۶ محصول برای کاهش اضطراب در گربه ها

6 محصول برای کاهش اضطراب در گربه ها

۶ محصول برای کاهش اضطراب در گربه ها

نوشته: دکتر کیت هاگز

مترجم: دکتر محمودرضا اعتضادی

نه تنها انسان ها با مشکل اضطراب دست و پنجه نرم می کنند بلکه گربه ها نیز گاهی از این بیماری رنج می برند. به عنوان صاحب گربه، کاهش سطح اضطراب در گربه برای حفظ رابطه مثبت با او ضروری خواهد بود.

دلایل مختلفی برای اضطراب در گربه ها وجود دارد اما به منظور کاهش اضطراب در گربه ها صاحبان آنها می توانند از محصولات  آرام بخش و مرتبط جهت مدیریت و کنترل اضطراب گربه خود استفاده نمایند.

چه عواملی به اضطراب در گربه ها منجر می شوند؟

براساس نظریه مریلن کریگر، مربی و رفتار شناس گربه ها در کالیفرنیای شمالی، اضطراب گربه ها ریشه در عوامل بسیاری دارد. تغییرات برنامه روزمره گربه ها برای آنها مشکل آفرین است. به عنوان مثال، شرایط جدید، محیط نا آشنا یا حضور یک حیوان غریبه می توانند عامل استرس باشد. حتی تغییر دکور خانه یا بالابردن صدا می تواند با توجه به نژاد گربه به اضطراب منجر شود.

مایکل دلگادو، مشاور رفتارشناسی گربه ها و موسس فلین مایند، می گوید: اضطراب ناشی از ترس متفاوت است، زیرا بیماری اضطراب یک وضعیت پایدار است.

مثلا بین گربه ای که از آتش بازی در ۴ جولای می ترسد و گربه ای که در بیشتر اوقات از استرس رنج می برد فرق بسیاری نهفته است.

اگر گربه شما به اضطراب دچار شده است می تواند عکس العمل های زیر را از خود نشان دهد: پنهان شدن، نخوردن غذا، ادرار و مدفوع کردن خارج از ظرف خاک. به عبارت دیگر، گربه هایی که حال خوبی دارند به راحتی در محیط مورد نظر خویش غذا خورده، می خوابند و با دیگر افراد بازی می کنند، با اسباب بازی ها سرگرمند، راحت بیرون می روند و بازی می کنند اما پنهان نمی شوند و یک جا کز نمی کنند.

بررسی اضطراب گربه

اگر مطمئن هستید که گربه تان دچار اضطراب شده است، چندین گزینه پیش روی شماست. اما یافتن بهترین گزینه برای گربه شما نیاز به آزمون و خطای بسیار دارد. دلگادو و کریگر بر این باورند که هر گربه ای در این زمینه متفاوت عمل می کند و شاید راه حل مفید برای یک گربه برای دیگری کارساز نباشد.

دلگادو می افزاید که بیشتر محصولات آرام بخش گربه ها بدون نسخه دامپزشک در دسترس هستند، صاحبان گربه ها نمی توانند انتظار داشته باشند که این محصولات معجزه کنند. بیشتر محصولاتی که بدون نسخه پزشک ارائه می گردند نتایج خیلی رضایت بخشی ندارند البته برخی از آنها نیز تاثیر قابل توجهی دارند.

پیراهن کنترل اضطراب گربه ها

این نوع پیراهن ها در اندازه بدن گربه ها طراحی شده اند و برای پوشاندن و ایجاد کمی فشار همانند قنداق کردن کودک، برای گربه ها به کار می روند.

طبق گزارشات، فشار ملایم لباس باعث بهبود اضطراب و استرس در حیوان می گردد. دلگادو براین باورست، در حالی که در مورد تاثیر این پیراهن ها بر اضطراب گربه ها شواهد زیادی وجود ندارد، اما اثر آرام بخشی آن بر سگ ها به اثبات رسیده است.

طبق مشاهدات می توان گفت که این لباس ها باعث می شوند که گربه ها کمتر بی قرار شوند. او بر این باورست که وقتی گربه ها لباس کنترل اضطراب را بپوشند، آرام در یک جا دراز می کشند و دیگر به این ور و آن ور حرکت نمی کنند.

طبق نظر دلگادو، در حالی که لباس کنترل اضطراب دارای تاثیر آرام کننده است، اما پوشاندن لباس های دیگر به گربه ها، مشکل آفرین خواهد بود. باید دقیقا بدانید که تا چه حد گربه شما با این مسئله کنار می آید و با پوشیدن هرکدام از لباس ها تا چه اندازه آرام خواهد شد. همچنین باید در نظر داشته باشید که در حال پوشانیدن لباس به گربه، او به شما آسیبی نمی رساند.

قلاده های آرام کننده گربه

یکی از مهمترین محصولات بهبود اضطراب در گربه ها قلاده هایی هستند که با ترشح فرومون (Pheromone) گربه ها را آرام می کنند. برای مثال قلاده آرام بخش Sentry HC یکی از این انواع است.

این قلاده ها به آهستگی فرومون آزاد می کنند که بویی همانند بوی مادر بچه گربه ها دارد. مادر گربه ها برای آرام کردن و تسکین دادن بچه گربه ها این فرومون را ایجاد می نماید. البته این قلاده ها برای آرام کردن گربه های بالغ نیز به کار می روند.

دلگادو بر این باورست که قلاده های آرام بخش برای بیشتر گربه ها مفید هستند اما بر روی برخی گربه ها شاید هیچ تاثیری نداشته باشند. وی همچنین افزود که مانند لباس ضد اضطراب، پوشاندن قلاده به گربه ها کار راحتی نیست. برای اینکه بر روی گردن گربه خویش قلاده بگذارید. ابتدا بگذارید کمی قلاده را بو کند سپس به او تشویقی (جایزه) دهید. بدون آماده سازی گربه قلاده را بر روی گربه نگذارید، زیرا بدین صورت همه تاثیرات مثبت قلاده به تاثیرات منفی و استرس گربه منجر خواهد شد.

