۸ کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید!

8 کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید

۸ کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید!

نویسنده: کتی بلومنستاک

مترجم: دکتر محمودرضا اعتضادی

با وجود یک یا دو گربه در خانه، ممکن است بعضی اوقات حتی بهترین و دلسوزترین صاحبان حیوانات خانگی هم به تنگ بیایند و از توجهات خویش نسبت به گربه خود بکاهند. حتی ساده ترین و کوچکترین سهل انگاری ها و تغییرات رفتاری صاحبان گربه ها ممکن است پیامدهای بزرگی در سلامت گربه ها و کیفیت زندگی آنها داشته باشد. در اینجا ۸ کاری که شما هرگز نباید با گربه های خود انجام دهید آمده است.

توجه داشته باشید مقاله  “8 کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید” به عنوان یک راهنمای کامل و قطعی برای مراقبت از گربه ها نوشته نشده، بلکه به عنوان یک یادآوری برای طرز تعامل روزانه و نگهداری صحیح گربه های محبوبتان است.

هدف ما این است که صاحبان گربه از طریق پیشنهادات ارائه شده، مواردی را که اغلب نادیده گرفته می شود و باعث نگرانی می شود را مورد توجه قراردهند. تیم  PetMD تقلید کردن را توصیه نمی کند، این مطالبی که در اینجا گردآوری شده است، برای اندازه گیری دقیق مسائل نیست و بیشتر برای گرفتن ایده برای مواجهه با مسائل مربوط به گربه خانگی شماست.

درمان کک یا کرم قلبی را نادیده بگیرید!

گربه شما در داخل خانه است و به ندرت با حیوانات دیگر تماس پیدا می کند. پس چرا نگران پیشگیری آلودگی با کک و کرم قلبی برای گربه داخل خانه باشم؟ باور کنید یا نه، کک ها و پشه هایی که ناقل کرم های قلبی هستند، می توانند به راحتی به خانه شما وارد شوند و مشکلات بزرگی را برای گربه های شما به وجود آورد. ممکن است گربه شما پس از ملاقات یک دوست و بازی با سگ یا گربه آنها دچار آلودگی شود و همچنین پشه های ناقل می توانند از طریق یک درب یا پنجره ای که فقط چند ثانیه باز است وارد شوند و گربه شما را مبتلا کنند.

خبر خوب این است که با توجه در دسترس بودن طیف بزرگی از محصولات پیشگیری و درمان کننده، حفظ گربه ها ازکک و کرم قلب بسیار آسان است. (واقعیت نه چندان خوب: درمان قطعی برای از بین بردن کرم های قلبی در گربه ها وجود ندارد و عفونت ها می توانند کشنده باشند).

گربه خود را خارج از منزل بدون نظارت رها کنید!

فکر می کنید ایده خوبی است که گربه شما بدون قلاده در مدت طولانی برای کشف محیط پیرامونش در بهار به گشت زنی خارج از خانه بپردازد؟  او می داند که کجا زندگی می کند و هرگز سرگردان نمی شود، درست است؟ اشتباه. واکنش گربه خانگی شما به فضای بزرگ خارج از منزل ممکن است کنجکاوی، سردرگمی و یا ترس باشد.

ممکن است داخل ترافیک خودروها گرفتار شود یا وقتی که با یک سگ عجیب و غریب رو به رو می شود، در حال فرار سقوط کند با بین بوته ها گیر بیفتد. بنابراین بهتر است زمانی که گربه محبوبتان را بیرون می برید تمام مدت در کنار او حضور داشته باشید و برای راحتی خیال خودتان و سلامتی او از قلاده و مهار مناسب استفاده کنید.

پنجره ها را باز بگذارید!

پنجره های باز می توانند خطر بالقوه ای را برای گربه های کنجکاو ایجاد کنند. هیجان ناشی از دیدن پرواز یک پروانه ممکن است باعث شود گربه محبوبتان او را تعقیب کند و پا به دنیای ناشناخته و پرخطر بیرون بگذارد. اگر در هنگام وقوع حادثه در محل کار باشید، ساعت ها می گذرد، قبل از اینکه متوجه شوید گربه شما آسیب دیده یا گم شده است.

بنابراین ساعاتی که در منزل نیستید برای حفظ امنیت گربه خود، اطمینان حاصل کنید که یا پنجره ها کاملا بسته هستند یا فقط درحد چند سانتیمتر باز هستند.

ویزیت دامپزشکی را نادیده بگیرید! 

گربه شما سالم به نظر می رسد. او خوب غذا می خورد، خوب به نظر می رسد و فعالیت طبیعی دارد. اما گربه ها، مانند انسان ها، می توانند مشکلات جسمی ظریفی را تجربه کنند، از بینایی نامناسب تا اختلال عملکرد کلیه. گربه ها در پنهان کردن مشکلات و دردهای خود استاد هستند. ویزیت سالانه دامپزشکی می تواند شروع هر گونه مشکلات بهداشتی را تشخیص دهد و مشکلات جزئی را قبل از حاد و خطرناک شدن آنها درمان کند.

دکتر برد لورا از بیمارستان حیوانات کوچک سنکا به petMD  گفت: “به صورت حداقل، شما باید اطلاعتی در مورد سلامتی گربه خود با توجه به تاریخ داشته باشید که در صورت بروز هر گونه مشکل، سابقه بیماری مشخص باشد و کمتر موجب غافلگیری شود”.  بنابراین بهتر است با دامپزشک مشورت کنید.

وقت رانندگی گربه خود را روی پای خود نگه دارید!

اکثر گربه ها دوست ندارند وقت مسافرت با ماشین، در باکس  کوچک خود بمانند، اما یک گربه آزاد در یک وسیله نقلیه موتوری می تواند بسیار خطرناک باشد و مثل یک موشک به این ور و آن ور برود، موجب حواس پرتی و انحراف راننده شود، به خود آسیب برساند یا از پنچره به بیرون بپرد. با یک گربه آزاد در ماشین، رسیدن به مقصد فاجعه است. برای یک سفر ایمن، گربه خود را داخل باکس قرار دهید و باکس را روی صندلی عقب بگذارید. از قرار دادن باکس در صندوق عقب پرهیز کنید که باعث وحشت گربه می شود.  

گربه خود را به زور از روی میز هل دهید!

کنجکاوی یک گربه اطراف ظرف مرغ سرخ شده روی میز آشپزخانه ممکن است برای شما آزار دهنده باشد، اما او سزاوار نیست که مانند یک بچه گربه غریبه خیابانی با او رفتار شود. هل دادن یا پرتاب کردن گربه، می تواند باعث سرخوردگی او شود و هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی به او آسیب برساند. همیشه با گربه خود با ملایمت رفتار کنید. در این صورت، گربه شما هم بیشتر به خواسته های شما احترام می گذارد.

مسواک زدن برای گربه لزومی ندارد!

گربه ها دوست ندارند هر کسی مرواریدهای سفید دهانشان را لمس کند و بی میل بودن گربه ها برای باز کردن کامل دهان خود برای انجام نظافت دندان ممکن است شما را متقاعد کند که برای حفظ لبخند زیبای آنها، تشویقی محافظت از دندان کافی است.

اما در نهایت، انباشت پلاک ها به تارتار تبدیل می شود که می تواند به درد و حتی به از دست رفتن دندان در گربه ها منجر شود. مسواک زدن دندان های گربه در هر روز یا حداقل چند بار در هفته، بهترین راه نگه داشتن لثه ها و دندان های سالم است و همچنین باعث کاهش هزینه های گزاف پرکردن و جرمگیری دندانپزشکی است.  

هربال (گلوله مو) را نادیده بگیرید!

گربه ها دائما مشغول مراقبت و لیسیدن خود هستند و زبان آنها دائما مشغول جمع کردن خز و موهای سست از روی بدن است، که در نهایت پس از آن بلعیده می شود. هنگامی که گربه شما دچار هربال (جمع شدن گلوله مو در معده) می شود، احتمالا کمی ناآرام و آزاردهنده می شود و به خود می گویید، گربه ها همین جوری هستند دیگه! و به تمیز کردن بهم ریختگی ها می پردازید.

اما وقت گذاشتن برای برس کشیدن گربه ها باعث می شود بیشتر موهای سست به برس بچسبد و هربال به میزان قابل توجهی کاهش یابد. با این کارهم گربه ها از این توپ های مویی نمی گیرند هم به فرش اتاق نشیمن کلی موی گربه نمی چسبد.

هربال های مکرر می توانند نشانه ای از بیماری دستگاه گوارش باشند. اگر مجبور باشید بیش از یک یا دوبار در ماه گربه خود را تمیز کنید، حتما با دامپزشک خود صحبت کنید.

مصرف خمیر مالت بصورت روتین می تواند باعث عدم تشکیل گلوله مویی در معده و دفع آن شود.

منبع: PetMD

68 دیدگاه برای “۸ کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید!

 1. سوشیانس نعمتی گفته:

  دکتر عزیزم سلام من یه گربه یکساله دارم متاسفانه نهان بیضه است و قراره عقیمش کنم خیلی میترسم چون دکتری که قراره عملش کنه دستگاه سونو نداره که دقیقا جای که بیضه قرار گرفته رو مشخص کنه و من به همین علت خیلی استرس دارم و میترسم که گربه ام خیلی اذیت بشه میشه لطفا منو راهنمایی کنید که به نظرتون با این شرایط عقیمش کنم یا نه

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   برای تشخیص محل دقیق گیر کردن بیضه داخل شکم سونوگرافی لازم است. توصیه می شود سونوگرافی در مرکز دیگری انجام شود و جواب آن به دکتر دامپزشک جراح ارجاع داده شود.

   دکتر اعتضادی

 2. اترین گفته:

  سلام من سوپر فلت ۱۱ماهه دارم ،چند وقت پیش از تراس افتاد پاش شکست چند روز در بیمارستان بود،ریه هاش مشکل پیدا کرده بودن اصلا غذا نمیخورد،من همش با دست تو دهنش غذا میزاشتم الان کاملا خوب شده ،اما بعد از اون اتفاق اصلا خودش غذا نمیخوره همش من باید غذا رو بزارم تو دهنش چیکار کنم دوباره خودش از ظرف غذاش ،غذاشو بخوره

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا به تدریج با دست غذا دادن را کمتر کنید و از غذاهایی که دوست دارد در ظرف غذا برایش بگذارید و ظرف آب و غذا را در نزدیکی او بگذارید. با این کار کم کم ترغیب می شود مجددا از ظرف غذای خودش استفاده کند.

   دکتر اعتضادی

 3. بیتا گفته:

  نه اصلا مشکلی نداره گربه من میاد رو بالشم یا روی شکمم میخوابه با اینکه جا خواب داره و کاش سعی کنید به غذای خودش عادت بدید چون باعث خرابی دندوناش و بوی بد دهانش میشود استخوان هم برای بچه گربه خوب نیس و آسیب میرسونه اگر هم نخورد غذای خودشو شما بهش گوشت ندید اگه خیلی گشنه باشه میخوره♡(:

 4. حنا گفته:

  سلام خسته نباشید
  من ب تازگی سرپرستی یه گربه ی ۳ ماهه رو ب عهده گرفتم
  موقعی ک برای اولین بار دامپزشکی بردمش تمام واکسناشو زده حتی چون یک مقدار مشکوک ب قارچ بود واکسن اون رو هم زده
  خاکی ک برای استفاده میکنم یه مدل ایرانیه
  و نگرانی الان من اینه ک شبا رو تخت و رو بالش من و کنار من میخوابه و من تقریبا یه هفته درمیون حمومش میکنم
  میخواستم ببینم اینکه توو خاکس میره و شبا پیش من میخوابه مشکلی برای من ب وجود نمیاره و الودگی ای نداره؟؟؟؟؟؟؟
  غذای مخصوصش رو خیلی کم میخوره و شیر و مرغ پخته رو بیشتر میخوره. خیلی سعی کردم ک عادتش بدم فقط غذای مخصوصشو بخوره اما نشد. استخون ریز مرغ هم کمی میذارم براش. و شنیدم ک این موضوعات و این طرز غذا خوردن هم ب مرور باعث خراب شدن دندوناش میشه و مجبوریم دندوناشو بکشیم:((((( صحت داره؟؟؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گربه بسیار حیوان نظیفی است، ولی بعد هر بار استفاده از خاک مقداری خاک به دست و پای او می چسبد. اکثر خاک های گربه خاصیت آنتی باکتریال دارند و اگر گربه سالم باشد معمولا خطری متوجه شما نیست. به هر حال، اگر این مسئله برای شما مهم است از آمدن او روی تخت خواب جلوگیری کنید.
   اگر گربه غذای خانگی بخورد معمولا به غذای خشک رغبت نشان نمی دهد. استفاده از غذای خشک به علت اینکه غذای کاملی بوده و تمام مواد مورد نیاز رشد بچه گربه را داراست توصیه می شود. اگر با مواد غذایی، کلسیم مورد نیاز به او برسد دندان های مقاوم و سالمی خواهد داشت. البته خراب و لق شدن دندان ها در گربه ارتباط مستقیمی با بهداشت دهان و دندان گربه دارد.

   دکتر اعتضادی

 5. محمد حسین گفته:

  سلام من خارج از کشور زندگی میکنم و روزانه نزدیک به ۷۰گربه غذا میدم و هر کدام بیمار باشن اگر خودم بتونم مداوا میکنم و گرنه به دامپزشکی برده و درمان میکنم و ۴گربه هم در آپارتمانم نکهداری میکنم و گهگاهی با گربه هایی که برای مداوا و مراقبت به خانه میاورم تعداد به ۱۰گربه هم میرسد،به همه عزیزانتوصیه میکنم هر کسی می تواند در هر زمینه یی به حیوانات اعم از سگ ها و گربه ها کمک کنند تا باعث خیر و برکت در زندگی تان گردند،از زمانی که شروع به حمایت از این حیوانات کرده ام به وضوح خیر و برکتهایی باور نکردنی در زندگیمان مشاهده و تجربه کرده ام،زبان حیوانات باشید و از انها حمایت کنید،اینها هم مانند ما احساس دارند و درد و رنج و آسایش و محبت را درک میکنند.نزدیک به ۱۱ساله که روزانه به حیوانات غذا میدم ولی بطور باور نکردنی رزق و روزی انها بدست میاید،سوپری دارم و در بدترین شرایط که همه از بیکاری و کم کاری و افت شدید معامله گلایه و ناله میکردند،مغازه ما در بهترین شرایط فروش بوده با اینکه شرکتهایی که جنس میاورند بارها اعتراف کرده که تنها سوپری هستی هستید که کارتان افت نداشته!!! بله دوستان من شخصا همه اینها را نظر لطف الهی و دعای گربه های گرسنه میدانم که مطمئنم حیوانات نیز در حق ما دعا میکنند،پس مراقب باشید و حیوانات و طبیعت را یاری کنید تا کائنات نیز ما را یاری کند،سپاس.

 6. ببری و گوش سیاه گفته:

  سلام. حدود تیر ماه یه گربه تو خونه ما ۴ تا بچه به دنیا آورد که دو تاشون موندن. تو حیاط بودند و خوب به ما عادت کرده بودند. آب و غذاشون به راهه. فقط یه مدت یه گربه ماده هی میومد چنگ میزد و غذاشون رو می‌برد که کم کم به اونم تا حدی عادت کردند. البته یکیشون بازم می‌ترسید. یه مدتی به خاطر سرما میومد تو اتاقی که برا اینا رو تراس ساختیم می‌خوابید. برای همین برای اونم یکی ساختیم از فرداش دیگه یکی از گربه ها نیست. الآن دو روزه. هرچی صدا میزنم، جاهای مختلف رو میبینم، غذا میزارم، نیست. اینا به حدی تیز بودند که تا در رو باز میکردم از خونه همسایه میدویدن پیش من. خیلی نگرانم. چه کنم؟ اون یکی هم غذاش رو میخوره ولی سر و صداش زیاد شده. یعنی داره صداش میزنه؟ اول گفتم شاید به خاطر اون بزرگه هست نمیاد ولی اونم جالبه دیگه نیست.

 7. ftm sdt گفته:

  سلام من یک گربه ۴ ماهه دارم
  امروز دیدم به خودش پی پی میکنه پی پی های کوچیک تیکه تیکه
  به ظرف خاکش خیلی عادت داشت
  البته من فصل امتحانام بود یکم بی توجه شده بودم نسبت بهش
  بعد چند روزی بود میدیدم وقتی میره تو ظرف خاکش پی پی کنه جیغ میزد و پی پی نمیکرد بعد ک با پنبه مرطوب ماساژ میدادم دستشویی میکرد
  چند روزیم هست که خیلی بد غذا و بی اشتها شده
  شیر هم کلا از ۲ و نیم ماهگی نمیخوره
  جدیدا هم رفته برا واکسن و معاینه شده مشکلی نداشته
  یکم راهنماییم کنید ممنون میشه

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   احتمالا گربه شما دچار یبوست و یا فیشر مقعد شده و به علت درد، از غذا خوردن امتنا می ورزد. توصیه من مراجعه به دامپزشک برای معاینه، تشخیص دقیق بیماری و درمان لازم می باشد.

   دکتر اعتضادی

   • سعید گفته:

    سلام
    من یک گربه نر ۶ ماهه دارم
    اوایل وقتی مدفوع میکرد مشکلی نداشت
    جدید همیشه پشتش کثیفه
    از یکی پرسیدم گفت موهای پشتشو کوتاه کن که بعد ازون خیلی بهتر شد ولی مجدد با این که موهاش کوتاهه ولی بازم مدفوع بهش میچسبه
    غذاش و خاکش هم هیچ فرقی با قبل نکرده
    لطفا راهنمایی کنید

 8. حسین گفته:

  سلام، من چند روزه یه گربه پرشین سوپر فلت چشم کاراملی رو به سرپرستی گرفتم که نه ماهه است ، اما قبلا یه گربه داشتم ظرف سه روز میومد تو بغلم میخابید و راحت برسش میکشیدم اما این. رو باید با زور برس کشید و میره جدا میخابه ، نمیدونم چرا، اون قبلی نژاد میکس هیمالین و پرشین بود

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   معمولا گربه ها مدتی طول می کشد که به محیط و صاحب جدیدشان عادت کنند. البته بسیاری از گربه ها دستی نیستند و زود با انسان رابطه برقرار نمی کنند. توجه داشته باشید به روز به گربه نزدیک نشوید و او را بغل نکنید که نتیجه معکوس خواهد داد. فاصله خود را با او حفظ نمایید و به او زمان دهید، توجه زیاد نشان ندهید و اجازه دهید او خودش تصمیم بگیرد که به شما نزدیک شود.

   دکتر اعتضادی

 9. کیانا گفته:

  سلام ممنون از وقتی که برای پاسخگویی میذارید. من یک گربه نر ۱ ساله دارم که هنوز علائم بلوغ رو نشون نداده. میخواستم یک گربه ماده عقیم شده هم به سرپرستی قبول کنم. میخوام بدونم مشکلی ایجاد نمیشه؟ گربه ماده بعد از عقیم شدن تمایل به جفتگیری داره اصلا یا ما هم باید گربه نر رو عقیم کنیم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   سلام،

   معمولا گربه ماده عقیم اجازه جفت گیری نمی دهد ولی اگر جفت گیری هم انجام شود مشکلی به وجود نمی آید. فقط اگر رفتارهای جنسی گربه نر و سر و صدای آن برای شما آزار دهنده بود می توانید گربه تر را هم عقیم کنید.

   دکتر اعتضادی

 10. سحر گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من به تازگی میخام یه گربه ۵-۶ ماهه بیارم و بخاطر یکم وسواسی که مامانم داره قراره فقط تو اتاقم نگه دارم، سوالی که دارم اینکه همون اول که آوردمش چجوری عادت بدم تو ظرف خاک دستشویی کنه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   وقت شما هم بخیر،

   گربه ها به صورت غریزی در خاک توالت می کنند و فقط احتیاج به آموزش ابتدایی دارند. از ظرف خاک با ارتفاع مناسب استفاده فرمایید که دسترسی آن برای گربه آسان باشد. ظرف خاک را حدود ۷ سانتیمتر پر خاک کنید و روی زمین و دور از ظرف آب و غذا قرار دهید و اوایل می توانید برای عادت کردن گربه، بعد از صرف غذا او را در خاک قرار دهید.

 11. سارا گفته:

  باسلام من یه گربه پرشین حدود ده ماه دارم اوایل برای استفاده از ظرف خاکش مشکلی نداشت و خیلی تمیز بود اما چند وقتی هست که وقتی میخواد از ظرف استفاده کنه خاک رو با حالت وسواس گونه ای با هر دو دست به این طرف و اون طرف ظرف میزنه و مقداری خاک هم میشه بیرون میریزه نمیدونم باید چکار کنم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بعضی مواقع اگر خاک به موقع نظافت نشود و یا گربه دیگری از ظرف استفاده کند این مشکل رخ می دهد. توصیه می کنم کل خاک را دور بریزید و ظرف را کاملا شسته و از خاکی که به آن عادت دارد استفاده نمایید و همچنین برای نظافت سریعتر و کاملتر می توانید از خاکهای گلوله شونده (کلامپینگ) استفاده فرمایید که ادرار و مدفوع به جاهای دیگر خاک سرایت نکند و خاک همیشه تمیز بماند.
   همیشه ظرف خاک را تا ۷ سانتیمتر پر نگه دارید و اگر هنوز مسئله ادامه داشت از ظرف خاک لبه دار یا مسقف استفاده فرمایید. البته معمولا مواردی که خدمتتان عرض کردم نتیجه می دهد.

   دکتر اعتضادی

 12. مهرنیا گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یه گربه ۴ ماهه دارم خیلی شیطونه
  شبا که میخوابم میره سراغ گل هام و همرو با دندون نصف میکنه منم برای اینکه بفهمه کارش اشتباه ۱ ساعت میذارمش تو باکس ولی نتیجه ای نداشت ممنون میشم با اطلاعاتتون کمک کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   وفت شما هم بخیر،

   گربه ها معمولا به صورت غریزی بعد غذا برای اینکه مزه دهنشان عوض شود عادت به جویدن گیاهان دارند. معمولا تنبیه نتیجه ای نخواهد داشت. توصیه ما این است که اولا برای گربه تان علف گربه تهیه نمایید و اینکه گیاهان داخل خانه را از دسترس او دور نگه دارید. مطلبی در این رابطه به نام علف گربه در بلاگ سیناوت منتشر شده است که از شما دعوت می کنم آن را مطالعه بفرمایید.

   https://sinavet.com/what-is-cat-grass/

 13. مهساباربد گفته:

  سلام من از چند گربه ی خیابانی نگهداری میکنم معمولا غذا رو در خانه میخورند و گاهی هم برای خواب به داخله خانه میان امروز گربه ی نری که حدودا یکسالشه و از بچگی بزرگش کردم با سرو صدای شدید اومد داخل خونه و رفت گوشه ای که گاهی برای خواب انتخاب میکرد شروع کرد به ادرار کردن بصورت پاشیدن ادرار .ضمن اینکه هیچ گربه ی جدیدی نیومده اتفاق حدیدی هم نیافتاده غیر ازینکه فحل شده همه چیز عادیه جز اینکار .لطفا راهکاری بدید برای جلوگیری از تکرار این رفتار و همینطور دلیل این رفتار رو بفرمایید ممنون میشم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   در مورد گربه نر پاشیدن ادرار برای علامت گذاری و پیش از جفت گیری صورت می گیرد. احتمالا مکان مورد نظر شسته شده و گربه دوباره آن محل را علامت گذاری می کند. جلوی رفتار پیش از جفت گیری گربه نر را می توان با عقیم سازی از بین برد.

   دکتر اعتضادی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گربه معمولا به فضاهای بسته و امن تمایل دارد. اگر توالت بسته و مسقف است و جای خواب او روباز است این احتمال بیشتر هم می شود. برای رفع این مسئله می توان از لانه گربه بسته استفاده کرد و سقف توالت گربه را برداشت و همچنین از گیاه جاذب گربه، کت نیپ (سنبل الطیب) برای تمایل بیشتر برای استفاده از جای خوابش استفاده کرد.

 14. آنا گفته:

  سلام و روز شما خوش
  ببخشید من یه گربه ی پنج ماهه دارم و حدود دو ماه هست که پیش ما هست
  و احساس میکنم که هنوز ما با راحت نیست،البته عاشق مامانم هست!
  شاید من خیلی عجول هستم که زود باهامون دوست بشه
  و اینکه میخواستم بدونم برای بیرون بردنش محدودیتی هست؟
  با قلاده ی کمری میتونم بیرون ببرمش؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   وقت شما بخیر،

   یکی از مسائلی که در ارتباط با گربه وجود دارد این است که برای اینکه حیوان احساس راحتی داشته باشد و با محیط جدید اخت شود به آن برای نوازش، بغل کردن و غذا رسانی نزدیک نشد و اجازه داد که گربه به مرور زمان خودش تصمیم بگیرد که به شما نزدیک شود. معمولا دوستانی که برای بار اول از گربه نگهداری می کنند این موضوع را رعایت نکرده و باعث می شود که گربه از آنان فراری باشد. لطفا این مسئله را رعایت فرمایید و بزودی با شما دوست خواهد شد.
   برای بیرون بردن حتما از قلاده استفاده نمایید. قلاده های کتفی و تنی برای اینکه به گردن حیوان فشار وارد نمی کنند مناسب تر هستند.

 15. علیرضا گفته:

  یه گربه ۸ ماهه دارم که به دلایلی دیگه نمیتونم نگهش دارم نژادش dsh نگرانم چی کار کنم میشه جایی معرفی کنید ساکن تهرانم کسی هم خواست بگه ۲،۳ روز وقت دارم یا یه جایی رو معرفی کنید که خیالم راحت شه دکتر ۰۹۳۷۷۶۱۵۳۳۰

 16. شادی گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  من یک گربه ۶ ماهه دارم که مادرش به اتفاق دو تا بچه دیگر وقتی حدودا ۲۰ روزه بودن اوردنش توی حیاط ما، بعد از سه روز متوجه شدم که چشم یکی از بچه گربه ها عفونت داره بردمش دکتر ولی مادر دوتای دیگه را از حیاط برد. اون دوبچه برنگشتن و فقط گربه ای که چشمش مشکل داشت و مادر الان توی حیاط هستن.
  گربه بعد از چند ماه مجدد بی حال بود و روی سرش قارچ زده بود که مجدد بردم دکتر و امپول زد و ی سری قرص ضد انگل خورد. الان سوال من اینه که چقدر میتونه وجود این گربه و مادرش خطرناک باشه جهت انتقال بیماری و… و بایدها و نبایدهای نگهداری از گربه ای که داخل حیاط نگهداری میشه چی هست. غذاشون هم غذای خشک و جگر یا مرغ پخته شده به همراه ماکارونی هست.

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گربه هایی که واکسیناسیون شده اند و ضد انگل خورده اند احتمال انتقال بیماری های خطرناک به انسان مثل هاری و توکسوپلاسموز خیلی کم می شود ولی چون گربه های بیرون از خانه دائما در معرض آلودگی های مختلف هستند این احتمال همیشه وجود دارد. بهتر است بعد از هر بار نوازش گربه ها یا غذا دهی به آنان دستان خود را به خوبی با آب و صابون بشویید. در ضمن احتمال انتقال قارچ پوستی گربه به انسان بسیار ضعیف است.
   غذاهایی که به گربه ها می دهید مناسب است.
   برای اطلاع از چگونگی نگهداری گربه ها توصیه می کنم بلاگ های مرتبط را در سایت سیناوت مطالعه نمایید.

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     روز بخیر،

     اگر جگر کاملا پخته باشد و بدون ادویه و نمک طبخ شده باشد و به صورت غذای اصلی برای گربه استفاده نشود، خیلی هم غذای مناسبی است. هم خونساز است و سرشار از پروتئین و آهن.

 17. آنی گفته:

  سلام
  ما دو روزه یه گربه ۴ ماهه رو از خیابون آوردیم خونه
  البته قبلش بردیم کلینیک دامپزشکی دوبار داروی ضدانگل خورده، حمومش کردن و ناخن هاشو گرفتن و ضدکک هم بهش زدن
  هفته ی بعد هم میبریم واکسن هاشو بزنن
  همسرم با اینکه از گربه خوشش نمیومد دوسش داره و حالش خوبه با این گربه
  ولی منی که گربه دوس داشتم الان نگران بیماری هایی هستم که ممکنه ازش بهم منتقل بشه چون چهار ماه تو خیابون بوده
  نمیتونم خیلی بهش محبت کنم میاد سمتم کنارم میخوابه ولی من از ترس ازش دوری میکنم
  اولین روزی هم که تنهاش گذاشتیم اومدیم دیدم روی فرش و دیوار کنار ظرف شنش خرابکاری کرده، خیلی حرکت بعیدی بود از گربه
  ولی حدس میزنیم خونه تاریک بوده و خوب نتونسته ببینه و چالش کنه
  ازکجا بدونم این گربه ناقل بیماری هست یا نه؟
  از اینکه میره تو ظرف شنش و بعد همونجوری با دستو پای شنی میره رو میز غذا بدم میاد و دیگه احساس راحتی ندارم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   در این فصل سرما، بسیار عمل انسانی انجام دادین. به نظرم برای تصمیم گیری در این رابطه دو روز زمان کافی نیست و به زمان بیشتری احتیاج است. گربه در کل حیوان بسیار تمیزی است. اگر بیرون خاک دستشویی کرده احتمالا به خاطر استرس و عدم تشخیص ظرف خاک بوده است.
   اگر دامپزشک او را معاینه کرده و واکسن ها و ضد انگل های لازم را تزریق کرده و شستشو شده جای نگرانی برای انتقال بیماری وجود ندارد.
   به هر حال نگهداری هر حیوان خانگی مزایا و معایب خاص خودش را دارد ولی به طور قطع خدمتتان عرض کنم که مزایای آن از معایب آن بسیار بیشتر است. توصیه می کنم به بلاگ ما سر بزنید و نوشته های مربوط به نگهداری و رفتار گربه ها را مطالعه فرمایید.
   او نمی تواند بعد دستشویی دستش را بشورد ولی می توانید از اسپری های استاپر استفاده نمایید که جاهایی که مورد نظرتان نیست نیاید.
   اگر مایل باشید می توانید عکس گربه تان را برای ما ارسال نمایید که در گالری سایت سیناوت منتشر شود و دیگران نیز از دیدن او لذت ببرند.

 18. نازنین گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یه گربه دارم حدود دو ماهشه ، اوایل همش خارش داشت که بردیم پیش دامپزشک گفت یه ماه دیگه بیارینش تا یه امپول ضد خارش بزنم ( اسمشو به یاد نمی اورم) دفعه اول که زدیم خیلی عادی رفتار کرد بی حال هم نبود بعدش دفعه دوم هم همینطور ولی دفعه سوم که چند روز پیش بود بردیم زدیم از اون روز تا الان خیلی بی حال و بی قراره ( مثلا وقتی راه میره حالت مستی داره،به چپ و راست خم میشه همش، همش می خوابه و اصلا حال نداره) ( یا یهو وسط خواب شروع میکنه به میو کردن ) ولی غذاش رو خوب می خوره
  نمیدونم چشه شاید دوز دارو زیاد بود شاید دکتر اشتباه زده یا نمیدونم ولی خیلی نگرانم میشه راهنمایی کنید؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   معمولا دکتر دامپزشک در این موارد از آمپول ضدحساسیت یا کورتون استفاده می کند. اثر این داروها کوتاه مدت است و اگر علت اصلی مشکل هنوز وجود داشته باشد مجددا علائم شروع می شود. با توجه به مسائلی که فرمودین توصیه بنده مراجعه سریع به دامپزشک برای انجام آزمایشات تکمیلی و یافتن علت اصلی بیماری و درمان است.

 19. امیر احمدی گفته:

  با سلام.من یه بچه گربه تو حیاط‌خلوت مغازم پیدا کردم که مادر نداشت بزرگش کردم الان پنج ماهش متاسفانه مغازه رو دارم تحویل میدم و جایی برای نگهداری این گربه ندارم از یه طرفی هم نگرانم که مجبور شم تو خیابون ولش کنم ولی میترسم نتونه از پس خودش بربیاد خواهش میکنم اگه کمکی از دستتون برمیاد انجام بدید تا بتونم به یه آدم مطمئن واگذارش کنم.مرسی

 20. sogand گفته:

  دوستان سلام . من یه گربه ی dsh نارنجی پنج ماهه دارم . جنسیت نر . شناسنامه داره . واکسن زده و قرص انگل خورده . تربیت شده اس . شاغل هستم و شرایط نگهداریشو ندارم . ساکن کرجم . لطفا اگر کسی همه جوره شرایطشو داره و تمایل داره به این ادرس ایمیل بفرسته . فقط لطفا درمورد شرایطش و مخصوصا هزینه هاش فکر کنید . حیوانات بازیچه ما نیستن Sogand.sta@gmail.com

 21. مریم گفته:

  سلام خسته نباشید
  ما یه گربه دو ماهه داریم که نژاد خاصی نداره. من متاسفانه حال روحی خوبی نداشتم و انقدر گربه م اذیت کرد که توی اتاق زندانیش کردم و به خاطر حال روحیم هر چقدر این بچه تو اتاق سر و صدا کرد حواسم نبود ممکنه به خاطر دستشویی باشه و میخواد بره تو خاکش. نتیجه رو احتمالا میدونید که توی اتاق دستشویی کرده بود و بعد متوجه شدم. حالا میخوام بدونم ممکنه الان برای دستشویی هر جا که بخواد بره و دستشویی کنه؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا جعبه خاکش در همیشه دسترسش قرار دهید. همچنین اگر در مجددا در جاهای ناخواسته دستشویی کرد در آن اتاق هم یک جعبه خاک اضافه قرار دهید.
   استرس یک عامل اصلی در دستشویی کردن گربه ها در جاهای ناخواسته است. در قسمت بلاگ یک مقاله آموزشی در رابطه با جلوگیری از دستشویی در خارج از خاک گربه وجود دارد که توصیه می کنم مطالعه بفرمایید.

 22. زهره گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  من یه گربه خیابونی دارم که دوسالی هست به خونه من رفت و آمد داره ویکبارم واکسینه ش کردم اما تو خونه نموند. فک کنم بخاطر اینکه سنش بالاس.سوالم از شما دکتر نازنین این هستش مدام میاد پنبه میخوره.میخواستم بدونم براش خطر نداره؟ممنون میشم جواب بنده رو بدین

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   روز شما بخیر،

   خوردن مواد غیر معمول توسط گربه ها نشان دهنده کمبودهای تغذیه ای نظیر ویتامین ها و مواد معدنی است. توصیه من دادن یم دوره کامل مولتی ویتامین و مولتی مینرال به گربه است. اگر دارو خوراندن برای شما ساده نیست می توانید به غدایش اضافه فرمایید. همچنین خوردن پنبه به علت اینکه هضم و جذب نمی شود ممکن اسن باعث انسداد روده و مشکلات گوارشی گردد. لطفا پنبه ها را از دسترس حیوان دور نگه دارید.

   دکتر اعتضادی

 23. Eli گفته:

  سلام وقت بخیر من یه بچه گربه یک‌ماه و نیمه رو که مادرش ولش کرده بود و چشماش عفونت داشت نگهداری میکنم،میخوام نگهش دارم مطالبتان خیلی مفید بود برام فقط یه سوالی دارم اینکه میتونم ببرمش پارک برای گردش؟ باید قلاده ببندم یا باز باشه؟ لزومی داره که گردش برا یا در خانه کافیه ؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   وقت شما بخیر، درود بر شما برای نگهداری این گربه. در رابطه با سئوال شما خدمتتان عرض کنم معمولا گربه های خانگی مانند سگ احتیاج به بیرون رفتن از منزل ندارند و می توانند به مدت طولانی بدون داخل خانه بمانند. البته گربه های نژاد DSH ایران چون طبع ماجراجویی دارند دوست دارند که محیط اطراف را بگردند. اگر پشت پنجره ایستاد و برای بیرون رفتن بی تابی کرد، توصیه من بردن بیرون با قلاده تنی مناسب برای گردش است. بدون قلاده احتمال اینکه فرار کند بسیار زیاد است.

 24. ericka گفته:

  سلام من چن روزیه یه گربه ۵ ماهه گرفتم و یه بار بردمش تو حیاط خواست از درخت بالا بره ترسیدم بره گم بشه اوردمش تو خونه از پنجره هی به حیاط نگاه میکنه بی قراری میکنه میخواد بره بیرون چیکار کنم که بره تو حیاط کنجکاوی شو کنه ولی باز برگرده تو خونه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   روز بخیر،

   گربه ها اگر به زندگی در محیط آزاد عادت داشته باشند داخل محیط خانه دچار استرس می شوند. البته اکثرا با گذشت زمان این مشکل رفع می شود. بهتر است برای خانه درخت گربه تهیه کنید که بتواند نیاز خود را برای رفتن به مکان های مرتفع و پنچه کشیدن به درخت برطرف کند. اگر گربه تان را بیرون ببرید احتمال اینکه فرار کند بسیار زیاد است. می توان از قلاده های تنی برای جلوگیری از فرار کردن حیوان استفاده کرد. البته بهتر است حیوان آزادی عمل داشته باشد و خودش تصمیم بگیرد که آیا می خواهد به محیط خانه برگردد یا خیر.

 25. اهورا گفته:

  دکتر جان من یک بچه گربه یک ماهه که مادرش مرده بود را اوردم خونم تمام مراقبت های لازم را انجام دادم از همون روز تا العان که پنج سالشه قرص انگل و واکسن های که دکتر گفته را انجام دادم در هشت ماهگی هم عقیم شد خیلی هم فعاله وغذا هم خوب میخوره که البته غذای خشک فقط براش میخرم مارک معتبر حالا ۶ماهه روزی چند بار یک هو خودشو لیس میزنه تند تند و سریع میدوه و فقط توی بیداری اینجوریه یک وقفه دو ماهه هم این وسط خوب شده بود و با شرایط سختی که دارم ولی روزی ۲تا۳ بار هم باهاش بازی میکنم وتلاش میکنم استرس و مشکلاتمو ازش مخفی کنم دام پزشگ هم بردم چیز خاصی نگفت بدنشم نگاه میکنم چیز ی یا حشره ای نمیبینم فقط از همون چند ماهگی قسمتهایی از موی پهلوشو نه زیاد میجویید ماهی دو بارم برس مکشم دو ماه یک بارهم حموم میبرمش تشکر میکنم اگر بتونین کمکم کنین .

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   روز بخیر،

   برای راهنمایی دقیق تر به اطلاعات تکمیلی بیشتر در رابطه با گربه شما احتیاج است. لطفا سئوالات دامپزشکی را در قسمت مشاوره با دامپزشک مطرح نمایید. در آنجا یک پیام کوتاه ارسال فرمایید که پاسخگویی در آنجا انجام شود.

   با تشکر

 26. شیخی گفته:

  سلام،من گربه ای دارم از نڗاد تاکسیدو،بسیار مهربان و عاطفی و کنجکاو و شیطون،میدونید که عاطفی ترین گربه ها نژاد تاکسیدو هستن،بهشون میگن گربه های عاطفی و عاشق،خلاصه خیلی دوست داشتنی هست،درحال حاضر متاسفانه شرایط نگهداریشو اصلا ندارم،و رایگان دراختیارتون میگذارم.درصورت تمایل بااین شماره تماس بگیرید لطفا۰۹۲۱۲۱۳۳۹۸۷

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   روز بخیر،

   در دیدگاه قبلی یکی از حامیان به دنبال یک سرپرست برای گربه هاشون هستن. لطفا در صورت تمایل زیر دیدگاه ایشان درخواستتون را بفرمایید که انشالله به نتیجه برسد. ما در سایت سیناوت در واگذاری حیوانات فعالیت نمی کنیم.

   با تشکر

  • شیخی گفته:

   سلام،من گربه ای دارم از نڗاد تاکسیدو،بسیار مهربان و عاطفی و کنجکاو و شیطون،میدونید که عاطفی ترین گربه ها نژاد تاکسیدو هستن،بهشون میگن گربه های عاطفی و عاشق،خلاصه خیلی دوست داشتنی هست،درحال حاضر متاسفانه شرایط نگهداریشو اصلا ندارم،و رایگان دراختیارتون میگذارم.درصورت تمایل بااین شماره تماس بگیرید لطفا۰۹۲۱۲۱۳۳۹۸۷

  • الناز گفته:

   سلام اگه هنوز گربه نگرفتين من دارم خيليم خوشگل واكسن قرص انگل خورده سه تا دارم با هم نميسازن خواستين با شماره ٠٩٣٣١٦٤٨٧٥٤ تماس بگيرين

 27. سحر گفته:

  من یه گربه دو ساله و یکی یک سال دارم. از نژاد معمولی . دو تا گربه سه ماه درام که از مادر جدا کرده و نزدیک یه مسجد رها کرده بودند که متوجه شدم از گرسنگی گل می خورند . تو اوج گرمای تابستان تقریبا یک ماه نیمه بودند او دو تا آوردم خونه که بعد یه هفته با دوتای خودم جور شدند. یه گربه مادر که تو حیاطمون غذا می خوره پنج تا زایمان کرد که یکی رو هجده روزگی خونه همسایه ول کرد اون هم آوردم شیر می دم. یکی از اعضای خانواده ام( خواهرم) از حیوانه ها متنفره و دائم دعوا راه می ندازه . نمی تونم به کسی اعتماد کنم برای واگذری که لااقل کوچیکه رو بدم در حال حاضر ۴۵ روزه است و مشغول درمان جرب خفیف. به نظرتون داشتن این تعداد گربه دیونگیه ؟ از دامپزشک ها یا پت شاپ ها هم می پرسن می گن کسی مثل تو مراقبت نمی که . دوماه نگه می دارن بعد رها می کنند. یه گربه مادر دیگه هم تو حیاط غذا می خوره چهار تا داره پشمالو و به شدت فراری تقریبا یک ماه و نیمه . می خوام دستی کنم لااقل برای اون ها سرپرست خوب پیدا بشه . نمی تونم از اونایی که دارم دل بکنم.

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام خدمت شما حامی گرامی،

   این کار شما بسیار ارزشمند و شایسته تقدیر و تشکر است. ما که در این صنف فعالیت می کنیم بسیار دوستان حامی هستند که از گربه های زیادی مراقبت می کنند. حتی یک دوستی هستند که محدودیت حرکتی دارند و از ۲۳ گربه مراقبت و محافظت می کنند. امیدواریم که شرایط نگهداری برای شما هم آسانتر شود.
   همچنین در مورد مسائل دامپزشکی گربه ها اگر سئوالی داشتین در قسمت مشاوره با دامپزشک مطرح نمایید، دامپزشک سیناوت پاسخگو خواهد بود.
   پیدا کردن سرپرست مناسب که مانند خود شما مراقبت گربه ها را به عهده بگیرد معمولا کار آسانی نیست. توصیه می کنم اگر شرایط مناسب دارید خودتان به نگهداری آنها ادامه دهید.
   امیدوارم حیوان دوستانی که این مطلب را مشاهده می کنند در صورت امکان برای به سرپرستی گرفتن گربه های شما تمایل خود را اعلام نمایند .

   با تشکر

   • شهاب گفته:

    سلام دکتر
    بطور کلی گربه در حیاط وحش چطور ادامه ی زندگی میده
    من ۱۲ گربه دارم ۹ تاشون صحیح و سالم شدن و بزرگ وقتی آومدن صدمه دیده و داغون بودن خونه من ۵۰ متره بدون حیاط
    هیچ گروه حمایتی سرپرستی رو قبول نمیکنه نیت من سلامت و رها سازی در محل قبلی بود اما بقدری وحشیانه رفتار میکنن که امکان جابجایی نیست
    ۴ سال این آپارتمان رو تمدید کردم اما امسال که صاحب خونه متوجه شد تحت هیچ شرایطی حاضر به تمدید نیست واقعا مستاصل شدم

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     سلام دوست عزیز،

     روز شما بخیر،

     خسته نباشید عرض می کنم حامی گرامی.
     بله درک می کنم، نگهداری از این تعداد گربه کار آسانی نیست و رها سازی آنها در طبیعت با توجه به وضع موجود برای گربه هایی که به یک محیط امن و غذای خوب دسترسی داشتند اندکی برای گربه ها سخت است ولی گربه موجود انعطاف پذیری است و سریعا خود را با شرایط جدید وفق می دهد.
     توصیه بنده اعلام نیاز برای حمایت از گربه هاتان در فضای مجازی از جمله پیج های اینستاگرام مربوط است و در بدترین شرایط و عدم پیدا کردن حامی مناسب رها سازی در مناطق و پارک هایی است که حامیان از حیوانات آنجا محافظت و غذا دهی می کنند.
     امیدوارم که حامی مناسبی برای گربه های شما پیدا شود.

     با تشکر
     دکتر اعتضادی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته، هر هفته مطالب مربوط به حیوانات خانگی از بلاگ های روز دنیا ترجمه و در بلاگ سیناوت قرار می گیرد. خوشحال می شویم دوباره به بلاگ ما سر بزنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت