۸ کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید!

8 کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید

۸ کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید!

نویسنده: کتی بلومنستاک

مترجم: دکتر محمودرضا اعتضادی

با وجود یک یا دو گربه در خانه، ممکن است بعضی اوقات حتی بهترین و دلسوزترین صاحبان حیوانات خانگی هم به تنگ بیایند و از توجهات خویش نسبت به گربه خود بکاهند. حتی ساده ترین و کوچکترین سهل انگاری ها و تغییرات رفتاری صاحبان گربه ها ممکن است پیامدهای بزرگی در سلامت گربه ها و کیفیت زندگی آنها داشته باشد. در اینجا ۸ کاری که شما هرگز نباید با گربه های خود انجام دهید آمده است.

توجه داشته باشید مقاله  “8 کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید” به عنوان یک راهنمای کامل و قطعی برای مراقبت از گربه ها نوشته نشده، بلکه به عنوان یک یادآوری برای طرز تعامل روزانه و نگهداری صحیح گربه های محبوبتان است.

هدف ما این است که صاحبان گربه از طریق پیشنهادات ارائه شده، مواردی را که اغلب نادیده گرفته می شود و باعث نگرانی می شود را مورد توجه قراردهند. تیم  PetMD تقلید کردن را توصیه نمی کند، این مطالبی که در اینجا گردآوری شده است، برای اندازه گیری دقیق مسائل نیست و بیشتر برای گرفتن ایده برای مواجهه با مسائل مربوط به گربه خانگی شماست.

درمان کک یا کرم قلبی را نادیده بگیرید!

گربه شما در داخل خانه است و به ندرت با حیوانات دیگر تماس پیدا می کند. پس چرا نگران پیشگیری آلودگی با کک و کرم قلبی برای گربه داخل خانه باشم؟ باور کنید یا نه، کک ها و پشه هایی که ناقل کرم های قلبی هستند، می توانند به راحتی به خانه شما وارد شوند و مشکلات بزرگی را برای گربه های شما به وجود آورد. ممکن است گربه شما پس از ملاقات یک دوست و بازی با سگ یا گربه آنها دچار آلودگی شود و همچنین پشه های ناقل می توانند از طریق یک درب یا پنجره ای که فقط چند ثانیه باز است وارد شوند و گربه شما را مبتلا کنند.

خبر خوب این است که با توجه در دسترس بودن طیف بزرگی از محصولات پیشگیری و درمان کننده، حفظ گربه ها ازکک و کرم قلب بسیار آسان است. (واقعیت نه چندان خوب: درمان قطعی برای از بین بردن کرم های قلبی در گربه ها وجود ندارد و عفونت ها می توانند کشنده باشند).

گربه خود را خارج از منزل بدون نظارت رها کنید!

فکر می کنید ایده خوبی است که گربه شما بدون قلاده در مدت طولانی برای کشف محیط پیرامونش در بهار به گشت زنی خارج از خانه بپردازد؟  او می داند که کجا زندگی می کند و هرگز سرگردان نمی شود، درست است؟ اشتباه. واکنش گربه خانگی شما به فضای بزرگ خارج از منزل ممکن است کنجکاوی، سردرگمی و یا ترس باشد.

ممکن است داخل ترافیک خودروها گرفتار شود یا وقتی که با یک سگ عجیب و غریب رو به رو می شود، در حال فرار سقوط کند با بین بوته ها گیر بیفتد. بنابراین بهتر است زمانی که گربه محبوبتان را بیرون می برید تمام مدت در کنار او حضور داشته باشید و برای راحتی خیال خودتان و سلامتی او از قلاده و مهار مناسب استفاده کنید.

پنجره ها را باز بگذارید!

پنجره های باز می توانند خطر بالقوه ای را برای گربه های کنجکاو ایجاد کنند. هیجان ناشی از دیدن پرواز یک پروانه ممکن است باعث شود گربه محبوبتان او را تعقیب کند و پا به دنیای ناشناخته و پرخطر بیرون بگذارد. اگر در هنگام وقوع حادثه در محل کار باشید، ساعت ها می گذرد، قبل از اینکه متوجه شوید گربه شما آسیب دیده یا گم شده است.

بنابراین ساعاتی که در منزل نیستید برای حفظ امنیت گربه خود، اطمینان حاصل کنید که یا پنجره ها کاملا بسته هستند یا فقط درحد چند سانتیمتر باز هستند.

ویزیت دامپزشکی را نادیده بگیرید! 

گربه شما سالم به نظر می رسد. او خوب غذا می خورد، خوب به نظر می رسد و فعالیت طبیعی دارد. اما گربه ها، مانند انسان ها، می توانند مشکلات جسمی ظریفی را تجربه کنند، از بینایی نامناسب تا اختلال عملکرد کلیه. گربه ها در پنهان کردن مشکلات و دردهای خود استاد هستند. ویزیت سالانه دامپزشکی می تواند شروع هر گونه مشکلات بهداشتی را تشخیص دهد و مشکلات جزئی را قبل از حاد و خطرناک شدن آنها درمان کند.

دکتر برد لورا از بیمارستان حیوانات کوچک سنکا به petMD  گفت: “به صورت حداقل، شما باید اطلاعتی در مورد سلامتی گربه خود با توجه به تاریخ داشته باشید که در صورت بروز هر گونه مشکل، سابقه بیماری مشخص باشد و کمتر موجب غافلگیری شود”.  بنابراین بهتر است با دامپزشک مشورت کنید.

وقت رانندگی گربه خود را روی پای خود نگه دارید!

اکثر گربه ها دوست ندارند وقت مسافرت با ماشین، در باکس  کوچک خود بمانند، اما یک گربه آزاد در یک وسیله نقلیه موتوری می تواند بسیار خطرناک باشد و مثل یک موشک به این ور و آن ور برود، موجب حواس پرتی و انحراف راننده شود، به خود آسیب برساند یا از پنچره به بیرون بپرد. با یک گربه آزاد در ماشین، رسیدن به مقصد فاجعه است. برای یک سفر ایمن، گربه خود را داخل باکس قرار دهید و باکس را روی صندلی عقب بگذارید. از قرار دادن باکس در صندوق عقب پرهیز کنید که باعث وحشت گربه می شود.  

گربه خود را به زور از روی میز هل دهید!

کنجکاوی یک گربه اطراف ظرف مرغ سرخ شده روی میز آشپزخانه ممکن است برای شما آزار دهنده باشد، اما او سزاوار نیست که مانند یک بچه گربه غریبه خیابانی با او رفتار شود. هل دادن یا پرتاب کردن گربه، می تواند باعث سرخوردگی او شود و هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی به او آسیب برساند. همیشه با گربه خود با ملایمت رفتار کنید. در این صورت، گربه شما هم بیشتر به خواسته های شما احترام می گذارد.

مسواک زدن برای گربه لزومی ندارد!

گربه ها دوست ندارند هر کسی مرواریدهای سفید دهانشان را لمس کند و بی میل بودن گربه ها برای باز کردن کامل دهان خود برای انجام نظافت دندان ممکن است شما را متقاعد کند که برای حفظ لبخند زیبای آنها، تشویقی محافظت از دندان کافی است.

اما در نهایت، انباشت پلاک ها به تارتار تبدیل می شود که می تواند به درد و حتی به از دست رفتن دندان در گربه ها منجر شود. مسواک زدن دندان های گربه در هر روز یا حداقل چند بار در هفته، بهترین راه نگه داشتن لثه ها و دندان های سالم است و همچنین باعث کاهش هزینه های گزاف پرکردن و جرمگیری دندانپزشکی است.  

هربال (گلوله مو) را نادیده بگیرید!

گربه ها دائما مشغول مراقبت و لیسیدن خود هستند و زبان آنها دائما مشغول جمع کردن خز و موهای سست از روی بدن است، که در نهایت پس از آن بلعیده می شود. هنگامی که گربه شما دچار هربال (جمع شدن گلوله مو در معده) می شود، احتمالا کمی ناآرام و آزاردهنده می شود و به خود می گویید، گربه ها همین جوری هستند دیگه! و به تمیز کردن بهم ریختگی ها می پردازید.

اما وقت گذاشتن برای برس کشیدن گربه ها باعث می شود بیشتر موهای سست به برس بچسبد و هربال به میزان قابل توجهی کاهش یابد. با این کارهم گربه ها از این توپ های مویی نمی گیرند هم به فرش اتاق نشیمن کلی موی گربه نمی چسبد.

هربال های مکرر می توانند نشانه ای از بیماری دستگاه گوارش باشند. اگر مجبور باشید بیش از یک یا دوبار در ماه گربه خود را تمیز کنید، حتما با دامپزشک خود صحبت کنید.

مصرف خمیر مالت بصورت روتین می تواند باعث عدم تشکیل گلوله مویی در معده و دفع آن شود.

منبع: PetMD

346 دیدگاه برای “۸ کاری که هرگز نباید با گربه خود انجام دهید!

 1. ناشناس گفته:

  سلام اقای دکتر یه بچه گربه دارم که در چشمش ترشح سبز رنگ و خون وجود داره حدود ۲ ماه سنشه بعد چند روزی هست که نه اب نه غذا نه شیر مادرش رو میخوره خیلی لاغر شده به دکتر دامپزشکی دسترسی ندارم لطفا بگین چیکار کنم تا خوب بشع

 2. نیلوفر گفته:

  سلام
  من یک گربه پرشین نزدیک به ۱۰ ماه و ۲۶ روزه دارم که ۸ ماهگی فحل شده است و این که چون هوا گرم یود موهای بدنش رو زدم و احساس کردم ضعیف هست خیلی لاغر دامپزشکی بردم دکتر گفت سالم هست ولی لاغر در صورستی که خوب غذا میخوره از غذای خشک رویال و ادونس بهش میدم خوب هم اب میخوره ادرار و مدفوعش هم خوبه مشگلی نداره واکسن هاش هم کامل زدم و این که خیلی پر تحرک هست ولی لاغره.الان ۳ روزه داره جفتگیری میکنه چون فحله سوال من این هست بارداری براش زود یا خطرناک نیست چون سنش کمه یا این که لاغره؟البته این هم بگه تا الان بیماری خواصی نداشته جزء اسهال که برای تغییر نوع غذا خشکش بود که زیر نظر دامپزشک زود خوب شد

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لاغری یا چاقی گربه براساس سن و نژاد گربه سنجیده می شود. وزن ایده آل در گربه ماده نژاد پرشین ۱ ساله بین ۳٫۲kg-4.5kg می باشد. لطفا توجه داشته باشید، موهای گربه که اصلاح می شود گربه بسیار نحیف تر به نظر می رسد. در مورد سوال دوم، بارداری برای سن او مشکلی ندارد.

   دکتر اعتضادی

 3. صدف گفته:

  سلام آقای دکتر .ممنون از مطالب خوب و جوابدهی کامل و دقیقتون.میخواستم بدونم گوشت خام بهتره یا پخته ؟هر جایی چیزی نوشته.خیلی ها میگن غذای خام برای گربه ها خیلی بهتر هست.
  یک سوال دیگه دارم از کجا میشه فهمید گربه ی ماده ای که شکمش شل و کمی آویزان هست آیا فارغ شده ؟آیا هنوز داره به بچه هاش شیر میده یا دیگه ازشون جدا شده؟ یه گربه ی ماده ی خیلیییی دوست داشتنی توی کوچه پشتی ما هست که از لحظه ی اول که بهش غذا دادم میپرید بالا و خودش را به من میمالید.خیلی بانمک و دوستانه هست .با من تا دم در خونه مون اومد ولی نمی دونستم کار درستی هست که ببرمش توی حیاط ؟شاید باید برگرده پیش بچه هاش و بهشون شیر بده.به زیر شکمش دست گذاشتم سر سینه هاش خیلی خشک بود.مثل پینه ی کهنه.ولی خودش هنوز بچه گربه ست.کوچولو هستش.شاید ۶-۷ماهه به نظر میاد.
  در ضمن چهار تا گربه ی نر خیابانی هم هستن که میان توی حیاط ما غذا میخورن. من همیشه نگران این هستم که اگر من نباشم هیچکس نیست بهشون غذا بده یا بهشون توجه کنه. میترسم به من یا غذاها عادت کنن و بعد آسیب ببینن.دوستم میگه ممکنه بعداً دیگه تو کوچه هر غذایی را نخورن و بمیرن.این ممکنه؟ اصلاً اونقدر دستی نیستن که بتونم بغلشون کنم یا دامپزشکی ببرمشون.البته امکانش هم ندارم.خیلی دنبال دامپزشک حمایتی و گروه های حامی گربه ها توی اصفهان گشتم .ولی متاسفانه پیدا نکردم.ممنون میشم که در این زمینه ها راهنماییم کنین. ببخشین که خیلیییی طولانی شد .

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گوشت پخته بخاطر اینکه پختن آلودگی های احتمالی گوشت را از بین میبرد همیشه توصیه می شود. تشخیص آبستنی توسط دامپزشک و با دستگاه سونوگرافی امکان پذیر است. البته در حاملگی های سنگین با لمس بسیار آرام شکم می توان از وجود یا عدم وجود جنین اطلاع پیدا کرد. در مورد شیر، معمولا در زمان لمس غدد پستانی شیر ترشح می شود. این مسئله ممکن است بعد زایمان یا به علت آبستنی کاذب رخ دهد. در مورد سوال بعدی، نگران نباشید اگر به محل همیشگی مراجعه کنند و غذا پیدا نکنند مجددا به دنبال غذا خواهند گشت. دامپزشکان بسیار حاذقی در اصفهان فعالیت می کنند که با جستجو در اینترنت می توانید آدرس آنها و یا حامیان حیوانات را پیدا کنید. توصیه می کنم گربه های آزاد را در آغوش نگیرید چون از سلامتی آنها اطلاعی در دست نیست و امکان انتقال برخی بیماری ها وجود دارد.

   دکتر اعتضادی

 4. طناز گفته:

  سلام اقای دکتر
  من یه بچه گربه دی اس اچ ۴ هفته ای رو‌ب طور حمایتی قبول کردم
  میخاستم بدونم از کی میتونم بهش مرغ و گوشت ابپز بدم؟
  و اینک براش کنسرو گرفتم مخصوص بچه گربه اما نمیخوره

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا تا ۲ ماهگی از شیر خشک بچه گربه یا غذای مخصوص بچه گربه زیر ۲ ماه برای او استفاده فرمایید. بعد از ۲ ماهگی می توانید مرغ و برنج آب پز (طبخ شده بدون نمک ادویه و پیاز) به او بدهید. در مورد کنسرو های بچه گربه، معمولا از بعد ۲ ماهگی می توان آنها را برای تغذیه بچه گربه استفاده کرد.

   دکتر اعتضادی

 5. Nstrn گفته:

  سلام گربه من تقریبا دو ماهشه یه بار از خونه فرار کرد برای دو روز اما وقتی برگشت تا سه روز اصلا غذا نمیخورد و کاملا بیحال بود حتی دستشویی هم نمیکرد الان چند روزه که سلامتیش به حالت اول برگشته اما از دیروز همش مثل سگ زبونشو در میاره و نفس نفس میزنه باید چیکارش کنم

 6. هلیا بشردوست گفته:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من یه پرشین سه ماهه دارم قبلا کنار گوشش قارچ گرفته بود و خالی شده بود الان باز بعد از درمان بعد از حدودا دو ماه باز هم حس میکنم داره کنار سرش خالی میشه و سیاهی ها دوباره داره بر میگرده و داخل گوشش هم همون سیاهی ها هست که اصلا نمیشه تمیز کرد درست مثل زخم چسبیدن به گوشش و خیلی تهه گوششه و میترسم به پرده گوشش اسیب وارد شه
  یعنی امکانش هست باز هم قارچ گرفته باشه؟ بعد از مصرف قرص و شامپو باز هم قارچش برگشته باشه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بله، برخی از بیماری های قارچی احتیاج به تمدید درمان یا دوره درمان طولانی تری دارند تا کاملا برطرف شوند. لطفا مجددا به دامپزشک مراجعه فرمایید تا دوره درمان را تمدید و در صورت لزوم از درمان قویتری استفاده کند.

   دکتر اعتضادی

 7. کیما گفته:

  سلام دکتر روزتون بخیر من یه گربه نژاد معمولی دارم از اینایی که تو خیابونن الان ۱ سالشه و کلا پیش من بوده خیلی اروم و متین و با ادبه و اصلا اذیت نمیکنه ولی انقدر واسه بیرون بی قراری میکنه که دلم کباب میشه میگم من اینو از طبیعتش جدا کردم از طرفیم میدونم نباید گربه خونگی رو رها کرد چیکار کنم؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   می توانید او را تحت حمایت قلاده بیرون ببرید و یا در مکان محصور مانند پاسیو او را رها کنید تا از بازی کردن در طبیعت و محیط بیرون لذت ببرد.

   دکتر اعتضادی

 8. دنیا امیری گفته:

  سلام
  من بک گربه سه ساله معمولی دارم.شکل پلنگه.
  ما در یک مجتمع زندگی میکنیم که وسط یک فضای سبز بزرگه پر از گریه و پرنده. گریه من صبح تا شب کارش اینه دنبال راه فرار بگرده بره بیرون.و با حسرت بیرون میبینه.سه بار هم رفته بیرون که پیداش کردم برش گردوندم .یکبارش بیمار شد.دیشبم رفت تو قلمرو گربه ها و اومدن از رو دیوار انداختنش پایین.خدا رو شکر چیزیش نشد.
  منتهی تمام دغدغه ذهن من شده
  ۱.آیا رهاش کنم بره پایین مجتمع،خوشحالتر خواهد بود یا چون فقط تو خونه بوده و محبت دیده و بلد نیست امکان داره از بین بره.
  ۲.منزل ما طبقه دومه نمیدونن میتونه وقتی میره برگرده یا نه؟
  ۳.اکر بیرون بره و باونه برگرده مریض میشه و الودگی خاصی میاره داخل خونه که ضرر داشته باشه؟
  ممنون میشم کمک کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   اگر قصد نگهداری او در منزل را دارید برای ارضا کردن نیاز به گشت زنی در محیط بیرون از خانه می توانید او را تحت حمایت (با قلاده) بیرون ببرید و یا در یک مکان محصور مانند پاسیو او را رها کنید تا از فضای بیرون لذت ببرد و بازی کند. در صورت رها کردن او در حیاط امکان فرار کردن او زیاد است. بعد از هر بیرون رفتن می توانید دست و پا و پوشش بدن را بشورید و ضد عفونی نمایید تا آلودگی به داخل خانه منتقل نشود. اگر قصد رها کردن او را دارید می توانید او را در پارک هایی که حامیان حیوانات آنجا غذا رسانی می کنند و مراقب حیوانات هستند رها کنید.

   دکتر اعتضادی

   • دنیا امیری گفته:

    ممنون از پاسخ. از لحاظ رها کردنش در حیاط مجتمع ما به همه گربه ها غذا میدیم.گرسنه نمی مونه.من نکران قسمتی ام که عادت به نوازش و جای خ‌اب راحت و خوابیدن کنار ما کرده.
    اگر اون مشکلی درست نمی کنه براش و نمی میرره رهلش کنم؟
    با قلاده می برم بیرون ولی بعد وحشی میشه و‌می ه دیگه نمیاد تو باکسش

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     با توجه به نیاز شدید او برای بیرون رفتن. فکر می کنم رها کردن او در محیط مجتمع کار درستی باشد. امکان دارد بعد چند روز به خانه باز گردد.

     دکتر اعتضادی

 9. Melina گفته:

  سلام
  من تقریبا یک ماه پیش یه گربه خریدم که دورگه ی اسکاتیش و پرشینه و تقریبا نزدیک دو ماهشه و چون خیلی روش حساسم میخوام بدونم باید چه جوری بفهمم که کک و مک داره یا نه ؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   برای تشخیص کک و کنه و بیماری های انگلی می توانید به دامپزشک مراجعه فرمایید تا درمان انگل انجام گیرد و نگرانی شما رفع گردد. انگل زدایی دوره ای ۳ ماه یکبار توصیه می شود. البته برای گربه هایی که در خانه زندگی می کنند می توان این دوره را اندکی طولانی تر کرد.

   دکتر اعتضادی

 10. سیسی گفته:

  سلام اقای دکتر.من یه گربه نر dsh یک ساله دارم.این بچه وقتی ۲ ماهش بود اومد پیش ما.از وقتی که بزرگ تر شد حدودا ۶ماهگی میل به بیرون رفتن پیدا کرد و هر بار در خونه وا میشد میرفت توی اپارتمان و راه رو ها،از اسفند ماه تا الان این حرکتش بیشتر شده الان دیگه یا خوابه یا پشت در نشسته میومیو های وحشتناک که بره بیرون!یه بار خودم بردمش چرخوندمش گفتم حسش کم شه ولی بدتر شد!خیلی ناراحتشم حس میکنم توی خونه خوشحال نیست اصلانم که بغل نمیاد دیگه،میخواستم ببرمش بلوار انزلی که گربه زیاده رهاش کنم که پیش بقیه باشه و غذارسانی هم کنم حتی بهشون ولی نمیدونم این کار درسته یا نه.من خیلی بهش وابستم ولی اون دیگه خونه رو دوست نداره…

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بله، درک می کنم. گربه های DSH معمولا نیاز به گشت زنی و جفت یابی دارند. اگر به او وابسته هستید و می خواهید او را در خانه نگهدارید، با عقیم کردن می توان تا حدودی نیاز بیرون رفتن و جفت یابی او را کنترل کرد. راه دیگر این است که او را تحت حمایت و با قلاده بیرون ببرید و یا در باغچه ای محصور او را رها کنید تا از بازی کردن و هوای آزاد لذت ببرد. همچنین می توانید در خانه را باز بگذارید تا برای گشت زنی بیرون برود و اگر ترجیح داد دوباره به خانه شما برگردد. البته بعد از هر بار برگشت بهتر است او را بشورید و ضد عفونی کنید. همچنین می توانید اگر مقدور است در حیاط برای او سرپناهی تهیه کنید و آب و غذا بگذارید.

   دکتر اعتضادی

 11. شیوا گفته:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  من دوتا گربه پرشین نر و ماده دارم که الان حدودا ۲۰ ماهشون هست
  گربه نرم خیلی شیطون و بداخلاق و شکمو هست
  اما برعکس گربه ماده ام ساکت و ملوس و اروم و کم اشتها و کوچولو و وزنش نصف گربه نر هست
  الان گربه ماده من باردار هست و خرداد زایمان داره
  میخواستم ببینم باید نر و ماده رو از هم جدا کنم؟؟
  و اینکه به گربه ماده ام چه غذایی بدم جون بگیرره ومقوی باشه
  درضمن قبلا همه چی میخوردن اما الان فقط غذای خشک میخورن و همه مارکی بهشون دادم چه ایرانی چه خارجی
  هر دو هم مشگل کلیه و کمی کبد دارن که تازه متوجه شدم و دکتر بردم دارو داد بهتر شدن
  الان یکم برای زایمانش میترسم چون خیلی کوچولویه ولی اشتهاش خوب شده خداروشکر

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   خیر، لزومی به جدا کردن آنها نیست. گربه ماده در صورت عدم تمایل اجازه جفت گیری نخواهد داد. برای تقویت او در دوره بارداری، می توانید از مکمل های تغذیه ای حاوی ویتامین و مواد معدنی و همچنین غذای خشک مخصوص مادر باردار و شیرده برای او استفاده فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 12. ملینا گفته:

  سلام آقای دکتر…گربه من سه سالشه و نر هست خونگی نیست و کاملا در محیط ازاد تردد داره…خیلی بهش وابسته ام ۴ ماه پیش یه گربه ماده با خودش آورد…و از اینکه میدیدم خوشحالتره برای گربه ماده هم یه خونه توی حیاط درست کردم… تا اینکه گربه ماده باردار شد و الان چهار بچه به دنیا آورده …هنوز رابطه اش با گربه ماده خوبه ولی تمام حیاط و خونه بچه گربه ها و ماشین و جلو در و همه جا رو مرتب نشونه گذاری میکنه…چند روزه حس میکنم ناراحته موقع غذا خوردن یه حالت شبیه خس خس یا سرفه و فوت کردن داره…خیلی نگرانشم موهاشم خیلی میریزه…دهنش هم کمی خیلی کم بازه …من حس میکنم ناراحته و چیزی آزارش میده…چکار میتونم واسش انجام بدم؟ یک ماه پیش آفت لثه داشت که خوب شد…. و اینم بگم که اشتهاش خوبه ولی همش در حال رفت و آمده و استراحتش کمه قبلا اجازه میداد نازش کنم و خوشش میومد ولی الان بی حوصله شده …خواهش میکنم کمکم کنید حالشو خوب کنم

   • سارا گفته:

    سلام ببخشید من یک گربه داشتم که پارسال توی حیاطمون دو تا بچه گربه به دنیا اورد و امسال هم دو تا بچه گربه دیگه باز بع دنیا اورد اما یه روز صبح صدای میو میو شدیدی از لای دیوار خونه ما و همسایه میومد که من فهمیدم برای یکی از بچه گربه ها یه اتفاقی افتاده و مادرش اومد و بعدشم دیگه ما بچه گربه ها رو ندیدیم میخواستم بدونم گربه های خیابانونی بچه هاشون رو ایاجابه جا میکنند؟ و ممکنه دوباره برگردن؟
    خیلی ناراحتم

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     بله، احتمال جابه جا کردن بچه ها توسط مادر بسیار زیاد است. معمولا آنها را به مکانی امن تر انتقال می دهد و جای نگرانی نیست. در مورد برگشتن آنها زیاد مطمئن نیستم.

     دکتر اعتضادی

 13. ناشناس گفته:

  سلام ما یه گربه داریم که ولگرد بود ولی خوب از بچگی بهش غذا دادیم حالاام بزرگ شده و تو زیر پله خونمون زایمان کرده الان بچش یک ماه و چند روزشه ولی ضعیفه و به سختی راه میره تازه چشماشم یک دست سورمه ای یا سیاهه میخواستم بدونم این طبیعیه یا مشکلی داره ممنون میشم

 14. محسن گفته:

  سلام چند روز پیش توی خیابون ۲ تا بچه گربه رو دیدم که به شدت سردشون بود اونا رو اوردم خونه و بهشون شیر میدیم نمیدونم تا کی اونا رو تو خونه نگهدارم و چطوری به طبیعت برشون گردونم لطفا راهنماییم کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا از شیر خشک مخصوص گربه یا شیر گاو بدون لاکتوز برای تغذیه آنها استفاده فرمایید. اگر واقعا شرایط نگهداری آنها را ندارید می توانید حدود ۲ ماهگی آنها را به کسی که تمایل به نگهداری آنها دارد یا حامیان حیوانات بسپاریدو یا آنها را به بیرون انتقال دهید، برای آنها سرپناه درست کنید و برای چند ماه برای آنها آب و غذا قرار دهید.
   اگر امکانش وجود ندارد برای رها سازی آنها بهتر است در جایی رها سازی کنید که حامیان حیوانات برای حیوانات بی سرپرست غذا رسانی می کنند.

   دکتر اعتضادی

 15. مجتبی گفته:

  سلام من امروز یک بچه گربه که از چنگال کلاغ افتاد تو خیابون برداشتم . خیلی کوچیکه و از چشماش چرک میاد ‌. منم واقعا وت ندارم ببرمش دامپزشکی . به نظرتون چجوری درمانش کنم . میگن آنفلوآنزا داره . اگه خوب نشه مجبورم بزارمش بیرون

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا او را به دامپزشکی ببرید یا از شخصی بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. عفونت چشم ممکن است باعث کور شدن او شود. اگر بیماری دیگری نیز داشته باشد دامپزشک درمان لازم را انجام خواهد داد.

   دکتر اعتضادی

 16. فاطمه گفته:

  سلام . امروز یک گربه ی خیابونی دم خونمون بود
  من ی پارچه گذاشتم دورش بلندش کردم ی لحظه فکرمیکنم انگشتم بهش خورد فکرمیکنم ولی بعد اون پارچه ای ک دور گربه گذاشته بودم رو دست زدم
  بعدش قبل اینک دستمو ب سرو صورتم بزنم با مایع شستم ولی سریع گلو درد گرفتم علائم سرماخوردگی گرفتم نمیدونم یعنی بخاطر گربه بوده یا خودم سرماخوردم یدفه ای ؟ خیلی نگرانم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   با توجه به شواهد ارائه شده، فکر نمی کنم سرماخوردگی شما از گربه به شما منتقل شده باشد. البته ممکن است عوارض، به خاطر حساسیت شما به موی گربه باشد و اگر این مورد باشد بزودی رفع خواهد شد.

   دکتر اعتضادی

 17. آذین گفته:

  سلام
  من یه گربه نر یک سال و دو ماهه معمولی دارم…. دو روزه بود که حمایتشو به عهده گرفتم و مادرش از بین رفته بود…… با اینکه کاملا توی خونه بزرگ شده و با مراقبت و توجه زیاد ولی یکم پرخاشگره…. برای ویزیت دامپزشکیش که فقط و فقط باید بیهوش بشه تا بتونن یه معاینه ساده بکنن…بچه که بود آروم بود و برای ویزیت مشکلی نداشت ولی .از وقتی بالغ شد مشکلات شروع شد… یه بار به علت بالا آوردن و بیحالی بردمش دکتر که برای معاینه و آزمایش خون مجبور شدن بیهوشش کنن ( دست دکترشو آش و لاش کرد ) و بار دوم دیروز بود … خونه من طبقه همکفه و حیاط پر گل و پر درخت و جذابی داره و در حیاطو باز میذاشتم تا توی حیاط با مراقبت خودم بازی کنه و خیلیم لذت میبره از این گردش و بازی ….. ولی پریروز که کار ضروری پیش اومد و من یک ساعت خونه نبودم و درو باز گذاشته بودم وقتی برگشتم دیدم خونه پر از دسته های موی گربست… و گربه یه گوشه کز کرده و ناله میکنه… احتمال دادم یه گربه نر دیگه که اون حوالی دیده بودم اومده توی خونه !!!!!!! و کتکش زده…… و فردا صبحش بسیار حالش بد بود و ناله میکرد از درد و دیگه موقع راه رفتن لنگ میزد…. سریع بردمش دامپزشکی و دوباره بعد از بیهوش کردنش برای معاینه گفتن بدجوری از یه گربه دیگه کتک خورده و چهار بار پاشو بدجوری گاز گرفته و ورم کرده … آنتی بیوتیک بهش تزریق کردن و با رضایت من عقیمش کردن تا سالمتر و ایمن تر بمونه و البته پرخاشگریش کم بشه…. ولی آقای دکتر از دیروز تا الان خیلی و به شدت ناراحت و پشیمونم که چرا اجازه دادم عقیمش کنن…. بهر حال این یه گربه نره و بازم ممکنه مورد حمله گربه ها قرار بگیره نباید بتونه از خودش دفاع کنه؟؟؟ اون هورمونهای جنسی برای این حس دفاع و اقتدار و قدرتش لازم نبود؟؟ میگم نکنه با عقیم شدنش من ناتوان و بی پناه و آسیب پذیرش کرده باشم…… و سوال دیگه اینکه بهرحال این گربه نیاز مکرر به ویزیت دامپزشکی داره اینهمه بیهوش شدن بهش آسیب نمیزنه؟؟؟ و سوال دیگه اینکه عمده غذای گربه من سینه مرغ بی استخوان و البته آب پزه که خیلیم دوس داره… پنج کیلو و هفتصد گرم وزنشه و به هیچ عنوان غذای خشک و کنسرو نمیخوره…. از پت شاپ همون دامپزشکی واسش غذا و کنسرو گرفتم ولی اصلا اعتنایی بهشون نکرد و لب نزد… به نظرتون نیاز به تنوع غذایی و ویتامین نداره؟؟؟ حتی واسش جیگر بره گرفتم و فکر کردم چقد استقبال کنه ولی هییییچ اعتنایی نکرد یکم بو کرد و رفت…… شیر و ماست مریضش میکنه و گوشت گوسفند میخوره ولی بعدش یه روز غذا نمیخوره و فقط آب میخوره که دیگه حذفش کردم….

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   از مشکلی که برای گربه شما پیش آمده متاسفم. در رابطه با عقیم کردن گربه، جای نگرانی نیست. پرخاشگری او و نیاز به بیرون رفتن و گشت زنی او کنترل می شود و نهایتا آرامتر خواهد شد. در رابطه با غذا، گربه ای که به غذای خانگی عادت کرده باشد به سختی غذای خشک یا کنسروی می خورد. البته توجه داشته باشید معمولا غذاهای خانگی تمام نیازهای بدن گربه را تامین نمی کند و بهتر است از غذای خشک کامل برای تغذیه او استفاده کرد. می توان غذای خشک را به تدریج و در طول زمان جایگزین غذای خانگی کرد. در مدتی که غذای خانگی می خورد می توانید از مکمل های تغذیه ای که شامل ویتامین ها و مواد معدنی ضروری گربه ها هستند استفاده بفرمایید. از شیر بدون لاکتوز و ماست پروبیوتیک برای تغذیه او استفاده فرمایید.

   دکتر اعتضادی

  • دنیا امیری گفته:

   سلام.گربه منم باید بیهوش می شد واسه دامپزشکی ولی الان ویزیت میدم دامپزشک میاد خونه .مشکلم حل شد برای موارد معمولی.

 18. مهدیه گفته:

  سلام خسته نباشید یه گربه پرشین ۳ ماهه دارم امروز متوجه شدم روی شکمش به اندازه یک سکه خالی شده از مو و حالت پیسی داره چیکار باید بکنم؟

 19. مهلا گفته:

  سلام, وقت بخیر و خداقوت
  گربه ای هست که حدود یکساله میاد تو حیاطمون و میره, یک ماهه که زایمان کرده و بعد از اون خیلی مغرور شده و اصلا نمیاد برای نوازش انگار که افسردگی گرفته و فقط کاری که بخواد انجام میده و هیچ کنترلی روش نداریم.
  درضمن خیلی علاقه داره که بره توی کمد ولی ما منعش میکنیم ممکنه که این کار باعث این رفتارش بشه؟!
  چیکارش کنم که کمتر بدعنقی کنه؟!!

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   احتمالا توسط برخی افراد به او آسیب وارد شده است. برای جلب اعتماد و اطمینان او لطفا اجازه دهید کاملا آزادانه عمل کند و به او نزدیک نشوید و فقط آب و غذا برای او فراهم کنید. اگر احساس امنیت و آرامش کند مجددا خود به شما نزدیک خواهد شد.

   دکتر اعتضادی

 20. زهره گفته:

  سلام خسته نباشید. من یک گربه نر هیمالیا ۳٫۵ساله دارم دوروزه ک یک گربه تاکسیدو یک ماهه ک مادر ندارد رو به سرپرستی گرفتم.گربه همیالینم یکسره جلو باکس بچه گربه ای حتی همونجا هم می‌خوابه اما وقتی بچه گربه رو در میارم ک شیر بدم همش میخواد گازش بگیره. ممکنه بکشش؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   آوردن گربه جدید به خانه ای که گربه دارد باید با اصول خاصی و به تدریج انجام گیرد تا به گربه ها استرس وارد نشود و به یکدیگر آسیب وارد نکنند. لطفا در قدم اول آنها را از هم جدا کنید و در اتاق و باکس مجزا قرار دهید. آشنایی باید به تدریج و طی مدت زمان طولانی انجام گیرد.

   دکتر اعتضادی

 21. مریم مسیحا گفته:

  باسلام
  من یه گربه نر یک ساله دارم که عقیم نیست،متاسفانه هزینه اش رو ندارم،از بچگی پیش خودمون بوده ،توی خیابون پیداش کردم،هم داخل خونه میاد و هم توی حیاط،مشکلی که الان دارم اینه که از دیوار و از درخت بالا میره و میره توی کوچه،توی خیابون ما چند نفر کفتر دارن که میترسم بهش آسیب بزنن،یه راهنمایی میخوام که چکار کنم از دیوار نتونه بره بالا،دوستش داریم دلم نمیخواد از دستش بدیم،لطفا راهنماییم کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   می توانید حیاط را با حصار محدود نمایید که از حیاط خارج نشود و یا در خانه از او نگهداری کنید و یا تحت حمایت (با قلاده) او را بیرون ببرید.

   دکتر اعتضادی

 22. حانیه گفته:

  سلام من یک گربه دی اس اچ یک ساله دارم که چند روز باغ مونده بود اولش زیر شکمش سفت شده بود فکر کردیم حاملس ولی بعد دو روز که رفتیم شکمش اندازه یک دایره زخم شده بود و پوستش کنده شده بود بردیمش دامپزشکی و دکتر گفت احتمالا سگ گاز گرفته و این توی باغ با گربه ها هم دعوا میکرد گفتیم شاید توی دعوا اینجوری شده ولی امروز پدرم از ادمایی که اطراف باغ زندگی میکنن پرسیده و اونا گفتن طبیعیه و زائده زیر شکمشون جمع میشه بعد خودش سر باز میکنه و تخلیه میشه بنظرتون همچین چیزی امکان داره؟ ممنون میشم جواب بدین

 23. مهشید گفته:

  سلام
  گربه من تو بچگی مورد آزار گربه های دیگه بوده و اصلا بقلی نیست و اصلا نمی تونم نزدیکش بشم که موهاشو شانه کنم،شما راه حلی برای این مشکل دارین؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   برخی گربه ها به صورت ژنتیکی به انسان نزدیک نمی شوند و تغییر این رفتار در گربه هایی که شخصیت آنها شکل گرفته، چندان کار ساده ای نیست. راهکاری که می توانید انجام دهید این است که او را کاملا به حال خود بگذارید و آب و غذا را برایش فراهم کنید و اجازه دهید که گربه در خانه شما احساس امنیت و آرامش کند و خود تصمیم بگیرد که به شما نزدیک شود. لطفا در این مدت اصلا او را بغل نکنید و به او نزدیک نشوید.

   دکتر اعتضادی

 24. فائزه گفته:

  سلام من یه گربه یکسال و دوماهه دارم تاحالا مسواکش نکردم فقط چند بار براش تشویقی دنتال خریدم و از اونجایی که اخلاقشو میدونم نمیذاره مسواک بزنم…تازگی یه خطای قرمز رنگی روی وسطه دندوناش ایجاد شده یکمی هم‌ دهنش بو گرفته
  میخواستم‌بپرسم‌ که به نظر شما برای اینکه پلاک‌ دندانی نگیره و اگه اصلا داره از بین بره اسپری دنتال خوبه یا دهانشویه؟؟کدومو براش بگیرم
  ممنون میشم جواب بدید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   برای اینکه گربه را به مسواک زدن عادت داد باید از زمان بچگی مسواک زدن را شروع کنیم. در مورد گربه شما هر دو مورد اسپری و محلول دنتال مناسب می باشد. اگر گربه اجازه به استفاده از اسپری نداد می توان از محلول دنتال افزودنی به آب آشامیدنی استفاده کرد.

   دکتر اعتضادی

 25. آزاده گفته:

  سلام
  من یه پرشین نر ۵ ماهه رو ۳ روزه که خریدم دو روز اول روز ها رو اکثرا میخوابید و از شب شروع میکرد به بازی ولی امروز از صبح که کاملا یه گوشه خوابیده و دیگه شب هم از جاش بلند نمیشه و حتی غذای تشویقی رو هم جلوش میگیرم عکس العملی نشون نمیده و خیلی بی حاله و حدود ۱۲ ساعت هست که ادرار نکرده
  آیا لازمه ببرمش پیش دامپزشک؟

 26. هادی گفته:

  سلام وقت بخیر جناب دکتراعتضادی
  سوالی داشتم…
  گربه من حدود۲هفته قبل زایمان کرد وهمه چیز خوب بود تا متوجه شدم مقدار کمی مایع بی رنگ گه گاه از واژینالش بیرون میاد..
  میشه لطف کنید راهنماییم کنید که این موضوع طبیعی هستش وبرای حیوان خطری نداره؟؟؟
  سپاسگذارم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   ممکن است تا یک ماه ترشحات ادامه پیدا کندو طبیعی است. اگر ترشحات بوی نامطبوع یا رنگ قهوه ای داشته باشد نیاز است که به دامپزشک مراجعه فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 27. هادی گفته:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید میخواستم درمورد گربه راهنماییم کنید ممنون…
  گربه من حدود۲هفته قبل زایمان کرد وهمه چیز خوبه اما گاهی اوقات مقدار کمی مایع بی رنگ از واژینالش بیرون میاد ممکن لطف کنین بگید این موضوع عادی هستش خطری برای حیوان نیست
  خیلی ممنون

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   ممکن است تا یک ماه ترشحات ادامه پیدا کندو طبیعی است. اگر ترشحات بوی نامطبوع یا رنگ قهوه ای داشته باشد نیاز است که به دامپزشک مراجعه فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 28. سارا گفته:

  سلام وقتتون بخیر من یه گربه پرشین نر دارم که ۵ سالشه و از ۹ ماهگی با ما زندگی میکنه. دو سال پیش دچار عفونت ادراری شد و متاسفانه اصلا ادرار نداشت تند تند توی ظرف خاکش میرفت اما قطره ای و گاهی خونی بود . دکتر که رفتیم بعد از سونوگرافی بهش آنتی بیوتیک دادن و یه آمپول آرامبخش بود فکر میکنم داد ،خوب شد و از اون روز من بهش غذای سانابل میدادم که کنترل کننده ph داشت و اصلا مشکلی نداشت. دو هفته ای میشه که به علت گران بودن سانابل همسرم براش غذای نوتری خریده. من چون همیشه به آب خوردن و میزان ادرارش توجه میکنم مشکلی ندیدم تا دو روز پیش که شاید از نظر من آب خوردنش کمتر شد که من بخاطر سابقه بیماریش شروع کردم با سرنگ بهش آب دادن. اما حس میکنم ادرارش خیلی کم شده. نمیدونم به خاطر اینه که خیلی حساسم و مجبورش میکنم توی ظرف خاکش بره و ادرار کنه یا واقعا مشکلی داره. البته آلت تناسلیش رو لیس نمیزنه گاهی فقط برای تمیز کردن چون اون سری که بیمار بود مدام آلت تناسلیش رو لیس میزد و اینکه گربه من عقیم نیست و در هفته اخیر چند بار ادرار خودش رو در حد چند قطره به صورت عموی روی مبل اسپری کرده. وضعیت غذاییش هم نرماله ، سرحاله و تا توی ظرف خاکش میره ادرار میکنه نه به سختی . می خواستم ببینم امکان داره بخاطر عوض کردن غذاش باشه؟ یعنی کیفیت این غذا باعث شده که اینجوری بشه یا من خیلی حساس شدم. ممنون میشم راهنماییم کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   غذای خشک مخصوص کلیه معمولا فسفر و پروتئین کنترل شده، میزان نمک اندک و موارد دیگری که به سلامت کلیه های حیوان کمک می کنند. غذای نوتری پت غذای دارای استاندارد سازمان دامپزشکی کشور می باشد و غذای مناسبی است ولی این غذا برای حفظ کلیه های آسیب دیده فرموله نشده است. در رابطه با گربه شما احتمال بیماری مزمن کلیه CKD و سنگ کلیه یا مثانه محتمل است. اگر احساس می کنید که ادرار او قطره ای شده و نمی تواند بخوبی ادرار کند لازم است مجددا توسط دامپزشک معاینه و درمان گردد. سونوگرافی نیز در این موارد می تواند بسیار کمک کننده باشد.

   دکتر اعتضادی

 29. هیوا توکل گفته:

  دکتر اعتضادی بزرگوار سلام و درود بر شما هیوا توکل هستم از تهران حاضر به همکاری پارت تایم هستم جهت اجرای پروسه درمان و کمک به خانواده ها در حمایت دوره نقاهت حیوانات خانگی
  خوشحال میشم هر امری داشتید در خدمت باشم ۰۹۱۲۹۲۱۳۰۲۱
  وسیله شخصی هم دارم اگر نیاز بود منزل صاحبان حیوانات بیمار هم می رم جهت انجام درمان و اجرای آن

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   ممنون از معرفی. من در سیناوت به صورت مشاوره ای در خدمت عزیزان هستم و در حال حاضر فعالیت کلینیکی انجام نمی دهم. پیشنهاد می کنم درخواست خود را به مراکز کلینیکی دامپزشکی و بیمارستان ها ارسال بفرمایید.

   دکتر اعتضادی

 30. سارا گفته:

  سلام من گربم م تقریبا ۲ سالشه و نره و عقیم شده س. از ۲ ماهگی پیش مون تو خونه زندگی میکرده و اصلا بیرون نرفته. پرشینه. حالا ما قراره حدودا یک ماه و نیم بعد از این خونمون به یه اپارتمان اسباب کشی کنیم و خب خانوادم به خاطر ریزش موی زیادش تصمیم گرفتن تو پارکینگ براش یه کلبه درست کنن و اونجا بمونه. (برا ریزش موش کلی ویتامین و اینا دادیم خوب نشد) پارکینگ مون طوریه که خیلی راحت میتونه بره بیرون و برگرده داخل. خب من میترسم این بره بیرون گم بشه یا اتفاقی براش بیفته… شما برای ریزش موش یا نگهداریش توی پارکینگ پیشنهادی ندارین؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   زندگی در فضای آزاد برای گربه ای که از بچگی به زندگی در داخل خانه سکونت داشته کار مناسبی نیست. بله امکان گم شدن و آسیب رسیدن به او بسیار زیاد است. گربه های پرشین معمولا مقداری ریزش مو دارند. مکمل های تغذیه ای تا حدود ریزش مو را کنترل می کنند. مکمل محافظت از پوست و مو دکتر کلودرز را خدمتتان توصیه می کنم و اصلاح کامل موهای او. با این روش می توانید او را همچنان داخل خانه نگهدارید و مشکل ریزش موی او هم تا حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت. اگر به هر صورت اجبار به بیرون انداختن او دارید توصیه می کنم به جای زندگی در پارکینگ او را به کسی که توانایی نگهداری از او را دارد واگذار نمایید.

   دکتر اعتضادی

   • بیسکوئیت گفته:

    سلام
    واقعا واقعا متاثر شدم ازین همه بی رحمی،مرسی از شما دکتر عزیز که راهنمایی خوبی کردید.
    بنظرم لازمه واگذارش کنند تا با این بی رحمی رفتار کنند.
    من گربه ام و حاضر نیستم حتی ی ساعت تو اتاق در بسته بزارم چه برسه…
    واقعا متاسفم

   • مسیح گفته:

    سلام من میخوام گربه بخرم و کلی ازش نگهداری کنم شرایط و تغذیه و راه نگهداری ازشو میگین کامل کامل

    • مسیح گفته:

     یه نژاد خوب و ناز هم بگین
     راستی بیماری گربه ها یه انسان منتقل میشه؟
     ممنون میشم
     میخوان همه چیو در بارش بدونم
     و اینکه یه گربه خوب معرفی کنید که مشکلی نداشته باشه

     • محمودرضا اعتضادی گفته:

      با سلام،

      نژاد گربه ایرانی (پرشین) نژاد مناسبی برای زندگی همراه انسان است. البته نژادهای خوب دیگری هم وجود دارند که می توانید بر حسب علاقه خود یکی را انتخاب بفرمایید. بله، بیماری هایی هستند که بین انسان و گربه مشترک هستند ولی با واکسیناسیون و انگل زدایی دوره ای و نگهداری صحیح گربه می توان جلوی اکثر بیماری های مشترک را گرفت و جای نگرانی نیست. توصیه می کنم مقالات مربوط به نگهداری گربه ها را در سایت سیناوت مطالعه فرمایید.

      دکتر اعتضادی

 31. دیمیتری گفته:

  سلام وقت بخیر
  گربه من نژاد راشن بلو هست
  به تازگی دچار التهاب مثانه جزئی شد که دکتر آنتی بیوتیک تجویز کرد
  الان پنج روز هست که دارو خورده و من برای اینکه دارو رو بخوره ۲ روز پیش با کنسرو مرغ رویال ترکیب کردم
  و همینطور از ۳ روز پیش براش مالت و مکمل خریدم
  از دیروز اسهال داره
  نمیدونم دلیلش دارو یا کنسرو رویال یا مالت یا مکمل هست !!!

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   آنتی بیوتیک های خوراکی معمولا باعث شل شدن مدفوع و اسهال می گردند. لطفا دوره درمان را کامل کنید. از غذاهای ساده تر مانند مرغ و برنج پخته بدون نمک و ادویه و پیاز و همچنین ماست پروبیوتیک برای تغذیه او در این مدت استفاده بفرمایید معمولا مشکل برطرف خواهد شد ولی اگر اسهال شدیدتر شد، نیاز است که مجددا دکتر دامپزشک او را ویزیت کند شاید احتیاج به تغییر دارو باشد.

   دکتر اعتضادی

 32. sainaseyedizadeh گفته:

  سلام روزتون بخیر . من یه پرشین نر دارم که ۵۵ روزشه . برای ادرارش از ظرف خاک استفاده میکنه اما جلوی ظرف خاک و بیرونش مدفوع میکنه و می چسبه به موهاش و بعدم به سختی اجازه میده بشورمش . ممکنه راهنمایی کنین باید چیکار کنم تا یاد بگیره تو خاک مدفوع کنه و همین طور برای تمیز کردن اون قسمت از چی استفاده کنم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   مدفوع گربه سالم به اطراف مقعد نمی چسبد. تغذیه او را بررسی فرمایید و موهای بلند اطراف مقعد را کوتاه کنید که احتمال چسبیدن مدفوع به آن کم شود. اخیرا یک مقاله برای جلوگیری از دستشویی کردن گربه خارج از ظرف خاک ترجمه کرده ام که از شما دعوت می کنم آن را مطالعه بفرمایید و نکات آن را انجام دهید تا مشکل رفع گردد. لینک آن را در زیر خدمتتان ارسال می کنم.

   https://sinavet.com/%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%db%8c%d9%86%da%a9%d9%87-%da%af%d8%b1%d8%a8%d9%87-%d8%ae%d8%a7%d8%b1%d8%ac-%d8%a7%d8%b2-%d8%ae%d8%a7%da%a9-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%b4%d9%88%db%8c%db%8c/

   دکتر اعتضادی

   • بیسکوئیت گفته:

    سلامی دوباره
    دکتر جان گربه من سه سالشه و نر عقیم شده پرشین
    همیشه روی پوست مقعدش مدفوع میچسبه و خشک هم هست و فقط زمانی که حمام میکنمش تمیز کامل میشه،من فکر میکردم طبیعیه ولی حالا که این نظرتون و خوندم نگران شدم بفرمایید چیکار باید بکنم؟
    آیا لازمه اسپری چیزی بعد انجام مدفوعش استفاده کنم براش
    و سوال بعدی اینکه خیلی استرسی از ماشین میترسه و مدام غر میزنه با اینکه خیلی مراقبشم
    اینکه تنها باشه تو روحیش تاثیر منفی میزاره لازمه ی گربه دیگه بیارم براش؟
    اخه با گربه دوستم که مهمان خونشون بودم دو هفته خیلی دوست شد و خیلی سرحال بود و شیطون انگار اونجا
    ممنونم

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     در گربه های پرشین به علت بلند بودن موها، مدفوع به موهای اطراف می چسبد. لطفا موهای ناحیه را کاملا کوتاه کنید. اسپری لازم نیست. اکثر گربه ها در حمل و نقل با ماشین استرس شدید پیدا میکنند. توصیه می شود آنها را داخل باکس در صندلی پشت قرار داد و روی آن را با روسری نازکی پوشاند که به بیرون دید نداشته باشند. اگر وقت کافی برای بازی با او ندارید و مدت طولانی در خانه تنها می ماند آوردن گربه دیگر می تواند کمک کننده باشد. البته آوردن گربه باید تحت اصول خاصی انجام شود که گربه ها به تدریج با هم آشنا و دوست شوند.

     دکتر اعتضادی

 33. Yalda گفته:

  سلام حدودا دو ماه پیش بود متوجه شدم که هرشب یه گربه میاد و توی پارکینگ خونه میخوابه یه گربه نر هم دارم که اونم زمانی که بچه بود پیدا کردم ولی زیاد خونه نمیاد بیشتر بیرون منم چون علاقه زیادی به حیوونا داشتم از گربه ماده هم نگهداری کردم متوجه شدم که بارداره فکر کنم که یک ماهی هست که باردار باشه ولی الان دو روزه از خونه رفته و هنوز برنگشته خیلی نگرانشم و دلم براش تنگ شده اولین باره که از خونه دور شده تمام کوچه ها وبلوارای اطراف خونه رو گشتیم ولی نبود.ممکنه برگرده؟اخه میترسم مرده باشه

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   دوره بارداری گربه معمولا ۶۳ روز طول می کشد. گربه ها معمولا برای زایمان مکانی امن و مطمئن را برای زایمان انتخاب می کنند. احتمال اینکه جای دیگری را برای زایمان انتخاب کرده باشد زیاد است. لطفا نگرانی به خودتان راه ندهید.

   دکتر اعتضادی

 34. Reyhane گفته:

  سلام من به تازگی یه‌گربه پرشین چهارساله گرفتم بعضی وقتها میرم سمتش دست میکشم رو سرش ولی نمیزاره بغلش کنم یا حتی گاهی اوقات قبل اینکه بهش دست بکشم قرش میکنه انگار میخواد بهم حمله کنه چیکار کنم تا بهم عادت کنه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا توجه داشته باشید که گربه ۴ سال دارد و شخصیت او شکل گرفته است و او را به تازگی او را به سرپرستی گرفته اید. برخی گربه ها دستی نیستند و براحتی نمی توان به آنها نزدیک شد. لطفا به هیچ وجه به زور به او نزدیک نشوید (به زور نزدیک شدن به او ممکن است به شما آسیب برساند و یا در او باعث وجود استرس شدید شود). لطفا اجازه دهید در خانه شما احساس امنیت و آرامش داشته باشد و خود خواسته به شما نزدیک شود. ممکن است این اتفاق زمان زیادی ببرد ولی نتیجه خواهد داد.

   دکتر اعتضادی

 35. توران گفته:

  سلام اقاي دكتر من خارج از كشور زندگي ميكنم و متاسفانه به دليل مشكل زبان نميتونم درست مشكلات گربمو به دكتر توضيح بدم و البته اونا هم همين وضعيت را دارن! من سه تا گربه دارم يك نر و ماده و يك پسر كه حاصل اون دوتاست و بعدش ماده امو عقيم كردم
  گربه ي من معمولي با موي كوتاه است كه الان نزديك ٤ سال و نيمشه.. پسره و عقيم هم نشده.. گربه ي خونگيه و بيرون نميره و تمام واكسن هاشم زده ام فقط در مورد داروي كك هر سه چهار ماه يكبار خودم پشت گردنش ميزنم، غذا هم دوبار در روز و بسيار متنوع براشون ميدارم به اين صورت كه غذاي خشك هميشه در دسترسشون هست و اون دوبار با سوپ، jelly chicken or meat، و انواع treat با سس هاي مختلف براشون ميزارم
  مشكلش از تقريبا دو ماه پيش شروع شد كه ابتدا اشتهاشو از دست داد و فقط جهت اينكه نميره يه چيزي ميخورد و وقتي غذاي مورد علاقشو ميداشتم سريع ميخورد و بعدش بالا ميآورد. و البته اسعال هم گرفته ولي نه خيلي بدجور به طوري كه دستشويي بزرگش خيسه
  بعد تعداد بالا آوردنش زياد شد به طوري كه آب زرد بالا مياورد… مسلما بردمش دكتر و اونا چكش كردن و گفتن مشكل انگل و كرم نداره ولي با اين حال بازم بهش داروي انگل دادن.. چند روز بعد موهاش به شدت شروع به ريزش كرد و با اينكه الان فصل ريزش مو هست ولي نسبت به دو گربه ي ديگه ام واقعا بيشتر ريزش مو داره. خلاصه دكتر داروي protexin pet health pro-balance بهش داد كه منم كامل طبق دستور سه روز متوالي بعش دادم
  مشكل الان اينه كه خيلي لاغره و وزن نميگيره.. غذا خوردنش بهتر شده و بازي هم ميكنه ولي دستشويش همچنان حتي بعد از خوردن اون دارو خيسه! ميشه لطفا راهنماييم كنيد كه ممكنه چه بيماري اي داشته باشه؟
  تست خون هم داده و fiv و كرم قلب هم نداره

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   درمان های انجام شده صحیح است. انگل زدایی هم هر سه ما یکبار توصیه می شود و تنها قطره ضد کک و کنه روی پوست کافی نمی باشد.
   در مورد گربه شما، چند احتمال وجود دارد. ممکن است ریزش مو به علت اختلال در عملکرد دستگاه گوارش و عدم هضم و جذب مواد غذایی و کاهش مواد لازم بدن و ریزش مو باشد. بنابراین باید برای مشکل گوارش او چاره ای اندیشید. لطفا مجددا به دامپزشک مراجعه کنید و بفرمایید او را برای بیماری IBD معاینه و آزمایش کند.
   بعد از معاینه و درمان دامپزشک، از قرص های مکمل ویتامین و مواد معدنی مخصوص گربه برای او یک دوره استفاده بفرمایید و به غذای او پودر پروبیوتیک مخصوص گربه اضافه فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 36. بوذرجمهری گفته:

  سلام. خسته نباشید..نزدیک ۵۰ سال دارم .پارسال گربه ای حامله امد خونه چون بارون میامد دلم نیامد کار نکنم. همان شد که از پارسال سه مرتبه زایمان کرد ودرحال حاضر من ماندم و۱۴ گربه با سنین مختلف.. خیلی مشکل دارم ..از پرز روی لباسها تا دستشویی کردن وغذا دادن…ووو..لطفا منو راهتمایی بفرمایید که چیکار کنم واقعا مستاصل شدم نمیتونم ازترشان بدهم و از طرفی خودم بیمار شده ام ودرمانده..ممنون وسپاسگزارم اگر راهنمایی بفرمایید.

 37. عارف گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  اخیرا یه گربه میومد کنار مرغ های ما غذا میخورد منم چون ازش خوشم اومده بود جداگانه بهش غذا های گوشتی میدادم
  الان بد عادت شده و فکر کنم دیگه خودش دنبال غذا نمیره ، همیشه دم در منتظره و میو میو میکنه ، چیکارش کنم؟ اگه چند روز نباشم از گشنگی تلف میشه، البته یه جای زخم هم روی پاش دیده میشه که فکر کنم جای سنگ یا تفنگ بادی باشه. واقعا نمیدونم چیکارش کنم کم کم هم داره مزاحمت ایجاد میکنه هم احساس گناه میکنم اگر حالا که بهش پناه دادم بیخیالش بشم و به میو میو هاش بی اعتنایی کنم.

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گربه های آزاد می توانند غذای خود را پیدا کنند ولی اگر کسی غذای آماده به آنها بدهد ترجیح می دهند از آن تغذیه کنند. اگر گربه مشکل حرکتی دارد پیدا کردن غذا برایش اندکی دشوار تر خواهد بود. توصیه می کنم غذا رسانی را ادامه دهید ولی در مکان دورتری اینکار را انجام دهید که برای شما مزاحمتی نداشته باشد.

   دکتر اعتضادی

 38. پریا گفته:

  سلام گربه ی من ۷ هفتشه دویید پام رفت روش ازون لحظه دیگه بازی نمیکنه نمیدوئه ولی صداشم درنمیاد که بفهمیم جاییش درد می‌کنه یا نه فقط خیلی آروم شده کاری نمیکنه چیکار باید بکنم؟

 39. سیاوش گفته:

  سلام
  من یه گربه ی پرشین گرفتم سه ماهشه ، تا الان فقط مرغ بهش داده بودن خورده و غذای خشک نمیخورده
  حالا من ۲ روزه گرفتمش چجوری میتونم عادتش بدم به غذای خشک خوردن
  ۳ مدل غذای خشک براش گرفتم هیچکدوم رو نمیخوره

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   با توجه به اینکه عادت به غذای تازه داشته و از بچگی غذای تازه خورده است تغییر آن به غذای خشک ساده نیست و باید به تدریج و در مدت طولانی صورت گیرد. می توانید غذای خشک (حدود ۱۰ درصد) را با غذای قبلی و یا با کنسرو هایی که دوست دارد مخلوط نمایید و به تدریج درصد غذای خشک را بالاتر ببرید تا کاملا جایگزین گردد.

   دکتر اعتضادی

 40. سمیرا گفته:

  سلام من گربه نرdsh دارم احتمالا وارد ۸ ماهگیش شده از حدود ۲۰ روزگیش پیش منه همه واکسناشو زدم
  دلم نمیاد بچه رو نافص کنم برای همین عقیم نکردم
  کی باید جفت گیری کنه و از کجا باید براش جفت پیدا کنم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گربه های نر رفتارهای جنسی نشان خواهند داد که زمان نیاز به جفت گیری را مشخص خواهد کرد. اگر این رفتارها برای خود گربه و شما آزار دهنده شد بعد می توانید راجع به عقیم کردن یا نکردن او تصمیم گیری نمایید. از طریق همین سایت یا صفحات اینستاگرام می توانید نسبت به یافتن جفت مناسب او اقدام نمایید.

   دکتر اعتضادی

  • آماس گفته:

   عزیزم نمیدونم چرا دکترا نمیگن هشدار نمیدن بعد که یه اتفاقی میوفته میگن خوب باید عقیم می کردین سرطان پروستات و دیگر سرطان ها باید عقیم بشه حالا چون جفتگیری میکنه به تعویق بندازین ولی ناقص کردن نیست لازمههه

 41. مهرناز گفته:

  سلام اقای دیکتر،خسته نباشید ممنون میشم‌جواب من رو بدهید چون به دلیل کرونا واقعا امکان اینکه من برم دامپزشکی رو ندارم،گربه ی من توی بهمن ماه دچار پارگی دیافراگم شد که بعد از عمل و انتی بیوتیک خوب شد و ما در اواخر اسفند ماه عقیمش کردیم و دندوناش رو کشیدیم،و متوجه وجود قارچ شدیم براش ،دکتر با دستگاه دیدن هیچی نبود توی موهاش فقط احتمال وجود قارچ دادن و قرص براش تجویز کرد و قطره دادن که بعد از همه ی این ها لکه های قهوه ای خیلی کمی که روی گوشش بود رو از بین برد و الان فقط ریزش موی سرش قطع نشده ،ما ۴۰ روز قرص رو بهش دادیم و قطره رو ۲ هفته براش مصرف کردیم،۸ ماهش هست و اینکه وقتی پیداش کردیم‌نزدیک ۴ ماهش بود که دچار پارگی دیافراگم‌بود و توی این ۴ ماه فقط و فقط شیر می‌خورد،ما نگران قارچش هستیم،بنظرتون ریزش موش مال قارچه،یا مال ضعیف بودن بدنشه!؟چون اخرین بار دکتر با دستگاه هیچ چیزی ندید توی تنش و بعدش چند لکه قهوه ای توی گوشش بود که با دارو کاملا از بین رفتم،خیلی خیلی لطف‌میکنین جوابمو بدین چون هیچ جوره فعلا شرایط دامپزشک حضوری رو‌نداریم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   ممکن است ریزش شدید مو از هر دو مسئله باشد. بنا بر نوع قارچ، درمان های قارچی گهگاهی لازم است تا چند دوره تکرار شوند. برای تشخیص این مسئله معاینه مجدد دامپزشک احتیاج است. برای تقویت بینه بدن و موها، قرص ها و خمیر های خوراکی مکمل با تکیه بر پوست و مو می تواند موثر باشد.

   دکتر اعتضادی

 42. پیشی ناز گفته:

  سلام دوتا گربه نر دارم ۳ و ۱ ساله. گربه هام میرن بیرون خونه و آزادناما قراره خونمونو عوض کنیم و برای حدودا یک هفته قراره بریم یه جای موقت. که البته حدودا ۲۰ کیلومتر از خونمون فاصله داره‌
  باید چیکار کنم؟
  چطور میتونم‌گربه هارو با خودم ببرم و مهم تر از همه چطور اونجا نگهشون دارم؟
  خیلی استرس دارم میترسم فرار کنن و…

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   استرس به خود راه ندهید راه های مختلفی وجود دارد. می توانید در این مدت گربه ها را به کسی بسپارید یا پانسیون کنید و یا با خود ببرید. در مدتی کوتاهی که پیش شما هستند از آنها داخل خانه نگهداری کنید که فرار نکنند. برای جابجایی آن ها از باکس حمل گربه و یا یک جعبه که سوراخ های هوای کافی دارند استفاده کنید.

   دکتر اعتضادی

 43. Mohadeseh... گفته:

  سلام من ی گربه ۱ ساله دارم از ۴ ماهگی که اوردمش هرکاری تونستم کردم که ساعت خوابشو باخودمون تنظیم کنم اما نشد.وقتی میخوابه هیچجوره نمیتونم بیدارش کنم و سرگرمش کنم ساعت ۲ شب بیدار میشه تا ۷ صبح مدام میومیو میکنه و فقط با بازی اروم میشه واقعاکلافه شدیم.میخواستم ببینم با دارو خواب میتونم ساعت خوابشو تنظیم کنم؟اگ ممکنه معرفی کنید .ممنون

 44. anita گفته:

  سلام من یه گربه دارم که تا یک سالگیش خونه ی یه نفر دیگه بوده و زیاد بیرون نمیرفته و تو لون خونه سه تا گربه ی دیگه هم بوده الان سه ماهه پیش منه و تو خونه نگهش میدارم بعضی وقتا که خیلی بی تابی میکنه تو بغلو میبرم حیاط رو میگردونم و هر وقت گربه میاد حیاط میره دم پنجره میو میکنه به نظرتون بزارم بره بیرون بگرده؟ خیلی میترسم که یه وقت بلایی سرش نیاد

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   با توجه به پیشینه او، بله احتمالا به بیرون رفتن و گشت زنی احتیاج دارد. اگر می خواهید او را داخل خانه نگهدارید می توانید با قلاده و تحت کنترل او را برای بازی و گشت زنی بیرون ببرید یا در مکان های کنترل شده مانند پاسیو او را آزاد کنید تا بازی کند و از طبیعت لذت ببرد. در صورت آزاد کردن او بدون کنترل احتمال فرار کردن و برنگشتن او زیاد است.

   دکتر اعتضادی

   • anita گفته:

    خيلی ممنون
    جدیدا یه گربه دیگه هرروز میاد حیاطمون و گربم تو خونه مدفوع میکنه
    ایا بخاطر اون یکی گریست یا یه مشکل دیگه ای هست؟

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     این مسئله علل مختلفی می تواند داشته باشد. یکی از آن ها می تواند وجود گربه دیگر و استرس گربه شما باشد که منجر به مدفوع کردن خارج از ظرف خاک می شود.
     برای اطلاعات تکمیلی لطفا بلاگ ” ۱۰ راه برای اینکه گربه شما خارج از جعبه خاک دستشویی نکند” را مطالعه فرمایید.

     دکتر اعتضادی

 45. حنانه گفته:

  سلام خسته نباشید.
  من یه گربه ۲ ماهه پرشین ماده دارم،گربه‌ام موقع غذا خوردن یا اب خوردن هی زبونشو میاره بیرون یه جوری که انگار به سختی داره غذارو قورت میده.همیشه هم بعد غذا معدش خیلی باد میکنه،با تجویز دامپزشک بهش دایمتیکون و گرمیچر هم دادم ولی اصلا فایده نداشته،باز هم غذا و اب رو به سختی قورت میده.احساس میکنم به خاطر این به سختی فورت دادنشه که شکمش باد میکنه و کلی هوا وارد معدش میشه.به نظرتون مشکلش چیه؟ممکنه مشکلی توی مری داشته باشه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   با توجه به شواهد ارائه شده احتمال اختلال بلع یا بیماری های گوارشی وجود دارد. لطفا مجددا به دامپزشک مراجعه فرمایید تا آزمایشات تکمیلی برای تشخیص بیماری انجام گیرد.

   دکتر اعتضادی

 46. گویا زیارتی گفته:

  سلام
  من یک گربه ی دی اس اچ دارم ۴ماهه دچار عفونت شد و آمپول زدم توسط دام پزشک امروز نوبت دوم آمپول رو زدیم ولی متاسفانه از وقتی که اومدیم خونه غذا نمیخوره وفقط آب میخوره در ضمن قبل از اینکه امروز به دام پزشکی بریم حالت تهوع و اسهال شدید داشت الانم همش خوابه منم تا فردا صبر میکنم که ببینم غذا میخوره یا نه مرسی

   • مهتا گفته:

    سلام دکتر
    من گربه پرشین هیمالیایی دارم ماده
    جدیدا مخصوصا صبح زود یا شب سروصدا داره و انگار میخاد جلب توجه کنه الان تازه یک سالو ۲ ماهشه
    با هیچ گربه نری هم سازگاری نداره بیتفاوته و علاقه ای نشون نمیده بنظر شما مشکلی داره گربه ی من؟
    من یبار هم موهاشو ماشین زدم تا ریزش موهاش قطع بشه موهای جدیدش خیلی خوب و قوی شدن /ولی رنگشون عوض شده من هرسری بخام موهاشو بزنم تغییر رنگ پیدا میکنه؟
    مرسی از وقتی که میزارید

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     گربه خانگی توجه لازم دارد. لطفا هر روز زمان لازم برای بازی با او اختصاص دهید.
     گربه ماده زمانی که از لحاظ جنسی آماده باشد (فحل شده باشد) رفتار های جنسی نشان می دهد در غیر این صورت خیر.
     خیر، تا آنجایی که اطلاع دارم کوتاه کردن موها باعث عوض شدن رنگ موها نمی شود.

     دکتر اعتضادی

 47. الناز گفته:

  سلام خسته نباشید. من یه پرشین نره عقیم شده دو سالو نیمه دارم. جدیدن همش خابه ولی خب معلومه از تنبلیشه فک نمیکنم مشکلی داشته باشه چون غذاشو میخوره یه دست به اسباب بازیاش میزنه و بی خوصله میره میخابه 🙁 یه عالمه هم اسباب بازی داره. به کتنیپ هم ریکشن خاصی نداره. چیکار کنم بیشتر بازی کنه و اسباب بازی هاشو دوس داشته باشه:(

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گربه های پرشین ذاتا بسیار آرام و کم تحرک هستند. برای تشویق آنها به بازی می توانید از اسباب بازی هایی که حس شکار را در آنها تحریک می کنند (مانند لیزر، قلاب ماهیگیری و ..) استفاده فرمایید. همچنین کت نیپ تنها گیاه جاذب گربه نیست و برای گربه هایی که به کت نیپ عکس العمل نشان نمی دهند، عصاره و پودر گیاهان دیگری نظیر سنبل الطیب و … موجود است که می توانید آزمایش بفرمایید تا شور و اشتیاق بازی کردن را در او بوجود آورید.

   دکتر اعتضادی

   • هدیه گفته:

    سلام وقتتون بخیر
    من یه گربه نر پرشین ۳ ماهه دارم که به خاطر حساسیت مادرم توی اتاق با منه ، اتاق ما ده متر هست و خب کم پیش میاد که ببرمش توی حال و بزارم اونجا بره ، شاید در روز یک بار نهایتا یک ربع و مادرمم اصلا باهاش ارتباط نمیگیره ، میخوام بدونم نگه داشتن این گربه به صلاح هست یا نه !

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     بله حتما، اگر در روز وقت کافی برای توجه و بازی با او اختصاص دهید که ساعات طولانی احساس تنهایی کند، مشکلی پیش نخواهد آمد و مادرتان نیز کم کم به او علاقمند خواهد شد.

     دکتر اعتضادی

 48. مريم گفته:

  سلام
  من يه گربه نر تقريبا ٩ ماهه دارم كه وقتي حدودا ٢ ماهه بود پيدا ش كردم و قصد م اين بود تا وقتي كه يه كم بزرگ بشه از ش داخل خونه مراقبت كنم، براي غذاش اوايل شير خشك دادم ولي چون به شدت دچار اسهال شد اسكلت مرغ ميخريدم و ميپختم و ميخورد!! نزديك عيد كه ديگه هوا خوب شده بود سعي كردم كه انتقال ش بدم به حياط و اونجا حمايت م رو از ش ادامه بدم كه اصلا هم خوشش نيومد و مدام پشت در مي ايستاد و ميو ميكرد ولي من سعي ميكردم جلو احساسات م رو بگيرم و بذارم مستقل بشه!! يك هفته بعد از انتقال ش به حياط به شدت حال ش بد شد مجبور شدم دوباره به اتاق انتقال ش بدم ولي اصلا غذا نميخورد، و هر ١ ساعت يكبار هم سر ش رو جلو ميگرفت و يه صدايي از گلو ش خارج ميشد و به نظر ميرسيد كه دچار تنگي نفس ميشه!! مو هاش هم به شدت ميريخت!! به خاطر كرونا و اينكه نمي اونستم از خونه خارج ش كنم از حالت تنگي نفس ش فيلم گرفتم و براي دامپزشك فرستادم ، آنتي بيوتيك و تئوفيلين و كورتيموكسازول و يه چند تا آمپول(كورتون) داد كه از زدن آمپول ها به دليل اينكه خودم تزريق بلد نبودم و نميتونستم بيرون ببرم ش هم سرباز زدم ولي آنتي بيوتيك و رو تقريبا ١ هفته با زحمت خورندم ش و تئوفيلين رو هم ٣ بار تونستم بهش بدم و كورتيموكسازول رو هم فقط ١ بار ( به شدت مقاومت ميكرد) حال ش از بابت تنگي نفس تا حد زيادي خوب شد و الان نهايتا روزي يكبار اون حالت بهش دست ميده و ريزش موهاش هم خوب شد و اشتها ش هم تا حد زيادي خوب شد ولي مشكلي كه الان پيدا كرده اينه كه يك روز در ميون حال ش خوب و بد ميشه!! البته وقتي حال ش خوب هم هست عالي نيست ولي باز يه كم غذا ميخوره و به نوازش عكس العمل نشون ميده و تا حدي هم به بازي عكس العمل نشون ميده ولي روزي كه حال ش بد ه روي پتو ش يا روي شوفاژ ميشينه و سر ش رو ميذاره زمين و يا زل ميزنه يا چشماش رو ميبنده، لب به غذا هم نميزنه فقط خيلي كم گاهي آب ميخوره!! واقعا از ديدن اين حال ش دل م ريش ميشه و هيچ كاري هم از دست م برنمياد!! ممنوون ميشم راهنمايي م بفرماييد

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   با توجه به شواهد ارائه شده و وضعیت گربه، معاینه و آزمایشات تکمیلی دامپزشک برای تشخیص بیماری و درمان لازم می باشد. ریزش مو، تنگی نفس و بیحالی بیماری های بسیاری را شامل می شود.

   همچنین، لطفا برای تغذیه گربه فقط از شیر خشک مخصوص گربه استفاده فرمایید.

   کلینیک های دامپزشکی در حال حاضر فعال و آماده خدمت رسانی می باشند.

   دکتر اعتضادی

  • نیما گفته:

   گربه بیچاره داره جلو چشمت جون میده اونوقت شما میگی نمیتونم برم دامپزشک؟؟کرونا سیانور ک نیست ،ماسک و دستکشتو بپوش بدبختو ببر پیش متخصص اگ نمیتونی واگذارش کن،این همه بیخیالی واقعا نوبره

   • هیوا توکل گفته:

    من کارم با حیوانات و درمان اون ها و کمک در درمان و دستیار پزشکی اگر کمکی از دستم بر میاد ر خدمتم ۰۹۱۲۹۲۱۳۰۲۱ هیوا توکل تهران

 49. گلنسا گفته:

  با سلام
  من یه گربه ماده ۸ ماهه دارم، هنوز عقیمش نکردم، چند وقت پیش متوجه شدم که زیر چانش آکنه زده، الان ۵ روزه، روزی ۳ بار با اب ولرم و پنبه پاکشون میکنم و جاشو با سرکه سیب ضد عفونی میکنم، عفونت نکرده و خیلی سمجن، امکان بردن پیش دامپزشک رو ندارم، میخواستم بدونم درمان خانگی اش چیه و تا چه مدت کامل از بین میره؟!
  در ضمن ظروفش پلاستیکی بود که اونها رو دور انداختم و الان ظروفش سرامیکی هست، در ضمن غذای خشک پورینا وان میدم و در کنارش روزی ۵۰ گرم غذای تر فلیکس، الان به خاطر کرونا تعطیله و نمیتونم ببرمش پیش دکتر، و چون خارج از کشور هستم هزینه هامو باید کنترل کنم، لطفا راهنماییم کنید که چطوری و در چند روز آکنه هاش در مان میشه. با تشکر

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   با توجه به نوع آکنه درمان آن متفاوت است. درمان خانگی را توصیه نمی کنم. اول باید نوع ضایعه مشخص شود. لطفا از درمان های خانگی و زدن سرکه خودداری فرمایید و مجددا در قسمت مشاوره با دامپزشک توضیحات کامل در رابطه با ضایعه را بفرمایید.

   غذاهای نامبرده غذاهای مناسبی برای تغذیه گربه می باشند. البته چون گربه زیر ۱۲ ماه سن دارد از غذاهای مخصوص بچه گربه پورینا نیز می توانید استفاده فرمایید که برای دوران رشد گربه تمام مواد لازم را دارا می باشد.

   دکتر اعتضادی

 50. سام گفته:

  سلام خسته نباشید
  من همونیم کا گفتم گربه م از پنجره افتاده و دستش رو گچ گرفتن 🙁
  امروز صبح وقتی میخواستم ناخن هاشو کوتاه کنم دیدم ناخن های پاش خونیه و تمام ناخن های پاهاش کنده شده که فک کنم خودش با پاهاش میخواست گچ رو دربیاره بخاطر همون کنده شده… الان اصلا پاهاش ناخن نداره… امروز هم نمیتونم ببرمش دامپزشک ولی فردا حتما میبرم… میخوام ببینم کاری هست که من خودم تا فردا انجام بدم؟
  (خیلی وحشتناکههه رسمااااا ناخن نمونده )

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بله احتمالا مشغول جدا کردن کچ بوده است که ناخن ها را جدا کرده. لطفا با یک پنبه تمیز آغشته به بتادین محل زخم را تمیز نمایید و به دامپزشک مراجعه فرمایید.
   همچنین، گرفتن ناخن گربه کار دامپزشک است. به خاطر اینکه ناخن های گربه با نخن انسان متفاوت است و پر از عروق خونی می باشد و یک اشتباه کوچک در گرفتن ناخن می تواند باعث خونریزی شدید شود.

   دکتر اعتضادی

 51. حاجیشاه گفته:

  سلام.
  یه گربه ماده تا حالا ۴ بار تو حیاط خونمون زایمان کرده و بالغ بر ۱۵ یا ۱۶ بچه بدنیا آورده که ۱۰ تا ازین بچه وارد جامعه شدن بقیه یا مردن یا کشته شدن.
  توی این چند سال همیشه آب،غذا و تا جایی که تونستیم با پدرم راحتی رو براشون فراهم کردیم ولی یه چیز همیشه برام سوال بوده که چرا نمیتونم بهشون نزدیک بشم.
  مادرشون هیچ وقت باهام سرسازش نداشته.
  حتی زمانی که براشون غذا میذاشتم حالت حمله به خودش گرفته یا فرار کرده،بچه هاش هم همینطور.
  هیچوقت نه اذیتشون کردم نه حرفی زد که بهترین.
  نمی‌دونم چرا اینطوریه؟
  امسال هم فکر کنم شاید زایمان کنه؟
  راهنمایی لطفأ.
  سپاس

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   برخی گربه ها به صورت ذاتی (ژنتیکی) اهلی نیستند و به انسان نزدیک نمی شوند. مخصوصا گربه های DSH آزاد معمولا جزو گربه هایی هستند که به راحتی اهلی و دست آموز نمی شوند. لطفا شما این کار انسانی خود برای غذا رسانی را ادامه دهید و لطفا برای جلوگیری از استرس به گربه ها به آنها نزدیک نشوید.

   دکتر اعتضادی

   • امين گفته:

    با سلام
    من يه گربه ماده عقيم شده در منزل دارم ، براي تغذيش فقط غذاي خشك مخصوص گربه و بيشتر محصولات تركيه رو بهش ميدم و هر ده روز تقريبا حدود ٤ وعده مرغ پخته و سيب زميني رو ميكس ميكنم .
    كلا ديگه هيچي بهش نميدم
    خواستم بپرسم لازم هست كه مواد عذايي ديگه اي هم بهش بدم يا خير ؟
    ممنون

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     غذاهای خشک، غذاهای کاملی هستند و معمولا حاوی تمام نیاز های تغذیه ای ضروری گربه، اعم از ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب هستند و نیاز به مواد تغذیه ای دیگری نیست.
     البته می توانید گاهی از غذاهای خانگی (بدون نمک، ادویه، پیاز) و تشویقی های گربه برای تنوع در غذا، و به صورت دوره ای از مکمل های تغذیه ای حاوی مالت، ویتامین و مواد معدنی برای تغذیه او استفاده فرمایید.

     دکتر اعتضادی

 52. امیر گفته:

  سلام من یه گربه دارم ماده هست یه گربه نعر میاد جفت گیری میکنه وا ازیتش میکنه اون یه صدایی عجبی در میار گربه ماده ایا راهی هست که اونرو جوری دور کنم از گربه خودم دنبالش کردم ولی بازم برمیگرده

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گربه ماده وقتی که فحل نباشد اجازه جفتگیری نخواهد داد.
   اگر گربه فحل باشد و نخواهید که با هم جفتگیری کنند، گربه ماده را به مکان بسته انتقال دهید تا گربه نر به او دسترسی نداشته باشد.

   دکتر اعتضادی

 53. نفیسه گفته:

  سلام من یک دختر هیمالین دو ساله دارم
  چند روزیه که بالا میاره بعضی مواقع هر روز و بیشتر اوقات هر سه چهار روز یک بار و بیشتر مو هایی که لیس زده رو بالا میاره بهش از این مکمل ها برای دفع مو میدم فقط باعث شده یکی دو روزی دیر تر بالا بیاره بازی میکنه دسشویی راحت میره منظم غذا خوردن طبیعی فقط نگران بالا اوردنشم باید چی کار کنم اون موهارو دفع کنه

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بالا آوردن گربه بیش از یکبار در ماه طبیعی نیست. خمیر مکمل مالت باعث لیز شدن گلوله های مویی بلعیده شده و دفع آن از طریق مدفوع می گردد. به احتمال زیاد، مشکل گربه شما بالا آوردن به علت گلوله مویی نیست و مشکل دیگر گوارشی وجود دارد. توصیه می کنم به دامپزشک مراجعه فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 54. eli گفته:

  با سلام و خسته نباشید. گربم۴ ماهشه. ۲ ماهه ک باهم زندگی میکنیم ندیدم اصلا آب بنوشه. ظرف آبشو هم عوض کردم ولی اثر نداشت. بزور چن قطره میدم بش.چه راه حلی میدین؟
  رنگ مدفوعش هم قهوه ای تیره شده جدیدا.ولی مدام تیره نیست. به همین مسأله مربوطه؟
  دفعش مرتبه ینی روزی ۲/۳ بار انجام میده. امشب مدفوعش شبیه پچکل بوده.که یبوسته فکر کنم. درسته؟! مشکل خاصی هست یا به آب نخوردنش ربط داره؟! دلیل اب ننوشیدنش چی میتونه باشه که رفع کنم. ممنون

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   پاسخ سوال شما را در قسمت مشاوره با دامپزشک دادم. مجددا در اینجا هم می نویسم.

   نیاز آب بدن هم از نوشیدن آب برطرف می شود هم از غذا. اگر غذاهای مرطوب مصرف می کند نیاز چندانی به آب خوردن ندارد. از خوراندن آب به زور به او خودداری فرمایید.
   بله مدفوع سفت نشانه یبوست است. لطفا غذاهای با فیبر بالا مانند کدو تنبل و سبزیجات به جیره غذایی او اضافه فرمایید.
   برای رفع نیاز آب هم اگر احساس می کنید خیلی آب کم می خورد، شیر بدون لاکتوز برای او بگذارید تا آب مورد نیاز او تامین شود.

   دکتر اعتضادی

 55. الهام گفته:

  سلام..گربه ماده بعد از اولین جفتگیری عفونت بیرونی داشت که با پودرچرک خشک کن و پتادین درمانش کردم ولی یکهفته بعدشکمش باد کرده و ازش مایعی بیرون میاد فک کنم عفونت داخلی داره…چیکار باید کردلطفا راهنمایی بفرماییددلم براش میسوزه به خونمون پناه آورده.

 56. Aysan گفته:

  سلام
  حدود ۲ ساله که یک گربه ی خیابونی اومد تو راه پله ی خونه ی ما و موندگار شد یک هفته پیش ۴ تا توله به دنیا اورد و به خاطر این که جا و غذای کامل داره بیرون نرفته ۲ هفته است
  سوال من اینه که گربه بیرون نرفته پس دستشویی کجا میره؟ چون اثاری از مدفوعی تو راه پله نمیبینم من
  و من میخواستم بدونم ایا بچه هاشو بعد ی مدت میبره بیرون یا نه؟
  چون میخاستم بچه هاشو نگه دارم تو راه پله
  و سوال اخر گربه تو چراغ روشن میتونه بخوابه یا نه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گربه موجود نظیفی است. معمولا مدفوع خود را در خاک دفع می کند و روی آن را می پوشاند. در مورد این گربه هم به احتمال زیاد برای دفع بیرون و جای مناسبی می رود.
   بله، گربه فعلا آن مکان را مکان امنی برای زایمان و حفاظت از بچه هایش انتخاب کرده. بعد مدتی که بچه ها بزرگتر شدند از آنجا خواهند رفت.
   چراغ روشن نیز مشکلی برایشان ایجاد نمی کند.

   دکتر اعتضادی

 57. هانیه گفته:

  سلامم،گربه ماده من تقریبا ۸ماهشه و نتونستم به خاطر شرایط کرونا قبل عید ببرم برای عقیم سازی، الان فحل شده و چون معمولا تو حیاط و پارکینگ میمونه یک جفت پیدا کرده و دو روزی هست که مدام باهم هستن، میخواستم بپرسم الان میتونم گربه رو برای عقیم سازی ببرم یا خیر؟ و اینکه الان به حدی هول و حواس پرت شده که اصلا نمیاد پیشم،باید بزارم این دوره تموم بشه و بعدش عقیم کنمش یا باید همین الان ببرمش؟ واینکه ایا بعدش اروم میشه و دوره نقاهتشو میشه خونه نگهش داشت؟

 58. ا گفته:

  گريه ام از يك ماهگي پيش من بود و الان تقريبا يك ساله شده.چون ما تو محيط باغ زندگي ميكنيم بيشتر وقتا ميرفت باغ همسايه ها و شب برميگشت الان ٣ روزه كه نيومده دارم ديوونه ميشم.ما تو اروميه زندگي ميكنيم تورو خدا كمكم كنيد

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا به خودتان نگرانی راه ندهید. امیدوارم که اتفاقی برای او نیفتاده باشد. گربه ها بعضی اوقات محل زندگی خود را عوض می کنند.
   البته امیدوارم که گربه شما بزودی به خانه برگردد.

 59. سام گفته:

  سلام من گربه ی نر ۱.۵ سالم از پنجره ی طبقه سوم افتاد و دستش شکست! در واقع اونطور که دکتر بهم گفت استخوان های کف دستش کاملا خرد شده 🙁 با اینحال دکتر بازم گفت پین گذاشتن لازم نیست و فقط دستش رو گچ گرفت… ممکنه که گچ گرفتن دستش بعدا برای راه رفتن و حرکت کردنش مشکل بوجود بیاره؟ و اینکه میشه راهنمایی کنین که من چطور از گچ دستش مراقبت کنم؟ راستش یکم بازیگوشه و یجا واینمیسته اصلا…
  علاوه بر دستش، یکی از دندون های نیش بالاییش هم شکسته و دکتر فقط قسمت تیزش رو کند که لبش زخمی نشه… بعدا دندونش عفونت و اینا نکنه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   در موارد شکستگی، دکتر دامپزشک با توجه به عکس رادیولوژی نسبت به گذاشتن پین، گچ گرفتن و دیگر درمان ها تصمیم گیری می کند. معمولا در بعضی شکستگی های استخوان های بسیار کوچک، امکان گذاشتن پین وجود ندارد

   معمولا چون وزن گربه روی دست و پاها تقسیم می شود و گچ محکم است معمولا مشکلی ایجاد نمی شود. بازیگوشی نشانه خوبی است که گربه درد ندارد.

   بله، احتمال بد جوش همیشه وجود دارد.

   در مورد دندان هم دکتر با توجه به عمق شکستگی درمان مناسب انجام می دهد. احتمال عفونت هم در دندان شکسته وجود دارد. اگر دندان عفونت کرد نسبت به درمان بعدی اقدام فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 60. bita گفته:

  سلام خسته نباشید. مامان بزرگ من یه گربه حامله داره میخواستم وقتی زایید از یکیش مراقبت کنم ولی چیزایی که تو سایتا خوندم نوشته بود که بچه گربه تا هفته سومش به بوی مادر و خواهر برادراش عادت میکنه میخواستم بدونم چجوری بیارمش پیش خودم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بهترین زمان جدا کردن بچه گربه از مادرش در سن ۱۲ هفتگی است. در این سن گربه اجتماعی شده و توان لازم برای زندگی تنها را دارد.
   در این سن می توانید او کاملا از بستگانش جدا کنید و پیش خودتان بیاورید.

   دکتر اعتضادی

 61. Nill گفته:

  سلام وقت بخیر، من یه گریه اسکاتیش فولد دارم، مادست و یک ماه و نیمشه .دو روزه گرفتمش. امروز بینیش خیلی سرد شده و کف دست و پاشم از دیروز سردتره. مدام هم خرخر میکنه. ممکنه مریض شده باشه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   دو روز برای اطمینان از این مسئله زمان کافی نیست. با توجه بی اینکه تازه سرپرستی او را قبول کردید، احتمال استرس زیاد برای گربه در محیط جدید وجود دارد. توصیه می کنم فعلا به او نزدیک نشوید و اجازه دهید ابتدا با محیط و شما آشنا شود و خود به شما نزدیک شود.

   دکتر اعتضادی

 62. .. گفته:

  سلام خسته نباشین
  من یه گربه هیمالین نر دارم که الان ۱۰ ماهشه
  خیلی آروم و مهربونه و تا الان هیچوقت اذیت نکرده
  دیروز یه بچه گربه ی تقریبا یک ماهه که تو خیابون پیدا شده و مادر نداشت و داشتن اذیتش میکردن رو آوردم پیش خودم ( از نظر سلامتی هیچ مشکلی نداره و حموم شده هست )
  مشکلی که هست اینه که از دیروز که اومده تخت من دوبار خیس شده
  از مقدارشم معلومه که کار گربه ی کوچیک نیست
  ولی اون گربم تا حالا همچین کاری نکرده بود و حتی هنورم میره تو خاک دستشویی میکنه ولی خوب قاعدتا فقط کار خودش میتونه باشه
  به نظرتون ممکنه از اومدن بچه گربه ناراحت شده باشه و لج کردن باشه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بله، معمولا گربه های خانگی از حضور حیوان یا فرد جدید در خانه دچار استرس شدید می شوند و همچنین ممکن است به هم صدمه بزنند. برای نگهداری بچه گربه در کنار گربه خود لازم است که آنها را کم کم به هم آشنا و معرفی کنید. ابتدا آنها را در اتاق های مجزا نگهدارید و اندکی بعد در باکس کنار هم و وقتی حرکات و رفتارشان نسبت به هم طبیعی شد می توان آنها را با هم نگهداری کرد.

   دکتر اعتضادی

 63. رامین حبیبی گفته:

  سلام خسته نباشید یه گربه دو ساله پرشین دارم حدودا یک ماه موهاش زیاد میریزه بردم دامپزشکی بهش امپول تزریق کرد یه محلول دیگه بود ریخت رو پوستش ولی بازم موهاش زیاد میریزه هر روزم برس میکشم موهاشو شاید بیست دقیقه ولی بازم موهاش خیلی ریزش داره حتی چند نقطه از بدنش کامل ریخته و قرمز شده به نظرتون قارچ پوستی باشه چه داروی واسش خوب باشه شهر ما دامپزشک که متخصص گربه باشه وجود نداره دلم نمیاد هر دفه یه داور واسش تجویز کنن

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   در مورد گربه شما زیرش مو طبیعی نیست. احتمال بیماری های پوستی و قارچی زیاد است. لازم به معاینه مجدد دامپزشک می باشد. اکثر دامپزشکان حتی اگر متخصص دام های کوچک توانایی لازم برای تشخیص بیماری های پوستی را دارند. بعد از تشخیص و تکمیل درمان می توانید از مکمل های تغذیه ای که برای ریزش مو مناسب می باشند هم استفاده فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 64. مهسا گفته:

  سلام خسته نباشيد
  گربه من چند وقتيه فقط از توي دست غذا خشكشو ميخوره.بايد چيكار كنم؟ظرفشو هم عوض كردم ولي همچنان فرقي نكرده

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   این یک مسئله رفتاری است و احتمالا گربه نیاز به توجه بیشتر شما دارد. می توانید این عادت را کم کم عوض کنید. مقدار کمی غذا را در دست خود بریزید و وقتی یک مقدار غذا خورد بقیه غذا را درون ظرف غذا ریخته و او را به حال خود بگذارید.

   دکتر اعتضادی

 65. آرشام گفته:

  سلام ،گربم پریروز زایمان کرده،۵تا توله داده میخواستم بدونم چجوری مطمئن بشم که به توله هاش شیر میده و تغذیه ی توله هاش اوکی هست و اینکه راهنمایی بفرمایید چه نکاتی رو باید رعایت کنم.خیلی نگرانم چون هم گربمو هم نوه هامو خیلی دوس دارم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   تبریک عرض می کنم. معمولا بچه گربه های قوی تر شانس بیشتری برای شیر خوردن دارند و باید بررسی بفرمایید که کدامیک ضعیفتر است و امکان شیر خوردن کمتری دارد و او را نزدیک مادر قرار دهید تا او هم از شیر خوردن بهرمند شود.

   دکتر اعتضادی

 66. سیما گفته:

  سلام
  دکتر جان من یک گربه پرشین نر۴ ساله دارم که نسبتا معقول و کاملا تربیت شده هست
  چند روز‌ پیش توی پارکینگ‌خونه دوستم یه پرشین سفید پیدا کردیم که طفلی دیگه سیاه شده بود گربه اینقدر از ما فاصله میگیره مه نمی فهمم نر هست یا ماده
  گربه نژاد داره یه چشمش ابی و یکی عسلیه و‌من مطمینم به خاطر ابن جریان کرونا ولش کردن
  الان ۱ هفته میگذره و‌این بچه از تو‌پارکینگ‌نرفته
  من خیلی نگرانشم و تصمیم کرفتم بیارم‌کلینیک و بعد بیارم خونه
  اما با توجه به این‌که من خودم یه گربه بالغ دارم
  اینم بهش میخورد ۳،۴ ساله باشه کار درستیه؟ گربه خودم اذیت نشه؟افسرده؟ناراحت؟چی کار کنم به نظر شما؟ بهم نپرن یه چیزیشون بشه

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   آوردن حیوان جدید به خانه با توجه به اینکه شما گربه در خانه دارید، باید نکاتی را رعایت فرمایید تا از استرس شدید و درگیری گربه ها جلوگیری فرمایید. ابتدا باید آنها را دور از هم و جداگانه نگه داری کنید و طی مدت زمان طولانی، کم کم به هم آشنا شوند و عادت کنند. البته گربه های پرشین معمولا آرامتر از بقیه نژادها هستند و این مسئله برای شما ساده تر می باشد.
   همچنین لطفا با توجه به عدم آگاهی از پیشینه او بهتر است در ابتدا او را برای واکسیناسیون و انگل زدایی به دامپزشک ببرید. شستشوی کامل شود و به هیچ وجه در اوایل آشنایی به او به زور نزدیک نشوید و اجازه دهید او پیش شما احساس امنیت و اطمینان کند و خودش کم کم به شما نزدیک شود.

   دکتر اعتضادی

 67. رضوان گفته:

  بازم سلام. همون گربه ای که تو کامنت قبلیم گفتم حامله س هنوز بچه هاش رو به دنیا نیاورده. حالا خیلی نگرانم، چون از اول بهمن نمی دونم شایدم زود تر تو دی ماه جفت گیری کرده بود تو حیاط. من تو مقاله های دیگه خوندم که دوران حاملگی گربه ها ۶۵ تا ۶۹ روز طول می کشه. اما گربه ام که خیابونی هستش، هنوز توله هاش رو به دنیا نیاورده و من خیلی نگرانم. می ترسم بچه هاش مرده باشن تو شکمش… یا اینکه اتفاقی برای گربه ی مادر بیفته… من هم تو این شرایط کرونا عمرن مامان و بابام بزارن ببرمش دامپزشکی. بعد یه نکته ای دیگه اینه که شکمش خیلی بزرگ نشده و نک پستون هاش نه تیره و خیلی بزرگ نشده. فقط شکمش یکم بزرگ شده و و پستون هاش بیشتر معلومن. یعنی قبلا همش توی پشماش مخفی بود. بعد گربه م چون خیابونیه، قبلا همش تو کوچه و اینا بود و کمکم بعد یه مدت یه سری میزد. الان هر روز توی حیاط میاد و خودشو لوس می کنه و رو پشتش می خوابه و جولوی در منتظر ما می شینه تا بهش غذا بدیم. گربه ام جوان هستش تقریبا یکم بچه تر ۱و نیم سالشه. اینم بگم که این دومین زایمانش می شه… پارسال همین موقع ۲ تا بچه گربه به دنیا اورد.
  حالا خیلی ممنون میشم جواب بدید واقعا استرس دارم هم برای سلامتی بچه ها هم برای مادر…

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بله همینطور است. دوره آبستنی گربه حدود ۶۳ روز (۷ هفته) می باشد. اگر مطمئن هستید که گربه آبستن بوده و این دوره را گذرانده و بچه ها به دنیا نیاورده است, حتما لازم است که به دامپزشک مراجعه فرمایید. باید سونوگرافی انجام شود و اگر جنین وجود داشت باید خارج شود و برای شیرواری او هم برای جلوگیری از ورم و عفونت پستان کارهای لازم انجام شود. اگر گربه مادر به همین صورت رها شود برای او بسیار خطرناک خواهد بود.

   دکتر اعتضادی

 68. Shidi گفته:

  سلام خسته نباشيد
  مشورت مي خواستم برام خيلي مهمه؛گربه نر بسيار شيطون و آلفا هست و يدونه هست تو خونه
  ( عقيم شده) ، اگه براي يك هفته مسافرت با خودم ببرمش جايي كه دوتا گربه ديگه هست (عقيم شدن اونا) مشكلي نداره؟؟ يعني اذيت بشه،
  مشكل اينجاست من نباشم خونه جيش ميكنه.
  به نظر شما خونه بمونه جيش كنه، يا با خودم ببرمش؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   احتمال اینکه با گربه ها دیگر درگیر شود بسیار زیاد است. در صورتی می توانید او را ببرید که در جای جداگانه ای نگهداری شود و با گربه های دیگر در تماس نباشد.
   به نظرم تنهایی برای یک هفته، اگر به بودن شما عادت داشته باشد، برای او باعث استرس شدید خواهد بود. حتی اگر آب و غذای او برای یک هفته تامین شود احتیاج به همبازی و توجه خواهد داشت.

   دکتر اعتضادی

 69. رضا گفته:

  سلام
  گربه من بعد از دستشویی کردن یا بعضا حین دستشویی کردن میو میو میکنه میخواستم علتش و برام توضیح بدین
  ممنون

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   ممکن است که گربه درد در دفع داشته باشد. این مسئله ممکن است به خاطر یبوست یا مشکلات دیگری در مقعد باشد. برای قدم اول از غذاهای با فیبر زیاد و چرب برای تغذیه او استفاده فرمایید. اگر مشکل رفع نشد احتیاج به معاینه دامپزشک وجود دارد.

   دکتر اعتضادی

 70. ياسمن گفته:

  سلام روزتون بخير من ديروز توي بارون يك گربه ي ماده ٤-٥ ماهه ديدم كه خيلي لوس و خرخري بود به خونه اوردمش …
  خيلي تميزه و اخلاقاش خونگيه معلومه كه يا گم شده يا رها شده …
  الان نميدونم واقعا اينكه من حبسش كردم تو اتاقم و فقط غذاي خوب داره و جاش خوبه دارم بهش خوبي ميكنم يا اينكه بزارمش حياط و براش اونجا خونه درست كنم خيلي مهربون و لوس
  با در نظر گرفتن اينكه خودم يه گربه تو خونه دارم كه حمايتي بود مريض و بي جون بود اونو برنميداشتم نميتونست زنده بمونه اون كه نر الان ٧ ماهشه بالغ شده همش عذاب ميكشه كه بره بيرون خيليا بهم ميگن حيات زندگيشرن بيرون نميدونم بايد چيكار كرد

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   درود بر شما بابت حمایت از گربه ها.
   گربه های خانگی معمولا نیاز چندانی به بیرون رفتن ندارند. اگر عقیم نشده باشند بعضی اوقات نیاز به بیرون رفتن شدید از خود نشان می دهند، در غیر این صورت خیر.
   بعضی اوقات می توانید او را با حمایت (قلاده) بیرون ببرید تا نیاز بیرون رفتن و کنجکاوی او تامین شود.
   بسیاری از گربه های خانگی حتی تا چند سال داخل خانه هستند و داخل محیط خانه احساس آرامش و امنیت می کنند و مشکلی هم برایشان بوجود نمی آید.

   دکتر اعتضادی

  • هنگامه گفته:

   یک گربه پرشین دوساله دارم دیروز توی حیاط مورد حمله یک گربه خیابانی قرار گرفته واز همان موقع کر کرده ‌غذا نمیخورد چکار کنم

   • محمودرضا اعتضادی گفته:

    با سلام،

    احتمالا به علت استرس بعد درگیری است. البته باید بررسی شود که آیا آسیب دیدگی فیزیکی پیدا کرده یا خیر. لطفا توجه خود را به او بیشتر نمایید و غذایی که دوست دارد را برای او تهیه کنید. البته کمی زمان میبرد، ولی کم کم به حالت عادی خواهد گشت.

    دکتر اعتضادی

 71. سودابه گفته:

  سلام من دوتا گربه معمولي دارم پرشين نيستن دو تا سوال داشتم اصلا بيرون نميرن فقط تو خونه هستن نميشورمشون ايرادي نداره؟ و اينكه خيلي موهاشون ميريزه كرم دكتر كلادرز گرفتم روزي يه بند انگشت شبا رو غذاشون ميريزم ميخورن ولي بازم مو ميريزن خيلي يكي نر و يكي ماده هستش الانم ٨ ماهشونه نر خيلي الانا صدا ميده نميدونم واسه جفت گيريشونه يا عصبيه هيچ امپوليم نزدم ولي مشكل خاصي ندارن و سر حال هستن بازي ميكنن با هم واينكه همش جيگر مرغ ميخورن پخته هيچي ديگه نميخورن گاهي يه ذره شير يا ماست خيلي كم. موهاشون چي كار كنم نريزه ممنون ميشم راهنمايي كنين

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گربه هایی که در خانه زندگی می کنند چون با محیط آلوده بیرون در تماس نیستند احتمال بیماری های کمتری را دارند. با این حال واکسیناسون و انگل زدایی دوره ای حتما توصیه می شود.
   اگر نیاز به بیرون رفتن دارند می توانید با حمایت (قلاده) یا باکس آنها را بیرون ببرید و یا در محیطی بسته مانند پاسیو رهایشان کنید تا بازی کنند.

   ریزش مو در گربه ها تا حدی طبیعی است، در برخی موارد نیز فصلی و ژنتیکی می باشد. در مورد گربه های شما با توجه به اینکه غذا فقط جگر مرغ می خورند احتمال اینکه ریزش مو علت تغذیه ای داشته باشد زیاد است. توصیه می کنم از قرص های مکمل مولتی ویتامین و مینرال با تکیه بر پوست و مو برایشان استفاده بفرمایید و هر روز بدن آنها را برس بزنید که موهای مرده جدا شود و در خانه مو ریزی نداشته باشند.

   دکتر اعتضادی

 72. سالار گفته:

  سلام و‌خسته نباشید
  بنده سرپرستی یک گربه پرشین ۱.۵ ساله رو قبول کردم.من اولا برای گربم خاک رنگدار استفاده میکردم ولی حدود یه هفته میشه که براش خاک معطر خریدم.تا امروز همه چی عادی بود که دیدم بجای استفاده از ظرف خاک روی فرش دسشویی کرده. من الان نمیدونم این بیماری داره یا بخاطر چیز دیگه اینکارو کرده؟؟
  خیلی ممنون میشم منو راهنمایی کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بعضی اوقات گربه به علت استرس زیاد بیرون ظرف دستشویی می کند.
   اول بررسی بفرمایید که خاک او کثیف نباشد و روزانه نظافت شده باشد، گربه در خاک کثیف دستشویی نمی کند.

   همچنین این مسائل را هم بررسی بفرمایید که آیا گربه جدیدی به خانه آمده است یا فرد جدیدی به خانواده اضافه شده است. آیا جای ظرف خاک عوض شده است، آیا عمق خاک کم شده است. آیا توجه شما و زمان بازی کردن با او کاهش یافته است. این ها همه ممکن است مسائلی باشند که گربه بیرون ظرف خاک دستشویی کند.

   یک بلاگ در این رابطه در سایت سیناوت وجود دارد ” ۱۰ راه برای اینکه گربه شما خارج از جعبه خاک دستشویی نکند” که از شما دعوت می کنم آن را مطالعه بفرمایید.

   دکتر اعتضادی

 73. رضوان گفته:

  سلام و درود بر شما.
  من ۱۳ سالمه و عاشق و شیفته ی گربه ها بودم از بچگی تا الان. اما مامانم از گربه ها بدش میاد حتی اگه توی حیاطمون باشن. واقعا ناراحتم. و آرزومه گربه ی خونگی داشته باشم.حالا می خوام گربه هام تو حیاط باشن و مامانم رو راضی کنم. حالا من شرایط اینو ندارم که گربه بخرم. اما می خوام از گربه های خیابونی معصوم نگهداری کنم. راستش من قبلا تجربه ی نگهداری از گربه ها چه ماده چه نر رو داشتم تو حیاط. و الان یه گربه هس که از بچگی تو حیاط بوده تا الان بزرگ شده فکر کنم ۲ سالش بشه. این بهار حامله شده و می خواد بچه هاش رو همیجا مثل پارسال به دنیا بیاره. اما من می خوام امسال خیلی خوب ازشون مراقبت کنم و جوری به خونه وابسته بشن که از حیاط اون طرف تر نرن. چون پارسال دو تا گربه هام متاسفانه فوت کردند. یکیشون مریض شد، اون یکی زیر ماشین یه عوضی فوت کرد. گفتم یه راهی هس؟ که کاری کنم این دو تا گربه ی خوشگلی که دارن به دنیا میان دیگه بیرون نرن. بازم تکرار می کنم گربه ها خیابونی هستن. من واقعا همیشه تا آخر عمرم به این کوچولو های بیچاره می خوام خدمت کنم. اما ای کاش مامانم مث من فکر میکرد…
  خلاصه تربیت میشن همین جا بمون؟ من همه چیز رو براشون فراهم می کنم تو حیاط. ظرف غذا و آب، جای خواب، ظرف خاک، اسباب بازی، اسکرچر و برس همیشه هم پیششونم، و اونارو می برم دام پزشکی واکسینه بشن.

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بسیار عالی، درود بر شما.

   بله، اولین قدم برای نگهداری صحیح گربه ها، غذای مناسب، آب تمیز، واکسیناسیون و انگل زدایی می باشد.
   گربه های آزاد معمولا بسیار ماجراجو و دوستدار گشت زنی می باشند. اینکه بتوان آن ها را کنترل کرد که داخل حیاط شما بمانند بدون اینکه حیاط فنس داشته باشد معمولا ممکن نیست. البته اگر اطمینان داشته باشند که آب و غذا و توجه شما، همیشه در حیاط وجود دارد ممکن است برای غذا خوردن و استراحت به آنجا برگردند.
   گربه هایی که از بچگی در خانه زندگی می کنند و دسترسی به بیرون دارند معمولا به خانه بر می گردند ولی در مورد نگهداری در حیاط مطمئن نیستم.
   نگرانی به خودتان راه ندهید، گربه ها موجوداتی هستند که در محیط بیرون خوب از پس خودشان بر می آیند و اینکه امروزه حامیان حیوانات و غذارسان ها تعدادشان رو به افزایش است و گربه های شما حتی اگر به خانه بر نگردند در بیشتر پارک ها و محل ها دسترسی به غذای خوب و آب تمیز دارند و اگر گربه مشکلی داشته باشد او را به دامپزشک می برند.

   دکتر اعتضادی

 74. شیما گفته:

  سلام . یه گربه آوردم خونه که این گربه از نظر خوردن مشکلی نداره وای تقریبا یه روز در میان راس ساعت مشخص بالا میاره،. بعدش هم میره غذا میخوره

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بالا آوردن در گربه به علت گلوله مویی شایع است. معمولا این اتفاق ماهی یکبار در گربه هایی که از لیز کننده های گلوله مویی مانند مالت استفاده نمی کنند اتفاق می افتد. بیشتر از این طبیعی نیست و ممکن از به علت بیماری مزمن گوارشی باشد. توصیه می کنم او را پیش دامپزشک ببرید تا معاینه، تشخیص بیماری و درمان لازم صورت گیرد.

   دکتر اعتضادی

 75. ن گـ گفته:

  ن گ گفته:
  سلام.ببخشید من میخوام بعد از کرونا،بچه گربه بخرم.میخواستم بگم که چه نژادی رو پیشنهاد میکنید.خونه ی ما حیاط داره ولی توی حیاط نگهداریش می کنم وقتی بزرگ شد .من توی گل خونه وقتی کوچیکه نگهداری میکنم ازش و جای خواب،ظرف غذا،ظرف اب،خاک مخصوص گربه و ظرف دستشوییش،وسایل نظافت،باکس حملش،قلاده،وسایل بازی،اسکرچر و… براش میخرم وحمام میبرم،مسواک میزنم،بیرون میبرم و هر کارای دیگر براش انجام میدم و خلاصه ازش خیلی مراقبت میکنم اما مشکل اینه که.نمیدونم چه نژادی بخرم که با خلق و خوی من سازگاری داشته باشه و با من همکاری کنه و البته بسیار اروم باشه وجنب و جوش زیادی نداشته باشه و با من بیرون بیاد .خونه ی ما پر سر صدا نیست.خودم بیشتر دوست دارن گربم روسی باشه و موهاشم کوتاه باشه البته کم قیمت باشه مثلا زیر ۱ میلیون.ممنون میشم جوابم را بدید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا اگر قصد دارید بچه گربه را در داخل خانه نگهداری کنید لطفا بعدا او را داخل حیاط رها نکنید زیرا با شرایط مناسب خانه عادت و رشد می کند و زندگی در محیط بیرون از خانه را یاد نگرفته و برایش سخت خواهد بود.
   نژاد DSH (اهلی مو کوتاه) در شرایط بیرون از خانه می توانند از پس خودشان بر بیایند. نژاد روسی مناسب نگهداری داخل خانه است و رها کردن او پس از مدتی در بیرون از خانه کار مناسبی نمی باشد. نژاد DSH پر جنب و جوش و بازیگوش است. گربه پرشین (ایرانی) آرام و بی سر و صدا است ولی زندگی در محیط بیرون از خانه برای او چندان مناسب نیست.

   دکتر اعتضادی

 76. من گفته:

  با سلام
  سوال من اینه که چیکار کنم که گربه ام کسی رو گاز نگیره؟
  واینکه ما قبلا گربه ی بالغی را به خانه راه میدادیم از موقع ای که گربه ک.چکم پیدا کردم او خیلی اذیت میشود چون هم گربه کوچولو دوست دارد با او بازی کند ولی نمیخواهد همش دعوا میکند وابسته هرذو هستم به طوری که احساس دیوانگی میکنم وقتی جلوی یکدیگر ناز شان نمیکن که ناراحت نشوند با تشکر

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   این یک مسئله رفتاری است. بعضی اوقات که افراد بیش از حد به گربه ها نزدیک می شوند و یا می خواهند به زور او را نوازش کنند. گربه ها از خود عکس العمل خشن نشان می دهند.
   وقتی یک گربه دیگر به خانه وارد می شود باید ابتدا آنها را جدا نگه داشت و کم کم در زمان طولانی آنها را به هم آشنا کرد و عادت داد. در غیر این صورت دائما با هم دعوا خواهند کرد.

 77. من گفته:

  با سلام
  گربه من نزدیک به پنج ماهه اش است.از زمانی که چشم هاش بسته بود دم در مدرسه ام پیداش کردم. کل پنج ماهه اش رو خودم بزرگش کردم و گربه خیابانی نیست.اوایل فقط کمی گاز میگرفتوخیلی ادم رو لیس میزد ولی جدیدا شدید گاز میگیره به طوری که بعض اوقات ازگلوش صدای خرخر در میاره و و یهو میپره دست مردم و به ویزه منو رو گاز میگیره همه ی خانواده از دست اش خسته شدن و متاسفانه ما قبلا گربه ی بالغی را در خانه راه میدادیم والان گربه کوچیکه بسیار به او گیر میدهد به طوری که خانواده انقدر از دستش عصبانی بودندکه مرا مجبوذ کردند اورا ول کنم ولی وقتی کهداشتم اورا میبردم از ترس بالا اورد نمیدانم چه کنم لطفا راهنمایی کنید. ضمنا خئاهشا یک نمایندگی معتبر برای خرید باکس توالت و غذای تشویقی معرفی کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   اکثرا گربه های آزاد دستی نیستند و به نوازش و بغل کردن از خود عکس العمل منفی نشان می دهند. بهتر است که زیاد به آنها نزدیک نشد و فقط آب و غذا برایشان گذاشت و از بودن آنها در دور و بر خانه لذت برد. گربه ها که عادت به اتومبیل سواری ندارند اگر بدون باکس در ماشین حمل شوند و دید به بیرون داشته باشند استرس شدیدی می گیرند که در برخی مواقع با استفراغ همراه است.
   باکس توالت برندهای مختلفی دارد، برند ساویک و استفان پلاست از برند های معتبر توالت گربه مسقف می باشند. در مورد تشویقی هم برند های ایرانی و خارجی خوبی وجود دارند. به عنوان مثال در برنهای ایرانی هاپومیل و در برند های خارجی نوبی از برند های خوب تشویقی گربه هستند.

 78. IM SEENTACH گفته:

  سلام.ببخشید من میخوام بعد از جریان کرونا،بچه گربه بخرم.میخواستم ببینم چه نژادی رو پیشنهاد میکنید.خونه ی ما حیاط داره ولی توی حیاط نگهداری نمیکنم از گربه.من توی پاسیو موکت پهن میکنم و جای خواب،ظرف غذا،ظرف اب،خاک مخصوص گربه و ظرف دستشوییش،وسایل نظافت،باکس حملش،قلاده،وسایل بازی،اسکرچر و… براش میخرم و هیچگونه صرفه جویی نمیکنم.حمام میبرم،مسواک میزنم،بیرون میبرم و هر کاری که باید براش انجام بدم.کلی مقاله درباره ی تربیت،نحوه نظافت،رژیم غذایی،خلق و خو،انواع نژاد ها و… خوندم.خلاصه که توی پر قو بزرگش میکنم ولی مشکل اینجاست.نمیدونم چه نژادی بخرم که با خلق و خوی من سازگاری داشته باشه و با من همکاری کنه و البته پر جنب و جوش باشه،با من بیرون بیاد و… من میتونم هر روز،هر ساعت،هر دقیقه به نظافت و شونه زدن موهاش بپردازم.میزارم توی خونه ازادانه بگرده و اگه خواست شبها روی تخت کنار من بخوابه.خونه ی ما معمولا پر سر صداست.خودم بیشتر دوست دارم لم بدم و توی گوشی باشم،اما اگه پای گربه وسط باشه،من حتی حاظرم گوشیم رو از دست بدم.خلاصه که دوست دارم با من بازی کنه.خوبم ازش مراقبت میکنم و البته خیلی دوست دارم با من بیرون بیاد همراه با قلاده.خودم نڗاد پرشین رو واقعیت خیلی دوست دارم و بهتره مو بلند باشه.و البته کم قیمت باشه مثلا زیر ۱ونیم میلیون.ممنون میشم جواب بدین.با تشکر❤

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بسیار عالی.

   در مورد سوال شما درباره نژاد، خدمتتان عرض کنم از نظر شخصی، همه نژاد ها گربه مانند نژاد های انسان (شرقی، غربی، اروپایی، آفریقایی، …) نژادهای خوبی هستند.
   این یک نظر شخصی است که توصیه می کنم در اینترنت انواع نژاد های گربه و خلق و خوی آنها را جستجو بفرمایید و با توجه به علاقه شخصی خود انتخاب بفرمایید. از نظر جنب و جوش و آوردن شادی به خانه نژاد اهلی مو کوتاه (DSH) از اکثر گربه ها شاداب تر و پر جنب و جوش تر است. این همان نژادی است که بیشتر گربه های خیابان های ایران این نژاد هستند. گربه پرشین که اصل ایرانی هم دارد گربه بسیار خوب و زیبایی است ولی نسبت به نژادهای دیگر آرام تر است و جنب و جوش زیادی ندارد. البته نژادهای دیگر هم در ایران وجود دارند که قابل به سرپرستی گرفتن هستند.

   دکتر اعتضادی

  • ارزو گفته:

   سلام من گربه پرشين دارم، ارومه بي تحركه شانزده ساعت ميخوابه خودمم ارومم ، شما بايد گربه هاي دال فيس بخري كه اجتماعيترو فعالترن و عقيم كني چون عقيم نكني بخاطر نياز ب جفتگيري اذيت ميشن و از شما درخواست ميكنند و سيستمشون بهم ميريزه. مسواك هم براحتي نميزارن بزني بهتره اسپري دهانشويه دكتر كلادرزو بزني و برا نوع غذا بهتره در كنار غذاي خونگي غذاي خشك هم بدي چون سرشار از امگا٣ بيوتين تورين كلسيم فسفرن .

  • رستم گفته:

   سلام
   نژادگربه پرشن که به زبان اینگلیسی میشه Ragdoll مراقب زیاد لازیم دارد توجه زیاد لازیم دارد باید هفته یک یا دو بار دوش بدهی و مراقبت موهایش باشی که کک یا شیپش نزند
   خودم دچار این مسله شدم که متاسفانه الان اینجا شهر میلیورن استرالیا قرنتنه است چند مدد کوتاهی کردم نتونستم دوش بیدم و موهایش شونه بزنم الان کک زده
   موفق باشید انتخاب خوب است نگهداری از حیوانات

 79. راضیه گفته:

  سلام من یه بچه گربه کوچیک رو که تو ناوودون حیاط قائم شده بود پیدا کردم ظاهرا مادر نداشت واسش غذا می گذاشتم تو حیاط و همه چی خوب تا اینکه یه گربه بزرگتر یک روز توی باغچه بهش حمله کرد وقتی متوجه شدم یه مقدار از گوشش خون آمده بود کنترل ادرار و مدفوع نداشت و دو تا و دمش هیج حرکتی نمی کرد الان بعد یه مدت پاهاش حرکت می کنه ولی توان ایستادن روی پاهاش رو نداره دامپزشک ازش عکس گرفتن گفتن اسکلتش سالمه ولی احتمال عصبش از بین رفته و فقط ویتامین ب ۱ دادن الان بعد چندماه خودشو رو زمین می کشه و راه میره و بدنش زخم شده. به نظر شما راهی برای جراحی و درمان اش هست؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بسیار متاسفم و از شما بابت نگهداری این گربه تشکر می کنم.
   توصیه می کنم او را به یک دامپزشک متخصص جراحی دام های کوچک نشان دهید معمولا راههای متفاوتی برای به زندگی طبیعی برگرداندن این کیس ها وجود دارد.
   دکتر فتتاحیان متخصص جراحی دامهای کوچک (بیمارستان دامپزشکی دکتر فتاحیان) به صورت تخصصی روی اعمال جراحی های ارتوپدی دام های کوچک تمرکز دارند. توصیه می کنم او را پیش ایشان ببرید. امیدوارم که راهکار مناسبی پیش پای شما بگذارند تا وضعیت گربه شما بهتر شود.

   دکتر اعتضادی

 80. حسین گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یه گربه ماده ۲ ماهه دارم
  در اینکه بذارم یکبار حامله بشه یا از اول عقیمش کنم موندم
  لطفا راهنمایی کنید
  و اینکه تو چه سنی عقیمش کنم بهتره
  ممنون

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   مانند دیگر حیوانات حاملگی یک امر طبیعی است.
   اگر می خواهید بچه به دنیا بیاورد می توانید چند ماه بعد حاملگی و زایمان او را عقیم کنید.
   اگر بچه گربه نمی خواهید می توانید از ۶ ماهگی به بعد او راعقیم کنید.
   برای گربه های خانگی چون نیاز جفت یابی آنها کنترل شود معمولا آنها را عقیم می کنند.

   دکتر اعتضادی

 81. کارن گفته:

  سلام جناب دکتر
  در حیاط از یک گربه ماده آزاد شیطون و پرانرژی نگهداری میکردم. دو روز رفت و الان که برگشته خیلی آروم و گوشه گیر شده. غذا هم کم میخوره. چه کار کنم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   مواردی که اشاره کردید معمولا نشان از وجود یک مشکل دارد. بیماری هایی که سبب بی حالی و کم غذایی در گربه می باشند مختلف هستند. برای تشخیص و درمان بیماری معاینه گربه توسط دامپزشک لازم می باشد.

   دکتر اعتضادی

 82. فرزانه گفته:

  سلام و درود.
  من یه گربه ماده ۱ ساله دارم، از عفونت چشم و پوکی استخوان شدید نجات پیدا کرده و الان مشکلم اینه که رژیم غذاییش عوض شده بخاطر پوکی استخوان (از مرغ به غذای خشک)، بنظر میاد غذای خشک سیرش نمی کنه. و همش دنبال من میاد توی آشپزخونه و میو میو می کنه. نمی دونم باید بهش غذای سابق رو بدم یا توجه نکنم به این کارش.
  جدیدا هم صداش و می ندازه ته حلقش بلند بلند میو میو می کنه… نمی دونم چی می خواد. خیلی می خوابه روزا و گاهی اینقدر خودش و می لیسه که تنش خیس می شه.
  و… زمانی که من توی ۲ ماهگیش حامیش شدم، یه عروسک همراهش فرستادن. از شکم عروسک اکت شیر خوردن و اجرا می کرد. ساعت ها پرز شکم عروسک توی دهنش بود و می مکید. الانم که ۱ ساله شده، هنوز اون عادت و داره!
  مشکلی داره که این کار و می کنه؟ ممنونم…

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   غذاهای خشک مخصوص گربه غذاهای کاملی هستند و تمام مواد مورد نیاز را دارا می باشند و نیازی به غذاهای خانگی نیست مگر به صورت تشویقی و موارد خاص. البته غذای خانگی باید بدون پیاز، سیر نمک و ادویه باشد.

   با توجه به پیشینه گربه، توصیه می کنم از مکمل های تغذیه ای دارای ویتامین و مواد معدنی ضروری گربه برای او استفاده بفرمایید.

   در مورد لیسیدن گربه، این یک رفتار غریزی برای نظافت می باشد و مشکلی محسوب نمی گردد.

   در مورد بعدی، این یک مسئله رفتاری است، بهتر است مواقعی که این کار را می کند عروسک را از او بگیرید و به او توجه کنید و با او بازی کنید تا کم کم این عادت برطرف گردد.

   دکتر اعتضادی

 83. farzane گفته:

  سلام وقت بخیر
  من گربه ی ماده ی یک سال و دو ماه دارم ۲ روزه یاد گرفته بپره روی دیوار وقتی میپره روی دیوار کنجکاوی زیاد میکنه ولی متاسفانه پایین نمیاد انگار بلد نیست که بیاد پایین( دیگه همش میره اینور و اونور )بعد شروع میکنه به میو میو کردن و صدا کردن من که برم پیشش وقتی میرم پیشش میخوام بیارمش پایین تقلا میکنه باید با زور بیارمش چه کار کنم که بیاد؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   کنجکاوی و گشت زنی در گربه های آزاد طبیعی و غریزی است. فکر نمی کنم مشکلی وجود داشته باشد. اگر مایل به بیرون رفتن و گشت زنی او نیستید می توانید با حمایت (قلاده) او را برای کنجکاوی بیرون ببرید.

   دکتر اعتضادی

 84. الهام گفته:

  سلام گربه من وقتی آب میخوره زیر صورتش کاملا خیس میشه من نگرانم سرما بخوره باید چیکار کنم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   از ظرف آب کم عمق تری برای او استفاده نمایید و اگر موهای صورت او بلند است، کوتاه نمایید. اگر مشکل رفع نشد ممکن است مشکل در بلع یا زبان گربه باشد که نیاز است دامپزشک او را معاینه کند.

   دکتر اعتضادی

 85. مهسا گفته:

  سلام گربه من خیلی بد غذاست هر چیزی نمیخوره مثلا تشویقی میخرم براش خوراک بوقلمون و بستی و اینا نمیخوره چن بار مالت خریدم نخورد میشه راهنماییم کنید چه نوع مالتی برای گربه های بد غذا میشه گرفت یا جایگزین داره در ضمن یوبوست هم داره میشه راهنماییم کنید مممنونم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   برای گربه های بد غذا و سختگیر، لطفا غذا و تشویقی های از برند های معتبر و مخصوص گربه های بد غذا تهیه نمایید و امتحان کنید. سپس از غذا ها و مالتی که به خوردن آنها علاقه نشان می دهد برای او تهیه کنید.
   در جواب سوال دوم شما، یبوست دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. از دلایل تغذیه ای تا مشکلات گوارشی، می توانید از غذاهای کنسرو مخصوص گربه دارای فیبر بالا برای تغذیه او استفاده نمایید تا یبوست رفع گردد. اگر یبوست شدید و ادامه دار بود نیاز به معاینه و درمان دامپزشکی دارد.

   دکتر اعتضادی

  • ویدا گفته:

   برای دفع گلوله مویی اگه مالت نمیخوره گندم سبز کن و بزار خودش بخوره هم فیبر داره هم همون کارو انجام میده ، گربه منم خیلی بدغذاست ولی غذای تر و بستنی
   مخصوص گربه ها فقط با طعم گوشت خیلی دوست داره

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا گربه خود را جدا از گربه هایی که به او آسیب می زنند نگه داری کنید. گربه ها زمان لازم دارند تا بتوانند گربه دیگری را در نزدیک خود بپذیرند. معمولا آشنایی گربه ها را یا ورود گربه جدید را قدم به قدم و در طول زمان انجام می دهند.

   دکتر اعتضادی

 86. حمید گفته:

  سلام وقتتون بخیر ، من سه روز پیش صدای بچه گربه شنیدم از تو موتور خونه. رفتم دیدم دو تا بچه گربه مرده بودن و یکی دیگه کنار اونا داشت سرو صدا میکرد. اوردمش خونه دارم بهش شیر و ماست میدم . از اونجایی که فهمیدم گربه ها بچه هاشونو گلچین میکنن. الان متوجه شدم که گربه هنوز اینجاست و دو تا دیگه از بچه هاش پیششن. میخواستم بدونم اگه این و بزارم کنار اونیکی بچه هاش چه اتفاقی ممکنه بیفته . ممنون

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   این مسئله رفتاری است و احتیاج به بررسی دارد. بچه گربه را پیش مادر قرار دهید و رفتار های مادر و بچه را بررسی کنید. که آیا بچه گربه شیر می تواند بخورد یا خیر؟ و آیا مادر به او توجه دارد.

   دکتر اعتضادی

 87. ن سن گفته:

  گربم میره خونه همسایه
  همسایه امروز شاکی اومد گفت یا یه کاریش بکنم یا میگیره میبرتش بیرون ولش کنه.
  چیکار کنم
  خیلی استرس دارم.
  مامانم نمیذاره بیارمش تو خونه.
  تو رو خدا بگید چیکار میتونم بکنم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گربه های آزاد قابل کنترل نیستند. اگر شرایط نگهداری آن را ندارید می توانید او را بگیرید و به شخصی که تمایل دارد واگذار نمایید یا در محیط امن تری که تحت نظارت حامیان حیوانات است رهایش کنید.

   دکتر اعتضادی

     • ن سن گفته:

      واکسیناسیون شده انگل تراپی هم انجام داده.‌
      هر ۱۵ روز یکبار هم میشورمش.
      اما خونه ای که توش میخوابه و اسباب بازیاش داخل حیاته.
      گربه وحشی نیست
      شورت هیره.
      هیچ راهیی به جز داخل خونه بردن وجود نداره؟:(

 88. آنا گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یک گربه نر ۱ ساله دارم ، که قبل از این جریان کرونا از خونه بیرون میرفت و برمیگشت
  خونه ما هم در یک شهرک هست و پر از باغچه و معمولا تو باغچه بازی میکرد
  بعد از اوج گرفتن کرونا نمیذاشتیم بیرون بره ولی امروز در خونه رو تا باز کردن رفته بیرون
  وقتی برگشت چیکار باید کنم براش؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   تا کنون گزارشی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از حیوانات خانگی به انسان در دست نیست. با این حال امکان دارد که بدن حیوان آغشته به ویروس شود. لطفا به محض ورود گربه او را با آب و شامپو بشورید. توصیه می کنم در روزهای آینده به علت جلوگیری از احتمال بیماری او را تحت کنترل بیرون ببرید (با قلاده) و بعد هر بار گردش دست و پاهای او را شستشو دهید.
   همچنین می توانید از یک پنبه تمیز آغشته به الکل رقیق شده ( ۷۰%) برای نظافت پوشش او استفاده نمایید.

   دکتر اعتضادی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   کم تحرکی و مخفی شدن گربه، چندین علت می تواند داشته باشد. مهمترین آنها درد داشتن و عدم آرامش در محیط خانه به علت تغییر جدید. لطفا هر دو علت را بررسی بفرمایید.

 89. سارا گفته:

  سلام من یک گربه ۳ ساله ماده DLH دارم که در این سه سال نه حامله شده نه جفت گیری ازش دیدم اما تا جایی که میدونم عقیم نشده، ما تو مجتمع مسکونی دارای ۲۰۰۰ متر محوطه زندگی میکنیم که گربه زیاد هست و حامی ها عقیم کردن اما گفتن این جزوشون نبوده(گوششم علامتی نداره)، توی ۶ ماهگی خودش از پنجره وارد خونه ما میشد و گاها شبا میخوابید و دیگه کم کم که غذا بهش دادیم موندگار شد. اوایل بود بره و یکی دو شب نیاد اما چون دستش شکست و یک ماه باید مراقبش میبودم دیگه تایم اصلیش رو توی خونه هست و نیم ساعت میره بیرون و میاد. متاسفانه همسایه ها شاکی شدن چون خونه اونا هم رفته بود و یهو میومدن میدیدن وسط خونه لم داده وقصد سر به نیست کردنشو داشتن. مجبور شدم توی خونه نگهش دارم یا با خودم و خانواده ببرم بیرون که کاملا منو میشناسه و همقدم باهام میشه و با هم برمیگردیم اما خب خیلی نیازش به بیرون رفتن بیشتر از زمانیه که میتونم براش بذارم گاها روزی سه بار. الان رسوندمش به اینکه روزها کامل تو خونه باشه و ۶ ساعت شب آزادش میکنم اما به خاطر کرونا خانواده میگن یا خونه باشه یا بیرون و اصلا نمیتونم ضد عفونیش کنم یا بشورمش اونقدر دستی نیست و البته تا وارد خونه میشه تمام دستاشو لیس میزنه اما نمیدونم اینکار کافیه. سوال من عاجزانه اینه که راهی هست که بتونم کاملا خونگیش کنم؟؟ یعنی این بیرون رفتن روزی یکبارم از سرش بیوفته؟ چون واقعا نمیتونم با این شرایط نه نگهش دارم نه واگذار کنم خصوصا که تا ۶ ماه دیگه باید ازین خونه برم. اگر هیچ راهی نداره آیا میتونم دوباره به محیط حیاط عادتش بدم که دوباره نیاد تو راهرو ها یا خونه مردم(۲٫۵ ساله که داره میاد)

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   درود بر شما حامی گرامی،

   با اینکه تا کنون هیچ منبعی در مورد احتمال انتقال کرونا از حیوانات خانگی در دست نیست ولی بهتر است بعد از هر بار برگشتن گربه کاملا او را بشویید و کف دست و پاهای او را ضد عفونی نمایید تا اگر بدن او به ویروس کرونا آغشته شده بود از بین برود.. البته این کار بسیار زمان بر و خسته کننده است. توصیه می کنم او را با قلاده و تحت کنترل بیرون ببرید.

   خانگی کردن گربه های آزاد کار چندان آسانی نیست. البته عقیم کردن گربه در بسیاری موارد نیاز بیرون رفتن و گشت زنی گربه را کاهش می دهد.

   دکتر اعتضادی

  • مجتبی میراسماعیلی گفته:

   سلام شما خیلی راحت میتونید هم ببریدش حموم و به حموم بردن عادتش بدید هم اینکه کاملا خونگیش کنید. من یه گربه خیابونی که سنشم کم نبود وقتی برای اولین بار تو حیاط بهش غذا دادم همون روزه اول با یکمی صبر و حوصله و ارامش اروم اروم بردمش تو حموم اولش خیلی ترسید ولی بعدس دیگه کم کم فقط ناله میکرد دفعه اول دستام خیس میکردم میکشیدم رو کمرش دفعه دوم پاهاش گذاشتم تو اب گرم و بادست خیس رو کمرش دفعه سوم کامل شلنگ اب گرم گرفتم روش الان جوری شده که میبرمش میزارمش تو وان پراب و کف و خیلی قشنگ نیم ساعت بدنشو میشورم اونم صداش درنمیاد

 90. مهشید گفته:

  ممنون از مطالبتون
  من یه گربه ۱۰ ماهه دارم که خیلی فعال و پر تحرکه وتمام روز مشغول بازیه الان حدود دو هفته ست که گلدونهای خونه رو خراب می‌کنه از خاک در میاره یا برگهاشون رو میکنه و رها می‌کنه لباسهای شسته رو از روی بند به زمین میندازه و به نظرم می‌دونه که من ناراحت میشم چون وقتی میرم سمت گلدونها یا لباسها سریع قایم میشه و در ضمن گلدونهایی رو بیشتر خراب می‌کنه که من رسیدگی بیشتری به اونها میکنم در نتیجه فکر کردم محبت و توجه بیشتری به گربه ام بکنم تا شاید این رفتار رو کنار بگذارند اما فایده ای نداشت آیا راهی هست برای اصلاح چنین رفتارهایی؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بله همینطوره توجه بیشتری نیاز دارد و دوست دارد تمام توجه شما را نسبت به خودش جلب کند.
   راه حل حفظ گلدان ها این است که آنها را از دسترس گربه خود دور نگه دارید. گربه های خانگی معمولا گلدان ها را خراب می کنند. لطفا در یکی از گلدان ها علف گربه بکارید و آن را دسترس او قرار دهید.

   دکتر اعتضادی

 91. گربه دار گفته:

  سلام‌گربه نر ۹ ماهه من تقریبا میشه گفت آزاد از خونه میره بیرون اما متوجه شدم دو روزه شب میره تو خونه همسایه میخوابه.
  چیکار کنم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا بررسی بفرمایید که در خانه همسایه جای خواب یا آب و غذا برایش می گذارند. اگر آنجا احساس راحتی بیشتری داشته باشد تمایل دارد که وقت خود را آنجا بگذراند.

   دکتر اعتضادی

 92. M گفته:

  سلام گربه من تقریبا چند راز پیش یهو دیدم شکمش بزرگ شده اما نه اونقدر که خیلی حس بشه
  غذا خوردنش هم مثل قبله یعنی خوبه
  نمیدونم حامله هست یا نه
  چون یه بار بیرون رفته
  دوبار هم امروز استفراغ کرده
  ممکنه معدش به هم ریخته باشه؟
  از کجا بفهمم حامله است.
  راهی هست که خودم بتونم تشخیص بدم
  این روزها نمیخوام بیرون از خونه ببرمش
  باتشکر

 93. Elahe azizi گفته:

  سلام خسته نباشید من یه گربه ۱سال و دو ماهه دارم که به تازگی غذا خیلی کم میخوره الان دو ماهه موهاشو کوتاه کردم ولی یه قسمتایی از موهاش اصلا بلند نشده دلیلش چی میتونه باشه؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   با توجه به مسائلی که فرمودین. ممکن است ریزش مو بابت سو تغذیه باشد. توصیه می کنم دکتر دامپزشک او را برای احتمال انگل و بیماری های دهان و دندان معاینه کند. که علت کم اشتهایی مشخص شود و اگر لازم باشد درمان ضد انگل یا ضد قارچ انجام شود.

   دکتر اعتضادی

 94. مرضیه گفته:

  سلام خسته نباشید ی گربه تو حیاط ما هس ک ی جا واسه زندگی داره ولی الان دو س روزه بی حاله و همش خابه و غذا هم نمیخوره نمیدونم چشه یکم بهش آموکسی سیلین و ی شربت انتی باکتریال دادم ولی ب محض خوردن بالا آورد. گفتم شاید رفته بیرون چیزی خورده یا یوقت موادضدعفونی ک ب در و کف پوش میزنم رو لیس زده. از طرفی میترسم یوقت کرونا گرفته باشه. با دستکش پلاستیکی بهش دست زدم. خطرناکه؟ ترسیدم میشه راهنماییم کنین؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا از مصرف دارو بدون تجویز دامپزشک جدا خودداری فرمایید.
   تا کنون موردی از ابتلا سگ و گربه به Covid-19 ( کرونا) گزارش نشده است. ولی بهتر است از دستکش استفاده فرمایید و بعد از لمس حیوان دستتان را با صابون بشویید.
   برای تشخیص علت بی حالی و عدم اشتها احتیاج به معاینه دامپزشک می باشد برای گربه های بیرون احتمال بیماری های زیادی مطرح است.

   دکتر اعتضادی

 95. علیرضا گفته:

  سلام ببخشید میخواستم بدونم بعد از اینکه کارش رو توی خاک کرد آیا پشتش نجس یا کثیف میشه؟ و میخواستم بدونم که ما خودمون هم میتونیم برای گربه تشویقی و غذا درست کنیم یا غذا های آماده بهترن؟ ممنون میشم اگه جواب بدین

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   اگر مدفوع طبیعی باشد معمولا به پشت حیوان نمی چسبد و خاک های گربه هم آنتی باکتریال هستند که در تماس پشت گربه را تمیز می کنند.
   غذاهای خشک آماده غذاهای بهتری هستند چون غذای کامل هستند و تمام نیازهای تغذیه ای گربه اعم از ویتامین ها، مواد معدنی و مواد ضروری را دارا هستند. غذاهای خانگی هم به ندرت می توان به گربه خانگی داد ولی توجه داشته باشید که غذا بدون نمک ادویه پیاز و هرگونه افزودنی طبخ شود.

 96. حدیث گفته:

  سلام، ببخشید من یه گربه حدودا شش ماهه رو هفت ماه پیش پیدا کردم که دستش اسیب دیده بود بهکلینیک بردم و برای درمانش تلاش کردم دستش خوب شد. اما بعد از خوب شدن دستش برای اینکه از در خونه بره بیرون خیلی سر و صدارمیکرد و به خاطر اینکه خانوادم باهاش مخالف نباشن اجازه دادم بذه تو جیاط، اون زمان حتی بالای دیوار هم نمیرفت اما کم کم این کار رو هم انجام داد هر روز جدود چهار، پنج ساعت رو بیرون از خونه میگذرونه. و الان کنترلش سخت شده چون از دیوار میره پایین تو کوچه و خونه های کناری، و اگر اجازه بیرون رفتن ندم بهش، خیلی تو خونه اذیت میکنه. ممکنه راهنماییم کنید، چطوری میتونم بیرون رفتنو از سرش بندازم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گربه موجود کنجکاوی است و بیرون رفتن و گشت زدن را دوست دارد. اگر به این کار عادت کرده تحمل داخل خانه برای مدت طولانی برای او سخت خواهد بود و اذیت خواهد شد.
   با توجه به شرایطی که فرمودید، فکر می کنم نگهداری او در خانه بدون بیرون رفتن برای او آزار دهنده باشد.
   و با اینکه هیچ گزارشی مبنی بر انتقال بیماری کرونا از حیوانات خانگی گزارش نشده است ولی رفت و آمد گربه ای که به بیرون دسترسی آزاد دارد و بدون قلاده به گشت زنی می پردازد به داخل خانه توصیه نمی شود.
   ۲ راه را توصیه می کنم:
   ۱٫ اگر مقدور است غذا و آب او را در حیاط قرار دهید و برای او سرپناه مناسبی درست کنید و در حیاط سکونت داشته باشد.
   ۲٫ اگر می خواهید داخل خانه از او نگهداری کنید. برای او قلاده تهیه کنید و هر موقع که خواست بیرون برود به صورت کنترل شده او را بیرون ببرید.

   دکتر اعتضادی

 97. مریم گفته:

  سلام وقت بخیر ممنون از وقتی که میذارین سوالم اینه که من الان ۴ ساله گربه دارم ولی الان احساس میکنم به موهاش آلرژی دارم این ممکنه که بعد از ۴ سال آلرژی به وجود بیاد؟

   • maryam.bgr گفته:

    سلام وقت بخیر من امروز یک گربه پرشین ۴ ماهه خریدم الان متوجه شدم که بلد نیست بعد دستشویی خودشو کاملا تمیز کنه من الان باید چیکار کنم کل خونه رو کثیف کرده-_-
    ممنون میشم اگه راهه حلی هست راهنماییم کنین

     • maryam.bgr گفته:

      جای دسشویی و خاک مخصوص داره بلده جای دستشوییشو ولی خیلی دقت کردم اصلا بعد دسشویی بلافاصله خودشو تمیز نمیکنه
      اینم بگم که متاسفانه کمی اسهال داره ولی اسهال هم که نداشت بلافاصله تمیز نمیکرد

     • maryam.bgr گفته:

      غذا هم غذای گربه و مالت ریزش مو از وقتی اسهال شده بهش کته و ماست بدون نمک و روغن دادم

     • محمودرضا اعتضادی گفته:

      با سلام،

      مدفوع گربه معمولا در صورتی که نرمال باشد به پشت او نمی چسبد. لطفا اول برای درمان اسهال او اقدام نمایید.
      همچنین لطفا موهای پشت گربه را کوتاه کنید تا مدفوع به آن نچسبد و از خاک های آنتی باکتریال استفاده فرمایید.

      دکتر اعتضادی

  • آنیتا گفته:

   اره ممکنه …ولی ممکنه آلرژی ب اون نباشه گربتو بشور ممکنه بدنشو جایی زده باشه ک کثیف شده باشه من یبار اینطور شدم

 98. باران گفته:

  سلام خسته نباشيد ببخشيد يه سوال دارم،من يه گربه ي ماده يك ساله دارم،چند وقتيه با دستش مخصوصا تمام ظرف ابش رو خالي ميكنه و رو زمين اب ميخوره!دليل اين كارش رو اصلا نميدونم،ميشه راهنمايي كنيد كه چي كارش كنم؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   علت های مختلفی می تواند داشته باشد از مسائل رفتاری، غریزی تا هورمونی و استرس و غیره. لطفا یک ظرف آب با پایه ایستا تهیه فرمایید که در صورت چنین رفتارهایی باعث خیس شدن خانه شما نشود. لطفا گربه را دعوا نکنید این گونه رفتارها غیر عمدی است و برای ناراحت کردن شما انجام نمی دهد.
   تا جایی که امکان دارد ما خودمان را با رفتارهای گربه وفق می دهیم.

   دکتر اعتضادی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   اول اینکه عقیم سازی برای حیوانات بی سرپرست برای جلوگیری از ازدیاد نسل توصیه می شود.
   در حیوانات خانگی اگر قصد توله گرفتن ندارید بهتر است که عقیمش کنید.
   عقیم نکردن گربه هم اگر رفتارهای جنسی او برای خود گربه و شما آزار دهنده نباشد مشکلی ایجاد نمی کند.

   دکتر اعتضادی

    • مهسا گفته:

     سلام من گربم dsh هست نر ٩ ماهه عقيم شده ولي ميره جلوي در و بلند ميو ميو ميكنه و دمپايي پلاستيكي رو ميجوه و قورت ميده دامپزشكم بردم نفهميد چرا علت اين ٢ رفتارش چيه ويتامينم دادم خوب نشد و بزارم بره بيرون؟ احساس ميكنم زندانيش كردم

     • محمودرضا اعتضادی گفته:

      با سلام،

      برخی گربه ها حتی بعد عقیم شدن، مدام نیاز به بیرون رفتن دارند. در شرایط فعلی توصیه می کنم حتما با قلاده او را بیرون ببرید و بعد برگشت به خانه دست و پاهای او را بشورید.

 99. فرناز گفته:

  سلام و ممنون از پاسخگویی شما بزرگوار
  من حدود پنج ماه پیش گربه ای که به تشخیص دکترهفت تا ده روزه بود و رها شده بود رو ب سرپرستی گرفتم و همه چیز خوب و طبیعی و مرتب پیش میرفت. واکسن و قرص انگلش هم به موقع زدم. هردو شدیدا به هم وابسته بودیم و گربه حتی بدون من حیاط هم نمیرفت. و از بیرون شدیدا میترسید و نزدیک درب خروجی نمیشد اصلا. ولی هفته پیش دقیقا وقتی کاری پیش اومد و من حدود پنج دقیقه ای جلوی در بودم به میل خودش اومد بیرون و رفت زیر ماشینی که جلوی درب منزل پارک بود. من ب خیال اینکه دور نمیشه و برمیگرده چیزی نگفتم. بعد که خواستم بیام داخل هرچی صداش کردم و دنبالش گشتم دیگه خبری ازش نبود. تا الان چشمم دنبالشه و بدجوری حالم بده. همش میگم گم شد و الان جایی گرفتاره. ولی اون اصلا میترسید از پیش من دور شه. اینم بگم که دقیقا روی دیوار ساختمان روبرو ی گربه نشسته بود.

  • نیما گفته:

   احتمالا رفته از زیر ماشین داخل موتور که راه دار باید همون زمان به صاحب ماشین میگفتید در کاپوت باز میکرد نگاه میکردید چون یه موقع همون زیر ماشین میبردش محله ها دیگه در میاد یا داخل موتور ماشین صدمه میبینه.امیدوارم که فحل شده بوده و بعد جفت گیری برگرده

   • مریم گفته:

    سلام آقای دکتر.خسته نباشید.تقریبا دو ساله که به یکی از گربه های محلمون غذا میدم تو حیاط ما یا حیاط همسایه بغلیمون میخوابه.خیلی کم پیش میاد که برای گشت زنی بیرون بچرخه اگه بره زودی برمیگرده یه شب غروب برای گشت زنی رفت ولی تا حالا ده روزه برنگشته.نشانه های فحلیت رو همون روز توش دیدم.صداش عوض شده بود میخواست توجه نر ها رو انگار جلب کنه.ولی شکمش اصلا بزرگ نبود بعید میدونم حامله بوده باشه؟ سوالم اینه که محل زندگیش رو چرا ترک کرده ممکنه اتفاقی براش افتاده باشه؟ متاسفانه در هفتمین روزی که دنبالش میگشتم یه جسد پیدا کردم که از قسمت پایین تنه در حال فروپاش و کرم خوردگی بود.اینکه تشخیص بدم گربه ی منه سخته برام بینی و دهنش از بین رفته بود ولی مثل اون سفید بود .سرش و رنگ سرش و دمش شبیهش بود و مثل اون سه تا خال پشت گردنش داشت ول رنگ پشم های خال فرق میکرد سوالم اینه اگه جسد دچار فروپاشی و کرم خوردگی باشی رنگ پشم گربه تغییر میکنه؟ یا اگه گربه حامله بوده باشه دروان حاملگی تغییر مکان میده؟یا اگه جای دیگه ای زاییده برای تهیه غذا نباید دوباره منزل ما برگرده.ما خیلی نگران و داغون شدیم.شاید سوالایی که پرسیدم مسخره بوده باشه.ولی لطفا جواب بدین چون شدیدا نیاز به کمک دارم

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     نگرانی به خودتان راه ندهید. اگر گربه جفت گیری کرده باشد، احتمالا برای دوران بارداری و زایمان معمولا محل امنتر و مخفی را برای زندگی و به دنیا آوردن بچه ها انتخاب خواهد کرد. به احتمال زیاد مکان زندگی خود را عوض کرده است. این رفتار برای گربه های آزاد معمول است. در مورد سوال دوم، خیر، رنگ پوشش تغییر نمی کند و فکر نمی کنم گربه شما باشد.

     دکتر اعتضادی

 100. زهرا گفته:

  برای گربه ی بد غذا چیکار باید انجام داد ؟ گربه ای که همیشه کنسرو ماهی خورده و دچار کمبود ویتامین هست برای تغییر غذا به غذای سالم و تازه ی خونگی که شامل پروتیین و بیشتر ویتامین ها هست چه کار می شه انجام داد ؟ گربه هام اصلا سبزیجات نمی خورند و الان طوری شده که لب به غذای دیگه ای نمی زنند و در عرض ۲ ماه یک کیلو و نیم وزن کم کردند
  ممنون می شم راهنماییم کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گربه حیوانی است که انتخابی غذا می خورد و در غذا خوردن سختگیر است. معمولا ترجیح او غذای قبلی می باشد. برای عوض کردن غذا باید به صورت تدریجی غذای جدید را به میزان کم به غذای قبل اضافه کرد تا کم کم جایگزین شود. اگر نگران کمبود مواد غذایی او هستید یا استفاده از غذای خشک کامل را توصیه می کنم یا استفاده از مکمل های تغذیه ای که شامل ویتامین ها و مواد معدنی ضروری گربه ها می باشد.
   اگر از غذای خانگی استفاده می فرمایید باید بدون نمک، پیاز و ادویه طبخ شود و از دادن باقیمانده غذاهای خودتان به او جلوگیری به عمل آورید.

   دکتر اعتضادی

 101. زهرا گفته:

  سلام.وقت بخیر.تقریبا اردیبهش ماه بود که یه بچه گربه تو حیاط دیدم.مراقب شدم اما دیدم مادرش اصلا نمیاد.چون خیلی کوچیک و بی دفاع بود براش غذا میذاشتم.از اون موقع تا الان تو حیاط زندگی میکنه.یکی دو روزه چشماش ترشح داره.امروز صبح هم بی حال بود و ناله میکرد.چه کاری براش انجام بدم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   امکان بیماری های زیادی وجود دارد مانند عفونت چشم و یا حساسیت. در خانه، بدون معاینه دامپزشک و تشخیص علت اصلی بیماری، نمی توان درمانی انجام داد. لطفا به دامپزشک مراجعه فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 102. سوشیانس نعمتی گفته:

  دکتر عزیزم سلام من یه گربه یکساله دارم متاسفانه نهان بیضه است و قراره عقیمش کنم خیلی میترسم چون دکتری که قراره عملش کنه دستگاه سونو نداره که دقیقا جای که بیضه قرار گرفته رو مشخص کنه و من به همین علت خیلی استرس دارم و میترسم که گربه ام خیلی اذیت بشه میشه لطفا منو راهنمایی کنید که به نظرتون با این شرایط عقیمش کنم یا نه

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   برای تشخیص محل دقیق گیر کردن بیضه داخل شکم سونوگرافی لازم است. توصیه می شود سونوگرافی در مرکز دیگری انجام شود و جواب آن به دکتر دامپزشک جراح ارجاع داده شود.

   دکتر اعتضادی

  • بهار گفته:

   سلام
   گربه من نهان بیضه بود و۱۱ماهه. بردمش بیمارستان دامپزشکی پایتخت در بلوار دادمان شهرک غرب ،جای اون رو با سونوگرافی مشخص کردن.بردم مطلب دکتر خودش و عمل به راحتی انجام شد
   مراقبتهای بعد از عمل خیلی مهم هست

  • سمانه گفته:

   سلام، من یه پرشین نر دو ماهه و نیمه دارم و همیشه غذای خونگی به گربم میدم اما برای تنوع میخام کنسرو هم اضافه کنم به برنامه غذاییش، میخواستم بدونم که آیا این کنسروا رو هم باید جوشوند یا فقط گرم کردن کافیه؟ بعد اینکه گربم سر جاش نمیخوابه حتی کت نیپ هم زدم فایده نداره، باید چکار کنم؟ممنون

   • محمودرضا اعتضادی گفته:

    با سلام،

    معمولا این کنسروها احتیاج به جوشاندن ندارند. فقط در نظر داشته باشید اگر کنسرو بادکرده بود از مصرف آن برای گربه خود خودداری نمایید. برخی گربه ها به کت نیپ واکنش نشان نمی دهند می توانید از عصاره گیاهان جاذب دیگر مانند سنبل الطیب برای ترغیب او برای جای خوابش استفاده کنید. یا جای خوای او را به محلی که می خوابد جابه جا کنید.

    دکتر اعتضادی

 103. اترین گفته:

  سلام من سوپر فلت ۱۱ماهه دارم ،چند وقت پیش از تراس افتاد پاش شکست چند روز در بیمارستان بود،ریه هاش مشکل پیدا کرده بودن اصلا غذا نمیخورد،من همش با دست تو دهنش غذا میزاشتم الان کاملا خوب شده ،اما بعد از اون اتفاق اصلا خودش غذا نمیخوره همش من باید غذا رو بزارم تو دهنش چیکار کنم دوباره خودش از ظرف غذاش ،غذاشو بخوره

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا به تدریج با دست غذا دادن را کمتر کنید و از غذاهایی که دوست دارد در ظرف غذا برایش بگذارید و ظرف آب و غذا را در نزدیکی او بگذارید. با این کار کم کم ترغیب می شود مجددا از ظرف غذای خودش استفاده کند.

   دکتر اعتضادی

 104. بیتا گفته:

  نه اصلا مشکلی نداره گربه من میاد رو بالشم یا روی شکمم میخوابه با اینکه جا خواب داره و کاش سعی کنید به غذای خودش عادت بدید چون باعث خرابی دندوناش و بوی بد دهانش میشود استخوان هم برای بچه گربه خوب نیس و آسیب میرسونه اگر هم نخورد غذای خودشو شما بهش گوشت ندید اگه خیلی گشنه باشه میخوره♡(:

 105. حنا گفته:

  سلام خسته نباشید
  من ب تازگی سرپرستی یه گربه ی ۳ ماهه رو ب عهده گرفتم
  موقعی ک برای اولین بار دامپزشکی بردمش تمام واکسناشو زده حتی چون یک مقدار مشکوک ب قارچ بود واکسن اون رو هم زده
  خاکی ک برای استفاده میکنم یه مدل ایرانیه
  و نگرانی الان من اینه ک شبا رو تخت و رو بالش من و کنار من میخوابه و من تقریبا یه هفته درمیون حمومش میکنم
  میخواستم ببینم اینکه توو خاکس میره و شبا پیش من میخوابه مشکلی برای من ب وجود نمیاره و الودگی ای نداره؟؟؟؟؟؟؟
  غذای مخصوصش رو خیلی کم میخوره و شیر و مرغ پخته رو بیشتر میخوره. خیلی سعی کردم ک عادتش بدم فقط غذای مخصوصشو بخوره اما نشد. استخون ریز مرغ هم کمی میذارم براش. و شنیدم ک این موضوعات و این طرز غذا خوردن هم ب مرور باعث خراب شدن دندوناش میشه و مجبوریم دندوناشو بکشیم:((((( صحت داره؟؟؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گربه بسیار حیوان نظیفی است، ولی بعد هر بار استفاده از خاک مقداری خاک به دست و پای او می چسبد. اکثر خاک های گربه خاصیت آنتی باکتریال دارند و اگر گربه سالم باشد معمولا خطری متوجه شما نیست. به هر حال، اگر این مسئله برای شما مهم است از آمدن او روی تخت خواب جلوگیری کنید.
   اگر گربه غذای خانگی بخورد معمولا به غذای خشک رغبت نشان نمی دهد. استفاده از غذای خشک به علت اینکه غذای کاملی بوده و تمام مواد مورد نیاز رشد بچه گربه را داراست توصیه می شود. اگر با مواد غذایی، کلسیم مورد نیاز به او برسد دندان های مقاوم و سالمی خواهد داشت. البته خراب و لق شدن دندان ها در گربه ارتباط مستقیمی با بهداشت دهان و دندان گربه دارد.

   دکتر اعتضادی

  • مریم گفته:

   زیاد حمام کردن گربه خیلی مضره، باعث خشک شدن پوستش و مشکلات دیگه میشه. گربه ها خودشون خیلی به تمیزی وسواس دارن. شما نهایتا یک ماه کمو نیم یکبار باید ببریدش حمام. که اون هم باز واجب نیس. ولی یک هفته درمیون خیلی بده

   • جمشیدی گفته:

    سلام وقتتون به خیر ممنون از راهنماییها ووقتی که میذارید. من یک گربه ی دوساله دارم که خیلی مراقب بهداشت وغذاشیم . جوجه کنسرو وغذای خشک میخوره واصلا بیرون نمیره. هربار واسه قرص ضد انگل دامپزشکی میبرمش خیلی استرس میگیره وتایه مدت موریری داره خودم هم نمیتونم بهش قرص بدم میندازه بیرون. خواستم بپرسم دادن قرص ضد انگل با توجه به رعایت موارد غذایی وبهداشتی الزامی هست؟

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     وقت شما هم بخیر،

     معمولا بدون توجه به شرایط نگهداری برای پیشگیری و درمان انگل ها هر ۳ ماه ضد انگل برای گربه تجویز می شود، برخی انگل های گربه خطرناک هستند و به این علت به صورت مداوم ضد انگل تجویز می شود.
     البته اگر شرایط نگهداری و تغذیه کاملا بهداشتی است و به بیرون دسترسی ندارد می توانید مدت زمان آن را چند ماه طولانی تر کنید.

     دکتر اعتضادی

  • Masiham گفته:

   گربه خونگی ۶ ماه یکبار باید حموم ببریش چون هم پوستش خشک میشه هم گوشاش عفونت میکنه هم مریض میشه

 106. محمد حسین گفته:

  سلام من خارج از کشور زندگی میکنم و روزانه نزدیک به ۷۰گربه غذا میدم و هر کدام بیمار باشن اگر خودم بتونم مداوا میکنم و گرنه به دامپزشکی برده و درمان میکنم و ۴گربه هم در آپارتمانم نکهداری میکنم و گهگاهی با گربه هایی که برای مداوا و مراقبت به خانه میاورم تعداد به ۱۰گربه هم میرسد،به همه عزیزانتوصیه میکنم هر کسی می تواند در هر زمینه یی به حیوانات اعم از سگ ها و گربه ها کمک کنند تا باعث خیر و برکت در زندگی تان گردند،از زمانی که شروع به حمایت از این حیوانات کرده ام به وضوح خیر و برکتهایی باور نکردنی در زندگیمان مشاهده و تجربه کرده ام،زبان حیوانات باشید و از انها حمایت کنید،اینها هم مانند ما احساس دارند و درد و رنج و آسایش و محبت را درک میکنند.نزدیک به ۱۱ساله که روزانه به حیوانات غذا میدم ولی بطور باور نکردنی رزق و روزی انها بدست میاید،سوپری دارم و در بدترین شرایط که همه از بیکاری و کم کاری و افت شدید معامله گلایه و ناله میکردند،مغازه ما در بهترین شرایط فروش بوده با اینکه شرکتهایی که جنس میاورند بارها اعتراف کرده که تنها سوپری هستی هستید که کارتان افت نداشته!!! بله دوستان من شخصا همه اینها را نظر لطف الهی و دعای گربه های گرسنه میدانم که مطمئنم حیوانات نیز در حق ما دعا میکنند،پس مراقب باشید و حیوانات و طبیعت را یاری کنید تا کائنات نیز ما را یاری کند،سپاس.

 107. ببری و گوش سیاه گفته:

  سلام. حدود تیر ماه یه گربه تو خونه ما ۴ تا بچه به دنیا آورد که دو تاشون موندن. تو حیاط بودند و خوب به ما عادت کرده بودند. آب و غذاشون به راهه. فقط یه مدت یه گربه ماده هی میومد چنگ میزد و غذاشون رو می‌برد که کم کم به اونم تا حدی عادت کردند. البته یکیشون بازم می‌ترسید. یه مدتی به خاطر سرما میومد تو اتاقی که برا اینا رو تراس ساختیم می‌خوابید. برای همین برای اونم یکی ساختیم از فرداش دیگه یکی از گربه ها نیست. الآن دو روزه. هرچی صدا میزنم، جاهای مختلف رو میبینم، غذا میزارم، نیست. اینا به حدی تیز بودند که تا در رو باز میکردم از خونه همسایه میدویدن پیش من. خیلی نگرانم. چه کنم؟ اون یکی هم غذاش رو میخوره ولی سر و صداش زیاد شده. یعنی داره صداش میزنه؟ اول گفتم شاید به خاطر اون بزرگه هست نمیاد ولی اونم جالبه دیگه نیست.

 108. ftm sdt گفته:

  سلام من یک گربه ۴ ماهه دارم
  امروز دیدم به خودش پی پی میکنه پی پی های کوچیک تیکه تیکه
  به ظرف خاکش خیلی عادت داشت
  البته من فصل امتحانام بود یکم بی توجه شده بودم نسبت بهش
  بعد چند روزی بود میدیدم وقتی میره تو ظرف خاکش پی پی کنه جیغ میزد و پی پی نمیکرد بعد ک با پنبه مرطوب ماساژ میدادم دستشویی میکرد
  چند روزیم هست که خیلی بد غذا و بی اشتها شده
  شیر هم کلا از ۲ و نیم ماهگی نمیخوره
  جدیدا هم رفته برا واکسن و معاینه شده مشکلی نداشته
  یکم راهنماییم کنید ممنون میشه

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   احتمالا گربه شما دچار یبوست و یا فیشر مقعد شده و به علت درد، از غذا خوردن امتنا می ورزد. توصیه من مراجعه به دامپزشک برای معاینه، تشخیص دقیق بیماری و درمان لازم می باشد.

   دکتر اعتضادی

   • سعید گفته:

    سلام
    من یک گربه نر ۶ ماهه دارم
    اوایل وقتی مدفوع میکرد مشکلی نداشت
    جدید همیشه پشتش کثیفه
    از یکی پرسیدم گفت موهای پشتشو کوتاه کن که بعد ازون خیلی بهتر شد ولی مجدد با این که موهاش کوتاهه ولی بازم مدفوع بهش میچسبه
    غذاش و خاکش هم هیچ فرقی با قبل نکرده
    لطفا راهنمایی کنید

    • Sholeh گفته:

     سلام دکتراعتمادی عزیزمن گربه نژادایرانی ک ۶سال سن داره درکل بسیاربدغذا تشریف دارن ب هبچ عنوان غذای خشک میل نمیکنه خیلی سعی کردم ب هرترفندی ک شمافکرشوبکنین ازمقدارکم کنارغدای خودش نمیدونم گرسنه نگه داشتن حتی غذای خشک رو ب صورت پودرمخلوط با آب مرغ یااین که باماست خلاصه ابن ک این آفا لب نمبزنه ب هبچ نوع برندی ازغذای خشک چون ک برای ویتامین های لازم احتیاج داشت ب غذای خشک کنسروی گرفتم بازم رغبتی نشون نداد فقط مرغ میخوره بدونه سبزیجات حتی ی نصفه هویج بریزم داخل مرغش نمیحوره خبلی بدغذاس الان کمبود وینامین داره کم خونی داره وبنامین حتماباید ب صورت تزریقی باشه خوراکی حساسیت داره خارش میگیره ممنون میشم منو راهنمایی بفرمایبن ب چه طریقی اقدام کنم برای دادن غذای خشک ب پسردوست داشتنی وبدغذای خودم ممنون وسپاس

     • محمودرضا اعتضادی گفته:

      با سلام،

      با توجه به اینکه گربه شما ۶ ساله است عادت دادنش به غذای خشک سخت است. بعضی غذاها، برای گربه های بد غذا و سخت گیر فرموله و تولید شده اند که توصیه می کنم از این غذا ها استفاده بفرمایید و کم کم در طی دو هفته به غذایی که دوست دارد اضافه بفرمایید به این صورت که ۹۰ درصد از غذایی که دوست دارد بعلاوه ۱۰ درصد غذای خشک گربه سختگیر. به این صورت احتمالا کم کم به خوردن آن رغبت پیدا می کند. اگر به هیچ وجه غذای خشک را نخورد احتمال کمبود ویتامین و مواد معدنی ضروری در او زیاد می شود. همچنین اگر قرص های ویتامین و مواد معدنی برای او مناسب نیست از خمیر مولتی ویتامین و مینرال برای او استفاده فرمایید. همچنین تشویقی های گربه که حاوی ویتامین و مواد معدنی هست هم اگر دوست داشته باشد می تواند نیازهای بدن او را تامین نماید.

      دکتر اعتضادی

 109. حسین گفته:

  سلام، من چند روزه یه گربه پرشین سوپر فلت چشم کاراملی رو به سرپرستی گرفتم که نه ماهه است ، اما قبلا یه گربه داشتم ظرف سه روز میومد تو بغلم میخابید و راحت برسش میکشیدم اما این. رو باید با زور برس کشید و میره جدا میخابه ، نمیدونم چرا، اون قبلی نژاد میکس هیمالین و پرشین بود

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   معمولا گربه ها مدتی طول می کشد که به محیط و صاحب جدیدشان عادت کنند. البته بسیاری از گربه ها دستی نیستند و زود با انسان رابطه برقرار نمی کنند. توجه داشته باشید به روز به گربه نزدیک نشوید و او را بغل نکنید که نتیجه معکوس خواهد داد. فاصله خود را با او حفظ نمایید و به او زمان دهید، توجه زیاد نشان ندهید و اجازه دهید او خودش تصمیم بگیرد که به شما نزدیک شود.

   دکتر اعتضادی

 110. کیانا گفته:

  سلام ممنون از وقتی که برای پاسخگویی میذارید. من یک گربه نر ۱ ساله دارم که هنوز علائم بلوغ رو نشون نداده. میخواستم یک گربه ماده عقیم شده هم به سرپرستی قبول کنم. میخوام بدونم مشکلی ایجاد نمیشه؟ گربه ماده بعد از عقیم شدن تمایل به جفتگیری داره اصلا یا ما هم باید گربه نر رو عقیم کنیم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   سلام،

   معمولا گربه ماده عقیم اجازه جفت گیری نمی دهد ولی اگر جفت گیری هم انجام شود مشکلی به وجود نمی آید. فقط اگر رفتارهای جنسی گربه نر و سر و صدای آن برای شما آزار دهنده بود می توانید گربه تر را هم عقیم کنید.

   دکتر اعتضادی

 111. سحر گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من به تازگی میخام یه گربه ۵-۶ ماهه بیارم و بخاطر یکم وسواسی که مامانم داره قراره فقط تو اتاقم نگه دارم، سوالی که دارم اینکه همون اول که آوردمش چجوری عادت بدم تو ظرف خاک دستشویی کنه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   وقت شما هم بخیر،

   گربه ها به صورت غریزی در خاک توالت می کنند و فقط احتیاج به آموزش ابتدایی دارند. از ظرف خاک با ارتفاع مناسب استفاده فرمایید که دسترسی آن برای گربه آسان باشد. ظرف خاک را حدود ۷ سانتیمتر پر خاک کنید و روی زمین و دور از ظرف آب و غذا قرار دهید و اوایل می توانید برای عادت کردن گربه، بعد از صرف غذا او را در خاک قرار دهید.

 112. سارا گفته:

  باسلام من یه گربه پرشین حدود ده ماه دارم اوایل برای استفاده از ظرف خاکش مشکلی نداشت و خیلی تمیز بود اما چند وقتی هست که وقتی میخواد از ظرف استفاده کنه خاک رو با حالت وسواس گونه ای با هر دو دست به این طرف و اون طرف ظرف میزنه و مقداری خاک هم میشه بیرون میریزه نمیدونم باید چکار کنم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بعضی مواقع اگر خاک به موقع نظافت نشود و یا گربه دیگری از ظرف استفاده کند این مشکل رخ می دهد. توصیه می کنم کل خاک را دور بریزید و ظرف را کاملا شسته و از خاکی که به آن عادت دارد استفاده نمایید و همچنین برای نظافت سریعتر و کاملتر می توانید از خاکهای گلوله شونده (کلامپینگ) استفاده فرمایید که ادرار و مدفوع به جاهای دیگر خاک سرایت نکند و خاک همیشه تمیز بماند.
   همیشه ظرف خاک را تا ۷ سانتیمتر پر نگه دارید و اگر هنوز مسئله ادامه داشت از ظرف خاک لبه دار یا مسقف استفاده فرمایید. البته معمولا مواردی که خدمتتان عرض کردم نتیجه می دهد.

   دکتر اعتضادی

   • Bity گفته:

    سلام من امروز سه تا بچه گربه پیدا کردم بیرون تقریبا دوهفتشون میشه راه میرن ولی چشماشون باز نشده کامل شستمشون چجوری ازشون نگهداری کنم؟
    یکی شون بزرگتره دستموچنگ انداخت اندازه دوتا سوزن خون اومد
    خیلی پرخاشگره چجوری رامش کنم؟
    و اینکه چجوری ب خودم عادتشون بدم از الان؟؟

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     ابتدا برای آنها جای مناسبی تدارک ببینید که به اندازه کافی گرم باشد. البته در این سن شستشوی بچه گربه توصیه نمی شود. لطفا برای شستشو از گردن به پایین بدن آنها را با آب ولرم بشورید سپس کاملا خشک کنید. برای تغذیه آنها از شیر خشک مخصوص گربه استفاده نمایید و بوسیله شیشه شیر مناسب آنها را تغذیه کنید. برای جلوگیری از آسیب دیدن، زیاد به گربه ها نزدیک نشوید اجازه دهید تا آنان پیش شما احساس راحتی و آرامش کنند و کم کم به شما نزدیک می شوند. برای اطلاع از چگونگی نگهداری بچه گربه، لطفا بلاگ های مربوط سایت سیناوت را مطالعه بفرمایید.

     دکتر اعتضادی

 113. مهرنیا گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یه گربه ۴ ماهه دارم خیلی شیطونه
  شبا که میخوابم میره سراغ گل هام و همرو با دندون نصف میکنه منم برای اینکه بفهمه کارش اشتباه ۱ ساعت میذارمش تو باکس ولی نتیجه ای نداشت ممنون میشم با اطلاعاتتون کمک کنید

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   وفت شما هم بخیر،

   گربه ها معمولا به صورت غریزی بعد غذا برای اینکه مزه دهنشان عوض شود عادت به جویدن گیاهان دارند. معمولا تنبیه نتیجه ای نخواهد داشت. توصیه ما این است که اولا برای گربه تان علف گربه تهیه نمایید و اینکه گیاهان داخل خانه را از دسترس او دور نگه دارید. مطلبی در این رابطه به نام علف گربه در بلاگ سیناوت منتشر شده است که از شما دعوت می کنم آن را مطالعه بفرمایید.

   https://sinavet.com/what-is-cat-grass/

 114. مهساباربد گفته:

  سلام من از چند گربه ی خیابانی نگهداری میکنم معمولا غذا رو در خانه میخورند و گاهی هم برای خواب به داخله خانه میان امروز گربه ی نری که حدودا یکسالشه و از بچگی بزرگش کردم با سرو صدای شدید اومد داخل خونه و رفت گوشه ای که گاهی برای خواب انتخاب میکرد شروع کرد به ادرار کردن بصورت پاشیدن ادرار .ضمن اینکه هیچ گربه ی جدیدی نیومده اتفاق حدیدی هم نیافتاده غیر ازینکه فحل شده همه چیز عادیه جز اینکار .لطفا راهکاری بدید برای جلوگیری از تکرار این رفتار و همینطور دلیل این رفتار رو بفرمایید ممنون میشم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   در مورد گربه نر پاشیدن ادرار برای علامت گذاری و پیش از جفت گیری صورت می گیرد. احتمالا مکان مورد نظر شسته شده و گربه دوباره آن محل را علامت گذاری می کند. جلوی رفتار پیش از جفت گیری گربه نر را می توان با عقیم سازی از بین برد.

   دکتر اعتضادی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گربه معمولا به فضاهای بسته و امن تمایل دارد. اگر توالت بسته و مسقف است و جای خواب او روباز است این احتمال بیشتر هم می شود. برای رفع این مسئله می توان از لانه گربه بسته استفاده کرد و سقف توالت گربه را برداشت و همچنین از گیاه جاذب گربه، کت نیپ (سنبل الطیب) برای تمایل بیشتر برای استفاده از جای خوابش استفاده کرد.

 115. آنا گفته:

  سلام و روز شما خوش
  ببخشید من یه گربه ی پنج ماهه دارم و حدود دو ماه هست که پیش ما هست
  و احساس میکنم که هنوز ما با راحت نیست،البته عاشق مامانم هست!
  شاید من خیلی عجول هستم که زود باهامون دوست بشه
  و اینکه میخواستم بدونم برای بیرون بردنش محدودیتی هست؟
  با قلاده ی کمری میتونم بیرون ببرمش؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   وقت شما بخیر،

   یکی از مسائلی که در ارتباط با گربه وجود دارد این است که برای اینکه حیوان احساس راحتی داشته باشد و با محیط جدید اخت شود به آن برای نوازش، بغل کردن و غذا رسانی نزدیک نشد و اجازه داد که گربه به مرور زمان خودش تصمیم بگیرد که به شما نزدیک شود. معمولا دوستانی که برای بار اول از گربه نگهداری می کنند این موضوع را رعایت نکرده و باعث می شود که گربه از آنان فراری باشد. لطفا این مسئله را رعایت فرمایید و بزودی با شما دوست خواهد شد.
   برای بیرون بردن حتما از قلاده استفاده نمایید. قلاده های کتفی و تنی برای اینکه به گردن حیوان فشار وارد نمی کنند مناسب تر هستند.

    • سحر گفته:

     سلام
     من یک گربه پرشین چین چیلا دارم که خیلی شیطونه
     از ۲.۵ماهگی پیش خودم بوده و الان تقریبا چهار ماهشه
     بعضی وقتا کارای خطرناک‌میکنه ک‌نمیدونم چه جوری باید جلوش و بگیرم مثلا میپره روی گاز روشن یا میپره توی سینک یا روی میز اوپن
     گاز چسبناکم زدم ولی بازم میپره
     راهی هست ک بتونم کنترلش کنم ؟

     • محمودرضا اعتضادی گفته:

      با سلام،

      بله، می توانید از اسپری های دور کننده حیوانات خانگی (استاپر) استفاده فرمایید. این محلول ها بوی نامطبوعی برای گربه ها ایجاد می کنند و آنها تمایلی به رفتن به آن محل ندارند.

      دکتر اعتضادی

 116. علیرضا گفته:

  یه گربه ۸ ماهه دارم که به دلایلی دیگه نمیتونم نگهش دارم نژادش dsh نگرانم چی کار کنم میشه جایی معرفی کنید ساکن تهرانم کسی هم خواست بگه ۲،۳ روز وقت دارم یا یه جایی رو معرفی کنید که خیالم راحت شه دکتر ۰۹۳۷۷۶۱۵۳۳۰

 117. شادی گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  من یک گربه ۶ ماهه دارم که مادرش به اتفاق دو تا بچه دیگر وقتی حدودا ۲۰ روزه بودن اوردنش توی حیاط ما، بعد از سه روز متوجه شدم که چشم یکی از بچه گربه ها عفونت داره بردمش دکتر ولی مادر دوتای دیگه را از حیاط برد. اون دوبچه برنگشتن و فقط گربه ای که چشمش مشکل داشت و مادر الان توی حیاط هستن.
  گربه بعد از چند ماه مجدد بی حال بود و روی سرش قارچ زده بود که مجدد بردم دکتر و امپول زد و ی سری قرص ضد انگل خورد. الان سوال من اینه که چقدر میتونه وجود این گربه و مادرش خطرناک باشه جهت انتقال بیماری و… و بایدها و نبایدهای نگهداری از گربه ای که داخل حیاط نگهداری میشه چی هست. غذاشون هم غذای خشک و جگر یا مرغ پخته شده به همراه ماکارونی هست.

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گربه هایی که واکسیناسیون شده اند و ضد انگل خورده اند احتمال انتقال بیماری های خطرناک به انسان مثل هاری و توکسوپلاسموز خیلی کم می شود ولی چون گربه های بیرون از خانه دائما در معرض آلودگی های مختلف هستند این احتمال همیشه وجود دارد. بهتر است بعد از هر بار نوازش گربه ها یا غذا دهی به آنان دستان خود را به خوبی با آب و صابون بشویید. در ضمن احتمال انتقال قارچ پوستی گربه به انسان بسیار ضعیف است.
   غذاهایی که به گربه ها می دهید مناسب است.
   برای اطلاع از چگونگی نگهداری گربه ها توصیه می کنم بلاگ های مرتبط را در سایت سیناوت مطالعه نمایید.

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     روز بخیر،

     اگر جگر کاملا پخته باشد و بدون ادویه و نمک طبخ شده باشد و به صورت غذای اصلی برای گربه استفاده نشود، خیلی هم غذای مناسبی است. هم خونساز است و سرشار از پروتئین و آهن.

 118. آنی گفته:

  سلام
  ما دو روزه یه گربه ۴ ماهه رو از خیابون آوردیم خونه
  البته قبلش بردیم کلینیک دامپزشکی دوبار داروی ضدانگل خورده، حمومش کردن و ناخن هاشو گرفتن و ضدکک هم بهش زدن
  هفته ی بعد هم میبریم واکسن هاشو بزنن
  همسرم با اینکه از گربه خوشش نمیومد دوسش داره و حالش خوبه با این گربه
  ولی منی که گربه دوس داشتم الان نگران بیماری هایی هستم که ممکنه ازش بهم منتقل بشه چون چهار ماه تو خیابون بوده
  نمیتونم خیلی بهش محبت کنم میاد سمتم کنارم میخوابه ولی من از ترس ازش دوری میکنم
  اولین روزی هم که تنهاش گذاشتیم اومدیم دیدم روی فرش و دیوار کنار ظرف شنش خرابکاری کرده، خیلی حرکت بعیدی بود از گربه
  ولی حدس میزنیم خونه تاریک بوده و خوب نتونسته ببینه و چالش کنه
  ازکجا بدونم این گربه ناقل بیماری هست یا نه؟
  از اینکه میره تو ظرف شنش و بعد همونجوری با دستو پای شنی میره رو میز غذا بدم میاد و دیگه احساس راحتی ندارم

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   در این فصل سرما، بسیار عمل انسانی انجام دادین. به نظرم برای تصمیم گیری در این رابطه دو روز زمان کافی نیست و به زمان بیشتری احتیاج است. گربه در کل حیوان بسیار تمیزی است. اگر بیرون خاک دستشویی کرده احتمالا به خاطر استرس و عدم تشخیص ظرف خاک بوده است.
   اگر دامپزشک او را معاینه کرده و واکسن ها و ضد انگل های لازم را تزریق کرده و شستشو شده جای نگرانی برای انتقال بیماری وجود ندارد.
   به هر حال نگهداری هر حیوان خانگی مزایا و معایب خاص خودش را دارد ولی به طور قطع خدمتتان عرض کنم که مزایای آن از معایب آن بسیار بیشتر است. توصیه می کنم به بلاگ ما سر بزنید و نوشته های مربوط به نگهداری و رفتار گربه ها را مطالعه فرمایید.
   او نمی تواند بعد دستشویی دستش را بشورد ولی می توانید از اسپری های استاپر استفاده نمایید که جاهایی که مورد نظرتان نیست نیاید.
   اگر مایل باشید می توانید عکس گربه تان را برای ما ارسال نمایید که در گالری سایت سیناوت منتشر شود و دیگران نیز از دیدن او لذت ببرند.

  • بهاره گفته:

   عزیزم وقتی گربه ات الان سالم هست هیچ نگران نباش فقط دوتا مریضی از گربه ممکنه سرایت کنه یکی قارچ هست که اونم خیلی خیلی به ندرت و اگر سرایت کنه با دوبار پناد زدن خوب میشه یکی هم یه نوع انگل که اون هم در صورتی هست که دست به مدفوعش بزنی و بعد دستت رو به دهانت بزنی که خوب هیچ کسی جز یه بچه کوچیک ممکن نیست این کترو بکنه در ضمن گربه شما ضد انگل خورده مس نگران نباش بغلش کن و از بچگیش لذت ببر که خیلی زود بزرگ میشه و حسرت میخوری…من تا الان نزدیکه ده تا گربه از خیابون آوردم که مریض بودن و درمان کردم هیچ مشکلی هم میش نیومده گربه یه شما که سالم هست حسابی باهاش خوش بگدرون

 119. نازنین گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یه گربه دارم حدود دو ماهشه ، اوایل همش خارش داشت که بردیم پیش دامپزشک گفت یه ماه دیگه بیارینش تا یه امپول ضد خارش بزنم ( اسمشو به یاد نمی اورم) دفعه اول که زدیم خیلی عادی رفتار کرد بی حال هم نبود بعدش دفعه دوم هم همینطور ولی دفعه سوم که چند روز پیش بود بردیم زدیم از اون روز تا الان خیلی بی حال و بی قراره ( مثلا وقتی راه میره حالت مستی داره،به چپ و راست خم میشه همش، همش می خوابه و اصلا حال نداره) ( یا یهو وسط خواب شروع میکنه به میو کردن ) ولی غذاش رو خوب می خوره
  نمیدونم چشه شاید دوز دارو زیاد بود شاید دکتر اشتباه زده یا نمیدونم ولی خیلی نگرانم میشه راهنمایی کنید؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   معمولا دکتر دامپزشک در این موارد از آمپول ضدحساسیت یا کورتون استفاده می کند. اثر این داروها کوتاه مدت است و اگر علت اصلی مشکل هنوز وجود داشته باشد مجددا علائم شروع می شود. با توجه به مسائلی که فرمودین توصیه بنده مراجعه سریع به دامپزشک برای انجام آزمایشات تکمیلی و یافتن علت اصلی بیماری و درمان است.

 120. امیر احمدی گفته:

  با سلام.من یه بچه گربه تو حیاط‌خلوت مغازم پیدا کردم که مادر نداشت بزرگش کردم الان پنج ماهش متاسفانه مغازه رو دارم تحویل میدم و جایی برای نگهداری این گربه ندارم از یه طرفی هم نگرانم که مجبور شم تو خیابون ولش کنم ولی میترسم نتونه از پس خودش بربیاد خواهش میکنم اگه کمکی از دستتون برمیاد انجام بدید تا بتونم به یه آدم مطمئن واگذارش کنم.مرسی

 121. sogand گفته:

  دوستان سلام . من یه گربه ی dsh نارنجی پنج ماهه دارم . جنسیت نر . شناسنامه داره . واکسن زده و قرص انگل خورده . تربیت شده اس . شاغل هستم و شرایط نگهداریشو ندارم . ساکن کرجم . لطفا اگر کسی همه جوره شرایطشو داره و تمایل داره به این ادرس ایمیل بفرسته . فقط لطفا درمورد شرایطش و مخصوصا هزینه هاش فکر کنید . حیوانات بازیچه ما نیستن Sogand.sta@gmail.com

 122. مریم گفته:

  سلام خسته نباشید
  ما یه گربه دو ماهه داریم که نژاد خاصی نداره. من متاسفانه حال روحی خوبی نداشتم و انقدر گربه م اذیت کرد که توی اتاق زندانیش کردم و به خاطر حال روحیم هر چقدر این بچه تو اتاق سر و صدا کرد حواسم نبود ممکنه به خاطر دستشویی باشه و میخواد بره تو خاکش. نتیجه رو احتمالا میدونید که توی اتاق دستشویی کرده بود و بعد متوجه شدم. حالا میخوام بدونم ممکنه الان برای دستشویی هر جا که بخواد بره و دستشویی کنه؟؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا جعبه خاکش در همیشه دسترسش قرار دهید. همچنین اگر در مجددا در جاهای ناخواسته دستشویی کرد در آن اتاق هم یک جعبه خاک اضافه قرار دهید.
   استرس یک عامل اصلی در دستشویی کردن گربه ها در جاهای ناخواسته است. در قسمت بلاگ یک مقاله آموزشی در رابطه با جلوگیری از دستشویی در خارج از خاک گربه وجود دارد که توصیه می کنم مطالعه بفرمایید.

 123. زهره گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  من یه گربه خیابونی دارم که دوسالی هست به خونه من رفت و آمد داره ویکبارم واکسینه ش کردم اما تو خونه نموند. فک کنم بخاطر اینکه سنش بالاس.سوالم از شما دکتر نازنین این هستش مدام میاد پنبه میخوره.میخواستم بدونم براش خطر نداره؟ممنون میشم جواب بنده رو بدین

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   روز شما بخیر،

   خوردن مواد غیر معمول توسط گربه ها نشان دهنده کمبودهای تغذیه ای نظیر ویتامین ها و مواد معدنی است. توصیه من دادن یم دوره کامل مولتی ویتامین و مولتی مینرال به گربه است. اگر دارو خوراندن برای شما ساده نیست می توانید به غدایش اضافه فرمایید. همچنین خوردن پنبه به علت اینکه هضم و جذب نمی شود ممکن اسن باعث انسداد روده و مشکلات گوارشی گردد. لطفا پنبه ها را از دسترس حیوان دور نگه دارید.

   دکتر اعتضادی

 124. Eli گفته:

  سلام وقت بخیر من یه بچه گربه یک‌ماه و نیمه رو که مادرش ولش کرده بود و چشماش عفونت داشت نگهداری میکنم،میخوام نگهش دارم مطالبتان خیلی مفید بود برام فقط یه سوالی دارم اینکه میتونم ببرمش پارک برای گردش؟ باید قلاده ببندم یا باز باشه؟ لزومی داره که گردش برا یا در خانه کافیه ؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   وقت شما بخیر، درود بر شما برای نگهداری این گربه. در رابطه با سئوال شما خدمتتان عرض کنم معمولا گربه های خانگی مانند سگ احتیاج به بیرون رفتن از منزل ندارند و می توانند به مدت طولانی بدون داخل خانه بمانند. البته گربه های نژاد DSH ایران چون طبع ماجراجویی دارند دوست دارند که محیط اطراف را بگردند. اگر پشت پنجره ایستاد و برای بیرون رفتن بی تابی کرد، توصیه من بردن بیرون با قلاده تنی مناسب برای گردش است. بدون قلاده احتمال اینکه فرار کند بسیار زیاد است.

 125. ericka گفته:

  سلام من چن روزیه یه گربه ۵ ماهه گرفتم و یه بار بردمش تو حیاط خواست از درخت بالا بره ترسیدم بره گم بشه اوردمش تو خونه از پنجره هی به حیاط نگاه میکنه بی قراری میکنه میخواد بره بیرون چیکار کنم که بره تو حیاط کنجکاوی شو کنه ولی باز برگرده تو خونه؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   روز بخیر،

   گربه ها اگر به زندگی در محیط آزاد عادت داشته باشند داخل محیط خانه دچار استرس می شوند. البته اکثرا با گذشت زمان این مشکل رفع می شود. بهتر است برای خانه درخت گربه تهیه کنید که بتواند نیاز خود را برای رفتن به مکان های مرتفع و پنچه کشیدن به درخت برطرف کند. اگر گربه تان را بیرون ببرید احتمال اینکه فرار کند بسیار زیاد است. می توان از قلاده های تنی برای جلوگیری از فرار کردن حیوان استفاده کرد. البته بهتر است حیوان آزادی عمل داشته باشد و خودش تصمیم بگیرد که آیا می خواهد به محیط خانه برگردد یا خیر.

 126. اهورا گفته:

  دکتر جان من یک بچه گربه یک ماهه که مادرش مرده بود را اوردم خونم تمام مراقبت های لازم را انجام دادم از همون روز تا العان که پنج سالشه قرص انگل و واکسن های که دکتر گفته را انجام دادم در هشت ماهگی هم عقیم شد خیلی هم فعاله وغذا هم خوب میخوره که البته غذای خشک فقط براش میخرم مارک معتبر حالا ۶ماهه روزی چند بار یک هو خودشو لیس میزنه تند تند و سریع میدوه و فقط توی بیداری اینجوریه یک وقفه دو ماهه هم این وسط خوب شده بود و با شرایط سختی که دارم ولی روزی ۲تا۳ بار هم باهاش بازی میکنم وتلاش میکنم استرس و مشکلاتمو ازش مخفی کنم دام پزشگ هم بردم چیز خاصی نگفت بدنشم نگاه میکنم چیز ی یا حشره ای نمیبینم فقط از همون چند ماهگی قسمتهایی از موی پهلوشو نه زیاد میجویید ماهی دو بارم برس مکشم دو ماه یک بارهم حموم میبرمش تشکر میکنم اگر بتونین کمکم کنین .

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   روز بخیر،

   برای راهنمایی دقیق تر به اطلاعات تکمیلی بیشتر در رابطه با گربه شما احتیاج است. لطفا سئوالات دامپزشکی را در قسمت مشاوره با دامپزشک مطرح نمایید. در آنجا یک پیام کوتاه ارسال فرمایید که پاسخگویی در آنجا انجام شود.

   با تشکر

 127. شیخی گفته:

  سلام،من گربه ای دارم از نڗاد تاکسیدو،بسیار مهربان و عاطفی و کنجکاو و شیطون،میدونید که عاطفی ترین گربه ها نژاد تاکسیدو هستن،بهشون میگن گربه های عاطفی و عاشق،خلاصه خیلی دوست داشتنی هست،درحال حاضر متاسفانه شرایط نگهداریشو اصلا ندارم،و رایگان دراختیارتون میگذارم.درصورت تمایل بااین شماره تماس بگیرید لطفا۰۹۲۱۲۱۳۳۹۸۷

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   روز بخیر،

   در دیدگاه قبلی یکی از حامیان به دنبال یک سرپرست برای گربه هاشون هستن. لطفا در صورت تمایل زیر دیدگاه ایشان درخواستتون را بفرمایید که انشالله به نتیجه برسد. ما در سایت سیناوت در واگذاری حیوانات فعالیت نمی کنیم.

   با تشکر

  • شیخی گفته:

   سلام،من گربه ای دارم از نڗاد تاکسیدو،بسیار مهربان و عاطفی و کنجکاو و شیطون،میدونید که عاطفی ترین گربه ها نژاد تاکسیدو هستن،بهشون میگن گربه های عاطفی و عاشق،خلاصه خیلی دوست داشتنی هست،درحال حاضر متاسفانه شرایط نگهداریشو اصلا ندارم،و رایگان دراختیارتون میگذارم.درصورت تمایل بااین شماره تماس بگیرید لطفا۰۹۲۱۲۱۳۳۹۸۷

  • الناز گفته:

   سلام اگه هنوز گربه نگرفتين من دارم خيليم خوشگل واكسن قرص انگل خورده سه تا دارم با هم نميسازن خواستين با شماره ٠٩٣٣١٦٤٨٧٥٤ تماس بگيرين

 128. سحر گفته:

  من یه گربه دو ساله و یکی یک سال دارم. از نژاد معمولی . دو تا گربه سه ماه درام که از مادر جدا کرده و نزدیک یه مسجد رها کرده بودند که متوجه شدم از گرسنگی گل می خورند . تو اوج گرمای تابستان تقریبا یک ماه نیمه بودند او دو تا آوردم خونه که بعد یه هفته با دوتای خودم جور شدند. یه گربه مادر که تو حیاطمون غذا می خوره پنج تا زایمان کرد که یکی رو هجده روزگی خونه همسایه ول کرد اون هم آوردم شیر می دم. یکی از اعضای خانواده ام( خواهرم) از حیوانه ها متنفره و دائم دعوا راه می ندازه . نمی تونم به کسی اعتماد کنم برای واگذری که لااقل کوچیکه رو بدم در حال حاضر ۴۵ روزه است و مشغول درمان جرب خفیف. به نظرتون داشتن این تعداد گربه دیونگیه ؟ از دامپزشک ها یا پت شاپ ها هم می پرسن می گن کسی مثل تو مراقبت نمی که . دوماه نگه می دارن بعد رها می کنند. یه گربه مادر دیگه هم تو حیاط غذا می خوره چهار تا داره پشمالو و به شدت فراری تقریبا یک ماه و نیمه . می خوام دستی کنم لااقل برای اون ها سرپرست خوب پیدا بشه . نمی تونم از اونایی که دارم دل بکنم.

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام خدمت شما حامی گرامی،

   این کار شما بسیار ارزشمند و شایسته تقدیر و تشکر است. ما که در این صنف فعالیت می کنیم بسیار دوستان حامی هستند که از گربه های زیادی مراقبت می کنند. حتی یک دوستی هستند که محدودیت حرکتی دارند و از ۲۳ گربه مراقبت و محافظت می کنند. امیدواریم که شرایط نگهداری برای شما هم آسانتر شود.
   همچنین در مورد مسائل دامپزشکی گربه ها اگر سئوالی داشتین در قسمت مشاوره با دامپزشک مطرح نمایید، دامپزشک سیناوت پاسخگو خواهد بود.
   پیدا کردن سرپرست مناسب که مانند خود شما مراقبت گربه ها را به عهده بگیرد معمولا کار آسانی نیست. توصیه می کنم اگر شرایط مناسب دارید خودتان به نگهداری آنها ادامه دهید.
   امیدوارم حیوان دوستانی که این مطلب را مشاهده می کنند در صورت امکان برای به سرپرستی گرفتن گربه های شما تمایل خود را اعلام نمایند .

   با تشکر

   • شهاب گفته:

    سلام دکتر
    بطور کلی گربه در حیاط وحش چطور ادامه ی زندگی میده
    من ۱۲ گربه دارم ۹ تاشون صحیح و سالم شدن و بزرگ وقتی آومدن صدمه دیده و داغون بودن خونه من ۵۰ متره بدون حیاط
    هیچ گروه حمایتی سرپرستی رو قبول نمیکنه نیت من سلامت و رها سازی در محل قبلی بود اما بقدری وحشیانه رفتار میکنن که امکان جابجایی نیست
    ۴ سال این آپارتمان رو تمدید کردم اما امسال که صاحب خونه متوجه شد تحت هیچ شرایطی حاضر به تمدید نیست واقعا مستاصل شدم

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     سلام دوست عزیز،

     روز شما بخیر،

     خسته نباشید عرض می کنم حامی گرامی.
     بله درک می کنم، نگهداری از این تعداد گربه کار آسانی نیست و رها سازی آنها در طبیعت با توجه به وضع موجود برای گربه هایی که به یک محیط امن و غذای خوب دسترسی داشتند اندکی برای گربه ها سخت است ولی گربه موجود انعطاف پذیری است و سریعا خود را با شرایط جدید وفق می دهد.
     توصیه بنده اعلام نیاز برای حمایت از گربه هاتان در فضای مجازی از جمله پیج های اینستاگرام مربوط است و در بدترین شرایط و عدم پیدا کردن حامی مناسب رها سازی در مناطق و پارک هایی است که حامیان از حیوانات آنجا محافظت و غذا دهی می کنند.
     امیدوارم که حامی مناسبی برای گربه های شما پیدا شود.

     با تشکر
     دکتر اعتضادی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته، هر هفته مطالب مربوط به حیوانات خانگی از بلاگ های روز دنیا ترجمه و در بلاگ سیناوت قرار می گیرد. خوشحال می شویم دوباره به بلاگ ما سر بزنید.

  • Parya گفته:

   سلام.
   یه بچه گربه حدود دوماه پیش از بیرون پیدا کردم که افتاده بود تو گچ آوردمش تو خونه خیلی شیطون و بازیگوش بود
   دیروز متوجه شدم بی حاله و غذا نمیخوره که بعد دیدم استفراغ کرده و تو استفراغش کرم نازک و تقریبا دراز بود
   قرص انگل دادم بهش که باز ۱ بار دیگه استفراغ کرد که کرم بود توش
   اما کلا بی حاله و هیچی نمیخوره جز آب و استفراغ میکنه اما کرم نیست دیگه
   چکار کنم حالش خوب شه؟؟
   از کجا بفهمم که دیگه کرم نیست تو تنش؟؟

   • محمودرضا اعتضادی گفته:

    با سلام،

    حتما لازم است توسط دامپزشک معاینه شود تا نوع انگل مشخص شود و درمان لازم انجام گیرد. گاهی درمان های تزریقی لازم است.
    همچنین بی حالی و استفراغ می تواند نشانه بیماری انگلی شدید باشد. لطفا از درمان بدون معاینه و تجویز دامپزشک خودداری فرمایید.

    دکتر اعتضادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال کلیه سفارشات ثبت شده در روزهای 14 و 15 خرداد، در روز شنبه (17 خرداد) صورت می گیرد. 
خرید کنید
close-image
طراحی سایت