افشانه های فرومون آرام بخش گربه

اگر دوست دارید که اضطراب گربه خویش را با فرومون تسکین دهید اما درعین حال نیز می دانید که با پوشاندن لباس کاهش اضطراب یا هر چیز دیگری حال گربه شما بدتر می شود. سعی کنید از افشانه (اسپری) فرومون استفاده کنید. افشانه های آرام بخش گربه ها با ساطع نمودن بویی مصنوعی از فرومون های آرام بخش، به بهبود گربه شما کمک می کند.

اسپری های آرامش بخش گربه به طور خاص، برای کمک به آرامش در خانواده گربه ها و ایجاد هماهنگی بین چندین گربه خانگی ساخته شده اند. این اسپری ها بویی همانند فرومونی که توسط گربه های مادر، هنگام شیر دادن به بچه گربه ها منتشر می شود، آزاد می کنند.

دکتر کریگر اسپری ها را به قلاده ها ترجیح می دهد. اگر گربه ای از قلاده خوشش نیاید، نمی توانند از آن خلاصی یابد اما اگر گربه از بوی فرومون خوشش نیاید می تواند از آن مکان به اتاق دیگر برود. بنابراین بدون وارد کردن استرس بیشتر به گربه می توانید از این اسپری ها استفاده کنید حتی اگرهم این افشانه ها تاثیر خوبی نداشته باشند باز هم از این مطمئن هستید که به گربه شما صدمه ای وارد نمی شود.

غذاهای آرامبخش گربه و تشویقی های گربه

از گزینه های دیگر برای کنترل اضطراب، استفاده از رژیم غذایی آرام بخش، همچون غذای خشک Royal Canin Veterinary Diet Calm formula است و همچنین می توانید از تشویقی های آرامبخش گربه نیز بهره ببرید.

غذاهای آرامبخش (ضد اضطراب) گربه ها اغلب حاوی تریپتوفان است. ترکیبی که در گوشت بوقلمون یافت می شود و به بهبود خواب کمک می نماید. این رژیم‌های غذایی همچنین دارای موادی برای تسکین و بهبود ناراحتی های گوارشی هستند که می‌تواند علت اضطراب در گربه باشد.

اما تشویقی های آرامبخش گربه متفاوت هستند. طبق گفته دلگادو، تشویقی های ضد اضطراب گربه ها معمولا شامل آلفا-کازوزپین هستند که برای کنترل استرس در سگ و گربه ها به کار می رود.

شواهدی وجود دارد که این ماده به آرامش در سگ ها و گربه ها تحت شرایط خاص کمک می کنند. در کلینیک های دامپزشکی این مورد روی گربه ها آزمایش شده است. این آزمایشات نشان می دهد که این نوع محصولات غذایی یک تاثیر آرام کننده خفیف برو روی گربه ها دارند.

آموزش و زمان بازی

به جز محصولات آرام کننده گربه ها، بازی و آموزش گربه توسط شما می تواند به بهبود اضطراب وی کمک نماید. تعامل مثبت باعث افزایش حس امنیت در گربه ها می گردد. برخی از گربه ها از خوراکی خوششان می آید و برخی دیگر بازی کردن را دوست دارند و در برخی اوقات آموزش کلیکر می تواند مقید واقع شود. استفاده از آموزش کلیکر در گربه شما بهترین روش برای بهبود رابطه میان شما و گربه تان و کاهش اضطراب در وی به شمار می رود.

دلگادو همچنین براین باورست که بازی کردن نقش اساسی در کاهش اضطراب در گربه ها دارد. گربه ها واکنش های متفاوتی نسبت به اسباب بازی ها دارند. برخی بازی با پازل و برخی رقص با پر را دوست دارند. شما باید هرکدام از این بازی ها را برای گربه تان انجام دهید تا ببینید کدامیک را بیشتر دوست دارد و واکنش بهتری به آن نشان می دهد.

چه زمانی به دامپزشک مراجعه نمایم؟

برای برخی گربه های مضطرب، روش های بدون نسخه دامپزشک جوابگو نیستند. اگر گربه شما مدام در حال تمیز کردن خود یا جویدن ناخن هایش است و یا به خودش صدمه می زند بهتر است به دامپزشک مراجعه نمایید. دامپزشکان برای کمک به کاهش اضطراب و به حداقل رساندن این رفتارها، برای گربه شما، داروهای ضد اضطراب تجویز می نمایند.

منبع: PetMD

4 دیدگاه برای “۶ محصول برای کاهش اضطراب در گربه ها

 1. Azade گفته:

  سلام وقتتون به خیر من یه اسکاتیش نر ۸ ماهه دارم با اینکه از ۳ماهگی پیش خودم بوده به هیچ عنوان بغلم نمیاد از همه فرار میکنه چکار باید بکنم؟

 2. کسری گفته:

  سلام من یه گربه ماده دارم که پنج ماهش شده چند وقت پیش یکی اومد خونمون که از.گربه میترسید مجبور شدم بزارمش تو حیاط اما یه گربه بزرگ اومده بود و دعواشون شده بود گربه هه تقریبا یکم بالاتر از شروع دم گربمو گاز گرفت زخنش خوب شد الان تنها سوال برام اینه که این اتفاق در زمان جفتگیریش مشکلی ایجاد نمیکنه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خیر،اگر بافت ترمیم شده باشد مشکلی پیش نخواهد آمد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *