آیا تغذیه سگ با استخوان صحیح است؟

آیا تغذیه سگ با استخوان صحیح است

آیا تغذیه سگ با استخوان صحیح است؟

مترجم: دکتر محمودرضا اعتضادی

تغذیه سگ ها با استخوان بسیار بحث برانگیز است. شواهد نشان می دهد که جویدن استخوان برای سگ ها در برخی جهات مناسب اما در برخی جهات دیگر بد است.

 • استخوان ها منبع طبیعی کلسیم و فسفر هستند.
 • جویدن، فک را تحریک می کند و از خستگی سگ جلوگیری می کند.
 • استخوان ها می توانند دندان ها را بشکنند و باعث آسیب زدن به مینای دندان شوند.

انواع استخوان ها:

استخوان های پخته شده شکننده و خرد شونده هستند. تکه های استخوان شکسته شده می توانند روده را سوراخ کنند. استخوان های خام شکسته نمی شوند، اما ممکن است دارای باکتری هایی باشند که باعث اسهال و بیماری می شوند. هرگز سگ خود را با گوشت خوک خام با یا بدون استخوان تغذیه نکنید.

با یک متخصص دامپزشکی مشورت کنید تا بتوانید بهترین تغذیه را برای حیوان خانگی خود تعیین کنید. برای مشاوره با دامپزشک اینجا را کلیک کنید.

استخوان مرغ برای سگ

همه ما این جمله را بارها شنیده ایم: ” سگ خود را با استخوان های مرغ تغذیه نکنید!”

اما واقعا، خوردن هر استخوان پخته شده ای برای سگ شما خطرناک است چون استخوان های پخته شده ممکن است خرد و شکسته شوند و به معده و روده حیوان آسیب برسانند. استخوان های خام به طور معمول خرد و شکسته نمی شوند. بسیاری از حیوانات خانگی از جویدن گردن مرغ خام یا بوقلمون و بال مرغ خام که از عاری از سالمونلا و دیگر باکتری ها هستند لذت می برند.

استخوان قلم تشویقی 150 گرمی کروچی
استخوان قلم تشویقی ۱۵۰ گرمی کروچی

استخوان های خام گاو نیز برای آنان جذاب و خوشمزه هستند. بهتر است با دامپزشك  خود مشورت کنید تا بهترين غذا را برای سگ خود فراهم کنید.

تشویقی های استخوانی

تشویقی های استخوانی اجازه می دهند سگ ها در داخل خانه بدون کثیف کردن کف و یا مبلمان منزلتان، نیاز جویدن خود را برآورده کنند. استخوان های تشویقی فک را تمرین می دهند، جریان بزاق را تحریک می کنند و به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می کنند.

تشویقی استخوانی سگ
تشویقی استخوانی سگ

از آنجا که تشویقی های استخوانی در روده هضم نمی شود، مطمئن شوید که اندازه آن به قدری بزرگ است که حیوان خانگی شما آن را قورت ندهد. پس از آن که  استخوان تشویقی به اندازه کافی کوچک شد که حیوان خانگی شما بتواند آن را کامل ببلعد، آن را از دسترس حیوان دور کنید.

نکاتی برای ایمن ساختن جویدن استخوان برای سگ ها

اجازه دهید سگ شما برای ۲۰ دقیقه در روز استخوانی را بجود، استخوان را بشویید و برای یک روز آن را در یخچال قرار دهید. قبل از قرار دادن در یخچال، استخوان را در سرکه بخوابانید تا باکتری های آن  کشته شود. بعد از چند روز استفاده، استخوان ها را دور بیاندازید.

دادن استخوان به توله سگ ها را شروع کنید. آن ها یاد می گیرند که استخوان را بجوند ولی آن را قورت ندهند. مراقب سگ های بالغی که برای بار اول به آن ها استخوان داده می شود باشید. این حیوانات خانگی بزرگترین مشکل را دارند زیرا آن ها بیش از حد هیجان زده می شوند، به استخوان هایشان حمله می کنند، گاز می گیرند و تکه های آن را می بلعند و ممکن است با این کار برای آن ها انسداد روده و یا پارگی روده ایجاد شود.

مراقب حیوان خانگی خود در حالی که استخوان دارد باشید. استخوان را قبل از اینکه به اندازه کافی کوچک شود تا کاملاً در دهان قرار گیرد و بلعیده شود، از بین ببرید.

مراقب باشید در هنگام برداشتن استخوان گاز گرفته نشوید. یک قلاده و مهار به سگ خود بیندید،  حیوان خانگی خود را صدا کنید و یک تشویقی خوب به او بدهید و او را از استخوان دور کنید، سپس استخوان را بردارید. برای بسیاری از سگ ها، بهتر است که ابتدا قلاده حیوان خانگی خود را بکشید و او را از استخوان دور کنید و سپس استخوان را بردارید.  

تشویقی های مختلف را برای سگ خود در نظر بگیرید!

استخوان های خام مزایای خود را دارند و در حال حاضر نیز بسیاری از تشویقی های سگ همان مزایا را دارا می باشند. گزینه های زیادی برای این که آیا بهداشت دندانی سگ برای شما مهم است و یا شما به دنبال تشویقی کاملاً طبیعی هستید، وجود دارد.

با وجود این همه تشویقی برای سگ ها، اعتدال، کلید جلوگیری از اضافه وزن حیوان دلبند شماست. برای دیدن انواع تشویقی های سگ اینجا را کلیک کنید.

منبع: ۱۸۰۰PetMeds

179 دیدگاه برای “آیا تغذیه سگ با استخوان صحیح است؟

 1. امیر گفته:

  سلام وقت بخیر سگ من دوسال داره وغذای خونگی وخشک بهش میدم و هر دومورد غذا رو نجویده میبلعه وهمچنین مشکل معده هم داره باید غذا رو براش اسیاب کنم یا اینکه مشکلی نیست میبلعهودرضمن غذای خشک رو با ماست میخوره

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر دستور پرشک اش است مشکلی ندارد ولی با آسیاب غذا عملکرد دندانهایش مختل خواهد شد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیزسلام

   احتمال زیاد آسیب گوارشی هست و بهتر است این روتین غذایی را قطع کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 2. امیر حسین گفته:

  سلام من امروز یک سگ سرابی هیکلی رو دیدم ته غذا مونده بود استخوان یکمی هم گوشت اطرافش دادم به سکه منم خیال کردم از اون سگاست که لیس میزنه اما دیدم استخوانو با هم خورد فکر کردم عادت داره به اینجوری خوردن منم ادامه دادم.بیچاره خیلی هم مهربان بود یه دستم روی کلش کشیدم دم تموم میداد اون خدای من چه کار اشتباهی کردم

 3. Toffee گفته:

  سلام من یه توله گلدن نزدیک به ۴ ماهه دارم دیروز تو حیاط خورد به کاکتوس و تو تنش تیغ رفت چند ساعت به زور غذا و هزارتا چیز نگهش داشتم دست کشیدم همرو درووردم اما یه دونشو نزاشت منم چون خیلی خورده بود و دیگه گول نمیخورد ولش کردم تا وعده صبحش فرداش اونرو هم دروورم اما متوجه شدم گوشهای بچم یکم کلفت شده ورم طور و اینکه داغ و قرمز بود تا آخر شب بهتر شد اما هنوزم من حس نمیکنم عادی شده باشه.برای تیغ که تو گردنش بوده گوشش ملتهب شده؟ بد امروز به دفعات بیشتر از همیشه جیش کرده.. غذاشم گردن مرغ و سر بال و گوشت مرغ رو تو زود پز به حدی که له میشه میپزم میکوبم با برنجی که با آب مرغ فراوون پخته میشه بهش میدم ی روز در میونم بهش هویج میدم.. این التهاب و اینکه امروز اصلا میل به بازی نداشت فقط به کل اتاقم جیش کرد و پی پی یعنی خودشو نمیتونه نگه دار؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   احتمال حساسیت وجود دارد .
   حتما به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     اسکلت مرغ باعث آسیب های گوارشی میشود و منع مصرف دارد.

     دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 4. کیمیا گفته:

  سلام من یک پامر اشپیتز سه ماهه دارم
  سگم یه استخوان کوچیک پخته شده داشت میخورد ازش گرفتم فقط دو سر استخوان و موفق شده بود بخوره
  به نظرتون مشکلی پیش میاد؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   جویدن قسمت نرم استخوان بلامانع است.
   ولی قسمت سخت استخوان هنگام جویدن تیز است و باعث زخم لوله گوارش میشود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • رامین گفته:

    سلام دکتر سه تا توله قدریجونی دارم دوتاش ماده هست ۷ماهه تو باغ بودن یک روز در باغ باز بوده یکیشون رفته بود بیرون از همون روز نمیتونه درست غذا بخوره و انگار فکش درد می‌کنه استخوان درست نمیتونه خورد کنه یکبار هم غذاش آورد بالا به نظرتون تو این سن میشه جفت خورده باشه یا دلیل دیگه داره اصلا غذا خوردنش آهسته شده

 5. آیدا گفته:

  سلام من یک اشپیتزو کراس یکساله دارم یه هفته هست پیش منه و تازه سه روزه واکسن زده ولی همش من رو گاز میگیره از وقتی که واکسن زده چیکار کنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در ناحيه تزريق واكسنش درد و يا التهاب احساس نميكند؟

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • عرفان گفته:

    سلام من سگ گلدن دارم و دوسالش هست بابا نمیشه هر روز بهش گوشت بدی تو این وعضیت غذای خشک هم کیلو ۳۶۰ هزار تومن چند وعده غذایی که براش خوب باشه میشه لطفا بهم معرفی کنین دیگه واقعا از پس مخارج غذای خشک گوشت بر نمیام

 6. شمیم گفته:

  سلام یه اشپیتزدارم سه ساله هستش تا یه هفته پیش بخاطر یه نوع ویروس اسهال و استفراغ داشت که بردم دامپزشکی و خوب شد ولی الان سه چهارروزه اصلا مدفوع نمیکنه تحرک داره غذا هم عالی میخوره اب هم میخوره توجه کردم حتی برای مدفوع کردن به خودش فشار هم نمیاره فقط ادرار میکنه و میاد دلیلش چیه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   دچار یبوست شده است ،
   در وعده های غذاییش از روغن زیتون استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 7. عطیه گفته:

  سلام اقای دکتر
  مالتیز ۲ساله دارم ۵ کیلویه دیشب یواشکی از توی بشقابم یه دونه استخوان کامل ران مرغ رو برداشت و نجویده قورتش داد خیلی نگرانم چیکار باید بکنم ؟؟؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر حس کردید انسداد در لوله گوارشی و یا تنفسی پیدا کرده سریعا به دامپزشکی مراجعه کنید و مجددا همچین اشتباهی رخ ندهد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 8. علی گفته:

  سلام ممنون از نظرات ورهنمایاتون
  من یه ژرمن دو ساله دارم بالغ بزرک اول که گرفتمش خیلی لاغر بود غذای خشک آماده میگرفتم خارجیش که خیلی بالا بود وایرانیش هم کیفیت نداشت اصلا خوب هم نمی‌خورد با ترکیب ماست و شیر به زور می‌خورد اما الان حدود ۵ ماهیه اسکلت مرغ میگیرم تمیز پاک میکنم وبا هویج رنده شده وکدو با سيب زمینی رنده شده میپزم و کمی نمک هم میزنم سگم چه با اشتها میخوره وخیلی هم چاق سرحال شده هیچ مشکلی هم نداره فقط یه سوالی برام پیش اومده این همه سگ ول گرد تو روستا ها تو شهر ها هرچی میاد جلو میخورن زاد ولد شون الا ماشالله زیاده چرا برا اینا مشکلی پیش نمیاد

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   چون از ابتدای تولد با همچین وضعیت زندگی و تغذیه ای بزرگ شدند و با توجه به نژادشان به این وضعیت عادت میکنند.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • من گفته:

   منم دارم به توله دوماهه فقط سینه پخته شده مرغ میدم.. یکم سخت مدفوع میکنع ولی کم کم عادت میکنه. تو این وضعیت گرونی نمیشه غذا خوب خرید. همین ضایعات مرغم کیلو پنج تومن پول میدم تا نگهدارن برام.

 9. زهرا گفته:

  سلام‌
  من یک توله ماستیف سرابی ۲ ماهه دارم
  بهش چند بار گردن مرغ پخته شده دادم
  امروز صبح دیدم بالا آورده اونم چهاربار
  باید از چند ماهگی بهش استخون بدم؟
  و اینکه شیرخشک و غذای خشک هم بهش میدم
  کی باید شیر رو قطع کنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   شير و قطع كنيد و به هيچ وجه از استخوان در وعده هاي غذاييش استفاده نكنيد.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي

   • عرفان گفته:

    سلام من سگ گلدن دارم و دوسالش هست بابا نمیشه هر روز بهش گوشت بدی تو این وعضیت غذای خشک هم کیلو ۳۶۰ هزار تومن چند وعده غذایی که براش خوب باشه میشه لطفا بهم معرفی کنین دیگه واقعا از پس مخارج غذای خشک گوشت بر نمیام نظر ها هم که خوندم از صد در صد نود درصد مشکل غذا دارن یه برنامه غذایی مناسب پیشنهاد بدین به غیر از سیب زمینی هویج تخم مرغ آب پز این و همه میدونن

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیزسلام

     تنوع غذايي در حيوانات وجود ندارد…
     مرغ يا گوشت پخته شده با برنج يا نون بعلاوه سبزيجات مجاز بدون ادويه جات و نمك ،يك وعده كامل است.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی

 10. آرمیتا گفته:

  سلام
  من یه سگ اشپیتز پامر ۷ ساله دارم و تو وعده های غذاییش اسکلت مرغ میدم بهش امروز به جای اسکلت مرغ برام دنده گوسفند اوردن میتونم بهش بدم یا مشکل براش پیش میاد؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله مشکل دارد،به هیچ وجه از استخوان استفاده نکنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 11. شروین گفته:

  سلام خسته نباشید من یه سگ اشپیتز پامر تریر ٩ماهه دارم دیشب بهش استخوان دادم خورده
  از صبح تا الان هر یکی دو ساعت بالا میاره تیکه استخوان میشه بگید باید چیکار کنم خواهسن؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   استخوان جز موارد ممنوعه در تغذيه است.
   براي بررسي دقيقتر و عكس برداري از مجاري گوارشي به دامپزشكي مراجعه كنيد.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 12. Ayma گفته:

  سلام توله هایه ژرمن من هرموقع بیرونن چوب خشک میخورن و امروزم استخان پخته خورد همون موقع خر خر کرد ولی بعد آب خورد و به حال قبلا برگشت مشکلی واسش پیش اومده ببرمش پیش دامپزشک؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در چنین مواردی تا چند ساعت وضعیت تنفسش را چک کنید و تا ۴۸ساعت وضعیت مدفوغش را بررسی کنید .
   اگر تنگی تنفس و یا خون در مدفوع داشته باشد،انسداد تنفسی و یا صدمه لوله گوارشی رخ داده است که باید به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 13. رويا گفته:

  سلام. وقتتون بخير. توروخدا كمكم كنيد
  من نزديك يك هفتس ك ي ترير ٥ ماهه دارم
  ديروز براش مرغ پختم استخون ران مرغم بهش دادم خورد، يكم بيحال بود تا عصر شبشم دستشوييشو كرد باهمم كلي بازي كرديم
  صب با صداي استفراغش از خواب بيدار شدم
  استفراغ مايع زرد رنگ همراه با كف بود
  بعد خودش دوباره توپشو آورد باهاش بازي كنم وسط بازي دوباره حالش بهم خورد يكم كف بالا آورد ، از ديشب تا الانم دستشويي نكرده كلا و بي حال، چيكار بايد بكنم، خواهشا كمكم كنيد☹️

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   استخوان اصلاااا وعده مناسبی نیست و تشویقی هایی که به شکل استخوان وجود دارند ،ژلاتینی هستند و با استخوان مرغ و…اشتباه نگیرید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در صورتی که استخوان هایش را جدا کنید بله مجاز است.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • پگاه گفته:

    سلام وقتتون بخیر
    من یه شیتزو ۳ سال و ۷ ماهه تازه به سرپرستی گرفتم

    خانواده قبلیش اصلا بهش استخوان حتی تشویقی ندادن به خاطر همونم دندوناش کج و روهمه

    من یکی‌ دو روز اول چون اطلاع نداشتم بهش استخوان بال مرغ خیلی خیلی پخته دادم خداروشکر به مشکلی نخورد

    از اونجایی که استخوان براشون کلسیم و فسفر داره اگه من مرغ رو درسته چرخ کنم و کاملا له بشه بعد بپزم بهش بدم بازم مشکل داره؟

    آخه خیلی بد غذاس غذا خشک حتی خارجیش رو به سختی میخوره و به مرغ و ماهی خیلی علاقه داره

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیزسلام

     منابع کلسیم و…از طریق مکمل های مجاز برایش استفاده کنید و به هیچ وجه از استخوان در وعده هایش استفاده نکنید.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 14. مريم گفته:

  سلام وقتتون بخير
  من يه سگ پامر ٢ ساله دارم تقريبا ٤ روز پيش مدفوع كرده و دقيقا همون روز شروع به حالت تهوع و استفراغ كرد و حالش خيلي بد بود
  فردا شبش هم اصلا نميتونست بخوابه شكمش درد ميكرد و خيلي بي حاله
  پريروز دكتر بردمش و داخل عكسش گفتن يچيزه سفتيه ك اول تو معدش بوده و حركت كرده و ديروز رفته تو معدش و الان داخل رودشه و ديگه حركت نكرده
  خيلي بي حاله همچنان حالش بده
  خواهش ميكنم راهنماييم كنيم چي بهش بدم بخوره يا يه خوراكي ك مدفوعشو روان كنه بتونه دفعش كنه

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   حتما بابت نحوه درمان با دامپزشكش كه از نزديك سگ شمارو ويزيت كردند مشورت كنيد.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   اين سن ،زمانه رشد دندانهاست و لثه هايش خارش دارد .
   بايد برايش دنداني تهيه كنيد تا هم خارش لثه هايش برطرف شود و اينكه به گاز گرفتن عادت نكند.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

   • مرمر گفته:

    درود من یک پامر اشپیتز یک سال و نیم دارم از یک سالگی‌ پیش من بود خیلی خیلی استخوان دوست داره گاهی بهش استخوان پخته مرغ یا حتی دنده گوسفت میدم با علاقه زیاد میخوره و مشکلی تا الان نداشته اصلا ایا در اینصورت هم ممکنه تغذیه استخوان براش مشکلی ایجاد کنه یا از خطر گذشته

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیزسلام

     خیر،فقط مراقب باشید که استخوان باعث اتساع مجاری اش نشود.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 15. ستاره گفته:

  سلام سگ من امروز قسمت نرم بالای استخوان ماهیچه گوسفند رو خورد ولی کوچیک بود و همشو کامل جوید قبل قورت دادن.به نظرتون مشکلی براش پیش میاد؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   خير مشكلي ندارد ولي از تكرار مجدد اين نوع تغذيه خودداري كنيد.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 16. محمود گفته:

  سلام سگ ما استخوان خورده پیش دامپزشک بردیم گفته اگر دفع نشد لمل باید بشه داروی که برای دفع استخوان داده گیر نمیا راه دیگه ای هستش انجام بدیم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   اگر خونریزی گوارشی و یا تنگی نفس و بی اشتهایی مشاهده نکردید به احتمال زیاد به آرامی دفع شده و آسیب رسان نبوده است.

   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 17. دانیال گفته:

  من نمیدونم این حرف دیگه چیه که به سگ استخوان ندید . من پدر بزرگم تو روستا کلی سگ داشته به همشون استخوان گاو و مرغ و گاهی هم نون میداد هیچی هم نمیشد چه سگ خارجی چه محلی چه توله یا بالغ فرقی نمی‌کرد .بلکه میگفت استخوان برای سگ ضروریه

 18. حمید گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  من یه سگ اشپیتز دارم که با مراجعه به دکتر براش قرص انگل پرازیکوانتل تجویز کردن.روز دوم متوجه شدم که قرص بصورت کامل دفع شده.ممنون میشم اگر بگید چطور قرص رو بهش بدم که هظم کنه. با تشکر

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزيز سلام

   قرص را در مدفوعش مشاهده كرديد؟
   احتمال اين نيست كه از ابتدا نخورده باشد و بيرون انداخته شده باشد،؟؟؟
   دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 19. Hoori گفته:

  سلام من یه توله سگ سه ماهه پیکینیز دارم دیروز ران مرغ پخته بهش دادم تا غافل شدم دیدم نصف استخوان و جویده خورده بعد از دو سه ساعت یه سری شو بالا آورد
  تا دیشب هم خوب بود غذاشو هم خورد ولی صبح بیحال بود همش می خوابه ببخشید تو مدفوعش هم احساس کردم یه لکه خون هست اشتها هم مثل قبل نداره چیکار باید بکنم لطفا راهنمایی کنید

 20. حامد فاتحی گفته:

  سلام و عرض ادب ببخشید چند روز پیش متوجه شدم یکی از دندونای سگم افتاده بعدش نگا کردم دیدم لثه هاش سیاه شده و بعضی از دندوناشم لقه ایا بنظر شما عفونت دندان داره

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   لثه تیره و پرخون نشان از عفونت دندانی دارد که واجب است سریعا پیگیری کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   از پدهای چندبار مصرف با مقاومت بیشتر برایش استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • ایلیا گفته:

    اخه دکتر متاسفانه امروز فهمیدم گچ هم میخوره پدشو هم همش جر میده واقعا کلافم کرده هیچ راهی نداره از این اوضاع خلاص بشم الان دیگه ۳ ماهش شده

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     این علائم که از علائم پیکاخواری یا گنده خواری است
     از کمبود فاکتورهایی مثل آهن یا… خبر میدهد که باید بررسی شود.

     دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

  • الهام گفته:

   سلام،منم این مشکل و داشتم، پایه های صندلی رو رو گوشه های پد گذاشتم که نتونه تکونش بده، یعنی دو تا صندلی هر طرف، که وسط خالی باشه که بتونه رو پد بره، بعد یه مدت از سرش پرید، کلا تو تولگی سگها کنجکاوترن و اینکه یا برای جلب توجه و یا تخلیه انرژی اینکارو میکنن،

 21. امیر گفته:

  سلام
  سگ من ۱۱ ماهشه و چند روزی استخوان خورده بود .
  دچار یبوست و خون در مدفوع شده بود الان غذا آماده و غذای بدون استخون بهش میدم .
  برا خون ریزی که قبلا داشته میخواد ببرمش دامپزشکی یا مشکل رفع شده و زخم های که ایجاد شده بوده توی روده ها خودش خوب میشه؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   با توجه به خونریزی ،یعنی در لوله گوارشی آسیبی رخ داده است .حتما جهت پیگیری به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 22. Haniye گفته:

  سلام خسته نباشید من یه توله پامر دارم می خواستم بدونم میشه در کنار سینه ی مرغ بهش کتف یا ران مرغ البته از استخوان جدا شده را بهش بدم
  یعنی بزارم بپزه بعد از استخوان جدا کنم و بهش بدم مشکلی داره
  ممنون میشم جواب من و بدید

 23. ححت گفته:

  سلام ۲ تا توله ۳۰ روزه سرابی دارم ۱ هفتست گرفتم.
  روز اول بهتر بود الان مدفوعش کاملا ابکی زرد رنگه خیلی خیلی کم نقطه های کوچیک قرمز شبیح خون خشک شده دیده میشه.
  یکیشونم با این ک میخوره و بازی میکنه اما موقع خواب انگار شکمش درد میکنه و دقیقا مثل یه بچه زاری میکنه.
  لطفا راهنمایی کنین ممنون. غذا هم شیر خشک بدون لاکتوز میدم.
  ۲روزه کته و ماست هم تو وعدهاشون اضافه کردم.
  تو ۱هفته هم گوشت قرمز خیلی خیلی به مقدار کم دادم.
  تخم مرغ ابپز هم دادم ولی کلا شیر خشک و شیر بدون لاکتوز میدم بعضی وقتا هم کشک خیلی کم در حد ۲قطره تو شیرشون میریزم ن شیر خشک .
  الان ۲ روزه نمیدونم چرا شکمش درد میکنه این طبیعیه؟ یا اصلا توله مدفوعش باید چجوری باشه ؟ چی بدم بخوره؟ ممنون میشم سریع جواب بدین مچکرم از عوامل

 24. ثریا گفته:

  باسلام،

  یه سوال داشتم خدمتتون، من یه بچه سگ گلدن ریتریور (سگ کمکی خانواده) دارم که الان ۱۶ هفته اشه همیشه غذای مخصوص خودشو می خوره . به صورت اتفاقی ۲/۵ روز پیش یه استخوان پخته شده بره به اندازه ی بلندی ۳-۴ سانتیمتر و به قطر ۱/۵ سانتیمتر قاپیده بره غورتش داده، چون میدونم استخوان پخته شده برای سگ خطرناکه و تو معده اش میترکه خوب زیرنظر داشتمش. الان تو این ۲/۵ روزه همه چیزش طبیعی بوده غذا، آب، دستشویی رفتن بزرگ و کوچیک ، بازی، اخلاق حرف گوش کنی و …. همه چیز عالی مثل همیشه، فقط می خواستم بدونم چند روز یا هفته طول میکشه تا این استخوان تو معده اش هضم بشه ؟
  چون فکر کنم الان تو معده اش با اسید معده بعده ۲/۵ روز نرم و پلاستیکی شده باشه.
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنین.

  باتشکر، ثریا

 25. Ilia گفته:

  سلام من یه توله ژرمن ۲ ماهه دارم دیروز دیدن یه چوب نازک تو دهنشه که سایزش فکز کنم حدود ۵ تا ۷ سانت بوذ تا اومدم از دهنش بکشم نشد و بلعید متاسفانه دیشب این اتفاق افتاد
  حالا باید چیکار کنم؟
  حالا

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اگر تا ۴۸ساعت علائمی مثل خفگی،خونریزی های گوارشی اعم از استفراغ خونی و یا مدفوغ خونی نداشت،نگران نباشید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 26. کیا گفته:

  سلام و احترام
  من علاقه زیادی دارم به غذا رسانی و غذا دادن به حیوانات بخصوص سگهای بی سرپناه…
  خواستم ببینم پای مرغ بال گردن و حتی در کل مرغ کامل و البته تمام این موارد خام باشن به سگهای بی پناه مشکلی ایجاد میکنه(دل جگر سنگدان خام چطور)؟ چون ب طبع نمیتونم به صورت دائم چک کنم ک چه وضعیتی دارن..دادن این غذاها هفته ای یکبار یا چند بار مشکلی ایجاد میکنه و متوقف کنم این کار رو یا ادامه بدم…پیشاپیش ممنون از پاسختون
  خسته نباشید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله مشکل دارد،قسمت های استخوانی مرغ و گوشت به هیچ وجه برای سگ و گربه توصیه نمیشود چون باعث آسیب های لوله گوارشی میشود.همینطور مرغ و گوشت خام اصلا تغذیه مناسبی نیست .در صورت تهیه و پخش پخته شود .

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 27. تینا گفته:

  سلام
  من یک چاو چاو ۲٫۵ ماه دارم تا الان فقط غذای خشک را با ماست پروبیوتیک ترکیب میکنم بعد میکوبم بهش میدم خواستم ببینم میتونم گوشت مرغ با سیزیجات هم بپزم و پوره کنم بدم بش یا سیب زمینی یا هویج پوره ای . یا از این کنسرو های آماده براش بخرم .تا الان شیر هم ندادم بهش ولی شنیدم باید شیر هم بخوره درسته ؟
  ممنون میشم جوابم رو بدید

  l

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله درسته تا ۳ ماهگی باید شیر رو در فواصل ۴ ساعت یکبار بخورد و برای تغذیه بنظرم انتخابتون صحیح است .
   فقط اینکه رفته رفته مدل غدا بصورت پوره را حذف کنید تا دندانهایش به چالش جویدن کشیده شود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 28. یلدا گفته:

  سلام ممنون از شما بخاطر مطالب مفیدی که برامون می‌گذارید
  من دو تا سوال دارم از حضورتون
  سگ من شیتزو تریر برای غذاش اسکلت مرغ گردن بال یا ماهی رو حدود ۵ ساعت داخل رود پز میپرم بطوریکه استخوانها کاملا نرم میشن حتی با دست به آسانی له میشن
  بعد از خرد کردن استخوانها همراه با برنج سبزیجات پخته شده و…. میدم البته تنوع غذایی میدم و هر روز ی چیزی درست میکنم و میدم میخوره سوالم اینه آیا این استخوانها که کاملا با دست به راحتی له میشن ضرری داره براش یعنی خطر گیر کردن یا فرو رفتن به گلوش یا…. نداره؟
  دوم اینکه من در تمام وعده های غذاییش اسکلت پخته شده که توضیح دادم رو قرار میدم آیا اشکالی نداره یا ضرری نداره اگر بله بفرمائید چند وعده در روز یا هفته باید گوشت یا استخوان ( پخته شده به روش بالا )بخوره؟
  بسیار سپاسگذار میشم اگر پاسخ بفرمایید؟

 29. سارا گفته:

  سلام دکتر عزیز
  من تشویقی پای مرغ طبیعی خشک شده واسه توله ژرمن ۳ ماهه گرفته بودم . این تشویقی ها به اشتباه توی بازار هستن یا میتونم به سگم بدم ؟

 30. مهدی گفته:

  سلام‌من‌یه‌توله‌سگ‌۲۵روزه‌یا‌۳۰روزه‌دارم‌که‌بهش‌۳وعده‌شیر‌میدم‌و‌۲وعده‌اسکلت‌کله‌مرغ‌اب‌پز‌میدم‌که‌خیلی‌نرم‌هستن‌فقط‌استخان‌ریز‌دارن‌و‌‌هر‌موقع‌شیر‌‌رو‌اسکلت‌رو‌باهم‌بهش‌میدم‌مدفوعش‌‌شل‌میشه‌یا‌بعضی‌موقع‌ها‌سیا‌میشه‌به‌نظر‌شمااشکالی‌ندارع‌عادیه‌یا‌نه؟؟بهش‌اسکلت‌و‌شیر‌رو‌باهم‌ندم‌‌راهنمایی‌کنین‌لطفا‌ممنون

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   اسکلت مرغ را حذف کرده و سینه مرغ بهمراه سیب زمینی و هویج برایش تهیه کنید و شیر هم در وعده های جداگانه و با توجه به سنش بیشتر از غذا بهش بدهیدو هم بدون لاکتوز باشد و یا شیر خشک مخصوص.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 31. ابی گفته:

  سلام وقت بخیر من یه توله نزدیک به دو ماهه طرمن شپرد دارم که دو هفتس خریداری کردم روزهای اول اصلا گاز نمیگرفت ولی الان ی چند روزیه گاز میگیره یا دمپایی میخواد از پا در بیاره نتونه پاچه شلوار میگیره و به زور میکشه چطور این مشکل رو حل کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   باید برایش از اسباب بازی های dental و پارچه ای استفاده کنید.
   این حالت کاملا طبیعیست و با اسباب بازی ارضا میشود.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 32. سهیلا گفته:

  سگ من سه ماه نیمش دستمال کاغذی خورد یه تیکه مشکلی پیش نمیاد؟کلا میترسم استخوان پخته حتی گردن بهش بدم اشکالی نداره جاش بهش شیر بدون لاکتوز میدم یا نون پنیر کم چرب میدم

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   در چنین مواقعی تا ۷۲ ساعت وضعیتش را چک کنید.اگر مشکلی پیش آمد سریعا به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • mojtaba گفته:

    سلام من سگ ميكس ژرمن دوبرمن شش ماهه دارم كه يك هفتست خريداري كردم.٣روز غذا نميخوره امروز دوتا گردن مرغ خورد بعد دوباره غذا نخورد و بي توجهي ميكنه و يك جا ميشينه نگاه ميكنه فقط. در صورتي كه اوايل خيلي شيطون بود.دو بارم ديدم كه غذاشو اوايل بالا اورد…
    ممنون ميشم كمكم كنيد…

 33. سپهر مخمل باف گفته:

  دوست عزیز شما میتونید به این فک کنید که حیوانات وحشی اعم از سگ سانان و گربه سانان تو طبیعت از لاشه حیوان و پرنده با استخوان تغذیه میشن آیا اتفاقی براشون میوفته؟؟ خیر.. من هفت سال سگهای بزرگ چثه مثل گریت دین دُگو آرژانتیو و روتوایلر رو بزرگ و حتا تکثیر میکردم. با رژیم غذایی سبزیجات گوشت قرمز و سفید پخته شده با استخوان که تا العان به یک مشکل کوچیک بر نخوردم‌. ولی گوشت ماهی رو هروقت میخواستم تو رژیم غذایشون قرار بدم استخونش رو میگرفتم. و اونم به صورت آب پز. خلاصه عزیز حیوانات گوشتخوار سگ سانان و گربه سانان بزرگ چثه استخوان جزو نیاز اساسی رژیم غذایی شون هست. اگه به زبان انگلیسی تسلت دارید تو سایتهای خارجی جستجو کنید که نبود استخوان تو رژیم غذایی سگ سانان و گربه سانان چقد می‌تونه به سیستم آناتومی بدن حیوان آسیب بزنه. مورد بوده به سگ دوبرمن فقط گوشت قرمز و سفید بدون ذره ای استخوان میداده حیوان تو سن یک سالو چهار ماهگی با مریضی به نام نرمی استخوان روبه رو میشه و طی پنج شش ماه بعد که حیوان از آناتومی پیچیده دست و پا رنج میبره بعد فلج میشه. استخوان دارای مقادیر زیادی پروتویین کلسیم و ویتامین می‌باشد که حتماً باید در رژیم غذایی حیوانات گوشت خوار قرار گیرد. این شایعه ای هم که بین دکتر ها راه افتاده که میگن از استخوان استفاده نکنید یک جنبه تبلیغاتی داره. چون تمام غذاهای خشکی که پت شاپ ها میفروشن از استخوان گاو گوسفند و دیگر احشام تهیه میشه. و شما اگه به سگت استخوان ندی حیوان دچار مشکلات خواصی میشه که شما مجبور به ویزیت دکتر میشوی و دکتر اونجا به شما غذای خشکی که ۹۹ درصد ارزش غذایشو از استخوان گرفته آشنا می‌کنه و امیدوارم پشت پرده این ماجرارو خودتون درک کنید که چرا ایشون میگه از استخوان استفاده نکنید و با سلامتی حیوانات مردم بازی میکنن

  • طناز گفته:

   سلام .والا من هم از بچگی چه ایران بودم چه خارج از ایران می دیدم به سگ های جثه بزرگ اسکلت مرغ و استخوان گاو و اینا میدادن هیچ مشکلی هم براشون پیش نمی اومد . حالا الان جدیدا نمی دونم چرا میگن خوب نیست .

   • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

    دوست عزیز سلام

    ممکن است موجب خفگی و یا انسداد لوله گوارشی شود و مشکلات گوارشی را در پی دارد.

    دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

    • pir997.daryya گفته:

     دقیقا درسته من هم چندین نوع متفاوت سگ دارم و یک جراح و متخصص حیوانات آشنا و مورد اعتمادم هستن ایشون هم دقیقا حرف شما رو تایید می‌کنند
     استخوان نه تنها برای سگ مضر نیست بلکه ضروریه

    • سعید علی عسگری گفته:

     دمتگرم،،،من الان دوتا سگ سرابی دارم که از وقتی از شیر مادر گرفته شدن تا الان یا اسکلت مرغ و پای مرغ و در بیشتر مواقع بصورت خام میدم و هر چند وقت یکبار هم قلم گاو رو میدم بهشون صفا میکنن،،،توی این دوساله یکبار نشده مشکلی براشون پیش بیاد و مشالاشون باشه گردشونم تبر نمیزنه از پس کت و کلفت هستن و آدمخوار شدن دیگه،،،،،منم با نظر شما کاملا موافقم ،،،،یه سوال از این دکترها دارم یعنی تا چند وقت پیش که این غذای خشک و این داستان ها نبود و هر کسی که سگ داشت از اسکلت مرغ و استخوان گاو و گوسفتد و پای مرغ استفاده میکرد یعنی همه سگ ها از انسداد روده و مشکلات گوارشی رنج میبردن،،،،اگه این دکترها این داستان ها رو نگن هم باید مطب خودشون رو تعطیل کنن و هم این غذاها دیگه فروش نمیره،،،،،در پشت پرده هر بیزینسی داستان هایی هست که برای پا گرفتن این بیزنس ها باید اون داستان ها رو بخورد ما بدن تا بتونن کسب در امد کنن،،یه نرو ماده سراب دارم اندازه خرس شدن و فقط برای واکسن به دامپزشک مراجعه کردم،،،گوش نکنید به این حرف ها و بزارید سگ هاتون به رژیم غذایی خودشون که به صورت غریزه در سگ ها وجود داره استفاده کنن و حالش رو ببرن و مثل سگ های من سلامت و شاداب و گردن کلفت بشن،،خلاصه رفیق برات ارزوی موفیقت و سلامتی میکنم و چون با کامنت شما حال کردم گفتم هم عرض ادب کنم و هم تجربه خودم رو به دوستان بگم،،ممنون از کامنت خوبت

  • نازنین گفته:

   سلام سگ من چند روز پیش استخوان خورد و الان ۳ روزه داره استخوان‌ها رو بالا میاره و مدفوع تماما استخوان هست همراه خون. این چیزی هست ک منم قبلا باور نمیکردم ولی الان تجربه میکنم. سگم خیلی کوچیک نیست یه اشپیتز ۳ ساله هست.

  • pir997.daryya گفته:

   دقیقا درسته من هم چندین نوع متفاوت سگ دارم و یک جراح و متخصص حیوانات آشنا و مورد اعتمادم هستن ایشون هم دقیقا حرف شما رو تایید می‌کنند
   استخوان نه تنها برای سگ مضر نیست بلکه ضروریه

 34. نازنین گفته:

  سلام خسته نباشین پدرم حدود ۶قلاده سگ داره که دوتای اونا آرژانتینی،۴ساله،پسر،داداشن دقیقا هم سن،این بچه ها مجوز عبور توی شهر رو ندارن برای تفریح توی ملک خصوری پدرم بیرون از میرن بیرون از شهر که حدود دو روز پیش یه گراز رو کشتن و نصفش رو خوردن و رفتن من امروز با سگ خودم اومدم (بلک هاسکی )۱۰ماهه تمرین دو رد شدن از مانع میکنه برای مسابقه آمادگی جسمانی الان دیدم دیر کرد دور بین هارو چک کردم دیدم با لاشه گراز بازی میکنه.اگر بهم کمک کنید ممنون میشم نگرانم به شدت خورده باشه این گراز رو چیکار باید بکنم؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیزسلام

   لاشه گراز را باید جایی دور از دسترسشان خاک کنید .
   و اگر تا ۲۴ ساعت مشکلی براش بوجود نیامده اعم از تهوع و استفراغ،مشکلی ندارد.از تکرار مجدد این عمل جلوگیری کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 35. مینا گفته:

  سلام، روزتون بخیر، من یه سگ ژرمن دورگه حدودا ۴ ماهه دارم ک تا الان بهش غذای با استخوون نداده بودم و استخوونارو جدا میکردم. الان ۳ روزی هست ک دارم بهش گرون مرغ پخته و پای مرغ پخته میدم و هر صبح هم مدفوعش رو چک میکنم ک دفع کرده و مدفوع خونی نیست و مشکلی نداشته،میخاستم بپرسم میتونم بهش همین غذایی ک گفتم رو بدم همچنان؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   تغذیه استخوان هر آن میتونه مشکلاتی ایجاد کنه و عواقب جبران ناپذیری دارد مثل خفگی،آسیب زدن به مسیر گوارش و …
   پس از مصرف استخوان برای حیوانتان خودداری کنید.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

  • مهران گفته:

   به سگم پوست مرغ دادم ۲۴ساعته هیچی نخورده دشترشی به دامپزشک ندارم چکار کنم کمکم کنید خواهش میکنم خیلی دورم از شهر خیلی .

   • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

    دوست عزیز سلام

    بعد ۲۴ ساعت و هضم کامل بهتر میشود.
    در غیر اینصورت مشکل از تغذیه نیست و باید عوامل دیگر را بررسی کرد.

    دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 36. طلایه گفته:

  سلام‌. ممنونم از توضیحاتتون .
  من یه توله پاگ ۴ ماهه دارم . یکماه و نیمه پیش منه . هم غذای خشک میخوره و هم غذای خونگی . ولی بطرز وحشتناکی تند تند غذا میخوره . شاید کل وعده ی غذاش رو ظرف یک الی دو دقیقه میخوره . غذای خشک رو نجویده قورت میده و غذدی خانگی هم که خودش نرمه اصلا نیاز به جویدن نداره . چیکار کنم باهاش که تند تند غذا نخوره؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   سگها اصولا پر خور هستند .برای جلوگیری از بلع ناگهانی اش و لذت بردن از غذایش و عدم سو هاضمه از ظروف رژیمی در پت شاپ ها یا ظروف آهسته استفاده کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

   • Sahar گفته:

    سلام من یه سگ پشمالو پاکوتاه دارم
    که تو شناسنامه نوشته شیتزو تریر
    اما اصلا شبیه اونا نیست
    یعنی من تا الان سک پا کوتاه پشمالو اینجوری ندیده بودم
    همه دماغشو ن مشکیه چشما شون تیره
    اما واسه من دماغ و کف دست و پاش صورتیه
    و چشماشم آبیه .
    منم بهش مرغ میدم
    بال مرغ
    سینه مرغ….
    همرو میزارم تو غابلمه و میپزمش
    و میزارم تو یخچال
    موقعی هم که میخام بهش بدم
    استخوان هاشو کوچیک میکنم
    بعد بهش میدم
    طوری که راحت بتونه جویده بشه
    هر بار هم آب تو ظرفشو عوض میکنم
    البته دیگه تو خونه نگهداریش نمیکنم
    گذاشتمش تو حیاط
    هر بار میخام ببرمش آرایشگاه اما نمیدونم آرایشگاه حیوانات کجاست
    البته من ت ساری زندگی میکنم

    راستی سگم سفیده سفیده

    میخاستم بگم واقعا شیتزو تریره ؟
    و اینکه غذاش خوبه ؟
    من در روز بهش صبحانه ناهار و شام میدم.
    و اگه تو ساری یه آرایشگاه حیوانات میشناسین میشه آدرسشو به من بگین؟

    ممنونم.

  • سمن گفته:

   سلام عزیزم سگها در تولگی تا ۱ سالگی خیلی تند تند غذا میخورن . این ظرف ها هک اصلا فایده ندارن . راه درستش اینه که غذا رو کم کم براش بریزین یکم که خورد صبر کنین ۲ ۳ دقیقه یه کم دیگه بریزین . چون تند غذا خوردن اصلا براشون خوب نیست

 37. رضاااا گفته:

  سلام من به سگم که نژاد شی هوا هوا هست بال مرغ دادم یه دفعه استخوان بال از دستم افتاد و سگم بدون اینکه بجوش قدرتش داد چیزی نمیشه؟هی می چرخه میخواد دمش رو بگیره یعنی داره اذیت میشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله امکانش هست.
   حتما ۴۸ ساعت زیر نظرش بگیرید .
   استخوان وارد لوله گوارشی شده چون اگر وارد نای شده بود حیوان از دست میرفت.
   هرگونه علائمی اعم از بی اشتهایی و سختی در دفع داشت،به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 38. مریم گفته:

  با سلام ، سگ پیت بول ۱۰ ماهه دارم و اصولا غذای خونگی ترکیب گوشت قرمز و مرغ با کمی سبزیجات براش درست میکنم به توصیه دامپزشک که نباید تا اخر عمرش غذای با استخوان بخورد، تمام استخوانهارو بعد از پخت جدا میکنم ولی برام جای سئوال داره سگی با جثه ی بزرگ و فک به این قوی ای چرا نباید استخوان بخورد . با تشکر

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   استخوان بدلیل عدم هضم مکانیکی و شیمیایی توسط حیوانات ، مصرفش ممنوع است.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 39. javad گفته:

  سلام من دو توله آلابای دارم که دو ماه و خرده‌ای هستن وقتی پای مرغ بهشون می‌دم استخوان اصلی رو جدا می‌کنم استخان‌های کوچک توی انگشت‌ها رو هم باید دربیارم؟؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام

   بله ،در غذای تهیه شده نباید هیچگونه استخوانی باشد.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

 40. fiv,c گفته:

  سلام بهروز هستم . چند روزی است که فرنچ بولداگ با سن حدود ۲ سالمون کم اشتها و کم حرکت شده این روزهای اخیر علاوه بر عدم تمایل به خوردن غذا (هرچند گاهی با اصرار یا با میل خودش موقعی که خیلی گرسنه شده مبادرت به خوردن کمی غذای خانگی می کنه، حتی دیروز یک استخوان ران مرغ را خورده و کمی هم مدفوع بریده بریده داشته اما الانه که از روی استیصال موقع سحر من رو بیدار کرده خیلی داره نفس نفس میزنه هرچند گاهی هم خیلی خوب نفس نمیکشه یا خیلی آهسته نفس میکشه و یکجا میشینه یا کمی با عدم تعادل راه میره از پله ها نمیتونه خوب بالا یا پایین بره . خیلی نگرانم اگه استخوان گردن مرغ پخته شده را هم خورده باشه امروز از آن زمان سه روز گذشته، آیا ممکنه مشکلی جدی واسش پیش بیاد یا ممکنه با توجه به اینکه اگرچه خیلی داره اذیت میشه هنوز هم امیدی باشه و استخوان با اسید معده حل و هضم بشه و خطر رفع بشه؟

  • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

   دوست عزیز سلام
   خوردن استخوان چه پخته و چه نپخته از رفتارهای پر خطر برای سگ ها محسوب میشود.
   بعد از خوردن استخوان اگر تا ۷۲ ساعت بقایای استخوان را مدفوعش مشاهده نکردید سریعا به دامپزشکی مراجعه کنید.

   دکتر مائده جودکی (اینترن دامپزشکی)

   • احمد جودکی گفته:

    درود بر شما، شما در چه شهری ساکن هستید؟ آیا در مطب دامپزشکی فعالیت دارید؟ متاسفانه شهر دورود کسی رو برای امور معاینه و معالجه سگ ها نداره

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     امیدوارم در آینده ای نزدیک در شهر دورود دامپزشکی جهت خدمت و کمک به حیوانات دایر شود.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

 41. سوفی گفته:

  سلام خسته نباشید سگ من نژادش پامر اشپیتز هستش استخوان خیلی دوست داره چه خام بدم چه پخته میشکنه و میخوره ۹ ماهشه منم ترجیح میدم پخته بدم عاشق استخوانه هرچی استخوان از هر مدلی بهش بدم میشکنه و میخوره براش کتف گوسفند و گاو میگیرم بازم میشکنه و میخوره تا به حال مشکلی براش پیش نیومده از ۶ ماهگی یهش استخوان میدم و دنده گاو گوسفند هم میپزم بهش میدم اگر هم خام بدم باز میشکنه و میخوره ممکنه با اینکه تا الان براش مشکلی پیش نیومده اتفاقی بیفته؟؟؟؟

 42. الیاس گفته:

  سلام اقای دکتر من سگم حامگلی کاذب داشت زایمان نکرد ولی جفت انداخت الان یه هفته میگذره پستوناش ورم دارندجیکار باید بکنم همش لیس میزنه

 43. علی انارکی گفته:

  با سلام
  جناب دکتر برداشت بنده از راهنمایی های شما اینه که استخوان (مرغ و گوسفند) بهتر است که نپخته اما تمیز شده در سرکه به سگ داده بشه.
  اونم نه به عنوان تغذیه بلکه به عنوان وسیله ای برای بازی و سرگرمی؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   در مورد استخوان های بلند، بله همینطور است. احتمال شکستن استخوان های بلند پخته به قطعات تیز و آسیب رساندن به دستگاه گوارش بسیار زیاد است، بنابراین توصیه می شود از استخوان های بلند خشک شده (معمولا به صورت صنعتی تهیه می شود) یا ضد عفونی شده خام (توسط سرکه یا انجماد طولانی مدت) برای تغذیه سگ ها استفاده گردد. استخوان می تواند منبع خوبی از کلسیم و مواد معدنی برای سگ ها و همچنین سرگرمی طولانی مدتی برای آنان باشد.

   دکتر اعتضادی

 44. مهدی گفته:

  سلام خدمت دکتر عزیز چندتا سوال در مورد توله ۲ماه روت وایلر داشتم که بیشتر جوابهای سوالاتم رو از جواب کامنتهای شما گرفتم خیلی عالی خسته نباشید

 45. علیرضا گفته:

  سلام آقای دکتر
  من ۱ شیتزو دارم ۱ قلم گوساله بهش میدم که با دندون باهاش بازی میکنه گاز گاز میکنه. ولی نمیتونه خرد کنه. برای دندون بد نیست ؟

 46. امیر گفته:

  سلام دوباره ببخشید دکتر میگم امروز من نبودم بچه های فامیل مقدار زیادی نون خشکه و پوست مرغ نپخته به طگ ژرمن ۳ ماهه دادن و شروع کرد به اسهال رنگ سبز تیره چی کارش کنم؟؟!

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   نان خشک ممکن است دارای کپک بوده باشد و پوست مرغ نپخته هم آلوده و بسیار چرب است که این موارد می تواند باعث اسهال در سگ شده باشد. لطفا این غذاها را از دسترس او دور نگه دارید. از غذاهای ساده مانند مرغ و برنج پخته بدون نمک و ادویه و پیاز برای تغذیه او استفاده فرمایید تا وضعیت گوارش او به حالت طبیعی برگردد. اگر همچنان اسهال وجود داشت و در طی ۲۴ ساعت روند بهبودی را مشاهده نکردید لازم از به دامپزشک مراجعه فرمایید.

   دکتر اعتضادی

 47. امیر گفته:

  سلام دکتر من یه ژرمن دارم ۳ ماهه میخواستم ببینم چقدر نوک بال بش بدم در روز لازم به قطعه های کوچک سر انگشتی تبدیل کنم یا نه نوک بال کامل رو بهش بدم.؟!مرسی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   از لحاظ استخوان، نوک بال مرغ چون دارای استخوان های بلند نیست مشکلی برای تغذیه سگ ندارد و منبع خوبی از کلسیم و پروتئین می باشد. می توانید هم به صورت کامل، هم قطعه قطعه شده به او بدهید. به علت وجود پوست مرغ و چربی بالا مصرف زیاد آن برای سگ ها توصیه نمی شود.

   دکتر اعتضادی

 48. بهار گفته:

  سلام من یه سگ ژرمن ۵ماهه دارم امروز که داشتم غذاشو میدادم یک تکه استخوان کتف مرغ پخته شده رو برداشتو فوری بدون جویدن خوردش ساعت ۵.۳۰صبح اسفراغ کرد و استخوان رو بالا آورد ولی داخل استفراغ خونی بود خیلی میترسم لطفا راهنماییم کنید ممنون

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   لطفا از دادن استخوان های پخته بلند به سگ تان پرهیز نمایید.
   تشخیص اینکه خونریزی به علت آسیب استخوان بلعیده شده به دیواره دستگاه گوارش باشد یا مشکلات دیگری همزمان وجود داشته باشد مشخص نیست. برای تشخیص این مسئله، معاینه دامپزشک لازم می باشد.

   دکتر اعتضادی

 49. بهاره پورکار گفته:

  سلام من دوتا پت شیتزو تریر۶ماهه دارم.بهشون بال وگردن پخته شده میدم.ولی چندروز ب پیشنهاد دوستم ضایعات مرغ رو میگیرم میپزم بهشون میدم.آیا ضایعات ضرر داره براشون.ممنونم

 50. سجاد گفته:

  سلام.دکتر جان یه توله ژرمن دارم که بعداز پاروا ۴روز خوب بود بعد یک روز صبح وقتی که شب قبلش کمی دود اگزوز ماشین بهش خورده بود بهش دچار ورم چشم و ازردگی شده بود.ازو ن ب بعد دچار تشنج میشه! چکار باید کنم ؟

 51. امیرحسین گفته:

  سگ شما انگل داره
  یا روده یا انگل خون
  که هرچه سریعتر باید ببریش آزمایشگاه و درمان روزانه رو تحت نظر دامپزشک شروع کنی
  والا منتظر هر اتفاقی باشید
  بهتره حتی یک روزم رو از دست ندی

 52. امیر حسینی گفته:

  سلام اقای دکتر سگ من یه تشویقی دم گوساله داشت میخورد که یک تیکه از استخوانش به اندازه دو سانتو خورد و قورت داد
  چه کاری باید انجام داد ؟ اتفاقی نمیفته ؟ توله سگه ۳ ماهه نژاده گلدن رتریور

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   خیر، جای نگرانی نیست.
   تشویقی های طبیعی چون به صورت خشک شده هستند خوردن آن ها توسط سگ مشکلی ایجاد نمی کند. همچنین استخوان های دم گاو جزو استخوان های بلند طبقه بندی نمی شوند. استخوان هایی که معمولا مشکل زا هستند استخوان های بلند پخته شده می باشند.
   معمولا صاحبان سگ ها وقتی به حیوان خود استخوان های بلند به عنوان تشویقی می دهند مراقب هستند که وقتی اندازه آن ها از یک حدی کوچکتر شد و احتمال بلعیده شدن توسط سگ را پیدا کرد آن را از دسترس سگ خود دور می کنند.

   دکتر اعتضادی

 53. امیر گفته:

  سلام اقای دکتر چشم سگو از این ماده ضدعفونی که خیابونورو میزنن پاشیدن با چای یکم شستم یه حالت بسته داره مردمکش حالت عادیه چیکار باید بکنم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   احتمالا باعث حساسیت چشم شده است. لطفا در چشم او قطره استریل چشمی بچکانید و اطراف چشم را با آب ولرم و پنبه یا دستمال تمیز پاک کنید. اگر حساسیت ادامه داشت لطفا به دامپزشم مراجعه نمایید.

   دکتر اعتضادی

   • هستی علیزاده گفته:

    سلام اقای دکتر من یه سگه۱/۵دارم نژاد اشپیتز که همه چی میخوره حدود دوهفته پیش تقریبا۷تا بال مرغ باگردن خورد حالش هم تا۲روز بعد خوب بود اما الان بعداز۲هفته بی اشتها شده بزور بهش غذا میدیم و دائم استفراغ میکنه چیکار میشه کرد.برگ درخت هم که میخوره پنهونی استفراغ میکنه

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزيز سلام

     پيشنهاد اول و جدي من ،عدم استفاده از استخوان در
     وعده هاي غذاييست و
     پودر پروبيوتيك يا ماست پروبيوتيك در چنين التهاب هاي گوارشي بسيار موثر است.

     دكتر مائده جودكي(اينترن دامپزشكي)

 54. amir گفته:

  سلام دوتا توله شکاری دارم در طول هفته هر دو روز یبار بهشون استخوان گاو پخته میدم خیلی چرب است میخواستم ببینم مشکلی ایجاد نمیکنه

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   مصرف استخوان پخته برای تغذیه سگ توصیه نمی شود چون امکان خرد شدن استخوان پخته به قطعات تیز و آسیب رساندن به روده بسیار زیاد است. این مسئله از بالا بودن چربی اهمیت بیشتری دارد.

   دکتر اعتضادی

  • amir گفته:

   با سلام خدمت شما و ضمن تشکر از صبر حوصله جناب عالی بخاطر مسافت دور هر سه روز به سگ ها سر میزنم و غذای سه روز را {پای مرغ مخلوط با نان }برایشان میگذارم مشکلی برای سگ ها ایجاد نمیشود واینکه چه تغذیهای مناسب تر است که طی روزهایی که نیستم اذیت نشوند ؟

   • محمودرضا اعتضادی گفته:

    با سلام،

    به نظر مناسب نمی آید. چون احتمال پرخوری در سگ ها وجود دارد و احتمالا غذا را طی روز می خورند و بقیه مدت گرسنه می مانند. بهترین حالت غذا دهی دو بار در روز است. در ضمن اگر این غذا طی این مدت بیرون بماند احتمال خراب شدن و آلودگی آن بسیار زیاد است و ممکن است موجب اختلالات گوارشی در سگ ها بشود. بهتر است از کسی بخواهید که به آن ها آب و غذا بدهد.
    اگر مجبور هستید لطفا حتی المقدور از غذای خشک استفاده نمایید که هم غذای کاملی است و ماندگاری بیشتری دارد و حتما تمام مدت آب کافی در اختیار حیوانات قرار بگیرد.

    دکتر اعتضادی

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   بله، استخوان خام دنده اگر به مدت ۴۸ ساعت داخل فریزر قرار داده شود یا از روش های دیگر میکروب زدایی شود را می توان به عنوان غذای توله سگ استفاده کرد که منبع بسیار خوبی از کلسیم در دوران رشد می باشد. فقط توجه داشته باشید که در کوبیده استخوان تکه های تیز وجود نداشته باشد یا برای اطمینان بیشتر آن را با چرخ گوشت چرخ نمایید. معمولا توله های سگ نژاد بزرگ در هضم کردن استخوان معده قوی تری دارند.

   دکتر اعتضادی

 55. Ali گفته:

  سلام من ی سگ ژرمن ۱۰ ماهه دارم تو غذا هاش از کربوهیدراتو سبزیجات و گوشت مرغ استفاده میکنم(رژیم غذایی رو رعایت میکنم) ولی منتهی اینارو با اسکلت مرغ گوشتی میکس میکنم، الان ۱۰ روزه اتفاقی براش نیوفتاده و با اشتها میخوره و دوست داره، ولی بخاطر مطلبی ک گذاشتین ی مقدار نگران شدم، خواستم ببینم، اسکلت مرغ رو حذف کنم یا ادامه بدم؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   غذایی که برای رژیم غذایی توله سگ خود استفاده می فرمایید بسیار مناسب است. در نظر داشته باشید که اسکلت مرغ دارای چندین استخوان بلند مانند ران و ساق است که احتمال شکسته شدن این استخوان ها به قطعات تیز و برنده و آسیب به روده وجود دارد. بنابراین توصیه می کنم یا استخوان های بلند مرغ را چرخ کنید و بعد برای تغذیه استفاده فرمایید و یا اسکلت را بدون استخوان های بلند به او بدهید.

   دکتر اعتضادی

 56. مسعود اناری گفته:

  سلام توله هاسکی دارم که ۶۰ روزه هستن دارم غذای گردن مرغ و سربال پخته بهشون میدم میخوام بدونم مشکلی نداره براشون و بهترین غذای مورد علاقه شون چیه

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   گردن و سر بال مرغ پخته غذای مناسبی برای توله سگ ها هستند. پروتئین و کلسیم بالایی دارند که برای دوران رشد لازم است.
   از تغذیه توله سگ با استخوان های بلند پخته، مانند استخوان ران مرغ، چون خطر شکستگی و سوراخ کردن روده را دارند پرهیز نمایید.
   حتی المقدور در جیره غذایی کربوهیدرات، فیبر و سبزیجات را بگنجانید یا از غذاهای خشک کامل استفاده نمایید تا تمام مواد مغذی لازم دوران رشد به بدن توله برسد.
   در این رابطه مطالب کاملی ترجمه کرده ام که در بلاگ سایت سیناوت منتشر شده است که از شما دوست عزیز دعوت می کنم آن ها را مطالعه فرمایید.

   دکتر اعتضادی

   • شاهین گفته:

    سلام یه توله دوماه دارم که چند روزه از اون نگهداری میکنم یکی دو روز برای اینکه تشویق کنم برای جای دستشویی به اون تکه های هات داگ سرخ شده دادم که بعد از دو روز شروع به استفراغ کرد البته شیر هم میخوره و اشتهای خوبی داره چشماش اشکیه و آب بینی هم داره وقتی میخوابه خیلی بی حال میشه که خیلی نگرانم میکنه به طوری که به زور از خواب بیدار میشه و اینکه یه شب هم تب کرد که چون نمیتونستم چیزی بهش بدم بخوره به خاطر مزه شیاف ضد تب با دوز پایین انجام دادم و موثر بود امروز هم یه اسخوان ران مرغ رو برداشت و خورد که بازم استفراغ کرد میشه بگید مشکل کجاست

    • محمودرضا اعتضادی گفته:

     با سلام،

     مصرف سوسیس و کالباس به علت ادویه بسیار بالا برای تغذیه سگ ها توصیه نمی شود بهتر است ز تشویقی های مخصوص سگ که با استاندارد لازم تهیه شده اند استفاده نمایید.
     همچنین لطفا از مصرف داروی تب بر و هر داروی دیگری بدون ویزیت دامپزشک جدا خودداری فرمایید. با توجه به تاریخچه داده شده احتمال مشکلات گوارشی وجود دارد بهتر است برای تشخیص دقیق و درمان به دامپزشک مراجعه فرمایید.

     دکتر اعتضادی

 57. Elnaz گفته:

  سلام من استخوان ران مرغ رو دادم بهش و سریع با تیکه های بزرگ قورتش داده براش مشکلی پیش میاد؟ چی باید بهش بدم بخوره ک اتفاقی براش نیوفته؟

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   اگر کل استخوان را قورت داده است معمولا مشکلی ایجاد نمی شود. مشکل استخوان های بلند پخته این است که در صورت جویده شدن، خرد و به تکه های تیز برنده تبدیل می شوند که احتمال آسیب رساندن به روده ها را دارد.

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   روز بخیر،

   گردن مرغ کاملا پخته شده برای تغذیه توله سگ بسیار مناسب است و منبع خوبی برای تامین پروتئین و کلسیم مورد نیاز بدن توله سگ است. ولی دادن شنیتسل مرغ به علت داشتن ادویه بالا توصیه نمی شود.

 58. منا گفته:

  سلام روز بخیر.
  من حواسم نبود به سرم استخوان دنده دادم پخته خودش با دندون خوردشون کرد میخواستم بدونم الان باید چی کنم ؟!مشکلی براش پیش میاد ؟!

 59. مهیار گفته:

  سلام میخواستم ببینم قلم گوساله رو بهتر هست بپزیم و در اختیار حیوان بزاریم یا خام چون بالاخره قلم گوساله مقداری چربی و گوشت چسبیده شده دارد موندم خام بدم یا پخته

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و احترام،

   استخوان های بلند پخته به علت خرد شدن در هنگام جویدن و احتمال سوراخ کردن روده ها توصیه نمی شود و بهتر است خام مصرف شود. ۲ راه برای میکروب زدایی استخوان های خام پیشنهاد می شود یک: به مدت ۷۲ ساعت استخوان را در فریزر قرار داد و عد که به دمای محیط رسید در اختیار حیوان گذاشت. دو: به مدت ۲۴ ساعت استخوان را در محلول آب و سرکه قرار داد.

 60. محمد گفته:

  سلام ببخشید من سر بال و گردن میدم بهش گاهی اوقات هم پای مرغ البته همشون آب پز مشکلی ایجاد میکنه؟ چند بارم دیدم بالا آورده و خیلی مدفوع سفت شده و کم مدفوع میکنه

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام، با توجه به اینکه استخوان های بال و گردن جزو استخوان های بلند نیستند و امکان شکستن آنها به استخوان های تیز و برنده زیاد نمی باشد، در بسیاری موارد مشکل خاصی ایجاد نمی کنند. در کل بهتر است از استخوان های بلند پخته برای تغذیه حیوان استفاده نشود ولی گردن معمولا مشکلی ایجاد نمی کند. بالا آوردن غذا و مدفوع سفت علل دیگری نیز می تواند داشته باشد. اگر از غذای خشک استفاده نمی کنید، برنج و سبزیجات را به رژیم غذایی حیوان اضافه نمایید. تغذیه با استخوان های بلند خطر خونریزی روده دارد که باعث سیاه شدن مدفوع می گردد.

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام و عرض ادب،

   با توجه به اینکه استخوان های گردن و جناغ جزو استخوان های بلند نیستند و امکان شکستن آنها به استخوان های تیز و برنده زیاد نمی باشد، در بسیاری موارد مشکل خاصی ایجاد نمی کنند. در کل بهتر است از استخوان های بلند پخته برای تغذیه حیوان استفاده نشود.

 61. بنیامین گفته:

  سلام من سگم امروز رفت تو سه ماهگی. بهش گردن مرغ اب پز به استخون ریزو تقریبا درشت دادم.مقدارش کم بود.نژادش میکس اشپیتز هست.فقط هم امروز بهش دادم.مشکلی توی این عمل هست.من گیج شدم واقعا

  • محمودرضا اعتضادی گفته:

   با سلام،

   به صورت کلی استخوانهای بلند پخته شده با جویده شدن به تکه های تیز و برنده می شکنند و این امر ممکن است باعث آسیب و سوراخ شدن روده شود. ولی استخوانهای گردن جزو استخوانهای بلند نمی باشند و منبع مناسبی برای تامین کلسیم و مواد معدنی مورد نیاز سگ ها می باشد. فکر نمی کنم استخوان گردن مشکلی ایجاد کند. ولی لطفا از دادن استخوان های پخته شده بلند خودداری فرمایید. طرز صحیح استفاده از استخوان های بلند در تغذیه سگ در مطلب فوق توضیح داده شده است. باز هم اگر ابهامی وجود داشت بفرمایید.

   با تشکر
   دکتر اعتضادی

   • افسانه گفته:

    سلام آقای دکتر من دیروز سگ ۶ ماهه تریر اشپیتزم رو بردم پیاده روی موقع پیاده روی یک تیکه چراغ لگو و چندتا برگ خورد هرچقدر هم سعی کردم نتونستم از دهنش بکشم بیرون! مشکلی که براش پیش نمیاد؟!

    • دکتر مائده جودکی(اینترن) گفته:

     دوست عزیز سلام

     تا ۴۸ ساعت اشتها و تنفس و در کل وضعیت عمومی اش را چک کنید .
     اگر تغییر حالتی اعم از تهوع ،تنگی تنفس،بی حالی و…دیدید به دامپزشکی مراجعه کنید.

     دکتر مائده جودکی(اینترن دامپزشکی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *