشون را میکنن اصلانم میرم تو ناز کردن نمیخوان بازی میکنن با وسایلشون فقط باید تو اتاق باشم خواستم بدونم مشکل چیه؟

 101. حمید رضا گفته:

  سلام گربه من از بدو تولدش تا به امروز که ۴ سال میشه با مازندگی میکرد و هرروز بیرون میرفت و برای خواب و غذا به خونه بر میگشت ولی متاسفانه الان ۱ هفتس که رفته و نیومده. جایی نیست که نگشته باشم. دو سال پیش هم ۳ روزه رفت. این عادیه یا نه؟ ممنون

 102. هدیه گفته:

  سلام من ۳ تا توله گربه ، دوتا نر یکی ماده ب سرپرستی قبول کردم
  یکیشون کک توی بدنشون دیده شد و مثل اینکه توی ادرار یکیشون(نمیدونم کدوم) خون بود ، چیکار باید کنم
  و اینکه چجوری نفخشونو لگیرم اصلا به پشت واینمیسن

  کاراییم که واسشون مبکنم ۴ ساعت یبار شیر میدم ، سعی میکنم نفخشونو بگیرم و با دستمال خیس قسمت تناسلیشونو تر میکنم تا دسشویی کنن ، درسته؟
  ممنون مبشم سریعتر جواب بدین

 103. Ylda گفته:

  سلام خسته نباشید
  ی گربه ۳ هفته ای با نژاد dsh رو به سرپرستی گرفتم خیلییی شیر میخوره و زود بزرگ میشه باهوش هم هست راه میره فقط جای جیشش رو بلد نیست و هرجا باشه جیش میکنه بو میگیره… پشتش رو میشورم یا با دستمال مرطوب تمیز میکنم اما بازم بوی بدی چیکار کنم این بو از بین بره؟
  اینم میدونم که دراصل گربه های نوزاد رو مادرشون تمیز میکنن و اینم بزرگ بشه یاد میگیره.. ولی درحال حاضر بوش خیلی آزاردهندس

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   گربه شما خیلی کم سن است و خیلی زود از مادرش جدا کردید.رفته رفته محل خاکش را پیدا میکند.برای پاک کردن و از بین رفتن بوی ادرارش از آب و سرکه استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • سارا گفته:

    سلام وقتتون به خير
    گربه من بريتيش شورت هير بلو هست هفت ماهشه اصلا اجازه نميده برس اش كنم چنگ و گاز ميگيره
    مجبورم به زور اين كار رو انجام بدم
    شما راهكاري دارين؟
    ممنونم

  • Mahta گفته:

   پیشی منم بلد نبود،بردمش کنار خاک خودم با دست خاک رو کنار زدم تا یاد بگیره بعدا تر هم گذاشتمشتو خاک دستشو گرفتم با دستاش خاک رو کنار زدم یاد گرفت

 104. اردلان گفته:

  سلام
  من دو گربه نر دارم، جدیدا زیاد باهم درگیر میشن، چه راه حلی پیشنهاد میکنید. با تشکر

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   احتمال دارد از رفتارهای دوران فحلی باشد .بعد از اطمینان ،بهتر است عقیم سازی انجام شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 105. مهفام گفته:

  سلام من میخوام یک گربه ی dsh بگیرم چند تا سوال داشتم
  ۱ هزینه ی گربه و غذای گربه چقد میشه ؟
  ۲ چه قدر در روز باید بهش غذا بدم؟ و غذایش فقط باید غذا خشک باشد؟ اگه غذا های دیگه هم میشه باید چه غذا هایی بدم؟
  ۳ چه مریضی هایی داره؟و برای جلوگیری از اون ها باید چیکار کرد؟
  ۴ از کجا باید یه گربه ی dsh مطمعن و شیطون بگیرم که نر باشد؟
  ممنون میشم به همه سوال هام جواب بدین

 106. مهفام گفته:

  سلام من میخوام یک گربه ی dsh بگیرم چند تا سوال داشتم
  ۱ هزینه ی گربه و غذای گربه چقد میشه ؟
  ۲ چه قدر در روز باید بهش غذا بدم؟ و غذایش فقط باید غذا خشک باشد؟ اگه غذا های دیگه هم میشه باید چه غذا هایی بدم؟
  ۳ چه مریضی هایی داره؟و برای جلوگیری از اون ها باید چیکار کرد؟
  ۴ از کجا باید یه گربه ی dsh مطمعن و شیطون بگیرم که نر باشد؟

 107. Neda گفته:

  سلام ممنون از مطالبتون
  من یه گربه ی DSH نابینا به سرپرستی قبول کردم اوایل خیلی بازیگوش بود اما بعد از یه سالگیش کلا یه جا میخوابه و ترجیح میده تنها باشه درحالیکه قبلا اصلا اینطوری نبود
  و اینکه عقیم شده تو ۵ ماهگی

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیزسلام

   احتمالا دچار افسردگی شده…بیشتر در آغوشش بگیرید و سعی کنید بیشتر از قبل بهش محبت کنید.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

   • شادی گفته:

    من یه بچه گربه چندماهه دارم چندروزه حالش بده یه جاافتاده چندروزه هیچی نخورده فقط بالا میاره یه صدای میومیوهم ازخودش درمیاره حالش خیلی بده من الان بایدچیکارکنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   شیر بدون لاکتوز یا شیر خشک مخصوص براشون تهیه کنید و در جای گرم نگهداریشون کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • P.K گفته:

    سلام من یک گربه تقریبا ۲۰ روزه دارم
    بالای سرش یکم زبر و سفید شده انگار شیر چسبیده بهش ولی وقتی شستمش هنوز هم نرفت
    میشه بگین چه چیزیش شده؟

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیزسلام

     احتملا مشکل پوستی است که باید با حضور در دامپزشکی دامپزشکش با بررسی دقیقتر تشخیص دهند.

     دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

   • ثریا گفته:

    سلاممن یک‌گربه. بریتیش شورت هیر دا م که الان ۲ ماه و نیمه هست یک ماه و نیمگی پیش ما بود ااز دیشب شب ها برای خواب در اتاق دیگری میگذاریمش چون یاد گرقته میپره رو تخت و همسرم بیدار میشه و صبح نمیتونه راحت بلند شه خاک و آب و غذا هم براش میذارم تو اتاق تا ۷ صبح آیا به این روال عادت میکنه ؟ مشکلی پیش نمیاد؟؟؟

   • Zahra گفته:

    سلام ببخشید من یه گربه رو که حدودا سه هفته ای می شد از مادرش که تو حیاطمون بودن جدا کردم .میخواستم اول بفهمم که گناهه این کار یا نه چون مادرش خیلی پیگیرش بود؟؟
    و اینکه الان وقتی براش خاک میزارم بجای اینکه دستشویی کنه اونو میخوره .چیکار کنم؟؟

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     بهتر بود اینکار را نمیکردید تا در کنار مادرش و از شیرش تغذیه کند تا به پیکاخواری یا گنده خواری که بدلیل کمبود املاح در بدنش است که با خوردن خاک بروزش داده،مبتلا نشود.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

    • hengameh گفته:

     وای خدایا ببر گربه رو به مادرش پس بده چرا وجدان ندارید! آهش دامن زندگیتو می گیره شک نکن! اونم مادره من به چشم دیدم چقدر غصه می خورن بچه هاشونو از دست میدن! شما می تونستی از سایت دیوار یا اینستاگرام یه گربه بی پناه رو به سرپرستی بگیری نه اینکه بری واسه سرگرمی خودت این کارو زشت رو کنی

  • Kiana گفته:

   خودش نمیتونه دسشویی کنه. با یه دستمال تمیز و مرطوب نرم محل دسشویی پایین شکمش رو ماساژ بدین تا بتونه دسشویی کنه

 108. زهرا گفته:

  سلام ببخشید من یه بچه گربه ی ۱ماهه رو که یه رگش پرشینه یه رگش گربه معمولی رو میخوام تو خونه نگه دارم ولی یه عروس هلندی هم دارم که اصلا تو قفس نیست و همیشه بیرونه میخوام بدونم میتونم کاری کنم گربه پرندمو نگیره یا بهش عادت کنه و باهاش دوست بشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بهتر است که بهم نگهداریشون نکنید .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Alone گفته:

    سلام من میخواهم یک گربه شر و شلوغ و با انرژی بگیرم
    به نظر شما کدوم یکی از این گربه ها رو بگیرم از موکوتاه آمریکایی خوشم اومد چون جا برای بازی و راه رفتن داره و من خودم دوست دارم که بچه باشه بگیرمش چون به خاطر کرونا داخل خونه هستم و میتونم ازش محافظت کنم و بهش رسیدگی کنم

    گربه یونانی
    گربه موکوتاه آمریکایی
    گربه مو کوتاه برزیلی
    Domestic shorthair cat
    گربه‭ ‬جاوه‭ (‬Javanese‭)‬برای آپارتمان نشینان
    کراوفورد (Crawford) گربه

    و این که من ماده بگیرم بهتره یا نر ؟
    این رو هم باید در نظر گرفت که پدر و مادر رو نجاست و پاکی مقید هستن
    ممنون میشم راهنمایی کنید

   • مژگان گفته:

    سلام گربه پرشین دارم دو ساله شه مجبورم گاهی از شهری ب شهر دیگه برم با فاصله دو ساعت…کسی رو ندارم نگهش داره
    نمیدونم چکار کنم
    هیچ جوری تو ماشین آروم نمیشه
    اونقد وحشت زده میشه ک تپش قلبش میره بالا زبونش رو ب حال خفگی میاره بیرون جوری ک حواسم موقع رانندگی پرت میشه ک نکنه هر لحظه سکته کنه

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     با دامپزکش مشورت کنید تا در صورت لزوم برایش آرامبخشی تجویز کند تا در مسیر آرامتر باشد.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • sh.m گفته:

   منم ی گربه یه ماهه با عروس هلندی دارم و چون گربه کوچیکه باهم کنار میان اصلا درگیر نمیشن کنار همم میشینن

 109. پرنیان گفته:

  سلام من گربه ی dsh دارم و از بچگی میره بیرون و میاد واس خودش روزی ۴ بار و اگه نذارم بره بیرون انقدر صدا در میاره که همه همسایه هارو اذیت میکنه.خواستم بپرسم بخاطر کرونا عیبی نداره هر دفعه که شب میاد کلا بخوابه بشورمش؟ چیکارکنم کلا بیرون دیگه نره خیلی وسواس شدم من همش دارم دعواش میکنم بخاطر کرونا خیلی میترسم اصلا نمیتونم دیگه بغلش کنم خیلی ناراحتم لطفا زود جوابمو بدید اصلا اعصابم ناراحت شده دلم برای بغل کردنشم تنگ شده دلمم میسوزه براش

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   میتونید با ضدعفونی کننده های مخصوص پِت استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • I am hot+_+ گفته:

    الان مسئله اینه که من گربه ندارم…-_-
    ولی خیلی دوست دارم داشته باشم کسی برام نمیگیرههه:-(

  • Kimia گفته:

   سلام، من یه گربه ی dsh دو ماه و نیمه رو اوردم خونه قبلا پیش خانومی بود و به من واگذار شد ولی تو این یک هفته ای زیاد باهام جور نشد وقتایی که خوابش نیاد میذاره نوازشش کنم و میاد پیش من میخوابه ولی هنوزم خیلی میترسه و وقتی بیداره ازم فرار میکنه. توی ظرف خاکش غلط میخوره خودش رو خاکی میکنه خیلی هم کم آب میخوره جدیدا هم دست و پاهامو گاز میگیره. موقع بازی وقتی گاز میگیره خیلی خودشو میخارونه و لیس میزنه. از حموم کردنم به شدت متنفره. ظرف خاکش تو یه اتاق با ظرف غذا و اسباب بازیاشه.

   • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

    دوست عزیز سلام

    احتمال بیماری های قارچی و کمبود مواد معدنی وجود دارد که باید نزد دامپزشک چکاپ شود.

    دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 110. سولماز گفته:

  سلام من یه گربه ۳ هفتگی رو به سرپرستی گرفتم وقتی دسشویی داره تو خاکش دسشویی میکنه ولی نمیتونه خودشو تمیز کنه و من مجبور میشم گربه رو بشورم فقط قسمت محل ادرارشو ایا مشکلی ایجاد میکنه میتونم بشورم؟یا با دسمال مرطوب تمیز کنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   رفته رفته آموزش میبیند .فعلا برای مدتی خودتون تمیز کنید تا بزرگتر شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 111. مهتاب گفته:

  سلام من یه گربه پرشین پیدا کردم سنشو نمیدونم و نمیدونم که واکسن زده یا نه.میخوام نگهش دارم اما شرایط نگهداریو هزینه واکسنش رو هم نمیدونم.میشه راهنماییم کنین که هر چند وقت یک بار واکسن میخواد و هزینه واکسن زدنش چقدر هست؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بعد از مراجعه به دامپزشکی و تعیین سن،باید به مدت دو دوره واکسن تزریق شود و هر ۳ ماه انگل تراپی و چکاپ انجام شود. تکرار واکسن ها سال بعد از تزریق است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Saqi گفته:

    سلام وقتتون بخیر من دوسالی هست که یه گربه رو از بچگی بزرگ میکنم اما بیرون خونه هست همیشه و داخل خونه نیومده و من وابستگی زیادی دارم بهش
    ما درحال جابه جایی هستیم میخواستم ازتون بپرسم که
    ۱)اگه گربه رو به خونه جدید منتقل کنم اما بیرون از خونه باشه نه داخل، ممکنه که چون عادت نداره گم بشه و یا فرار کنه؟
    ۲)بنظرتون گربه رو تو به قلمرویی که داره رها کنم بهتر هست یا ببرم؟ چون میترسم اونجا گم شه و با گربه های دیگه اونجا دعوا بگیره..

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     اگر به اون محیط عادت دارد ،بهتر است در همان محیط رهایش کنید ،چون تعیین قلمرو و محیط جدید برایشان سخت است.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 112. نورا گفته:

  سلام دوستان
  من تازگی ها تصیمیم گرفتم گربه بگیرم ولی چند تا سوال ذهنمو مشغول کرده
  ۱قیمت دو تا بچه گربه عادی یعنی از نژاد خیلی خاصی نیستن چقدر میشه؟
  ۲ اگه گربه پرده ها و مبل رو خراش داد چیکار کنم تا اینکارو نکنه؟
  ۳ بهتره ظرف خاک گربه کجا باشه تا خودش زودتر یاد بگیره که ظرف خاکش کجاست تا موقعی که خرابکاری داره بره پیش ظرف خاکش؟
  ۴ دو تا بچه گربه الان یا وقتی که بزرگ بشن شب ها میو میو ی بلند میکنن؟ و برای جلوی گیری از اینکارشون چیکار کنم؟
  ۵ به بچه گربه بهتره چه غذایی بدم تا چاق نشن ولی سالم بمونن؟
  ۶ از اون جایی که گربه از آب بدش میاد چطوری گربه ببرم حمام؟
  ۷ برا مسواک گربه چیکار کنم تا دهنش رو باز کنه؟
  ۸ اگه یبار برم بیرون گربه بهتره با قلاده ببرم با خودم یا بزارم بمونه خونه؟ آخه میترسم وقتی خونست کار بدی کنه
  ۹ اگه موهای گربه چسبید به فرش و پتو چیکار کنم تا اینکارو نکنه؟
  ۱۰ به گربم میشه میوه بدم؟اگه میشه چه نوع میوه هایی؟
  ۱۱ ما تو حیاطمون یه باغچه داریم اگه گربه رو بردم تو باغچه بعد ککی چیزی گرفت چیکار کنم؟
  ۱۲ از کجا میتونم یه گربه بخرم؟ لطفا بهم بگید از کجا گربه بخرم که گربشم مریض نباشه
  ۱۳ برای وا کسن های گربه به کجا مراجعه کنم و برای پیشگیری از حوادث بد برای گربم چیکار کنم؟
  ببخشیو که اینقدر زیاد سوال پرسیدم لطفا جوابمو بدید آخه خیلی برام مهمه بعد از اون برا تخت گربه میتونم برا گربم یه پتو بگیرم رو ش بذارم؟ آخه تابستونا کولر خونه ما تا آخر تابستون روشنه میترسم گربه سردش بشه سرما بخوره

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در رابطه با حس غریری اسکرچ کردن یا خراش باید برایش اسکرچر تهیه کنید تا حسش ارضا شود .
   و ظرف خاک و غذایش باید از هم دور ولی در زاویه دید هم باشند . هفته اول باید در تایمی که فکر میکنید زمان دفعش است و چندین مرتبه در روز روی خاکش قرارش دهید تا یاد بگیرد.در ارتباط با بیماری ها و سوالات تغذیه ای بعد از به سرپرست گرفتن و چکاپ حضوری توسط دامپزشک این موضوعات قابل بررسی است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Saqi گفته:

    سلام وقتتون بخیر من دوسالی میشه که از یه گربه از زمانی که بدنیا اومد نگهداری میکنم و بهم وابسته هستیم اما بیرون خونه همیشه هست و داخل خونه نبوده الان هم درحال جابه جایی به جای دیگه ای هستیم
    میخواستم بپرسم که
    ۱)اگه گربم رو به خونه جدید منتقل کنم اما داخل خونه نه بیرون خونه باشه ممکنه که چون عادت نداره فرار کنه یا گم بشه یا چون اونجا قلمور گربه های دیگست نتونه سازگاری داشته باشه؟
    ۲)بنظرتون گربم رو از قلمروش دور کنم بهتر هست یا بزارم جایی که الان هست و اشناتره زندگی کنه چون نمیخوام فرار کنه یا گم بشه و بقیه به اون صدمه بزنن میخوام جایی باشه که ارامش داره..

  • واتر گفته:

   اگر میخواین گربه ی معمولی داشته باشین به سرپرستی بگیرین و اگر دو تا میخوین میتونین خواهر برادر یا یه همچین چیزی از پیجای واگزاری بگیرین چون کلی بچه گربه ی بی مادر معمولی هستن که منتظر خونه ان

 113. Bahar گفته:

  سلام خسته نباشید ،من یک بچه گربهbritish shorthair گرفتم که ۹ هفته گی آوردمش الان یک هفته است که پیشمه و خیلی وابسته شده حتی ۲ دقیقه تنها میمونه سرو صدا میکنه حتی شب تنها نمی‌خوابد و نمیزاره منم راحت بخوابم و به زودی باید سر کار برم و نمیدونم چه جوری باید یادش بدم شبا تنها بخوابه و در طول روز هم همش تو بغل من نباشه کلا بهم میگه هیچ کاری نکن فقط منو ناز کن وگرنه میاد تو صورتم میو میکنه .ممنون میشم راهنماییم کنید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   سعی کنید کم کم و از ساعتهای کم شروع کنید تنهایش بگذارید و بعد از حضورتان حسابی برایش وقت بگذارید و تشویقش کنید.اگر به یکباره تنها شود باعث افسردگی و گوشه گیری اش میشود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 114. سارا گفته:

  سلام، گربه من خوب غذا می خوره و ظاهرش هم سرحال است اما با اینکه وزن بدنش کم نشده صورت و گردنش خیلی لاغر شده، می خواستم علت را بپرسم؟ سپاسگزارم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   مشکلی نیست.علتش بالغ شدنش و فیزیک نژادی اش است .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 115. نگار گفته:

  سلام گربه من کنه روی تنش هست براش شامپو و پودر ضد انگل خریدم ولی میترسم لیس بزنه مشکلی پیش نمیاد ؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   میتونید در مواقع استفاده از گردنبند الیزابت استفاده کنید.
   و میتونید بجای پودر از اسپری استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • فرزانه گفته:

   عزیزم ما گربه ها مون رو بردیم شمال کنه بهشون چسپید، پنبه الکلی روی حدود ده ثانیه روی کنه نگه دار باعث میشه شل بشه، بعد با موچین جداش کن، دقت کن سر داشته باشه و نیشش تو بدن گربه جانمونده باشه،ظاهرا پنبه الکلی باعث میشه کنه اتصالشو شل کنه، بعد روی آتیش بگیرش و بهیچ وجه لهش نکن، این اطلاعاتی که از نت گرفتیم و با همین روش کنه های گربه هامو نوجدا کردیم

 116. ززهرا گفته:

  سلام. بنده یه گربه تقریبا یک ساله که تمام مدت بیرون بزرگ شده رو می خوام به خونه بیارم. خواستم بدونم می تونه به محیط خونه عادت کنه؟ و دچار افسردگی نمیشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیزسلام

   بهتر است این کارو نکنید چون هم خودتون اذیت میشید و هم گربه تون.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 117. k.k گفته:

  سلام
  من میخوام یه گربه پرشین ۴۰ رو بگیرم اما هنوز قطعی نشده چون یه سگ گرفتم ولی خیلی اذیت میکنه و پارس میکنه همه رو کلافه کردم از طرفی مادرم هم ازش میترسه برا همین میخوایم با گربه عوضش کنیم ولی خب چون مادرم از گربه هم میارسه میخواستم بدونم که نیازی به فضای زیادی نداره؟ چون به شرطی اجازه دارم بگیرم که فقط و فقط تو اتاقم باشه . بیرون هم وسیه شکستنی و گلدون زیاده
  یه سوال دیگه هم داشتم اگر بعد از مدتی تو حیاط بزارمش فرار نمیکنه یا از دیوار بالا نمیره چون دیوار خونمون خیلی کوتاهه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   فضای اتاق برای زندگی یک گربه بسیار کوچک است و به مرور دچار افسردگی میشود و درباره تصمیم دوم شما ،گربه های پرشین در مدت طولانی نمیتوانند در حیاط و فضای بیرون از خانه زندگی کنند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Sahar گفته:

    سلام
    اگه گربه ای که ازش نگهداری میکنم رو به خونه جدید ببرم اما داخل نیارم ممکنه ک فرار کنه؟

   • ثنا کمالی گفته:

    سلام گربه سه هفته پیش از طبقه سوم افتاد پایین
    دکتر بردمش و با معاینه ایی که انجام دادن گفتن دچار شکستگی نشده
    ولی یه دستش کاملا رو زمین نمیزار چکار کنم و از اون روز دیگه خیلی کم بازی میکنه ولی غذاش خوبه
    خوم ناراحتم
    دوباره برا واکسیناسیون هم بردمش و دکتر معاینش کرد
    ولی چیزی نگف چکار کنم

 118. nadia گفته:

  سلام خسته نباشین.من یک گربه پرشین دارم که مهر ماه میشه ۳ سال دو سال و خورده ای داره دو تا سوال داشتم این گربه ی عزیز من تمام دسته ی مبل و باطل کرده هی میره اسکرچ میکنه ما براش ۴ تا خریدیم حتی اسپره ی بابونه هم زدیم که خوششون میاد اما باز رفت سراغ مبل.. ایا میشه کاری کرد که این سراغ مبل نره ؟
  سوال دومم اینه که گربه ی من گاهی وقتا به غذای خشک نمیدونم واکنش نشون میده بالا میاره هرچه غذا شو عوض کردم گفتم شاید حساسیت داره اما بالا میاره مالت هم بهش دادم اما نمیدونم چرا الان غذاش هم سلبون هست که دکترای دامپزشک خیلی تعریف میکنن ایا میتونین دلیلشو بهم بگین؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اسپرهایی وجود دارند که روی مناطقی که نمیخواید گربه تون دست بزنه اسپری میکنید و در رابطه با تغذیه هم ابتدا وضعیت سیستم گوارشش را زیر نظر دامپزشک چک کنید ،احتمال دارد مشکل گوارشی وجود داشته باشد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 119. سامانی گفته:

  سلام و عرض ادب
  چند روز یه گربه پرشین سوپرفلت خریدم، کلا خوابه، شاید در مجموع ۲ساعت ببشتر بیدار نباشه. خیلی ارتباط برقرار نمیکنه. به اسباب بازی گربه ها اصلا واکنش نشون نمیده، با دامپزشک مشورت کردم گفتن چون خوراکش خوبه و دفع به موقع داره پس مشکلی نداره. میخواستم بدونم چقدر طول میکشه تا با ما ارتباطش خوب بشه و یه مقدار سرحال تر بشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   گربه های پرشین حدودا ۱۵ تا۱۸ ساعت میتونن در روز بخوابن.نگران نباشید تا کم کم به شما و محل خانه عادت کند و برای بازی کردن با شما اعتماد کند،کمی زمان میبرد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 120. Saniya گفته:

  سلام و عرض ادب
  خاله من حدود ۴یا ۵ سال پیش گربه dshرا از خیابان آورد و من هم حدود ۶ماه پیش یه گربه پرشین کراماتیک چشم دو رنگ گرفتم که من وقتی گربرو آوردم خانه گربه من و گربه خالم باهم دوست بودن همش پیش هم میخوابیدن خیلی همو دوست داشتن هردو هم ماده هستن بعد ۵ماه گربهdshگربمو بد جور میزنه تا چشمو ازش میگیرم گربمو میزنه هی گربه هرو دعوا میکنم و یا میگم نه اینکارو نکن بازم میکنه نمیدونم چیکار کنم میشه لطفا دلیلش را بگویید
  ممنون میشم به سوالم پاسخ بدهید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   گربه ها شدیدا روحیه حساسی دارند .
   بعد از گذشت چند وقت حس کرده قلمروعش در خطر است و دیگه برای خودش نیست.برای همین عکس العمل نشون میده.سعی کنید کمتر کنار هم نگهشون دارید و محبت و توجهتونو ازش کم نکنید که دچار حساسیت بیشتری شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Mina گفته:

    سلام وقتتون بخیر من گربه هشت ماهه دارم بغل پاش ی خراش برداشت و بعد دو روز شکمش اویزون و شل شده و داره بد تر میشه غذا و دستشوییش هم خوبه حتی بیحال هم نیست و بازی میکنه علتش چیه و برای درمانش چیکار کنم ممنون میشم جواب بدید

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     اگر در علائم حیاتی اش تغییری بوجود نیامده است و شرایط تغییری نکرده ،مشکلی نیست.ولی در چکاپهای دوره ای اش حتما این مورد را با دامپزشکش در میان بگذارید.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 121. tina_mrd1378 گفته:

  سلام وقتتون بخیر باشه
  من یه گربه پرشین کلاسیک ماده دارم که ۶ سال و ۸ ماهشه و هم آرومه هم بازیگوش و به شدت مظلوم و مهربونه. وقتی از پنجره گربه‌های دیگه رو میبینه صداشون میکنه و با علاقه بهشون نگاه میکنه و ماه‌ها همون جا رو نگاه میکنه تا گربه رو ببینه.
  میخواستم بپرسم اگر توله گربه‌ای بیارم مشکلی برای گربه اولم نداره؟ همه میگن اینکار رو نباید کرد و گربه افسرده میشه یا ممکنه به گربه‌ی جدید آسیب برسونه.
  این کار از نظر شما صحیحه ؟ اگر میشه نر خوبه یا ماده ؟ چه نژادی ؟ من خودم چند تا نژاد رو خوشم اومده با توجه به خلقیات اخلاقی گربه‌ام و اونا : اسکاتیش ، مو کوتاه آمریکایی ، بیرمن ، رگدال ، راشن بلو
  البته نمیدونم همشون تو ایران پیدا میشن یا نه. ممنون میشم نظرتون و هر میشنهادی دارید رو بگید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   با توجه به سن اش و خلق و خو گربه ها پیشنهاد میکنم اینکارو نکنید …
   از نظر روحی بسیار زیاد صدمه میخورد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 122. هستی گفته:

  سلام من هستی هستم و علاقه زیادی به نگه داری از گربه دارم ولی با اطلاعاتی که در گوگل می خونم هر لحظه پشیمون تر میشم اینکه همه آنها صحت داره و باید نگران بود؟ مثلا اینکه اگر موی گربه در دهنتان برود مسموم می شوید و غیره
  و اینکه در خانه ی ما وسیله شکستنی زیاده و مادرم خیلی روی آن ها حساسه اینکه می ترسم گربه روی آن ها بپره و بشکونتشون این یه مشکل خیلی بزرگه برام در مورد خرید گربه
  در مورد هزینه هاش چطور میان که خیلی هزینه داره اگه میشه راجب هزینه هاش یکم توضیح بدید
  اینکه جا خاک گربه باید در همان اتاق باشد؟؟
  گربه قابل کنترل هست و می توان برای اون محدودیت قاعل شد؟؟
  راجب بیماری های گربه چطور؟؟
  می تونیم گربه رو مثل خودمون هر هفته به حموم ببریم؟؟
  گربه را تنها میشه تو خونه گذاشت؟؟ خرابکاری نمی کنه؟؟
  چه نژاد گربه نگهداریش آسون تره؟
  ببخشید اینقد سوال می کنم
  ممنون میشم جواب بدین
  ممنون می شم جواب بدین

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   گربه ها حیواناتی بسیار حساس و در اکثر نژاد ها شیطون و پر جنب و جوش هستند.
   گوشتخوار هستند و برای تهیه غذا ،میتونید خودتان برایش درست کنید و یا از غذاهای خشک آماده استفاده کنید.
   در رابطه با نظافت بسیار تمیز هستند چون خودشان با زبان و بزاقشان خودشان را تمیز میکنند و بعد از یادگیری محل خاکش ،دفع را در خاکشان انجام میدهند.
   در رابطه با بیماری های کشنده باید دو الی سه دوره واکسن دریافت کنند و در رابطه با بیماری های مشترک انسان و حیوان که اکثرا انگلی است ضدانگل دریافت میکنند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • نازی گفته:

    با سلام خانم دکتر
    من بینی م رو دو هفته هست عمل کردم یکی از دوستانم زنگ زده که یک گربه خیلی کوچک رو پیدا کرده و چون نمی تونه در تماس با گربه های دیگش قرار بده و هنوز واکسینه نشده میخواد بیاره پیش من تا دو هفته نگه دارم. به نظر شما با توجه به وضعیت ببینی م و حالت ریکاوری بدنم آیا صلاح است که بچه گربه واکسینه نشده رو بیارم حدود دو هفته پیش خودم نگهدارم ؟
    آیا ممکن هست که بیماری مشترکی ایجاد بشه یا آسیبی به مخاط بینی من از طریق میکروب گربه وارد بشه؟ درخت گربه م‌ دارم و می دونم بچه گربه ها از سر و کول آدم بالا میرن… پس احتما چنگ زدنش هم روی بینی م هست .
    سپاس از لطفتون

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     اکثر بیماری های مشترک بین انسان و گربه ها انگلی است و اگر قبل از نگهداریش حتی بصورت موقت زیر نظر دامپزشک چکاپ شود خیلی بهتر است.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 123. مشکی گفته:

  سلام وقت بخیر. گربه خونگی دارم ماده سه ساله عقیم هست. اصلا محیط بیرون نبردم آیا براش لازمه قلاده اشدکنم ببرمش حیاط و باغچه؟. و اینکه ساعت۶صبح با اینکه غذا و همه چی براش میزارم خیلی صدا میده و میخواد بازی کنه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله اگر واکسن هایش کامل شده باشد،مشکلی نیست.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 124. حاج محمدی گفته:

  سلام من گربه ام را در خانه نگه داری نمی کنم بعد امروز گردن من را گاز گرفت اما جان
  سوراخ هم نشد فقت یکم شانه ام درد میکنه به نظر شما چه کار کنم به واکسن نیاز داره بعد گربه من همش پفک میخوره

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر زخمِ بازی بوجود نیامده و با بزاقش درگیر نشده مشکلی ندارد.
   حتی در صورتی که زخم هم میشد اگر از تزریق به موقع واکسن هایش اطمینان داشتید ،مشکلی بوجود نمی آمد.
   پفک و موارد ممنوعه را در اختیارش نگذارید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • کامران گفته:

    درود و وقت بخیر
    من یک گربه پرشین هیمالیا یک سال و نیمه دارم. نر هست ش و عقیم نشده چند روزی هست که به شدت علاقه داره بره خونه همسایه پایین ما و با سر صدای نیمه شب بدجوری همه رو کلافه کرده . سابق بدون دردسر شب ها اروم یا می‌خوابید یا جلو در اتاقم ساکت می‌نشست. همسایه ما خونه ش به حیات راه داره نمیدونم شاید دوستی چیزی پیدا کرده!! لطفا کمک کنین ک بیچاره ام کرده

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     سر صدای شبانه و بی قراریش میتونه از علائم فحلی باشد.سعی کنید محل خانه را برایش آرام نگه دارید و در این تایم محبتتان را صد چندان کنید.
     رفته رفته بهتر میشود.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 125. مصطفی گفته:

  سلام خسته نباشید
  من چمد وقت پیش حدودا چهار ماه پیش سه تا بچه گربه پیدا کردم و از اون روز به بعد هروز براشون غذا می برم و باهاشون بعضی وقت ها هم بازی میکنم و الان هم میخوام یکی شون بیارم خونه خب سوال هام هم اینها ست
  ۱ ایرادی نداره فقط یکیشون ببرم چون اون دوتا بزرگ ترن و این چند وقته مثل اینکه مستقل شده باشن کمتر می بینمشون
  ۲باید چه واکسن هایی بهش بزنم و هزینه هاش حدودا چقدره؟
  ۳ این بچه گربه اصلا اهلی میشه( با خودم خیلی جوره میزاره بغلش کنم و همیشه هم خودشو بهم میماله
  ۴تا چند وقت بعد از اینکه بیارمش خونه رفتارش هاش دوباره عادی میشه چون شنیدم جاشون که عوض میشه تا چند وقت رفتارشون هم عوض میشه و بعد چیکار باید بکنم تا این بازه زمانی کمتره بشه
  خیلی ممنون میشم جواب بدید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ۱_نه ایرادی نداره،گربه ای که بچه تر است و به مراقبت بیشتر احتیاج دارد و تحت حمایت قرار دهید.

   ۲_۲ دوره واکسن به فاصله ۱ ماه دریافت میکند که ماه اول شروع واکسیناسیون ۳ گانه و ماه بعد ۳ گانه بعلاوه هاری
   و تکرارش برای سال بعد مقرر میشود.
   در کنار واکسن انگل تراپی هم خواهد شد که همه این موارد را با مراجعه به دامپزشکی از نظر هزینه ای مطلع خواهید شد.

   ۳_بله گربه ها عاشق محبت هستند و به راحتی اهلی میشوند نگران نباشید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 126. مهتاب گفته:

  سلام من یه کاسکو دارم ده سالشه
  از نوع دم قرمز
  پرکنی شدیدی داره داشت پراش در میومد که دوباره پرکنی کرد
  گاز هم میگیره فقط دوست داره از توی قفس به مدت کوتاهی سرش رو بوس کنم
  وقتی میارمش بیرون جرعت نمیکنم بهش نزدیک بشم فقط باهاش بازی میکنم
  به دلیلی که گاز میگرفت پرکنی میکرد
  خواستمـ براش یه عروس هلندی بگیرم براش که نه تنها باشه هم خوام بتونم باهاش بازی کنم
  کاسکو من بسیار حسوده
  حتی وقتی با عروسکام محبت میکنم جیغ جیغ میکنه سوت میزنه
  و میخواستم بدونم چطور گاز گرفتنش رو تموم کنم و صلاح هست که گربه یا عروس هلندی براش بگیرم و چطور میتونم درمان پر کنی کنم
  فقط بگم منم ۱۰ سالمه و چون ده سالمه و همسنش هستم برام قلدر باززی در میاره و با جرعت گازم میگیره همه جای من گاز گازیه

 127. کاتیا گفته:

  سلام من ی گربه رویکسال پیش توی خیابون پیدا کردم که تازه بدنیا اومده بود ازظ مراقبتکردم تا اینکه امروز درحیاط بازبوده کنجکاو شده بیرون رفته و بای گربه ی دیگه دعوا کرده حالا برگشته خونه به هرجای بدنش دست میزنم جیغ میکشه معلومه که درد داره اینجام دامپزشک نداره که ببرم چکار باید بکنم که دردش اروم بشه ممنون از راهنماییتون

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   حتما مشکلی وجود دارد که احساس درد میکند.باید از نزدیک و توسط دامپزشک چک شود …نمیتوان به این صورت تشخیص دقیقی گذاشت.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 128. niayesh گفته:

  سلام،ممنون میشم که به این سوالم جواب بدین☺
  من یه مرغ مینادارم،وهمینطور به گربه هم علاقه ی زیادی دارم..سوالم اینکه که میتونم مرغ مینا و گربه رو باهم نگه دارم یا اینکه وجود گربه توی خونه وقتی هم که کسی خونه نیست برای مینام خطر ناکه؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بهتر است این کار را نکنید.هم مرغ مینا و هم گربه بسیار روحیه حساس و ضعیفی دارند که نگهداری هر دو باعث حسادت و افسردگیشان میشود که عواقب خوبی را بدنبال ندارد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 129. امیر گفته:

  سلام من یه بچه گربه خیابونی رو که مادرش رو گم کرده بود رو اوردم خونه و ازش نگه داری میکنم.و تنها مشکلی که دارم من یک روز در میون میبرمش حموم ولی خیلی داد و بیداد میکنه هی جیغ و داد راه میندازه نمیزاره حمومش کنم لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   این عادت اشتباه را ترک کرده.گربه ها فقط و فقط سه هفته یکبار استحمام کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 130. ..... گفته:

  سلام خسته نباشید گربه من خیلی نخود شور و گندمک دوست داره میخواستم بدونم براش ضراری نداره نخود شور بخوره؟آخه هر وقت ما میخوایم بخوریم میاد پیش ما و میو میو میکنه که به اونم بدیم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بسیار مضر است و از مصرف مجدد آن برای گربه تان جلوگیری کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Diana گفته:

    سلام . من یه گربه بیرونی رو ۹ ماه دارم بزرگ میکنم و بهش خیلی عادت کردیم
    ولی کل مبل و پرده های خونمون و که تازه عوض کرده بودیم و چنگ چنگی کرده و کلا برا عید هم خجالت میکشیم مهمان دعوت کنیم انقدر که مبل هارو خراب و زشت کرده
    مامان من هم ازین وضع خیلی ناراحته و کلافه اس
    اجیمم قبول نمیکنه ولش کنیم تو خیایابون و برای خودش جفت گیری کنه و زندگیشو بکنه
    منم نمیدونم واقعا چکارش کنم
    شبا هم اصلا نمیزاره بخوابیم همش ازینور خونه میپره میره اونور مامانمم نمیتونه درست بخوابه
    خیلی خیلی اذیت میکنه حتی خیلی بد غذا و برنج نمیخوره فقط گوشت میخواد
    و جایی هم نمیتونیم بریم چون هیشکی نیس پیشش و برا دو سه روز هم اگه بریم یه دسته گلی به اب میده دفعه ی قبل گلدون شکوند
    میخوایم بریم مسافرت جایی نداریم بزاریمش و واقعا خسته شدم ازش نمیدونم چکار کنم از یه طرف هم دلم نمیاد ولش کنم تو خیابون

    اگه ولش کنم تو خیابون میتونخ از خودش مراقبت کنه؟

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     اسکرچ یا خراش دادن از اخلاقهای عام گربه هاست .باید برایش اسکرچر تهیه کنید تا این حسش ارضا شود واگر درکل روز برایش وسایل بازی تهیه کنید و برایش وقت بگذارید و بازی کنید ،انرژی اش تحلیل میرود و شبها میخوابد.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • تینا گفته:

    سلام خسته نباشید من میخوام یک گربه به سرپرستی بگیرم و دوتا جوجه دارم نمیدونم چطوری از هم دورشون کنم یا امکانش هس که کنار هم باشن؟
    ممنون میشم جواب بدین

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     بهتر است بطور همزمان به سرپرستی نگیریتشون.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • یونسی گفته:

   نمک…..فلفل….شیرینی…. اصلن خوب نیست براشون
   هیچ وقت دلتون نسوزه در این مورد چون اسیب میبینن

   • امیر گفته:

    سلام خسته نباشید امروزخانومم یه بچه گربه که خیلی تازه به دنیا اومده رو اورده خونه و با شامپو دوبار شستوشو هم دادم خواستم بپرسم بیماری خاصی نداره الان یا باید واکس بخوره

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     بله باید برای چکاپ و واکسن به دامپزشکی مراجعه کنید.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • حمیدرضا گفته:

   سلام من یه گربه نر dsh 7 ماهه دارم که تازگی ها اصلا نمیاد بغلم آخه خیلی بغلی بود شب ها پیش خودم میخوابید الان اصلا اینطور نیس. میخواستم بدونم دلیلش چیه؟
   واینکه گربم غذای گربه نمیخوره بیشتر براش مرغ میگیرم . میخواستم بدونم جیگر مرغ براش ضرر داره اگه بخرم براش

   • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

    دوست عزیز سلام

    تایم طولانی بگذارید گرسنه بماند تا مجبور باشد به غذای خشک هم عادت کند.ظرف غذایش را از غذای خشک پر کنید تا نهایتا ۲۴ ساعت مقاومت میکند ولی مطمئن باشید کم کم میخورد و عادت میکند.مصرف مداوم غذای خونگی توصیه نمیشود.

    دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • رقیه گفته:

    سلام دوست عزیز مرغ رو با هویج و
    سیب زمینی یا ماکارونی بزارید بپزه، البته کربوهیدرات زیادتر نباشه که باعث چاقی نشه، جگر مرغ هم براش ضرر داره مخصوصا اگه خام باشه

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     ممنون از راهنمایی شما دوست عزیز…

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 131. حسین گفته:

  سلام من یک گربه از بیرون آوردم الان حالت افسردگی داره همش میخوابه
  میشه راهنمایی کنین که چیکار کنم خوب بشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   سعی کنید اصلا تنهاش نذارید.بیشتر براش وقت بگذارید و باهاش بازی کنید.
   رفته رفته بهتر میشود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • 465 گفته:

   سلام
   این عادی هست برای گربه های خیابانی
   من هم چند وقت پیش یک گربه مریض رو که همه جای بدنش درد میکرد و ظاهرا صاحبشو گم کرده بود رو به خونمون آوردم
   دو روز اول رو فقط میخوابید بعد از اون یکم حالت افسردگی داشت کاری که میکرد ۱(راه رفتن به صورت ناراحتی، یعنی سرش رو پایین میگرفت و راه میرفت) ۲(همش میخوابید، یعنی کل روز رو و فقط ۱ یا ۲ ساعت بیدار بود) ۳(غذاش رو با اشتها نمیخورد، از بهترین غذا ها و تشویقی ها برای فراهم کرده بودم اما نمیخورد) ۴دختر بو اما لوس نبود و اهل بازی کردن هم نبود) ۵(دقت که کردم از دستی میرفت و ظرف ها رو مینداخت و میشکوند.
   که این باعث شد براش نگران بشم و من بردمش همونجایی که پیداش کردم و آزاد‌ش کردم و دیگه ندیدمش.
   انگار که صاحبشو پیدا کرده بود

 132. پریسان گفته:

  سلام من یه گربه نر ۱۴ روزه را از بیرون پیدا کردم و آوردمش خونه و الان ۸ ماهش هست و مادرم و پدرم میخوان برن به یه سفر اما من هم بخاطر امتحاناتم هم بخاطر گربم نمیرم و میخوام برم خونه دایم و گربم هم ببرم اگه من گربمو ببرم به یه محل جدید ممکن بی حال و بی اشتها بشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ممکن است کنی گوشه گیر شود ولی بی حال و بی اشتهایی در مراحل پیشرفته افسردگی و تضعیف روحیه است که اگر بهش توجه کنند مشکلی پیش نمی آید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 133. a.r گفته:

  سلام ما یه گربه ی شش ماهه داریم تو حیاط ازش نگه داری میکنیم خونه هم داره
  براش ظرف خاک گذاشتیم هر کاری میکنیم بازم تو باغچه دستشویی میکنه یبار ماسه بادی
  ریختیم نشد یبار خاک نرم ریختیم نیومد
  داره سبزی ها رو نابود میکنه
  چیکار کنیم تو ظرف خاک کارش رو انجام بده

 134. فاطمه گفته:

  سلام میخواستم بدونم ممکنه گربه رو با دارو یا قرص کاری کنن که بیماریش مشخص نشه؟ چون میخوام یه گربه بخرم و نگرانم نکنه گربه مریض بهم بدن. چون قبلا یه گربه خریدم ولی بعد یه هفته مرد و داغش به دلم موند

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر،این فرضیه شما ممکن نیست.بعد از به سرپرست گرفتن حتما برای چکاپ به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • یونسی گفته:

   سلام دوست عزیز
   لطفن نخرید به سرپرستی بگیرید
   چون به طول کشی و اذیت حیوانات کمک میکنید با خریدن

  • امیر گفته:

   سلامو عرض ادب گربه من پرسین و یک سال ونیم سن داره ولی از بغل گرفتن بی زاره و همش از بغل کردن فرار میکنه.

   • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

    دوست عزیز سلام

    سعی کنید با وسایل بازی و تشویقی اعتمادش را به خودتان جلب کرده و
    کم کم در فواصل کوتاه در آغوشش بگیرید .رفته رفته عادت میکند.

    دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 135. نیلوفر گفته:

  سلام خسته نباشید، ببخشید من جای مالت به گربه م سمنو میدم، سمنو میتونه جایگزین مالت باشه؟؟؟؟
  ممنون

 136. آرینا گفته:

  سلام خسته نباشید ببخشید من تازه بردمش حموم نمی‌دونم ولی شک دارم آب رفته باشه توی گوشش میخواستم بدونم خطرناک اگه هست باید چیکار کنم و اصلا نزدیک دامپزشکی نیستم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   تا زمانی که علائمی مثل سرتکان دادن حاصل از درد و خارش گوش و عفونت یا التهاب در ناحیه شنوایی ندیدید،نگران نباشید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 137. غزل گفته:

  سلام وقت به خیر . ما یک گربه ماده داخل حیاط داریم . همین جا به دنیا اومده و ما براش جا درست کردیم و همیشه غذاش با ماست . حدودا ۸،۹ ماهشه و ۶ ماه که بود بیماری پن لوکوپنی گرفت و بردیمش بیمارستان ۳ روز اونجا موند خوب‌ شد اما کلا از ادما میترسه به جز ما ، و دکتر بردنش سخته . میخواستم بپرسم که با وجود اینکه بیرون از خونه زندگی میکنه لازمه برای هربال کاری انجام بدم یا موهاش شونه بشه ؟و اینکه تاحالا عقیم نشده و واکسن هم نزده و برای اولین بار هفته پیش چند روز غیبش زد با اینکه همیشه اینجا بوده تا الان ، که فکر میکنیم برای همین جفت گیری بوده ولی برگشت. و اینکه تاحالا به چشم ندیدم اما احساس میکنم پرنده گرفته و خورده تا حالا با اینکه ما غذاشم میدیم همیشه . این ممکنه مشکلی ایجاد کنه ؟ و اینکه با توجه به همه ی این توضیحات اگه به نظر سالم بیاد بازم باید ببرمش دکتر ویزیت شه ؟ چون همینطور که گفتم خیلی خیلی براش سخت و ازار دهنده هست . ممنون از شما

 138. حسین گفته:

  سلام وقت بخیر من یه گربه ۷ ماهه بامبی دارم دو روزه غذا نمیخوره غذای مخصوص گربه میدیم نمیخوره ولی قبلن غذاشو میخورد میخوابید الان غذا نمیخوره میره پشت پنجره نگاه میکنه بیرون

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر این بی اشتهایی همراه با بی حالی اسهال بود و ادامه پیدا کرد،یعنی بعد از۴۸ ساعت بازم اشتها به غذا نداشت به دامپزشکش مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 139. مهدی گفته:

  سلام وقت بخیر من یه گربه dsh دارم بعضی مواقع که بازی میکنم باهاش دستمو خراش سطحی میندازه . این خراش ها ممکنه مشکلی برام ایجاد کنه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   کَت اسکرچ معمولا مشکلی بوجود نمیآورد نگران نباشید.بهتر است برای ارضاع حسش برای اسکرچر تهیه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • nili گفته:

    یه سوال دیگه . گربه نر بخرم یا ماده ؟
    برای جفت گیری چیکار باید بکنم ؟
    براب عقیم کردن چی ؟
    لطفا بگید خیلی مهمه

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     نر یا ماده بودن سلیقه ای است و برای جفت گیری باید برایش جفت پیدا کنید و عقیم سازی بعد از اولین فحلی اش انجام میشود.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • یونسی گفته:

   سلام
   زیبایی گربه به همین کارهاش هست
   یعنی اگه کسی بگه گربه دارمو دستش خط خطی نباشه لذتی نمیبره…. عشقن 🙂

  • مژگان گفته:

   سلام گربه پرشین دارم دو ساله شه مجبورم گاهی از شهری ب شهر دیگه برم با فاصله دو ساعت…کسی رو ندارم نگهش داره
   نمیدونم چکار کنم
   هیچ جوری تو ماشین آروم نمیشه
   اونقد وحشت زده میشه ک تپش قلبش میره بالا زبونش رو ب حال خفگی میاره بیرون جوری ک حواسم موقع رانندگی پرت میشه ک نکنه هر لحظه سکته کنه

 140. mohammad.hds گفته:

  سلام وقت شما بخیر . ما یک گربه پرشین ۶ماهه نر داریم که از دوماهگی پیش ماست . کلا بهش رسیدگی میکنیم پیش دامپزشک میبریمش هم برای واکسناش و هم جدا از اون برای چکاپ های عادی . کلا از نظر خودم مشکلی نداره هم بازیگوشه مهربونه بغلی هم هست و بسیار بسیار شکمو یعنی کلی بگم همیشه گشنس . فقط ی چندتا موضوع هستش که ذهنمو درگیر کرده . یکی اینکه من چون مادرم خیلی حساسه از موقعی که اوردیمش همش تو اتاق خواهرمه ی بعضی وقت ها من تو اتاق خودم هم اونو میارم با ی وقتایی که داریم خانوادگی تلویزیون میبینیم میاریمش پیش خودمون رو مبل و خیلی راحت ممکنه حتی یک ساعت هم تو بغلمون بمونه . البته ی وقایی هم مامان نیست ولش میکنیم تو خونه راحت باشه . جدیدا که نه تقریبا یک ماهی میشه که وقتی تو اتاقم میارمش اگه باهاش بازی نکنم بیشتر از ۵دقیقه نمیمومه و میومیو میکنه پشت در که اینو ببرم تو اتاق خودش . میخواستم بدونم دلیلش چیه؟ بعد اینکه کلا مخالف نگهداری از حیوون تو خونه هستم ولی چون ادم بسیار عاطفی هستم خیلی بهش وابسته شدم به گونه ای که اگر روزانه باهاش بازی نکنم یا نوازشش نکنم کلافه میشم . همین موضوع باعث شده که کلا این حس بهم دست داده که نباید تنهاش بزارم . مثلا زمانی میرم بیرون که خواهرم خونه باشه یا اون اگه میره بیرون من خونه باشم و اکثر مهمونی های خانوادگی رو که مثلا تو ی شهر دیگست و ممکنه مثلا چند ساعت نباشیم رو من نمیرم .خواستم بدونم واقعا حیوون اگر غذاشو بزاریم میتونه تنها خونه بمونه یانه؟ چون اگر از سال بعد دانشگاه حضوری بشه خواهرم صبح میره بعد از ظهر میاد منم که نیستم . میخواستم بدونم میشه حیوون رو تنها گذاشت یا نه؟ اگر زیاد حرف زدم ببخشید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام
   بله می تواند تنها باشدبه شرطی که ظرف غذایش و ظرف خاکش کنارش باشد و بعد از حضور تان در خانه نبودتان را جبران کنید .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 141. Abolfazl گفته:

  سلام خسته نباشید، ببخشید من گربه‌ی اسکاتیش فولد رو میخواستم بگیرم، ولی به خاطر بیماری های زیادی که نسبت به گربه های دیگه داره، که بیماری میگیره، یکم ترسیدم و منصرف شدم ولی بازم میخوام بگیرم. خونمون تقریبا بزرگ و ویلایی‌ـه؛ خواستم ببینم واقعا بیماری هاشون زیاده؟ اگه بیماری هاشون زیاده، اکثرشون با واکسن خوب میشن؟

  و سوال دیگه‌ام اینه که، با ریزش موی گربه باید چیکار کنم؟ اگه لباس تنش کنم ریزش مو کمتر میشه یا اذیت میشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   ریزش موی گربه تا حدی طبیعیست و باید بپذیرید و راجع به بیماری ،بیماری های کشنده و خطرناک با دوره های واکسن کنترل میشوند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 142. فرشته گفته:

  من گربم دوشبه از خونه رفته بیرون هنوز برنگشته . میخاسدم بدونم گربم میتونه بر گرده یا ن . شش ماهش بود . همیشه تا دم در میرفت و بر میگشت. این دفعه رفت و دیگه نیومد .

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   گاهی اوقات احتمال دارد برگردد ولی بعضی اوقات هم نه.
   امیدوارم زودتر به آغوشتان برگردد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • احسان گفته:

   سلام . پیامتون رو که خوندم دلم گرفت . دیگه اتفاقیه که افتاده . امیدوارم برگرده ولی زبونم لال اگه بر نگشت این تجربه بشه که دیگه….

 143. شهره گفته:

  سلام .وقت بخیر . من یک گربه پرشین (هیمالین)دارم که حدودا ۱۰ ماهه هست و جدیدا رفتار عجیبی را شروع کرده . اول این رفتار را با ماست و ظرف ماست شروع کرد به صورتی که روی ظرف ماست مثل زمانی که روی ادرار خود خاک میدهد،همان رفتار را انجام میداد. و الان این رفتار را به ظرف غذا تعمیم داده و درست غذا نمیخورد. من مجبورم از ظروف مختلف و حتی از کف دستم به جای ظرف غذا استفاده کنم! جدیدا بازی کردن گربه هم خیلی کم شده . ممنون از راهنمایی های خوبتون و مطالب ارزنده شما

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   این علائم حاصل از مشکلات روحی و افسردگیست که باید با توجه بیشتر و بازی کردن این رفتارهایش را ترک دهید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 144. ایمان گفته:

  سلام وقت تون بخیر باشه. من یک گربه ۸ ماهه دارم که ۲ ماهی میشه که عقیمش کردم. گربه نر هست و نژادش هم دی‌اس‌اچ. چندبار پیش اومد که پدرم گربه رو برد روی پشت بوم خونه و اونجا بود برای چند ساعت. قبلش هم فقط تو خونه بود و بیرون نرفته بود. از اون موقع به بعد همیشه جلو در میشینه و میوه های عجیبی می‌کنه تا بتونه بره بیرون، رو دستگیره هم میپره تا خودش در رو باز کنه. از ساعت ۴ صبح شروع می‌کنه تا هروقت که خودش خسته بشه.فکر میکردم به خاطر بلوغ باشه ولی خب حتی بعد عقیم کردن هم تفاوتی نکرده. میشه بگین چکار باید بکنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بعد از متعادل شدن هورمون ها که بعد از عقیم سازی اتفاق میفتد ،بهتر میشوند نگران نباشید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Saleh گفته:

    سلام گربه من دیشب داشت زیر مبلو هی چک میکرد من رفتم پیشش ببینم ب چی داره نگاه میکنه ی نخ پلاستیکی زیر مبل بود اونو کندم از مبل
    خواستم با اون نخ پلاستیکی باهاش بازی کنم ک اونو گرفت ازمو خوردش خیلی عجیب بود ک بخورتش خواسم ازش بگیرم اما سریع خوردش
    دیگه شب خواستیم بخوابیم ک دیدم میاد پتو رو گاز میگیره و ول نمیکنه هرکاری میکنیم
    انگار یطورایی ک حالش بد شده باشه
    چیکار کنم لطفا بگید مشکلی براش پیش اومده؟؟؟

 145. Saba گفته:

  سلام . من یه گربه ماده ۴ ماهه دارم از گربه های خیابونه و از وقتی ک بدنیا اومد مادرش اونو ترک کرده و پیش ما زندگی میکنه خانواده من خیلی گربه دوست دارند اما گربم ی کارای میکنه ک نگه داریش هرروز سخت تر میش . اول اینکه تمام گل های خونه رو خراب کرده و خیلی علاقه داره داخل گلدون بره و با خاک بازی کنه و یا گل رو بخوره و این کارش بشدت کفر همه بخصوص مادرمو رو در اورده و از اونجای ک خونه ما حیاط داره همیشه سعی میکنم بزارمش تو حیاط تا بازی کنه و کمتر داخل خونه شیطونی کنه ولی تا میره تو حیاط چند دقیقه بعد میاد دم در و اینقدر میو میو میکنه تا درو براش باز کنیم و بیاد توی خونه دوباره . واقعا نمیدونم چجوری باید جلو خراب کاری هاشو بگیرم و اینم بگم وقت زیادی هم برای بازیش میزارم ولی تا بازیو تموم میکنی دوباره سریع میره تو گلدون و کارای قبلیشو ادامه میده . لطفا راهنمایم کنید و چحوری جلوی این کارشو بگیرم و ب حیاط عادتش بدم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   باید از اسپری استاپر در محل هایی که دوست ندارید بره استفاده کنید.
   و در کل بهتر است در خانه گل نباشد و یا در محلی دور از دسترس باشد چون گربه ها علاقه زیادی به گل و گیاه دارند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • ناصر گفته:

    گربه ها دوست دارن توی ظرفی که توسط خاک هست،دستشویی کنن.براس به ظرف خاکی تمیز،یا شن بذارید تا بتونه دستشویی کنه.

 146. elina گفته:

  سلام ممنون میشم سوال منم جواب بدید
  من یه عروس هلندی تقریبا ۳ ساله دارم کلا ازاده تو خونه و کاملا دستی ولی درمقابل حیوونا و ادمای غریبه خشن .حالا به یه دلایلی یه بچه گربه قراره بسرپرستی بگیرم ک گذشته سختی داشته الانم تو پانسیون تحت درمانه .امکان داره باهاسون به مشکلی بربخورم؟اینم بگم عروس هلندیم فقط به پدرم توجه داره .قبلا کنار سگ بوده وبه سگ حمله میکرده بدون ترسی
  فقط سوالم اینک ممکنه ک بچه گربه یاد بگیره باهاش کنار بیاد؟؟؟؟یا باید همیشه حواسم بهشون باشه؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   پرنده ها و گربه ها هر دو جز دسته حیوانات حساس هستند و بهتر است کنار هم نباشند چون منجر به افسردگی میشود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Nicola گفته:

    سلام من میخام یه گربه بخرم
    وضع مالی انچنان خوبی نداریم که هرماه ببریمش دامپزشک یا براش غذاهایی که گرونن رو بخریم یا براش اسباب بازی بخریم
    اما خییییلییی میتونم از لحاظ بازی یا احساسات بهش رسیدگی کنم من ۱۳ سالمه عاشق گربم حساسیتی هم ندارم خانوادم هم مخالفت ندارن فقط مامانم از کثیفی هاش و ریختن موهاش بدش میاد و این رو دوست نداره اما کلا خانوادگی عاشق حیووناییم و دوستشون داریم حالا من میخکام یدونه بخرم باید چیکار کنم؟چجوری بهش رسیدگی کنم؟جوری که از توان مالی بتونم،مادرم و خانوادم اذیت نشن،گربه ام اسیبی از لحاظ جسمانی و روحی نبینه.
    لطفا کمکم کنید

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     خرید حیوانات بحث بسیار بی رحمانه ای است و بهتر از صفحاتی که حیوانات را واگذار میکنند ،به سرپرستی بگیرید.در ارتباط با هزینه باید بگم که هزینه بر هست و به جز واکسن های دوره های اول و ضدانگل ها و چکاپ ،هزینه وسایلش و چکاپ های دوره ای و غذایش هم در نظر بگیرید و بعد برای سرپرستی اقدام کنید.

     دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 147. رسول شراهی گفته:

  سلام
  ما یه گربه دوساله گرفتیم پرشین
  مشکلی که هست وقتی دستشویی میکنه(بعضی مواقع) درست دستشویی نمیکنه و وقتی میاد بیرون از ظرف خاکش دستشوییش به پاهاش چسبیده و مجبوریم بشوریم پاهاش رو.میخواستم بدونم علتش چی هست.
  یه مورد دیگه هم هست اینکه وقتی چاله درست میکنه درست درون چاله دستشویی نمیکنه و تو قسمت بلندی دستشویی میکنه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در موارد ذکر شده احتمال اسهال وجود دارد که نمیتواند به خوبی خودش را تمیز کند.حتما در آن مواقع این مورد را چک کنید و گزارش دهید تا بررسی شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 148. . گفته:

  سلام خسته نباشید
  من گربه ها رو خیلی دوست دارم ولی به خاطر درسم هنوز نتونستم نژاد خوبی از گربه رو پیدا کنم که با عروس هلندی هم بتونه کنار بیاد, به جز گربه های نژاد پرشین چه نژاد هایی میتونن خودشون رو سرگرم کنن و در عین حال خیلی سر و صدا نداشته باشن؟ به نظرتون باید چی کار کنم که هر دو موجود به هم اسیبی نرسونن؟
  خسته نباشید 🙂

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بهتر است پرنده و گربه را باهم نگه ندارید چون هر دو از موجودات بسیار حساس در مسائل روحی و افسردگی هستند و امکان دارد آسیب ببینند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)